Kabinetscrisis in Jordanië opgelost Khilidi premier Ontploffing aan sleepboot Kantoor van Persbureau Pia gesloten boord van Oud- Terneuzenaar een der slachtoffers Britse minister van defensie tegen afschaffing van atoomwapens WEEROVERZ1CHT Arbeidsverkorting voor ondergronds personeel in de mijnen met ingang van 1 mei a.s. WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Israelisch-Jordaans incident DE ST AKIN GSDREIGIN G BIJ DE FRANSE SPOORWEGEN ISRAEL JORDANIË OP LAST VAN MILITAIRE AUTORITEITEN VOOR DE DUUR VAN ZEVEN DAGEN De V. N. Subcommissie voor de ontwapening. Overeenstemming bereikt over onderwijzerssalarissen Japan protesteert bij de Sow jet-Unie Ontwapeningsinitiatief van Audenauer? Frankering bij abonnement: Temeuzen T)irecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nó, 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 17 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4041 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De Jordaanse regeringscrisis heeft maandag een verrassende oplossing gevonden. Hoessein Khalidi, die door koning Hoessein tot kabinetsformateur was be noemd, is erin geslaagd een nieuwe regering te vormen, waar van echter ook de door Hoessein afgezette premier Naboelsi deel uitmaakt als premier van Bui- uitmaakt als minister van Bui- Verkeer en P. T. T. Eerdere berichten, dat de ka binetsformateur Said El Moefti een kabinet gevormd zou heb ben, dat reeds beëdigd zou zijn en dat Naboelsi gevlucht was en in Damascus was aangekomen, blijken dus niet juist te zijn ge weest. De oplossing voor de zes da gen oude kabinetscrisis werd gevonden op een vergadering van ongeveer zestig ministers en ex-ministers, die koning Hoessein in zijn paleis had be legd. Op deze vergadering werd men het eens over een regering, die uit zeven leden bestaat. Het program der nieuwe rege ring is vervat in een briefwisse ling tussen de koning en de pre mier. Beiden gaan ervan uit, dat Jordanië zijn „positieve neu traliteit" in* de buitenlandse po litiek zal handhaven. De Syrische president heeft koning Hoessein maandag om inlichtingen over de toestand in Jordanië verzocht. Hij zou ten antwoord hebben gekregen, dat alles normaal en bevredi gend is. Reuter meldt, dat de Jordaan se strijdkrachten, die Hoessein trouw zijn en onder bevel van generaal Elhijara staan, de toe stand volkomen in de hand heb ben. Een woordvoerder van de re gering verklaarde, dat de toe stand nu weer geheel normaal is en dat de burgerluchtvaart weer gebruik maakt van de Jor daanse vliegvelden. Hij ontkende, dat de grenzen tijdens de crisis gesloten zouden zijn geweest en dat zich in de hoofdstad ongeregeldheden zou den hebben voorgedaan. Wel waren er zondag en maandag op kleine schaal betogingen ge houden in Jeruzalem, Ramallah en Naplus. De demonstranten waren echter zonder incidenten verspreid. De berichten, als zouden er leden van de vorige regering zijn aangehouden, noemde de woordvoerder volkomen onwaar. we regering een gevolg is van vrees van koning Hoessein voor reacties van het volk. De regering bestaat voornar melijk uit gematigde persoon lijkheden uit de „oude school", die de vorige week nog door Na boelsi in een openbare rede ge- hegeld was. Waarnemers gelo ven echter, dat Naboelsi in de afgetreden regering de gevange ne van extremisten was. De nieuwe regering lijkt op een „raad van wijzen". Premier Said El Moefti is reeds driemaal premier geweest en ook de an dere ministers hebben reeds eerder ministerfuncties bekleed. De eerste taak van de regering zal zijn het herstel van de orde. Men verwacht dat de politieke partijen, die meer in de militai re clubs en onder de bevolking ageren dan in het parlement, verboden zullen worden. Men verwacht ook ontbinding van het parlement en na een afkoe lingsperiode van enige maanden nieuwe verkiezingen. In Arabische kringen buiten Jordanië is generaal Noewar als de leider van een mislukte mili taire revolte bestempeld. Gemeld is, dat hij zondag in de Syrische hoofdstad is aange komen. Als stafchef is hij maandag vervangen door generaal-majoor Ali Hiyari. Het Jordaanse kabinet heeft dinsdag gesproken over de ont slagaanvrage van generaal Noe war, de voormalige stafchef wiens afwezigheid uit Amman door regeringsfunctionarissen met „twee weken verlof" wordt betiteld. De beslissing van de regering zal later worden be kend gemaakt. Koning Hoessein heeft dins dag een protocollair bezoek aan het kabinet gebracht. Bij het verlaten van het regeringsge bouw kreeg hij een ovatie van de menigte buiten, terwijl hij glimlachend afscheid nam van zijn ministers. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft dinsdag in Tel Aviv bekendgemaakt, dat Jordaanse overvallers maandag avond twee wakers van het dorp Messilot in het gebied van Bel- san doodgeschoten hebben. De sporen van de overvallers kon den tot aan de grens worden ge volgd, aldus de woordvoerder. De Franse regering heeft dins dag, aan de vooravond van een spoorwegstaking van 48 uur, be sloten de lonen van het spoor wegpersoneel (300.000) man en het personeel va de Parijse me tro- en autobusdiensten te ver hogen met anderhalf procent. De verhoging geldt met terug werkende kracht tot 1 januari. In februari hadden de spoorweg arbeiders reeds een loonsverho ging van een procent gekregen. De regering heeft dinsdag voorts de plaatselijke autoritei ten opgedragen nooddiensten met vrachtauto's en autobussen te organiseren met het oog op de staking, die, naar men ver wacht, veel moeilijkheden zal veroorzaken door de drukte die elk jaar aan Pasen voorafgaat. Een functionaris van de Franse spoorwegen verklaarde dinsdag dat het „onwaarschijnlijk" is dat de vakverenigingen van spoor wegpersoneel de staking zullen afgelasten. De looneisen van de bonden gaan to elf procent. Omstreeks half twaalf dinsdag morgen heeft zich aan boord van de sleepboot „Gunnard" van de Nederland Rijnvaartverenigïng, die bij de N.V. Scheepswerf en machinefabriek „Waalhaven" aan do Waalhaven in reparatie lag, een ontploffing voorgedaan, waarbij een duizenden kilo's we gende zijwand van een ketel door het luchtruim werd geslingerd. Met een enorme slag boorde het stuk zich op een afstand van enige honderden meters in de weg, waarbij een motorrijder werd geraakt en gewond. Er zijn 3 vermisten en 15 ge wonden te betreuren. De langszij van het schip liggende sleepboot - Wapen v Jordanië SYRIÏ srpiscHe wow/ hammad Jeruzalem middellandse ZEE LI Harare O SAOEDI" ARAmE Kanni^ OBayir NEOEB JilDOELLANIXE ZEE ElAui* JORDANIË El Ansi ADD ES UUWAN EGYPT! SAOEDI" arabie Vlieqvpld Spoorlijn OliefcMdinq Grens Akabd Mudauwara e orf"15 EGYPTE SAOEDI -ARABIE De kantoren van het onafhankelijke Indonesische persbureau PIA (vroeger bekend als „Aneta") zijn gisteravond op last van de mili taire autoriteiten gesloten. De deuren werden om zes uur 's avonds door de militaire politie verzegeld. De sluiting van de PIA-kanto- .nog steeds en zelfs meer inten- nen is geschied op last van de sief wordt gebruikt. i«iiHoira pomman- Simfoolon. die vier DE NIEUWE JORDAANSE PREMIER. De nieuwe Jordaanse premier, dr. Hoessein Fakhri Khalidi, is, evenals zijn voorganger, Naboel si Palestijn van afkomst. Hij werd in 1896 geboren, stu deerde medicijnen in Constan- tinopel en aan de Amerikaanse universiteit in Beiroet, diende van 1915 tot 1917 in het Turkse leger, waarna hij zich aansloot bij het Arabische leger van de Britse kolonel Lawrence. Khalidi sloot vriendschap met de Moeftie van Jeruzalem. Hij werd in 1935 burgemeester van Jeruzalem en streed in deze functie tegen de pogingen van de Zionisten die in Palestina een Joods nationaal tehuis wil den stichten. Van 1938 tot 1947 was hij se cretaris-generaal van het opper ste Arabische comité en als zo danig een der vooraanstaande leiders van de Palestijnse Ara bieren. Khalidi werd na de inlijving van Oost-Palestina bij Jordanië senator. In 1953 en 1956 was hij minister van Buitenlandse Za ken Men rangschikt hem alge meen onder de conservatieven en de trouwe aanhangers van de Hasjemieten. Het Syrische pro-socialistische blad „Al Ray Al Aam" schreef dinsdag, dat het program van de regering Khalidi een over winning voor 't Arabisch natio nalisme is. Het blad zegt, dat de Jordaan se socialisten, communisten en Arabische nationalisten gewei gerd hebben aan de nieuwe re gering deel te nemen. De natio nale socialistische partij heeft dinsdag vergaderd om haar standpunt te bepalen ten aan zien van Naboelsi, een der par tijleiders, die zonder overleg met zijn partij besloten heeft aan de nieuwe regering deel te ne men. In goedingeiichte Iraakse kringen gelooft men, dat het op nemen van Naboelsi in de nieu- De Britse minister van Defen sie Duncan Sandys heeft dins dag in het Lagerhuis gezegd dat de afschaffing van kernwapens „rampzalig" zou zijn, omdat de Russen daardoor met hun con ventionele strijdmiddelen over een overmacht zouden komen te beschikken. Deze uitlating veroorzaakte een luid geroep van „neen" van Labourzijde. De minister opende het debat, dat twee dagen zal du ren, over de nieuwe defensiepo litiek van de regering die halve ring van de dienstplicht tegen 1960 en concentratie op kernwa pens meebrengt. De regering gaat er van uit, dat Engeland niet tegen een aanval met kernwapens te ver dedigen is en dat men niet een zo groot deel van de hulpbron nen vooral mankracht aan de defensie kan blijven beste den. De beschikbare middelen moeten niet op de voorbereiding van een oorlog, maar op de voor koming daarvan worden gecon- centreerd. Sandys zei dat Engeland niet wanhoopt aan het bereiken van overeenstemming over een uni versele en veelomvattende ont wapening. Het was moeilijk aan te nemen, dat Rusland oorlog wil. Het wantrouwen tussen Oost en West stond ontwapening ech ter in de weg en de enige be scherming van de vrije wereld was gelegen in het bezit van kernwapens. De Labouroppositie schijnt het er wel met de regering over eens te zijn, dat Engeland de water stofbom zelf moet maken, zei Sandys. Het enige meningsver schil bestond blijkbaar in het al of niet beproeven van zo'n bom. Maar een wapen dat niet be proefd is, is als afschrikwekkend middel niet erg doeltreffend, al dus de minister. joen pond op de defensie te kun nen besparen. Tengevolge hier van heeft zij het Britse volk „in hoge mate onvoorbereid gelaten op de gevaren die het kan lopen" en „in hoge mate te grondig voor bereid op het ene ding, waarmee het nooit iets te maken wil heb ben". Brown verklaarde dat er in de Labourpartij verschillende opi nies bestaan over de proef met de waterstofbom en dat de partij het moeilijk acht om zich volkomen achter een van deze opvattingen te plaatsen. Maar als de conser vatieve partij plechtig verklaart dat zij geen van deze moeilijkhe den kent, heeft zij geen voeling met het volk, aldus de woord voerder van de Labourpartij. Het debat in het Lagerhuis zal vandaag eindigen met een stem ming. De Labourpartij heeft een mo tie ingediend, waarin zij zegt, dat de Britse defensiepolitiek in zo hoge mate afhankelijk is van de waterstofbom. plaatselijke militaire comman dant van Djakarta, luitenant kolonel Dachjar, de hoogste ge zagdrager in de hoofdstad onder de staat van oorlog en beleg, welke vier weken geleden door president Soekarno werd afge kondigd. De sluiting zal zeven dagen van kracht zijn. De correspondenten van de bui tenlandse persbureaux AFP, Reu ter, United Press, Associated Press en het Algemeen Neder- landsch Persbureau ANP, die hun kantoren in het Aneta-ge- bouw hebben, werd door de leger- autoriteiten medegedeeld, dat zij hun arbeid in het gebouw kun nen voortzetten. Er werd geen officiële reden opgegeven voor de sluiting, die haar weerslag zal hebben op on geveer veertig dagbladen Ln ge heel Indonesië, die de nieuws dienst van PIA (Persbiro Indo nesia) afnemen. De waarnemend hoofdredac teur van PIA, Subanto Taif, die gistermiddag door de militaire autoriteiten werd ondervraagd, verklaarde te menen, dat de maatregel verband hield met de publikatie van een bericht uit Bukittinggi, in Midden-Sumatra, over een door kolonel Simbolon, de afgezette militaire comman dant van Noord-Sumarta. afge legde verklaring waarin hij had gezegd, dat hij driemaal naar Djakarta was opgeroepen, doch dat hij niet meende dat zijn komst naar de hoofdstad tot een oplos sing van de huidige gecompli ceerde problemen zou leiden, zo lang de politiek van Djakarta van het tegen elkaar - uitspelen van legerofficieren, voortduurt. Verder zeide Simbolon daarin, dat de recente gebeurtenissen in verschillende delen van het land duidelijk hebben aangetoond, dat de verdeel-en-heers-politiek t wapen van de kolonialisten Simbolon, die vier maanden ge leden zijn mislukte greep naar de macht in Ncord-Sumatra uit voerde, woont thans in Padang, de hoofdstad van Midden-Suma tra. Jules Moch, Frans afgevaar digde in de V. N. ondercommis sie voor de ontwapening, heeft te Parijs verklaard dat de door alle vertegenwoordigde regerin gen gedeelde wil om tot een be vredigende oplossing te geraken waarschijnlijk zal leiden tot de uitwerking van een gedeeltelijk plan op zo breed mogelijke ba sis in plaats van een algemeen plan, dat in de onmiddellijke toekomst nog niet verwacht kan worden. Men is wat nader tot elkaar gekomen maar er be staan nog steeds verschillen van mening, aldus Moch, die vier re denen opsomde waarom het be reiken van een overeenkomst zo moeilijk 'is: wantrouwen, inge wikkeldheid van de vraagstuk ken zelf, de snelle vooruitgang van de wetenschap en het be lang dat een onnauwkeurige schatting voor het voortbestaan van de verschillende landen zou kunnen hebben. Op vragen van journalisten zei Moch, dat hij hoopvol gestemd was voor een akkoord op de vol gende punten: 1. Een eerste stap naar de ont wapening van gewone strijd- krachtenj 2. Een datum waarop kernpro duktie voor militaire doeleinden zal worden gestaakt; 3. Een bepaalde vorm van be perking van kernontploffingen, en 4. Bepaalde manieren om con trole uit te oefenen. „Annard" is eveneens zwaar be schadigd, evenals weer de daar- na"is' liggende sleepboot „Hud son" "vanL. Smit Co's inter nationale Sleepdienst. De „An nard" moest worden weggesleept en omhooggezet om zinken te voorkomen. De ontploffing deed zich voor omstreeks half twaalf met een enorme klap. Direct daarop be gon de „Gunnard" te zinken. Men was bezig met een repara tie in het ketelhuis. De straat was bezaaid met hout, steen, ijzer en modder. Tot honderden meters ver in de om trek zijn de ruiten uit de sponnin gen gesprongen. De brandweer en de rivierpolitie waren spoedig ter plaatse. Uiteraard trokken honderden belangstellenden uit dit zuidelijke stadsdeel naar de scheepswerf, o w vrouwen van arbeiders die zich trachten te overtuigen dat hun man tot de overlevenden be hoorde. De motorrijder die op de weg reed, werd aan de arm getroffen, toen de zijkant van de stoomketel zich met een klap in het wegdek boorde. Hij is werkzaam op een bedrijf in de omgeving. Ook zijn motor werd zwaar beschadigd. Van het gezonken schip steken alleen een eindje pijp en wat ver wrongen staal boven water. Men zou in het ketelhuis bezig geweest zijn met het zogenaamde stomen van de kleppen. De „Gunnard" en de „Annard zou den vandaag uitvaren. Door de ontploffing is ook nog een tandrad in een woning te rechtgekomen, die op minstens 700 meter afstand van de plaats des onheils staat. Het onderzoek naar de ramp op de „Gunnard" door de rivier politie heeft de gehele middag geduurd en is nog niet geheel be ëindigd. Voorlopig is komen vast te staan, dat er drie mensen ver mist worden, van wie men aan neemt dat zij omgekomen zijn. Zij bevonden zich aan boord, toen de ontploffing plaats vond Deze vermisten zijn de 65-jarige kapitein van de „Gunnard", de oud-Terneuzenaar M. J. van der Est uit de Zinkerstraat te Rotter dam de 22-jarige stoker P. Ha gen uit de Wilgenstraat te 's Hertogenbosch en de 56-jarige bankwerker van de werf „Waal haven" C. Visser, wonende Kriel- erf te Rotterdam. Eén van deze slachtoffers is vermoedelijk reeds gevonden, er zijn althans zeer ernstig verminkte resten naar het Zuiderziekenhuis overge bracht. Identificatie was voor lopig nog niet mogelijk. Deze man was gevonden op het terrein van de werf „Waalhaven" en was vermoedelijk van het dek wegge slagen. De stoffelijke resten zijn kennelijk die van een oudere man. Van de andere twee wordt ver ondersteld, dat hun stoffelijk overschot zich binnen in de sleep boot bevindt. Een duiker van de Koninklijke Marine heeft wel kans gezien onder water het dek af te zoeken, maar de ravage bin nenin de boot was zo geweldig, dat hij het niet wagen kon tot het binnenschip door te dringen. Behalve deze drie vermisten, die men wel tot de doden kan rekenen, zijn er in totaal 15 ge wonden. Zes van hen moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, de negen anderen konden na behandeling naar huis terug keren. Over de oorzaak van de ramp is nog weinig te zeggen, zolang liet onderzoek niet is afgesloten. Het enige wat men met zeker heid weet is, dat de veiligheid van de ketel door het stoom wezen gecontroleerd moest wor den. De keuring van de ketel was reeds geschied en nu moest alleen nog het inwendige be proefd worden. De druk van der- gelijke ketels is gesteld op 15/4 atmosfeer. Daarop wordt de vei ligheid afgesteld, hetgeen ge- scniedt onder toezicht van het stoomwezen. Men was langzaam op te stoken, tot het zover zou zijn. Reeds was de wal- machinist, de 48-jarige Kluwen uit de Oranjeboomstraat te Rot terdam, van boord gegaan om de deskundigen van het stoomwezen te gaan waarschuwen. Dit is het behoud van deze man geworden. Toen hij van boord stapte stond de manometer op 11 atmosfeer. Door de kracht van de explosie is de boot geheel uit elkaar ge reten en daarna gezonken De ketel vloog met een ontzaglijke kracht op de rijweg. Het stuk dat daar terecht kwam wordt op 10 a 15 ton geschat. Voorts zijn er stukken van verscheidene honderden kilo's verder weg ge slingerd, zelfs zo, dat een stuk van ongeveer 75 kg op een kilo meter afstand terecht kwam in de Wielewaal. De aan de andere kant van de paal liggende sleepboot „An nard" werd aan stuurboordzijde geheel ingedeukt. Op de „Hud- son", die nog iets verder lag, kwam een wirwar van buizen te recht, waaronder ook een gedeel te van de brug van de „Gunnard Als vaststaand kan worden aangenomen dat de tot dusver niet geïdentificeerde stoffelijke resten die naar het Zuiderzieken huis waren vervoerd van de ka pitein van de sleepboot, M. J. van der Est, zijn. Wat de berging van het wrak betreft zijn de bergingsmaat schappijen van oordeel, dat lich ten van de leepboot niet moge lijk is De „Gunnard" is zodanig uit eikaar geslagen dat men slechts gedeelten tegelijk boven water al kunnen krijgen, waar bij van snijbranders gebruik zal moeten worden gemaakt. In de dinsdagmorgen gehouden vergadering van de bijzondere commissie georganiseerd overleg voor hét onderwijzend personeel, werkzaam bij het lager onderwijs, zijn de besprekingen over de on derwijzerssalarissen voortgezet en is volledige overeenstemming te dien aanzien met de regering bereikt. Van het zwakke storingsfront, dat dinsdag ons land vanuit het Westen naderde, hebben we niet veel meer dan wat bewolking, voornamelijk in het Noorden van het land gemerkt. Overheersend voor het weer in Nederland was de uitloper van een hogedruk- gebied nabij de Azoren. Deze uitloper strekt zich in De voornaamste woordvoerder van Labour voor defensiezaken, George Brown, drong er bij de re gering op aan de komende kern proeven in de Stille Oceaan uit te stellen. Waarom kunnen die proeven niet in 1958 worden ge houden. als Groot-Brittannië door dit uitstel een voorbeeld aan de wereld geeft? aldus Brown. Hij zei voorts dat de regering een groot aantal moeilijkheden omzeild heeft om dit jaar 79 mil- In zijn gister gehouden open bare vergadering heeft de Mijn- industrieraad met algemene stem men de verordening vastgesteld waardoor met een arbeidsverkor ting voor het ondergronds perso neel in het Nederlandse mijnbe drijf een begin wordt gemaakt, door invoering van een eerste fase. Dit betekent, dat in twaalf door de Mijnindustrieraad per kalen derjaar aan te wijzen weken voor het ondergronds personeel de ge wone zaterdagse dienst vervalt. Als compensatie voor het gemis van loon op deze dagen ontvangt de ondergronder het loon dat hij verdiend eeft voor zijn laatste aan de vrije zaterdagvoorafgaan- de gewone dienst. Voor elke wil lekeurig verzuimde dienst zal echter 1/25 deel van de eerstvol gende compensatie-uitkering over een vrije zaterdag worden inge houden. Voor de bovengronders blijft de totale arbeidsduur dezelfde als de thans bestaande. Op zaterdagen waarop het werk in het ondergronds oedrijf stil ligt, zal echter ook op de bovengrondse bedrijven conti nudiensten en andere noodzake lijke werkzaamheden buiten be schouwing gelaten het nor male werk stil liggen. De op deze zaterdagen wegvallende werktijd wordt op de overige werkdagen van de maand inge haald. Op en op weike wijze later een volgende fase van de arbeids tijdverkorting zal worden inge voerd zal t.z.t. worden bezien. De verordening zal, wanneer de ver eiste ministeriële goedkeuring is verleend, in werking treden op 1 mei. Op 2 april had de Raad met de ministers van Economische Zaken en volksgezondheid een bespreking over het ontwerp van deze verordening, met name over de vraag of de totstandkoming van deze verordening consequen ties zal hebben voor de arbeids voorwaarden van de bovengrond se mijnarbeiders. De ministers deelden daarbij mede, dat, indien mocht blijken, dat zulks het geval zal zijn, ern stig rekening diende te worden gehouden met repercussies ten aanzien van andere bedrijfstak ken. In verband hiermede heeft de staatssecretaris van Economi sche Zaken thans aan de Raad verzocht te willen bevestigen, dat aan de invoering van de in de verordening vervatte arbeidstijd verkorting voor ondergrondse mijnarbeiders, op zichzelf geen aanspraken zullen worden ont leend om er verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor de bo vengrondse mijnarbeiders, hetzi in de vorm van een verkorte werkweke, hetzij in de vorm van een compensatie, daarvoor in loon of anderzins te verkrijgen. De Raad besloot met algemene stemmen de gevraagde bevesti ging te geven. In de Mijnindu- streraad werd nog geconstateerd dat wil de arbeidsverkorting in een samenleving gepaard gaan met walvaartsvermeerdering, zij gebaseerd zal moeten zijn op pro- duktiviteitsverhoging. De Japanse ambassadeur in de Sowjet-Unie heeft maandag op het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken een memoran dum overhandigd, waarin de Ja panse regering protesteert tegen het feit, dat zij niet tevoren op de hoogte was gesteld van de jongste Russische atoomproeven. Japan had reeds eerder gepro testeerd naar aanleiding van vo rige proeven. In een dinsdag in Tokio gepu bliceerd officieel communiqué wordt gezegd, dat de stap van de Japanse regering in Moskou geen resultaat heeft gehad. Het Sow jet-ministerie van Buitenlandse Zaken had zich beperkt tot een herhaling van de argumenten die eerder door de Sowjet-Unie wa ren aangevoerd ter rechtvaardi ging van de voortzetting van kernproeven. Uit de omgeving van de West- duitse regering wordt vernomen, dat kanselier Adenauer tot een algemene ontwapening op atoom gebied zal oproepen. Noordoostelijke richting uit over de Golf van Biscaye en de om geving van de Noordzee. Ze vormt een soort van barrière voor een oceaanfront dat dins dagavond Ierland naderde. Dit front zal ons dan ook juist niet kunnen bereiken de eerstkomen de 24 uur. Het zal daarom droog en tamelijk zonnig weer zijn met, evenals dinsdag, overwegend ma tige Westelijke winden en maxi mumtemperaturen in de buurt van 15 graden. mede,gedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Tamelijk zonnig. Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. ZON MAAX op onder op onder Apr. 17 5.42 19.43 23.34 7.16 18 5.40 19.44 8.04 19 5.37 19.46 0.28 8.59 20 5.35 19.48 1.12 9.58 DONDERDAG 18 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.06 4.41 5.21 5.31 n.m. 4.40 5.15 5.55 6.05

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1