Minister Witte de woningbouw over za President Soekarno I extra-parlementair zakenkabinet vormen Tandartsen geen fondsmedewerkers meer 't betfe 'tlvifef HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN «5, vTwgSSr„rKaS..L1»TdeenwohS Frankrijk en Australië willen Veiligheidsraad voor Suezkanaal inschakelen Soekarno's eerste echtgenote wil opstandelingenleiders ontmoeten ZIT NlëT t VRIJDAG 5 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4031 PERSTE BLAD De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is van mening, dat de \2Y2 procent huurverhoging, die de eigenaar ingevolge de aanhangige wetsvoorstellen zal ontvangen, voldoende is voor een normale exploitatie. De vrees voor een grote administratieve rompslomp, ver bonden aan de gedeeltelijke blokkering van de uit de voorgestelde huurverhoging voortvloeiende 'gelden, is volgens de minister ongegrond. Goedkeurings- en subsidiebeleid Systeembouw Het ligt niet in de bedoe ling van de regering om de woningbouw op enigerlei wföze af te remmen en er is een alleszins redelijke kans, dat de woningwetbouw van de moeilijke omstandighe den van het ogenblik geen hinder van betekenis zal on dervinden. De bouwkosten Arbeidsproduktiviteit bouwnijverheid Naar de mening van minister Witte is van een vermindering der arbeidsprestaties in de wo ningbouw tot nu toe niet geble ken. Cijfers inzake de produk- tie in de woningbouw per man uur tonen aan, dat sinds 1952 geen sprake is van een syste matische vermindering in de inanuurproduktie. FRANSE SCHEPEN ZULLEN SUEZKANAAL TOT NADER ORDER MIJDEN OVERVAL DOOR BENDE in WEST-JAVA Negen militairen na aanval op 'n post gedood Mevrouw Fatmawati: „Scheiding in het Indonesische volk te wijten aan geschil tussen haar echtgenoot en de voormalige vice-president Hatta WAT GEBEURT MET VRIJKOMENDE GELDEN De ziekenfondsraad deelt mede: Nu de algemene ziekenfondsen geen betalingen meer kunnen doen aan tandartsen, die zich van 1 april 1957 af niet meer als medewerkers der fondsen beschouwen, en de fondsen krachtens de wettelijke en reglementaire voor schriften aan de verzekerden evenmin tegemoetkomingen in de kosten van tandheelkundige hulp kunnen verstrek ken, komen hierdoor gelden vrij. Uiteraard zullen deze gelden worden aangewend in het belang van de verzeker den. Over de wijze, waarop dit ten aanzien van de ver plichte verzekering zal geschieden, kan de ziekenfonds raad zich eerst een oordeel vormen na de problemen, zowel die, welke de verstrekkingen, als die, welke de premiebetaling raken, te hebben bestudeerd. Wat de vrijwillige verzekering betreft, mag worden verwacht dat de ziekenfondsen terzake voorstellen zullen uitwerken. FRANSEN NIET DOOR SUEZKANAAL Stopzetting subsidiëring consumptie-aardappelen Twee Britse schepen in aan varing in Theemsmonding. Visser - Koole-N,V. AXEL Censuur op berichten van buitenlandse correspondenten TREINBOTSING BIJ KASSEL. T Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92: per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De huurverhoging Bii de toetsing van de prijs van nuurN ern°KinK de woningwetwoningen wordt ten Het systeem van huurverho- vope rekening gehouden met de ging met gedeeltelijke blokkering plaats waar gebouwd wordt, met is van stonde af aan op zijn uit- j de inhoud, constructie, inrichting en voorgenomen afwerking van voer (baarheid getoetst en de m woningen. De wijzigingen in nister heeft dit systeem eerst aanvaard, nadat gebleken was dat de administratieve opzet en behandeling heel eenvoudig kon den zijn. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over zijn begroting voor 1957. De minister verwacht, dat door de bij de Staten-Generaal inge- i lonen en prijzen worden volledig verdisconteerd bij 't vormen van een oordeel over de al of niet aanvaardbaarheid van bepaalde prijzen. Van een uitkammen, ook wei genaamd uitkleden der wo ningen, kan niet worden gespro ken. De toeneming van het aantal' diende huurvoorstellen een nieuw woningen in uitvoei mg, zo zegt begin voor een oplossing van het minister Witte, is grotendeels huurprobleem mogelijk wordt. Hoewel hij de gedachte van een vastplan voor verdere huurver hogingen in beginsel aantrekke lijk vindt, meent hij dat het thans moeilijk zou zijn een zodanig plan te realiseren. Financiering van woningbouw De door het overleg met dc levensverzekeringsmaatschap pijen en andere institutionele beleggers geschapen lenlngs gevolg van het sinds 1 maart 1956 gevoerde goedkeurings- en subsidiebeleid. Dit beleid is erop gericht om enerzijds de bouw markt niet te overspannen en an derzijds geen bouwcapaciteit ver loren te doen gaan. Het is on juist om te spreken van een kunstmatig verwekte spanning. In 1956 konden belangrijk meer woningen in aanbouw worden genomen dan overeenkomstig met het totaal van de aanvanke lijk toegekende basiscontingen- ten. Terwijl ten laste van de toe- o^Uikheden zijn op zichzelf l.gewezen contingenten 58.268 sub- niet voldoende om de woning- sdiiebeschikkmgen konden wor, bouw in 1957 ongestoord voort- denultgemktwei^n m wen gang te doen vinden. Bij een kelijkheid 85.760 subsidiebeschlk- Vnee AAR 1^-ïvs rrzvv-. r rovl-Orvr» H 70/191 Gnflltin- productievolumen van .i.i.(KM) woningwetwoningen zal een be roep op de kapitaalmarkt moe ten worden gedaan van rond 550 miljoen gulden. kingen verleend, zodat additio neel voor 27.492 woningen sub sidiebeschikkingen werden toe gekend. De maatregelen, welke in de laatste twee jaren zijn genomen dat ten aanzien van 't goedkeurings- I en subsidiebeleid, hebben ten ge meenten in staat zullen worden Verwacht mag worden, thans op korte termijn de ge- ar gesteld om voor circa 600 mil joen met de Bank voor Neder landse gemeenten contracten beiders dat in de woningbouw werkzaam is, zowel absoluut als relatief, aanzienlijk is toegeno niet zonder nader onderzoek er kennen. Een eventuele deelneming van de overheid in een of enkele par ticuliere bouwbedrijven zal naar het inzicht van de minister altijd zodanig moeten zijn, dat de ver antwoordelijkheid voor de leiding en het beheer.'van het ijedrijf blijft berusten bij de directie. Over het algemeen is de ma teriaalvoorziening voor de wo ningbouw niet onbevredigend te achten. Wel doen zich soms ten aanzien van bepaalde materialen stagnaties voor. Om de materiaalvoorziening voor de woningbouw zo ruim mo gelijk te doen zijn tracht de mi nister in andere sectoren van de bouwbedrijvigheid, in het bijzon der bij de bouw voor de industrie, het gebruik van traditionele ma terialen zoveel mogelijk te be perken en daarvoor in de plaats materialen te doen gebruiken, welke voor de woningbouw min der te betekenen hebben. De minister acht de perspec tieven voor de naaste toekomst zowel voor de systeembouw als voor de bouw met gebruikmaking van geprefabriceerde elementen, gunstig. Dit in het bijzonder voor die bouwmethoden, die in nog hogere mate dan de hier te lande tot nu toe toegepaste, geïndustri aliseerd fcijn. De minister is zeker bereid een zekere financiële steun, bii voor beeld in de vorm van een initiële garantie, in gunstige overweging te nemen ten einde de invoering, aanpassing en verdere ontwikke ling van systemen die hier te lande of elders hun bruikbaar heid hebben bewezen, in Neder land mogelijk te maken en aan te moedigen. De plannen voor toepassing der beide Franse système Coig- net en Camus en van het Deense systeem Larsen en Nielsen ver keren in het stadium, dat een aan de Nederlandse behoeften en eisen aangepast woningtype en de daarbij behorende construc ties in ontwikkeling zijn. Het Ne- Ïcnineen af te men. In 1956 waren gemiddeld sluiten. Het ligt in de bedoeling rond 20.000 arbeiders meer werk- m riP7P frpiHpnna reservering ^&ni op bouwwerken met een doeleinden over de gemeenten dan in alreen ln ae w on K te verdelen in evenredigheid van het gemiddeld aantal woningwet woningen, waarvoor zij in de jaren 1954, 1955 en 1956 machti ging tot vergunning verkregen. De helft zou dan bestemd zijn veor de financiering van in uit voering zijnde woningbouw en v»or consolidatie van vlottende schuld, voor de woningbouw aan gegaan. De andere helft zou be stemd zijn voor financiering van in 1957 aan* te vangen bouw van woningwetwoningen. Bij een langer voortduren van de schaarste op de kapitaalmarkt is het echter niet onwaarschijnlijk dat de particuliere bouw in moei lijkheden geraakt. De minister riet weinig mogelijkheden voor het rijk om aan deze moeilijk heden tegemoet te komen. Het aantal aanvragen om premie geelt thans nog geen reden tot ongerustheid. Minister Witte vindt de stijging van de bouwkosten niet catastro faal, maar er is wel reden voor zorg, met name in het westen des lands. Be ontwikkeling van het prijs peil sedert 1953 vertoont in het noorden, oosten, midden en zui den des lands geen ernstige af wijkingen van de ontwikkeling van het algemene prijspeil. De stijging der 'bouwkosten van de woningbouw, voor zover deze in de gegunde complexen tot uiting komt, heeft zich landelijk bezien na 1956 nog enigermate voortgezet. Terwijl het gemiddel de niveau ten opzichte van 1953 in december 1956 lag op 120,2 procent was dit in januari en fe bruari 1957 resp. 121,5 en 122,5. bouw rond 15.000 meer. De gemiddelde bouwtijd van de in 1956 voltooide woningen ver schild slechts minimaal van die der in 1955 voltooide woningen, t.w. 13,3 maanden tegenover 13,1 maanden. De toepassing van prestatie beloning verdient naar het oor deel van de minister alle aan dacht. De wenselijkheid van lega lisering der zwarte lonen kan hij derlandse systeem I.B.O.C.O. heeft proefwoningen in uitvoe ring en zal, naar mag worden aangenomen, geleidelijk tot serie- produktie komen. Een standpunt over de te ne men concrete maatregelen met betrekking tot de planologische ontwikkeling van de randstad Holland kan eerst worden be paald nadat door verdergaande studie het inzicht is Verhelderd. Behalve op een zo goed mo gelijke ontwikkeling van het westen zelf zal de aandacht moeten worden gericht op 't aangrijpen van mogelijkhe den voor Industrievestiging aan diep vaarwater buiten het westen, alsmede op het stimuleren van nieuwe be- staansbronnen in de indus triële en de zogenaamde der de sector in andere gebieden van overig Nederland. Dat nog geen bemiddelende organen ingevolge het besluit bevordering eigen-woningbezit zijn toegelaten, vindt eendeels zijn oorzaak in de omstandigheid dat Organisaties, welke tot oprich ting van een zodanig orgaan heb ben besloten, slechts geleidelijk tot een definitieve opzet en in- rcihting geraken, anderdeels daarin, dat het toelatingsbeleid erop is gericht zoveel mogelijk te waarborgen, dat de organen de aan hen toevertrouwde belangen naar behoren zullen behartigen. Uit de gegeveiis verkregen door een steekproef uit het materiaal van de woningtelling 1956 kan worden afgeleid, dat van de in wonende huishoudens er rond 60.000 hebben verklaard, dat de inwoning voor hen geen verband hield met de bestaande woning nood. Voor bijna 40.000 van deze rond 60.000 gevallen was sprake van samenwoning van gehuwde kinderen bij ouders of omge keerd. President Soekarno heeft gis teravond bekend gemaakt, dat hij een extra-parlementair zaken kabinet zal vormen, om aan de huidige politieke crisis het hoofd te bieden. De president deed deze bekend making tijdens de bijeenkomst met de voornaamste partijleiders uit het gehele land welke gister avond in zijn paleis te Djakarta werd gehouden. De voormalige vice-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta, was niet aanwezig op de bijeenkomst der partijleiders, die door Soekarno donderdagavond was bijeengeroepen. Wel bevon den zich daarbij de chefs van staven van de Indonesische weer macht. Mohammed Hatta heeft er bij Soekarno meermalen op aange drongen, dat deze zelf een kabi net zou vormen. Doch alle lei ders van de opstandige buiten gewesten, zowel die van de gods dienstige partijen als de militai ren onder hen, hebben sterk aan gedrongen op herstel van de sa menwerking tussen Soekarno en Hatta, als een eerste voorwaarde om de talrijke politieke crisis te boven te komen. President Soekarno heeft me degedeeld, dat op de bijeenkomst van donderdagavond, de meer derheid der aanwezige partijlei- van de archipel jiaar Djakaxta ders haar bereidheid kenbaar maakte, de benoeming van een waren gekomen. Deze mededelin gen kwamen twee dagen, nadat Be „New York Times" meldt dat Frankrijk en Australië het Suez kanaal vraagstuk aan de Veiligheidsraad willen voorleggen. De twee landen zouden van mening zijn dat er anders geen vooruitzichten bestaan, dat Egypte instemt met de zes beginselen voor de exploi tatie van het Suezïkanaa.1, welke de raad in oktober ,j.I. heeft aani vaart!. Het blad voegt hieraan toe dat niseerde boycot van het Suez- de Verenigde Staten gekant zijn kanaal, indien Egypte zou weige- tegen een nieuwe bespreking in ren een oplossing op basis van de de Veiligheidsraad van het ka- zes punten waarmede het ïn- naalvraagstuk, terwijl Groot-Brit- j dertijd heeft ingestemd te aan- tannië koel tegenover dit denk- .vaarden. presidentieel kabinet te aanvaar den. Soekarno heeft niet gezegd, dat hijzelf als leider van een. zodanig kabinet zal optreden. President Soekarno deelde voorts mede, dat hij „de burger dr Soekarno" had aangewezen om een extra-parlementair zakenka binet te vormen, dat doortastend en op de juist wijze zal kunnen handelen-en in staat zal zijn, een nationale raad te vormen naar 't concept van de president. In zijn uiteenzetting gebruikte Soekarno het Nederlandse woord „zakenkabinet" voor „businessca- binet". Hij kondigde aan, bij het sa menstellen van de nieuwe rege ringsvorm twee handelingen te zullen verrichten. In de eerste plaats zal hij optreden als forma teur en als zodanig de juiste lie den uitnodigen voor het bezetten van de juiste plaatsen. Ten twee de zal hij als president, tevens op perbevelhebber der strijdkrach ten onder de staat van oorlog en beleg, deze mensen benoemen in het nieuwe kabinet. de voorzitter van de P.N.I., Su wirjo, hem het mandaat om eer, zakenkabinet te formeren, had teruggegeven. Su wirjo slaagde niet, omdat de invloedrijke gods dienstige partijen hadden gewet gerd zitting te nemen in een re gering, waarin ook mei de con munisten sympathiserende figt. ren zouden zijn vertegenwoor digd. Bij een overval door een goed bewapende bende van 250 tnaa op een militaire post bij Tjitape in West-Java zijn woensdag 9 In donesische militairen en een bu-' ger gedood. Vijf militairen wer den ernstig gewond. De bendeleden maakten zich meester van een aantal vuur wapens, staken 33 huizen in lingen in een vergadering van 70 der hoogste leiders in Indonesië en deskundigen, die uit alle delen De eerste echtgenote van president Soekarno, mevr. Fatmawati, heeft medegedeeld van plan te zijn ontmoetingen te hebben met alle opstandelingenleiders in Indonesië, zowel zij, die de opstanden in het leger hebben georganiseerd als zij, die sinds december vorig jaar zich tegen de centrale regering hebben gekeerd. Het in Medan verschijnende blad „Mimbur Umum" bericht, dat mevrouw Fatmawati binnen kort een bezoek zal brengen aan Noord-Sumatra voor een ontmoe ting met kolonel Simbolon en overste Ahmad Hussein. Ook zou zij Daud Beureuh ontmoeten, die vier jaar geleden in Atjeh het sein tot opstand gaf. Volgens het blad had me vrouw Fatmawati bezoekers in haar woning nabij Djakarta verteld, dat zij de opstandelin gen „zou terugroepen zoals een moeder haar zoons roept". Volgens haar is de scheiding beeld staat. De landen, die een nieuw Vei ligheidsraaddebat over dit pro bleem voorstaan, menen dat dit in elk geval de toestand zou ver helderen en dat het de weg zou kunnen banen voor een geörga- De centrale commissie van Franse reders heeft meegedeeld, dat de Franse schepen tot nader order het Suezkanaal zullen mij den. De Franse regering heeft instructies in die zin gegeven. Het Produktschap voor aard appelen deelt ons mede, dat, tenzij de maximaal te subsidië ren hoeveelheid van in totaal 10.000 ton reeds eerder wordt be reikt, de subsidieregeling voor industriële verwerking en voor export met ingang van 11 april a.s. wordt gestaakt. Dat wil zeg gen, dat de industrie uiterlijk tot en met 10 april consumptie aardappelen binnen deze rege ling kan aankopen en dat export- transacties uiterlijk 10 april moe ten worden aangemeld. De leve ring van deze gesubsidieerde aardappelen aan de fabrieken en de feitelijke export zal na die datum kunnen geschieden. Het tijdstip van levering dient te worden geregeld met de fabrie ken, respectievelijk met de han delaren. in het Indonesische volk ver oorzaakt door het geschil tus sen haar echtgenoot en de Voor malige vice-president, Hatta. Zij zeide, dat haar plannen „niets te maken hadden" met de betrekkingen tussen haar echtgenoot en zijn tweede echt genote, mevrouw Hartini. Mevrouw Fatmawati, die 32 jaar is, heeft het presidentiële paleis verlaten nadat Soekarno drie jaar geleden in het huwelijk trad met mevrouw Hartini. Tijdens een dichte mist zijn donderdagmorgen het 2947 ton metende Britse kolenschip „Sir John Snell" en de Britse kust vaarder „Lisbeth M" van 939 ton in de monding van de Theems met elkaar in aanvaring gekomen. De kustvaarder zonk. Een sloep met twaalf overlevenden wist bij Broadstairs de kust van Kent te bereiken. Drie opvarenden wor den vermist. De gezagvoerder en twee leden van de bemanning van de „Lis beth M" zijn om het leven geko men. Volgens sommige berichten worden er nog drie opvarenden vermist. Het reddingswerk ondervond 'vertraging door de mist. Daar door konden er geen vliegtuigen aan het opsporingswerk deelne men. De „Sir John Snell" heeft slechts lichte schade opgelopen. In de Straat van Dover zijn donderdagmorgen in dichte mist het 9821 ton metende Noorse s.s. „Myken" en het 9922 ton meten de Liberiaanse s.s. „Mparmpa Christos" met elkaar in botsing gekomen. Het Noorse schip, dat met ijzererts van Venuzuela naar Rotterdam onderweg was. kreeg een gat aan stuurboord en heeft koers naar Dover gezet. Het Li beriaanse schip, dat van Am sterdam kwam, had geen hulp nodig. De Britse regering heeft mee gedeeld, dat zij de defensieuitga ven voor 1957/58 met 117 miljoen pond zal verminderen. Bij het maken van de plannen gaat men er van uit, dat er na 1960 geen dienstplichtigen meer zullen wor den opgeroepen. omdat Uw dassen meer op touwtjes gelijken Wij hebben immers dassen in pracht dessins en moderne tinten, die U met plezier zult omknopen. Knoop dit in Uw oor: ook voor Uw das! 'De president deed zijn medede- J brand en ontvoerden vijf burgers OPNIEUW ZONNIG. toen zij zich na een vuurgevecht van 2 uur terugtrokken. De militaire gezaghebber tan Djakarta heeft sinds kort cen suur ingesteld op de berichten, welke door de in Djakarta gear crediteerde buitenlandse corres pondenten ter verzending wórd" n aangeboden. De woordvoerder van het stads commando van Djakarta ver klaarde, dat deze maatregel werd genomen op grond van de staat van oorlog en beleg en bedoeld is om verspreiding van berichten welke nadelig zijn voor land en volk van Indonesië, te vóór komen. „Wij passen censuur toe op alle berichten, die nadelig zijn voor ons land", aldus de woord voerder, die daaraan toevoegde, dat sinds de instelling van de censuur reeds enkele berichten werden aangehouden, die het land zëker zouden hebben benadeeld, indien zij waren gepubliceerd. In de omgeving van Kassei (West-Duitsland) is in de nacht van woensdag op donderdag een exprestrein achter op een andere exprestrein ingereden, die juist zijn vaart verminderde voor een onveilig signaal. Vier inzittenden van de laatste wagon van laatst genoemde trein kwamen om het leven en veertien werden ge wond. De trein, die werd aangereden, was een Duitse sneltrein. De an dere trein was een Amerikaanse militaire trein, waarmee naar verluidt 'n paar honderd militai ren op weg waren van Berlijn naar Frankfort. ren ais gisteren, maar in de nom delijke provincies iets koudere. SATERDAG 6 APRIL. medegedeeld door het K.NJM.l. te HPBHV geldig van vrijdag-ch- Ook het afgelopen etmaal werd j tend tot vrijdagavond, het weer boven het Europese vasteland beheerst door een om-Zonnig vangrijk hogedrukgebied dat zich van de Golf van Bisc-aye viaDroog en zonnig weer, met. een Noord-Duitsland uitstrekt tot aanzwakke tot matige wind tuss-en de Kaspische Zee. i no"?rd en °°st- Maximumtemperaturen van Ongeveer dezelfde temperatu meer dan 20 graden werden ge meten in Noord- en Oost-Duits land en Spanje. In ons land steeg het kwik in het Noorden en Oosten tot 19 graden, maar vlak langs de kust van Noord- en Zuid-Holland en op de Wadden-eilanden werd het piet warmer dan ca 12 graden, als gevolg van zeewind, waarmee herhaaldelijk ook uitgestrekte mistvelden werden aangevoerd. Het zwaartepunt van het hoge drukgebied verplaatst zich nu langzaam van Noord-Duitsland naar de Noordzee, terwijl de luchtdruk in Frankrijk geleidelijk lager wordt. De wind neemt hier door langzaam toe -uit richtingen tussen noord en oost, waardoor de mistkansen kleiner worden. In Groningen, Friesland en N.- Holland zal het echter ook minder warm worden, terwijl in de kust streken van Zuid-Holland, als ook in Zeeland, bij zonnig weer de temperatuur tot hogere waarden zal oplopen dan donderdag. n.m. 5.47 v.m. n.m. Breskens 5.24 5.47 Terneuzen 5.59 8.2: Hansweert G.39 7.0 Walsoorden 6.49 7.1: ZON MAAS op onder Op ODtier Apr. 6 6.06 19.24 9.42 1.07 7 6.04 19.26 10.47 1.56 8 6.02 19.27 12.00 2.38 9 6.00 19.29 13.18 3.13 10 5.57 19.31 14.38 3.43

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1