1.95 Prinses Margriet onthulde nationaal monument voor de koopvaardij Nieuw kabinet in functie NYLONHANDSCHOENEN VANDENBRUELE Het Britse koninklijke bezoek aan Parijs Emigratie van Nederlanders HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Hongarije weigert Nederlandse geschenkzending pootaardappelen Berging van Duits kustvaartuig «Achilles» vordert DONDERDAG 11 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4036 EERSTE BLAD Prinses Marijke deelde Palmpasens uit. INDONESIË De bestrijding van de corruptie Interpellatie in het Lagerhuis over proces-Adams De boeren- en de communistische partij in Polen Franse Nat. Vergadering keurt wet inzake Suezkanaalmi.j goed Kapitein van de „Kars" gearresteerd Verklaring van Lange Syrië en de leer van Eisenhower Dedijer krijgt paspoort GUUR. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2.— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties)5 regels 1,—Iedere regel meer 20 cL Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uar Door de hefboom van een scbeepstelegraaf op „volle kracht vooruit" te zetten heeft Prinses Margriet woensdagmiddag op de BooanpjeskadeiLeuvekade te Rot terdam de op de sokkel uitge houwen spreuk ,,Zij hielden koers" en daarmee tevens het nationale monument voor de koopvaardij „De Boeg" onthuld. De Prinses was naar bet plat form bij het monument gevaren met het m.s. „Erasmus". Vóórdat de Prinses het monu ment onthulde had de harmonie kapel van de Koninklijke Rotter - damsche Lloyd de „Last Post' ten gehore gebracht en de heer A. Veder, voorzitter van het uitvoe rende comité ter stichting van het monument, een toespraak gehou den. Na de onthulling werden de aanvankelijk „halfstok" hangen de nationale en Nederlandse re- derijvlaggen in top gehesen. Nadat namens de regering mr J. Algera en namens de gemeen te Rotterdam ter aanvaarding van het monument burgemeester Van Walsum nog hadden gespro ken, legde de Prinses vergezeld door de heren Veder en A. L. van Beek Hzn, secretaris van het uit voerend comité, een krans aan de voet van „De Boeg". De krans werd door de Prinses t*ii het monument gelegd namens H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. De krans is ge maakt met cinneraria's, die het meest op de vorm van een mar- griefbloem gelijken, uit de tuin van het paleis Soestdijk. Aan de krans was een lint bevestigd met de namen Juliana en Bernhard. Daarna volgden kransleggin- gen namens de regering, de ge meente Rotterdam, de organisa ties van Nederlandse reders, ka piteins. officieren en opvaren den ter koopvaardij, het Prinses Margrietfonds en het uitvoeren de comité. De hofauto's, waarmee Prinses Margriet en haar gevolg naar de Maasstad waren gekomen, reden allereerst naar de woning van de burgemeester, mr Van Walsum, aan de Hof laan. Hij begroette daar H.K.H. en nam in haar auto plaats. Door vlaggend Rotterdam werd van de dienst van stadsontwikke- ling en wederopbouw te Rotter dam, gaf een korte uitleg bij de maquette, waarna de heer C. J- Brouwer, voormalig eerste stuur man ter koopvaardij aan de Prin ses werd voorgesteld. De laatste is op 29 juni 1943 bij het dopen van de Prinses in de Presbytarian Ohurch Saint Andrew te Ottawa aanwezig geweest. Zoals bekend waren de peetouders president Roosevelt, koningin Mary van Engeland en de hertog van Ath- lone (allen overleden) en de Ne derlandse koopvaardij. Nadat de „Erasmus" bij het monument was afgemeerd, volg de de plechtige onthulling, die met het „Wilhelmus", gespeeld door de harmoniekapel, werd be sloten. vervolgens naar het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas" gereden, waar honderden Maasstedelingen de Prinses een hartelijk welkom hadden bereid. Nadat de hoge gast was be groet door de heer Veder, dr Drees, mr Algera, mr Klaassesz en de heer P. E. E. Kleyn van Willigen vice-voorzitter van „De Maas", bood de tienjarige Patri cia Veder, het dochtertje van de voorzitter, een fleurig boeket bloemen aan. Bij het embarkeren van het m.s. „Erasmus" werd de Prinses verwelkomd door mr K. P. van der Mandele en de heer Van Beek. In de salon van het vaar tuig stond een maquette opge steld, die een beeld geeft van de toekomstige situatie rond het beeld, een situatie, waaraan op het ogenblik naarstig wordt ge werkt. Enige personen, onder wie de ontwerper van het monument, prof. F. A. Carasso, werden ver volgens aan de Prinses voorge steld; ir C van Traa directeur Scheepsfluiten en sirenes ac centueerden toen de bijzondere gebeurtenis, die zich aan de boor den van de Maas had afgespeeld. Daarmee behoorde de onthul ling tot het verleden en tussen een erehaag, die werd gevormd door zeecadetten, verliet de Prin ses het terrein naar haar auto. Woensdagmiddag bracht een achttiental' kabouters van „De Kleine Totemkring", afdeling Soest, een bezoek aan het kin dertehuis „Treekerbergje" aan de Leusderweg in Amersfoort. De kabouters, waartoe ook Prin ses Marijke, bekend onder de naam „Kabouter Helpgraag", behoort, deelden kleurige eigen gemaakte palmpasens uit aan de kinderen van het tehuis. Nederland hoopt, dat Zuid- Afrika spoedig in staat zal zijn meer Nederlandse emigranten op te nemen, zo heeft de Nederland se commissaris voor de emigra tie. mr ir B. Haveman, woensdag verklaard op een bijeenkomst van de raad der intergouvernemen tele commissie voor Europese migratie (leem) in Genève. Voorts deelde mr Haveman me de, dat er met de federatie van Rhodesia en Nyassaland onder handelingen over emigratie van Nederlanders gevoerd worden. In tegenstelling tot vroeger gaan er nu meer Nederlanders naar Canada dan naar Australië. De emigratie naar Australië wordt belemmerd door huisves tingsmoeilijkheden, aldus mr Ha veman. De Nederlandse regering tracht de emigranten bij de huisvesting te helpen met leningen op lange termijn, doch dit is in strijd met de binnenlandse politiek, waar 'n straffe kredietbeperking geldt. Het door president Soekamo gevormde „noodkabinet" heeft woensdag de taak om het land te besturen en de economische, po litieke en militaire vraagstukken, welke door vier maanden van on rust in de verschillende provin cies werden geschapen, op te los sen, overgenomen tijdens een korte plechtigheid, waarbij de af getreden minister-president van Indonesië's eerste gekozen kabi net het gezag overdroeg aan de nieuwe premier, ir Djuanda. Deze bijeenkomst werd geleid ito or president Soekarno. Ir Djuanda verklaarde bij de overname, dat het kabinet is ge boren tijdens een noodtoestand en dat het zich voor vele en varië rende vraagstukken ziet ge plaatst. De communistische federatie van vakverenigingen Sotosi zond namens haar 2.600.000 leden een telegram aan president Soekar no,' waarin deze geluk wordt ge wenst met de vorming van zijn kabinet. Het bestuur van de Masjumi, dat zich op constitutionele gron den tegen de kabinetsformatie deor president Soekarno verzet, gaf gisteren een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat liet be noemde kabinet „geen kabinet is zoals over het algemeen door de meerderheid van het volk wordt gewenst". De chef-staf van de Indo nesische landmacht, generaal- majoor Abdul Ha ris Nasu- tiou, heeft nieuwe toepalingen toe kend gemaakt, welke van kracht zulten zijn bij de strijd van het leger tot uitroeiing van de cor ruptie. Op grond van deze bepalingen kunnen personen, die zich aan corruptie hebben schuldig ge maakt, worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, terwijl hun 'bezittingen die zij door de corruptie verwierven, venbeurd verklaard kunnen wor den. De chef-staf is tot het afkondi gen van zijn nieuwe anti-corrup- tie-maatregelen overgegaan op grond van de bevoegdheden, wel ke hem door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg door president Soekamo zijn verleend. In de afgelopen weken werden reeds een aantal oud-ministers, zakenlieden en politici door de militaire politie in Bandung ver hoord. Personen, de aan corruptie schuldig zijn bevonden, kunnen op grond van de nieuwe bepalin gen worden verplicht tot terug gave van de waarde van de be zittingen, die zij door corruptie hebben verkregen. In de nieuwe bepalingen wordt een uitvoerige omschrijving van het woord „bezittingen" gegeven. Daaronder valt alles van spaar gelden, sawahs, motorvoertuigen en kostbaar meubilair, tot goud en diamanten en sieraden. Een onderzoek naar de eigen dommen van van corruptie ver dachte personen zal moeten wor den geleid door de militair ge zaghebber en drie leden van zijn staf en andere functionarissen die door de militaire gezagheb ber zullen worden benoemd. De leden van deze commissie van onderzoek hebben het recht zich toegang te verschaffen tot elke woning, met of zonder goedkeu ring van de eigenaar. Tevens is bepaald, dat bij de rechtbanken corruptiezaken bo ven andere zaken moeten worden behandeld. Voorts verklaarde mr Have man, dat het resultaat van het Nederlandse emigratieplan vorig jaar vrijwel teniet is gedaan door de terugkeer van duizenden Ne derlanders uit Indonesië en de aankomst van Hongaarse vluch telingen. De toestand op het ge bied der emigratie is op het ogen blik zeer onbevredigend in Neder land. zo voegde hij hier aan toe. Mr Haveman wees ook op het feit, dat de overeenkomst voor een gemeenschappelijke Europe se markt o.m. voorziet in migra tie van arbeiders in de aangeslo ten landen. Dit zal grote wijzigin gen in de migratiepolitiek bren gen. De leem zou daarbij behulp zaam kunnen zijn. Mr Haveman achtte de tijd ge komen om een soliede basis te leggen voor het financieren van toekomstige Icem-programma's. Hij hoopte, dat op de volgende bijeenkomst van de organisatie overeenstemming daarover zal kunnen worden bereikt. De Golf van Akaba Naar de Egyptische radio mee deelt, worden er tussen de ver schillende Arabische regeringen onderhandelingen gevoerd om te komen tot een gemeenschap pelijk protest tegen „de schen ding van de Arabische territo riale wateren door Amerikaanse schepen". Dit slaat o.a. op het Amerikaanse tankschip „Kern Hills", dat dezer dagen via de Straat van Tiran en de Golf van Akaba een lading olie naar de Israëlische havenplaats Ei- lath heeft gebracht. In het Lagerhuis zal maandag de Labourafgevaardigde George Wigg, de procureur-generaal, sir Reginald Manningham-Buller, vragen of hij van plan is door een onafhankelijke commissie een onderzoek te laten instellen nara de voorbereiding, de orga nisatie en het mislukken van het proces tegen de huisarts John Bodkin Adams uit East bourne. Zoals bekend is sir Reginald degene geweest, die als openba re'aanklager in dit proces is op getreden. De vice-voorzitter van de Pool se boerenpartij, Wycech, heeft er bij de Poolse communisten op aangedrongen hun aanmatigen de en neerbuigende houding te laten varen. Wycech, die op een partijver gadering te Warschau sprak, zei verder, dat er maatregelen geno men moeten worden om opper vlakkige beoordeling van de ac tiviteit van zijn partij te bestrij den. Hij pleitte voor samenwerking tussen de boeren- en de commu nistische partij bij het vormen van sociale en landbouworgani saties op het platteland, coöpe ratieve boerderijen en bij cultu rele activiteit. Dit is te meer noodzakelijk, aldus Wycech, omdat er bij de verkiezingen in januari wanbe grip op een aantal punten is ge bleken, waaraan beide partijen gelijkelijk schuld hebben. De Franse Nationale Vergade ring heeft woensdag met 410 te gen 149 stemmen een wetsont werp goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat de Egyptische na tionalisatie van de Suezkanaal- maatschappij geen juridische kracht heeft. Voornamelijk de communisten stemden tegen het door de rege ring gesteunde wetsontwerp, dat de eigend ommen en tegoeden van de (oude) Suezkanaalmaat- schappij in Frankrijk en andere landen buiten Egypte wil be sehermen. De Deense politie heeft woens dagochtend de Nederlandse ka pitein van het 365 ton metende Groningse schip „Kars" gearre steerd op beschuldiging van het smokkelen van sigaretten naar Denemarken. De „Kars" vaart voor een Deense rederij heen en weer tussen Parijs en Kopenhagen. Het schip heeft een bemanning van tien koppen. Het schip mag Kopenhagen niet verlaten. De gearresteerde kapitein,1 B. V., is woonachtig in Gronin gen. Uit Nederland is woensdag per vliegtuig een nieuwe kapi tein voor de „Kars" naar Ko penhagen vertrokken. Koningin Elizabeth heeft woensdagochtend een bezoek ge bracht aan de Britse ambassade te Parijs, waar zij dertig leden van het personeel aan zich liet voorstellen. Vervolgens onder hield de vorstin zich met 150 le den van het Britse legioen, een organisatie van oudstrijders, en met vooraanstaande figuren uit de Franse verzetsbeweging. O.a. werd aan haar voorgesteld me vrouw Valerie André, een arts die met een hefschroefvliegtuig hulp verleend heeft aan gewon den in de Indochinese oorlog. Bij een van deze acties liep zij verwondingen op. In de tuin van het ambassa degebouw plantte koningin Eli zabeth een kerseboom, een tra ditionele taak voor Britse vor sten die een bezoek aan Parijs brengen. Voor haar vertrek van het Elysee had de koningin op de schoorsteenmantel een paasver- rassing gevonden een tachtig cm hoog ei van chocolade met rode rozen van suiker. Na de ontvangst op de Britse ambassade legde de koningin de eerste steen voor een nieuwe Schotse kerk in Parijs, terwijl prins Philip een bezoek bracht aan het atoomlaboratorium te Saclay, aan de rand van de hoofdstad. Er was, door de samengedrom de menigte belangstellenden, geen verkeer meer mogelijk langs de oevers van de Seine, toen koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar echt genoot, prins Philip, in een stra lend witte barkas een boottocht over de rivier maakten. De bruggen over de Seine, die zich als een lint van kwikzilver door het centrum van de Franse hoofdstad uitstrekte, waren ver licht en de klokken van de „No tre Dame" luidden toen de bar kas statig langs het eiland, waarop deze beroemde kathe draal is gebouwd, gleed. Achter de koninklijke barkas voer een groot aantal kleinere, met vlaggen getooide, vaartui gen. Langs de oevers van de Seine waren openluchttonelen inge richt. Toneelspelers en toneel speelsters voerden, op het tijd stip van het voorbijvaren van de koninklijke barkas, tonelen uit de Franse geschiedenis op. Op de eilanden in de Seine brachten in het wit geklede mas sakoren middeleeuwse Franse liederen ten gehore. Langs de, oevers van de rivier werd vuurwerk afgestoken, waar bij grote aantallen gekleurde sterren in de lucht uiteen spat ten. Het was het grootste vuur werk, dat de Parijzenaars sinds het bezoek van koningin Victo ria van Groot-Brittannië, in de vorige eeuw, aanschouwden. Koningin Elizabeteh sloeg het vuurwerk klaarblijkelijk met welgevallen gade. Telkens wend de zij. zich tot prins Philip om hem op gebouwen en mensen langs de oevers opmerkzaam te maken. Gedurende de gehele vaart hielden de drommen Parijze naars aan de Seine-oevers niet op het Britse koninklijke paar toe te juichen. Hun gejuich was zo krachtig, dat het van tijd tot tijd het geluid van muziekkorp sen en het zingen der massako ren op de eilanden overstemde Het succes van de festiviteiten vroegere was door de Duitsers m. De koningin gebruikte het Het succes van de festiviteiten vroegere op de Seine van dinsdagavond opgeblazen, is alle verwachtingen te boven r»e konii gegaan, zowel wat de pracht van het schouwspel als de belang stelling van de bevolking betreft, zo wordt uit Parijs gemeld. Het idee van de vaart op de Seine is uitgegaan van presi dent Coty, die zeer getroffen is geweest door een boottocht, die hij in 1954 bij zijn staatsiebezoek aan Nederland, in Rotterdam heeft gemaakt. Dinsdagavond deelde hij zijn geheim aan de koningin mede: „Ik moet u zeggen, mevrouw, dat ik dit schouwspel niet al leen voor uw genoegen heb ge wild. Ik heb het ook gewild voor de vreugde van de Parijze naars, om tegemoet te komen aan de wens. die zovelen van hen hadden, u lange tijd te zien in de mooiste omlijsting van hun stad." De koningin heeft verder een nieuw clubhuis geopend. Het noenmaal als gast van de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, in het kasteel La Celle Saint Cloud buiten Parijs. Tevoren had minister Pineau op het kasteel, eens de woon plaats van madame de Pompa dour, een onderhoud gehad mel de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd, over inter nationale problemen, in het bij zonder over het Suezkanaal, al dus is van gewoonlijk betrouw bare zijde te Parijs vernomen. Na het noenmaal begaf de ko ningin zich naar Mames-Laco- quette voor een bezoek aan ge neraal Norstad, de opperbevel hebber van de NAVO. Prins Phi lip voegde zich hier weer bij de koningin. De koningin plaatste haar handtekening in het gouden boek van de NAVO, voordat zij vertrok naar de Renaultfabriek Hongarije heeft aan het Inter nationale Roode Kruis te Genève laten weten, dat het de Neder landse geschenkzending poot- aardappelen, in tótaal 2500 ton, weigert, omdat deze zending zou zijn aangetast door schurft en het aardappelaaltje, dat aardap pelmoeheid verwekt. De hele partij is uit Nederland in gedeelten verstuurd. Men heeft nu het laatste gedeelte van de zending aan de Oostenrijks- Hongaarse grens opgehouden. De eerste zendingen waren ge accepteerd en reeds onder de Hongaarse boeren gedistribueerd. Naar de Hongaarse regering aan het Internationale Roode Kruis heeft meegedeeld, zullen deze eerste zendingen bij de boeren worden teruggehaald. Op de zitting van de algeme ne vergadering der Ver. Naties in de komende herfst zal waar schijnlijk worden gesproken over de oprichting van een per manent politieleger van de vol kerenorganisatie, zo heeft de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange in een vraaggesprek met het Finse blad „Hufvudstadsbladet verklaard. Volgens hem zal het niet een beroepsleger zijn, maar een poli tiemacht, waarvoor zekere lan den bij toerbeurt zullen worden uitgenodigd een bijdrage te le veren. Sprekend over de gemeen schappelijke Europese markt verklaarde minister Lange, dat de Noorse landen moeten begin nen met de vorming van een gemeenschappelijke Noorse markt. Tenslotte deelde Lange mee, dat de Noorse regering vóór Pa sen zal antwoorden op de brief, welke premier Boelganin op 26 maart aan de Noorse minister president Einar Gerhardsen heeft gezonden. De Syrische regering staat gunstig tegenover het denkbeeld van een bezoek aan James Ri chards. de speciale afgezant van president Eisenhower, zo heeft premier Sabri Assali verklaard. HQ voegde hieraan toe, dat er nog geen datum voor dit bezoek is vastgesteld. De'Syrische minister van Bui tenlandse Zaken, Salah Bittar, deelde mee dat de conferentie van Arabische staatshoofden waarschijnlijk na dit bezoek zal worden gehouden, omdat voor namelijk over de resultaten van dit bezoek zal worden gesproken. Zoals bekend maakt Richards een rondreis door het Midden- Oosten om de „leer van presi dent Eisenhower" voor dit ge bied nader toe te lichten. In. de Syrische pers wordt kri tiek geleverd op de vaart van een Amerikaans tankschip door de Golf van Akaba. Dit feit wordt een sahending van de Arabische territoriale wateren genoemd. Uit goedingelichte kringen in Belgrado is vernomen, dat Wla- dimir Dedijer, de voormalig Zuidslavische communistische leider die twee jaar geleden een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden kreeg wegens „vijandige propaganda" toestem ming zal krijgen Zuid-Slavië te verlaten om in Zweden een se rie lezingen te houden. Dedijer was een medewerker van de vroegere Zuidslavische vice-president Milovan Djilas, die in december tot drie jaar ge vangenis veroordeeld is wegens een aanval op de Zuidslavische politiek ten aanzien van Hon garije. Dedijer werd in december 1945 uit het centrale partijcomi té gestoten. Hij zal in Zweden in het En gels lezingen houden over mili taire conventies, de politieke denkbeelden van de Zuidslavi sche partisanenbeweging en het etische aspect van de Europese integratie. De Duitse bergingsfirma Ot- tar Karmstorf uit Hamburg is voortgegaan met de berging van de Duitse kustvaarder „Achil les", die enkele weken geleden op het strand bij Westkapelle werd neergesmakt. Thans heeft de duiker van de ze firma ontdekt, dat er een gat met een middellijn van ruim een halve meter in 't voorschip aan bakboord zit. Volgens de heer Harmstorf, een der directeuren van de Duit se bergingsfirma, is dit gat ont staan toen het schip bij het vlot trekken van de Westkapelse zeedijk in aanraking kwam met een van de obstakels die zich in de glooiing van de dijk bevin den. Tijdens de pogingen die des tijds werden ondernomen om de „Achilles" van de dijk te trekken, stond er een hoge zee. Het schip, dat niet geladen was, werd door de geweldige water massa opgenomen en terugge smeten op de steenglooiing. Een enkel uitsteeksel was hierbij vol doende om het schip lek te sto ten, meent de Duitse bergings- deskundige. Zoals bekend hebben de Ne derlandse bergers geen belang stelling meer voor het wrak van de „Achilles". De maatschappij waarbij het schip verzekerd is zocht toen contact met de Ham- burgse bergingsfirma en nadat men tot overeenstemming was gekomen, kwamen de Duitsers naar Walcheren. De voorbereidende werkzaam heden voor de berging zijn in tussen zo ver gevorderd, dat men een definitief werkschema voor de berging kon opstellen. Men hoopt in 't komende week einde, bij gunstige weersomstan digheden, vier kabels onder het schip door te trekken en vervol gens de berging tot een goed einde te brengen. Adenauer naar de V. S. In Westduitse regeringskrin gen wordt meegedeeld, dat bonds- kaselier Adenauer voor de vijfde maal naar de Ver. Staten zal gaan, volgens de voorlopige plan nen op 23 mei. Hij is in februari door president Eisenhower uitge nodigd. Naar verwachting zal hij met de president en minister Dulles besprekingen voeren over inter nationale problemen. In regeringskringen zei men voorts, dat de bondskanselier in. juni een officiëel bezoek van drie dagen aan Wenen za] brengen. Na deze berichten is een Ne derlands deskundige van de plantenziektenkundige dienst in Wageningen naar Oostenrijk ge reisd; hij heeft daar in samen werking met een Deens deskun dige. de partij onderzocht. De Nederlandse deskundige heeft juist gisteren een voorlo pig rapport uitgebracht, waarin de partij gezond bevonden wordt. Naar wij van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening verne men, is deze gesehenkzending pootaardappelen, net als iedere partij, die voor export bestemd is, op normale wijze gekeurd door de Nederlandse algemene keuringsdienst voor zaaizaad -n pootgoed en gezond bevonden. Ook heeft de plantenziektenikun dige dienst, zoals gebruikelijk, de normale exportkeuring verricht. Naar voorts vernomen wordt, heeft de Hongaarse regering ook een geschenkzending zaaigranen van Duitsland om redenen van inferieure kwaliteit geweigerd. De Nederlandse regering had de zending ter beschikking van het Internationale Roode Kruis te Genève gesteld als geschenk aan het Hongaarse volk. Het Roode Kruis zal nu moeten be slissen wat er met de pootaard appelen gebeuren gaat. Koude luehtmassa's stromen thans langs de Noorse kust en over de Noordzee naar ons land. Boven het noorden van de Noord zee had deze lucht woensdag tem peraturen van maar 3 graden bo ven nul, terwijl het er in Midden Zweden de gehele dag ongeveer 2 graden in bleef vriezen. Boven de Noordzee waarvan de watertemperatuur ongeveer 8 graden bedraagt wordt deze lucht op weg naar ons land nog iets verwarmd. De genoemde lucht stroming wordt in stand gehou den door een zeer krachtig hoge- drukgebied boven Noord-Groen land en Noord-Canada en een depressie die over Zuid-Zweden in de richting van Polen trekt. Onder invloed van de nabijheid van deze depressie zijn er bij ons heden enkele buien te verwach ten. In verband met de lage tem peraturen kan de neerslag hier uit plaatselijk in de vorm van natte sneeuw het aardoppervlak bereiken. Er zal daarbij een ste vige noordwestewind staan die matig tot krachtig en af en toe zelfs hard kan zijn. medegedeeld door het K M. N. 1 te De Bilt, geldig van donderdaa ochtend tot donderdagavond Plaatselijk buien. Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige, nu en dan harde wind in hoofdzaak tussen west en noord. Guur weer. VRIJDAG 12 APRIL. v.m, n.m. Breskens 11.45 12.16 Terneuzen 0.20 12.51 Hansweert 1.1.31 Walsoorden 1.10 1.41 ZON UAAI op onder op onder Apr. 11 5.55 19.32 15.59 4.10 12 5.53 19.34 17.21 4.36 13 5.51 19.36 18.43 5.01

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1