id ge Uit de Provincie Binnenlands nieuws Hilary op eigen wieken ■f ff^ Wat brengt de radio? KERKDIENST EERSTE KAMER 'r' TERNEUZEN. HULST OOSTBURG STOPPELDIJK. IJZENDIJKE aardenburg. of kiest de zon Cm V' sfc.' RANG EEN PRODUCT VAN DE K I N G FA B RI E K E N BLOESEMRIT L. J.G. De Landbouw Jongeren Ge meenschap-Zeeland zal dit jaar een bloesemrit organiseren door ite mooiste gedeelten van Zuid- Beveland. Reeds meer dan 50 deelnemers meldden zich aan voor deze rit, die van Rilland Bath naar Kapelle zal gaan. Deelgenomen kan worden door ieden van de L. J. G., Z. PM., Z. L. M. en Bond van Plattelands vrouwen. Naast een wisselbeker en 3 medailles voor elke catego rie: auto's, motorfietsen en brom fietsen, zijn nog een aantal prij zen beschikbaar. Voor bromfietsen bedraagt de lengte van het parcours 21, voor ie andere voertuigen 60 km. De datum waarop de rit gehouden zal worden, zal van de ontwikke ling van de bloesems afhangen. kol lekte voor „Het Hoogeland." Tot en met zaterdag wordt alhier voor de vereniging „Het Hoogeland," welke dit jaar haai ■55-jarig bestaan herdenkt, een Kollekte gehouden voor haar ver- aorgings-, opvoedings- en reclas- seringswerk. Gaarne bevelen wij éeze kollekte voor dit mooie chris telijke maatschappelijke en socia le werk in haar 4 landkolonies en 5 tehuizen, waarin per jaar meer dan 700 uersonen van alle gezind ten worden verpleegd, aan. Opbrengst „Simavi"-kollekte. De vorige week alhier gehou den „Simavi"-kollekte heeft het mooie bedrag van 1287,16 opge bracht. Toneelvoorstelling voor het Spaarfonds. Gisteravond had in het Con- •ertgebouw de eerste der drie .oorstellingen plaats die het go zelscftap Dick van Peursen uit Groningen voor het Temeuzens Spaarfonds verzorgt. De avond werd geopend door de waarnemend voorzitter, de heer L Dooms, die enkele piëteitvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van wijlen de heer Pr. van Doeselaar, die hij een hard werker noemde en een man die sterk stond in zijn be ginselen. Hierna volgde enige ogenblikken stilte. De heer Doorns wees er op dat deze drie avonden de laatste van het seizoen zijn en sprak de hoop uit dat hetgeen in het af telopen seizoen is gepresenteerd de goedkeuring der leden zal kunnen wegdragen. Het is geen toevalligheid dat net gezelschap van de heer Dick van Peursen Sr. wederom voor het Spaarfonds optreedt. De vo rige- voorstellingen van „Motti ge Janus" zijn wel zó in de smaak gevallen dat het bestuur beslist aan id ewens van alle leden heeft voldaan door dit ge- •«glschap wederom uit te nodi gen Zij het met een geheel an der'stuk n.l. „Als je maar een verleden hebt", een klucht in dne bedrijven van Arnold en B&ch. Omdat er altijd mensen zijn, aoals de heer Van Peursen m een kort inleidend woord zei, die ook graag iets ernstig horen, speelde hij tezamen met Hélene Vink een sterk ontroerende kor- ye één-acter „Het kinderjurk- e" Met deze inleiding oogstten telde artisten een groot succes. De klucht die daarna volgde heeft werkelijk een plezierige stemming onder de aanwezigen •ebracht. De vaak meer dan dol le situaties ontketenden de ene iachsaivo na de andere. Het spel van alle artisten stond ook deze •naai weer boven alle critiek. Zij weten iedere situatie uit te buiten en zij zijn wel zo op el kaar ingespeeld dat er van ha- oerin" geen moment sprake was. Costuums, décor en toneelkle- «ting waren uitstekend verzorgd. Gedurende de pauze werd een zeer geanimeerde verloting met mooie prijzen gehouden. Tot slot van de voorstelling kreeg het gezelschap een lang durig en zeer hartelijk applaus. nenschilderwerk en de Aarden- burgse kleuterschool voor het bouwen van een kolenopslag- plaats. De beloning werd vastgesteld voor de gemeentelijke lijkschou wers. Bij de rondvraag drong mevr. E. J. van den Broeckede Man aan op een zo spoedig mogelijke openstelling van de gemeente lijke speeltuin. De heer A. I. Catsman bracht gemeentebestuur en bevolking dank voor de voortreffelijke me dewerking bij de laatste oefe ning Bescherming Burgerbevol king. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Hulst komt donderdagavond bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding ex-artikel 101 der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere scholen voor g. 1. o en u. 1. o voor 1957. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van gemeentelijke leges. Voorstel tot overname van de Hulsternieuwlandwee. Voorstel tot verlenging van de termijn waarbinnen de onbe woonbaar verklaarde woning Bontehondstraat 20, moet zijn ontruimd. Voorstel tot het verlenen van financiële medewerking aan de bouw van een aantal woningwet woningen in 1958 door de Katho lieke Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging, gevestigd te Hulst. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot instelling van een commissie voor georgani seerd overleg. Bevorderingen Bijzondere Nijverheidsschool. Bevorderd van de le naar de 2e klas: Smeden-bankwerkenC. Heij dens, J. Reinhout, M. van de Vel de en C. de Zeeuw, allen te Bres kensAde Hullu te CadzandI Neele te Groede; I. Flikweert, J Minderhoud en A. Verhage, allen te Nieuwvliet; F. Delnad en J. van Espen, beiden te Schoondijke en J. van Liere te Sluis. Autotechniek: W. de Wandel te Aardenburg en P. Wesdorp te Oostburg. Timmeren: W. Standaert te Eede; P. Hoste te Nieuwvliet; J. Mussche te Oostburg; J. Visser te Retranchement en J. Henne- ky en C. Moelaart, beiden te Schoondijke. Meubelmaken: R. de Neve te Zuidzande. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: Timmeren: A. van de Wege te Groede. Meubelmaken: A. de Neve te Zuidzande. Gediplomeerd werden: Smeden-bankwerken: E. Die rings te Breskens; J. Flikweert te Nieuwvliet; J. Deij en D. van der Stel, beiden te Oostburg; F. van der Woude te Retranchement en T. Torbijn te IJzendijke. Autotechniek: A. de Baare te Breskens; F. Blomme te Eede en R. Hermans te Waterlandkerkje. Timmeren: J. Rootsaert te Eede; J. Casteleijn te Groede; J. van Opdorp te Hoofdplaat; J. Allaart en H. Verhulst, beiden te Oost burg en P. Kornelis te Schoon dijke. Metselen: B. Lekens te Aarden burg en W. van Kerkvoort te Groede. Meubelmaken: F. van de Neste te Sluis. Schilderen: A. Tous^aint te Cad zand. Santos-prijspiering. In het café van de heer P. Compiet werd een grote prijspie- ring gehouden ten bate van San tos, de vereniging tot t.b.c.-be- strijding van de R.K. midden stand. De vele prachtige prijzen die op deze piering te behalen waren, hadden heel wat liefheb bers van het pierspel naar Stop peldijk gelokt. De hoofdprijs bleef in eigen huis, want de heer Joh. de Bak ker, alhier, slaagde er in om in twee worpen negentien houten te doen tuimelen. Deze fraaie prestatie werd door niemand ge ëvenaard en zodoende werd de heer De Bakker winnaar van een slaapkamer-ameublement. De verdere uitslag was als volgt: 2. J. Wentzler, Stoppel dijk; 3. Van Waesberghe, Hei kant; 4. J. Serrarens, Stoppel dijk 5. G. Lauwers, Stoppeldijk Deze groots opgezette piering leverde een mooi batig saldo op ten gunste van Santos. Rome-reis-actie, Aan de internationale Rome kruistocht, die in augustus wordt gehouden, zal ook worden deel genomen door één of meer leden van de plaatselijke afdelingen van de V.KAJ. en de K.A.J. Via een loterij en verschillen de andere acties hoopt men het hiervoor benodigde geld in het laatje te krijgen. Het was van de Kajotsters een goed idee om het eens met oliebollen te probe ren. Emmers vol van dit smake lijk gerecht werden tegen een zacht prijsje aan de man ge bracht. De smullende dorpsge noten hebben op deze manier aan de bestaande plannen weer meer gestalte gegeven. DONDERDAG 4 APRIL. 17.30 17.45 18.00 18.45 19.00 Gemeenteraad. De gemeenteraad van Aarden- burg vergaderde maandagavond onderleiding van burgemeester 3 M A. C. van Dongen. Slechts J van de 11 raadsleden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken be vond zich o.m. het bekende re quest van de Zeeuwsvlaamse ar chitecten waarin zij bezwaar maken tegen het aanvaarden ran architectenopdrachten door 4e Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht. Een subsidie van 250 werd verleend aan de commissie tot sirreekverbetering in Eede. Over enkele dagen kan de ruilverka veling in Eede voor een deel at- gesloten worden. Eervol ontslag werd verleend aan de heer W. Timmermans als hoofd van de openbare lage re school, dit met ingang van 20 april a.s. Ten aanzien van de vervulling van deze vacature was het col- wgp niet erg hoopvol gestemd. Het bestuur van de R.K. meis jesschool krijgt 1675 voor bin- HILVERSUM I: 7.00 Gram.; 7 45 Morgengebed8.00 Nws 815 Gram.; 8.50 V. d. huisvrouw; 9 35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.00 Gram.10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken; 11.45 Fran se chansons; 12.00 Middagklok; 12 03 Gram.; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinb. me- ded.' 12.38 Lichte muz.; 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Gram., 14.00 Orkest; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw15.15 Lichte muz.; 15.40 Gram.; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Alt en piano; 17.00 Hoorsp. voor de jeugd; Gram.17.40 Beursber. Vocaal dubbelkwartet Gram.; 18.30 Fries progr Leger des Heilskwartier Nws- 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief;' 19.30 Verz. progr., 20 00 Radiokrant20.20 Gevar. progr 21.45 Gram.; 22.00 Perio diekenparade; 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws; 23.15 Sport- uitsl.; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7 10 Gym. r 7.20 Gram.7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenw.; 10.00 Grarm; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Kamerork. 12 00 Pianoduo12.25 In 't spion netje; 12.30 Land- en tuinb. me- ded.; 12.33 Westindisch orkest; 12.50 Uit het bedrijfsleven13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram., 13 20 Orkest; 13.55 Beursber 14.00 Gram.; 14.05 Hoorspel; 14 45 Hobo en piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot BRUSSEL <VL.): 12.00 conc.12.30 Weerber. Ork 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Orgel spel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Kamermuz.15.00 Schoolradio 15.30 Gram.; 15.45 Duitse les 16.00 Koersen16.02 Kamermuz 16.45 Boekbespr.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Jeugd en muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. caus.20.00 Kamermuz.20.40 Verz. progr.; 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws; 22.11 Int. Radio- Universiteit; 22.30 Orgelconc.; 22.5523.00 Nieuws. West Zeeuws-Vlaamse vogel- beschermers vergaderden. Een dezer dagen vergaderde de West Zeeuwsvlaamse vogel- beschermingswacht in het café van de heer L. Jaumotte te IJzendijke. Het leden- en donateursaan tal bleek in een negental maan den van 12 tot 63 te zijn geste- gen. De voorzitter, de heer C. M. v. d. Broecke te Aardenburg, opende de vergadering en sprak er zijn vreugde over uit dat een zo groot aantal leden op de ver gadering aanwezig was. Besloten werd aan de heer B. J. J. R. Walrecht een gelukwens te zenden voor de toekenning van de Heimans—Thijsseprijs. Uit de ingekomen stukken bleek, dat door een achttal ge meenten een subsidie was toege kend. Aan allen die hadden mede gewerkt om deze subsidie moge lijk te maken werd een harte lijk woord van dank gebracht voor hun onmisbare steun. Ook aan hen in die gemeenten waar door omstandigheden geen sub sidie was verleend. Uit alles blijkt dat de vogelbeschermings gedachte steeds meer veld be gint te winnen in West Zeeuws- Vlaanderen. Uitvoerig werd gesproken over de verdere acties in alle gemeen ten. Een werkschema werd opge steld. Aan de hand van de ver kregen subsidies werd een be groting opgemaakt in dezelfde lijn als aan de gemeenten was aangeboden. Besloten werd in elk geval eerst in die gemeenten propa- ganda-avonden te organiseren welke een subsidie hadden toe gezegd. Op deze vergadering werd het definitieve bestuur gekozen. Het is nu als volgt samengesteld: Voorzitter C. M. v. d. Broecke, Aardenburgsecretaris H. Enke laar, Helsinkistr. 2, Oostburg; F. A. Coppens, te Sluis penning meester, commissarissen: G. v. d. Driest te Oostburg en J. Die- leman te Biervliet. Na de pauze werden enige vo gelfilmpjes vertoond betrekking hebbende op de boerenzwaluw en de kievit. Getracht zal worden de tel ling van de broedgevallen van de zwaluwen dit jaar niet alleen in de gemeente Cadzand te hou den maar over het gehele ge west. Medewerking hiertoe zal gevraagd worden aan het gehele onderwijzend personeel en niet in het minst aan de Zeeuws vlaamse jeugd. Op deze wijze zal o.a. mede getracht worden de jeugd vogelminnend te maken. Een aanvang werd gemaakt tot het verzamelen van volks namen van de in West Zeeuws- Vlaanderen voorkomende vogels. JEUGDIGE MISDADIGERS GEPAKT. De recherche te Eindhoven heeft vier jongelui gearresteerd, die zich in wisselende combina ties hebben schuldig gemaakt aan inbraken, diefstallen en ver nielingen. Het waren de 20-jarige M. K„ de 19-jarige K. K., de 18- jarige C. G. en de 18-jarige J. P. De jongelui hadden de aan dacht van de recherche getrok ken, doordat zij te veel geld voor hun doen opmaakten. Voorts heeft de politie te Eind hoven een viertal knapen van 15 en 16 jaar aangehouden, die on dermeer een offerblok hadden gelicht, gereedschap hadden ge stolen en gezocht hadden wat van hun gading was in gepar keerde auto's en in huizen in aanbouw. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Dinsdagmorgen is op de Apel- doornseweg - onder de gemeente Hattem een ernstig outo-ongelük gebeurd. Een personenauto die in een militaire colonne reed, is bij een poging deze colonne te ver laten tegen een boom gereden. Één der inzittenden, de heer P. J. B. uit Maasbree, oud 45 jaar, is daarbij om het leven gekomen. Twee inzittende dames, zijn zwaar gewond in het R.K. zie kenhuis te Zwolle opgenomen. GEEN HALVE MAATREGEL. Een temperamentvolle 21-jari- ge Amsterdamse schone, wier rendez-vous met haar verloofde op de Borneokade maandag- IJzendijkenarenwaarvan zij er velen de eerste wijsheid heeft bijgebracht, maakten in grote getale gebruik van de gelegen heid tot feliciteren. De Raad komt bijeen. De raad der gemeente IJzen dijke zal op donderdag 4 april in vergadering bijeenkomen. Er is een verzoek van de R.K. meisjesschool aan de Verl. Mo lenstraat om financiële mede werking voor de aanschaffing van 3 oliekachels, ingevolge art. 72 d£r Lageronderwijswet. Een verzoek tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling van de Zeeuwse muziekschool. Een verzoek van G. B. Neijs- sen om de winkelsluitingsveror dening zoals die is toegepast voor de tabakszaken ook voor zijn zuivelzaak van toepassing te verklaren. Verder is er een bespreking van de ontworpen herziening van het uitbreidingsplan der ge meente.. Grote hoeveelheid munitie opgebaggerd. Nabij de buurtschap „Ponte Avancée" is bij het uitbaggeren van het uitwateringskanaal „De Linie" met draglines van 't water schap „Het Vrije van Sluis", een grote hoeveelheid munitie boven water gebracht. De met het uitbaggeren belaste arbeiders werden door de bewo ners van de nabij het kanaal ge legen woningen gewaarschuwd, dat de Duitsers bij hun vlucht voor de bevrijdingstroepen een grote hoeveelheid wapens en kis ten met munitie in het afwate ringskanaal hadden geworpen. Toen op een bepaalde plaats ge stoten werd op grote harde voor werpen. werd met grote bedacht zaamheid het baggeren, voortge zet en werden niet minder dan 13 kisten met munitie, 250 handgra naten, enkele seinkogels en één landmijn opgehaald. Onmiddellijk werd de oprui mingsdienst, belast met het on schadelijk maken van projectie len, gewaarschuwd'. avond om 8 uur vrijwel onmid dellijk in hooglopende ruzie ontaardde, nam geen halve maatregelen. De daad bij het tevergeefs als dreigement ge uite woord voegende, sprong zij met een hart, dat in ontstuimig- heid niet voor het IJ onderdeed pardoes in het water met de be doeling haar vriend tot rede te brengen. Zij slaagde in zoverre dat de jongeman haar de hand toereikte "en haar druipend, maar overigens volkomen ge zond weer op de kade trok. Daarmede achtte hij echter zijn plichtmatige menslievend heid volbracht en zonder verder een woord aan het voorval te verspillen verdween hij in het duister. Totaal ontnuchterd riep het meisje de hulp in van de eerste de beste die zij tegen kwam. Po litie en geneeskundige dienst werden gewaarschuwd en het meer vochtjge, dan amoureuze avontuur eindigde voor de door tastende drenkeling in een am bulance, waar zij met gezwinde vaart naar de ouderlijke woning werd gebracht. Een levensles wijzer kroop het teleurgestelde meisje onder de wol, nadat zij haar tranen en haar IJ-water had afgedroogd. De oorzaak van de brand is on bekend. Het pand was verzekerd. ONGELIJKWAARDIGE RUÏL NA INBRAAK. Van de week is ingebroken bij de metaalhandel Van Duyn, aan de Jan v. Riebeeckweg te Schie dam. Er werd uit een kantoortje een schrijfmachine gestolen. De inbreker heeft het de politie wel heel gemakkelijk gemaakt. Hij had op de schrijfmachine n.l. eni ge experimenten verricht en o.a. zijn naam en adres erop getikt. Was het gerechtvaardigde trots dat dit gelukt was, dat hij dit briefje op het kantoortje heeft laten slingeren? Toen de politie naar het keurig getypte adres toog, vond zij daar een 12-jarige knaap. Het bleek haar inmiddels, dat diens enthousiasme voor het typen reeds getemperd was, want hij had de schrijfmachine bij een andere jongen ingeruild voor een mondharmonica. De knaap is ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. UITSLAANDE BRAND TE OUDESCHOOT. Zuster Vincent 25 jaar aan ile Kleuterschool. Zondag herdacht de Eerw. Zus ter Vincent de dag waarop zij 25 jaar werkzaam is als fröbel onderwijzeres te IJzendijke. De DONDERDAG 4 APRIL. HU. GEREF. KERK. Zaamslag7 uur Ds. H. C. v. d. Ent, van Werkendam. Maandagavond omstreeks kwart over zeven werd het gezin van de slager P. Balstra te Oude- schoot gealarmeerd door luid ge schrei van het vierjarig zoontje, dat op de bovenverdieping te bed lag. De vader ontdekte, dat naast de slaapkamer van het kind een hevige brand woedde. Hij slaag de erin ten koste van brandwon den aan het hoofd het kind te redden en moest het huis door een bovenraam verlaten, omdat het trapportaal al vlam had ge vat. Direct kwam de plaatselijke brandweer in actie, terwijl ogen blikkelijk de Heerenveense brand weer werd gewaarschuwd. Deze was binnen enkele minuten ter plaatse en een nevelspuit plus een motorspuit namen het blus- singswerk over. Het vuur dat in hevigheid was toegenomen toen het een mastiek dakbedekking bereikte, was toen spoedig be dwongen. Toch was de gehele bovenverdieping reeds volkomen uitgebrand. De resten van een portefeuille met enkele duizen den guldens aan bankpapier wer den door de brandweerlieden ge borgen. Zij zullen aan de Neder landse Bank worden opgestuurd TWEE GEVALLEN VAN OPLICHTING. De politie te 's-Gravenhage heeft de 22-jarige assistent-re- klame adviseur J. A. B. wegens oplichting aangehouden. B. kocht reklame-artikelen in, waarvoor de directeur van het bedrijf een bon parafeerde. De eerste bon, die B. liet paraferen wees een bedrag van 900,aan dat door hem later in 1209, werd veranderd. Vervolgens diende B. een bon in van een gefingeerde firma, die haar adres te zijnen huize had. De derke keer maakte de man de handtekening van de direc teur op de bon na. Op deze ma niet heeft hij het bedrijf voor 2700,benadeeld. De tweede, die wegens oplich ting is aangehouden, is de 39-ja- rige G. B„ zich noemende elek- tro-technicus. B„ die reeds ver schillende malen wegens oplich ting met politie en justitie in aanraking is geweest, heeft voor 14J)0,— meubelen gekocht. Hij had, naar zijn zeggen, het geld niet direct beschikbaar, maar was het wachtend uit Duitsland Verder" maakte hij iemand met een ongedekte, door zijn vrouw getekende chèque, een auto af handig. De auto, die hij voor 1900 gulden „kocht" werd door hem voor 750 van de hand ge daan. Tenslotte wist hij onder valse voorwendsels iemand een bedrag van ƒ500,— afhandig te maken. door MABEL BARNES GRUNDT Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 118) Nadruk verboden. „Ga vijf: 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.18.00 Nws; 18.15 Sportpraatje18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den; 19.00 Voor de kleuters; 19 05 Jazzmuz.; 19.40 De peper klip 20.00 Nws20.05 Concertge bouw-orkest; 22.05 Act.; 22.15 Lichte muz.; 22.50 Sportact.; 23 00 Nieuws; 23.15 Beursber. v. New York; 23.16 Onze buiten landse correspondenten melden 23.25—24.00 Gram. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft dindsdag op zijn wekelijkse pers conferentie geweigerd commen taar te leveren op de luchtvaart onderhandelingen met Nederland, al zei hij te hopen dat men alsnog tot een vergelijk zou komen. naar Londen in mijn plaats. Ik weet zeker, dat me neer Weldon je nemen zal. De patiënten zullen naar het depót stromen, alleen om jou te zien. En stenografie en machine- schrijven leer je makkelijk ge- noeg". Zij sprong overeind en haar hele gezicht kleurde. Toen liet ze zich met een plof weer vallen. „Ik durf niet, Hilary. Moeder zou een tweede inzinking krij gen. Zij is pas herstellende van de eerste, die jij veroorzaakt hebt. Bovendien zou ik bang zijn. Ik mis de ware moed. En zou jij me niet missen Je zou niemand hebben, met wie je kon praten over Owen". Ik schoof dicht naar haar toe en sloeg mijn arm om haar hals. „Miranda", fluisterde ik, „ik zal niet zeggen, dat je lief en vrien delijk en zacht bent, daar het je grieft. Maar zul je boos zijn, als ik terloops opmerk, dat je een schat bent, een volmaakt onzelfzuchtige schat Als ik jou niet had gehad, zou ik veel zelf zuchtiger gehandeld hebben. Dat je zo goed over me gedacht hebt, heeft me er toe gebracht, te proberen een beetje behoor lijker te zijn dan dan ik uit mezelf ooit geweest zou zijn. Het is door jouw invloed gekomen. Als ik niet meer dan twee en twintig jaar met jou had ge leefd, zou ik Owen meteen heb ben aangenomen en Virginia Rije naar de maan hebben laten lopen. Je hebt telkens opnieuw gezegd, dat jouw leven tot nu toe vermorst is geweest, dat je niemand van enig nut bent. Ik begin te geloven, Miranda, dat het jammer is, dat er niet meer .vermorste" levens in de wereld zijn". Geloof je dat heus?" mompel de zij, haar blik nu op de wei den gericht, die in de middag zon glansden. „Ik weet het zeker", zei ik „En ginds in de verte zie ik twee zwarte figuren, Miranda. Ik kan me vergissen, maar ze komen mij bekend voor. Zullen we de kant van Brook Brow opgaan en langs Shrines naar huis „Ze zullen moe en warm zijn na hun wandeling zei ze twij felend. „En teleurgesteld, denk je Zij knikte „Moeders houden er vreemde gevoelens op na". „Dat wel", stemde ik met een zucht toe. „Laten we ze door de weiden tegemoet lopen, dat zal de grote heuvel besparen. Moeder houdt niet werkelijk van me, Miranda". „Zij houdt net zoveel van je, als je haar wilt toestaan. Jullie kleine misverstanden ontstaan evengoed door jouw schuld als door de hare". „O", zei ik, en struikelde in mijn opwinding over zo'n verba zingwekkende gedachte over een steen. „Ja", vervolgde mijn zuster, en haar stem trilde even, want Miranda had het altijd moeilijk gevonden, boos op de mensen te zijn; „als je met moeder even veel consideratie gebruikte als met juffrouw Rye, wel „Dan zou ik een stap dichter bij de hemel zijn", veronderstel de ik bescheiden. „Precies. En als je mij nog langer met zulke grote, ongeluk kige ogen aankijkt, zal ik. „Ja?" „Zal ik om meneer Westcott sturen", zei ze, haar mond met een klap sluitend. „Ik wilde, dat je het deed", was mijn hartekreet, en toen: „Neen, dat moet je' niet doen, Miranda". Hoofdstuk XXX. Juanita verlooft zich. Ik begon aan mijn halsdoek, ten zeerste de belangstelling op wekkend van de hele familie. Het was geen moeie doek een rose en gele streep maar, zoals ik tegen grootmoeder zei, het zou de hals van een visser net zo goed verwarmen als een meer artistiek gekleurde. De wol was warm in mijn handen, toen ik onder de beuk zat te breien; steken vielen en weigerden te worden opgehaaldrose strepen vermengden zich met gele, en gele met rose. Maar ik hield vol. Slechts door hard, geconcen treerd werken kon ik mijn ge dachten afleiden, mijn verlan gen naar Owen onderdrukken. Slechts door hard werken kon ik hopen, door de lange dagen heen te komen, die zich als de oplopende noten van een toon ladder voor mijn ogen aaneen rijden. Als het breien afgelopen was, haastte ik mij om een oude, bedlegerige vrouw in Brick Row te gaan voorlezen. Dat Betty Sharpies zo goed als stokdoof was, bracht mij absoluut niet van mijn plan af. Daarna ging ik de bedden met campanula voor moeder wieden, de bladzij den van een tijdschrift voor va der opensnijden, Miranda's kou sen stoppen, de zomen van een blouse voor Misk op de machine stikken en Abinadab helpen, fruit te plukken voor jam. Moeder sloeg mij met open mond van verbazing gade en grootmoeder grinnikte en bood mij op zekere dag een kus aan die ik voorzichtig accepteerde. Maar ik slaagde er zo wat in, de tijd te doden en trachtte te gelijk mijn best te doen. En als mijn best doen een voortzetting betekende van zo'n verregaande saaiheid, voelde ik, dat ik liever dood zou gaan vóór de maand om was. (Wordt vervolgd). De Eerste Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van de foe groting van het departement van Verkeer en Waterstaat. De heer De Vos van Steenwyk V.V.D.) bepleit spoedige invoe ring van een maximum snelheid binnen de bebouwde kom der ge meenten. Hij bestrijdt de door de A.N.W.B. aangevoerde argu menten. Invoering van een maxi mum snelheid zal z.i. het aantal ongelukken verminderen. Dat de minister zich onthoudt van het innemen van een stand punt ten aanzien van de bloed proef betreurt spr. Hij hoopt, dat de minister zich bij de bloedproef zal neerleggen. Spr. verklaart het te betreuren, dat 8 miljoen zal worden bezui nigd op de versterking van zwak ke plekken in de hoogwater keringen. Z.i. moet op andere uitgaven worden bezuinigd, want deze voorgenomen bezuiniging zal onrust wekken bij de bevol king. Aan de verbetering van -het kanaal GentTerneuzen werkt hij gaarne mede in het heiang van België. Het verheugt hem, dat België een beslissing heeft genomen ten aanzien van het Moerdijkkanaal. De heer De Vos van Steenwijk vraagt nadere inlichtingen over de plannen voor de dijken op Schouwen. Wat de wegen in Zeeland be treft vraagt de heer Geuze C.H.) zich af of ze niet te veel worden opgehangen aan het Deltaplan. Spr. betoogt, dat de concentra tie van wetenschappen voordelen kan hebben, maar ze kan ook aanleiding zijn tot verhoging van de kosten voor de eigenaren. De minister zegt, dat in het al gemeen het tempo van de ver sterking der zeewaterherzienin gen wel voldoende is, maar de vraag is hoe men dat moet ver staan. Op sommige kritische punten gebeurt niets. Spr. meent, dat ook de minister ongerust moet zijn over optredende ver tragingen. De heer Geuze vraagt o.m. na dere inlichtingen over de dijken op Schouwen. Uitvoerig bespreekt de heer Geuze de kwestie der Zeeuwse veren.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2