Uit de Provincie z Hilary op eigen wieken Soekarno begint besprekingen met candidaten voor zijn kabinet SS «u» KERKDIENST INDONESIË M?ÓSr?« socialistische blad Oostkust van Sumatra wenst autonomie. Vele doden bij overval op konvooi op Celebes. Zes doden door brand stichting in Los Angeles AXEL. Minister Suurhoff werkt niet mee aan restitutie- kosten tandheelkundige hulp door ziekenfondsen Benelux fnterim-arbeidsakkoord Overste Ventje Sumual handhaaft bewind in Makassar Indonesië protesteert tegen Britse atoomproeven Onrust in Pools stadje Ontevredenheid onder Oostduitse communisten AARDENBURG. KOEWACHT. NIEUWVLIET ZAAMSLAG. 300 vel fijn en zacht toiletpapier op één rol prijs slechts HULST Sowjet-Unie waarschuwt Nederland en andere NAVO-landen Kabinetsformateur president Soekarno is zaterdag begonnen met zijn besprekingen met can didaten voor een zetel in het „ex ti a-parlementare nood-zakenkabi- net" Hij voert dit overleg in het presidentiële paleis in het berg- oord Tjipanas, halverwege Dia kartaBandung. Van betrouwbare zijde woidt vernomen, dat de president ver wacht binnen twee of drie dagen met zijn taak gereed te zijn. Volgens politieke kringen heb- bPn 58 van de 69 politieke lei ders die donderdag de .b«een komst in het paleis Djakarta hebben bijgewoond waarop Soe karno de „burger-Soekarno be noemde tót kabinetsformateur zich bereid verklaard m het meu- we nood-kabinet zitting te nemen. ■Stegen van hen hebben ge <*erd en twee verklaarden zich eerst te willen beraden. Vaar verluidt zou Soekarno zijn ministers, minister-prudent en ice-premiers kiezen uit de 58 lel iters die hun medewerking heb- «n 17 van de geng digden leden van de P.N.I. en het blad noemt de meesten van hen "'Het'Mamietische blad „Pcman- aangan" betreurt het, dat Soe karno meer nationalisten, com munisten en sympathisanteng het communisme heeft uitg<eto died dan vertegenwoordigers van de godsdienstige partijen. Het onafhankelijke blad „Indo aesia Raya" betoogt, dat het suc ces van Soekarno uiteindelijk zal afhangen van de houding van de opstandige gebieden. Indonesische linkse bladen beginnen campagne tegen Hatta. Terwijl de Islamietische bla- i«hun teleurstelling over Iftspreken, dat drs. Hatta door Soekarno wordt genegeerd bij -ttn noeincen een nieuwe rege- ten met berichten, dat Hatta aai bedrag van een müjoen m piahs zou hebben gestort by een bank in Djakarta. Deze bench- ten tegengesproken door de direc teur van de betrokken bank en door de militaire autoriteiten, die, de vorige week een onder- mek bij alle banken hebben in gesteld. Inmiddels zijn de twee bankdirecteuren, de heren H. A. Knook en Edward Curray, die vorige week zondag zijn aange houden, nog steeds onder arrest voor ondervragingen over de aanwezigheid van een revolver en twee geweren in hun bankge bouwen/Van militaire zijde is medegedeeld, dat deze vuurwa pens niet in de safe-loketten wa ren opgeborgen door cliënten van de bank, zoals eerder is ge meld, maar werden aangetrof fen in bureaus. De uitvoerende raad van het volkscongres voor de oostkust van Sumatra heeft op een te Me- dan gehouden persconferentie nogmaals uitdrukking gegeven aan de wens tot volledig zelfbe stuur en afscheiding van de oost kust van Sumatra van de huidige provincie Noord-Sumatra. Op de persconferentie werd uitdrukke lijk meegedeeld, dat de eis voor zelfbestuur alleen betrekking heeft op het gebied van het hui dige regentschap Oost-Sumatra, d.i. het gebied rondom Medan, waarin vele landbouwonderne mingen zijn gelegen. Bij een overval door rebellen, vanuit een hinderlaag, op een konvooi van de Indonesisische strijdkrachten, zijn 29 militairen en 2 burgers gedood. De overval, die reeds woensdag j.l. zou zijn gepleegd, geschiedde De politie van Los Angeles heeft twee arbeiders aangehou den, die ervan verdacht worden samen met twee anderen brand gesticht te hebben in een café, waardoor zes mensen om het le ven zijn gekomen. De vier verdachten, van wie er nog twee voortvluchtig zijn, wer den donderdagavond uit een bar gezet omdat zij zich onbehoorlijk gedroegen. Een half uur later werd de deur van de bar openge smeten en wierp iemand een em mer benzine over de vloer, ter wijl een ander een brandende lu cifer naar binnen wierp. De gevolgen waren ontzettend. Vijf mannen en een vrouw, inge sloten door het vuur, verbranden levend. Drie mensen liepen ern stige verwondingen op. Een voorbijganger, die de da ders zag wegrennen, heeft nog met een revolver op hen gescho ten en hij meent een der daders geraakt te hebben. Verkeersongeval. Toen zaterdagavond de heer H. uit Sas van Gent met zijn auto uit de richting van de Sta tionstraat in de Kerkdreef reed, kwam bij het naderen van het kruispunt KerkdreefKoestraat de heer W. uit Terneuzen met zijn auto uit de Koestraat gere den. Bij de daarop volgende onver mijdelijke botsing liepen beid,e auto's materiële schade op. zijn inmiddels categorisch Minister Suurhoff is niet be reid ertoe mee te werken dat zie terfondsen, met toepassing van irtikel 8 van het ziekenfondsfoe- •riuit, restitutie kunnen geven aan patiënten die gedurende het hm- dfge tandartsenconflict zelf de -andheelkundige behandeling be- alen Hij heeft dit aan de maat- .„hanoiitot bevordering der tandheelkunde meegedeeld in fmwoord op het telegram dat deze maatschappij hem, zoals be tend donderdag heeft gestuurd. De minister vraégt zich in zijn antwoord af of het genoemde ar rfkel voor een situatie alsdehu dlge is geschreven en merkt op dat hij de toepassing ervan m Ster geval niet kan overwegen zonder daarvoor advies van de ziekenfondsraad te hebben on - vangen. Vooruitlopend op het nog met in werking getreden Benelux ar pèidsverdrag is dezer dagen een aiterim-arbeidsakkoord voor de Benelux getekend en onmidde itik van kracht geworden. Voor Benelux-onderdanen hierdoor in België. Nederland en T nxemburg voor tewerkstelling particuliere werkgevers geen werkvergunning "deze Aanstelling en ontslag van deze werknemers dient echter wel aan het arbeidsbureau te worden ge meld. Nederlandse werkgevers, •lie een Belgisch of Luxemburg, onderdaan in dienst nemen of «eer ontslaan, kunnen bij het ar- oeidsbureau bescheiden voor aangifte daarvan verkrijgen. Deze nieuwe regeling houdt een administratieve vereenvoudi ging in, waarbij de nodige statis tische gegevens toch terbesch Mng komen. Uiteraard zijn werkgevers in deze gevallen ook niet meer de gebruikelijke leges voor de werkvergunning ver- *De bestaande overeenkomst tussen Nederland en Bdgie tnza te de grensarbeiders, waarbij de tewerkstelling ,va« .artf'd"Sen^ grensstreek, die in het en land wonen en in het andere land «erken door middel van aan tei arbeiders uit te reiken grensarbeiderskaarten wordt ge reeeld. blijft voorlopig van kracht. Het overleg hierover tus sen beide landeh duurt nog voort. Twee Oostduitse hoogleraren veroordeeld Twee hoogleraren van de uni versiteit van Leipzig, prof Hasse en prof. Hofmann. zijn veroor deeld tot resp. vijf en twee jaar dwangarbeid wegens het verkon digen" van standpunten die niet met die van de Oostduitse rege ring stroken, zo meldt het in Leipzig verschijnende communis tische blad „Volkszeitung Het blad verklaarde, dat de oeide professoren er „eenzelfde misdadige opvatting" op na hiel den als prof. Harich, een voor malige leidende Oostduitse com munistische intellectueel, die de ruige maand wegens verraad tot tien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. ongeveer 64 km afstand van akassar. isrr De initiatiefnemers van de proclamatie van 2 maart j.l. in Oost-Indonesië, waarbij het be stuur over dit gebied werd over genomen door overste Ventje Sumual, zijn donderdag in Ma kassar bijeengekomen en hebben met algemene stemmen beslo ten hun proclamatie te handha ven, „ongeacht wat de gevolgen van deze revolutionaire stap zul len zijn". Dit heeft de voorlichtings dienst van het militaire bestuur in Oost-Indonesië vrijdag be kendgemaakt. Op deze vergadering werd voorts besloten een organisatie in het leven te roepen „om de betrekkingen tussen het gebied en de centrale regering in Dja karta te onderhouden". Indonesië heeft bij de Britse regering geprotesteerd tegen het plan in de komende zomer proe ven met kernwapens te houden bij de Christmas-eilanden in de Grote Oceaan. De Indonesische ambassadeur in Londen, rar Su- nario heeft een nota overhandigd aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, waarin wordt gezegd, dat het In donesische volk „zeer verontrust is over en sterk gekant is tegen het voortduren van dergelijke proeven met kernwapens". In de nota wordt voorts ge zegd, dat het Indonesische volk inplaats van te geloven dat deze proeven een derde wereld oorlog kunnen afwenden meent, dat zij slechts de mogelijk heid van een dergelijke ramp groter maken en op zichzelf reeds moeten worden beschouwd als een gevaar voor het welzijn van de mensheid. In het Poolse stadje Stargard (in het gebied van Stettin) zijn donderdag bij gevechten tussen de bevolking en de militie meer dan 40 mensen gewond. De militie was door de plaatse lijke autoriteiten uitgezonden om een gezin uit een der huizen te zetten, doch het gezin verzette zich tegen de uitzeting en kreeg hulp van omwonenden en mili tairen, die de militie verdreven. Zelfs nadat de mannen van de militie versterking uit Stettin hadden ontvangen, slaagden zij er niet in het gezin op straat te zetten. Ondanks schoten in de lucht en traangasbommen moes ten zij wijken voor een hagel van stenen, waarmee zij door de op gewonden bevolking werden be kogeld. De bevolking wacht nu in span ning de volgende maatregelen van de militie af en heeft intus sen een delegatie naar Warschau gezonden om bij de hoge autori teiten voor het bedreigde gezin te pleiten ,nirrt A oit- „Freiheit", het in de Oostduit se stad Halle verschijnende dag blad der communistische partij, heeft donderdag j.l. gemeld dat „arbeiders en intellectuelen, waaronder partijleden, op een partijvergadering in de reusach tige scheikundige fabrieken te Leuna de ontbinding der partij hebben geëist". „Vijanden van de Duitse demo cratische republiek, waaronder vooraanstaande economen, heb ben te Leuna de Hongaarse tegenrevolutionairen openlijk ver dedigd", aldus „Freiheit", dat ook nog meldt dat sommigen de eis hebben gesteld, dat „bestuurs leden van de Oostduitse commu nistische partij zullen worden op gehangen". Lezing voor de Z.V.U. „Tussen Nijldelta en Rode Zee" met als ondertitel „Slepers en baggeraars van de zeven zeeën", was de aankondiging van de avond welke door de Z.V.U. in sa menwerking met de R.V.U. alhier in „Het Centrum" werd gehou den. Deze avond, aangekondigd als voordracht met films en kleuren diapositieven, was, naar de maat staven dat hiervoor in het alge meen veel te weinig belangstel ling bestaat, niet slecht bezocht. Maar toch vinden wij het altijd jammer dat ook dit matige be zoek., slechts verkregen wordt door belangstelling voor deze avonden uit andere gemeenten. Hoe bet ook zij: zij die deze lezing niet hebben bijgewoond, hebben zeer veel gemist, want de ver wachting dat het een zeer inte ressante avond zou worden, is ge heel uitgekomen Een veelzijdig man als de heer Anthon de Zeeuw, schrijver-cineast, liet niet „Hollands Glorie" voor de aan wezigen leven maar kon ook van de door hem gemaakte opnamen laten genieten. De heer De Zeeuw heeft als runner een der befaamde sleep reizen op een der grootste zee slepers van L. Smit Co's Inter nationale sleepdienst meege maakt. In Port Said maakte hij studie van de historie van het Suezkanaal. De laatste jaren, maar vooral in deze tijd, is 't wel duidelijk geworden van welke enorme betekenis deze doorvaart in het levein der volkeren is. De heer De Zeeuw had tevens de gigantische Nederlandse bag- gerwerken in de Suez-kanaalzone bezocht en had op zijn speurtoch ten een verzand kanaal ontdekt, dat in 1400 vóór Chr. de ver binding is geweest tussen de Nijl delta en de Rode Zee. De heer De Zeeuw verduidelijk te zijn lezing door het vertonen van prachtige kleurendia's, die vergadering waarin de gemeen ten die betrokken waren bij de grenswijziging van Hulst aan de leden van G. S. hun bezwaren kenbaar konden maken waarna dit college de geuite bezwaren voor zal leggen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Op deze vergadering waren vertegenwoordigd de gemeenten Hulst, St. Jansteen, Clinge, Hon- tenisse en Graauw. Wegens mist kon de vergade ring, die oorspronkelijk te 10 uur zou aanvangen, pas om 12 uur beginnen. Gedeputeerde Staten moesten de reis Middelburg Hulst via Antwerpen maken. Dit geval pleit wederom dat de enige afdoende oplossing zou zijn een vaste oeververbinding. Met de Commissaris der Konin gin waren van het college van Gedeputeerde Staten aanwezig de heren Van Poelje, Philipse, mr dr Mes, ir Dikötter en de plaatsver vangend griffier de heer Stuf- kens. Bij de opening dezer vergade ring zeide de Commissaris dat de bijeenkomst werd gehouden op grond van artikel 163 der ge meentewet, waarin vermeld dat iedere gemeente tegen wijziging van zijn gemeentegrens bezwaren kan indienen. Het raadslid van St. Jansteen, de heer Stevens, was de eerste die de rij der sprekers opende. In zijn betoog bracht hij naar voren dat er vroeger reeds sprake was geweest van een grenswijziging ten aanzien van Hulst. Hij wees er op, dat het verweer van Hulst, dat de Tragel sociaal en econo misch bij Hulst behoort, ook van Kapellebrug gezegd kan worden. Spreker kan zich niet indenken dat G. S. dergelijke plannen ten aanzien van St Jansteen zal goedkeuren. Hierna werd het woord ver leend aan mr Van Haaren uit Den Haag, die de bezwaren van St. Jansteen naar voren bracht. In zijn verweer wees spreker er- OD, dat de uitbreiding van Hulst rechtvaardig is, zelfs nood zakelijk. Dit mag echter niet tot gevolg hebben, dat een andere gemeente (St. Jansteen) 10% van haar bevolking zal verliezen. Het motief van Hulst, dat zij behoefte heeft aan industrieter rein, kan in deze niet gelden, want het terrein ten oosten en ten westen van de Tragel is hier voor ten enenmale ongeschikt. Spr zag dan ook een uitbrei ding van de gemeente Hulst in noordelijke richting de juiste op- de bewondering genoten van de Róssing. Mocht een ^dergelijke uit bezoekers. Het was voor de aan- j»-~ -1- wezigen of zij de reizen en speur tochten zelf meemaakten. Uitvoering Mattheus Passion Vcxjr meer dam 1100 toeschou wers uit Zeeland en Vlaanderen werd in de Sint Baafskerk een onverkorte uitvoering gegeven van de Mattheus Passion van Jo- han Sebastiaan Bach. Evenals vo rige jaren berustte de leiding bij Piet van Egmond. De medewer kenden waren: het Amsterdams Oratoriumkoor, het knapenkoor der Vredesscholen uit Amster dam en het West-Nederlandse symphonie-orkest. Als solisten werkten mede: de sopraan Corrie Bijster, de Hongaarse alt Maria von Ilosvay uit Hamburg, de te nor Reinier Sehweppe en de bas Carel Willink-. De Christuspartij werd vertolkt door de bas Anton breiding niet voldoende voor Hulst geacht worden, dan is St. Jansteen wel bereid grondgebied ten noorden van de spoorlijn af te staan. Wanneer Hulst naar voren brengt dat de Tragel sociaal en economisch bij Hulst behoort, dan kan St. Jansteen met hetzelf de recht er op wijzen dat Kapel lebrug tot haai- grondgebied ge rekend dient te worden, terwijl deze wijk tot de gemeente Clin ge behoort. Hèt door Hulst ge lanceerde motief dat de Tragel een uitloper van Hulst is, wijst spr. van de hand want deze wijk is gegroeid door de ontwikkeling van St. Jansteen, hetgeen de fei ten bewijzen. De heer 'Dobbelaer, lid van de gemeenteraad van St. Jansteen, wees er op, dat in 1950 een be spreking is gehouden tussen het gemeentebestuur van Hulst en St Jansteen, waarbij St. Jansteen Als de Tragel aan St. Jansteen zal worden ontnomen, zal er een burgeroorlog ontstaan tussen de bewoners van Steen en Hulst. De bevolking van Steen zal dan bor den doen plaatsen, waarop vermeld: „Koopt in Hulst toch niet wat Steen U biedt". In Hulst moet niet vergeten wórden dat zij zich juist heeft kunnen ont wikkelen tot centrumgemeente dank zij 'de bevolking van Steen. Burgemeester A L. S. Locke- feer van Hulst wénste er in de allereerste plaats op te wijzen, dat de voorgestelde grenswijzi ging niet van het gemeentebe stuur is uitgegaan, doch van Ge deputeerde Staten en van de mi nister van Binnenlandse Zaken, en het is begrijpelijk dat zowel het college van G. S. als de minis ter hiervoor gegronde redenen hebben. Alle aanwezigen zijn het ar dan ook over eens. dat Hulst behoef te heeft aan uitbreiding van haar grondgebied. Hulst is natuurlijk dankbaar voor hetgeen haar wordt aangeboden, maar geens zins voldaan, daar de voorgestel de grenswijziging voor Hulst als centrumgemeente niet voldoen de wordt geacht. Men zal dan over 50 jaar weer voor eenzelf de feit komen te staan en zal deze geschiedenis zich herhalen. De voorgestelde grenswijziging in noordelijke richting dient zich minstens uit te strekken tot Schuddebeurs, een wijk die op elk gebied op Hulst is aangewezen. Het verweer dat Hulst daarmede haar stedelijk karakter zal ver liezen en een agrarisch karakter zal krijgen is niet houdbaar, want ook op dit gebied heeft Hulst uit breiding van node Wat betreft de grenswijziging in zuidelijke richting, dus ten op zichte de Tragel. wees de burge meester er op, dat de kinderen van de bewoners van deze wijk de scholen te Hulst bezoeken en deze wijk ook kerkelijk bij Hulst is ingedeeld, terwijl ook op ont- spannings- en cultureel gebied de bewoners geheel op Hulst zijn aangewezen. Zoals de Tragel in elk opzicht tot Hulst, behoort, kan spreker zich verenigen met de stelling van mr Van Haaren dat Kapelle brug tot St. Jansteen gerekend dient te worden. Spreker wees op het verweer van de raadsman van St. Jan steen dat van het grondgebied ten oosten en ten westen van de Tragel geen industrieterrein te maken is, dit gerust aan het ge meentebestuur van Hulst kan worden overgelaten. Eén van de vorige sprekers heeft er op gewezen, dat Hulst groot is geworden door de indu strie an het zakenleven van St. Jansteen. Daarvoor is de bevol king van Hulst erkentelijk. Als tegenhanger van de woorden van de heer Dobbelaer, zeide de bur gemeester van Hulst, dat met goedkeuring van het gemeente bestuur aan de stadpoorten bor den zijn opgehangen met een op- wekking om in Steen te kopen onder het motto; „Steen presen teert". Hulst heeft als streekgemeen- te uitbreiding nodig ook in zui delijke richting, dit is voor haar een levensbelang Burgemeester Vercauteren van Glimge zeide dat zijn gemeente met de grenswijziging van Hulst accoord kan gaan, maar meende er toch op te moeten wijzen dat Hulst tenslotte geen agrarische gemeente is. Wat betreft Kapelle brug wees spreker er op dat deze wijk evenals Nieuw-Namen on vervreembaar grondgebied is van Clinge. Deze buurtschappen heb ben zich geleidelijk met Clinge ontwikkeld, ook industrieel, wamt de twee grootste klompenfatorie- ken van Clinge staan in de wijk Kapellebrug. Tenslotte verkreeg een afge vaardigde van de bewoners van de Tragel, de heer De Vilders, 't woord, die tot uiting bracht dat de bevolking van de Tragel voor 80% tot de gemeente St. Jansteen wenst gerekend te worden. Zij ge voelt zich geheel Steens, al wil spreker wel erkennen, dat dé be volking nooit last van het ge meentebestuur van Hulst heeft ondervonden. Het merendeel der bewoners vinden hun werk in de gemeente St. Jansteen en niet in Hulst. De Commissaris der Koningin dankte aan het einde van de bij eenkomst de sprekers voor de wijze waarop zij de belangen van iedere gemeente naar vo ren hebben gebracht en verde digd. Hiervan zal een verslag worden uitgebracht aan de minis ter, die tenslotte zal beslissen hoe de grenswijziging ten uitvoer zal worden gebracht. Brand. Vrijdagvoormiddag omstreeks 10 uur loeide de sirene ter ver wittiging van de brandweer daar er in de vlasserij van de heer Ar thur de Nijs brand was uitgebro ken. De vlammen grepen zeer snel om zich heen. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, stond tegen de vuurhaard mach teloos. De hangar, werkplaats, vlas en de vrachtauto gingen in vlammen op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend Agenda gemeenteraad De raad der gemeente Nieuw vliet komt dinsdagavond in ver gadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten; Overneming in beheer en on derhoud van de Mettenijedijk; Verhuur strand aan V.V.V.; Ver lening kledingtoelage aan ge meente-werkman; Aangaan kas geldlening; Wijziging gemeente begroting 1956 en 1957. Opbrengst kollekte. De alhier gehouden kollekte ten behoeve van „Simavi" heeft het prachtig bedrag van 690,77 opgebracht. GEREF. GEMEENTE. Gebouw „Pro Rege." Dinsdag 9 april. Terneuzen. 714 uur. Ds. J. R. Bel, van Krabbendijke. Instituering der Gemeente. (Bevestiging van ouder lingen en diakenen.) Eldering, terwijl de partij van de zich bereid verklaarde in onder Evangelist werd gezongen door de Belgische tenor Willy van He se, die thans verbonden is aan het Stadttheater te Munster. In totaal waren er 250 mede werkenden. VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA Grenswijziging. Onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Ca ling overleg grondgebied aan Huist af te staan. Maar met een wijziging van de gemeentegren zen zoals die thans wordt voor gesteld kan St. Jansteen geen ge noegen nemen. Het is niet meer of minder dan een afsnijden van een levensader van een aangren zende gemeente. Spr. herinnerde er aan dat er in vroeger tijden altijd ruzie tus sen Hulst en St. Jansteen was, doch de laatste 50 jaar bestond •sembroot hielden Gedeputeerdeer geen wrijving meer en liet de Staten van Zeeland in het Beurs en Bioscoopgebouw een openbare I verstandhouding niet te wensen over door MABEL BARNES GRCNDT Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 122) Nadruk verboden. Ik vond Abinadab bezig met het bijeenharken van mest in een kruiwagen, om die naar het eind van de moestuin te kunnen rijden. „Ik wil een karwei hebben, Abinadab", zei ik. „Een karwei, juffrouw Hila ry?" „Ja." Hij krabde op zijn hoofd. „Ik wil wat werk in de tuin doen", verklaarde ik. „O!" zei hij. „Het kan me niet bijzonder schelen, wat het is, zolang het nogal hard is spitten bijv., spitten in harde, kale grond". Hij keek mij aan, zo kritisch dat ik het nodig vond, htm een nadere verklaring te geven. „Zie je, Abinadab, gedurende de laat ste maanden ben ik gewend aan tamelijk hard werken het soort werk, dat maakt, dat je in slaap valt, zodra je in bed stapt. Nu ik thuis ben, en geen regel matige bezigheid heb, loop ik mezelf in de weg.-Ik voel me als een paard, dat een week lang met een stal vol haver opgeslo ten is geweest. Ik voel me op standig. Ik voel me, alsof ik al les overhoop moet gaan ha len. Abinadab ging iets achteruit. „Daar is deze hoop mest", zei hij vlug. „De hoop mest!" „Ja; er valt nu niets te spit ten in de tuin. Daar is het nu geen tijd voor; maar die mest hier moet naar het uiterste eind van de tuin gebracht worden, achter de komkommerkassen. zodat ze klaar ligt voor later. Ik zou ze nu niet overbrengen maar mevrouw zegt, dat de hete zomer oorzaak is, dat ze zo gaat stinken, dat wanneer de wind in een zekere richting is, de stank door het keukenraam komt". „Ik geloof, dat ik liever spit", zei ik flauwtjes. „En heb ik u niet gezegd, dat er niets te spitten valt? En zo ja, dan is er hier geen harde, kale grond te vinden. Als u wilt zweten, is dit een karwei voor u, juffrouw Hilary". En plotseling bemerkte ik, dat Abinadab ach ter zijn hand stond te meesmui len en terstond vatte ik vlam. „Geef mij je vork", comman deerde ik gebiedend. Maar Abi nadab hield ze achter zijn rug. „Heb je me niet gehoord?" ,Ja; maar u maakt toch maar een grap, juffrouw Hilary". Ik zei niets meer en rolde mijn mouwen op. „Ik wacht, Abinadab", zei ik. Hij overhan digde mij het gevraagde voor werp met ontsteltenis en ver bijstering op zijn hele gezicht geschreven. „Wat zal mevrouw wel zeggen?" .Lang geleden, Abinadab", zei ik langzaam, terwijl ik de vork in de hoop voor mij dreef, „heb ik opgehouden mij wat aan te trekken van wat mevrouw of iemand anders zei". Ik hief de vork omhoog en de deponeerde de vracht in de kruiwagen. „Heer. sta me bij", rie# Abina dab vroom uit, en ging op een oud kippenhok zitten. „En ik kan niet tegen je pra ten", vervolgde ik, een beetje hard ademhalend, „daar ik daar dit al mijn energie opeist". Abinadab bleef staren en her haalde bij tussenpozen Heer, sta me bijToen de kruiwagen vol was, verzocht ik hem, het hekje te openen, zodat ik een aanloop kon rjemen eii gang kon krijgen voor het beklimmen van de heuvel terzijde van het heësterbed. Verbijsterd gaf hij aan mijn bevel gehoor en terwijl ik de kruiwagen stevig beetpak te,. vertrok ik mét een vaart. Op de Koek van het huis kwam ik moeder tegen. „Hilary!" kreet zij. „Ja", schreeuwde ik, opgeto gen over de snelheid, die de kruiwagen en ik ontwikkelden. „Halt!" „Kan niet tot ik bovenop de heuvel bent". En toen kon ik niet meer halt houden, want In een serie commentaren op de achtste jaardag van het Noord-Atlantisch pact heeft Radio-Moskou de NAVO-landen gewaarschuwd, dat de Sowjet- Unie terug zou slaan, indien zij wort aangevallen. De Nederlanders worden ge waarschuwd, dat de Sowjet-Unie, indien zij wordt aangevallen, „gedwongen zou zijn de doel treffendste maatregelen te ne men om de aanvaller een ver nietigende slag toe te brengen en de militaire bases, van waar uit de aanval was ondernomen, te vernietigen". „Een bom op Soesterberg zou genoeg zijn om Amsterdam, Den SPAAR VOGELBROEDSELS BM GRONDBEWERKING. eenmaal over het hoogste punt heen, vlogen we eenvoudig om laag aan de andere kant en niet voordat we de lathyrus bereikt hadden, was ik in staat te rem men. Toen ging ik op een van de handgrepen zitten om op adem te komen en zag moeder langs het pad komen. „Hilary". „Ja, moeder". „Wat heeft dat te betekenen? Ik wilde wat zwaar werk doen". „Ik zou je binnenshuis ruim schoots aan werk kunnen hel pen". „Niet zo iets harde, licha melijke arbeid, die je doet zwe ten". „Je bent vulgair", sprak zij. Abinadab zei zweten" en het is een veelzeggend woord. „Dat komt door je omgang met drankzuchtigen en mensen uit een pension, veronderstel ik" Ik gaf geen antwoord. „ik weet niet, wat over je ge komen is", zei ze bedrukt. „Je bent heel erg veranderd". „Dat spijt me", zei ik zacht, en voelde plotseling medelijden met moeder. Ik was een onbe vredigende dochter. Zij had re den om afkeurend over mij te oordelen. Miranda had gelijk. Dat moeder en ik niet met el kaar overweg konden, was even goed, zo niet meer, mijn schuld als de hare. „Ik kwam naar buiten om te horen, of je een paar bezoeken met me wilt afleggen en ik vind je bezig met dergelijk werk". „En ik moet voortgaan met mijn werk. Ik ben nu afgekoeld". (Wordt vervolgd). Met ingang van 13 april (in Friesland 20 april) zal het zoe ken en rapen van kievitseieren niet meer zijn toegestaan. Niette min gaan ook daarna nog vaak legsels van vooral weidevogels verloren, doordat er bij voorjaars werkzaamheden op het land géén of onvoldoende aandaccht aan deze legsels wordt geschonken. Vooral de mechanisatie heeft hier zeker nadelig gewerkt. De commissie „Samenwerking Vogelbescherming" doet daarom een beroeD op allen, die bij deze werkzaamheden zijn betrokken, om met de meest mogelijke zorg te werk te gaan en zo mogelijk de nesten te merken. Dit gebeurt het best door een stokje van plm. een meter leng te zodanig schuin naast een nest te plaatsen, dat de top zich juist hoven de eieren bevindt. Aan dit stokje wordt een touwtje beves tigd, dat 25 cm boven de eieren blijft. De broedende vogels laten zich hierdoor niet verjagen, doch kraaien, die door het stokje op merkzaam zouden kunnen wor den gemaakt op het nest, wagen zicii niet onder het touwtje. Ook kan men een stok of twijg op een vooraf afgesproken plaats, b.v. 2 meter pal ten noorden (zui den of westen) bij het nest plaat sen. Ook in dit geval worden de kraaien niet opmerkzaam op het nest gemaakt, doch de tractorbe stuurder weet, waar hij moet op passen. Het is heel vaak moge lijk, de eieren uit een nest te nemen en op dezelfde plaats te rug te leggen, nadat de tractor is gepasseerd. Overigens kunnen ook andere landbouwwerktuigen veel schade veroorzaken, die met enige zorg kan worden voorkomen. Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden weg te vagen", aldus de radio. In een waarschuwing aan de Britten wordt verklaard, dat de kleine en middelgrote landen, vooral die welke in West-Europa bij elkaar liggen, over hun ge hele lengte en breedte hard kunnen worden getroffen". Het is een grote dwaling zelfs een ogenblik te denken, "dat aanval len met warmtekernwapens zoals waterstofbommeneen zijdig kunnen of zullen zijn". In een uitzending voor Oost- Duitsland zegt de radio, dat de levering van atoomwapens aan het Westduitse leger vele geva ren voor West-Duitsland met zich mee zou brengen". Ingeval van een atoomoorlog zou West- Duitsland het voornaamste strijdtoneel zijn. De logica van de oorlog eist, dat de vernieti gendste slagen worden toege bracht juist op die plaatsen waar zich atoomwapens bevin den". Nieuw verdovende-middelen schandaal in Italië Een Romeinse rechter van on derzoek heeft een proces gelast tegen de 26-jarige prins Giuseppe Pignatelli en de 36-jarige Sici- liaanse markies Emanuele de Seta wegens handel in verdoven de middelen. Hiermee is een vooronderzoek van negen maanden naar een verdovende-middelen-schandaal in de Italiaanse society, dat vorig jaar juni aan het licht kwam bij een huiszoeking door de politie in een aantal villa's in Rome, af gesloten. Een derde verdachte, de 33-jari- ge hertog Augusto Torlonia, zal bij verstek terecht staan. Hij is voortvluchtig. Prins Giuseppe Pignatelli, een telg uit een der aanzienlijkste Romeinse families, en de Sici- liaanse markies verblijven sedert vorig jaar juni in voorarrest Gelijk met hen zullen nog 21 verdachten, o.w vier dokters, te recht staan. De 25-jarige hertog Ludovico Lante Delia Overe is wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Hij heeft vorig jaar vier maanden in voorarrest doorgebracht. Ook de populaire Italiaanse fiïmko- miek Carlo Croccolo, die in okto ber gearresteerd was, is vrijge sproken.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2