Provinciaal nieuws KERKDIENSTEN. srs arrsv! afflrJSWf» Eric de Noorman - Het loon der hebzucht A Z0NDAGD1ENST ARTSEN KERKNIEUWS KAVEEWEE Nederlands bedrijf introduceerd nieuw radarapparaat Burgemeester van Eindhoven benoemd BURGERLIJKE STAM) Voorde Zondag W SLUIS. gereformeerde kerk (Onderh. Art. 31 D.K.O.) doopsgezinde gemeente. room s-katho i.if.ke kerk. TERNEUZEN. KOEWACHT. RFTR ANCHEMF.NT. De beste serie van 1957 IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE Treinongeluk in Italië DE ONDERHANDELINGEN OVER HET SUEZKANAAL ZEEPOST ADENAUER OVER ATOOMWAPENS Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de prak tijk van de artsen te Terneuzen worden waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, tel. 2020. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. Mijn God sal naar Zijn rijk dom vervullen al uw nood druft door Christus Jesus. Filip. 4 19. Tot de gemeente van Filippi rjcht Paulus hier het woord, die zich juist beijverd had, om hem van het nodige te voorzien, ter wijl hij in Rome in banden zucht te. Nu doet Hij hier de belofte ho ren, dat de Here met Zijn over vloed hen zal zegenen om hetgeen zij voor de gevangen broeder ge offerd hadden. Ook voor ons is dezelfde belofte van kracht. Wie heeft het leren verstaan, dat al het zijne, aards bezit en geeste lijke heilsgoederen, gaven Gods zijn, om er mede te woekeren, tot heil van de naaste en ter groot- making van 'sHeren naam? Die zullen in dubbele mate de hemel se gaven toevloeien, die zij nodig hebben om hun gang door de we reld een gezegende gang te doen zijn. En eveneens zal ieder, die zich „nooddruftig" gevoelt, en van God begeert wat Hij nodig heeft, het ondervinden, dat hij met een God te doen heeft, die niet ver wijt, maar mildelijk geeft. Weet gij wel, hoe mild dan onze God is? Ons tekstwoord zegt het ons. Waar wij vele behoeften hebben, daar heeft de Here zelf zich ver bonden die te vervullen. Niet maar karig en afgemeten naar onze nood, maar overvloedig naar Zijn rijkdom. Gevoelen wij het niet, dit Schriftwoord overden kende, dat wij kinderen zijn eens rijken Vaders? Het behoeft ons dus heden aan niets te ontbreken. Al wat u ontbreekt Schenk Ik, zo gij 't smeekt, Mild en overvloedig. (Uit Nieuw Bijbels Dagboekje.) POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Benoemd werden tot: dijkgraaf van de Overslagpolder de heer A. A. J. de Clerck te Overslag; dijkgraaf van de Dek- kerspolder de heer W. M. Diele- nan te Axel en tot diens plaats vervanger de heer R. A. Pollet te Sas van Gent; dijkgraaf Oude Eglantierpolderde heer K. M. Steendijk te Axel en tot diens plaatsvervanger de heer J- van Hoeve Lzn te Axel; dijkgraaf van de Koudepolder de heer J. de Dreu te Hoek; gezworene van de Stoppeldijkpolder de heer A. Mangnus te Vogelwaarde; dijk graaf van de Van-Lijndenpolder de heer J- W. Scheele te Bosch- kapelle; dijkgraaf van de Zaam- slagpolder de heer K. de Koeijer te Zaamslag; dijkgraaf van de calamiteuze polder Kleine-Huis- sens de heer M. Dieleman te Zaamslag en tot gezworene de heer F. de Koeijer te Zaamslag; plaatsvervangend dijkgraaf van de Buthpolder de heer W. Koster Jzn te Axel; gezworene van het waterschap Lamswaarde de heer C. C. M. Buijsse te Hontenisse; dijkgraaf van de Kleine-Stellepol- der de heer A. B. W. Kindt te Philippine en tot diens plaatsver vanger de heer R- G. Barbé te Philippine. STEEDS MEER BLOESEM OP ZUID-BEVELAND In de Zuid-Bevelandse fruit boomgaarden komen steeds meer bloesems. Vorige week gingen de knop pen van de vroegbloeiende peren reeds open en ook de pruimen toonden toen reeds hun bloesem pracht. Op het ogenblik zijn daar steeds meer peren bijgekomen en ook van de kersen kan worden gezegd dat ze vrijwel in bloei staan. Het komende weekend zul len overal in Zeeland de kersen bomen volop bloeien. Alles bloeit dit jaar even rijk en de Zuid-Bevelandse boomgaar- den welke vooral te vinden zijn rond Goes en Kapelle-Biezelinge, gaan weer een prachtige aanblik bieden, vooral omdat er nu zo veel bloesem tegelijk is als ge volg van het zachte en zonnige weer van de laatste tijd. STAATSSECRETARIS VELDKAMP NAAR ZEELAND De staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp zal op 26 en 27 april een werkbezoek aan Zeeland bren gen. Voornamelijk zal hij de moeilijkheden bestuderen, die er zijn bij de industrialisatie en de recreatie van Zeeland. Zo zal hij een bezoek brengen aan Breskens, waar hij de wer ken van de nieuwe veerhaven zal bezichtigen. De staatssecretaris hoopt zodoende een overzicht te krijgen van de moeilijkheden der plaatselijke middenstand. MOSSELZAAD. De Waddenzee zal voor het vis sen van mosselzaad op de ban ken en droogvallende plaatsen van het westelijk deel van de Waddenzee worden opengesteld van 30 april tot 17 mei. Met dit mosselzaad zullen de percelen in de Waddenzee die daar door de vissers in cultuur worden gebracht, kunnen wor den bevolkt. Reeds nu zijn de meeste mos selkwekers uit Zeeland naar de Waddenzee vertrokken om hun percelen in gereedheid te bren gen of om netten uit te zetten, waaraan het mosselzaad naar men hoopt zal aanslaan. Dit laat ste is een werkwijze die dit jaar voor het eerst wordt toegepast. eveneens voor de derde Paasdag, Hemelvaartsdag met de dag er voor en er na. Van 1 juni af is kantoor verder dagelijks open tot 1 oktober. Om misverstanden te voorko men, dient opgemerkt te worden, dat toeristisch verkeer van Ne derlanders en Belgen langs deze grenspost dagelijks mogelijk is en wel gedurende het gehele jaar. Nestkastjes De Vogelbeschermingswacht voor West Zeeuws-Vlaanderen zal de vogelstand te Retranche- ment bestuderen. Voor dit doel zijn nestkastjes beschikbaar ge steld, die op diverse punten van de gemeente zijn opgehangen. Natuurreservaat gesloten. Nu de broedtijd is aangebroken, is 't natuurreservaat ..Het Zwin" weer tot 15 juli voor het publiek gesloten. Jaarvergadering V.V.V. In café Lamminsvliet werd de jaarvergadering van de plaatse lijke V.V.V, gehouden. Besloten werd financiële medewerking^ te verlenen aan de tentoonstelling S. P., zulks ter gelegenheid van de organisatie van een bepaald evenement. De meeste bestuurs leden gaven te kennen, dat zij wensten af te treden, doch er werd ten slotte toch besloten daarmede te wachten tot na de tentoonstelling. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 7 APRIL. NED. HERV. KERK. (Zesde Lijdenszondag.) Axel: 10 uur Ds. K. Verbeek; 2.30 uur Ds P. J. Pennings (Bed. H. Doop)7 uur Ds. J. G. van Iepe ren (Jeugddienst). Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen: 2.30 uur Ds. W. J. v. Meeu wen (Bed. H. Doop). Hontenisse: 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, van Axel. Hulst10.30 uur Vicaris J. van San ten, van TerKaple. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo (Bed. H. Doop)2.30 uur Ds J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Vicaris J. Lal- leman - 3 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Doop). Driewegen: 7 uur Ds. J. Schol- Zaamslag: 9*30 uur Ds. G, Jansma; 2.30 uur Eerw, heer C. H. Heij- boer. Othene: 7uur Ds. G. Jansma. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur Ds. D. J. Couvée: 3 uur Ds. P. Visser, van Tilburg^ Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. Schalkwijk. Terneuzen: 10 en 3 uur Ds. H. man (Voorber. H. Avondmaal). Hoek: 9 en 2.30 uur Cand. J. G. Meüer, van Oldenhove (Gr Terneuzen: 10.30 en 5 uur Cfjnd- J G. Meijer, van Oldenhove (Gr.). Hoek: Geen opgave. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: Geen opgave. GEREF. GEMEENTE Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 8 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees- j dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. (In samenwerking met de N.P.B.) Terneuzen10.30 uur, zaal Noord straat 18, Ds. O. Elseman, van Bergen op Zoom. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur en 7 uur Sa menkomsten. Axel: '7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur u T-J icopn Hulst6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen7 uur. 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. DINSDAG 9 APRIL. GEREF. GEMEENTE (Gebouw „Pro Kege".) Terneuzen: 7,30 uur Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. (Instl- tuering der gemeente. Bevesti ging van Ouderlingen en Dia kenen.), WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 7 APRIL. NED. HERV. KERK. (Zesde Lfldenszondag.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Gadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed.H. Doop). Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. EiJgen- daal (Bed H. Doop). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen (Bed. H. Doop). Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. van Evert. Zuidzande: 11.15 uur Ds. J. van de Graaff. van Nieuwvliet. CHR. GER. KERK Beroepen te Zaamslag ds. E. Venema, te Maassluis. Aanbesteding riolerings- en bestratingswerken. Ten gemeentehuize werd aanbe steed het uitvoeren van riolerings- en bestratingswerken in de Loui- sapolder te Sluiskil. Hiervoor werd als volgt inge schreven Gebr. De Bokx te Terneuzen ƒ56.670; P. Mollet te Hoofdplaat ƒ55.000; C. D. de Ruijsscher te Biervliet ƒ53.510; Firma Sponse- lee te Kloosterzande ƒ50.390; J. en K. T. den Ouden te Biervliet 50.307; K. Lukassen te Walsoor de 50.000; M. P. Hol n.v. te Hulst 49.705. Het werk is aan de laagste in- schrijfster gegund. De raming be droeg 56.000. Bekroningen jaarmarkt. De alhier gehouden jaarlijkse paarden en veemarkt had de vol gende uitslag: Grootst aantal aangevoerde paar den: le pr. A. Sujj. Schoonste merrie van 4 jaar of ouder: le pr. J. Kips, 2e pr. J. van Daele, 3e pr. E. van Gaever. Schoonste ruin van 4 j. of ouder: le pr. J. v. Daele, 2e pr. A. Martens. Schoonste 3-j. merrie of ruin: le pr, A. Tut), Schoonste 2-j. merrie of ruin: le en 3e pr. A. Suij, 2e pr. J. Kips. Schoonste veulen beneden 2 jaar: le en 2e pr. A. Suij. Grootst aantal aangevoerd rund vee: le pr. L. v. Dorsselaer (20) Beste baatgevende of kalfdragen- de koe: le pr. J. Janssens, 2e pr G. Dierick, 3e pr. J. v. Regemortel. Beste kalfdragende vaars: le en 2e pr. L. v. Dorsselaer, 3e pr. J. Janssens. Vet vee: le pr. en 2e pr. H. Pie- ters. 3e pr. C. van Duiisse. Ossen: le en 2e pr. P. Coenen. Stieren met tanden: le pr. J. Pie- ters. 2e pr. J. de Bock. Stieren zonder tanden: le pr. J. de Bock. Pinken: le pr. L. v. Dorsselaer, 2e or. J. Pieters, 3e pr. C. v. Dujjsse Hokkelingen: le en 2e pr. L. van Dorsselaer, 3e pr. G. Dierick. Dikbillen: le en 2e pr. L. v. Dors selaer. Grootst aantal varkens: Gebr. De Meii (18). Bigeen: le pr. Gebr. De Meij. KONIJNEN. Rammen: le pr. E. de Koning, 2e pr. F. Roegiest. Voedsters: le pr. E. de Koning, 2e pr. G. Coppieters. Openstelling grenskantoor. Het grenskantoor te Retran chement is thans weer op zater dagen, zondagen en maandagen voor het verkeer van alle nationa liteiten opengesteld. Dit geldt 21 - 27 - 31 «n 36 Raadsvergadering. Donderdag kwam de raad in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester Von Bönninghausen. Afwezi" waren de raadsleden P. van Hijfte, C. Riemens en F. Tazelaar. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het bestuur der R.K. meisjesschool om mede werking te verlenen bij de aan schaf van 3 oliekachels en een tank voor genoemde school. In principe werd besloten medewer king te verlenen, doch daar er een bedrag van 3375 mee ge moeid is, mag eerst tot bestelling worden overgegaan wanneer hiervoor gelden kunnen beschik baar worden gesteld. Op een verzoek om toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling van de Zeeuwse muziek school wordt, hoewel het belang voor de streek er wel van wordt ingezien, besloten gezien de on gunstige financiële positie der ge meente niet toe te treden. Van de winkeliers G. Neijssen, Th. Verdeghem en Ph. de Witte is een verzoek ingekomen om hun winkels dezelfde uren te mogen openhouden als de ta bakszaken n.l. 's avonds tot 8 uur en zondags van 8 tot 12 en van 16 tot 21 uur. Voor zover dit mo gelijk zal blijken, is de raad wel genegen deze zaken hiermee ge lijk te stellen. Gezien het feit dat de herzie ning.. y,an het uitbreidingsplan vóór 15 juni moet zijn vastge steld wordt dit plan' uitvoerig be sproken. De heer Dellaert vindt het jam mer dat hiervoor niet meer raads leden aanwezig zijn. Na enige be spreking zal het plan in de hui dige vorm ter visie worden ge legd. Verder werd nog medegedeeld, dat het industrieterrein in de buurt van Ponte Avancé komt te vervallen en zal worden gepro jecteerd in de omgeving van de boterfabriek. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer A. Dellaert naar de mogelijkheid de overtollige grond aan de Princessenstraat te deponeren in de laagte achter het pand van G. Goossens. Vliegtuig gestationeerd. Op een stuk luzerneland van de heer P- Haverbeke in de Clara polder kan men tegenwoordig vele malen per dag een vlieg tuigje zien opstijgen. Het is de P.H.-N.G.B. Piper eigendom van de combinatie luchtvaartbedrijf „Nederland" gevestigd te Breda. Dit vliegtuig is hier gestationeerd om de gewassen der landbou wers in West Z.-Vl.aanderen te besproeien tegen ziekten en in secten. Op het ogenblik zijn het de velden koolzaad welke men besproeid. Hierna zullen nog di verse andere gewassen volgen. Het zal niet lang duren of dit vliegtuigje is in onze gemeente een normale verschijning gewor den. C.V.O.-school Daar het vorig jaar op feeste lijke wijze het gouden jubileum der school voor C.V.O. was her dacht, meenden het bestuur en de leerkrachten ditmaal te kunnen volstaan met de ouders der leer lingen de gelegenheid te bieden het werk hunner kinderen te ko men bezichtigen en tevens met het onderwijzend personeel een eventueel gewenst gesprek te hebben over de vorderingen, ge drag enz. van hun schoolgaand kind. Hiertoe lagen in de lokalen het werk op de schoolbanken te be zichtigen, waarbij vooral veel aandacht was gewijd aan de ver vaardigde handwerken van de meisjes. Het viel de moeders van de meisjes op dat hun kinderen reeds in staat waren behalve di verse breiwerken zeer aardige doorstop-, applicatie en gebor duurde handwerkjes te maken en zelfs de beginselen van zelfge maakte kledingstukken machtig bleken te zijn. Het was voor de leerkrachten prettig te zien met hoeveel aan dacht de talriike ouders en overi ge belangstellenden een en ander bezichtigden en... beoordeelden en met hen een gesnrek voerden over de vorderingen der leerlin gen en de daarbij voorkomende problemen bespraken. Oriëntatierit ten bate van Roode Kruis. De oriëntatierit voor auto's ten bate van de afdeling W. Zeeuws- Vlaanderen van het Nederlandse Roode Kruis zal dit jaar worden gehouden op 11 mei a.s. Op een gistermiddag gehouden persconferentie heeft radio-Hol- land N.V. een radarapparaat gedemonstreerd, dat gemaakt is door een Nederlands bedrijf (Philips) en aan het einde van het jaar of begin 1958 in de handel zal komen. Dit toestel onderscheidt zich van de thans in gebruik zijnde toestellen door de zeer korte golflengte van acht millimeter (tot nu toe bij andere toestellen drie of tien millimeter) aldus de hoofd-ingenieur van Radio-Hol land, ir. H. T. Hylkema. Als voordelen van dit toestel zag hij de buitengewoon grote definitie, waarbij op het scherm de vorm van het eigen en de omringende schepen te zien is, welke koers zij voorliggen en welke richting zij uitgaan. Vandaar de naam „ship shape radar". Dit toestel heeft verder geen aansluiting op kompas of log nodig en indien gewenst kan 't radarbeeld op de gebruikelijke manier worden gestabiliseerd. Ir. Hylkema zag als nadeel van het toestel de hogere prijs in vergelijking met andere. De laatste variëren van vijftien tot zestigduizend gulden en de prijs van dit nieuwe apparaat zal dichter in de buurt van het laat ste dan het eerste bedrag komen te liggen. Ook is het afstands- bereik minder dan van andere apparaten: het grootste heeft !c „r n.l. vijf, het kleinste drietiende van proef een maand met het toestel uitgerust en heeft er drie of vier reizen mee gemaakt naar Londen. Op de Theems zijn vol gens ir. Hylkema de voordelen gebleken. Men zag op 't scherm projecties van voorwerpen, die men nog nooit daarvoor had ge zien. Op bepaalde vliegvelden is dergelijke radar reeds in ge bruik, doch voor de scheepvaart noemde spr. het apparaat „een wereldprimeur". automobilisten, die niet geregeld deelnemen aan dergelijke ritten, goed te rijden is, doch ook er varen rijders zullen aan deze rit plezier beleven. Het traject, dat circa 70 75 kilometer lang is. ligt geheel in W. Zeeuws-Vlaanderen en voert langs goed bereidbare wegen. De gemiddelde snelheid bedraagt 36 km per uur. De start vindt plaats od het Ledeloiein te Oostburg, terwiil de finish dit jaar in Zuidzande ligt. Na afloop van de rit bestaat voor de deelnemers gelegenheid deel te nemen aan een gezamen- liike koffiemaaltiid In hotel „De Zwaan" te Zuidzande. tijdens welke de uitslag zal worden be kend gemaakt Verkeersexamen. De deelnemers aan de verkeers- cursus voor volwassenen te Zuid zande hebben deze week in het Verenigingsgebouw „Het Plekie" het schriftelijk gedeelte van het verkeersexamen afgelegd. Het mondelinge gedeelte van dit examen zal worden afgeno men od woensdag 10 april door de cursusleider, de wachtmeester le klas J. Casteleljn, terwijl ver der als examinatoren zullen wor den uitgenodigd de le luitenant der Rijkspolitie C. W. Bloemers uit Terneuzen en de adjudant J. K. Hariot, groepscommandant te Oostburg. eerste plaats als tweede toestel op grote schepen, dus als aan vulling van de drie of tien cen timeter radar en als apparaat voor schepen, die gewoonlijk na vigeren in nauwe of druk beva ren routes, bijv. dus voor Rijn schepen. De „Amstelstroom" is bij wijze Tussen Bari en Brindisi in Zuid- Italië zijn vrijdagavond twee trei nen met elkaar in botsing geko men. Volgens de eerste berichten zijn er 70 gewonden, waarvan velen ernstig. In bevoegde Amerikaanse krin gen is gezegd dat de onderhande lingen met Cairo over het toe komstige statuut voor het Suez- kanaal niet opgeschort zijn. Men wijst er op, dat Nasser nog steeds niet de inhoud van het Egypti sche antwoord op de Amerikaan se voorstellen heeft gepubliceerd. Het state department heeft nog geen nadere inlichtingen van de Amerikaanse ambassade te Cairo ontvangen over de jongste be sprekingen van ambassadeur Hare met de Egyptische autori teiten. In Israëlische politieke kringen te Tel Aviv toont men zich te leurgesteld over een uitlating van secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de Verenigde naties, op zijn Dersconferentie van donderdag, dat de uitdruk king „staat van oorlog" niet voor alle partijen dezelfde betekenis behoeft te hebben. Israël wenst hieromtrent nog steeds een dui delijke verklaring van Egyptische zijde. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: m.s. „Libertad", 8 april. Australië s.s. „Arcadia", 6 april; via Engeland: 10 april. Canada s.s. „Rijndam", 11 april. Chili: via New York, 11 april. Indonesië s.s. „Laèrtes", 9 april. Ned. Antillen: m.s. „Willemstad", 9 april. Nieuw-Zeeland via Engeland, 13 april. Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika m.s. „Pretoria Castle", 13 april. Brits Oost-Afrika: via Frankrijk, 13 april. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Bondskanselier Adenauer heeft vrijdag op een persconfe rentie gezegd dat West-Duits- land niet kan afzien van het be zit van tactische atoomwapens. Deze wapens, zei hij, zijn in feite niets meer dan een ontwik keling van de artillerie. De grotere atoomwapens vorm den een ander geval. Dit is de eerste officiële uit spraak van de bondskanselier ten gunste van uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens. Zoals be kend is de sociaal-democrati sche oppositie er sterk tegen. Een vergelijking met de strijd krachten in Oost-Duitsland wees de bondskanselier als mis- dend van de hand. Behalve de zeven divisies van het Oostduit- se leger ter sterkte van 100.000 man, 65.000 reservisten en 30.000 man grenspolitie stonden daar 22 Russische divisies ter sterkte van 420.000 man. Toen hem gevraagd werd of hij er voorstander van was, dat de bondsrepubliek zowel „grote" atoomwapens als tactische kern wapens heeft", antwoordde de bondskanselier„Groot-Brittan- nië staat op 't punt een atoom- mogendheid te worden. Geen mogendheid kan deze ontwikke ling aan zich voorbij laten gaan". Volgens welingelichte kringen wilde Adenauer door dit ant woord niet de mogelijkheid uit sluiten, dat West-Duitsland nog eens atoomwapens van grotere kracht zal bezitten. Zoals de zaken nu staan, heeft de bondsrepubliek beloofd, dat zij geen kernwapens zal vervaar digen, maar dit wil niet zeggen, dat zij dergelijke wapens niet zou mogen bezitten. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen verluidt, dat Engeland, mede in verband met de eigen defensieplannen die voorzien in overschakeling op atoomwapens, voorstander is van de uitrusting van de Navo- landen ook West-Duitsland niet tactische atoomwapens. Bij Kon. Besluit van 5 april is tot burgemeester van Eindhoven benoemd de burgemeester van Venlo, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. De benoeming is geschied met ingang van 1 mei. Burge meester Van Rooy volgt in Eind hoven mr. H. A. M. T. Kolfscho ten op, die burgemeester van Den Haag i9 geworden. Met de benoeming van mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy tot burge meester van Eindhoven, is deze 45-jarige weer een trede hoger geklommen op de ladder van een burgemeesterscarrière. Hij is reeds burgemeester geweest van Hontenisse, van Etten en Leur in West-Brabant en sinds 1 mei 1952 de eerste burger van Venlo, waarvan hij had gehoopt, naar hij indertijd heeft verklaard, dat het zijn laatste burgemeestersbenoe ming zou zijn. Charles Joan Marie Adriaan van Rooy werd op 23 januari 1912 als zoon van prof. dr. A. H. M. J. van Rooy te Rotterdam ge boren. Zijn moeder was Venlose van geboorte. 'Na zijn studie aan de universiteiten te Amsterdam en te Utrecht, promoveerde hij in 1938 tot doctor in het Indisch 24. Zo stil mogelijk tracht Eric zich uit de voeten te maken voor ie naderende onbeken den. Deze schijnen hem óók bespeurd te heb ben, want het wordt ineens doodstil. Juist deze stilte is oorzaak dat de Noor man een zacht hijgend gesteun hoort. Mens of dier, wat het ook zijn moge, hier is hulp nodig en voor zichtig keert Eric op zijn schreden terug. Nauwelijks heeft hij echter enige meters afgelegd of er klinkt de „twaong" van een boogpees en een pijl vliegt rakelings hem voorbij. Op hetzelfde moment vangt Eric echter een glimp op van de schut ter en met een zachte kreet treedt hij naderbij. Het is Nahenah De oude krijger leunt, zwaar adem halend tegen een boom en staat, recht met een proefschrift over het burgemeesterschap in het toenmalige Nederlands-Indië en in Nederland, getiteld: „Het ver schil van de gemeentelijke wet geving in Nederland en Neder lands-Indië." In deze tijd werkte hij op de gemeentesecretarie van Castri- cum. Hij trad op 14 september 1939 in het huwelijk en werd op 23 november 1939 benoemd tot burgemeester van Hontenisse, vanwaar hij op 16 december 1945 vertrok om een gelijke functie te Etten en Leur te aanvaarden. Hij heeft in Etten en Leur snel de sympathie van de bevolking weten te winnen, en heeft veel gedaan in het werklozen-reser voir, dat de gemeente en naaste omgeving in die tijd in West- Brabant vormde. Op zijn initia tief werd een „industrialisatie- raad" ingesteld, waarmee de grondslag werd gelegd voor een nieuwe industriële welvaart voor deze streek. Mr. dr. Van Rooy is bestuurs lid van de vereniging voor Neder landse gemeenten afdeling Lim burg, lid van de Televisieraad en de Radioraad en lid van de Raad van beheer van de Nederlandse omroepzender maatschappij. Hij is ridder in £e Orde van St. Gre- gorius de Grote. ondanks een wonde in zijn zijde, gereed voor de laatste strijd. Bij het zien van de Noorman laat hij onmiddellijk de boog zakken en er komt een schittering van vreug de In zijn donkere ogen. „Nahenah, wat is er gebeurd?" fluistert Eric ontsteld. De taaie oude krijger gebaart hem vooral geen gerucht te maken. „Nahenah en zijn broeder Bathuk volgden de grote kano waarin ge werd weggevoerd. Mijn bleke broe der in een kano, welke Masoi hun gegeven had De grote zeeboot kwam terug en Nahenah ging aan land om niet ontdekt te worden door de harige zeekrijgers. Toen vielen krijgers van oen vreemd volk ons aan... Bathuk viel, door vele pijlen getroffen, maar hij jaagt thans als een held in de eeuwige jachtvelden, want hij stierf om Na henah te laten ontsnappen. Doch de tweebenige wolven volgen mijn spoor, mijn broeder. Zij zullen spoe dig hier zijn. Ziet dan toe en ver- lelt het grote opperhoofd Mohaka, dat Nahenah als een krijger ge storven is l" „Maar dat is gekkenwerk," fluis tert Eric opgewonden. „Dat..." Hij luistert eensklaps scherp. „Zij naderen zegt hij tegen Nahenah. „Hoort ge? Vooruit, ge kunt hier niet blijven om je te laten vermoorden. Ge züt te dap per om zo te sterven. Kont mee; we zullen wel een uitweg vinden HOEK Geboorten. 1 mrt. Abraham Jan, z. van Jan den Hamer en Jacoba J. Jansen;5 mrt. Jacobus Petrus, z. van Jan den Hamer en Sara C. Doggen; 24 mrt. Pleter Hendrik van Deijzen en Levina J. Michielsen. Huw.-aangiften. 7 mrt. Maar ten van Leenen, 23 j. jm. en Esther de Graaf, 21 j. jd.; 18 mrt. Josephus L. A. M. Knijff (van Rotterdam) 23 j. jm, en Cornelia van de Velde, 19 j. jd. Huw.-voltrekkingen. 7 maart. Abraham Francois Pladdet, 23 j. jm. en Johanna J. van der Gouwe, 22 j. jd.; 21 mrt. Maarten van Lee nen, 23 j jm. en Esther de Graaf, 21 j. jd. Overlijden. 5 mrt. Pieter Mi chielsen, oud 76 j„ echtg. van Lena van Kerkfort; 22 mrt. Jacob Pijpelink, oud 77 J., wedn. van Sara Kolijn; 23 mrt. Willem Jaco bus de Feljter, oud 74 j., echtg. van Levina F. Kielman.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2