Uit de Provincie 15 10.40- Installatie streekverbeterings- commissie in Zeeland Nieuws in kort BEURSOVERZICHT Een ongezond leven? Hilary op eigen wieken hiderdaad, LEXINGTON AGENDA TERNEUZEN. CLINGE. Italië wenst een gemeenschappelijke Europese valuta Het overleg over de onderwijssalarissen Chroesjtsjef krijgt 4 Orde van Lenin GOES. RETRANCHEMEN SAS VAN GENT. SLUIS. IJZENDIJKE. Telexportret van Koningin Elizabeth. AMERICA'S BEST TOBACCOS TREINBOTSING IN ZUID-AFRIKA. De actie voor een Gelders paviljoen voor Hongaarse vluchtelingen. De staking in Buenos Aires. 4/4 5/4 8/4 Int. concerns 295.64 298.15 303.33 151.08 152.65 154.73 164.17 166.04 168.12 114.72 114.89 115.86 98.96 98.87 98.78 210.39 212.09 215.26 Wordt vervolgd); fcUNSTUITWISSELING TUSSEN ZEELAND EN OVERIJSSEL In de Muntentoren te De ven ter is een tentoonstelling geopend van schilderijen en grafisch werk van de leden van de Zeeuwse Kunstenaarskring De opennig geschiedde door de- oud-voorzitter van de Zeeuwse Vereniging te Deventer, de heer M. Geerse, die er zijn vreugde over uitsprak dat hier een gele genheid wordt geboden voor we derzijdse kennismaking tussen de provincies Zeeland en Overijssel. In Middelburg wordt n.l. op het moment een tentoonstelling ge- fiouden van werk van Overijssel se beeldende kunstenaars. De heer H. Pieters, voorzitter van de Zeeuwse Kunstenaars kring, bracht dank aan het Hop manshuis te Zwolle voor zijn initiatief, waardoor het mogelijk werd dat twee provincies aan de periferie van ons land, uitingen van het geestelijke culturele le ven uitdragen. Rijksuniversiteit Utrecht, Te Utrecht slaagde aan de Rijksuniversiteit voor het arts- examen mej. J. A. M. de Nljs, al- Smokkelauto tot stilsaand gebracht. Zaterdagmiddag hebben douane ambtenaren in de omgeving van Halfeind in de Kieldrechtpolder een auto, geladen met 900 kg boter, aangehouden. De douane-ambtenaren, op sur veillance zijnde, keerden in hun auto van de Belgische grens te rug, fcoen zij een Pontiac met grote snelheid zagen naderen Vermoedende dat het een smok- fn een rede te Forli over de Europese gemeenschappelijke markt en de Euratom heeft de ftaliaanse minister van Financiën aangedrongen op het totstandko men van een gemeenschappelijke Europese valuta daar de valuta het belangrijkste instrument vormt voor de onderlinge ruil tussen de landen. De bijzondere commissie voor georganiseerd overleg bij het ager onderwijs heeft op vrijdag avond de besprekingen over de .«nderwijzerssalarissen voortge zet Zij heeft haar standpunt ten aanzien van de regeringsvoor stellen bepaald en dit in een rap port ter kennis van de regering gebracht. De secretaris van de Sowjet- Russische communistische par tij, Nikita Chroesjtsjef, is de or- ie van Lenin toegekend voor zijn werk bij het lanceren en "én uitvoer brengen van de cam pagne der landwinning, ardus meldt radio-Moskou. keiauto betrof en de bestuurder niet aan het bevel tot stoppen ge hoor zou geven, plaatsten zij hun auto zodanig op de weg, dat de naderende automobilist wel ge noodzaakt zou worden zijn auto tot stilstand te brengen. Hoewel de chauffeur probeerde nog langs de geparkeerde douane wagen te komen, gelukte dit niet, waarop de bestuurder ijlings de vlucht nam achtervolgd door een douane, die er in slaagde de vluch teling te arresteren. Bij onderzoek van de Pontiac bleek deze afgeladen te zijn met 900 kg boter, die evenals de auto in beslag werd genomen. De chauffeur was een zekere G-, grondwerker te St. Nicolaas, die nog slechts enkele maanden ge leden bij een poging tot smokke len van 950 kg boter eveneens door de douanen was aangehou den. Na verhoor is G. naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Vergadering Nutsbibliotheca- rissen. In hotel „De Korenbeurs" te Goes vond zaterdagmiddag een vergadering plaats van Nuts- bibliothecarissen uit de gehele provincie. De voorzitter, de heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg constateerde dat hiervoor van de zijde der bibliothecarissen een zeer grote belangstelling bestond want op één na waren ze alle maal verschenen. Mej. J. M. van Hasselt en mej. A. C. Jacobs waren namens het hoofdbestuur aanwezig. Na een uitvoerige bespreking werd una niem besloten om over te gaan tot de oprichting van een provin ciale vereniging van Nutsbiblio- theken. Mej. Van Hasselt lichtte nog de verschillende vormen van sub sidiëring toe en adviseerde om over te gaan tot het in het leven roepen van stichtingen,, tdje met de leiding van de bibliotheken be last zijn. Aan het slot van de vergade ring kreeg iedere bibliotheek in Zeeland van het hoofdbestuur een boek ten geschenke voor plaat sing in de bibliotheek. Uitvoering. Onder leiding van het echtpaar Van Bork en wika Wasterval ga ven de jeugdclubs zaterdagavond een uitvoering in de school, waar voor veel belangstelling bestond. Het zeer gevarieerde programma werd vlot afgewerkt en viel zeer in de smaak. Speeltuin geopend. Zaterdagmiddag werd de ge meentelijke speeltuin met enig officieel vertoon geopend. De harmonie „De Verenigde Vrienden" haalde onder het spe len van pittige marsen, het ge meentebestuur, de kinderen van de diverse kleuterscholen en van de eerste klassen der lagere school op. Op het terrein van de speeltuin hield de burgemeester een toe spraakje voor de prille jeugd die daarna bezit kon nemen van de schommel, draaimolen, mallejan, e.d. Vele ouders kwamen en kijk je nemen en zo heerste er een gezellige drukte. De frisse noor denwind bleek geen bezwaar te zijn. De rijpere schooljeugd had al gauw bezit genomen van de prachtige rolschaatsbaan, terwijl de zandbakken spoedig bevolkt waren. De speeltuin is dagelijks ge opend van 46 uur en op vrije middagen en zondagen van 2—o uur en is gratis toegankelijk. Met het openen van deze speel tuin is Sas van Gent weer een stukje recreatie rijker geworden. Verstekelingen aan boord. De kapitein van het Finse stoomschip „Susanne" dat in los sing ligt aan de Fosfaatfabriek, waarschuwde bij aankomst in de sluis te Terneuzen de kon. mare chaussee dat het 2 verstekelingen aan boord had. Bij aankomst m Sas van Gent werden deze prompt van boord gehaald en in de cel in verzekerde bewaring ge steld tot het schip weder vertrekt De kapitein vertelde, dat het z Syrische jongemannen van onge veer 22>rjaM zijn, die met kunnen lezen of*'schrijven. Hij heelt ze reeds een achttal maanden aan boord Ze zijn in Alexandne aan boord gekomen, nadat ze eerst met een Zweeds schip vanuit Sy rië als verstekeling in Aiexan drië waren aangekomen. Door de spannende dagen in Egypte bleven ze daar onopge merkt en wisten daarna weer aan boord te komen van de „Su sanne". In iedere haven levert de kapitein ze af aan de politie, die ze weer prompt aan boord brengt zodra de boot vertrekt. Zo hebben ze ai kennis gemaakt met de cel len in Italië, Noord-Afrika en Nederland. Zodra het schip haar lading aan de Fosfaatfabriek heeft af geleverd, gaat de „Susanne" naar Antwerpen om aldaar een lading met bestemming Alexandrië in te nemen. Aangezien de versteke lingen daar aan boord zijn geko men zal het volgens de kapitein al heel slecht moeten gaan wil hij ze daar niet kwijt raken. Gemeenteraad gaat vergaderen. De gemeenteraad van Sluis komt donderdagavnod in openba re zitting bijeen. Er is een voorstel van het col lege van B. en W. om het par keerterrein te verlichten en een verzoek van de studentenkring „Sint Anna ter Muiden om een zgn. Sluis-prijs beschikbaar te stellen ten behoeve van de beel dende kunst. Het comité „Ont spanning voor Bejaarden" vraagt een gemeentelijke bijdrage van 150. B. en W. stellen verder voor om het presentiegeld van de raadsleden op 10 per zitting te brengen en om over te gaan tot onteigening van gronden, die no dig zijn om de Ridderstraat tot de Nieuwstraat te verlengen. Verbroedering. Commissie Streekverbetering Zak van Zuid-Beveland. De „Daily Telegraph" maakt met waardering melding van de uitzending, via de telex, van een portret van koningin Elizar ieth dooi het Franse persbu reau Agence France Presse. De Parijse correspondent van het blad schrijft, dat het por- tret bijzonder goed lijkt. Het samengesteld uit 2.348 letters, voornamelijk genomen uit de naam Elizabeth. De uitzending tuurde 25 minuten. Brits ambtenaar spoorloos De Britse veiligheidsdienst heeft een onderzoek ingesteld maar de verdwijning van kapi tein Frederick P. Shannon, een ambtenaar bij het ministerie van luchtvaart belast met net vernietigen van afgehandeloe, geheime documenten. Shannon is vorige week dins dag per taxi uit zijn woning vertrokken en men heeft hem daarna niet weergezien Volgens zijn hospita heeft hij een erfenis gekregen en kort *oor zijn verdwijning zijn gar derobe volledig vernieuwd. Alles wisselt", deze naam van een-woning in Wolfaartsdijk had de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de provinciale raad voor de landbouwvoorlichting in Zeeland, zich maandagmiddag gekozen voor zijn rede bij de installatie van de streekverbeterïngscom- missie voor de Zak van Zuid-Be veland die te Oudelande ge schiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Alles wisselt, sprak de heer Ka kebeeke, zo ook het aanzien van deze streek, sinds de cultuurtech nische werken hier zijn begon nen. Nu het land drastische ver- anderingen ondergaat, mag de samenleving daarbij met achter blijven. Teneinde de bevolking ook klaai te maken voor de nieuwe moder ner geschoeide toekomst, is de streekverbeteringscommissie, be staande uit deskundigen uit de agrarische en onderwijswereld en uit vertegenwoordigers uit de eigen streek, die geacht worden het vertrouwen te genieten van de bevolking, in het leven geroe pen De commissie zal veel be grip en goede wil moeten hebben voor de moeilijkheden en span ningen die ongetwijfeld door de structurele veranderingen zullen ontstaan. De voorzitter van de commis sie. de heer A. Dees, zei het van groot belang te achten dat Be waakt wordt voor verzwakking. De persoonlijkheidsvorming en het behoud van folklore en het vol-kseigene zal de aandacht heb- De vraag naar voorlichting wordt alom in den lande steeds groter, aldus ir. J. M. A. Penders secretaris van de landenraad voor de landbouwvoorlichting. Men moet het landbouwonder wijs niet onderschatten, maar ook zeker niet overschatten, zo meen de hij. immers, nog niet de helft van de bedrijfsleiders in de land- heef t een landbouwoplei drijven. Het slagen van de streek verbeteringsplannen hangt af van de samenwerking die de vooruch- tings-, cultuurtechnische- en an dere diensten, alsmede het land bouwonderwijs zullen ten toon spreiden, zo besloot de heer Fen ders zijn rede. Zij hangt ook af van de zojuist geïnstalleerde com missie en de bedrijfsleden. Commissie Streekverbetering Eede. Na de installatie'van de commis sie streekverbetering in Oudelan de werd gistermiddag te Eede de' commissie streekverbetering Eede geïnstalleerd. Bij deze gelegenheid wees ir. Penders er op, dat bij de kleine bedrijven in de landbouw niet in de eerste plaats moet worden ge let op de oppervlakte grond en de opbrengst, maar dat de mens en het gezin hier op de voorgrond dienen te staan. Niet aan de technische vooruit gang alleen dient aandacht te worden geschonken, doch. vooral ook moet de maatschappelijke zijde van de streekverbetering onder het oog worden gezien. Ook hier werd de commissie ge ïnstalleerd door de heer J. Kake beeke die zeide dat de commis sie streekverbetering Eede be cogt het op peil' brengen van de landbouw en de veeteelt in deze agrarische streek, die voor het grootste gedeelte uit kleine be drijven bestaat, alsmede van 'u landbou whu ishoudingen Zoals bekend, heeft de gemeen te Avereest na beëindiging vgn de tweede wereldoorlog IJzendij- ke geadopteerd en heeft zij zeer veel bijgedragen tot het herstel van de geleden oorlogsschade. De Avereester Kunstkring zorg de er voor dat de banden tussen beide gemeenten na het beëindi gen van de adoptatie niet werden verbroken, maar werden onder houden en zo hebben wij reeds tweemaal een bezoek gehad van de Avereeste Kunstkring, die met haar operettegezelschap zeer ge slaagde voorstellingen gaf van „Het Lied der Woestijn" en „De Vogelhandelaar." De meer dan 80 medewerken den waren dan enkele dagen te gast bij de bevolking van IJzen- dijke. Thans zal op vrijdag 17 mei de phil.-harmonicaclub „Flandna, in samenwerking met de plaatselij ke V. V. V., en de toneelvereni ging „De Leeuwerik," een tegen bezoek aan Avereest brengen en aldaar een tweetal uitvoeringen, geven. Verder zullen nog een 10- handboogschutters en bolders de reis meemaken om de aldaar on bekende takken van sport te de monstreren. Uitslag schieting. "Bij de heer Albr. Groosman al hier werd een schieting op de lig gende wip gehouden, waarvan de uitslag was: Hoogvogel en 2e zij vogel Em. de Boevere te Biervliet en le zijvogel A. van Poucke te Middelburg (B.). Bij een afgelegen dorpje in nöordoost-Engeland zullen indien de plaatselijke onderwijscommis sie erin toestemt een derde deel van de benodigde 5000 gulden aan bouwkosten te fourneren. De Britse spoorwegen zal twee spe ciale perronnetjes aanlegen om twee vijfjarige kinderen in de ge legenheid te stellen de school te bezoeken. Hun ouders zullen de overblijvende som betalen. D? kinderen moeten anders door een kreek waden, ruim anderhalve kilometer een helling beklimmen en met een taxi verder naai school reizen. H Bij een botsing van twee trei nen op een klein station dicht bij Rio de Janeiro zijn zondagmor gen 22 personen om het leven ge komen en 12 gewond. B Zondag heeft men te San Fran cisco een tweede aardschok ge voeld, waarvan evenals van de voorgaande van 22 maart j.l., het epicentrum bij San Francisco lag. H uit het nieuw verschenen sta tistische jaarboek van de Ver. Naties blijkt dat de communisti sche landen ongeveer een derde van de wereldbevolking omvat ten. Ruim 582 miljoen mensen wonen in China. Ruim 200 mil- oen in de Sowjet-Unie. 3 In Algiers zijn drie Moham medaanse Algerijnen, wegens moord ter dood veroordeeld, te rechtgesteld. Volgens het statisch jaar boek van de V.N. kwam er in 1954 en 1955 in Australië een arts op de 630 inwoners voor, in Zwitserland een op de 700, in de Ver. Staten een op de 760 en in de meeste Europese landen gemiddeld een op de 1.000. Deze cijfers lagen voor de minder ontwikkelde gebieden veel on gunstiger. Zo was er in die ja ren in de Soedan maar een arts de 81.000 inwoners, in Indo- TOBAtC op nesië een op de 71.000, in Nige rië een op de 57.000 en in Frans West-Afrika een op de 28.000 Twee passagierstreinen zijn maandag in Kaapstad met el kander in botsing gekomen. Ten minste 19 mensen zijn om het leven gekomen en velen werden gewond. Het is een van de ernstigste treinongelukken in de Zuidafri- kaanse geschiedenis. Voor dë beoogde bouw van een Gelders paviljoen voor Hongaar se vluchtelingen in Oostenrijk is momenteel ruim 120.000,bij een. Na de bioscoopactie is thans ook de zakdoekjesactie gestart, waaraan ook een loterij is ver bonden en waaruit men een be drag van ƒ70.000,— bijeen hoopt te krijgen. Men streeft er naar een bedrag van in totaal 200.000 gulden in te zamelen. HOOFDAGENT VAN POLITIE REDDE BEWONERS VAN BRANDEND HUIS. Maandagmorgen nam een sur veillerende hoofdagent van poli tie op de Boxbergerweg te Deven ter een brandlucht waar. Hij ont dekte dat de woonkamer achter de melkwinkel van de heer Wil- lemsen Brandde, sloeg een ruit in en waarschuwde de bewoners. Langs de reeds ten dele bran dende trap konden deze het echtpaar Willemsen en een zwa ger de heer Lamers zich in veiligheid stellen. Omwonenden hadden inmiddels de brandweer gewaarschuwd, die direct verscheen, doch toen sloe- gefi de vlammen al naar buiten door de ramen en het dak. De brandweer slaagde er in de winkel te behouden, doch de wo ning met de inventaris ging ver loren. De schade beloopt enkele tienduizenden guldens. De bewoners verklaarden zou dagavond laat te zijn thuisgeko men en zich direct ter ruste te hebben begeven. De oorzaak van de brand is niet bekend. Zowel het woonhuis als de inboedel waren verzekerd. NIEUWE PLANNEN VOOR TRACEE ZOOMSE WEG. Naar wij vernemen is een plan in studie, waarbij het tracée van de nieuwe verbinding Rotter damAntwerpen onderdeel van het Deltaplan dwars door het Haringvliet tussen Numans dorp en Ooltgensplaat komt te lopen. Hiermee zou dan het oor spronkelijke plan, bruggen van Goeree-Overflakkee via het eiland Tiengemeten naar de Hoekse Waard, komen te verval len. Bij de nu in studie zijnde westelijker gelegen verbinding door het Haringvliet zou gebruik worden gemaakt van de strek dam bij Ooltgensplaat. Deze strekdam zou worden verlengd en in aansluiting daarop zou dan een brug de verbinding met de Hoekse Waard vormen. In noordelijke richting loopt dit weggedeelte dan via een brug over de Oude Maas en Oud Beijerland door naar Rotter dam. Naar het zuiden komt van Flakkee een aansluiting op het vasteland van West-Brabant met vandaar verbinding naar de richting Bergen op Zoom-Ant- werpen. de COOP. VRUCHTEN VEILING .ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 8 april. GROENTEN. Per 100 stuks:: Sla A II 7— Per stuk: Bloemkool B 4043 ct, C II 1928 ct, C afw. 414 ct. Per bos: Radijs 2122 ct. Per kg: Andijvie 5155 ct: Spi nazie II 31—40 ct; Rabarber 26 29 ct; Breekpeen B 35 ct; Prei 1011 ct; Witlof B 3645 ct. Krachtens een Argentijns re geringsbesluit is zondagavond al het gemeentepersoneel van Bue nos Aires onder militair straf recht geplaatst. Met deze maat regel hoopt men de staking van vier dagen te breken, Zij, die maandag na middernacht plaat selijke tijd niet op hun werk zijn verschenen, zullen aan „strenge disciplinaire maatregelen" onder hevig zijn. Bekendmaking van nieuwe Russische kernproef. Het Britse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat zaterdag j.l. zich een nieuwe kernontploffing in de Sowjet- Unie heeft voorgedaan. Bijzon derheden zijn niet gegeven. Vrijdag maakte het ministerie Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen; slappe werking der orga nen. onzuiver bloed, verstopping Uaar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het llsbaam zijn natuurlijke werking Uu hu anotheker of drogist a f. t bekend, dat twee dagen tevoren groot' pak. voldoende voor maanden. een Russische kernproef was t- verricht. ALGEMEEN VASTE MARKT De tot op heden verschenen jaarverslagen over het boekjaar 1956 worden èn door de beurs èn door het publiek gunstig opge vat. Stond de beurs de laatste veertien dagen speciaal in de be langstelling van arbitrage voor buitenlandse rekening, gisteren was het vrijwel alleen het pu bliek, dat tot beleggingen in aan delen overging en een zeer vaste tendens tengevolge had. Kon. Olie opende gistermorgen op 186,20 waanna 186,70 werd ge daan. Maandagmiddag konden deze vaste prijzen alleen bij ope ning bereikt worden: 186,30 te gen vrijdag 183,30. Winstnemin gen brachten een correctie in de koers tot ƒ185,40. Op circa f 185,70 sloot de markt. Philips opende op dezelfde ba sis als in de morgenuren op 281 tegen vrijdag 173%. Unilevers eveneens op de morgenkoers 397. Voor beide fondsen was ook hier de opening wat te hoog gegrepen ilUOl ji+OliJ- door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 123) Nadruk verboden. DINSDAG 9 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur „De kapitein en zijn geld." Hotel „Des Pays-Bas', 1.30 uur: Vergadering van Inge landen van de polder Kleine Zevenaar of Noord-lVesten- rijk. Hotel „Des Pays-Bas 3.30 uur- Vergadering van Inge landen van de polder Oude Zevenaar. Bethel: 7.30 uur: Evangelt- satiesamenkoms t SAS VAN GENT: Olympia- Theater. 8 uur: „Berucht". WOENSDAG 10 APRIL. rERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur „De kapitein en zijn held". Concertgebouw, Toneelvoor stelling ten bate reis voor Otidèn van Dagen. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 8 uur: „Berucht". dhv-VgénotVn.^Gelukkig wordt het „Hilary, ik verbied je jezelf nercentage onder de jongeren nog langer zo aan te stellen Ik steeds groter. Spreker is van verbied je, met. zulk walgelijk mening, dat de groeiende vraag naar voorlichting niet opgevan gen moet worden door uitbreiding van het voorlichtingsapparaat. Hij wilde het eerder zoeken in in tensivering van de bestaande voorlichtingsdiensten. Wat de bedrijfsvoering betrett, is ir Penders van mening, dat de fiscale boekhoudingen van de boekhoudbureaus der standsorga nisaties dienstbaar gemaakt kun nen worden aan de bedrijfsboek- houding. Dat de boekhouding van het Landbouw Economisch Insti tuut niet de aangewezen weg is blijkt wel uit de geringe belang stelling die daarvoor bestaat, zo zeide spreker. Slechts één pro cent van de landbouwers maakl daar gebruik van. Hij wees er met nadruk op, dat men zich in de Zak van Zuid-Beveland ter dege bewust dient te zijn, dat de extra voorlichting, die voorlopig op rijkskosten zal geschieden, slechts van tijdelijke aard is. Het is de bedoeling, dat de bevolking zodra een en ander in goede banen is geleid, op eigen wieken zal en onvrouwelijk werk door te gaan. Als je iets wenst te doen, dan zijn enkele overalls, die ge stikt moeten worden voor f de J ief dadigheidsbazar" „Maar ik blijf liever buitens huis". Zij zuchtte diep en keerde om. „Ik zal meegaan bezoeken af leggen", riep ik en rende haar achterna; „maar 't is een mooie middag, om bij mensen te ver knoeien". „Ik noem 't geen verknoeien; het is een genoegen. En het is zulk mooi weer, dat ik het er wel op kan wagen, mijn nieuwe japon aan te doen. We zullen eerst naar mevrouw Wagstaff gaan; en praat niet over je werk in Londen. Er kan niets goeds uit groeien om de men sen de indruk te geven dat je niet wel bij je hoofd bent, het geen ik zo langzamerhand begin fp Hptikpn" En dit was mijn beloning voor mijn pogingen, om net als Miranda onzelfzuchtig te zijn! Hoofdstuk XXXI. Het in- en uitpakken van een koffer. En zo gingen de dagen voorbij en aan het eind van de maand was ik nog steeds in Ridgemoor; nog steeds hield ik het vol. Er waren geen brieven meer geko men van Owen. Mijn laatste aan hem was zo kortaf, zo on vriendelijk geweest, dat ik mij over zijn stilzwijgen niet ver wonderde. Meneer Weldon schreef om te vragen, of hij mijn plaats nog langer moest open houden en toen ik „neen" ant woordde, had ik het gevoel, dat de laatste deur voor mijn geluk gesloten was. De dames Spar row stuurden hartelijke, opge wekte brieven met al het nieuws over het pension. Mevrouw Bra dy was verloofd (raakte ieder een verloofd?) met een gepen sioneerd majoor; meneer Mar- ple had zijn vertrouwen in dr. Haig verloren en paste nu een andere behandeling toemeneer Pidge had opslag gehad en had op de eerste verdieping een gro tere slaapkamer genomen en meneer Ingiis scheen na mijn vertrek heel vaak te dromen en vroeg voortdurend naar mij. Dan werd er zo terloops aan het slot van de brieven op mijn lege kamer gezinspeeld. Ze was zo klein en zo hoog gelegen, ze zou wel niet zo spoedig verhuurd worden, meende zij. Wilde ik niet terugkomen, om ze weer in gebruik te nemen? Zij misten me zo. En hoe die arme meneer Head en meneer Weldon het met hun leuren" klaar speelden zonder mij, daar durfden zij niet aan te denken. Het geldelijke verlies moest enorm zijn. Deze brieven vrolijkten mi. een heel stuk op. Iemand gaf om mij en in die periode had ik grote behoefte aan genegen heid. In mijn eigen huis was ik een mislukking min of meer aan mijzelf te wijten was. Ik had altijd de dingen alleen van mijn eigen standpunt kunnen bezien, terwijl Miranda er blijk' baar slag van had, alles van ouizend gezichtspunten uit te bekijken. „Zij heeft haar ogen aan alle kanten tegelijk, net als een vlieg", riep ik ongeduldig. „Zij kan zijwaarts en voorwaarts en naar onderen en naar bo- |ven en er doorheen kijken, en ik zie alleen maar één kant en dan nog de slechte". En iedere dag kwam ik aan het ontbijt met het vaste voornemen met zes kanten te zien, net als Mi randa en binnen vijf minuten viel ik tegen moeder uit en ver telde Mick dat ze niet wijs was „Wat moet er gedaan wor den?" kreunde ik op een dag tegen mezelf, toen ik met m'n wang tegen het groene gras bij de rivier lag. „Ik ben pas drie en twintig. Net geweest. Ik ben gezond en sterk en zal waar schijnlijk zeventig worden. Ik ben ongelukkig' en ontevreden, slecht gehumeurd en zelfzuch tig. Hoe meer ik probeer goed te zijn, hoe erger ik wordt. Ik haat mijn leven en mijn werk. Ik houd innig veel van Owen Westcott en ik heb hem aan een andere vrouw gegeven. En o, hoe zeer heb ik hem nodigNet zo hard als zij hem nodig heeft en o, hoe heb ik hem lief! Ben ik een dwaas? Een idiote, senti mentele, kortzichtige dwaas? Ik geloof het wel, en ik keerde mijn gezicht naar het gras en liet de hete, langzame tranen ongehin derd stromen. En toen kwam Miranda, de verleidster. En omdat ik zwak was en het zo graag wilde, ge loofde ik alles wat zij zei. Ik was een dwaas. Een verdraaide dwaas, als ik deze krachtige uit drukking wilde verontschuldi gen. Een dwaas van het zuiver ste water. Ik was uitermate ge demoraliseerd door een waan voorstelling. Dit was geen onzelf zuchtigheid, die ik in praktijk bracht, maar een dwaze, roman tische, overgevoelige marteling van mijn eigen vlees waar géén enkel levend wezen wel bij voei Wat voor nut heeft het, voor wie ook?" vroeg zij met vlam mende ogen. Geen opoffering is van enig nut, tenzij ze iemand ten goede komt". en moesten in het verdere beurs verloop 1 tot 2 procent prijsge ven. Al met al toch nog circa 6 punten hoger dan slot van vrij dag. Alleen AKU kon nog 3 pun ten bij de opening aan de koers van 's morgens toevoegen en opende op 208. Enig aanbod deed de koers tot 206% terugvallen tegen vrijdag 202, Na lange tijd was er maandag grote belangstelling voorde scheepvaart waarden. Deze aan delen, die de laatste 14 dagen zo goed als niets gestegen zijn in verhouding met de andere inter nationale waarden, waren giste ren over de gehele linie 3 tot 5 punten hoger. ,j Van de cultuurwaarden lag Amsterdam Rubber bij opening flauw in de markt 76'/2 (79!%), doch enige vraag bracht de koers op 78. HVA's en Deli's nauwelijks prijshoudend. Staatsfondsen frac tioneei hoger. Ter beurze werf! bekend dat P. de Gruyter en Zn N.V. te *s-Hertogenbosch zeer binnenkort za] overgaan tot de inschrijving van 20 miljoep 5 pet obligaties tegen 99 pet.. De koers van de aandelen hracht op dit bericht hoegenaamd geen ver andering tegenover vrijdag. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICKS Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NABEURS. De Amsterdamse effectenkoer- sen in het telefonisch verkeer van maandagavond luiden als volgt. Ter vergelijking is de of ficiële slotkoers van maandag middag ter beurze tussen haak jes er achter geplaatst. Kon. Olie: 186,30 ged. 187,50 slot 186,50 (ƒ185,75), A.K.U.: 208- 211 slot 208 207%) Philips: 280- 283 slot 281% (279%) Unilever: 400 403 slot 401 (.397) Obl. Philips: 122 (121) H.V.A.: 93% (92%) Texas instr. 22% 23% slot 23 (21%) BEURSSLUITING OP GOEDE VRIJDAG. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 19 april 1957, Goede Vrijdag, geslo ten zullen zijp en dat die dag voor de geldlehingen als bedoeld in af- ling 5 der Beursvoorschriften 1914, niét als werkdag zal wor den beschouwd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2