het met stellen? inder HET PROCES ADAMS Van jachtvelden tot toeristenoord Moet Adam :va s Rechtszaken DE WERELD VAN WEEK TOT WEEK mi TWEEDE BLAD Zaterdag 6 april 1957 12e jaargang no. 4032 PROBLEMEN VAN DE DAG GEHUWDE VROUW ONMISBAAR IN HET ARBEIDSPROCES (Van een soc.-econ.medew.) TALLOZEN, die thans week in week uit worstelen en ploeteren onder het tekort aan huishoudelijk personeel, vragen zich af of hier sprake is van een tijdelijk verschijn sel, dan wel of de structuur van de maatschappij zich zo wijzigt, dat 't tekort aan vrouwen steeds meer zal stijgen. Minder keuze Meer beroepen Langere leertijd Niet toelaatbaar Naar halve dagen Florida een aards paradijs mei een keerzijde Grafwaarts Schilderij Huwelijk (3) Zestien Frans Grootscheepse emigratie van Joden uit Sowjet-Unie naar Israël VRIJE Onderzoekingen, die gedaan zijn naar het aanbod en vraag naar vrouwelijk personeel richtten zich in de eerste plaats op de vraag wen speelt voor gehuwde vrou- TT. wen, vooral bij moeders een gro- dus of de bevolkingsopbouw aan het veranderen is. Hierbij is gecon- tere' rol Ig de weivaart gering stateerd dat er inderdaad in de toekomst sprake zal zijn van een cjan tracht de vrouw ook bij te relatief afnemend aantal vrouwen, dat beschikbaar zal zijn voor de verdienen. Dit zou er dus op produktie. Wij weten reeds dat zich na een oorlog het verschijnsel kunnen wijzen dat in slee e voordoet dat het aantal geboorten van mannen groter is dan dat van godsdienstige aard worden aangetroffen, gemengd met con servatisme en gebruiken. Zeker is, dat de Nederlandse gehuwde vrouw nog meer aan het gezins leven zonder meer hangt dan elders. Er is wel een langzame kentering merkbaar, maar hoe ver deze aan invloed zal win nen, is niet te bepalen. Stellig wordt deze verminderd door het gemiddeld hoger kindertal ver geleken bij tal van andere lan den. De welvaart, die wij reeds noemden bij ongehuwde vroiF van vrouwen. Het aanbod in Eva's van huw bare leeftijd wordt als gevolg daarvan schaarser. Dit is reeds duidelijk merkbaar. In 1930 leef den er nog 1024 vrouwen van 20-24 jaar per 1.000 mannen. Thans is dit cijfer gedaald tot ongeveer 970 per 1.000 mannen. In de komende vijftien jaar zal de verhouding voor mannen nog ongunstiger worden, zodat pro- centsgewijze een groter aantal vrouwen op jongere leeftijd ge trouwd zal zijn. Vatten wij de waargenomen tendenzen samen dan zien we dat er procentsge- wijze minder vrouwen beschik baar zullen zijn. Vervolgens zal het aantal vrouwen van 15 jaar en ouder, dat gehuwd is, toene men en tenslotte zal men rela tief een afneming zien van het aantal jongere vrouwen tegen over de oudere. Of uit deze voor uitgang der medische weten schap op de duur een perma nent vrouwentekort resulteert, kan nog niet worden vastge steld. Zeker is, dat de mannen het niet meer zo uitzoeken kun nen in de eerstkomende tijden. Het spreekt vanzelf, dat als ge volg van het voorgaande een ge ringer aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten zeker. is. Met de bedrijvigheid in han del en industrie heeft dit weinig uitstaande. Deze speelt zijn eigen rol bij de vraag en het aanbod, alsmede de welvaart van de gezinnen, die weer ge deeltelijk afhangt van de con junctuur. Wanneer wij in onze dagen constateren dat er een groot tekort is aan vrouwelijke krach ten en dat dit tekort zelfs gro ter is dan dat aan mannen dan is het niet zo moeilijk een prog nose te maken voor de toekomst. Zelfs wanneer de arbeidsmarkt riumer wordt, zal 't tekort aan vrouwen voor de productie zich blijven voordoen. In de eerste plaats breidt zich het aantal beroepen, waar de vrouw een plaats vindt, nog da gelijks uit. De voortgaande ar beidsverdeling is daarbij een sti mulerende factor. Mocht de con junctuur teruglopen, dan wordt de welvaart in vele gezinnen ge ringer. Een groot aantal jonge meisjes, dat dank zij de inko mens van ouders thans een school kan bezoeken, zal in slechtere tijden terugkeren op de arbeidsmarkt. Maar daarbij zal een andere categorie vrou wen, die thans werkt omdat de lonen hoog zijn, zich dan afwen den van de arbeidsmarkt, omdat zij het bij een geringer inkomen de moeite niet meer waard vin den. Dit gebeurt alleen in gezin zen waar het inkomen ook in minder goede tijden voldoende zal zijn. Hoe ver de toenemende drang bij ongehuwde vrouwen om zich te ontwikkelen, zal worden voortgezet, is thans niet te voor spellen. Zeker is echter, dat van 1950 tot 1953 het aantal vrouwe lijke leerlingen bij het voortge zet dagonderwijs met 8% ver meerderde. Voor speciale opleidingen was de toéneming soms veel groter. In de opleiding voor kleuteron derwijzeres steeg het percentage in die jaren met 44%Dit is een uitzondering, maar het vormt een aanwijzing voor de verlen ging van de leertijd der vrou wen, die ook van overheidswege wordt gestimuleerd. Hierdoor zal 'n aantal vrouwelijke krach ten van jongere leeftijd uit de arbeidsmarkt worden gelicht. Arbeid voor 14-jarige meisjes is reeds verboden. Na verloop van tijd zullen ook 15-jarige meisjes niet meer mogen werken. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten in minder goede tijden wordt nog groter omdat dan het bedrijfsleven er naar gaat streven de duurdere man nen door de goedkopere vrou wen te vervangen. Welke zal de rol van de gehuwde vrouw bij dit alles zijn In ons land zien we, evenals tijden het aanbod enorm veel groter zou worden. Dit is niet waarschijnlijk omdat dan de vraag naar vrouwen nog toe neemt ten koste van de man nen. Wordt de welvaartspositie van het gezin ruimer, dan keert de vrouw al spoedig naar haar plaats in eigen keuken en huis kamer terug. Opmerkelijk is dat vrouwen met een grotere graad van ont wikkeling veel meer geneigd zijn elders, het aantal gehuwde vrou- in het arbeidsproces terug te ke- wen in het arbeidsproces toene- ren. Zij vinden geen geestelijke men. Er zijn echter bepaalde bevrediging in de huishoudelij- kringen in ons land, waar het werken buitenshuis door de ge huwde vrouw als niet toelaat baar wordt gezien. Motieven ke arbeid en keren hetzij voor hele, hetzij voor halve dagen, bij 'n werkgever terug. Men ziet dus de gehuwde vrouwen uit de gezinnen met de laagste en uit die met de hoogste inkomens het meeste haken naar een werkkring buitenshuis. De mid delmoot blijft de pappot, de stofzuiger en de theetafel thuis trouw. In Amerika is reeds 30% van het aantal gehuwde vrouwen in 't arbeidsproces opgenomen. In 1940 bleek dit percentage nog slechts de helft. Men acht het mogelijk in de V. S. het aantal gehuwde vrouwen nog op veel ruimer schaal in te schakelen dan thans, wanneer de werkge vers meer gelegenheid geven tot het verrichten van halve dagen werk, wanneer de betaling hoger wordt en wanneer men omstan digheden schept om de kinde ren eventueel onderdak te bren gen (kinderspeelplaatsen etc. onde toezicht). Dit alles zal voor Nederland de lust om te gaan werken min der doen toenemen dan in de V. S. maar het zal wel stimule rend werken. Kleine huizen, die rationeel ingericht zijn, zodat er weinig in de huishouding valt te doen en de mogelijkheid om verwervingskosten van het be lastbare inkomen af te trekken, alsmede de mate waarop onze vrouwen geprikkeld kunnen worden naar meer materiële luxe te verlangen, dit zal de ge huwde vrouw in Nederland naar de arbeidsmarkt kunnen bren gen. Wij bespreken hier niet de in vloed op het gezinsleven, maar uit een oogpunt van produktivi- teit en goede gang van zaken zal men in de toekomst de ge huwde vrouw op de arbeids markt niet kunnen missen zon der schade voor 's lands econo mische toestand. drs. HERMES. (Nadruk verboden). PLEIDOOI. Vrijdag, de vijftiende dag van het proces voor de Londense rechtbank „Old Bailey" tegen dr. John Bodkin Adams, die ervan wordt beschuldigd zijn 81-jarige, overleden patiënte mevr. Morrell door het toedienen van overma tige doses verdovende middelen om het leven te hebben gebracht, bracht de onverwachte wending, dat de verdediger, Geoffrey Lawrence, afzag van het verder horen van getuigen a décharge, nadat twee hunner hun verkla ringen hadden afgelegd. Lawrence, die een aanvang maakte met zijn pleidooi ver klaarde tegenover de uit tien mannen en twee vrouwen samen gestelde jury, dat het „tijd wordt, dat er een einde aan deze zaak komt" en dat er thans genoeg getuigenissen zijn afgelegd". „Het bewijsmateriaal, dat u is voorgelegd, is meer dan voldoen de, om het u mogelijk te maken tot een oordeel te komen", aldus Lawrence. Terwijl zijn stem bijna een fluisteren werd vervolgde Law rence: „Van alle moordzaken, die voor deze roemruchte rechtbank zijn behandeld, is deze zeker een van de meest opzienbarende." Hij herinnerde de jury eraan, dat zij tot taak had de haar voor gelegde zaak uitsluitend te beoor delen op grond van de getuigenis sen voor de rechtbank. „Wat u hierover in de kranten heeft ge lezen, in treinen, café's of restau rants heeft gehoord, wat uw vrienden en kennissen ervan zeg gen, en alle geruchten en klets praatjes, die er buitendien nog mogelijk over deze zaak de ronde doen, dit alles mag geen invloed op uw oordeel hebben, want het ONGETWIJFELD hebt u wel eens van Florida, dat typische schiereiland en een der zuidelijk ste staten van de V. S., gehoord. Wij hoorden er van als van de Amerikaanse Rivièra, een chic, duur en elegant toeristenoord, paradijs voor rijke zakenlieden en filmsterren. Maar natuurlijk is Florida dat niet altijd geweest. Dit gebied is trouwens pas de laatste tientallen jaren opgeko men en was voordien onbelang rijk en dun bevolkt. Honderden jaren vormde Flori da een prachtige natuurlijke woestenij, jachtvelden van de In dianen. Zo lag het er nog toen in 1513 de Spanjaard Juan Ponce de Leon er als eerste blanke voet aan wal zette. Hij werd precies al9 de huidige bezoeker verrast door de buitengewoon rijke flo ra, want dit land beschikt over een weelderige sub-tropische be groeiing. Het was toen Paaszon dag (in het Spaans Pascua Flori da) en zo ontving het nieuw ont dekte gebied de naam Florida. Het vooruitspringend schier eiland werd door de Spanjaarden niet gekoloniseerd, maar al9 stra tegische basis gebruikt. Om streeks de helft van de zestiende eeuw landde er een groep Fran se Hugenoten, die voornemens waren zich hier voor goed te ves tigen, maar dat konden de Span jaarden niet gedogen. De Fransen werde tot de laatste man uitge moord... Een twistappel HET BELANGRIJKE strategi sche punt stak de Engelsen als een doorn in het oog en geruime tijd hebben de Spanjaarden en Engelsen hier strijd om gevoerd, totdat de Engelsen het in 1763 stevig in handen kregen. Zij be gonnen met een bescheiden vorm van kolonisatie. Twintig jaar la ter kwam het reeds weer in han den van de Spanjaarden, die de Engelse kolonisatie teniet deden. Het gedrag van de Spanjaarden, die de Engelsen in hun strijd te gen de voor hun vrijheid vechten de Amerikanen steunden, en bo vendien de Indianen van wapens voorzagen, was oorzaak, dat de Amerikaanse generaal Jackson Florida binnentrok met een strafexpeditie. Van dat moment af dateerde de belangstelling van de Ver. Staten voor Florida. De Spanjaarden die voelden, dat ze zich op dit punt op den duur niet zouden kunnen handhaven, ver kochten Florida aan de Ver. Sta ten, waarfn dit gebied in 1845 als kan volkomen onjuist zijn ver klaarde hij. Lawrence legde er de nadruk op, dat de „mogelijkheid, dat mijn cliënt de misdaad, waarvan hij wordt beschuldigd, zou heb ben begaan, niet voldoende is om hem te veroordelen." „Ik wil u erop wijzen, dat de geneesheren, die voor de recht bank hebben getuigd, met waar schijnlijkheden hebben gewerkt. Doch bij het beantwoorden van de vraag, of een beklaagde schul dig moet worden geacht aan het hem ten laste gelegde, mag niet van waarschijnlijkheden worden uitgegaan", aldus Lawrence. De verdediger vervolgde met te wijzen op de spanning, waar onder zijn cliënt thans reeds vier of vijf maanden leefde. „Eerst in de gevangenis, dag na dag, nacht na nacht, wach tend op zijn berechtiging en ver volgens hier, nu reeds twee weken, terwijl de door de open bare aanklager gedagvaarde ge tuigen in een onafgebroken reeks hun verklaringen aflegden. Wilt u dat ik hem nu ook nog als getuige ga horen en hem vraag na vraag laat beantwoor den, om niet te spreken van het kruisverhoor, dat de aanklager hem ongetwijfeld zou doen onder- ,an? Ik zou dit alleen willen doen, wanneer het v.olstrekt noodzakelijk zou zijn. Een vergeet m niet, dames en heren van de jury, dat de be klaagde verklaringen zou moe ten afleggen over voorvallen, die zes jaar geleden hebben plaats gegrepen en dat hij steeds de ver schrikkelijke mogelijkheid voor ogen zou moeten houden dat een kleine onnauwkeurigheid zou kunnen leiden tot zijn veroorde ling", aldus Lawrence. De verdediger kwam daarna te spreken over de aantekeningen, die de verpleegsters van mevr. Morrell zes jaar geleden „elke dag en nacht hebben gemaakt en die de toestand weergeven, zoals hij toen was". „Deze aantekeningen der ver pleegsters vormen in feite het enige betrouwbare bewijsmate riaal in deze zaak, want zij wer den terstond gemaakt, terwijl zij, die nu mondelinge verklaringen hebben afgelegd, hun geheugen moesten raadplegen betreffende feiten, die zes jaar geleden voor vielen", aldus Lawrence die hier aan toevoegde dat elk der ver pleegsters had verklaard in te staan voor de betrouwbaarheid harer aantekeningen. staat werd opgenomen. In die tijd woonden er groten deels Indianen en slechts een klein aantal blanken. De India nen terroriseerden het gebied op ernstige wijze, maar daar wisten de op dit gebied ervaren Ameri kanen wei raad mee. Omstreeks 1858 werden de laatste groepen opstandige Seminolen verslagen en keerde de rust in Florida weer, al was dit ten koste van duizen den en duizenden Indianenlevens gegaan. Van dat moment af kon het land zich gaan ontwikkelen, maar dit ging aanvankelijk zo vlot niet. Dank zjj de kunstmest DE ONTWIKKELING van de moderne chemie gaf het land zijn kans. Men ontdekte er rijke fosfaatgebieden en toen brak een bloeiperiode aan. Steden en ha vens verrezen als paddestoelen uit de grond en ook de landbouw kreeg een mooie kans, toen de kunstmest de mogelijkheid open de om de arme zandgronden vruchtbaar te maken. Het rijke noordelijk deel der Ver. Staten pakte de zaken goed aan. Er kwamen spoorwegen, waterwe gen en een bloeiend bedrijfsleven. Moerassen werden drooggelegd en suikerplantages aangelegd. Florida ging een goede toekomst tegemoet. Hóe goed kon men zelf toen nog niet vermoeden, want pas veel later kwam de grote onge kende bron van rijkdom tot bloei, die Florida maakte dat het nu is. Want in weerwil van de economi sche vooruitgang bleef het gebied nog steeds dun bevolkt. Vaeantie-oord NA DE EERSTE wereldoorlog ontdekten de Amerikanen eigen lijk deze staat. Bij miljoenen stroomden ze naar dit rijke en mooie schiereiland en Florida ging zijn gouden tijd tegemoet. Er kwamen moderne autowegen, luxe hotels, grote gebouwen en boulevards en men bemerkte, dat het een vacantie- en ontspan ningsoord bij uitnemendheid was. De zon schijnt in Florida vrij wel altijd. Men kan er genieten van een grotendeels nog wilde natuur, waar beren, jaguars, slangen en aligators vrij leven. Men vindt er een kleurrijke en weelderige sub-tropische planten groei, terwijl het gebied ook rijk is aan monumenten uit de oude tijd, zoals oude Spaanse fortifica ties, kerken en dergelijke. Wat kan de toerist zich nog meer wensen? Het is bovendien een do rado voor hengelaars, want de wateren wemelen van vis. Het hele jaar zonneschijn en stranden met palmen en diep blauw water zijn de grote lokmiddelen, waar mee de vreemdelingenindustrie zich in Florida ontwikkelde tot ongekende hoogde. Maar het is niet alles goud wat blinkt, want enkele malen per jaar kan het land geteisterd wor den door verschrikkelijke orka nen, die voor miljoenen schade veroorzaken en tientallen men senlevens eisen. Maar de nadelen wegen niet tegen de voordelen op en zo is Florida een aards para dijs geworden in onze moderne samenleving. (Nadruk verboden). JONGE VROUW, DIE MINNAAR NEERSTAK, TOT 6 MAANDEN VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft de 24-jarige Amsterdamse vrouw, die na een vrolijke eerste Kerstdag in de Haarlemmerstraat des nachts haar minnaar zeven messteken toediende, een gevan genisstraf opgelegd van 6 maan den met aftrek van het voorar rest. Bovendien werd zij voor waardelijk ter beschikking van de regering gesteld met 'n proef tijd van 3 jaar onder toezicht van de reclassering. Tegen deze vrouw, A. H. v. d. B. uit Amsterdam, had de offi cier van justitie veertien dagen geleden bij de behandeling van de zaak een jaar met aftrek ge- eist. Het slachtoffer, de 46-jarige Drentse koopman J. P. uit Hoo- geveen, was evenals zijn vrien din, die reeds 7 veroordelingen achter de rug heeft en vermin derd toerekenbaar wordt geacht, op de bewuste avond dronken. Er ontstond op straat ruzie tus sen man en vrouw, waarop de man zelf een zakmes uit zijn broek haalde en dit aan de vrouw gaf, zijn jasje opendeed en uit riep: „Steek me dan maar ka pot". Dat had ze prompt gedaan. Van de zeven steken waren er twee levensgevaarlijk, maar dank zij snel operatief ingrijpen in een ziekenhuis werd 's mans leven gered. HUWELIJKSMAKELAAR VERDACHT VAN OPLICHTING De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. G. J. de Lint, heeft donderdag middag een gevangenisstraf van één jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren gerequireerd tegen de 49-jarige makelaar Hendri B. uit Den Haag, die ervan wordt beschuldigd met zijn huwelijks bureau oplichting te hebben ge pleegd. Als bijzondere voorwaar de vroeg de officier van Justitie dat B. zich gedurende zijn proef tijd strikt zal onthouden van alle huwelijksbemiddeling. B. was oplichting van twee dames tenlaste gelegd, maar, zo als tijdens het onderzoek ter zit ting bleek, vele vrouwen zouden het slachtoffer zijn geworden van B. Deze ontkent echter ten stel ligste de vrouwelijke gegadigden te hebben opgelicht. B. olaatste aanlokkelijke huwe lijksadvertenties in enige Haagse dagbladen één blad weigert al enige tijd zijn advertenties waarin goed gesitueerde zaken lieden een levensgezelling zoe ken. Volgens dames die op der gelijke advertentties schreven kwam B. haar opzoeken en ver telde dan dat hij in opdracht de advertenties had geplaatst. Dit ontkent B. echter. Hij be weert te hebben gezegd, dat hij „voor" de zakenman maar niet „in opdracht van" de zakenman de advertentie heeft geplaatst. Na enkele dagen kwam B. dan bij de dame in kwestie met de te leurstellende mededeling dat de keus van de man op een andere vrouw was gevallen. Maar „als mevrouw zich wilde inschrijven bij zijn bureau de kosten variëren van 50 tot 150 dan zou het niet langer dan 3 jaren duren, voordat mevrouw de man van haar hart had gevonden". B. die reeds twee veroordelin gen achter de rug heeft, één voor diefstal en één voor verduiste ring in dienstbetrekking, staat zeer slecht aangeschreven bij de politie, deelde de president mr. Van Gelein Vitringa mede. De verdediger mr. W. J. van Es uit 's-Gravenhage zeide in zijn pleidooi dat er zijn inziens geen sprake is van oplichting want, aldus pleiter, als één van de mid delen tot oplichting wordt in de dagvaarding genoemd de valse voorspiegeling in de huwelijks advertentie; maar deze illusie bij de gegadigde dames wordt ver stoord. Dit kan toch nooit een middel tot oplichting zijn, meen de pleiter. CORRUPTIE IN MARINEKAMP TE IJMUIDEN BERECHT. Op een dorpspleintje in Noord-Italië arriveerden gelijktijdig twee begrafenis stoeten. Achter het stuur van de twee lijkauto's zaten de twee begrafenisonder nemers ter plaatse, die van vader op beide auto's met mankracht naar het doel. Die Italianen toch... Huwelijk (1) Tapijt Generaal Norstad, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, heeft uit zijn bureau in het hoofdkwartier te Parijs het tapijt laten verwijderen waarin generaal Eisenhower vóór hij president werd een gat had geslagen met zijn golfstick. Zijn voorgan- ger, generaal Gruenther had het nooit wil- Failliet len laten verwijderen noch herstellen. Zelfbediening moge voor de nuchtere en praktische Amerikanen „het van het" zijn, voor de warmbloedige Italiaanse huis vrouwen is het maar een mager surrogaat Volgens professor Soria van de uni versiteit te Michigan zijn er de laatste twintig jaar 9000 schilderijen van Rem- rwDe nieuwste Amerikaanse robot garan- van het werkelijke leven (dus: winkelen). zoon in een dodelijke concurrentiestrijd deert een ideaal huwelijk. Hij wordt in ken- Zij kunnen niet buiten het gewoontepraatje brandt, 110.000 van Watteau en 104.000 zijn gewikkeld. nis gesteld van het karakter der diverse kan- met de bediensters noch willen ze van de van Corot de Ver. Staten binnengeko- didaten van beide sexes, waarna hij onfeil- goede vaderlandse gewoonte van het afdin- men. Op het moment dat de rivalen elkaar in yaar aanwijst wie zonder gevaar bij elkaar gen afstand doen, met het gevolg dat de het oog kregen begonnen ze als gekken te (-n huivelijksbootje kunnen klimmen. eerste zelfbedieningswinkel in Milaan prompt Licht failliet is gegaan. op een Rembrandt uit een museum Huwelijk (2) - te Florence, die in Nederland ten toon Maar er is daar in de Ver. Staten niet gevleid zQU worden gesteld is voor de verzen- genoeg keus. Tenminste voor de onge- Wèl gevleid is het gemeentebestuur dtng de kleur van het gelaat van de uit trouwde vrouwen niet want die zijn met van een dorp in de buurt van Tokio dat gebeelde figuur met enkele (voorlopige) twee miljoen méér dan er ongetrouwde zijn gemeente bij voorkeur wordt uitge- penseelstreken veranderd. «„stof. claxonneren en te manoevreren, want van het plein loopt maar één straatje naar het kerkhof en elk wilde ter meerdere ere en reclame van zijn bedrijf de eerste zijn en dat moest op het pleintje worden uitgevoch ten want het straatje daar is zo smal dat er slechts een auto tegelijk door kan. Achter de om de voorrang rijdende auto's liepen de treurende families, zich niets bewust van wat er aan de hand was. Totdat de beide chauffeurs zich niet meer konden bedwingen en vol gas gaven. Opgeschrikt en luid roepende en gesticulerende renden de rouwenden ach ter hun auto's aan tot het straatje werd bereikt, waar de auto's gelijktijdig arri veerden en broederlijk naast elkaar tus sen de huizen vastliepen. Prompt stap ten de chauffeurs uit en vlogen elkaar in de haren evenals hun helpers, de dragers. Het werd een verwarde veld slag, die één slachtoffer met een schedel breuk opleverde. De families van de doden sloegen het drama geagiteerd gade en toen de strijd was e-estreden duwden ze broederlijk de jongemannen zijn. Tien miljoen beginnen daarom een campagne om een huwelijks verbod te verkrijgen voor de in Duits land gestationeerde soldaten, die meer en meer met een Duits meisje aan de arm naar hun land terug keren. Dit kon dan wel eens de reden zijn waarom generaal Watlington de in Duits- te identificeren waren en omdat ze geen land gelegerde Amerikanen heeft verbo- cent op zak hadden, den uit te gaan met de Duitse meisjes die bij de geallieerde troepen in dienst zijn als secretaressen, vertaalsters, enz. Officieel geeft hij echter als reden op, dat deze meisjes meestal uit een sociaal inferieur milieu afkomstig zijn. Tegen welke uitlating deze dames van zelfsprekend heftig hebben geprotes teerd. Het lichtef fect was te Italiaans, vonden de experts, voor de Nederlanders moest het een beetje worden afgedempt. Een sterk verhaal, dunkt ons. Voor het eerst worden er in Europa den een graf te bezorgen omdat zij niet gramofoons met vier versnellingen op de markt gebracht: 78, 45, 33 en 16 toe ren. Een plaat met 16 toeren-snelheid speelt een uur en drie kwartier aan een Kaartje stuk. voetbal- kozen om zelfmoord te plegen. Maar, voegt het aan zijn verklaring toe, wij zouden wel willen dat aspirant zelfmoor denaars minder nonchalant waren en tenminste hun identiteitsbewijs mee brachten. In 1956 had het dorp drie miljoen yen op te brengen om vijftien van deze lie- van het marine bewakingskamp te IJmuiden, een der vroegere bewakers en een IJmuidens koopman, alle drie betrokken bij de jarenlange verduistering uit dit kamp, zijn in hoger beroep door het gerechtshof te Amster dam tot langdurige onvoorwaar delijke gevangenisstraffen ver oordeeld. De 30-jarige ex-commandant J. R. D. uit IJmuiden, in eerste aan leg door de rechtbank tot een jaar veroordeeld, zal alsnog 9 maanden moeten ondergaan, evenals de 38-jarige vroegere be waker A. J. H. uit IJmuiden, die van een vonnis van 10 maanden in beroep was gekomen. De 52- jarige IJmuidense koopman A. W., in eerste instantie tot 6 maanden veroordeeld, is thans wegens heling door het Hof vier maanden opgelegd. Geen dezer verdachten is des tijds in preventieve hechtenis ge zet, zodat van de thans opgeleg de straffen geen voorarrest kan worden afgetrokken. Het Hof kwalificeerde ten aanzien van de commandant en de bewaker de gepleegde feiten als „het mede- plegen van verduistering in dienstbetrekking, meermalen ge pleegd." Van 1953 tot 1955 verdwenen uit het IJmuidense kamp in ge stadige stroom talloze goederen. Volgens de procureur-generaal hadden de verdachten een groot aandeel gehad in de clandestiene verkoop van de voorraad van een heel magazijn. De belangstelling voor een wedstrijd te Bournemouth in Engeland was zo intens, dat toen er iemand over leed zijn echtgenote prompt de volgende morgen werd opgebeld door allerlei lie den die het toegangskaartje van de ge storvene wilden overnemen. Een Amerikaans echtpaar heeft een Franse baby van vijf maand geadopteerd en is nu druk bezig Frans te leren spreken. Want, zeggen zij, wij willen dat de baby ons kart verstaan zodra hij begint te praten... De Israëlische premier, David Ben Goerion heeft woensdag in Tel Aviv verklaard, dat wellicht een grootscheepse emigratie van Joden uit de Sowjet-Unie naar Israël verwacht kan worden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 9