1 West-Duitsland en het verstrekken van Atoomwapens Minister Luns in Amerika gearriveerd NieuweSowjet-Russische kernwapenontploffing „Zwarte Ruiter" uit gevangenis ontsnapt Boodschap van llonah Toth De Russische waarschuwingen aan N.A.V.O.- landen HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER MAANDAG 15 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4039 De kosten van de vrijmaking van het Suezkanaal. De besprekingen tussen de Verenigde Staten en Egypte AANSLAG IN N OORD-IERL AN D Op telefoongebouw De kabinetscrisis in Jordanië. salons j'obènt" HAMMARSKJOELD KAN BOEDAPEST BEZOEKEN Hongarije Vreedzame toepassing der kern-energie in Frankrijk. CYPRUS. Marieling in gevangenis? De aanslag op Pavelic HATTA NAAR SUMATRA UITGENODIGD Om krachten te wijden aan ontwikkeling van dit eiland Ali Sastroamidjojo kandidaat als hoofd van Indonesische delegatie bij Verenigde Naties „Onzinnige bedreigingen" Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe» advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadve; - ten ties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Dr. Konrad Adenauer, de West- duitse bondskanselier, heeft za terdag op een bijeenkomst van de Christen-democratische partij van het Rijnland zijn instemming betuigd met de nieuwe voorstel len van de Amerikaanse afge vaardigde bij de ontwapenings besprekingen te Londen, Harold De V. N. hebben meegedeeld, dat de kosten van de vrijmaking van het Suezkanaal ongeveer 10.800.000 dollar bedragen, wei nig meer dan de helft van de laagste schatting. De bedragen,, die verscheidene staten als voorschotten beschik baar hebben gesteld, zijn vol doende om de kosten volledig te dekken. Het grootste voorschot, tot een bedrag van 5.000.000 dol lars, werd door de Verenigde Staten verstrekt. Nederland leende een half mil joen dollar (1.925.000 gulden). Secretaris-generaal Hammar- skjoeld zal in zijn slotrapport aan de Algemene Vergadering het juiste bedrag der kosten medede len. Men meent in kringen der Ver enigde Naties dat in de volgende gewone bijeenkomst van de Al gemene Vergadering, die zestien spetember a.s. begint, het vraag stuk zal worden behandeld op welke wijze de staten, die voor schotten hebben verstrekt, zul len worden terugbetaald. De besprekingen tussen Egypte ep de Verenigde Staten die op 't ogenblik in Cairo worden gehou den, lopefi ten einde en ontwikke len zich ten gunste van het Egyp tische standpunt over de vaart door het Suezkanaal, aldus heeft radio-Cairo zaterdag in .een pers- overzicht meegedeeld. ln Dunloy (graafschap An trim, Noord-Ierland) is zater dagmorgen een bomaanslag ge pleegd op het plaatselijke tele loongebouw. Het gebouw werd erustig beschadigd. Men neemt aan, dat de plegers van de aanslag leden van het bui ten de wet gestelde Ierse republi keinse leger zijn geweest. De ontworpen Mont Blanc-tunnel. Na de Franse raad der repu bliek (Senaat) heeft thans ook de Nationale Vergadering, met 571 tegen 5 stemmen, het wets ontwerp aanvaard, dat voorziet in de aanleg van een tunnel on der de Mont Blanc. Het ontwerp is hiermede tot wet verheven. Vier Jordaanse partijen de nation aal-socialisten, de linkse partij „Baath", de communis ten en de nationalisten heb ben bekendgemaakt dat zij niet zullen deelnemen aan de rege ring, die de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Hoes sein Fakhri Khalidi, in op dracht van koning Hoessein moet vormen. Zij steunen de regering van premier Soeleiman Naboelsi, die op verzoek van de koning is ont bonden. Van verschillende zijden is op koning Hoessein druk uitge oefend om de regering-Naboelsi te handhaven. Verscheidene openbare comité's hebben er bij hem op aangedron gen met Egypte, Saoedi-Arabië e* Syrië samen te werken. Deze comité's legden er tevens de na druk op dat zij zich verzetten te gen de imperialistische verdra gen en tegen „samenzweringen" waartoe zij ook de „leer van Htoenhower" rekenen. De Syrische bladen schenken veel aandacht aan de kabinets crisis in Jordanië. Zo doet „Al Ajnam" een beroep op de nationa listische elementen in Jordanië om hun hoofd koel te houden en niet toe te staan, dat de vijanden van de Arabische beweging par tij trekken van het ontslag van de regering-Naboelsi. Volgens het socialistische blad „Al Rayalaam" heeft men in verscheidene Jordaanse steden betogingen gehouden voor de regering-Naboelsi. Stassen. Deze voorzien onder meer in een gecontroleerde stop zetting van de produktie van kernwapens. De bondskanselier zei echter, dat W.-Duitsland atoomwapens moet hebben, indien het niet de zwakke schakel in de westelijke defensie wil vormen. Naar aanleiding vin de oproep der 18 West-duitse atoomgeleer den dat West-duitsland zal af zien van kernwapens, zei Ade nauer: „Een dergelijke eis bete kent in feit de ontbinding van de Noordatlantische verdragsorgani satie en de gehele westelijke ver dedigingsgordel tegenover de Sowjet-Unie. Het is met het oog op de huidige toestand in de wereld onrealistisch in principe af te zien van de modernste wa pens. Wij kunnen een eventuele aanvaller alleen afschrikken, in dien hij weet, dat hij door ver geldingsmaatregelen vernietigd zal worden." Een atoomorgel is het ergste, dat de mensheid kan overkomen. De West-duitse regering en de Christen-democratische partij zui len daarom al het mogelijke doen om te komen tot een ontwape ning op atoomgebied in alle lan den, aldus Adenauer. De bijeenkomst der Christen democraten nam eenstemmig een resolutie aan, waarin wordt ge zegd, dat alle mensen van goede wil van mening zijn, dat de atoomenergie slechts voor vreed zame doelen moet worden ge bruikt. Het zou goed zijn, indien de 18 West-duitse atoomgeleer den, die zich vrijdag tegen kern wapens uitspraken, zich inspan nen om een collectieve oproep te verkrijgen van alle atoomgeleer den in de gehele wereld, met in begrip van de Sowjet-Unie, aldus de resolutie, die eraan toevoegt, dat een dergelijke actie de West- duitse regering zou helpen in haar pogingen om tot een inter nationale overeenkomst over een algemene en gecontroleerde ont wapening te geraken. De Westduitse minister van Landsverdediging Strauss heeft zaterdagavond in een radiotoe spraak verklaard, dat de vrijdag j.l. door 18 West-duitse geleerden op het gebied der kernenergie gedane oproep een „onberaden handeling" was geweest. „De oproep, waarin een beroep op West-Duitsland wordt gedaan geen kernwapens bij zijn bewape ning te voegen, is op een gevaar lijk tijdstip gedaan.' Het beroep der geleerden is niet slechts een stelling nemen in een binnenlands politiek geschil, doch het wordt tevens gedaan op een tijdstip, waarop de Sowjet-Russi- sche heersers brieven met drei gende inhoud hebben gezonden aan Denemarken, Noorwegen, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk. Italië. Griekenland en Turkije. In deze brieven wordt een be roep op de genoemde landen ge daan om niet toe te staan, dat atoomwapens op hun gebied wor den opgeslagen, maar de Sowjet- Unie zelf werkt koortsachtig aan de uitbreiding van haar voorraad van deze zelfde wap>ens. De oproep houdt het gevaar in, dat de hoop van het Kremlin, om het Westen tot eenzijdige ontwa pening te kunnen bewegen, wordt versterkt, waardoor de vooruit zichten voor internationale ont wapening slechter zouden wor den. Een dergelijk beroep, dat werd gedaan zonder raadpleging van de regering, die verantwoordelijk is voor de nationale politiek is een onberaden handeling," aldus Strauss, de West-duitse minister van Landsverdediging. De minister merkte ook nog op, dat het standpunt der West-duit- se regering steun vindt in de geestdriftige ontvangst, die de Ocst-duitse communistische pers het beroep der 18 West-duitse kerngeleerden heeft bereid. De voorzitter van de Westduit se sociaal-democratische partij, Ollenhauer, verklaarde zondag, dat bondskanselier Adenauer met zijn antwoord op de waar schuwing van de achttien West- duitse atoomgeleerden blijk ge geven heeft van gebrek aan eer bied voor onafhankelijke me ningsvorming. „Als nooit tevoren is nu het autoritaire en totalitaire karak ter van deze man en zijn partij onthuld. Een man en een partij, die zo bezeten zijn van het denk beeld dat de zogenaamde veilig heid van de bondsrepubliek tot in het uiterste alleen op militair vlak gezocht moet worden, zijn niet in staat dit volk en dit land een politiek te bieden die veilig heid verschaft", aldus Ollenhauer. marfe 16 brtvwtnjsiroa) 9 fwiwati nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", „dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak De Hongaarse regering heeft zich bereid verklaard de secre taris-generaal der Verenigde Na ties, de Zweed Dag Hammars- kjoeld, toe te staan Boedapest te bezoeken. De algemene vergadering had de Hongaarse regering in novem ber j.l. een desbetreffend ver zoek gedaan, dat door de rege- ring-Kadar was afgewezen. Zij had in de plaats daarvan voorge steld Hammarskjoeld naar Rome te doen reizen, waar hij dan met Hongaarse autoriteiten zou kun nen beraadslagen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft zondag in New York verklaard, dat hij zal trach ten een deel van het „verkeerde begrip" dat in latijns-Amerika en Indonesië bestaat over de gemeenschappelijke Europ>ese markt, op te heffen. Minister Luns arriveerde zon dag met het Britse passagiers schip „Britannic" in New York, waar hij de vergadering van de economische en sociale raad der Verenigde Naties, die dinsdag begint, zal bijwonen. „Ik wil aan het algemene de bat van de raad deelnemen", zo verklaarde minister Luns tegen over journalisten, „omdat het de gelegenheid verschaft om ver keerd begrip op te heffen en de nieuws koers die Europa gaat volgen de vereniging van de economische stelsels en het af schaffen van de handelsbelem meringen nader te verklaren Sommigen vrezen dat de Euro pese plannen een vermindering van de handelsmogelijkheden voor landen buiten de gemeen schappelijke markt zal beteke- Enige maagden vóór het dood vonnis werd .uitgesproken tegen de 25-jarige Hongaarse medische studente Ilonjih Toth te Boeda pest, is zij e*r in geslaagd een boodschap ui de gevangenis te laten smokkélen, die bij haar moeder terecht is gekomen en die ook werd gelezen door een vrien- Het Britse ministerie van Lands verdediging heeft zaterdagavond medegedeeld, dat de Sowjet-Unie j.l. vrijdag weer een kernwapen tot ontploffing heeft gebracht. Dit is de vierde maal in tien dagen tijds, dat dit geschiedt. Ook de Amerikaanse commis sie voor de kern-energie heeft melding gemaakt van de Sowjet- russische kernwapenontploffing. Het meteorologische instituut van de universiteit van Kioto (Japan) heeft overdag lueht- drukverschillen van 0.003 tot 0.7 millibar waargenomen. Bij de vorige Russische kern proeven op 3, 5 en 10 april rea geerden de instrumenten des uaehts. De wegens verschillende bero vingen en doodslag tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeel de „Zwarte Ruiter", de 31-jarige koopman H. Gruyters uit Mierlo, is er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd te ontsnap pen uit de Haagse gevangenis. Zondagmorgen tussen zeven en acht uur merkte 't bewakend personeel, dat de man zijn cel in de penententiaire inrichting in Den Haag had verlaten. Het bleek, dat hij de tralies van zijn cel had doorgevijld zon der dat één van zijn drie celgeno ten iets had gemerkt. Ook de ont snapping zelf is voor de celgeno ten van de „Zwarte Ruiter" onge merkt verlopen. Bij het overklimmen van de verschillende muren van de ge vangenis heeft de vluchteling ge bruik gemaakt van een soort lad der, die hij had vervaardigd van touw en bezemstelen. Eenmaal buiten zijn gevangenis, is G. naar de Violenweg gelopen, waar hij een daar geparkeerd staande auto van een in Nederland werk zame Amerikaan heeft gefor ceerd. Met de gestolen wagen is G. toen naar een plaatsje tussen Weert en Roermond gereden. De verlaten wagen is daar in de loop van de dag gevonden. Van Keipen is hij waarschijnlijk met een andere auto meegelift. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de „Zwarte Ruiter", die zon dagmorgen wel in de buurt van zijn woonplaats is gesignaleerd. De „Zwarte Ruiter" is op 24 december van het afgelopen jaar door de rechtbank te Den Bosch tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de rege ring veroordeeld onder andere wegens doodslag. Hem waren een serie berovin gen en diefstallen ten laste ge legd, waarbij een aanslag op de houder van het postkantoor te Ravenstein, die toen om het le ven is gekomen. Op 24 april zou G. terecht moe ten staan voor het gerechtshof in Den Bosch, waar hij in beroep was gegaan tegen het vonnis van de Bossche rechtbank. In een opsporingsverzoek van de Haagse politie wordt Gruyters een gevaarlijk man genoemd. WORDT HET SUEZKANAAL GESCHIL AAN DE VEILIG HEIDSRAAI) VOORGELEGD? Te Washington werd zaterdag van diplomatieke zijde vernomen, dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk het vrij wel eens zijn geworden, dat het geschil om het Suezkanaal op nieuw aan de Veiligheidsraad moet worden voorgelegd. Een Franse functionaris ver klaarde. dat de drie landen hier toe reeds hadden besloten. Van Britse en Amerikaanse zijde kon geen bevestiging of tegen spraak van deze Franse uitlating die echter voor de hand lig gend en waarschijnlijk werd ge noemd worden verkregen. Van diplomatieke zijde werd nog vernomen, dat de volgende stap zou zijn uit te maken, op welke wijze het Suezkanaal-vraagstuk wederom aan de Verenigde Na ties zal worden voorgelegd. De Japanse ambassadeur in Moskou heeft opdracht gekregen bij de Russische regering te pro testeren tegen de jongste Russi sche kernproeven in Siberië, al dus een bekendmaking van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken. In het protest wordt tevens om Russische steun verzocht voor 't Japanse voorstel om kernproe ven van te voren bij de Verenig de Naties te laten registreren. De Franse staatssecretaris voor kernenergie, Georges Guille, heeft zaterdag verklaard, dat kernenergie in 1975 meer dan een kwart van de Franse energie voorziening voor haar rekening za! nemen De eerste Franse atoomcentrale, (Me te Avoine, bij Blois, wordt ge bouwd, zal volgens Guille, in 1965 een capaciteit van 850.000 kilo watt hebben, hetgeen overeen1 komt met 5 procent van de elek triciteitsbehoeften van het land en een besparing van 2 miljoen ton kolen per jaar mogelijk zal maken. Georges Sfongaras, een jonge Cyprioot, die terecht staat wegens het, in augustus j.l., te Kyrenia plaatsen van een tijdbom, heeft zaterdag voor een rechtbank te Nicosia verklaard, dat hij was ge slagen door een Turkse politie man, terwijl twee Engelse poli- tie-agenten hem hadden gemar teld. „De twee Engelsen verklaarden mij te zullen doden, wanneer ik niet zou bekennen en zij voeg den hieraan toe, dat zij daarvoor niet vervolgd zouden worden. Daarop begonnen zij mij te mis handelen. Ik heb, om verdere martelingen te ontgaan, toen maar bekend dat ik in Kyrenia een tijdbom had geplaatst," aldus Sfongaras. In antwoord op de vraag van de rechter, waarom hij zich niet had beklaagd over deze mishan delingen, toen een Britse politie commissaris de plaats, waar hij werd vastgehouden, bezocht, ant woordde Sfongaras dit uit vrees voor nieuwe mishandelingen te hebben nagelaten. din van haar, die thans verblijft in een van de Nederlandse woon oorden, waarin Hongaarse vluch telingen zijn opgenomen. De boodschap luidde als volgt: „Elke dag word ik door A.V.O.- mannen (communistische politie in Hongarije) en Russen erg ruw behandeld. Men tracht mij op de ze manier tot een bekentenis te dwingen met betrekking tot de moord, die in het ziekenhuis zou zijn gepleegd op een A.V.O.-man. God weet, dat ik onschuldig ben. Ik vraag vrienden en bekenden voor mij te bidden. Ik heb weinig hoop hier levend uit te komen". Deze woorden waren met de nagel in een stuk toiletpapier ge krast. llonah Toth, aldus haar vriendin, die samen met haar in het ziekenhuis St Dominus te Boedapest heeft gewerkt, was 'n zeer begaafde studente. Zij was anti-communistisch. Enige tijd na de Hongaarse revolutie werd zij samen met een werkster uit het ziekenhuis gearresteerd en over gebracht naar een gevangenis. De werkster werd later vrijgelaten en slaagde erin, de boodschap van llonah Toth over te brengen aan haar moeder. Enkele dagen vóór de vriendin erin slaagde de grens van haar vaderland te overschrijden en bin nen te treden in het vrije Oosten rijk, heeft zij een nacht doorge bracht bij de moeder van llonah Toth, die de boodschap toen reeds had ontvangen en in een toestand van grote neerslachtigheid ver keerde. llonah was haar enige dochter en zorgde er voor dat de middelen werden binnengebracht die hen in staat stelden voedsel en kleding te kopen. Zij was er van overtuigd, dat llonah moord niet heeft gepleegd. Haar bovengenoemde vriendin beweert stellig, dat de mogelijkheid hier toe niet bestaan heeft. Zij was zeer onder de indruk van het von nis. Mijn kampgenoten en ik zul len voor haar blijven bidden, zei ze. nen, doch dat is niet het geval", aldus de minister. Voorts verklaarde minister Luns, dat men in Nederland te leurgesteld is over de politieke activiteit van de Verenigde Na ties, in het bijzonder met betrek king tot 't Midden-Oosten, waar de Verenigde Naties volgens Ne derland niet in staat zijn geweest ook maar één der basisproblemen op te lossen en zich slechts be paald hebben tot het herstel van een hoogst onbevredigende sta tus quo ante. „Mijn komst bewijst evenwel", zo voegde de minister hieraan toe, „dat Nederland de economi sche en sociale activiteit van de wereldorganisatie op hoge prijs stelt". Een functionaris van de Zuid sla vische ambassade te Buenos Aires heeft zaterdag verklaard, dat de diplomatieke vertegen woordiging van zijn land niets te maken heeft met de aanslag, die woensdag j.l. In een voorstad van Buenos Aires is gepleegd op Pavelic, in de afgelopen oorlog leider van de in april 1941, na de Duitse bezetting van Zuid-Slavië, gestichte staat „Kroatië." (Pave lic had verklaard dat de aanslag het werk was geweest van de Zuid-Slavische ambassade of van het internationale communisme). „Wij hebben geen belang bij een dode Pavelic, omdat wij hem levend terecht willen doen staan voor oorlogsmisdaden," aldus de functionaris der Zuid-Slavische ambassade. Deze ambtenaar bracht vervol gens in herinnering, dat Zuid- Slavië in 1951 om uitlevering van Pavelic heeft verzocht. De toen malige Peronistische Argentijn se minister van Binnenlandse Za ken had geantwoord, dat Pavelic Zich „niet in Argentinië bevindt." De woordvoerder wees er in dit verband op, dat Pavelic Argenti nië, vermomd als priester, was binnengekomen en dat de Argen tijnse autoriteiten hem toen de hand boven het hoofd hielden. Hij besloot met de mededeling, dat Zuid-Slavië Argentinië weder verzoeken zal Pavelic uit te leve ren. Op Pavelic werden 6 schoten gelost. Slechts 2 hiervan troffen doel. Zijn algemene toestand werd na de aanslag bevredigend ge acht. INDONESIË Een aantal leidende Sumatra nen heeft zaterdag een beroep g<- daan op de vroegere vice-presi dent dr. Mohammed Hatta die van Sumatra afkomstig is, om naar Sumatra te komen en zijn krachten te wijden aan de om wikkeling van dit eiland. In een open brief welke werd ge publiceerd in de in Medan vei j schonende „Suara Andala", en welke was ondertekend door een aantal plaatselijke leidende figu ren, spraken zij er hun spijt over uit, dat Hatta niet in de nieuwe regering is opgenomen. „De in druk is gewekt, dat Hatta bij de kabinetsformatie volkomen is ge negeerd", aldus de open brief Niet alleen Hatta doch ook ar, dere van Sumatra afkomstige po litieke figuren werden uitgeno digd naar het eiland hunner ge boorte terug te keren, o.a. de voorzitter van de Indonesische socialistische partij, Sutan Sjah rir, d,e voorzitter van de Masjuir... Mohammed Natsir en prof esse, Mohammed Yamin. Naar de correspondent van het ANP in Djakarta van gewoonlijk welingelichte kringen vernam, zal de afgetreden minister-pre sident Ali Sastroamidjojo zeer waarschijnlijk worden benoem.4 tot hoofd van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Natie- Van de zjjde van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta wilde men zich niet uitlaten over de kansen van Ali Sastroamidjojo om in New York te worden geplaatst, doch wel bevestigde men, dat het tegenwoordige hoofd der Indone sische vertegenwoordiging bij de Ver. Naties, Sudjarwo Tjondron goro, naar Djakarta is terugge roepen om een nieuwe post op het ministerie van Buitenlandse Zaken te gaan bekleden. Sudjar wo werd drie jaar gelecte n tot In- donesië's vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties benoemd De opperbevelhebber van te NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Nors tad, treeft op een persconferentie in zijn de hoofdkwartier de Russische waai'- schuwingen aan het adres van enige NAVO-landen naar aanlei ding van de mogelijkheid van de vestiging van atoombases in deze staten, „onzinnige bedreigingen genoemd. het plan ol de wens bestaat in andere NAVO-landen dan Ei geland bases aan te leggen voor raketten met een reikwijdte var, 2500 -km, antwoordde de opper bevelhebber, dat de NAVO in Europa op het ogenblik niet „wemelt" van dergelijke wapen- Hij meende, dat de Russen ook geen overvloed hiervan hebben. Daarom geloofde hij niet, dat enig NAVO-land onmiddellijk door dergelijke raketten wordt bedreigd. Het uitgaansverbod gedurende bepaalde uren, dat sinds 4 no vember 1956 in Hongarije gegol den heeft, is opgeheven, meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. Intussen schijnen Hongaarse overheidsinstanties pogingen in het werk te stellen om de vluch telingen te bewegen naar hun va derland terug te keren met ge gevens omtrent familieleden. Een dezer dagen ontving een in een der Zeeuwse Woonoorden ver blijvende Hongaar een brief van een overheidsinstantie met de mededeling, dat de toestand waarin zijn vader momenteel ver keerde, het wenselijk maakte, dat hij zo spoedig mogelijk naar Hon garije kwam. Dezelfde dag ont ving deze Hongaar een brief van zijn vader, met de mededeling dat hij goed gezond was en daj zijn zoon zich over hem geen zorgen behoefde te maken. Terechtstellingen in Hongarije. Volgens het Hongaarse dagblad „Nepszabadsag" zijn Ferencz Po- lya en Joseph Bencxik, die 25 maart j.l. door de te Boedapest zetelende krijgsraad wegens on wettig wapenbezit ter dood wer den veroordeeld, terechtgesteld. Hun verzoek om gratie was door de Hongaarse president afgewe zen. Een derde ter dood veroordeel de, Eugene Bencsik, kreeg gratie. Het over hem gevelde doodvon nis is in 15 jaar gevangenisstraf gewijzigd. Hij zei, dat het voor hem een grote geruststelling was, dat de betrokken landen deze dreige menten met kracht hadden afge wezen. Ook hij was van mening, dat dergelijke acties van de Rus sen steeds hebben geleid tot een versterking van de NAVO-lan den. De generaal verklaarde desge vraagd, dat de NAVO-strijdkrach ten die „nieuwe" wapens nodig hebben, deze moeten ontvangen. Het merendeel van deze wapens kan zowel een atoomlading als een lading van het conventionele soort afschieten. Norstad was niet van oordeel dat de besnoeiing van de Britse defensié een „kettingreactie" in andere NAVO-landen zal veroor zaken. Volgens hem zal het niet mogelijk zijn, als gevolg van het overgaan op nieuwe wapens het aantal militairen drastisch te be perken. Dit zou z.i. zelfs jn 1965 nog gelden. Op de vraag, of met het oog op de Russische waarschuwingen ZON MAAS op onder op ontei Apr. 15 5.46 1 9.39 21.20 5.59 16 5.4 19.41 22.31 6.34 17 5.42 19.43 23.34 7.16 18 5.40 19.44 8.04 Zwakke noordwestelijke vrin den bleven gedurende het we fc- einde koude lucht raar ons land aanvoeren, waarin op tal <va plaatsen buien voorkwamen. Zori dag was de buienactiviteit echte, al minder groot dan zaterdag het geval is geweest. Over de Britse eilanden nader- de in langzaam tempo een rag. die heden ons land zal bereiken. Aan de westzijde van deze rus voerden zuidwestelijke winden minder koude en iets vochtiger lucht naar het Noordzeegebied. Deze mildere lucht zal heden ook ons land kunnen bereiken De temperaturen zullen daarbij iets hoger oplopen dan zondag. De neerslagkansen zijn heden klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van, maandag ochtend tot maandagavond. RUSTIG WEE R. Veranderlijke bewolking maat op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen dan zon dag. DINSDAG 16 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorten v.m. n.m. 2.42 3.10 3.17 3.45 3.57 4.25 4.07 4.35

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1