Ernstige toestand in Jordanië Noorwegen antwoordt Boelganin Weer spionagekwestie in Zweden Amerika lanceerde reusachtige hoogteraket Verraad in Indonesische luchtmacht HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Koning Hoessein grijpt zelf in Generaal Noewar en oud-premier Naboelse naar Syrië gevlucht DINSDAG 16 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4040 EERSTE BLAE ADENAUER GAAT MET ATOOMGELEERDEN SPREKEN ZES DEENSE SCHEPEN VERMIST. AKKOORD OVER MEELPRIJZEN. DE DIENSTPLICHT IN FRANKRIJK. DE ONTMOETING TUSSEN PREMIER DJUANDA EN Dr MOH. HATTA VERDEDIGING VAN DE ATLANTISCHE OCEAAN Even belangrijk als die van het Europese front Dood van Philippijnse president niet te wijten aan sabotage NOREN HOUDEN RUSSISCHE TREILER AAN STAKINGEN IN FRANKRIJK DE LUCHTVAARTOVEREEN KOMST MET DE VER. STATEN RUSLAND EN DE ONTWAPENING ft Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2.— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1—Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur ln Jordanië is een „ernstige" toestand ontstaan, doordat ko- nfeag Hoessein dc stafchef van het leger, generaal Ali Aboe Noewar, heeft ontslagen en een aantal politieke leiders heeft la ten arresteren, zo heeft het door de Egyptische regering gesteunde persbureau voor het Midden- Oosten gemeld. In een bericht uit de Syrische hoofdstad Damascus zei het bureau, dat de vorst ook de aanhouding van generaal Noe war had gelast. De vorst heeft zondag in een Bondskanselier Adenauer heeft de bekendste Westduitse atoom geleerden, onder wie de profes soren Hahn, Heisenberg, Van Weiszaecker en Van Laue, uit genodigd om morgen voor een onderhoud naar Bonn te komen. Volgens de perschef van de bondsregering, Felix von Eck- hardt, wil Adenauer het atoom- vraagstuk in zijn geheel met de atoomgeleerden en kabinetsleden bespreken. Naar in Kopenhagen verluidt worden 6 Deense schepen, aan boord waarvan zich 12 a 18 ja gers op walrussen bevinden, ver mist. Men vreest dat de schepen in het pakijs ter hoogte van de westkust van Groenland ver gaan zijn. Reddingsboten zijn op weg om {ie bote mop te sporen. Zodra het weer beter wordt zal de Deense marine vliegtuigen laten deelne men aan het reddingswerk. Later kwamen twee der zes schepen in Kangamiut aan de westkust van Groenland aan. De bemanningen deelden mee, dat een derde schip volgde, maar dichtbij Kangamiut door gebrek aan brandstof niet verder kon varen. Tijdens een gisteren te Rotter dam door de meelfabrieken ge houden bespreking is besloten de meelprijzen weer op het econo misch verantwoorde niveau terug te brengen. Dit betekent, dat de meelfabrieken van de Nederland se-Bakkerij (de M. N. B. te Rot terdam) de prijsverlaging, welke zij in Zuid-Limburg hadden toe gepast, weer ongedaan hebben gemaakt. Daarmee is de dreigen de meelprijzenoorlog van de baan. De Franse minister president Mollet eeft gisteravond in een radiotoespraak gezegd, dat de re gering heeft besloten, dat dienst plichtigen van 1 juli aanstaande af niet langer dan twee jaar on der de wapenen zullen blijven. De normale diensttijd blijft an derhalf jaar. Premier Mollel zei, dat de Alge rijnse opstandelingen weten, dat er voor hen geen militaire oplos sing is. In het afgelopen jaar is er één belangrijke verandering in de toe stand in Algerië ingetreden. Éten jaar geleden waren de opstande lingenleiders ervan overtuigd, dat 4] over een niet al te lange tijd de Europeanen uit Algerië zou den hebben gejaagd. Thans heb ben zij dit idee volkomen opgege ven, aldus de premier. Over de beschuldigingen van d*or Franse troepen in Algerië gepleegde wreedheden, zei pre mier Mollet, dat in zijn regering velen zitten, die in concentratie kampen opgesloten zijn geweest éa te lijden hebben gehad van misdaden van nazi's. Het is schrikbarend, dat zij wor den beschuldigd van medeplich tigheid aan zulke wreedheden. Steeds wanneer de aandacht van de regering op incidenten werd gevestigd, werd er een onderzoek iagesteld, aldus Mollet. Dikwijls bleek het onderzoek vruchteloos, ladien er in bepaalde gevallen werkelijk sprake was van onge oorloofde praktijken, werden de schuldigen gestraft. Er zijn in totaal 700.000 man nen naar Algerië gegaan. Indien er enkelingen zijn, die zich heb ben schuldig gemaakt aan buiten sporigheden, moet men eisen, dat zij worden gestraft, maar het mag niet worden toegestaan, dat wordt gezegd, dat 700.000 zonen van het Franse voLk folteraars zdjn, aldus premier Mollet. radiorede de officieren en man schappen van het Jordaanse leger gewaarschuwd op hun hoe de te zijn voor „onverantwoor delijke vernietigende elementen" in hun midden. Hij deed een be roep op de bevolking te helpen bij het verdedigen van het land en de bescherming van de heilige plaatsen van de Islam. In een verklaring van het hof werd gezegd dat „enige onverant woordelijke elementen" hadden getracht in het leger door te dringen. Deze pogingen waren echter mislukt en het leven ging normaal zijn gang. De V.N.-hulporganisatie in Bei roet heeft maandag bekendge maakt, dat de vliegvelden van Amman en Jeruzalem gesloten zijn. Een vliegtuig van de Ver. Naties, dat regelmatig deze vliegvelden aandoet, kon maan dag niet uit Beiroet vertrekken. Generaal Ali Aboe Noewar, de ontslagen stafchef van het Jor daanse leger, is zondagnacht met ztfn gezin in Damascus (Syrië) jiangekomen. Ook oud-premier Soeleiman Naboelsi, vier Jordaanse officie ren en een parlementsafgevaar- rtigde zijn in Damascus aangeko men. De Syrische ambassadeur in Amman is zondagavond naar Damascus gereisd om aan zijn regering verslag over de gebeur tenissen uit te brengen. De leiders der pro-Egyptische en pro-Russische partijen in Jordanië zouden gearresteerd zijn. Onder hen zouden zich de afgetreden premier, Naboelsi, leider van de nationale socialis ten, en de minister van Buiten landse Zaken in zijn regering. Rimawi, die leider van de ,,A1 Baath" is, bevinden. Men acht het mogelijk, dat de koning het parlement, waarin de linkse partijen de meerder heid bezitten, zal ontbinden en de grondwet opschorten. In Irak zijn berichten uit di plomatieke bron ontvangen, waarin gezegd wordt dat het in Amman „even rustig als ge woonlijk" is. Waarnemers gelo ven, dat door de vlucht van»se- neraal Noewar en het misluk ken van een militaire staats greep op zondag de lucht gezui verd is. Afdelingen van het leger té Zirka, op 25 km ten noorden van Amman, zouden zondag, met steun van generaal Noewar, naar Amman hebben willen op trekken om koning Hoessein ge vangen te nemen. Dit plan zou mislukt zijn door meningsver schil tussen bepaalde officieren en Bedoeienen die deel van het legerkorps te Zirka uitmaken. De Jordaanse radiostations in Jerusalem en Amman zijn zon dagavond enige uren uit «ie lucht geweest. Als reden hiervoor wer den „technische storingen" gege ven, doch in feite was de zender van deze stations in handen ge vallen van aanhangers van oud premier Nalvoelsi. Na twee uur vechten slaagden aanhangers van de koning erin de zender te her overen. Voorts wordt vernomen, dat zondagochtend Egyptische jour nalisten, Vie aan het begin van de crisis naar Jordanië waren gekomen, op bevel van de ko ning het land per vliegtuig moesten verlaten, omdat zij zich in de binnenlandse aange legenheden van Jordanië meng den. De belangrijkste factor in de huidige toestand is volgens waarnemers de houding die de Syrische troepen op Jordaans gebied zullen aannemen. De meeste Syrische troepen in Jor danië bevinden zich te Zirka, waar de mislukte militaire staatsgreep beraamd was, en te Mafrak, een vroegere Britse bar sis op 100 km ten noorden van Amman. In de straten van Amman werd maandagmorgen druk door de politie gepatrouilleerd. De gebouwen van de buiten landse diplomatieke vertegen woordigers worden zwaar be waakt. President Sjoekri El Koewatli van Syrië heeft, naar in Amman bekendgemaakt is, met koning Hoessein getelefoneerd om in lichtingen over de toestand in Jordanië in te winnen. De ko ning verzekerde hem, dat de toe stand normaal en bevredigend is, aldus de bekendmaking. Een woordvoerder van de Jor daanse ambassade in Cairo ver klaarde maandag, dat de ver bindingen tussen Egypte en Jor danië hersteld zijn. Het semi-officiële Egyptische blad .Al Sjaabd" schreef maan dag, dat de gebeurtenissen in Jordanië een gevolg zijn van een Brits-Amerikaans komplot dat tijdens de Bermuda-confe rentie was gesmeed. Er is een gevaarlijke toestand in het Midden-Oosten geschapen, die elk og-nblik tot een uitbar sting kan leiden, aldus het blad. Andere Egyptische bladen brachten het nieuws uit Jorda nië onder opschriften als „impe rialistische samenzwering", ge vaarlijke toestand" en „staats greep". Naar in Bagdad vernomen wordt, heeft generaal Ali Li- hyari, de nieuwe chef van de ge nerale staf in Jordanië, zijn ont slag ingediend. Engeland en Jordanië. De Britse eerste minister, Mac- Millan, heeft maandag een bijzon dere vergadering van het kabinet belegd. Uit gewoonlijk welinge lichte bron is vernomen, dat het doe] liiervan was de kritieke ont wikkeling in Jordanië te bespre ken, waar Engeland nog steeds enige troepen heeft. Engeland begon zijn troepen uit Jordanië terug te trekken nadat de vorige maand, op ver zoek van Jordanië, het Brits- Jordaanse vriendschapsverdrag beëindigd werd. Vertrek van Egyptische zaak gelastigde en Syrische gezant uit Jordanië- In Arabische kringen in Bag dad wordt vernomen, dat de Jordaanse regering de Egypti sche zaakgelastigde in Amman. Aziz Moestafa, en de Syrische gezant, Qadamahi, verzocht heeft het land te verlaten. De Syrische gezant zou reeds ver trokken zijn. GENERAAL NOEWAR. Generaal-majoor Noewar, die door koning Hoessein als staf chef van het Jordaanse leger is ontslagen. heeft deze post sinds juni van het vorige jaar bekleed. Enige maanden tevoren had Hoessein de Britse luitenant- generaal sir John Glubb, die steeds aan het hoofd van het Jor daanse Arabische legioen had ge- gioen had gestaan, naar huis ge stuurd Noewar, die 34 jaar is, had zeer snel carrière gemaakt. Hij werd in 1955 door koning Hoessein „ontdekt" toen deze kort na zijn huwelijk met koningin Dina een bezoek bracht aan Parijs, waar •Noewar als militaire attaché de koning als adjudant ter zijde stond. De vorst riep Noewar na jAijn terugkeer in Jordanië terug naar Amman, waar hij hem be vorderde tot luitenant-kolonel en belastte met de leiding van een opleidingscentrum. Het is bekend, dat vele oudere officieren in het Arabische le gioen fel gekant waren tegen de snelle promotie van Noewar, die vóórdat hij tot stafchef werd be noemd nooit over meer dan een peloton het bevel had gevoerd. Generaal Noewar, die na de oorlog een militaire cursus in Engeland heeft gevolgd, heeft nooit zijn afkeer van „de schijn heilige Britten" verheimelijkt. Hij was de man, die koning Hoessein wist te bewegen, de Jordaanse troepen met de Syri sche en de Egyptische strijd krachten onder het opperbevel van de Egyptische stafchef, gene raal Abdel Hakim Amer, te plaatsen. De minister-president van In donesië, Djuanda -Kartawinata en de voormalige vieè-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta hebben maandagavond hun aan gekondigde ontmoeting gehad. Deze duurde anderhalf uur. Na afloop weigerden beide staats lieden beslist, over het onderhoud enigerlei mededeling te doen. Met vrijwel dezelfde woorden zeiden beiden „ik heb niets mede te delen", en op verdere vragen van journalisten zwegen zij. Politieke waarnemers, die aan deze ontmoeting grote waarde toekennen, zijn van mening, dat de nieuwe Indonesische premier aan dé voormalige vice-president advies heeft gevraagd voor de oplossing van de- binnenlandse problemen, die het land thans bezig houden. Naar zij geloofden, zou de premier aan Hatta een „belangrijke positie", hebben aan geboden in het bestuur van het land, zulks in overeenstemming met de wens van president Soe- karno in dit opzicht en mede, om tegemoet te komen aan de steeds dringender worden eis van de buitengewesten, om Mohammed Hatta in de regering op te ne men. Premier Ei nar Gerhardsen van Noorwegen heeft Boelganin ge antwoord in een brief, die maan dag in Oslo Is gepubliceerd. Zoals bekend heeft Boelganin Noorwe gen op 19 maart gewaarschuwd voor het gevaar, dat de NAVO- bases in Noorwegen en de Ame rikaanse politiek t.o.v. de NAVO- landen met zich meebrengt. In De Amerikaanse admiraal J. Wright, opperbevelhebber var, de NAVO-vloot in de Atlantische Oceaan, heeft maandag te Parijs tegenover verslaggevers ver klaard dat verdediging van de nissen, die in Hongarije hebben plaats gevonden, ziet als „de op stand van een volk voor zijn vrij heid en onafhankelijkheid". Voorts maakte hij gewag van zijn antwoord zegt Gerhardsen, het door Noorwegen, Canada en dat het zo lang er geen interna-j J apan gedane voorstel om atoom- Droeven van te voren te registre- tionale ontwapemngsovereen-1P1 ueve" komst met afdoende controle op de naleving is gesloten, aan elke individuele regering overgelaten moet worden de defensie van haar land te verzekeren op de wijze die zij het beste acht. Gerhardsen legde er de nadruk op dat er geen sprake van is, dat Noorwegen tegen zijn wil ge dwongen wordt bommenwerpers, oorlogsschepen of atoomwapens van vreemde mogendheden op zijn gebied te stationeren. Hij ver klaarde dat het een grondprin cipe van de NAVO is, dat elk lid van de verdragsorganisatie zijn recht tot zelfbeschikking houdt. De Noorse premier herhaalde de eerder aan Moskou gegeven ver zekering, dat Noorwegen nooit zal deelnemen aan een agressieve politiek en regelingen voor ont wapening toejuicht. Inzake Boelganins opmerking, dat de Hongaarse opstand een „fascistische geweest is, j Atlantische Oceaan even belan« Gerhardsen er de nadrukp r„k alg ver(jediging van hei ZJ2XZ'&SZïJS?!2S2; Europa front, „Al, Or macht over Europa zouden ver liezen, zouden we de Atlantische Oceaan niet meer beheersen en omgekeerd, en de verdediging van Noord-Amerika zoo aanzien lijk moeilijker worden. We moe ten in oorlogstijd de verbinding over zee tussen Europa en Ame rika open houden", aldus de ad miraal. Aangaande een eventuele drei ging van de Sowjetonderzeevloot die zes maal zo groot zou zijn als Hitiers duikbootwapen, zei Wright dat de dreiging van die kant inderdaad groter is dan i n 1939, maar dat men thans be schikt over grotere en beter om wikkelde strijdmiddelen tegev. onderzeeërs en dat bovendien de mogelijkheid bestaat de base.- met atoomwapens te bestoker., ren en gaf hij uiting aan zijn hoop dat de SowjetUnie deel zal nemén aan de bespreking van dit voorstel. Volgens het Zweedse blad „SvensKa Morgon-Bladet" is de 29-jarige assistent-secretaris van de Zweedse commissie voor atoomenergie, Damstedt, door de veiligheidspolitie gearresteerd, verdacht van het verkopen van bepaalde Zweedse atoomgehei men aan de Sowjet-Unie. De Zweedse apenbare aanklager Ryhningen, heeft later bevestigd dat Damstedt, „wegens militaire spionage, gearresteerd is. Het werk van de Zweedse com missie heeft betrekking op het vreedzaam gebruik van atoom energie. Damstedt zou volgens „Svens- ka Morgen Bladet" ook verdacht worden van het verstrekken van inlichtingen over de Zweedse de fensie aan de Sowjet-Unie. Hij zou uit „idealisme", niet om per soonlijk voordeel te behalen, ge spioneerd hebben. Damstedt is maandag voor de rechtbank van Stockholm aange klaagd wegens spionage. Gelijk met hem werd een 35-jarige kan toorbediende, 'n zekere Jakobs- son, wegens spionage aange klaagd. De apenbare aanklager, Ryh- ninger, verklaarde op een pers conferentie, dat de beide beklaag den bekend hebben, dat zij vorig jaar zomer op onwettige wijze copieën van geheime tekeningen van duikboten en andere plan nen hadden verkregen, met de bedoeling die documenten aan een vreemde mogendheid te ver kopen. Voorzover de veiligheidspolitie heeft kunnen nagaan, zijn Dam stedt en Jakobsson er niet in ge slaagd contact met een vreemde mogendheid te verkrijgen om de documenten te verkopen. Er zullen nog drie mensen in verband met deze kwestie ver- \olgd worden, omdat zij van de activiteit van Damstedt en Ja- kebsson afwisten, maar geen aan gifte gedaan hebben. Zij zijn niet in hechtenis genomen, aldus ver klaarde de openbare aanklager Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag de berichten in de Zweedse pers tegengesproken, dat de Sowjet- Unie betrokken is bij het jong ste spionageeeval in Zweden. De woordvoerder zei in een verklaring, dat de twee voor dit geval gearresteerde personen di rect noch indirect contact heb ben gehad met een of andere buitenlandse mogendheid. Het vliegtuigongeluk, waarbij de president van de Philippijnen Ramon Magsaysay op 17 maart om het leven kwam, is niet te wijten aan sabotage, aldus heeft men maandag van bevoegde zijde in Manilla meegedeeld. Men voeg de hieraan toe dat het ongeluk veroorzaakt is door een fout van de piloot of door motorpech. Een Noors fregat heeft zondag bij de kust van Finnmark (Noord- Noorwegen) een Russische treiler aangehouden wegens vissen in de Noorse territoriale wateren. Het Russische schip de „PT 118", had de netten uit toen het aangehou den werd. De treiler is opge bracht naar Vardoe. t De mogelijkheid bestaat, dal personeel van de Parijse auto busdiensten en de Metro zich zal aansluiten bij de staking van 43 uur op woensdag en donder dag van de spoorwegarbeider? in Frankrijk. Twee grote vakverenigingen van personeel bij de Metro en de autobusdiensten hebben twee kleinere vakverenigingen in Pa rijs opgeroepen gezamenlijk de staking uit te schrijven, ter on dersteuning van looneisen. Ook het personeel van de bin nenvaart in Frankrijk is van plan gelijk met de spoorwegar beiders 48 uur te staken Vanal Wallops-eiland, in de Amerikaanse staat Virginia, is vorige week een tweekoppige ra ket, de eerste van zijn soort, af geschoten, die een hoogte van ongeveer vijftig km bereikte. De raket, die een afstand van onge veer zestig km in 312 minuut af legde, bereikte een snelheid van bijna 5600 km per uur. De 2500 kg wegende en meer dan negen meter lange raket had al bij de aanvang een der gelijke snelheid, dat zij reeds na twee seconden uit het gezicht was verdwenen. De verwachting was geweest, dat de raket een hoogte van 24 km zou bereiken en dgarna, op een afstand van 32 km uit de kust, in de Atlantische Oceaan zou storten. De raket zou, op top snelheid, zich vijf maal zo snel verplaatsen als het geluid. Doch de omstandigheden, waar onder de dubbelkoppige raket werd afgeschoten, waren zo eunstig, dat het projectiel een hoogte van 33 km bereikte, en vervolgens ook op het radar scherm niet meer te volgen was. „Op deze hoogte stormde de raket nog steeds op topsnelheid omhoog. Zij bereikte een hoogte van tenminste 45 km, en zij had toen nog een snelheid van twee maal die van het geluid", aldus de Amerikaanse ingenieur Ro bert Kriger, die de leiding heeft van het op Wallops-eiland ge vestigde station voor het af schieten van raketten voor we- tenschappelyk onderzoek. „De raket, die hoger steeg en een groter afstand aflegde, dan wij hadden verwacht, moet na ongeveer zestig km in drie en een halve minuut te hebben af gelegd, uiteen zijn gespat, waar na zij haar instrumenten (in een der „koppen") omlaag zond. Het was een bijzonder geslaagde lancering", aldus Kriger. Met het afschieten van het „tweehoofdige monster", zoals deze monsterraket wordt ge noemd, werd beoogd gegevens te verkrijgen over de warmteont wikkeling bij een raket, die tot buiten de dampkring der aarde is afgeshoten, en op de terug weg weer binnen de dampkring geraakt. De regering is van plan, de op 3 april te Washington met de Ver. Staten gesloten luchtvaart overeenkomst op korte termijn aan de goedkeuring der Staten- Generaal te onderwerpen. Dit deelt minister Drees, als minister van Buitenlandse Za ken ad interim, mee aan de Tweede Kamer in een brief, waarin de overeenkomst aan de Kamer wordt medegedeeld. Gromyko en Zjoekof in Roemenië De Russische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Gromyko en Zjoekof, zijn maan dag in Boekarest aangekomen voor het voeren van besprekin gen over de aanwezigheid van Russische troepen in Roemenië. Tass die dit meldt, deelt mee dat er aan het einde van de bespre kingen een overeenkomst zal wor den gesloten over de tijdelijke legering van Russische troepen in Roemenië. Radio-Moskou heeft maandag opnieuw meegedeeld, dat de Sow jet-Unie bereid is de kernproe ven voor een bepaalde tijd te staken als het Westen niet kan instemmen met een verbod voor immer. Volgens het radiostation is het socialistische kamp sterk genoeg om1 zijn vrijheid en onaf hankelijkheid te verdedigen te gen elke aanval van buitenaf. Het voegde hieraan toe dat de aanvallers rekening zullen moe ten houden met de vernietigende slagen, die hun zullen worden toegebracht. De Indonesische luchtmacht heeft zondag bekendgemaakt, dat zij een onderzoek instelt naar wat genoemd wordt, ver raad door een luchtmachtoffi cier op het Indonesische deel van het eiland Timor. Een woordvoerder zei, dat de officier, luitenant Staal, aan schotwonden is overleden, die hij bij een ontsnappingspoging had opgelopen. In een verklaring van de luchtmacht wordt gezegd, dat er tekenen zijn, die erop wijzen, dat luitenant Staal het voorne men had verraad te plegen, „dat, indien het was uitgevoerd, grote schade zou hebben kun- Perzische premier krijgt investituur De Perzische Tweede Kamer heeft het program van de nieu we premier, Eghbal, goedge keurd. De premier kreeg 110 van de 114 stemmen. In zijn investituursrede ver klaarde Eghbal, dat bij de bui tenlandse politiek van zijn voor ganger, Hoesssin Ala, zal voort zetten. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat hij zich krachtig zal verzetten tegen alle buiten landse inmenging in de Perzi sche binnenlandse aangelegen heden Eghbal verklaarde, dat de de mocratie niet mogelijk is zonder politieke partijen. Daarom is de staat van beleg opgeheven. De politieke partijen kunnen weer ongericht worden, met uitzonde ring van de „partij der verra ders". De premier merkte in dit ver band op, dat hij zelf in 1919, toen hij minister van Binnenlandse Zaken was,, de sigmi-communisti- schs „Toedeh"-partij had laten verbieden. Voorts verklaarde Eghbal, dat hoogleraren, studenten en mili tairen zich van politieke activi teit zullen moeten onthouden nen berokkenen aan het land in het algemeen en aan de In donesische luchtmacht in het bijzonder". De bevelhebber van het mili taire district Oost-Indonesië, ko lonel Semual, is vrijdag naar Kupang op Timor gevloden voor een onderzoek op 't eiland. Volgens eerdere berichten zijn de plaatselijke bevelhebber, het hoofd van de politie en de c.~ ~f van de voorlichtingsdienst v,n Timor in hechtenis genomei. Busboycot in Johannesburg ten einde. De busboycot van naturellen in Johannesburg, die veertien we ken geleden begon uit protest tegen een tariefsverhoging, is thans geheel afgelopen. De directeur van een busonder neming heeft maandag verklaard dat er nu een volledige busdienst is naar alle naturellenwijken in het gebied van Johannesburg. In Pretoria, waar ook een Doy- cot heerste, is het aantal bussen voor een district verdubbeld. Maandag bereikte minder "k< i- de lucht ons land. De maximum temperaturen liepen daarin on geveer vier graden hoger op dan in de voorafgaande dagen het geval geweest was. De wrnd bleef matig uit richtingen tus sen west en zuid. Dit h:ng samen met een hogedrukgebied, dat, in betekenis afnemend naar Noord-Frankrijk bewoog. Over de Britse eilanden nader de intussen een frontale trog, die langzaam in oostelijke rich ting bewoog. Deze storing bracht in Ierland en Engeland regen. Verwacht wordt, dat de regenzone heden ons land zal bereiken. De tem- I peraturen blijven heden op het- 1 zelfde niveau als maandag. Voor de storing uit waait de wind bij j ons uit het zuidwesten. Na het I passeren ervan wordt de wind f westelijk. medegedeeld door het K. N. M. L. geldig tot dinsdagavond. Zelfde temperaturen. Veranderlijke bewolking mei tijdelijk wat regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west Dezelfde temperaturen als giste-] ren of iets hogere. ZON MAAS ft ft ft -ft In het zuiden van Israël is zondag een ooievaar in botsing gekomen met een auto die een a.s. moeder naar het ziekenhuis van Beersjeba bracht. De moeder beviel en uur later voorspoedig van een gezonde baby, een jonge tje; de ooievaar werd licht gewónd. op onder op osióe Apr ft 16 5.4 19.41 22.31 6.3 17 5.42 19.43 23.34 7.11 ft 18 5.40 19.44 8.0' ft 19 5.37 19.46 0.28 .8.5' ft ft WOENSDAG 17 APRTL. v,m. n.m. ft Breskens 3.25 3.55 Terneuzen 4.00 4.30 ft Hanswee rt 4.40 5.10 ft Walsoorden 4.50 5.20.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1