Beurs, Boek, Bollen, Bloesem Binnenlands Nieuws. RECHTSZAKEN BEURSOVERZICHT Hilary op eigen wieken AGENDA Kameel schreeuwde als een bezetene RIUMPH KIJKEN EN KOPEN EEN GOEDE (MAARTSE) BUI POLITIE EN DEFENSIE DRUKWERK-DRUKTE DINSDAG opende de voorjaarsbeurs in Utrecht haar poorten. Vantevoren had de voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andreae, in een rede al een en ander over deze beurs gezegd. Uiteraard, aldus spreker, staat de voorjaarsbeurs 1957 in het teken van Euromarkt en bestedingsbeperking. De voorzitter drong er echter op aan, de opvoering van de produktiviteit te laten prevale ren voor de beperking van bestedingen. „Het is allereerst belangrijk, onze krachten te richten op export. Er is aanleiding, te zoeken naar een duidelijke formule, waarmee ons land met vertrouwen de nieuwe omstandigheden tegemoet kan treden." Ook wees spreker op de noodzakelijkheid van een nieuwe beleving van de nationale spaarzin, „zonder welke geen belangrijke kon- struktieve zakelijke ontwikkelingen mogen worden ver wacht." Vervoerders van lotto- en totoformulieren worden aangehouden IJSLAND Westduitse taxicfiaufeuri willen wederinvoering van de doodstraf Communistische regering in Indische staat DE TOESTAND IN CHILI Philips en Unilever wederom zeer vast W 1 k M Beursindices 33/4 4/4 5/4 293.13 295.64 298.15 150.53 151.08 162.65 163.54 164.17 166.04 115.70 114.72 114 89 98.96 988.96 98.87 209.10 210.39 212.09 Een anaere beurs, die deze week werd gehouden, was de „boekenbeurs". De bekende groen-wit-groene vlaggen wap perden weer van de winkels ter gelegenheid van de Jaarlijkse boekenweek. Voor beide manifes taties, evenals trouwens voor élke beurs, gold het devies: Kijken ènkopen! DE LENTE KON NIET WACHTEN! DE LENTE kon in 1957 niet op de 21ste maart wachten, voor zij haar donkere wintertocht ver liet, om haar verkwikkende warmte en stralende zonneschijn aan de verbleekte, van vitaminen beroofde winterwezens mee te delen. In geen twee en een halve eeuw is de maand maart zo warm geweest als thans. Misschien zelfs wel in veel langer tijd niet, want de waarnemingen dateren van het jaar 1706. In maart 1750, ook al abnormaal warm, was de gemiddelde temperatuur toch al tijd nog 0,4° lager dan in het kampioen jaar 1957. De bomen botten weken eerder uit dan in andere jaren. Zuid- Limburg tooide zich reeds in volle bloesempracht en ook de bijna legendarische Betuwe gaf al veel schoons te zien. De Keu kenhof werd pas 4 april officiëel geopend, maar moest de bezoe kers officieus al anderhalve week eerder toelaten, omdat er zoveel moois was te zien. En de organi satoren van het bloemencorso zaten met de handen in het haar, omdat er op de aanvankelijk voor het corso vastgestelde da tum 27 april naar te verwachten viel geen hyacinten genoeg meer voorradig zouden zijn en de week daarvoor was het Pasen. Toen moest Lisses jaarlijkslentefestijn wel twee weken vervroegd wor den DE STAF DER STAVEN ELK LEGER heeft zijn (gene rale) staf. Maar de Staf van alle Nederlandse staven is in deze tijd de minister van Ooorlog en Marine. En dat laat hij gelden ook. „De minister van Oorlog en Marine heeft de Alg. Ver. van Ned. Reserveofficieren gedreigd met sancties, wanneer het leve ren van kritiek op zijn beleid in het maandblad van deze vereni ging niet wordt gestaakt. Dit is een aanval op de persvrijheid, die grondwettelijk niet is te verdedi gen." Aldus de heer F. J. ter Woort tijdens de algemene verga dering van de AVNRO, die in Hengelo werd gehouden. De mi nister stelt zich op het standpunt, dat de leden van de vereniging onder de krijgstucht staan en in verband daarmee niet kunnen publiceren wat zij willen. Ja, wie heeft er nu gelijk? In elk geval heeft de heer Ter Woort dezer dagen ontslag geno men als hoofdredacteur van het maandblad „De Reserve-officier", het orgaan van de AVNRO. Minister Staf komt ook geld te kort. Voor het begrotingsjaar 1956 blijkt hij 81 miljoen meer no dig te hebben dan aanvankelijk was geraamd. In verband daar mee is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een tweetal wetsontwerpen ingediend tot wij ziging van de begrotingen van Oorlog en Marine voor dat jaar. En als de Kamer nu eens „nee" zegt wat dan? RIJKS OF GEMEENTE INMIDDELS heeft de Kamer een tweetal andere wetten aan genomen: de nieuwe wet ter be scherming van de landbouw en de nieuwe politiewet. In gemeen ten met meer dan 25.000 inwo ners zal er voortaan gemeente politie zijn, in gemeenten met minder dan 10.000 en 25.000 blijft zoveel mogelijk de bestaande toe stand bestaan, d.w.z. het recht op een eigen politie, dat de ge meenten sedert de gemeentewet van 1851 bezitten, blijft veelszins gehandhaafd. De regering nam een amende ment over, waarin wordt be paald, dat voor de handhaving van de openbare orde de burge meester optreedt als hoofd der politie en dat voor die handha ving de in de gemeente dienst doende politie (eventueel dus ook rijkspolitie) onder zijn bevelen staat. 1 OF 2 CENTJES MAAR DE BOND van Ned. margari nefabrikanten heeft na overleg met de minister van Economische Zaken besloten de prijs van het pakje margarine met ingang van 8 april met één cent te verlagen. Tijdens het overleg tussen de Ned. Bakkerijstichting en het ministerie van Economische Za ken hebben de bakkers zich be reid verklaard, de prijs van het bruinbrood één cent per 800 gram te verlagen. Met betrekking tot de andere broodsoorten zal later een beslissing worden ge nomen. En de porti voor drukwerken zijn in prijs verdubbeld. Dat heeft in de laatste dagen van maart bij de PTT eveneens een verdub beling teweeg gebracht, hier ech ter niet van centen, maar van werk. Op het laatste moment wilden velen nog gauw even pro fiteren van het goedkope tarief. En de verhoging was helaas geen 1-aprilmop. Meer dan 1 of 2 centjes'gaat ons de weigering van de tand artsen kosten, om nog langer voor de door de ziekenfondsen vastgestelde tarieven te blijven werken, want zowel artsen als fondsen houden voet bij stuk. En het resultaat is dan automatisch, dat Sijmen betaalt öf met kies pijn blijft lopen. Hoe het ook zij, pijnlijk is het ailebei (Nadruk verboden) ZATERDAG 6 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Die dag eindigde mijn leven". Concertgebouw, 8 u.: „Tijd bom". Collecte „Het Hoogeland". Terrein W. Bolwerk, 4 u.: Tern. Boys I—V.C.K. I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Don't knock the rock". HOEK: Gehoorzaal, 6.30 uur: Jaarvergadering Ver. „Het Groene Kruis". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het meisje van de rivier". ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag IWemeldin- ge I. ZONDAG 7 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Die dag eindigde mijn leven"; 2 uur; „Tijdbom"; 4.30 uur: „Die dag eindigde mijn leven". Concertgebouw, 8 u.: „Tijd bom". Terrein W. Bolwerk, 2.30 u.: TerneuzenRCS; 12.30 u.: Terneuzen 3Ria 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Don't knock the rock"; 8 u.: „Het trottoir". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Held der Apachen"; 8 uur: „Het meis je van de rivier". (Advertentie) Vraagt Uw winkelier. OP VALSE FORMULIEREN SPEK NAAR DUITSLAND UITGEVOERD. De officier van justitie te Maastricht heeft aan de inspec teurs van invoerrechten en ac cijnzen opdracht gegeven perso nen die zogenaamde lotto- en totoformulieren van Duitsland naar Nederland vice versa ver voeren, aan te houden. Hun han delingen worden in strijd geacht met de loterijwet. De houders zullen worden aan gehouden en de formulieren in beslag genomen. Aan de grens posten, behorende tot de inspec tie Heerlen, zijn reeds enkele honderden formulieren in beslag genomen. Tegen de personen die ze vervoerden, werd proces-ver- baal opgemaakt. ue usla Hse minister van Bui tenlandse Z-'ken, Gudmundsson, heeft donderdagavond in een radiorede neutraliteit „zinloos en zelfs gevaarlijk" genoemd. IJs land was strategisch belangrijk geworden „en daarom heeft onze neutraliteitsverklaring geen en kele waarde meer". Het vorige jaar streefde de IJslandse regering naar ontrui ming van de NAVO-bases op IJsland door de Amerikaanse strijdkrachten. Dit verzoek werd later echter Ingetrokken en IJs- 'ind sloot een nieuwe overeen- omst met de Verenigde Staten. Gevangenisstraffen van een jaar met aftrek eiste de officier van justitie, jhr. mr. N. Witsen Elias, tegen drie van de vijf ver dachten, die vrijdag voor de Utrechtse rechtbank moesten te rechtstaan wegens valsheid in geschrifte. Deze zaak, die vrijwel de ge hele dag in beslag nam, betrof het valselijk opmaken van certifi caten van oorsprong en van de veeartsenijkundige dienst voor een grote partij Belgisch en Frans spek, welke in de maan den oktober-november van het vorig jaar via ons land naar West-Duitsland werd uitgevoerd, toen de grens van laatstgenoemd land was gesloten voor de invoer van spek uit België en Frankrijk wegens het aldaar heersende mond- en klauwzeer. De 49-jarige procuratiehouder A. K. uit Driebergen, in dienst van 'n onderneming (de Imexato) te Zeist, ontving in september jl. bezoek van de directeur van een Duitse firma, die een partij spek van Franse herkomst had ge kocht, doch geen kans zag deze in Neurenberg te krijgen. Hij verzocht de medewerking van K. om dit spek naar West-Duits- land uitgevoerd te krijgen en of schoon deze aanvankelijk weiger de hierop in te gaan, besloot hij onder aandrang van de andere partii de zaak te bespreken met zijn directeur. Daar de Zeister onderneming in grote financiële moeilijkheden verkeerde, zag deze er wel winst in. Op 22 okt. van het vorig jaar ging er een partij van 10.000 kilogram „Ne derlands" spek de Duitse grens over, voorzien van een vals cer tificaat van oorsprong, alsmede een dito veterinaire goedkeuring. Toen er later nog een tweede partij naar Hannover werd ver zonden, kwamen er van Duitse zijde klachten binnen, dat Neder land het toegestane contingent voor spek had overschreden, ter wijl officieel de toewijzing nog niet was uitgeput. Een onder zoek bracht de zaak aan het licht en als gevolg hiervan volgde de in hechtenisneming van een drie tal personen. In zijn requisitoir merkte de of ficier van justitie o.a. op, dat het delict van ernstige aard is te ach ten, gezien de internationale ach tergrond. Hij meende dat ge knoei met officiële documenten de Nederlandse naam in het bui tenland zou kunnen schaden. Tegen de 49-jarige directeur M. van T. te Zeist, die hij moreel verantwoordelijk achtte, eiste de officier een jaar met aftrek, een zelfde straf hoorde de 41-jarige directeur ener N.V. te Drieber gen, W. W. van R., aan wien valsheid in geschrifte en uitlok king tot medeplichtigheid ten laste was gelegd, eisen. Tegen de 34-jarige koopman W. C. V. uit Zeist werd wegens vervalsing van certificaten van oorsprong en veterinaire verklaringen, even eens een jaar met aftrek gere- quireerd. Diens raadsman, mr. C. Kous- semaker uit Zeist, vroeg aan de getuige-deskundige in deze zaak, de heer F. van Rosmalen uit Den Haag, of het hem bekend was, dat in de jaren 1951/'53 grote partijen spek, afkomstig uit het buitenland, naar Duitsland zijn doorgevoerd, waarvoor met toe stemming van de Nederlandse autoriteiten een Nederlands cer tificaat van oorsprong werd af gegeven. De heer Van Rosmalen kon hierover geen verdere mede delingen doen. In zijn pleidooi onderstreepte de verdediger nog eens deze kwestie, welke naar zijn zeggen de Duitsers alleen voordeel zou hebben opgeleverd. Ook in het onderhavige geval aldus pleiter wisten de Duitse firma's precies wat zij zouden ontvangen en enig nadeel is door deze transactie niet ontstaan. Hij zag geen verschil tussen het van regeringswege gevoerde beleid en de handelwijze van zijn cliënt en concludeerde tot vrijspraak, subs, een voorwaardelijke straf. Ook de andere verdedigers drongen aan op aanmerkelijk lichtere straffen dan geëist. Tegen de procuratiehouder K. eiste de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf en tegen de 22-jarige im- en expor teur H. R. J. te Utrecht, die op aandringen van zijn opdracht gevers zijn medewerking had verleend bij het invullen van de certificaten van oorsprong, vijf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De uitspraken in deze vijf za ken volgen dinsdag 16 april. VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR „HAAGSE PUK" maar officier gaat in appèl „Bij hoog en laag hebt u me bezworen, Haagse Puk gaat van de Zeedijk weg en zal geen por tier meer zijn, gaat gewoon wer ken. Maar nu sta je hier weer. Ik heb de laatste keer, ondanks je 15 vonnissen, je nog een kans willen geven", deze woorden sprak vrijdagmorgen de officier van justitie, mr. J. F. Hartsui ker, tot „Haagse Puk", de por tier J. J. v. d. M„ een bekende figuur in „de rossige buurt" van de hoofdstad, die vrijdagmorgen voor de politierechter moest ver schijnen wegens een vechtpartij. Van de M„ die in de nacht van 28 januari j.l. was hij had een borreltje op in de St. Olofs- steeg met twee militairen slaags geraakt. Twee sergeants ston den „toevallig" voor het huis van een voor het raam zittende „dame" te praten en maakten daarbij grapjes over deze vrouw. De politierechter merkte op: „Was dat wel zo toevallig? Grap jesmaken is gevaarlijk. Ik zou er in het vervolg maar niet meer heengaan". Haagse Puk kwam in gezel schap van twee vrienden de steeg in. „Je kunt beter weg gaan, want de dikke is op vech ten uit". Deze profetische waar schuwing gaf één der vrienden van verdachte tot de militairen. Na, en omdat hij de twee ser geants elk een stomp tegen het hoofd had gegeven, werd v. d. M. gearresteerd en naar het po litiebureau Warmoesstraat over gebracht. De daar in de cel aan gebrachte schade heeft hij in tussen betaald. Haagse Puk ont hulde voor de politierechter, „het is allemaal gekomen door de borrel". Thans ondergaat hij 'n refusalkuur. De officier van justitie eiste een maand onvoorwaardelijk voor deze vechtpartij. Hij deelde mede er voor te zullen zorgen, dat de drie maanden voorwaar delijk, die Haagse Puk o.m. wa ren opgelegd zullen worden om gezet. De politierechter, mr. L. de Blécourt, wilde het nog één keer met de verdachte proberen. Hij veroordeelde hem tot 2 maan den voorwaardelijk met de ver plichting binnen drie maanden de schade aan de kleding van de sergeants, in totaal 82,50, te voldoen. „Voor zo'n kans ga ik niet in appèl", zei Haagse Puk. Maar de officier reageerde hierop on middellijk: „Maar ik wel". LADING GING SCHUIVEN 4 ARBEIDERS GEWOND Gistermorgen omstreeks 11 uur is aan de Kleine Caubergerweg te Maastricht bij de groentevei ling de lading van een door een tractor getrokken oplegger, be staande uit gasbuizen van vijf meter lengte en 20 cm doorsnede, gaan schuiven en rollen. De vijf arbeiders, die op deze lading za ten, kwamen hierdoor in het ge drang. Een van hen wist tijdig weg te springen, maar de vier anderen raakten bekneld tussen de zware buizen. De 40-jarige me taalslijper M. B. uit Maastricht werd ernstig aan hand en schou der gewond, vooral een paar vin gers zijn zeer zwaar gekneusd. Hij werd ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De an dere drie arbeiders kregen lich tere verwondingen en konden, na door de G.G.D. verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze van lading. JUWELENDIEFSTALLEN IN DE HOOFDSTAD. De 38-jarige goudmsid H. E. en de 44-jarige opkoper J. D., beiden uit Amsterdam, zijn als verdacht van resp. verduistering en heling, door de recherche te Amsterdam aangehouden en voor de officier van justitie geleid. De goudsmid deed eind vorig jaar aan het bu reau Stadhouderskade aangifte, dat hij een gouden armband, be zet met briljanten ter waarde van ƒ9000, die hij in reparatie had, miste. Of hij had de arm band verloren öf ze was hem ont rold, meende hij. Bij het onder zoek, dat de politie instelde, bleek dat van verlies of zakkenrollerij geen sprake kon zijn. Toen later ook nog restanten goud en bril janten, van de armband afkom stig, te koop werden aangeboden, werd tot arrestatie van de goud smid en van de opkoper overge gaan. Voorts zijn er bij de politie aan giften van juwelendiefstallen bin nengekomen, waarvan de daders nog niet bekend zijn. In de nacht van 3 op 4 april werden uit een slagerij in de Van Baerlestraat een gouden damespolshorloge, be zet met diamanten, een gouden schakelarmband, een gouden si garettenkoker en twee gouden damesringen gestolen. In een diamantslijperij, kantoorhouden- de in de diamantbeurs, zijn op 2 april 25 geslepen diamanten, ter waarde van 1250, ontvreemd. AMSTERDAM KOMT 20.442 WONINGEN TEKORT. Amsterdam telde op 1 decem ber j.l. 871.138 inwoners en 271.847 gezinnen met woningbe hoefte. Het aantal woningen in de hoofdstad bedroeg 245.405, zo dat in Amsterdam 26.442 wonin gen tekort zijn. Sedert de bevrijding zijn ruim 23.000 woningen gebouwd, waar van het grootste deel woningep van de 33 bouwverenigingen. Op 31 december j.l. waren in aan bouw 5500 huizen. In voorberei ding was de bouw van totaal 10.475 woningen en 5 tehuizen met 1116 woongelegenheden. Van de 5716 in de oorlog ver woeste huizen waren er op 31 december j.l. 2280 herbouwd of hersteld. Van het woningbezit der ge meente, dat rechtstreeks door de gemeentelijke woningdienst wordt beheerd, bedroegen de bouwkosten rond 129 miljoen gulden. Van de woningen in Am sterdam door woningbouwver enigingen op voet van de wo ningwet gebouwd en beheerd be droegen de bouwkosten 412 mil joen gulden. Westduitse taxichauffeurs, dit een bijeenkomst van hun vak bond te Bonn bijwoonden, heb ben de eis gesteld dat de dood straf in West-Duitsland weer van kracht zal worden verklaard. Aanleiding hiertoe is het feit, dat sinds 1950 duizend aanslagen op leden van hun gilde zijn ge pleegd, hetgeen in 150 gevallen tot de dood van de aangevallenen leidde. De taxichauffeurs hebben ver klaard in geheel West-Duitsland een uur te zullen staken indien hun eis niet wordt ingewilligd. In India is de eerste communis tische regering gevormd in de staat Kerala. De leider is Sankar Namboedripad, lid van het poli tieke bureau van de Indische communistische partij. Het kabi net bestaat uit elf leden, onder wie twee onafhankelijken. Te Santiago is officieel mee gedeeld, dat bij de ongeregeldhe den in de hoofdstad en Valpa raiso 17 mensen om het leven kwamen en 318 werden gewond. Ongeveer duizend personen wer den in hechtenis genomen, on der wie een links lid van de volksvertegenwoordiging. Mili taire tribunalen zullen de ge arresteerden berechten. De regering verklaart, dat de verboden communistische par tij, „geholpen door misdadige elementen", tot de ongeregeld heden had aangezet. Zoals bekend, ontstonden de ongeregeldheden, toen betogers protesteerden tegen verhogin gen van de tarieven der open bare vervoersmiddelen. De staat van beleg in het ge hele land en het uitgaansver bod in Santiago zijn nog steeds van kracht. Militairen en cara binieri patrouilleren door de straten van de hoofdstad, waar de rust op twee incidenten na is teruggekeerd. Militairen scho ten n.l. donderdag op mensen, die trachttten arbeiders te ver hinderen naar een fabriek terug te keren. Ongeveer tien perso nen liepen hierbij verwondingen op. Voorts deed zich in een lu xueuze club een ontploffing voor, waardoor brand ontstond. (Advertentie) Juist op het moment, dat de cir- custrein passeerde, stortte op de weg van Palermo naar Mes sina een tunnel in. Er ont stond een paniek. Hulpgeroep weerklonk in het donkeroli fanten trompetterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaosGelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de dompteur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belangrijkste onder delen van de nieuwe tent, bleken zwaar beschadigd. Tijdens het op nieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanonnade van donderslagen, oog verblindend weerlicht en een kletterend geweld van hagel stenen. Als men aan voortekenen geloof de, kon het niet ecger. De olifan ten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren spron gen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde door, geen droga draad meer aan het lijfBe- lééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het cir cus. Lees de boeiende en afwis, selende geschiedenis van het cir- cus van vóór onze jaartelling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven 't voor u: het standaardwerk „De bonta droom van het Circus". Met leuka pentekeningen en prachtige kleu» reuplaten. Voor slechts 2,50 kunt u dit boekwerk kopen b: uw roomboterleverancier o rechtstreeks bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaanda toegezonden, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleuren, platen en treffende fotoreproduk. ties, die u gratis krijgt voor rijks, botermerken. Op elk pakje room* boter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor da zondag! De zojuist verschenen jaarver slagen van Philips en Unilever hebben blijkbaar niet alleen op de beurs, maar thans ook op het pu bliek een gunstige uitwerking. Zowel de arbitrage als het pu bliek zijn kopers van beide aan delen. Gistermorgen ingezet op 26712, werd aldra een koers van 270 door aankopen, speciaal voor Zwitserse rekening, bereikt voor aandelen Philips. Naast het gun- stige jaarverslag, speelt hier de binnenkort te verwachten note ring van deze aandelen op de beurs in Zwitserland, waardoor het fonds een nog grotere Euro pese bekendheid krijgt, een be langrijke rol. Ook de hoeklieden waren gisteren ruim van koop orders voorzien. Het kon niet an ders of er moest wei een hoge openingskoers tot stand worden gebracht. Na gistermiddag bij opening 271, trok de koers nog aan tot 273, tegen donderdag slot- prijs 267. Al met al een goede week voor het aandeel. Ook Unilevers lagen gisteren schrijfrnachines „Perfekt fbt th «ft datalt" R IJ NBERG'S HANDE L S B UREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOÓRDSTRAAT 78 door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 121) Nadruk verboden. „Begin Je te geloven, dat ik goed heb gedaan?" vroeg ik. „Neen ja. Ik weet niet, wat ik er van zeggen moet. Het is te moeilijk. Maar ik zou niet graag in jouw schoenen staan, Hilary. Mijn kracht zou een der gelijke proef niet doorstaan". Zij sprong van de tafel en pook te met overdreven heftigheid in het vuur. „Ik ik heb je van nacht horen huilen en ik zag je gymnastiek doen". „Iemand heeft in de Daily Mail geschreven, dat als je vijf tig keer over een haarspeld springt, dit slaap verwekt", gaf ik onverschillig terug. „En waarom slaap je niet?" „De nachten zijn zo warm maar de keukenmeid, die de keuken binnen kwam, stoorde mijn uitleg en ik ging weer naar mijn jampoten terug. Later op de dag ontving ik een andere brief. Juanita schreef, om mij te vertellen van haar verloving met Tony, en mij de les te lezen, dat ik niet naar „Warraby" was gekomen, om persoonlijk afscheid te nemen. De brief vloeide over van geluk en grapjes. Natuurlijk was het altijd haar bedoeling geweest, Tony te nemen, als hij voldoen de geld had om twee mensen be hoorlijk te onderhouden. Dat had zij hem gezegd. Zij was geen meisje, dat tevreden was met een leven op een stel boven- achterkamers, met haar haar in krulspelden, terwijl zij zelf kook te en waste, haar jurken keerde, zelf haar blouses maakte vol gens goedkope patronen en haar zondagmiddag doorbracht met wandelingen met haarman in een openbaar park. Tony, arme stakker, was niet ge knipt geweest voor werken en geld verdienen dat wist zij even goed als ieder ander. Dus was zij verplicht geweest hem te weigeren tot er ergens geld opdook. Maar de wonderen zijn de wereld niet uitHet geld was opgedoken tonnen vol! En verdiend door Tony zelf. Hoe hij dit had klaar gespeeld? Louter toeval. In zijn vrije ogenblikken had hij een spel uitgevonden een van die dwaze spelletjes, waarbij je probeert iets te doen wat je niet kunt. Een vriend had het gezien en met helder zakelijk inzicht raadde deze hem aan, het op de markt te brengen. Het zou juist iets zijn voor het Engelse publiek en het was zo. Binnen een maand speelde iedereen het, en 't geld rolde in Tony's zakken. Er wer den verstandige beleggingen ge daan. Twee van Juanita's Grand Trunks werden verkocht om haar uitzet te bekostigenen ze zouden dan de een en twintigste september trouwen. De brief eindigde met een uit nodiging aan mij, om een van de bruidsmeisjes te zijn en zij zou mij de japon cadeau geven. En wanneer ik naar de stad te rugkeerde? Zij hoopte spoedig, daar zij zo'n leuke tijd hadden met het bekijken van huizen en het bespreken van de huwelijks reis en japonnen en stoffen, enz. enz. En zij wilde mijn nieuws horen was er nieuws? Dat hoopte zij. Verloofd zijn was heel prettig en interessant. En terwijl ik las, sloop een grote afgunst mijn hart binnen. Zij was zo gelukkig en daar was ik blij om. Blij, dat mijn lieve, aardige Juanita zo innig geluk kig en tevreden was, maar mijn eigen eenzaamheid werd door het verschil verhoogd. Waarom moesten sommige mensen altijd in de zon leven, en andere voor goed in de schaduw? Ik haalde mij het Carton-gezin voor de geest, zittend in hun mooie huiskamer nicht Janet, be minnelijk, vriendelijk, trots op haar twee dochters en aanstaan de schoonzoon, trots op haar eigen bekwaamheid om van lege cacaobusjes nog iets te maken. Dorothea, vermakelijk, onbere kenbaar in haar opmerkingen, oorspronkelijk, vrolijkheid uit stralend. Tony, met zijn puzzles bezig, als hij niet in beslag wordt genomen door het kijken naar zijn verloofde, knap, opvallend gekleed, gelukkig en met een air van bezit, dat alle aardige man nen aannemen, als ze met het meisje van hun hart verloofd zijn. En de uitverkoren bruid, lui als gewoonlijk, het hoofd te gen een hoop zijden kussens geduwd, artistiek gehuld in een soepele jupon van zijden tussor, pratend met haar mooie, diep- klinkende, slepende stem en wel met zo'n zin voor het prac- tische, dat Tony zijn vliegen en spinnewebben in de steek laat om verrukt naar haar te kijken. En ik ik was alleen in een tuin vol zomerzonneschijn. En men is in de zomer altijd eenza mer dan in de winter en deze tuin was beslist aangelegd voor voorMaar ik wilde me zelf niet toestaan te denken mijn lot met dat van Juanita te vergelijken. Ik vloog over het grasveld naar de moestuin op zoek naar Abinadab. De held van een boek, dat ik juist had uitgelezen, die een rampzalige liefdesgeschiede nis had, begon op een Yorkshire heideveld te graven, ten einde zijn smart te verdoven. Duim voor duim bewerkte hij het land hoewel het veenachtig en kaal was en bracht het in een staat van wonderlijke vrucht baarheid en schoonheid. En ter wijl hij werkte, ontwikkelde en vermooide zijn eigen karakter zich, en tegen de tijd, dat hij zijn taak volbracht had, was zijn liefdesverwikkeling opgelost en trouwde de vrouw, die hij liefhad. Mijn karakter had on getwijfeld ontwikkeling en ver- mooiing nodig. (Wordt vervolgd). weer zeer vast in de markt. 383 in de morgenuren, werd gister middag op 388 ingezet om daarna door aankopen vanjtrbitrage tot 391% te stijgen, tegen ddnderddg 385. In Koninklijke Olie was het gistermiddag erg rustig. Van aartbod was echter geen sprake. De koers bewoog zich circa 50 cent boven pariteit Amerika op ƒ183,60, hetgeen fractioneei ho ger was dan donderdag. AKU, na 199, op 201%, om te sluiten iets boven de 2 maal pari. Van da scheepvaartwaarden konden Mij. „Nederland", Scheepvaart Unie en Holland Amerika Lijn zich 2 tot 3 punten verbeteren. Cultures verlaten wegens politieke situa tie in Indonesië, ca. 1 punt lager. Staatsfondsen nauwelijks prijs houdend. Eerste verhandeldag van de 5 procent converteerbare obligaties Zwanenberg-Organon, advies 116. Aandelen advies 309 (306). Eerste verhandeldag 2% procent premielening Zuid-Hol land advies 100 bieden. Prolongatie 3% procent. NABEURS Kon. Olie: 184—185.40 (183.25) Philips: 276—278 (273%) Unilever: 392—393% (391% Texas Instrument: 21% Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind, fondsen Algemeen COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSOH-VL A ANDEREN" TERNEUZEN. O Veiling van 5 april GROENTEN. Per 100 stuks: Sla A 8,50—- 13,—, B 8,50—10,40, C 5— 5,70. Per stuk: Bloemkool All 57 70 ct, BII 35—41 ct, C II 11—28 ct C afw. 422 ct; Knolselderij C 34 ct. Per bos: Selderij 9 ct; Radijs 19—24 ct. Per kg: Andijvie 4853 ct; Breekpeen II 4,5—5 ct; Prei 10 12 ct, B 10 ct; Witlof B 27—33 ct, Bil 1729 ct; Rabarber 27 ct; Spinazie II 3548 ct; Asperges B II 2,10. AARDAPPELEN Per 100 kg: Eigenheimers ƒ8; Ginneken 8; Furore 10,10. Vroege asperg*0. Gisteren werden op de Coöp. Vruchtenveiling alhier de eerste asperges aangevoerd door Ce heer G. Poppe te Koewacht

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6