Verslag van Nixon over zijn Afrikaanse reis Nederland en het Nabije Oosten Verklaring van generaal Twining De Britse defensieplannen De moord op de Amerikanen in Perzië Het bezoek van het Britse vorstenpaar aan Parijs HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN satms sobèrt' MAANDAG 8 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4033 Commentaren op de dood van Herbert Norman Suezkanaalconferentie te Cairo? DE ZAAK-MONTESI Last Tan zenuwen! Voorlopig geen Nederlandse schepen door het Suezkanaal RUSSISCHE ATOOMPROEF KARDINAAL MINDSZENTY Duitse en Franse toeristen binnenkort naar Nederland op persoonsbewijs De gebeurtenissen in Chili. Vliegtuigongeluk in Brazilië De „Maria" in veiligheid. ACHT JAAR NAVO TOESLAG LICHTE VARKENS VERLAAGD EGYPTE EN ISRAEL Militaire leiders van de NAVO bijeen. Aartsbisschop Makarios vertrokken. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2, per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsad vertenties) 1,Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De Amerikaanse vice-president Nixon heeft bij president Eisen hower verslag uitgebracht ovei de reis, die hij kortgeleden door Afrika heeft gemaakt. Hij legt hierin vooral de nadruk op de volgende drie punten; 1. De Verenigde Staten moe ten veel aandacht schenken aan. hun betrekkingen met de Afri kaanse landen. 2. Er voltrekt zich thans in Afrika een snelle ontwikkeling, die een beslissende factor kan vormen in de strijd tussen de democratische en de communis tische staten. 3. Nixon noemt het onafhan kelijk worden van Ghana de vroegere Goudkust welke ne gerstaat deel blijft uitmaken van het Britse Gemenebest, een „voorbeeld, dat ook in andere ge vallen kan worden nagevolgd". De „Washington Post" heeft de Amerikaanse ondercommis sie voor de binnenlandse veilig heid direct verantwoordelijk ge- In Nixons verslag trekken nog de volgende aanbevelingen de aandacht 1. Europa en Afrika hebben veel gemeen en bepaalde, onaf hankelijke Afrikaanse landen, onderhouden nauwe betrekkingen met Europese staten op econo misch, cultureel en geschiedkun dig gebied. Onder deze omstandigheden kan het handhaven van deze be trekkingen voor de betrokken Europese en Afrikaanse landen zeer voordelig zijn. De Verenigde Staten moeten duidelijk maken, dat zij er niet op uit zijn in welk Afrikaans land dan ook een bevoorrechte positie te verwerven. 2. De pogingen der communis ten, om vaste voet in Afrika te verwerven, zijn tot nu toe, in het algemeen gesproken, niet met succes bekroond. Waakzaamheid in dit opzicht blijft echter gebo den 3. De Verenigde Staten moe ten rekening houden met de me ning der Afrikaanse leiders. „Velen hunner hebben tegenover mij verklaard dat zij er de voor keur aan zouden geven, indien hun landen economisch tot ont steld voor de vervolging, die wel- licht heeft geleid tot de dood ^.j^keling worden gebracht door van Herbert Norman, de Cana- buiteniands particulier kapitaal, dese ambassadeur te Cairo die I t van leningen, die i i i ft O'O- i donderdag zelfmoord heeft ge pleegd. Het blad was van oor deel, dat de subcommissie zich op zeer bemoeizieke wijze gege ven heeft op een gebied, waar zij geen enkele bevoegdheid be zit. Ook de Canadese bladen van alle politieke schakeringen heb ben op felle wijze het optreden van de ondercommissie gehe keld. Er werden uitdrukkingen gebezigd als heksen j acht „moord door laster" en „cam pagne om reputaties te besmeu ren". Radio-Cairo heeft in zijn pers overzicht van zaterdagochtend melding gemaakt van een in Egyptische dagbladen gepubli ceerd bericht, inhoudend dat Egypte vijftien landen zal uitno digen vertegenwoordigers naar Cairo te zenden voor een aldaar, onder voorzitterschap van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, te houden conferentie over de ex ploitatie van het Suezkanaal. Volgens het officieuse Egyp tische dagblad „Al Goem Hoeria zal Israël niet aan de voorgeno men conferentie deelnemen. Op het secretariaat van de Ver enigde Naties in New York ver klaarde men niets te weten over een conferentie in Cairo. door internationale organisaties worden verstrekt. Zij hebben dit liever, dan rechtstreekse schen kingen van een buitenlandse re gering aan de regeringen der be trokken landen", aldus Nixon. 4. „In de staten, die ik heb be zocht, staat geen land hoger in aanzien dan de Ver. Staten ver volgt Nixon, die hieraan later ech ter toevoegt: „doch wij kunnen tegenover de Afrikaanse en Azia tische volken niet over gelijkheid spreken, en tezelfdertijd in ons eigen land ongelijkheid toepas sen". 5. „De leiders der landen, die ik heb bezocht, kunnen volkomen vergeleken worden met de grote leiders der wereld", aldus Nixon. 6. De vice-president laat zich met lof uit over de „doelmatige hulp, die de Amerikaanse vak bonden hebben verleend aan de vrije vakverenigingen in die lan den, die ik heb bezocht", waar aan hij toevoegt: „Dit optreden der Amerikaanse vakbonden is in het belang der Verenigde Sta ten". 7. „De Ver. Staten moeten, wanneer de politieke omstandig heden dit mogelijk maken, een hulpprogramma voor de ontwik keling van het Nijldal opstellen dat in het belang zou zijn van alle hieraan grenzende landen", ver klaart Nixon. 8. De vice-president beveelt tenslotte uitbreiding der Ameri kaanse diplomatieke en andere regeringsdiensten in Afrika aan. Hij spreekt zich voorts uit voor het in het leven roepen van een nieuwe afdeling van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die zich uitsluitend met Afrikaanse aangelegenheden zou moeten bezighouden. Buiten dit verslag heeft vice president Nixon nog vier particu liere rapporten bij president Eisenhower ingediend, waarvan de inhoud niet bekend zal worden gemaakt en waarin de volgende onderwerpen worden behandeld: 1. Het Algerijnse vraagstuk. 2. De betrekkingen tussen de Ver. Staten en de landen van het Midden Oosten. Nixon behandelt deze twee pun ten speciaal in het licht van zijn Afrikaanse reis. 3. De wijze waarop de Ver. Staten de Afrikaanse landen eco nomisch kunnen helpen. 4. De bezetting der Ameri kaanse regeringsdiensten in Afri ca Twee Italiaanse journalisten hebben donderdag de 32-jarige Giuseppi Montesi, oom van Wil- ma Montesi, ervan beschuldigd meer te weten van Wilma's dood dan hij de rechtbank heeft ge zegd. Vorige week verklaarde Giuseppi, xlat hij niets weet over de dood van zijn nicht. De rechtbank van Venetië, die thans te Rome een onderzoek in stelt, heeft kennis genomen van de twee desbetreffende medede lingen, een openbrief in alle Ita liaanse bladen en een telegram aan de president van de recht bank. De schrijver van de open brief, Menghini van „II Messagero" drong er bij Giuseppi Montesi op- aan „de waarheid te zeggen". De advocaat van Montesi, deel de mee, dat hij Menghini wegens smaad zal aanklagen. Het telegram, dat volgens de president van dezelfde strekking is als de open brief, is verzonden door de Romeinse journalist Dod- doli. Giuseppi Montesi's reactie op de beschuldiging was: „Dit is het soort dingen, dat men met revol vers regelt." Wij dienen als meer dan ooit te beseffen welke fantastische mo gelijkheden het Nabije Oosten voor de toekomst in zich bergt. Dit verklaarde de secretaris van het Midden-Oosten Instituut, dr C Hillen, tijdens een bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs. Het afgelopen jaar, zo zei hij. bedroeg de wereldolieproduktie 900.000.000 ton, waarvan 42 pro cent uit de Verenigde Staten kwam, 19.4 procent uit het Nabije Oosten, 14.9 procent uit Venezue la, 10 procent uit de landen van het Sowjet-blok en de rest uit Azië. De verwachting voor de toe komst is, dat bijvoorbeeld in 1965 het Nabije Oosten 50 procent zal moeten produceren van de dan te verwachten totale consumptie van ruim 1.500.000.000 ton olie, hetgeen impliceert dat de oliepro Mijnhatdt'i Zenuwtablettee helpen U ei overheen duktie in het Nabije posten tot 1965 op zijn minst verviervoudigd zal moeten worden. De heer Hillen meent dat de in komsten in het Nabije Oosten uit de olie mits de royalties op de huidige 50-50 basis blijven en die verhouding zal volgens hem eerder meer dan minder worden in plaats van 1 miljard dollar, zeker 4 miljard zullen zijn. Dit gebied, aldus dr Hillen, be schikt over kapitaal om 'n g,r001 scheepse ontwikkeling te finan cieren, een ontwikkeling die op haar beurt de welvaart zal doen stijgen die weer de behoeften aan importen gunstig 2al beïnvloeden. De heer Hillen is van mening, dat het evident is thans reeds te beseffen dat men een gebied voor wikkeling in de Arabische landen steeds doorgaat. Irak gaat daar bij voorop, maar ook Iran is ia opkomst. De economische gr manifesteert zich in de handel. De Nederlandse export gaat iaai lijks met gemiddeld f 30.000.006 omhoog. Zo steeg de uitvoer raar Saoedi-Arabië van 7,8 milj'PD gulden in 1951 tot 41.2 miljoen in 1956. Naar Kuweit ging in 1951 voor een waarde van 2.1 miljoen gulden en in 1956 voor 11.4 mik joen. De waarde van de Neder landse export naar Iran werd in dezelfde periode bijna vijf maal zo groot, naar Jordanië ongeveer zesmaal groter en naar Irak niira tweemaal. De heer Hillen wees erop. dat de vestiging van dochteronderne- Naar het A. N. P. van bevoegde zijde verneemt heeft de regering aan de Nederlandse Redersver eniging meegedeeld, dat het haar voorlopig ongewenst lijkt dat Ne derlandse schepen het Suezka naal bevaren, dit omdat verschil lende zaken, het beheer van het kanaal betreffend, nog niet ge regeld zijn. De Redersvereniging heeft za terdag de mededeling der rege ring aan haar leden doorgegeven Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Londen wordt verno men, dat de bondgenoten van En geland in de N.A.V.O. ongunstig gereageerd hebben op de Britse rlefensieolannen, die voorzien in halvering van de Britse strijd krachten en overschakeling op atomaire defensie. Men verwacht, dat de bezwa ren op de vergadering van de N.A.V.O.-raad in Bonn. van 2 tot 4 mei, ter sprake zullen worden gebracht, vooral West-Duitsland zou veel bezwaren hebben. De NAVO-landen op het Euro pese vasteland zouden menen, dat Engeland teveel gaat ver trouwen op technici voor een „druk-op-de-knop-oorlog", ten koste van de landstrijdkrachten. Zij zouden donderdag reeds, on middellijk na de publikatie van het wdtboek over de Britse de fensie, hun bezwaren op een NAVÖ-bijeenkomst in Parijs ge uit hebben. Deze landen zouden voorts vre zen, dat Engeland de terugtrek king van zijn troepen van het vasteland zal versnellen. In febru ari maakte te Britse regering be kend, dat zij 27.000 man uit West- Duitsland wilde terugtrekken, doch na overleg met de bondge noten werd dit aantal voorlopig tot 13.500 teruggebracht. Washington zou minder kritisch Zoals bekend heeft Nederland ----- dp Britse piannen in de Verenigde Naties het stand- S >t Pentagün" (het int inapnnmpn Hat Hp vaart dOOI* SLOcUi. - III UC punt ingenomen datde vaart door "—r" ~an Defensie) de Brit- liet Suezkanaal vrij dient te sqnmi"tiek ,defaitistisch" voor schepen van alle national!-1 se'ivic f te Men. achten. In goedingelichte kringen in Washington verluidt, dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn hun strijdkrachten uit te breiden om de troepen die uit Libië, Ko rea en West-Duitsland terugge trokken zullen worden, te ver vangen. De Britse minister van Defensie, Sandys, verklaarde, dat Engeland niet van plan is al zijn troepen van het vasteland terug te trek ken. Het zou pure dwaasheid zijn. zo zei hij, als wij Europa zonder landstrijdkrachten lieten en al len vertrouwden op de afschrik wekkende werking van de water stofbom. Zolang er twijfel bestaat over de vraag, of wij ook bij een plaat selijke aanval met kernwapens zullen terugslaan, bestaat de kans dat een aanvaller het risico zal nemen. Daarom moet het Wes ten in Duitsland over aanzienlijke landstrijdkrachten beschikken die duidelijk maken, dat elke aanval op'een krachtige verdediging zal stuiten, zo voegde Sandys hieraan toe. Het Britse ministerie van De- fensle deelt mee, dat de Sowjet- Unie op 3 april weer een kern proef heeft genomen. De vorige Russische proef is in het westen op 8 maart gecon stateerd. Dat was volgens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie de achttiende proef van de Sowjet-ÏJnie. Generaal Nathan Twining, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft de senaats commissie voor de strijdkrach ten onlangs meegedeeld, dat de V. S. de ontwikkeling van een ballistisch projectiel nastreven, dat voorzien van atoomladingen een afstand van 7.200 km of nog meer „in ongeveer dertig minu ten" kan afleggen. Hij zei dit op een besloten bij eenkomst van de commissie. Naar thans verder wordt be kendgemaakt, gaf de generaal te kennen, dat een ander, lang zamer projectiel met een actie radius van 8000 km, de „Snark", wellicht het eerst in gebruik zou worden genomen, ptotdat wij iets beters hebben". „Wij zetten de ontwikkeling van de Snark voort, omdat wij daardoor zo spoedig mogelijk een waarlijk intercontinentaal projectiel zou den hebben", aldus generaal Twining. De Sowjet-Unie en de V. S. volgen ten aanzien van projec tielen methoden, die globaal paraliel lopen. Hij kon niet zeg gen, wie op dit gebied een voor sprong heeft. Hij zei, dat de V.S. een voor sprong hebben wat betreft straalbommenwerpers met grote en middelgrote actieradius, maar de Sowjet-Unie heeft veel meer straaljagers en lichte of tactische bommenwerpers. Hij concludeerde, dat de strategi sche trefkracht van de Ameri kaanse luchtmacht „nog steeds aanzienlijk groter is" dan die van de Sowjet-luchtmacht. Bo vendien is het defensievraag- stuk voor de Sowjets moeilijker, omdat de westelijke strijdkrach ten haar van elke richting uit kunnen aanvallen, aldus de ge neraal. Een woordvoerder van het Per 4i»che ministerie van Buitenland se Zaken heeft zaterdag de be richten tegengesproken volgens welke de moord op enkele Ame rikaanse staatsburgers in het zuidoosten van het land heeft _ge leid tot de val van de regering van Hoessein Ala. Ook is er geen sprake van, dat door deze moord spanning tussen Perzië en de Verenigde Staten is ontstaan, al dus deze regerings-woordvoerder. Volgens het Perzische blad „Ete- laat" zou de bendeleider Dadsjah en zijn volgelingen sedert de moord op de Amerikanen hun vrouwen en kinderen hebben ge dood om niet gehinderd te wor den bij hun vlucht voor de Per rische gendarmerie. Daders gearresteerd? Vernomen wordt, dat Pakis taanse grenswachten in het zui den van Beloetsjistan dat ge deeltelijk tot Zuid-Perzië en ge deeltelijk tot Pakistan behoort -^en groep Perzische bandieten hebben gearresteerd, die deel hèeft gehad aan de moord op dne Amerikanen waaronder een vrouw en twee hen vergezel lende Perzische soldaten. Onder de arrestanten zou zich de broeder van de bendeleider Dadsja bevinden. Verscheidene bandieten zouden gewond zijn. De arrestanten waren op weg naar Gwadar, een kleine kust plaats in het aan de Perzische Golf gelegen sultanaat Maskate. Zij wilden van hieruit per schip naar Arabië uitwijken. In kringen van het Vaticaan is vrijdag een bericht tegengespro ken, inhoudend dat kardinaal Mindszenty voornemens is uit Hongarije te vertrekken (de Hon gaarse communistische premier Kadar heeft woensdag j.l. tegen over verslaggevers verklaard dat de kerkvorst, die na het misluk ken van de oktcberopstand als gevolg van Russisch militair in grijpen een toevlucht heeft ge zocht in het gebouw van de Ame rikaanse ambassade te Boeda pest, de Paus had medegedeeld Hongarije te willen verlaten). „Het is de schuld van de Hon gaarse regering, dat de kardinaal zijn functie niet kan uitoefenen", luidde de commentaar van deze kringen. 7irh heeft waar de markt een mingen in bepaalde landen in het sterk groeiende tendens heeft. Nabije Oosten een met te er- De ontwikkeling van de landen waarlozen factor is. in het Nabije Oosten brengt een grote behoefté aan technisch ge schoold personeel met zich mee, een punt, waar, volgens dr Hil len, het Nederlandse bedrijfsleven grote aandacht aan dient te be steden. In dit verband wees dr Hillen erop, dat in Iran op kosten van de Duitse industrie een tech nische school wordt gebouwd. Ook in Irak is dit het geval. Dit betekent dat aanstaande technici leren omgaan met Duitse machi nes en straks geen andere meer zullen kennen. Van Duitse zijde wordt, aldus dr Hillen, kennelijk een wissel op de toekomst getrok ken, een wissel overigens die bij voorbaat veel geld kost. Voor Ne derland als klein land is dit, naar de mening van dr Hillen. onbe- i- ikbaar. Nederland dient zich er, vol gens hem, wel van bewust te zijr. dat het juist als klein land een bijdrage kan leveren aan de ont wikkeling van de landen in het Nabije Oosten, mits niet te lang een gereserveerde houding wordt aangenomen. Van Arabische zijde wordt in toenemende mate de wens tc kennen gegeven tot nau were relaties met Nederland te komen. Dit streven mag, aldus de heer Hillen, niet zomaar gene geerd worden. Het moet, zo zei hij, tot de mogelijkheden behoren in dit gebied een technisch cen trum te creëren, dat enerzijds voorlichtend werkt en anderzijds het Nederlands bedrijfsleven op de hoogte houdt van hetgeen in de verschillende gebieden leeft. De heer Hillen legde er nog maals de nadruk op, dat de ont- He) apart» coiW murk! 16 brcvwwijjb'oai 9 Urafejzsn nat. en internationaal juryi I in de salon met „sfeer" een kapsel met „sfeer." heren en kinderen knippen uit sluitend na afspraak Binnenkort is een regeling te verwachten, waarbij het aan toe risten uit de Westduitse bonds republiek en uit Frankrijk zal zijn toegestaan zonder paspoort de Nederlandse grens te over schrijden. Zij zullen voor een be zoek aan ons land, indien het niet langer duurt dan drie maanden, slechts een persoonsbewijs moe ten kunnen tonen. Aldus wordt ons van de zijde van het ministe rie van Justitie meegedeeld. De Chileense Senaat heeft er zaterdagavond met 22 tegen 15 stemmen zijn goedkeuring aan geheeht, dat de regering bijzon dere bevoegheden worden toege kend, die haar machtigen alle noodzakelijke geachte maatrege len te nemen. De kwestie van de (bijzondere bevoegheden zal heden in het Huis van Afgevaardigden wor den behandeld. In het zuiden van Brazilië is 'n toestel van de „Varig Airline" neergestort. Vijf-en-dertig passa giers en vijf bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het Griekse schip „Maria" waarvan men aannam dat het ter hoogte van de Noordafrikaanse kust was gezonken, is in de haven van Bardia aangekomen. De „Maria" heeft in een storm een reddingboot en een gedeelte van zijn lading verloren. Alle op varenden verkeren echter in goe de welstand. President Eisenhower heeft donderdag ter gelegenheid van het achtjarig bestaan van de NAVO verklaard, dat de Atlan tische gemeenschap steeds meer aan eenheid en aan kracht zal bliiven winnen. Het Atlantisch verdrag werd. op 4 april 1949 te Washington getekend. Door samenwerking hebben de NAVO-landen een sterk ver- dedigingsschild gemaakt, dat van grote betekenis is voor de handhaving van de vrede in Europa, aldus Eisenhower. De samenwerking van deze landen is nu ook uitgebreid tot niet-militaire activiteit, aldus de Amerikaanse president, die als zijn oordeel uitsprak, dat deze ontwikkeling zich zal voortzet ten. OOK COMPENSATIEBIJSLAG A.O.W. BIJ AFKOOPSOM In een bij de Tweede Kamer ingediende tweede nota van wij ziging op het wetsontwerp com pensatie premie A.O.W. ongeval lentrekkers wordt de mogelijk heid geschapen, ook ten aanzien van de afkoopsom, die krach tens verscheidene ongevallen wetten in bepaalde gevallen kan worden toegekend, de in het wetsontwerp voorgestelde com pensatiebijslag te doen verlenen. Ondanks het feit, dat de afzet mogelijkheden van bacon op de Engelse markt door een laag prijspeil ongunstig blijven, heeft de ontwikkeling op de binnen landse varkensmarkt het Pro- duktschap voor Vee en Vlees aan leiding gegeven de toeslag bij slachting van lichte varkens te verlagen. Met ingang van maandag 8 april a.s. zal voor varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 70 kg, die niet voor baconbereiding worden bestemd, tot nader order een toeslag van 10 cent per kg worden betaald. Parijs heeft zich bijzonder op gemaakt voor de komst van het Britse vorstenpaar, dat vandaag naar Parijs zal vliegen voor een staatsiebezoek van vier dagen aan Frankrijk. De Fransen hebben de statige paleizen van de vroegere Franse koningen weer enigszins in hun oude glorie hersteld, vlaggestok- ken langs de bollevards geplaatst en duizenden schijnwerpers bij en tegen de openbare gebouwen en langs de oevers van de Seine aangebracht. Langs de routes, die de konin gin zal nemen, zullen 20.000 Franse soldaten worden opge steld. De cavalerie van de repu blikeinse garde zal de koningin begeleiden en meer dan 4000 gen. darmen en 1700 mannen van de overvaipolitie zullen op de been zijn. Tijdens het verblijf van konin gin Elizabeth en haar gemaal in het paleis van de Franse presi dent zullen meer dan 20 Franse rechercheurs en detectives van Scotland Yard haar bewaken. Een balletuitvoering in het ope ragebouw zal het hoogtepunt van de eerste dag vormen. Dinsdag zullen koningin Elizabeth, prins Philip en president Coty een rondvaart maken op de Seine. Op de oevers van de Seine zul len historische tableaus worden opgevoerd, terwijl massakoren, balletgroepen en muziekcorpsen Egypte heeft Israël er voor ge waarschuwd Egypte niet te pro voceren of te bedreigen met een aanval. In een door het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst, ko lonel Abdel Hatim Kader, uitge geven verklaring wordt gezegd, dat Israël in oktober jl., toen het Egypte aanviel, door Groot-Brit- tannië en Frankrijk werd be schermd. Mevrouw Meir, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft, aldus de Egyptische ver klaring, gezegd, dat de Israëli sche strijdkrachten misschien eens het schiereiland Sinai weer zullen bezetten Er zijn nu al in totaal onge veer honderd van deze bedreigin gen geteld, aldus de verklaring die langs de Seine zijn opgesteld hun beste beentje zullen voor zetten. Na beëindiging van de rond- vaart zal het grootste vuurwerk sinds het bezoek van koningin Victoria aan de Franse hoofdstad worden afgestoken. Prins Charles en prinses Anne, die niet meegaan naar Frankrijk, krijgen van de Parij zenaars een aantal geschenken, waaronder 'n model van een Parij se Metro, dat kan rijden. 9 De militaire leiders van de Navo vergaderden zaterdag te Washing ton onder voorzitterschap van de chef van de Nederlandse genera le staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman. Generaal Hasselman zei in een verklaring, dat men niet ver wachtte, dat er zich „grote moei lijkheden" zouden voordoen. Hij voegde hieraan toe, dat de stuk ken van de te behandelen agenda al bestudeerd waren en dat het comité, waarin de 14 landen van de Navo zijn vertegenwoordigd, in de acht jaar van zijn bestaan steeds eensgezind is geweest ten aanzien van „kwesties waar het werkelijk op aan kwam." De leden van het comité heb ben de afgelopen 11 dagen Ameri kaanse onderzoekcentra bezocht. De bijeenkomst van het comité, dat tweemaal per jaar vergadert, wordt zoals gewoonlijk achter ge sloten deuren gehouden. In goedingelichte kringen in Washington geloofde men, dat o.m. gesproken zou worden over plannen- op lange termijn voor levering van Amerikaanse gelei de projectielen aan de Navo-lan- den. Dit" maakt men op uit de be kendmaking, dat de militaire lei ders zouden spreken over midde len „ter verzekering dat de mili taire Navo-plannen op lange ter mijn in overeenstemming zijn met de politieke richtlijnen." De levering van moderne gelei- dfe projectielen aan de Navo-lan- den acht men in Washington een logisch voortvloeisel uit de op Bermuda gesloten Brits-Ameri kaanse overeenkomst over de ge leide projectielen. Aartsbisschop Makarios, de lei der van de beweging op Cyprus die aansluiting bij Grieken !a»d voorstaat, heeft zaterdag aan boord van de 17.791 ton metendf Griekse tanker „Olympic Thun der" de Seychellen verlaten, waar heen de Britten hem 13 maanden geleden als balling hadden ge bracht. He tankschip zal hem naar Ta matave op Madagascar brengen waar hij dinsdag wordt verwacht. Vandaar zullen de aartsbisschop en zijn drie voormalige medeba! lingen per vliegtuig via Tanaa rive (Madagascar) en Nairioi (Kenia) naar Athene gaan, waar zij dinsdag over een week zullen aankomen. Makarios werd op 9 maart van het vorige jaar naar de Seychel len verbannen, omdat hij volgens de Britten nauw betrokken was bij de verzetacties van de Eoka, de ondergrondse beweging op Cyprus. Op 28 maart j.l. maakte de En gelse regering bekend, dat tie aartsbisschop zou worden vrijge laten en dat hij zich, met uit» n dering van Cyprus, overal heen zou mogen begeven. Ook zou hij vrij zijn om naar Londen te gaan voor het bespreken van de kwes- tie-Cyprus. DROOG EN ZONNIG De uitbreiding van een hoge- I drukgebied waarvan het een tr a m 1 nu al enkele dagen ten noordw as ten van Schotland ligt, in de rich ting van Zuid-Scandinavië, heeft bij ons tot gevolg gehad dat de wind naar het noordoosten draai de. Met deze noordoostelijke wind, die zondag af en toe vrij krachtig was, werd zeer droge lucht aangevoerd. Er kwamen dan ook flinke perioden met zon neschijn voor. De temperatuur steeg zondag tot omstreeks 12 graden. Ook maandag staat hfH weer in ons land geheel onder in vloed van deze noordoostelijk luchtstroming. Na een vrij kouro nacht zal er dan ook weer vr.j veel zonneschijn voorkomen. De temperatuur loopt in de midda.; ongeveer tot dezelfde waarden -> als zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. De Bilt, geldig van maandag c»c- tend tot maandagavond. Zonnig; Droog weer met enkele ovc drijvende wolkenvelden maar ook vrij veel zonneschijn. Zwakke t matige noordoostelijke win), 'f Koude ochtend, in de middag de zelfde temperaturen als gister middag. DINSDAG 9 APRIL. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 8.42 9.17 9.57 10.07 n.r w 92 9.r 102 10.4611 ZON op onder Apr. 8 6.02 9 6.00 10 5.57 MAAS op ond-- 1927 19.29 19.31 12.00 13.18 14.38 2.?- 3 3.4

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1