Binnenlands nieuws Uïl «l« Srcvinac Hilary op eigen wieken Yragen aan de Minister JONGEN aCHOOT VRIEND MET BUKS DOOD. Japan gaat onderzoek naar radio-activiteit instellen Boodschap van Ben Goerion Incidenten in Bulgarije? VRAGEN OVER DE ONT SNAPPING VAN DE ..ZWARTE RUITER". INDONESIË TEGEN ALLE PROEVEN MET KERNWAPENS Groot-Brittannië steunt Amerikaans voorstel in de subcommissie voor ontwapening Verklaring van Lim Yew Hock CYPRUS TERNEUZEN. AARDENBURG. SLUIS SLUISKIL. NGRIJPENDE VERBETERIN GEN AAN NA OORLOGSE WONINGEN. De organisatie voor toegepast- natuurwetensehappelijk onder zoek (T. N. O.) heeft een dezer lagen een bijeenkomst gewijd aan het vraagstuk van vochtpro- hlemen in de woningbouw, daar is gebleken dat onlangs in een niet nader aangeduide plaats in het westen van ons land naar aanleiding van vochtbezwaren 1400 naoorlogse woningen ver beterd moesten worden. De ver beteringskosten 'bedroegen onge veer 10 van de bouwsom. Het bleek, dat men bij het bouwen van het bestek was afgeweken. In Limburg moesten ongeveer 1000 na-oorlogse woningen ingrij pend worden verbeterd, eveneens am de vochtproblemen tegen te gaan. De hieraan verbonden zeer hoge kosten werden eveneens op ongeveer 10 van de bouwsom jeraamd. Onlangs werden in een gemeen te in Zuid-Holland enkele hon- lerden na-oorlogse woningen aan getroffen, die alle ontoelaatbaar vochtig waren. De bijeenkomst van T. N. O., die werd bijgewoond door een aantal bouwkundigen en vertegenwoor digers van het rijk en enkele grote gemeenten, had ten doel met gezamenlijke krachten we gen te vinden, die een herhaling van bovengenoemde misstanden voorkomen. Dit zou kunnen ge beuren door het doen verrichten van speurwerk binnen T. N. O. met steun van rijk en gemeen ten. leverd. Ofschoon er onjuiste inlichtin gen aan de politie waren ver strekt waarvoor de man nog wel nader aan de tand zal wor den gevoeld was er geen di recte aanleiding aan de goede trouw van de handelaar en van de koper te twijfelen. Daarom bleef er voor Artis niet anders over dan de beide dieren terug te kopen. Één loerie is nog zoek. Deze zou echter, volgens Luck, zijn gestorven. PAPEGAAIENDIEFSTAL UIT ARTIS GEHEEL OPGELOST. Gerrit komt terug De papegaaiendiefstal in Artis schijnt thans een blij einde te krijgen. Gerrit, de hyacint-ara, het troeteldier van oppasser Jan van de Groep, is terecht, evenals 4e laatste ontbrekende edelpape- *aai, beide dieren zijn in Bern opgespoord. Weliswaar heeft Ar tis thans 1235 Zwitserse franc moeten betalen, waarvoor de Duitser Luck de dieren daar heeft verkocht. Na de ontdekking dat de twee papegaaien door Luck aan een dierenhandelaar in Bern waren geleverd, die ze op zijn beurt naar het schijnt te goeder trouw aan onbekenden had doorver kocht leek het, of het bij de vier reeds teruggekeerde dieren zou blijven. yievr. M. Meyer—Holzapfel, de directrice van de Bemse dieren tuin, die door Artis over de zaak was ingelicht, trof bij de dieren handelaar één der uit Artis ont vreemde edelpapegaaien aan. Deze had tevoren verklaard deze, evenals de hyacint-ara, aan on bekenden te hebben verkocht. Bij een door Interpol verrichte huiszoeking kwam niet alleen de rdelpapegaai te voorschijn, maar bleek dat de handelaar wel dege- SJk wist aan wie hij voor 1800 franc de hyacint-ara had ge- KOUD VOOR BLOEIENDE VRUCHTBOMEN. Het is de laatste dagen wel erg koud voor de in volle bloei staan de kersen-, pruimen- en peren boomgaarden. Tengevolge hier van is er weinig sprake van ver dere ontwikkeling van de bloe sem op het ogenblik. De appel bomen vertonen hier en daar reeds hun roze knoppen, maar ook hier verloopt de ontwikke ling thans erg traag. De fruitkwekers hopen onder tussen maar dat de temperatu ren spoedig wat op zullen lopen, zeker in de nacht. Steeds zijn er immers nog nachtvorstkansen en nachtvorst is funest voor de bloeiende bomen. Tot nog toe is, zeker in het zuiden van het land, de schade door nachtvorst zeer beperkt gebleven. Ook de ont wikkeling van de andere fruitge wassen zoals o.m. aardbeien en bessen verloopt zeer traag ten gevolge van het koude weer. Een uitermate tragisch onge val heeft zich maandagmiddag om vier uur het leven gekost aan de 16-jarige H.B.S.-er M. H. van der Elzen uit Woerden. De knaap was op bezoek bij zijn schoolvriend de 17-jarige T. van der W. te Rietveld bij Woerden. Samen hadden zij op de boerde rij van de familie Van d. Wind zitten studeren en tegen vier uur gingen zij een poosje naar buiten om zich wat te vermaken. In de schuur hing een buks, die door de veehouders in deze streek wordt gebruikt om op schadelijk gevogelte en dergelij ke te schieten. Geen moment er op bedacht dat de buks geladen kon zijn, haalde T. van der W. de buks van de spijker en trok aan de trekker. Tot zijn grote ontsteltenis ging het vuurwapen af en zijn schoolkameraad werd in de hartstreek getroffen. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Woerden overgebracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. BANKWERKER NA ONGEVAL OVERLEDEN. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is overleden de 59- jarige bankwerker P. Moerker ken uit de Jaarsveldstraat, al daar, die uit de tweede verdie ping van een veem aan de Per soonshaven is gevallen. Hij kwam daarbij op de ijzeren leu ning van een acht meter lager gelegen platform terecht, viel nog eens twee meter naar bene den op een houten plankier en belandde toen bewusteloos in het water. Twee schippers brachten hem op het droge. Het slachtoffer had een schedelba- sisfractuur en een gebroken pols. NIEUWE DRANK. Sedert enige weken draaien in de geheel verbouwde zuivel fabriek aan de Oppers te Wolve- ga de Amerikaanse bottelma chines, waarmee per uur 12.000 flesjes worden gevuld met een nieuw koolzuurhoudende en al coholvrije natuurdrank. Dat zul len er, wanneer de fabriek op volle toeren draait, 18.000 per uur kunnen worden. In het gebouw, waar voorheen een particuliere onderneming haar Zuivelpro ducten maakte, is nu door de coöperatieve condensfabriek „Friesland" de produktie ter hand genomen van een voor ons land nieuwe drank, die een hel dere goudgele tint heeft en be reid wordt uit melk, waaraan bij de kaasbereiding de vet- en caseinebestanddelen zijn ont trokken, maar welke nog de waardevolle melksuiker, melk- zouten en vitamine-b bevat. Zaterdag j.l. was de produktie zover gevorderd dat een depu tatie van het industrieschap oostelijk Friesland, bestaande uit gedeputeerde J. L. Hoogland en de gemeentebesturen van de Oostfriese gemeenten Achtkars- pelen, Heerenveen, Oost- en Weststellingwerf, Opsterland.' Smallingerland en Tietjerkste- radeel kon worden ontvangen. De directie van de coöp. con densfabriek „Friesland" deelde op een persconferentie o.a. nog mee, dat het nieuwe produkt wordt gemaakt volgens een Zwitsers procédé en dat de drank in Zwitserland reeds een volksdrank is geworden. In de nabije toekomst zal het ongeveer 25 man sterke perso neel per week 300 tot 400.000 ki logram grondstoffen kunnen verwerken, waardoor meege werkt wordt aan de verwerking van het jaaroverschot van ca 60 miljoen kilogram melk, waaraan bij de kaasbereiding de vet- en caseinebestanddelen zijn ontrok ken. Een woordvoerder van het Japanse bureau voor de kern energie heeft medegedeeld dat in de nabije toekomst in geheel Japan een onderzoek naar ra dio-actieve besmetting zal wor den ingesteld. Men wil ook nagaan in hoe verre het water van bepaalde stromingen in de Stille Oceaan en van de Japanse en de Oost- chinese Zee radio-actief besmet is. Vruchten, groenten, bomen en planten en ook de aardop pervlakte in Japan zullen op het voorkomen van radio-acti viteit worden onderzocht. De Israëlische minister-presi dent, Ben Goerion, heeft ver klaard, dat Israël dit jaar niet minder dan 120.000 Joodse vluch telingen denkt te zullen opne men. Dit is tweemaal zoveel als aanvankelijk werd verwacht. Ben Goerion zei dit in een Paasboodschap tot de Ameri kaanse Joodse gemeenschap. Hij sprak de hoop uit, dat de Ameri kaanse Joden alles wat in hun vermogen ligt, zullen doen om Israël te helpen bij de zorg voor de immigranten. Volgens in Parijs ontvangen berichten zouden zich vorige week in Bulgarije in het ge bied van Koralowgrad botsin gen hebben voorgedaan tussen boeren en soldaten. Ook wordt bericht, dat er de laatste tijd ver scheidene personen uit Sofia zijn weggevoerd. DE L.J.G. BLOESEMRIT. Hoewel de eerste bloesemrit, die georganiseerd is geworden door de L. J. G. en zaterdag j.l. gereden werd door de boomgaarden van Zuid-Beveland, qua deelneming een succes kan worden genoemd, was het erg jammer dat zaterdag de weersomstandigheden niet hebben medegewerkt om deze pracht tocht voor 100% tot zijn recht te doen komen. Het was guur en al zullen de automobilis ten daarvan niet veel hinder hebben ondervonden, de motor en bromfiets-bereiders des te meer, al zijn deze uit de aard der zaak op dat gebied wel gehard. Overigens was het de deelne mers met al te gemakkelijk ge maakt, want aan deze mooie tocht was tevens een oriëntatierit ver bonden, waarvoor diverse prijzen waren uitgeloofd. De start voor de auto's en mo tors vond te Rilland-Bath plaats, alwaar om de minuut een deelne mer vertrok. De bromfietsers ver trokken van hotel „De Zwaan" te Kapelle, alwaar ook de finish voor de deelnemers aan de tocht was. De winnaar van de tocht was de heer J. A. Kamps, arts te Ril land, die de wisselbeker benevens een medaille en nog een extra- prijs ontving. Van de automobilisten ontvin gen nog een medaille de heren: A. J. Luteijn uit Groede en P- de Feijter uit Zaamslag. Van de motorrijders ontvingen een medaille de heren J. M. Mur- re te Scherpenisse, G. van Kerne beek te Goes en F. C. v. d. Vliet te Kapelle. Bij de bromfietsers waren de medailles voor mej. A. Kwekke- boom te St. Laurens en de heren J. A. van Koeveringen te Goes en H. R de Witte te Zoutelande maar volgens de heer Van Ben- nekom is dit niet door gegaan, omdat deze gemeente geen ach terland heeft en men geen Prot. Christelijke schoolopleiding wilde vestigen in een overwegend R. K. omgeving. Tenslotte deelde de directeur mede, dat de bouw van de nieu we christelijke kweekschool te Middelburg waarschijnlijk nog dit jaar kan worden aanbesteed. VERGADERING PROV. COMM C. J. M. V. Het Tweede Kamerlid jonk- rrouwe Wttewaall van Stoetwe gen heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: dat de offi TWEE ONGEVALLEN MET DODELIJKE AFLOOP. Bij Geldermalsen zijn zondag avond twee ongevallen met do delijke afloop gebeurd. De 26- jarige landbouwer J. van Haaf- ten uit Neerrijnen kwam op zijn bromfiets met een paaltje langs de weg in aanraking, sloeg over de kop en bleef zwaar gewond liggen. Hij overleed in het zie kenhuis. De elfjarige M. van Galen, die een kerkdienst te Geldermalsen had bijgewoond en per fiets in gezelschap van een vriendje huiswaarts keerde naar zijn woonplaats Waddenoyen, werd op de Tielerweg, die geen rijwiel pad heeft, door een der elkaar tegemoetkomende auto's in het In een binnenlandse uitzending van radio Republik Indonesia heeft het Indonesische ministerie van Voorlichting zondagavond er de nadruk op gelegd, dat Indo nesië gekant is tegen proeven met kernwapens door elk land, daar deze het gevaar voor een oorlog vergroten. In de uitzending werd verwezen naar het plan der En gelse regering om proeven te hou den nabij de Christmaseilanden. Indonesië kan alleen met dit soort experimenten instemmen, indien zij dienen voor vreedzame doeleinden. 1. Is het waar, dat de om- ^^pte licht niet opgemerkt, eter van justitie te s-Gravenha- uj. ii,prri nVerreden en op slag je mr. dr. J. C. Mans naar aan leiding van de ontsnapping van ■ie z.g. „Zwarte Ruiter" uit de eentraie penitentiaire inrich ting te Scheveningen een ver- aaring heeft afgelegd, luiden de: „De directie van de Scheve- ningse inrichting treft geen blaam, de ontsnapping moet wor den gezien in direct verband met het huidige stelsel"? t. Zo ja, kan de minister dan mededelen, wat bedoeld is met „het huidige stelsel"? 3. Was de z.g. „Zwarte Rui ter" in de centrale penitentiaire inrichting, welke bestemd is voor de verpleging van geestelijk ge stoorden, opgekomen op advies ran psychiatrische zijde? 4. Acht de minister het ver antwoord, dat iemand, die in eerste aanleg tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld en daar na ter beschikking van de rege ring gesteld is, hangende het ho- ser beroep wordt opgenomen in reu inrichting voor geestelijk ge stoorden, welke uiteraard min der beveiligd is dan een straf gevangenis? VRAGEN OVER HUUR (NPLAATS VAN HUURKOOP Het Tweede Kamerlid de heer Van Leeuwen heeft aan de mi nister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Beschouwt de minister de vervanging van het afbetalings- af huurkoopsysteem, zoals dit gebruikelijk is bij de aanschaf fing van bepaalde duurzame ge bruiksgoederen, door 'n systeem van verhuur als een frustrering van de bestedingsbeperking, zo als die wordt beoogd door de wet houdende tijdelijke regeling be treffende afbetalingsoverenkom- tóen? 2. Doelt de minister hierop wanneer hij in zijn derde ver slag over de tenuitvoerlegging van vorengenoemde wet gewaagt van pogingen van sommige han delaren om door gecamoufleerde transacties de afbetalingsbe schikking 1956 te ontduiken? 3. Is het de minister bekend lat deze vorm van ontduiking tn het bijzonder ook wordt be dreven door overheidsbedrijven? Hij werd overreden en op slag gedood. HARDNEKKIGE minnaar NAM SLAGERSMES MEE Zes weken, waarvan 3 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht, heeft de Amsterdamse politierechter gis terochtend de 21-jarige kelner G. H. uit Hilversum opgelegd, die op 4 januari j.l. in Hilversum in een bijzondei opgewonden bui een 63-jarige schilder en diens zoon met een groot roestig sla- germes verwondde. De kelner was „half om half" verloofd met de 21jarige dochter van de chauf feur Elly. maar haar ouders had den ernstige bezwaren tegen deze vriend. Op de bewuste dag zocht de „hardnekkige minnaar' zoals de politierechter de ver dachte omschreef, zijn meisje dat onvindbaar was. Tot driemaal toe klampte hij de vader in diens woning aan doch deze weigerde H. te zeggen waar zijn dochter was. De derde maal ontstond ei ruzie en een gevecht tussen de zoon en de verdachte, die snel uit zijn fietstas het grote mes te voorschijn had gehaald. Hij bracht daar de vader een houw op het hoofd mee toe en raakte de zoon aan diens arm en in diens hals. De politierechter verwierp con form de eis het beroep op nood weer en vonniste» de jongeman wegens een poging tot toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. De Britse vertegenwoordiger in de ondercommissie van de Verenigde Naties voor ontwape ning Noble, heeft maandag ver klaard, dat zijn regering 't Ame rikaanse voorstel steunt tot in stelling van een internationaal controlestelsel voor de produktie van splijtbaar materiaal in de toekomst. De Verenigde Staten stelden vrijdag j.l. voor, dat een commis sie voor deskundigen van de vijf in de subcommissie vertegen woordigde landen op 1 september 1957 bijeenkomt voor het opstel len van een inspectiestelsel, dat op 1 maart 1958 in werking zou moeten treden. De eerste minister van Singa pore, Lim Yew Hock, is zondag De ommuurde stad Nicosia is maandag, voor het eerst na meer dan een jaar, weer toegankelijk verklaard voor Britse militairen die vrij van dienst zijn. In Cy prus hébben zich een maandlang geen incidenten door optreden van verzetslieden voorgedaan. Het Cyprische hooggerechtshof heeft maandagmorgen het beroep van drie ter dood veroordeelde Griekse Cyprioten verworpne. Zij wraen veroordeeld wegens bezit van wapens en munitie. met zijn delegatie, die in Lon den heeft onderhandeld over een nieuwe grondwet voor Sin gapore waarbij het gebied bin nenlandse autonomie wordt ver leend, in Singapore aangeko men. Een grote menigte begroette de delegatie geestdriftig. Lim verklaarde, dat de clausule waarbij de communisten en „meelopers" van de eerste ver kiezingen worden uitgesloten door de Britse regering was „op gelegd". „Wij kunnen deze voorwaarde niet aanvaarden", aldus Lim. Het parlement van Singapore zou een oordeel over deze kwes tie moeten uitspreken als het 24 april bijeenkomt om de over eenkomst met Engeland te be handelen. Desgevraagd zei Lim, dat de eerste verkiezingen zeker niet voor midden 1958 gehouden zul len worden. Het doel van de re gering was meer dan ooit de aansluiting van Singapore bij Malakka. CONCENTRATIE VAN POLDERS IN ZEELAND. In de voortgezette buitengewo ne zitting van de Provinciale Staten van Zeeland is maandag met algemene stemmen aan vaard een voorstel van Gedepu teerde Staten om alle 80 a 90 pol ders en waterschappen op Schou- wen-Duiveland, Tholen en Noord- Beveland samen te voegen in drie grote waterschappen, een voor elk dezer eilanden. Hlerrr.ee wordt beoogd, dit me de naar aanleiding van de wa tersnood van 1953, grote water schappen te vormen, die alle no dige maatregelen kunnen nemen om zo mogelijk herhaling van een dergelijke ramp te voorkomen. De zetels dezer wateschappen zullen gevestigd zijn in Zierikzee, St. Maartensdijk en Kortgene. Op Schouwen-Duiveland zullen acht, op Tholen zeven en op Nrd- Beveland vier districten worden gevormd, om door districtsverga deringen het meeleven der inge landen te bewaren. Uit de Staten werd van alle zij den hulde gebracht aan G. S. voor het grote werk dat hiermee is tot stand gebracht. Meegedeeld werd nog, dat de concentratie van polders en waterschappen op Z. Beveland in de komende winter zitting aan de orde zal komen Zaterdagmiddag kwam de Pro vinciale Commissie van het C. J. M. V. in Zeeland in hotel „Centraal" te Goes bijeen. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, de heer C. Leu- nis te Terneuzen, werd de agen da van de vergadering vlot afge werkt. In de vacature van penning meester', ontstaan door het ver trek van de heer C. de Jonge te Yerseke, werd voorzien door de benoeming van de heer D. Wa verijn te Terneuzen. Tot lid van de Herv. Prov. Jeugdgemeenschap werd be noemd de heer Jac. Sinke te Sou burg. Tot lid van de Prov. Commissie voor het jeugdwerk in de ring Oost Zeeuws-V laanderen werd be noemd de heer M. D. de Jonge te Sluiskil. Tot lid van het bondsbestuur werd gekozen de heer Kaboord te Wolphaartsdijk. Te Hoek zal op 1 en 2 juni a.s. een P.-C.-weekend plaats vinden ter bespreking van het werkpro gramma voor het seizoen 1957 1958. Op 6 en 7 juli a.s. zal te 's-Heer Arendskerke een week end worden gehouden voor be stuurders en jeugdleiders. Door de heer Waverijn werd medegedeeld, dat het aantal deel nemers aan de op Paasmaandag te Ronse te houden bondsdag zeer groot is en de programma's hiervan zijn verzonden. Gezien het succes van 't Zeeuws weekend op de Ernst Sillemhoe- ve doorgebraccht, werd reeds nu besloten ook in 1958 aldaar een weekend te organiseren. Bij voldoende deelneming zal op 27, 28 en 29 juli te Lustin, tussen Dinant en Namen gelegen, een weekend in deze prachtige natuur worden doorgebracht in 'n jeugd huis van het Belgische C. J. M. V. of in een jeugdherberg. Aan het slot van de vergadering werd door de heer De Jonge een woord van afscheid gesproken tot de Provinciale Commissie. De twee Egyptische dieven. Gisteravond werd door de Ter neuzense Lyceumclub in het Con certgebouw een voorstelling ge geven van „De twee Egyptische dieven," een blijspel in drie be drijven, naar een verhaal van He rodotus, door dr. P. H. Schroder. Na het welkomstwoord door de presidente van de T. L. C„ mej. Ria du Bois, werden enkele zang nummers door leerlingen onder leiding van mej. J. van Puijvelde, zeer verdienstelijk ten gehore ge bracht. Ook de volksdansen, die onder leiding van mej. van Puijvelde stonden, oogstten veel succes. Met zeer veel toewijding heeft een groot aantal leerlingen, het blijspel heeft een enorme bezet ting, onder regie van mevr. JM. Mulder-Schutte het blijspel van dr. Schroder voor het voetlicht ge bracht. In het stuk, spelende ten tijde van Rhampsinitos III, pharao van Egypte, is heel geestig oudheid en moderne tijd listig door elkaar geweven, zodat er komische situ aties ontstaan en uitdrukkingen worden gebezigd, die ten tijde van de pharao's beslist onbekend wa ren. Actrices en acteurs hebben zich met jeugdig enthousiasme opper best van hun taak gekweten, zo dat het een bijzonder amusante opvoering is geworden, die de be zoekers veel en hartelijk heeft doen lachen. Mevrouw Mulder heeft als re gisseuse veel werk moeten vel zetten, maai- het resultaat zal haar voldoening hebben geschon ken. Zij had op verschillende mo menten zeer originele vondsten in haar regie. De vele Egyptische costuums uit deze lang vervlogen tijden waren bepaald vorstelijk. Tijdens de pauze had een ge animeerde verloting plaats, waar aan fraaie prijzen waren verbon den. De medewerkenden werden be loond door een welverdiend lang durig applaus en mevr. Mulder- Schutte en mej. Van Puijvelde werd een verrassing aangeboden. if Gp een bevolking van ruim 5 miljoen zielen telt Zwitserland meer dan 600.000 ingeschreven motorvoertuigen. Het vorig jaar zijn bijna 6000 rijbewijzen inge trokken, hoofdzakelijk wegens dronkenschap van de bestuurder. CHR. KWEEKSCHOOL MIDDELBURG ALS OPVANGCENTRUM In de toekomst zou de christe lijke kweekschool voor Zeeland wellicht de aangewezen opleiding zijn voor Prot. Christelijke kweke lingen uit geheel Zuid-Nederland, aldus heeft de heer J. A. van Bennekom, directeur van deze Middelburgse school zich tijdens de algemene ledenvergadering uitgelaten De heer Van Benne kom zeide, dat de vroegere hoofd inspecteur voor de onderwijzers opleiding, de heer C. Kleywegt, de kweekschool te Middelburg zeer geschikt achtte om als op vangcentrum te dienen voor ad- spirantonderwijzers(essen) uit geheel Noord-Brabant en Lim burg. De heer Kleywegt zou aan een eventuele verwezenlijking van de plannen zijn medewerking willen geven. Dergelijke plannen voor een zuidelijk centrum voor een chris telijk onderwijzersopleiding zijn vroeger ook onderwerp van be spreking geweest. Toen werd Waalwijk als centrum genoemd, J ubileiun - viering. Vrijdagavond 12 april had in het hotel „Roterdam" alhier de huldiging plaats van acht jubi larissen van de N.V. „De Hoop" en de N.V. Transport Mij. „Ter neuzen" te Terneuzen in ver band met het feit dat zij in de afgelopen maanden 40 jaar of 25 jaar bij één der genoemde be drijven in dienst waren. 40 jaar in dienst was de heer Z. Wisse, terwijl de andere zeven jubilarissen, n.l. de heren V. Baert, M. de Feijter, J. P. Huys- sen, N. Bijl, J. A. van der Peijl, J. C. v. d. Werff en W. v. d. Werff 25 jaar aan één van deze bedrijven verbonden waren. Tijdens het diner waaraan de jubilarissen met hun dames en verdere genodigden deelnamen, werden zij door de directie toe gesproken. In deze toespraken werden vele gebeurtenissen uit vroegere jaren weer eens opge haald en woorden van dank en waardering gesproken voor de wijze waarop ieder der gehuldig- den in de afgelopen periode zijn werkzaamheden had verricht. Tevens werd aan iedere jubi laris een oorkonde met gedenk penning van de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen, alsmede een herinneringsge schenk van de directie uitge reikt. Aan de dames van de ge- huldigden werd eveneens een blijk van erkentelijkheid over handigd. De heer J. P. Huyssen dankte namens de jubilarissen de direc tie hartelijk voor deze huldiging, waarna het gezelschap nog eni ge tijd gezellig bijeenbleef. Gunning. Namens de heer H. J. Jolwet is door de heer L. A. J. van Don gen, architect B.N.A. te Sluis, aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Markt alhier. Het werk werd gegund aan le laagste inschrijver, de firma Th. van Hoorickx en Zoon te Sluis- Heille. KüRK en loterij De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Arnhem heeft besloten zich tot de komende ge nerale synode van Assen te wen den met het verzoek zich uit te spreken over de vraag hoe in verband met de gevaren van de steeds toenemende gokzucht de houding van de Kerk behoort te zi)n en of dit niet een dringende reden is tot een afwijzende hou ding ten aanzien van het gebruik van loterijen in verschillende vormen van liefdadigheid. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende lichamen, zoals het Cen traal Jeugdverband, zal worden verzocht zich te willen onthou den van loterijen en dergelijke. door MABEL BARNES GRUNDT Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES der aan en toen stak hij onwiile-h „Welnu?" Zijn handen 129 Nadruk verboden. Hij stond tussen de door de zon beschenen varens op de hel lende oever en keek mij enigs zins bezorgd aan. „Ja, vader?" glimlachte ik. "o, zit je niet te huilen?" De bezorgdheid maakte plaats voor opluchting. „Nu niet". „Dat is goed". Hij boog zich over een kom, die hij droeg, en die hard gekookte eieren bevat te, welke hij met een mes voor zichtig begon fijn te maken, „Ik ik vroeg me af, hoe je het maakte". „Dal was aardig van u,'vader. Wilt u niet bij me komen zitten? Eb- is niet veel ruimte voor twee, maar ik kan me wel klein ma ken." „Neen, ik denk van niet. Ik moet de kuikens gaan voeren Ze moeten leggen vóór de maand om is." „Is het niet tamelijk laat in de avond om ze zulk onverteerbaar voedsel te geven?" „Neen; ik geloof aan het voe deren van alle beesten vlak voor ze gaan slapen." Hij keerde zich om. En terwijl ik haar weer alken zat, kwam er iemand anders het grasveld af niet langzaam, maar vlug, en stond eveneens tussen de varens op de helling bij de rivier en keek naar mij. En ik geloof, dat ik geen verras sing voelde, dat het Owen West ooft was. alleen een grote blijd schap en een nog grotere ver lichting, dat hij daar zou zijn om mij te vertellen, dat Virginia de eeuwige stilte was ingegaan met tevredenheid in haar hart of iets anders. Als het anders was, dan moest ik moed zien te vin den hem weg te sturen. Een ogenblik keken wij elkan- keurig zijn armen uit en zei met een stem, trillend van liefde: Wil je niet bij me komen, kleine Hilary? Die steen ziet er klein uit voor twee. en is een beetje openbaar. Toch zal ik het wagen, mijn verlangen om jou in mijn armen te houden is zo overweldigend, dat ik een duik moet riskeren, tenzij jij bij mij wilt komen. Wil je je niet wat haasten, Hilary? Ik heb al zo lang gewacht. En nu is mijn ge duld voorbij, uiteengespat als een afgeschoten vuurpijl." Hij glim lachte op zijn oude, luimige ma nier. „Maak alsjeblieft een beet je voort. Je zit daar als een koe le, afwijzende elf, terwijl ik bijna mijn nek gebroken heb sinds het ogenblik, dat je telegram..." „Mijn telegram!" In mijn op winding stond ik op en tuimelde haast in de rivier. „I k heb nooit een telegram verzonden." „Kom dan en geef hier een ver klaring van." Hij trok een formulier uit zijn zak en ik stapte aan wal. „Neen," riep ik, hem met mijn handen van mij afhoudend, „dat is gemeen. Een ogenblik, toe, Owen, en dan... ik wil je iets vragen. En dat iets betekent voor mij, voor ons..." Ik beheerste mijzelf: ik moest niet zeggen „leven of dood", anders zou hij het raden. langs zijn zij. „liet gaat over je achternichtje. Virginia Rye. Mijnheer Weldon heeft me geschreven om mij in te lichten over haar dood... ik ik hield van Virginia... en ik wil weten, of jij haar de avond vóór haar ongeval of alleen daarna gesproken hebt... ik bedoel.' ik stond pijnlijk le stotteren, „wist zij het? Ik bedoel, was ze geluk kig, toen ze stierf?" Het was er uit en nu hunkerde ik ademloos, met zo'n vrees in mijn hart. dat ze bijna overging in lichamelijke pijn, naar zijn ant woord, terwijl mijn hand zijn arm greep en mijn ogen zich in de zijne boorden. „Zij stierf met een glimlach om haar lippen," antwoordde hij heel zacht, „en ik weet heel zeker, dat ze erg gelukkig was, Hilary." Met een beweging, waar van ik zag. dat ze onbewust en heel eerbiedig was, nam hij zijn hoed onder het spreken af en als een bliksemstraal drong het tot mij door, dat hij Virginia's ge heim kende zij was gestorven met een glimlach om haar lip pen, 25 jaar in dienst van de geweente. Op het gemeentehuis te Sluis herdacht de gemeente-ontvanger, de heer P. de Wispelaere de dag dat hij voor 25 jaar in dienst van de gemeente kwam. Dit geschied de in tegenwoordigheid van de volledige gemeenteraad en het voltallige personeel van de ge meente. Tijdens deze bijeenkomst werd de heer De Wispelaere van ver schillende zijden toegesproken, o.a. door de burgemeester de heer P F. van Hootegem namens het gemeentebestuur en door de heer J. de Broek namens het gecre tariepersoneel. Daarbij werden hem verschillende geschenken overhandigd waarvoor de Weer De Wispelaere dank bracht. Tentoonstelling. Door de leerüngen van de R K. Huishoudschool werd er voor de ouders der leerüngen een ten toonstelling georganiseerd, wel ke in het kader van de komende Paasdagen werd gehouden. Van zelfsprekend ging de grootste aandacht uit: naar de Paastafel met tafelversieringen en Paasge- rechten. De leerüngen oogstten een groot succes en deze geste werd dan ook door de ouders zeer op prijs gesteld. Zeeuws Landjuweel. De plaatselijke toneelvereniging „Sempre Avanti" die het toneel stuk „Duet voor twee handen", onder regie van Herman Brug gen, wegens omstandigheden in de maand maart moest uitstellen, vielen ontving van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in de provinci Zeeland be richt, dat zij, ondanks het ver schuiven naar een latere datum, kan mededingen in de wedstrijd om het Zeeuwse Landjuweel. Als jury-leden zullen fungeren de heren Frits Bloemkolk uit Am sterdam en Hossel Jongsma uit Den Haag. (Slot volgt.» Reis voor Ouden van Dagen. Tijdens de vergadering van het comité voor de reis van de bejaar den, werd besloten om ook dft jaar weer reisjes te organiseren. De kanten van de Franse grens, welke zij vorig jaar bezochten, is zó in de smaak gevallen, dat men ook dit jaar via Aalst de Frapse grens zal optoeren. Met het inzamelen van de no dige contanten zal dra een begin worden gemaakt, terwijl ook ver scheidene attracties ten bate van deze reis op 't programma staan. Palmpasen. Door de meisjes van het R. K. Jeugdwerk is, der traditie ge trouw, Palmpasen in ere gehou den. Voordien hadden zij bij pa- rochieanen een inzameling gehou den voor de zieken. Met Paasstok ken, getooid met fruit en versna peringen, trokken zij het dorp door waar zij de zieken een ver rassende trarfatle bezorgden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2