Het woord „soda" bleek voor Delfzijl een toverspreuk BURGERLIJKE STAND Oost-Duiisland neemt „tegenmaatregelen" Vergadering van het bestuur van het Landbouwschap PHILIPS „Infraphil' Hilary op eigen wieken GEMEENTE TERNEUZEN TWEEDE BLAD Vrijdag 5 april 1957 12e jaargang no. 4031 DE QUEEN MARY De Verenigde Staten en communistisch China VERKLARING VAN GROTEWOHL Tegen overbrenging van atoomwapens naar W.-Duitsland Persconferentie van president Eisenhower DE STAKINGEN IN ENGELAND Poujade biedt verontschuldigingen aan PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Het woord „soda" is voor Delfzijl een toverspreuk gebleken. Waar een, jaar of drie geleden nog koeien graasden doen thans; moderne machines zoemend en grommend hun werk. In de drie jaar die verlopen zijn sinds bekend werd dat de soda-industrie zich in Delf zijl zou vestigen, is in de noordelijke havenplaats heel wat ver anderd. Vooral in de omgeving van Delfzijl is de situatie aanzienlijk veranderd. De voltooiing van verscheidene werken maakt vlot voortgang. De gebouwen van de sodafabriek beheersen het landschap, er komt nu enige tekening in de bouw van de elektrolysefabriek van de N.V. Kon. Nederlandse Zoutindu- strie en de bouw van het nieuwe complex zeesluizen vordert even eens. De montage van bruggen, het baggeren van de Eemskanaal- arm en de verlenging van de zuidelijke kade van de oude ha ven vragen verder volop de aan dacht. Inmiddels is men ook be gonnen met de voorbereidingen voor de aanleg van de buiten haven voor de sodafabriek. De Eemskanaalarm, die onge veer drieduizend meter lang is, wordt door een persbaggermolen op de vereiste diepte van 5.80 m gebracht. Het kanaal dat gemid deld 70 meter breed is, zal te zijner tijd uitmonden in de nieuwe zeesluizen en in de binnenhaven van de sodafabriek. Van de vier beweegbare bruggen over de slui zen wordt nu één gemonteerd. De kanaalarm zal namelijk be gin mei een belangrijke verkeers weg doorbreken, waardoor het verkeer dan van deze brug ge bruik zal moeten maken. Een andere brug in de nieuwe Rijks weg, die zal aansluiten op de 120 meter lange brug over de oude haven namelijk die over het toeleidingskanaal naar de bin nenhaven van de sodafabriek is reeds klaar. De .ongeveer 800.000 kubieke meter baggerspecie uit de ka nalarm, wordt gespoten op een nieuw industrieterrein van onge veer 30 ha. Over de plaats van de havenmond is nog niets defi nitiefs bekend. Men is nog bezig te onderzoeken of de bestaande havenmond kan worden gehand haafd of dat een nieuwe mond moet worden gemaakt. Verscheidefte werknemers van de N.S.I. volgen thans een oplei ding van enige maanden in Ame rika en eind 1957 denkt men met de produktie van soda te kunnen beginnen. De elektrolysefabriek zal waar schijnlijk begin 1958 kunnen gaan AXEL. Huwelijks-aangiften: 1 maart. Jacobus J. Wisse (won. te Kapel- Ie), 28 j. jm. en Janneke J. Steen- dijk, 22 j. jd. 8 mrt. Marinus C. Weststrate (won. te Terneuzen), 26 j. jm. en Elizabeth M. Ver- berkmoes, 19 j. jd. 13 mrt. Pieter Dees (won. te Biervliet), 32 j. jm. en Anna Boeije, 21 j. jd. 21 mrt. Jacobus J. Ocké, 22 j. jm. en Jan netje M. Wolfert, 22 j. jd. 26 mrt. Hendrik Dekker (won. te Edmon ton, Canada), 34 j. jm. en Johan na Weijns, 30 j. jd. Huwelijks-voltr.: 7 mrt. Hen drik de Groote (won. te Oost en West-Souburg), 58 j. weduwn. en Maria A. Verberkmoes, 60 j. wed. 12 mrt. Johannes Witte, 26 j. jm. en Geertruida A. den Hamer, 28 j. jd. 28 mrt. Marinus C. West strate (won. te Terneuzen), 26 j. jm. en Elizabeth M. Verberkmoes, 19 j., jd. Geboren: 2 mrt. Jolina Leun- tje, d. van Pieter Scheele en He lena van der Hooft. 6 mrt. Jo hannes Willem, z. van Jacob Ver straten en Maria G. Scheele. 7 mrt. Adriaan Arthur, z. van Jan G. Scha al je en Neeltje E. van Cadsand. 8 mrt. Johanna Heieen, d. van Leendert A. Fluit en Jo hanna S. Vergouwe. 9 mrt. Joja- kim Pieter, z. van Leendert van de Wege en Helena Witte. 11 mrt. Comelis Levinus, z. van Frederik G. van Tatenhove en Maria v. d. Wege; Bert en Gerard, zoons van Dominicus Jansen en Helena Kiel. 20 mrt. Johannes, z. van Jan H. Bouman en Johanna de Visser; 21 mrt. Santina, d. van Cornelis A. P. van Alten en Ma ria J. Faas. 29 mrt. Pieter Corne lis, z. van Jacob Blankert en Ja- coba Mangold. 31 mrt. Leuntje, d. van Jacobus Maas en Maatje de Bruijne. 30 mrt. Reinier C. echtg. van Maria Overleden: Boeije, 70 j Zegers. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften: 9 maart. Willem J. Barendse (won. te Utrecht), 27 j. en Geertruida van Maelsaeke, 27 j. 13 mrt. Leendert de Visser, 25 j. en Maria de Jonge, 26 j. Huwelijks-voltr.: 29 mrt. Leen dert de Visser, 25 j. en Maria de Jonge, 26 j. Geboren: 4 mrt. Jacobus Cor nelis, z. van Cornelis J. van Cad sand en Maria J. Verhelst. 5 mrt. Frederik Jacobus, "z. van Frederik B. de Feijter en Paulina Haak. 9 mrt. Leuntje, d. van Jacob Overdulve en Teuntje A. Stoffels. I draaien. Nieuwe industrieën heb ben zich nog niet definitief ge meld, maar aangenomen wordt dat de ontwikkeling verder zal gaan «zodra de sodafabriek een maal op gang gekomen is. Ervaringen elders in ons land hebben geleerd dat de ontwikke ling van een centrum van chemi sche industrie nooit stil staat maar als het ware werkt als een sneeuwbal. De mogelijkheid dat behalve de elektrolysefabriek ook nog een zoutfabriek naar Delf zijl zal komen, rechtvaardigt deze verwachting overigens duidelijk. Het gemeentebestuur van Delf zijl houdt in verband met deze ontwikkeling rekening met een belangrijke toeneming van de be volking. Men verwacht dat de eerste twee jaar zeker minstens 1250 nieuwe gezinnen naar Delf zijl zullen komen en dat het aan tal inwoners in tien jaar tot der tigduizend zal stijgen. Delfzijl heeft nu ongeveer 12.500 inwo ners. Per jaar zullen daarom een vijfhonderd woningwetwoningen en een tweehonderd particuliere huizen worden gebouwd waar voor met de nodige spoed bouw terreinen worden onteigend en bouwrijp gemaakt. Kortgeleden heeft de raad weer drie nieuwe grote bouwplannen vastgesteld. De plaatselijke bedfijven en middenstandszaken passen zich zo goed mogelijk aan bij de ont wikkeling. Nieuwe zakenpanden worden gebouwd, bestaande win kels worden vernieuwd, uitge breid en gemoderniseerd. Ook de bouw van nieuwe scholen bij zondere zowel als openbare, en lagere zowel als uitgebreid la gere scholen wordt voorbe reid; twee openbare lagere scho len zijn reeds in aanbouw. Tevens wordt gewerkt aan de reeds goed gekeurde plannen tot stichting van een algemeen Protestants ziekenhuis en aan de voorberei dingen voor de bouw van een tweede bejaardencentrum. Een werkgroep „maatschappe lijke begeleiding" ontplooit aller lei activiteiten. Men is kortgele den begonnen met het treffen van maatregelen voor een zo snel en goed mogelijke opneming van de vele nieuwe gezinnen die zich reeds in Delfzijl vestigden. Deze werkgroep is destijds opgericht op initiatief van burgemeester Roeien en de verschillende bevol kingsgroepen zijn er in vertegen woordigd. Het plaatselijk comité van vak verenigingen van scheepswerf arbeiders te Southampton heeft besloten de boycot van het Britse passagiersschip Queen Mary op te heffen. Door deze boycot heeft het schip zijn laatste reis van New York in de Franse haven Cherbourg en niet in Southamp ton moeten beëindigen. Het comité had het schip op de zwarte lijst gezet omdat het de staking had gebroken door weg te varen hoewei het nog in revisie was. De Ver. Staten zullen geen pas poorten voor communistisch Chi na verstrekken aan hun burgers zolang acht Amerikanen daar gevangen gehouden worden. Dit heeft de Amerikaanse plaatsver vangende onderminister van Bui tenlandse Zaken dinsdag voor de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen gezegd. Het verbod voor reizen naar commu nistisch China geldt voor alle Amerikanen en niet alleen voor journalisten. Premier Otto Grotewohl van Oost-Duitsland heeft in een rede tot de Volkskamer, die door alle Oostduitse zenders werd uitgezonden, verklaard, dat er „tegenmaatregelen" zullen worden genomen tegen de overbrenging van atoomwapens naar West-Duitsland. Hij deelde mee, dat^nen voorzorgen tegen luchtaanvallen zal nemen. „Wij kunnen ons niet tot waarschuwingen beperken", zo voegde hij hieraan toe. Grotewohl stelde voor een ver drag tussen West- en Oost-Duits- land te sluiten om atoomwapens Het bestuur van 't Landbouw schap, dat woensdagmiddag on der het voorzitterschap van de heer H. D. Louwes in openbare vergadering bijeen kwam, heeft zich enkele uren bezig gehouden met het garantiebeleid voor de voedergranen. Tijdens de gevoerde discussie kwamen de tegenstellingen tus sen de akkerbouwers enerzijds en de veehouders en pluimvee houders anderzijds duidelijk naar voren. De akkerbouwers streven naar een zo goed moge lijke prijs voor de voedergranen, vee- en pluimveehouders als ver bruikers willen die prijs zo laag mogelijk houden. De prijs van de voedergranen uit ons land wordt met behulp van monopo lieheffingen beschermd tegen President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie te Washington ont huld dat hij op het hoogtepunt van de Suezcrisis van het vorige jaar had overwogen de Britse en Franse premier uit te nodigen naar Washington te vliegen en een bestand voor het Suezkanaal- de niveau van 22.50. de prijzen op de wereldmarkt. Van de hoofdafdelingen Akker bouw en Veehouderij, de afde ling Pluimveehouderij en de commissie voor de kleine Boe ren vraagstukken, waren er standpunten bekendgemaakt, die door de vertegenwoordigers in de bestuursvergaderingen werden verdedigd. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap had tenslotte zijn standpunt in een nota neer gelegd. Het D.B. was enerzijds van oordeel, dat onverminderd moet worden vastgehouden aan het beginsel, dat het garantie beleid voor de voedergranen zodanig moet worden gevoerd, dat de produktiekosten van deze basisprodukten worden vergoed. Anderzijds erkent het D.B. de bezwaren van de veehouderijsec tor tegen het realiseren van dit beleid door een systeem van mo nopolieheffingen zonder meer. Om die redenen stelde het D.B. voor, dat de basis van de mono polieheffingen wordt gelegd op een niveau, dat lager is dan voortvloeit uit de volledige pro duktiekosten voor voedergranen i.e. dus voor gerst lager is dan 26.doch hoger dan het door de veehouderijsector voorgestel van het systeem van monopolie heffingen op basis van het nog nader vast te stellen niveau hiervoor volledige compensatie moet worden gegeven. Dit bete kent, dat indien het niet mo gelijk is volledige compensatie te verkrijgen door middel van restitutie bij export ook voor het gedeelte dg,t in het binnen land wordt afgezet compensatie worden verleend in de het gebied af te kondigen. Maar hij voegde eraan toe, dat hij besloten had dit niet te doen tot de toestand zo was geworden, dat de hele wereld het zou begrij pen. Hij sprak tegen dat de uit nodigingen waren overhandigd en daarna herroepen. In antwoord op een vraag naar de „onderstellingen" volgens welke Israël de gebieden van Gaza en Akaba heeft ontruimd, zei de president dat de Israëlische premier, Ben Goerion, in hun briefwisseling het onderwerp van de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal als één van de verzekeringen nodig voor een terugtrekking uit Egypte niet had aangeroerd. Hij zei dat de enige verontschuldiging die Egypte met betrekking tot de Is raëlische vaart door het kanaal aanvoert zijn verklaring is dat beide landen zich in staat van oorlog bevinden. De Verenigde Staten zullen de Verenigde Naties in hun pogen recht voor ieder te krijgen steunen, aldus Eisen hower, die eraan toevoegde hier mee zo lang te zullen doorgaan als Hammarskjoeld oordeelt dat er kans oo slagen is. Eisenhower zei voorts dat hij op dit ogenblik geen plannen neeft om aanbevelingen tot be perking van uitgaven voor bui tenlandse hulp te doen. Op de dag dat in Londen een regeringshof van onderzoek met zijn werkzaamheden begon, heb- oen de stakers die heden, zij het met tegenzin, weer aan het werk zullen gaan door het hele land vergaderingen georga niseerd, waar het nogal rumoerig toeging en de leiders meer dan eens van een „verkooptactiek" tegenover de werkgevers werden beschuldigd. Functionarissen van de vak vereniging van ketelmakers in Liverpool, die afzonderlijk met hun werkgevers onderhandeld hebben, besloten dat de 3000 leden van hun bond in het gebied van de rivier de Mersey zullen blijven staken. Het D.B. is van oordeel dat voorzover met behulp van het systeem van monopolieheffin gen de produktiekosten der voe dergranen niet worden ver goed ter overbrugging van het verschil op de in 't binnen land geteelde voedergranen toe slagen moeten worden verleend ten laste van het Landbouw Egalisatiefonds. Eveneens is het bestuur van oordeel, dat voor zover de veehouderijsector nade len ondervindt van de werking moet vorm van toeslagen van Landbouw Egalisatiefonds. Er bleek in het dagelijks be stuur een meerderheid te zijn voor een bedrag van 24.voor gerst, met een toeslag van 2. per 110 kg. Een minderheid was voor een bedrag van 22.50 plus een toeslag van 3.50 per 100 kg. In stemming kwam tenslotte 'n voorstel, waarbij wordt uitge gaan van het hiervoor genoem de bedrag van ƒ24.—. Dit voor stel werd verworpen met 9 stem men voor en 12 tegen. Men zal thans van het door de minderheid in het D.B. ge noemde standpunt uitgaan voor het te voeren voedergraanbe- leid. te verbieden. Dit verbod zou ook moeten in houden, dat er in Duitsland geen atoomwapens mogen worden ver vaardigd, opgeslagen of gebruikt. De Oostduitse premier herhaal de het voorstel, dat de Ameri kaanse, Russische, Engelse en Franse strijdkrachten in Duits land het volgend jaar met een derde worden verminderd en daarna geleidelijk geheel worden teruggetrokken. Ook achtte hij de vorming van een neutrale strook in Europa een belangrijke bijdrage voor de vrede. Zijns in ziens moet het Duitse vraagstuk door middel van onderhandelin gen tussen Oost- en West-Duits land tot een oplossing worden ge bracht. De verdragen inzake de Europese markt en Euratom noemde hij een „slag tegen de samenwerking tussen alle landen van Europa". Pierre Poujade, de leider der Franse beweging van winkeliers en kleine ambachtslieden, heeft dinsdag voor het hof van beroep te Parijs pijn verontschuldigin gen aangeboden aan Pierre Schneiter, voormalig voorzitter van de Franse nationale verga dering. Poujade was in beroep gegaan tegen een veroordeling tot 500.000 frank boete en een BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE. Lichting 1958. Om voor bestemming tot buiten gewoon dienstplichtige in aanmer king te komen op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvelde wordt gelijkge steld (art. 24, tweede lid, der Dienstplichtwet), moet de inge schrevene vóór het tijdstip, voor zijn inlijving vastgesteld, een wet tige broeder of wettige halfbroe der hebben of hebben gehad die: hetzij als militair: a, is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshande lingen b is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorga nisatie, als bedoeld in het Konink lijk besluit van 5 september 1944 (Stbl. E 62): e. is overleden of wordt vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief verzet; g. ten gevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is op gesloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g. be doeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na terugkeer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van art. 1 onder c van het Vaarplichtbesluit 1942: i. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshande lingen; j. is overleden ten gevolge van verwondingen of ziekte, opge daan bij of door oorlogshande lingen. Indienen van de aanvraag. Door of vanwege de ingeschre vene, die op grond van een om standigheid, als hiervóór bedoeld, voor bestemming tot buitenge woon dienstplichtige in aanmer king wenst te komen, wordt daar toe aanvraag gedaan bij de burge meester der gemeente, waar de naam van de ingeschrevene in het dienatplichtregister voorkomt. In dien een omstandigheid, als hier vóór bedoeld, reeds bestaat op 1 april 1957, geschiedt de aanvraag in het tijdvak van 115 april 1957. Ontstaat de bedoelde omstandig heid tussen 1 april 1957 en het tijdstip, voor de inlijving van de ingeschrevene vastgesteld dan ge schiedt de aanvraag binnen 14 symbolische schadevergoeding van een frank, omdat hij Schneiter ervan beschuldigd had, dat deze de roem die hij in de oorlog als verzetsstrijder ver wierf, voor zichzelf uitbuitte. Wat ik heb gezegd, was niet waar, zo zei Poujade. Schneiters advocaat aanvaardde de veront schuldiging waarop het hof het vonnis vernietigde. Spit Philips „Infraphil" weg pijn! Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en. -voeten. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 120) Nadruk verboden. „Beste juffrouw Forrest, „Ik ben aangekomen bij de heerlijke heuvels, waarvan we gedurende de lange, warme da gen gesproken hebben, en ik vind ze erg verkwikkend en le ven-gevend. De laatste week in de stad was bijna onverdraag lijk. U hebt er goed aan gedaan, het op te geven en het depót in de steek te laten, ofschoon het voor iedereen lastig was. Ver beeldt u een lang, sloom meisje met ponnie dat op uw oude stoel zit en probeert uw werk te doen. Meneer Weldon schoof haar af op meneer Jones en me neer Jones schoof haar af op mij, en ik schoof haar af op Bil ly, die zijn tong in zijn wang stopte en knipoogde, als zij wil de weten, welke medicijn een kou in haar hoofd kon genezen. Arm meisje; ik geloof, dat we allemaal een beetje hard voor haar waren, maar wij beschouw den haar alleen als een „tijdelij ke". Als iets, waarmee wij opge scheept zitten, tot juffrouw For rest teruggekeerd zal zijn. Maar ik had in ieder geval wel wat vriendelijker kunnen zijn. Op de een of andere manier voel ik me vanavond welwillend gestemd en als juffrouw Jankins nu hier was, zou ik vriendelijke dingen tegen haar zeggen, dat weet ik. O, het wonder van de gouden zon, die in het kalme water glijdt, terwijl ik schrijf. En ik moet ophouden om "een blik te slaan op de pracht van het pa norama, dat voor mij ligt uitge spreid, een lucht met onder gaande zon, en al de glans er van weerspiegeld in het water er onder. En, ver weg, violette bergen zacht, onduidelijk, schaduwachtig, met een waas van doorzichtige nevel, die als een web van witte wolken over de toppen hangt. Ën de mensen wonerr in steden, als zij op het land kunnen wonen! Eigenaar dig! Onbegrijpelijk! Ik weet ze ker, dat mijn ziel een beetje blanker zou worden, als ik altijd op mooie, lieve plekjes kon ver toeven. U zult hieruit opmaken, dat ik gelukkig ben. Dat de zwarte zorgen de vlucht hebben geno men en dat tevredenheid er voor in de plaats is gekomen. Ach, ik ben inderdaad gelukkig, buitengewoon gelukkig. Want hij de grote belangrijke hij van mijn leven en zijn hulp behoevende moeder zijn hier. En terwijl zij in de schaduw van het huis op haar stoel ligt, wan delen hij en ik en kijken naar de zee en luisteren naar haar geruis tegen de klippen en over de schelpen en haar lach als ze zich in kleine, witte, krullende golven op het gele zand werpt. En we praten wat nog niet veel, want hij kwam hier moe en met een gespannen, bezorgde blik op z'n gezicht. „Overwerkt", zei zijn moeder, maar hij zelf zegt niets. „Praat tegen me, kleine nicht", zei hij, terwijl hij op zijn rug in de hei lag. „Er is iets, dat ik wil vergeten, en je stem is laag en kalmerend. Of lees me hardop voor wat heb je voor een boek? Niets diepzinnigs of verstandigs of philosopMsch, maar iets, dat gezond en aardig en menselijk is". En ik deed wat mij gevraagd werd en las, daar we in het mooie land van Bor row zijn, stukjes voor uit „Wild Wales". En het hinderde mij niet, dat hij in slaap viel. Neen, ik was blij, want hij heeft rust nodig; en ik vind mij niet dwaas, maar terwijl hij sliep, kon ik naar hem kijken niet beschaamd voor de liefde in mijn ogen naar hem kijken zoveel als mijn hart begeerde, elke lijn van het sterke, ver moeide gezicht in mij opnemen. Het komt mij nu voor, alsof er nooit een tijd geweest kan zijn, dat ik Wen niet liefhad, en zo ja, hoe duf, hoe leeg, hoe kleur loos moet 't leven geweest zijn! Vast en zeker weet ik, dat ik nu niet zonder hem kan leven. „Waarom ik u dit schrijf? Ik had het voornemen, u een prac- tische brief te schrijven, vol met het laatste nieuws van het de pót, een beschrijving van onze reis naar hier, alles en nog wat, waarmee men een vriendschap pelijke brief vult. En in plaats daarvan schrijf ik als een schoolmeisje van zestien. Maar ja, u bent het enige menselijke wezen, dat mijn geheim kent, en het is zo moeilijk voor een vrouw, altijd haar gevoelens op te kroppen. Bovendien, u hebt mij neerslachtig gezien, en ik wilde, dat u wist, dat ik nu op gewekt was. Een dergelijke we tenschap zal u genoegen doen, dat weet ik zeker. U ziet, ik ver onderstel vriendschappelijke ge voelens jegens mij bij u. Mijn enige troost, als ik aan het eind van deze te korte veer tien dagen weer aan mijn werk moet gaan, is, u te zullen zien en te vernemen, dat u beter bent. Uw toegenegen vriendin Virginia Rye". Enige tijd zat Miranda zwij gend met een frons in haar voorhoofd, haar hielen heen en weer te zwaaien; toen: „Zij weet niet, dat je niet terug komt?" „Neen". Zij keurde haar puddingvorm en verwijderde met een vork een klein stukje citroenschil. (Wordt vervolgd). dagen nadat de reden daartoe is ontstaan. Aanvraagformulieren zijn be schikbaar ter gemeente-secretarie. Terneuzèn, 3 april 1957. De Burgemeester van Terneuzen, (get.) P. TELLEGEN. AANVRAGEN VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. Lichting 1958, Wie voor vrijstelling in aanmerking komt. 1. De vrijstelling wordt ver leend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeit of gehad heeft, die dienen of gediend nebben bij de landmacht, bij de zeemacht, of bij de overzeese krijgsmacht, en deze vrijstelling tijdig aanvraagt. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broe der, die vóór 1 januari 1958: a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 de cember 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pen sioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. 3. Dienst bij de Nationale Re serve kan voor broederdienst gel den. De werkelijke dienst die alechts bestaat in het bijwonen van oefeningen gedurende daarvoor vastgestelde oefeningsuren blijft voor broederdienst buiten aanmer king. 4. Voor vrijstelling wegens broe derdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wet tige halfbroeders. 5. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwa ren is te werk gesteld bij een bur gerlijke tak van Staatsdienst. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de inge schrevene, die vrijstelling verlangt wegens broederdienst, wordt bij de burgemeester aanvraag gedaan tot het opmaken van een verklaring betreffende broederdienst. 2. Indien het recht op vrijstel ling reeds bestaat op 1 april 1957, geschiedt de aanvraag in het tijd vak van 115 april 1957. Ontstaat het recht op vrijstelling tussen 1 april 1957 en 1 januari 1958, dan geschiedt de aanvraag binnen veertien dagen nadat het recht is ontstaan. 3. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar ter gemeentesecretarie. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in de zelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belang hebbenden b(j de burgemeester aanvraag doen om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige van één of meer hunner wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. Vrijstelling oudste zoon. In verband met de grote bezwa ren, welke dikwijls aan het vervul len van de eerste oefening door de oudste zoon uit een gezin zijn ver bonden, wordt vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige verleend aan de ingeschrevene, be horende tot de lichting 1958 of een jongere lichting, te wiens aanzien zich de volgende omstandigheden tezamen voordoen: a. het hoofd van het gezin waar van hij deel uitmaakt, is weduwe; b. hij is het eerstgeboren kind; c. tot het gezin behoren nog ten minste vier jonge kinderen; d. hij is voor de weduwe een on ontbeerlijke steun bij de opvoe ding van de andere kinderen als „onontbeerlijke" steun kan zowel morele als financiële steun worden aangemerkt). De aanvraag om deze vrijstel ling moet bij de burgemeester wor den gedaan. In tegenstelling tot de aanvraag om vrijstelling wegens broederdienst, moet de „vrijstelling oudste zoon" eerst yvorden aange vraagd, nadat de ingeschrevene de oproeping ter inlijving heeft ont vangen. Terneuzen, 3 april 1957. De Burgemeester van Terneuzen, (get.) P. TELLEGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, beschikkende op het verzoek van SHELL NEDER LAND N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gravenhage, om vergunning tot Oprichting van een benzine installatie met 2 tanks van 6000 liter en 2 aftappompen, elk met 1 elektro-motor met een vermo gen van pk bij het perceel plaatselijk bekend Axelsestraat (Van Putten Vroon), kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec tie E, nr. 1348. besluiten: a. aan SHELL NEDERLAND N.V., voornoemd, vergunning te verlenen tot het oprichten van een benzine-installatie met 2 tanks van 6000 liter en 2 aftap- pompen, elk met 1 elektromotor met een vermogen van V2 pk, bij het perceel Axelsestraat (garage Van Putten Vroon), kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec tie E nr. 1348, zulks onder voor waarde, dat de gehele installatie zal moeten voldoen aan de eisen, zoals deze zijn genoemd in het Benzinerapport 1927, met de daar in tot op heden aangebrachte wijzigingen. b. te bepalen, dat de inrich ting voltooid en in werking ge bracht moet zijn binnen 6 maan den nadat dit besluit onherroe pelijk is geworden. Terneuzen, 5 april 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5