Uit de Provincie kaas Gemeenteraad Terneuzen Canadese ambassadeur in Cairo om het leven^gekomen De luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten. Doevméér met ZAAMSLAG. SLUISKIL. bagagedrager van vbö5> SLUIS. Sprong uit raam van zevende verdieping Opa Kip voor hei eerst in de hoofdstad in zijn 106-iarig leven. terneuzen. AXEL PRESIDENT-DIRECTEUR ALER „EEN PARTIEEL SUCCES" NIEUWE LUCHTVAART OVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN DE VER. STATEN Nu ook diensten naar New York en Houston 3000 vierkante meter is geheel volgeboekt. Men overweegt de ruimte nog te vergroten. DATA Els* DESKUNDIGEN VOOR EINDEXAMENS IN ZEELAND. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft i,, het bijvoegsel van de Neder landse Staatscourant van maan dag 1 april de data van en de namen der deskundigen voor het mondeling deel van de eindexa mens der hogere burgerscholen. Evmnasia en middelbare scholen* voor meisjes in 1957 bekendge maakt. Voor de scholen in Zeeuws-Vlaanderen zijn deze data en namen als volgt: Janseniuslyceum te Hulst, af deling H.B.S. B, mondeling exa men op 17, 18, 19, 20 en 21 juni, deskundigen J. A. Hauer te Woer den; mej. J. S. M. L. 's-Grave- sande te Leiden en ds. G. van Veldhuizen te Rotterdam. .Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg, afdeling H.B.S. A, mondeling examen op 24 en 25 juni, deskundigen mr. W. Spronk te Gorkum; mr. A. C. van Epen- huijsen te Vlissingen en mevr. A. \1 Mulhé—Vogelenzang te Oos terbeek; afdeling H.B.S. B, mon deling examen op 13, 14 en lo juni. deskundigen zie afdeling H.B.S. B van het „Jansenius- iveeum" te Hulst. R.K. Hogere Burgerschool „bt. Eloy" te Schoondijke, afdeling A, mondeling examen op 21 en 22 juni, deskundigen zie afdeling H.B.S. A van „Koningin Wilhel mina Lyceum" te Oostburg; af deling B mondeling examen op 1, 2 en 3 juli, deskundigen ir. J. Ph. van Dalsum te Middelburg; ir. K. J B. de Kleermaeker te Maas tricht en mevr. B. T. Kiewiet de Jonge Jelgersma te 's-Graven hage. „Openbaar Lyceum te Temeu- ren. afdeling H.B.S. A mondeling ■sxamen op 27, 28 en 29 juni, des kundigen zie afdeling H.B.S. A, van „Koningin Wilhelmina Ly ceum" te Oostburg, afdeling H.B.S. B, mondeling examen op 13 14 en 15 juni, deskundigen Alb. Smits te 's-Gravenhage, dr. P. H J. Simonis te 's-Gravenhage en mr. J. Reuser te St. Jansteen. .Janseniuslyceum" te Hulst, af deling gymnasium, mondeling -"xamen op 25 en 26 juni, deskun figen dr. J. P Chr. de Boer te 's-Gravenhage en prol Robbers te Nijmegen. Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg. afdeling gymna sium, mondeling examen op 20 en 21 juni, deskundigen dr. J de Kort S. J. Castel Gandolfo (It.), dr J. P. Chr. de Boer te 's-Gra- venhage, prof. dr. H. Robbers te Mijmegen cn JBannier te Wassenaar. .Openbaar Lyceum" te Ter neu ten, afdeling gymnasium, monde- ftng examen op 22 en 24 juni, deskundigen dr. J. P. Chr. de Boer te 's-Gravenhage, prof. dr- H. Robbers te Nijmegen en J. H. Bannier te Wassenaar. Janseniuslyceum" te Hulst at- ieling M.S.V.M., mondeling exa men op 29 juni en 1 juh d^kun- iligen ds. W. J. Couvée te Steen bergen. mevr. B. Koopman—Sis singh te Amsterdam en mr. d. Blijdendijk te 's-Gravenhage. Ck. Hogere Burgerschool „bt Elov' te Schoondijke, afdeling M.SV.M.. mondeling examen op 'TT en 28 juni, deskundigen zie af deling M.S.V.M. „Jansenius lyceum" te Hulst. DUITSE FIRMA ZAL trachten de „ACHIUUES te bergen. Nadat Nederlandse bergers de het enige weken ge ma. Hiervoor is nieuw personeel aangetrokken, hetgeen zoals be kend nogal de aandacht heeft ge trokken van de Nederlandse pers. Door de verandering der pro gramma's zal de Bonte Dinsdag- avondtrein vervallen, waarvoor een „Eldoradio" in de plaats komt. Hij hoopte dat een en an der er toe zal bijdragen, dat de A.V.R.O. nog sterker en groter zal worden. Hierna verscheen Willy ver voort met zijn cabaret-revue ten tonele die direct de stemming er in bracht, niet alleen door zijn grappen, die hij op onnavolgbare wijze wist de lanceren, maar ook door de liedjes van de „Spelbre kers" en door de accordeonvirtu oos Tonny Bakkenes. Na de pauze volgde een vrolij ke bruiloft in de Alpen. Naast de vrolijke Tiroler-klanken een ver scheidenheid van optreden, waar bij Gerda Ziller groot succes boekte als kunstfluitster. Jack v. d. Kinderen demonstreerde een meesterschap met zijn vioolsolo, Badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand maart 1383 baden genomen. Verkeersongeval. Woensdagmiddag te ongeveer half zes had alhier een ernstig verkeersongeval plaats. Het elf jarig dochtertje van de fabrieks arbeider D„ wonende te Reuzen- hoek, kwam op haar rijwiel uit de richting Terneuzen de kom der gemeente binnenrijden. Ter hoogte van de Zaagstraat geko men reed zij de drukke verkeers weg over om de links van haar liggende Zaagstraat in te rijden. Op dat moment naderde uit de richting Perkpolder een auto, bestuurd door de handelsverte genwoordiger J. M. uit Terneu zen. Deze kon door de geringe afstand het meisje niet meer ontwijken met het gevolg dat zij op de rijweg terecht kwam. Nadat dokter Dorrestein hulp had verleend werd zij per am- Schoontnaak-slag: Wat een dag.' hetgeen de bezoekers met langdu- bulance-auto naar het Juliana- rig applaus beloonden. r - Een slot met het gehele gezel schap, waarin een kwartet met begeleiding van de Holzhacker Bub'n onder leiding van Gerard Lebon op schitterende wijze aria's uit de „Vogelkoopman" zong, was de climax van deze mooie A.V.R. O.-avond. ziekenhuis te Terneuzen ver voerd. Naar wij vernemen kan haar toestand bevredigend worden genoemd. Vechtpartij aan boord van het s.s. „Friesland." Dinsdagavond had een vecht partij plaats aan boord van het aan de kade van de C.N.A. te Sluiskil in lossing liggende Ne derlandse s.s. „Friesland". Na deze vechtpartij, waarbij ge bruik gemaakt werd van messen en een der bemanningsleden werd gewond, verlieten drie op varenden met hun bagage het schip. Door de kapitein werd aan de plaatselijke politie terugbren ging van dit drietal verzocht Rotterdam vertrokken waren Het bleek echter, dat deze ver moedelijk reeds naar Rotterdam waren vertrokken, zodat er voor de kapitein niets anders over bleef dan zonder dit drietal af te varen. BROMFIETS SCHOOT LOS De 21-jarige A. Harmsen uit Bussum is woensdagavond op tragische wijze om het leven ge komen. H., die enige dagen geleden uit de militaire dienst was ontslagen, zat op de bagagedrager van de bromfiets van zijn vriend. Op de Voormeulenweg schoot de baga gedrager los, waardoor de jonge man achterover op het wegdek viel. Met inwendige bloedingen werd hij naar de Majellastiehting overgebracht, waar hij is overle den. KAAS croquet.' Humeur gered/*. Voor huisvrouwen, die in deze schoonmaak tijd handen te kort komen is er één grote troesr In een paar minuten staat een heerlijke warme maaltijd klaar: kaas-croquetten of k-as-omeletten! Gezond, voedzaam énj^pordelig! Tijd uergeten: waar blijft het eten.' Publikati* H«' Nederland» Zu.velbureau 1 4 Bij de aanvang van de gister avond gehouden vergadering van de gemeenteraad deelde de voor zitter, mr P- Teilegen, mede, dat de heer Henry wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wonen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de ziekte van de heer Henry slechts van korte duur zou mogen zijn en wenste hem Gods steun en bijstand toe. De heer Van Riet zeide zeker de tolk van de gehele raad te zijn, zo hij de voorzitter dank betuigde voor de woorden van medeleven de heer Henry gebracht. Hij ver zocht de voorzitter namens de raad de hartelijke groeten over te brengen en hem Gods bijstand toe te wensen in deze voor hem moeilijke tijd. De raad hoopt van harte de heer Henry weer her steld in zijn midden te zien. De voorzitter antwoordde, dat hij gaarne aan het verlangen van de gemeenteraad zal voldoen. Na vaststelling der notulen werd bii de behandeling van de ingekomen stukken, naar aanlei ding van de gevoerde correspon dentie inzake de aansluiting van de autobusdienst GoesHoede- kenskerke, door de heren N. F. Reisclub Stroodorpe naar Luxemburg. Tijdens de vergadering van de reisclub Stroodorpe, onder voor zitterschap van de heer J. de Smit, werd besloten een twee daagse reis naar Luxemburg te ondernemen en wel op 17 en 18 uni a.s. Het gezelschap, dat uit onge veer 40 personen zal bestaan, zal in Echtemach overnachten. „Sluis presenteert". De staatssecretaris van Econo mische Zaken dr. G. J. M. Veld kamp zal op zaterdag 27 april in Sluis de tentoonstelling „Sluis presenteert" openen. Aan deze expositie wordt deel genomen door middenstand, han del, industrie, landbouw, zuivel industrie en de Horeca-bedrijven. De tentoonstellingsruimte van De Canadese ambassadeur te Cairo, Herbert Norman, is om liet leven gekomen. In een door de Canadese ambassade uitgegeven officiële bekendmaking wordt medegedeeld, dat Norman zitfi van het leven heeft beroofd. Norman verliet zijn auto bulten het ambas sadegebouw en liep naar huis terug. Vervolgens ging hiji een hoog gebouw naast zijn woning binnen en liet zich met de lift naar de zevende verdieping brengen, waar hij zich uit een raam wierp. De ambassadeur viel op een. buiten het gebouw geparkeerd staande auto van de Zweedse ambassade. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken heeft vijf tien maart j.l. Ottawa verklaard dat Canada bij de Verenigde Staten zou protesteren tegen 'n door een ondercommissie van de Amerikaanse senaat gepubli ceerd rapport, dat „lasterlijke en onbewezen aantijgingen" aan het adres van Norman bevatte. Hij voegde hieraan toe dat een in 1951 in Canada ingesteld West kapel le gestrande kustvaartuig „Achilles" te ber- Tpn hebben opgegeven^zalde Duitse firma Ottar Harmsdorf vind Soehne uit Hamburg hei^pro beren Dat zal, naar een der lir «Sten meedeelde, gebeuren op voorwaarden die ongeveer over wnkomen met 'naHcU^^° ^wee Dinsdag zijn uit Hambui g twe bergingsvaartuigen, de „OtU 3" vertrokken. Zo na hun aan Harmstori Harmstorf moedig mogelijk ""l'Tüp, tabmst te Westkape 11e zal met het voorbereidende werk wordenibe nonnen Men zal eerst het zana Bit de Achilles" moeten zuigen. %?mdasfr»orgen vroeg «W nog een bergingsvaartuig en een «leeoboot uit Hamburg vertrek ken" Deze kunnen woensdag m Westkapelle zijn. - be Als agente van het Duitse be drijf zal optreden de NA - „beat dis" te Vlissingen. Gemeentelijae Bad inrichting. De Gemeentelijke badinrichting vert in de afgelopen maand maart 1957 door totaal 3864 per sonen bezocht tegen 3083 in de maand daarvoor. A.V.R.O.-tournee Voor de A.V.R.O. avond bestond aiechts een matige belangstelling hetgeen zeker teleurstellend moe worden genoemd, daar het gebo den programma 'n overvol „cen trum" had verdiend. Vóórdat met het programma werd aangevangen sprak de con sulent van de A V.R.O., Vermeulen-Bosma, een inleidend woord waarin hii mededeelde, da) de A.V.R.O.-leidin-g met deze tournee het land ingaat ter onder steuning van de actie voor leden werving en tevens om het con tact met de luisteraars te verste vigen. Het jaar 1956 is voor de A.V.R.O. zeer gunstig geweest. De leiding is bezig met de voorbe reiding van een nieuw program „Je zou moeten blijven zoals je was op je vijftigste jaar'Deze wens uitte donderdagmiddag de 106-jarige opa Kip te Dreischor, de oudste mannelijke inwoner van Nederland, die ter gelegen heid van zijn verjaardag on langs de wens te kennen had gegeven een bezoek aan de hoofdstad te mogen brengen, waar hij in zijn lange leven nog nimmer een voet had gezet. Dank zij een gunstig dokters attest en de ijver van de redac tie van een weekblad (Vrij Ne derland) kon deze wens als een laat verjaardagscadeautje in ver vulling gaan. De medicus had meer "bezwaar tegen de la,nge tocht van de „slechts" 67 jaar oude dochter van de heer Kip mevr. M. van de VeldeKip, die echter haar vader ook nu niet in de steek wilde laten En daarom wapperde van het Amsterdamse stadhuis donder dagmiddag de driekleur en snor den de televisie- en filmcamera s toen de heer Kip, vergezeld van zijn dochter en de burgemeester van Dreischor, de heer H. A. Vermeulen en diens echtgenote, de glanzende auto verliet en voetje voor voetje met zijn on afscheidelijk stokje in de hand de grote trouwzaal van het stad huis betrad, ondersteund door zijn dochter en burgemeester Vermeulen. Toen hij eindelijk een plaatsje had gevonden, heette wethouder A. Steinmetz de „geachte heer Kip" hartelijk welkom in de hoofdstad. Hij memoreerde de geestkracht en de goede gezond heid van de bejaarde, die dage lijks nog trouw de radioberich ten beluistert. Opa kreeg een grote kist sigaren, want hij rookt nog elke dag een sigaartje. Drin ken doet hij echter weinig. „Ik heb in mijn leven meer water dan wijn gedronken" vertaalde burgemeester Vermeulen Opas woorden -die in Zeeuws dialect werden uitgesproken. Maar een kopje thee "ging er nog wel in. De heer Vermeulen dankte het stadsbestuur voor de ontvangst en tevens voor de hulp die de hoofdstad het eiland Schouwen- Duiveland heeft geschonken na de watersnood in februari van 1953. Deze woorden hoorde ook Opa Kip, die tijdens deze ramp van het dak van zijn woning was ge red. „Omdat ik de oudste van de watersnood was, mocht ik bij de Koningin komen" vertelde hij trots. „Als ik veertig jaar was ge weest zou ik meer aan 't tochtje naar Amsterdam hebben gehad" deelde opa mee. Het bleek dat hij nooit verder was geweest dan Rotterdam. Helaas kan de heer Kip slecht zien, al draagt hij geen bril. Daarom zal men hem de hoofd stad niet laten zien, maar laten horen, n.l. de bekende geluiden van pierement en carillon, van het verkeersfluitje en het razen de verkeer. Hem zal dan worden verteld wat dit alles te beduiden heeft. De afgelopen nacht heeft hij in een mooie hotelkamer ge slapen. Voor het eerst in zijn honderd en zesjorig leven. onderzoek heeft aangetoond dat de jegens Norman uitgebrachte beschuldiging dat hij commu nist was, ongegrond was. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft indertijd eveneens veTklaard het niet eens te zijn met het geen in het rapport van de senaatsondercommissie over Nor man was gezegd. In de door de Canadese am bassade uitgegeven bekendma king wordt voorts gezegd dat de ambassadeur „immer zijn taak op zeer zorgvuldige wijze heeft verricht" en dat „in de laatste tijd omtrent zijn per soon openbaar gemaakte be schuldigingen hem sterk had den ontmoedigd". „In deze toestand van neer slachtigheid heeft de heer Norman zich blijkbaar donder dagochtend van het leven be roofd", aldus de bekendma king, waarin wordt medege deeld dat de gehuwde, 48-jari- ge ambassadeur in augustus 1956 te Cairo te werk was ge steld". De beschuldiging, die in de Amerikaanse Senaatsonder, commissie jegens Norman is geuit, kwam gedeeltelijk na een besloten zitting aan het licht. Bekend werd toen, dat de voorzitter der onder commissie, Robert Morris, ter vergadering had gezegd„Wij zijn in het bezit van verschil lende rapporten van de Ame rikaanse geheime dienst, die vele gegevens bevatten welke erop duiden, dat Herbert Nor man communist is". Dieleman en Fijn van Draat nog maals deze verbinding ter sprake gebracht. Geconstateerd werd dat na de beantwoording van de door de gemeente geuite klacht, de zaak geenszins „rond" was. De voorzitter zegde toe, dat het college van B. en W. deze zaak nog nader onder de ogen zal zien. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. aange nomen tot afwijzing van het ver zoek" om een subsidie voor het schooljaar 1957 van de Katholie ke Stichting ter verzorging van de Mater Amabilisscholen, voor wat betreft het aanvullend pro gramma. In juni 1955 werd reeds door de gemeenteraad besloten, dat het kernprogramma noodza kelijk was waardoor dit onder de Nijverheidsonderwijswet valt. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de salaris- en loon- verordening van het personeel in dienst der gemeente Terneuzen werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. In de vergadering van 20 dec. 1956 werd besloten tot verhuur van een aan de Industrieweg te bouwen industriehal aan het be stuur van de Stichting U. T. S. voor Zeeuwsch-VlaanderenDe huurprijs zou een bedrag bedra gen gelijk aan een 30-jarige an nuïteit, berekend tegen een rente percentage, geldende op het tijd stip van het sluiten van de lening voor de werkelijke bouwkosten de besteksbegroting is ge raamd op 300.000,vermeer derd met een 50-jarige annuïteit voor de grondkosten, geraamd I op f15.000. Van Ged. Staten is een schrij ven ontvangen, waarin zij mede delen, dat naar hun mening liet bedrag van de huur dient te wor den bepaald naar gelijke aflos sing van de lening. Daar deze wijze van aflossen voor de gemeente financieel gun stiger is, stellen B. en W. voor het raadsbesluit van 20 dec. in dier voege te wijzigen, terwijl B en W. gemachtigd werden een ga rantie te geven voor de te plaat sen geldlening voor de inrichting van de U.T.S. en bij het verlaten van het gebouw de restantwaar de van de inrichting wordt verre kend. De raad ging z. h. s met dit voorstel akkoord. De woningen Vissteeg 4 en Steenkamplaan 13 werden onbe woonbaar verklaard. Aan de N.V. Handelmaatschap pij „Terneuzen" werd een per ceel bouwgrond ter grootte van 2549 m- verkocht in de Zeven Triniteitspolder II voor de bouw van 16 woningen. De heer H. L. Polfliet verkreeg 1215 m- grond voor de bouw van 6 woningen in de Juliana van Stolbergstraat, terwijl eveneens gunstig beschikt werd op het ver zeek om bouwgrond van de wo ningbouwvereniging „Werkmans belang" ter grootte van oobo m- voor het bouwen van wonin gen in de Louisapolder. Aan de firma Aug. Verstraeten werd een perceel bouwgrond ter grootte van 2130 m- aan de Industrieweg verkocht. Het voorstel tot voorlopige goedkeuring van een plan tot ont eigening van gronden in de Zuid- landpolder toebehorende aan de heer H. de Regt, werd zf h. s. aan genomen. De realisering van het uitbrei dingsplan in zuidelijke richting maakt het noodzakelijk, uitbrei ding te geven aan de begrenzing van de „kom Terneuzen", bedoeld in artikel 2 van de verordening 19 mei 1952 betreffende de Terneuzen voor de heffing der personele belasting. Artikel 2 werd als volgt ge wijzigd; „De „kom Terneuzen omvat het gedeelte der gemeente Ter neuzen, dat gelegen is tussen de begrenzing: Van de Westerschelde uit doo£ het midden van de Voorhaven, de sluis en het Kanaal van de nieuwe westelijke kanaalarm tot aan het punt, waar de nieuwe Hoekseweg het kanaal bereikt. Van dit punt in een rechte lijn zuid-oosteiijk naar het meest zui delijke punt van de noorder dok. Verder in rechte lijn oostelijk tot het snijpunt van de kadastrale percelen sectie E no's 388 en gegeven kan worden, een nood voorziening te treffen door het opruimen van stenen enz. nabij de oesterputten. De voorzitter zeide dit laatste gaarne toe, doch wees er tevens op, dat men door de bestedings beperkingen met het zwembad wel in een dichte mist is komen te zitten. De heer Weterings vroeg welke kapitaals werken dit jaar tot uit voering kunnen worden gebracht De voorzitter antwoordde, dat wel een paar extra aanvragen lopende zijn, doch hierover kun nen nog geen resultaten medege deeld worden. De heer Ribbens informeerde naar de mogelijkheid om voor 164bis en de grens met de ge- j Sluiskil industrieterrein te reser- meente Zaamslagtenslotte de veren en naar de bouw van een grens met de gemeente Zaamslag badhuis aldaar, in noordelijke richting volgend tot in de Westerschelde." De Serlippenspolder. waar eveneens bebouwing in de naaste toekomst is geprojecteerd, is mede onder de begrenzing van de „kom Terneuzen" te brengen. Deze wijziging treedt in wer king met ingang van het belas tingjaar 1958/1959. Liet voorstel werd z. h. s. aan genomen. der werd vastgesteld. Gewijzigd werden de begro ting van het grondbedrijf en die van de gemeente dienst 1956 en 1957. OMVRAAG De heer Weterings informeerde naar het zwembad en vroeg, in dien er dit jaar nog geen begin van voorlopige uitvoering aan De voorzitter deelde, wat de eerste vraag betreft, mede, dat in het ontwerp uitbreidingsplan te Sluiskil reeds grond is aange wezenBelanghebbenden werden bereids hiermede in kennis ge steld. De aanvraag voor de bouw van een badhuis te Sluiskil is reeds 3 jaar in Den Haag. Her haaldelijk is door B. en W. aan gedrongen op afdoening hiervan. Ook hiervoor zijn door de beste Het exploitatieplan Louisapol- dingsbeperkingen de vooruitziet: ten geenszins verbeterd. De heer Fijn van Draat infor meerde naar de bebouwing van het terrein van de vroegere staal fabriek. De voorzitter anwoordde, dat hiermede geregeld wordt voort gegaan. Nog kortgeleden had hierover een bespreking plaats. De vergadering werd hierna door de voorzitter gesloten. Wij bij de K. L. M., beschouwen het resultaat van de tussen regeringsdelegaties van de Verenigde Staten en van Nederland ge voerde onderhandelingen over een luchtvaartverdrag tussen beide landen als een partieel succes. Aldus heeft de president-directeur der K L M de heer I. A. Aler gistermiddag op een ito het hoata kantoor van zijn maatschappij te 's-Gravenhage gehouden bijeen komst verklaard. van classificatie van de gemeente „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad ran Nederland. Hij voegde er aan toe te we ten dat er hard voor gevochten is om dit resultaat te bereiken en dat de Nederlanders niet al les hebben gekregen waar ze om hadden gevraagd. De heer Aler zeide grote bewondering te hebben voor de kennis, de slimheid en de vasthoudend heid, waarmede de Nederlandse delegatie, onder leiding van staatssecretaris Van der Beu gel, de onderhandelingen heeft gevoerd. Wij geloven, aldus de heer Aler, dat dit soort onder handelingen, op deze knappe wijze gevoerd, de naam van de K. L. M. in de wereld zeer veel goed zullen doen. De heer Aler heeft er de aan- dacht op gevestigd dat hei de K. L. M. thans toegestaan is twee nieuwe lijnen te openen, n.l. Am sterdam-Montreal-Houston 1 in Texas) en New York-Curagao. In het verdrag is voorts nu op genomen dat het de K. L. M. is toegestaan de lijnen Amsterdam- New York en Miami-Curagao te vliegen. De Nederlandse lucht vaartmaatschappij vloog al op deze lijnen, maar de toestemming daarvoor was niet vastgelegd m een luchtvaartverdrag, zij ge schiedde op basis van een voor de Verenigde Staten afgegeven ver gunning. Men kan, al naar zijn aard, met het bereikte resultaat nu twee dingen doen, zo zeide flF heer Aler ongeveer Men kan, zoals ik omdat dat mijn aard is, accen tueren dat dit resultaat een par tieel succes is, of men kan er over gaan zitten huilen en zeg gen „dat hebben we gevraagd en moet je nu eens zien wat we slechts hebben gekregen" De president-directeur van de K. L. M. heeft verder o.m. in het licht gesteld, dat het luchtvaart verdrag vergezeld gaat van de briefwisseling tussen staatssecie- taris Van der Beugel en het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Deze brieven zijn, voordat het verdrag is onderte kend, geparafeerd door beide partijen. De heer Van der Beu gel heeft er in zijn brief de aan dacht van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken op gevestigd dat de Nederlandse re gering het teleurstellend vindt, dat de K.L.M. nu, op dit ogen blik nog geen landingsrechten in Los Angeles heeft gekregen. De Nederlandse regering wenst ech ter zo spoedig mogelijk, op basis van het bepaalde in het nieuwe verdrag, nieuwe onderhandelin gen te voeren met de Verenigde Staten teneinde die rechten als nog te krijgen. Namens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is daarop geantwoord, en ook die brief is geparafeerd aan het ver drag gehecht, dat van het Neder landse standpunt kennis- is ge nomen en dat het de Verenigde Staten voor het ogenblik onmo gelijk was de gevraagde landings rechten in Los Angeles toe te staan. Het verdrag biedt echter de Nederlanders de mogelijkheid wijzigingen ten aanzien van de overeengekomen routes te ver zoeken. Er is een nieuwe luehtvaart- overeenkomst tussen Nederland en de Ver. Staten tot stand ge komen, die Nederlandse vliegtui gen het recht geeft diensten te onderhouden op New York en Houston en van de Nederlandse Antillen naar Miami via tussen gelegen, plaatsen en direkt naar New York. Dit is woensdagavond in Was hington bekend gemaakt door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De overeenkomst geelt Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen ruime rechten voor diensten naar Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen. De overeenkomst geldt voorlo pig vanaf de dag van onderteke ning. Met het communiqué is een brief van de leider der Neder landse delegatie, drs Van der Beugel, aan de Amerikaanse onder-minister Christian Herter gepubliceerd, waarin de heer Van der Beugel zijn teleurstelling uitspreekt over het feit dat het op dit ogenblik niet mogelijk is geweest in de overeenkomst de KLM het recht te geven een dienst van Nederland naar Eos Angeles te openen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2