I IT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws Even wachten Hilary op eigen wieken RIUMPH Verkwik u aan CADZAND. tERNEUZEN. OOSTBURG. LORD SALISBURY NEEMT ONTSLAG. De markies van Salisbury, de voorzitter van de Britse kroonraad, heeft vrijdag zijn ontslag aangeboden, dat door koningin Elizabeth is aanvaard. Zware brand in Woerden. ZUID-SUMATRA. BIERVLIET GROTE BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK TE ENSCHEDÉ. &EDDINGVLOTTEN VOOR DE VROEGERE RAMPGEBIEDEN Door bemiddeling van het bu reau Bescherming Bevolking heb- ï>er de gemeenten in de Zeeuwse en Zuidhollandse rampgebieden de beschikking gekregen over 'n aantal vlotteh met groot drijfver- mogen. Deze vlotten, die, n&ar ge- lang van de grootte, plaats bieden aan 60, 40, 25 en 20 personen, zijn afkomstig van oude regerings- srhepen die enige tijd geleden in Botterdam werden gesloopt. De eerste zending van deze -vkitten 18 stuks) is dezer dagen in Vlissingen aangekomen. Ter- «nuren en Breskens krijgen ieder twintig, van deze vlotten. Twee •vlotten van veertig personen en een vlot. voor 25 personen worden in Graa-nw en Gangendam gesta irioneerd. Verder krijgen vele ge meenten vlotten voor 25 perso aenr St Maartensdijk krijgt er 6 Aagtekerke 2, Haamstede 4 Scherpenisse 6, Kortgene 10, Brei schor 10 en Wolfaartsdijk 5. Vlotten van 20 personen komen in Burgh. Mzendijke en Zierikzee, DE STRUCTUURWIJZIGINGEN IN ZEELAND nog geruime tijd duren eer de heer en mevr. Maas hersteld zul len zijn. Mevr. Schijve uit Oostburg is bereid gevonden, tijdelijk aan de school les te geven. De voetbalvereniging jubi leerde. De voetbalvereniging „Bier vliet" herdacht zaterdagavond in het café „Het Oude Raedthuys" haar 30 jarig jubileum. De voorzitter, de heer G. Brak ke, sprak een openingswoord, waarin hij het wel en wee der vereniging de revue liet passe ren. Hierna was het woord aan het gezelschap Anthonisse, die er met vlotte wijsjes spoedig de stemming in bracht. De Belgische conferencier R. Verween sprak de verschillende nummers vlot aan elkaar. Een verloting zorgde voor wat kasversterking, terwijl Jasper Anthonisse en zijn medewerkers er wel voor zorgden dat ook de danslustigen aan hun trek kwa men. Het was een feestelijke avond die zowel leden als donateurs veel genoegen heeft gebracht. De komende structuurwijzigin gen in verband met het Deltaplan •lebben, aldus vernemen wij van de Zeeuwse middenstandsconsu- ;ent de heer A. Korstanje, zijn volle aandacht. Voor Breskens is binnenkort een welvaartsplan van het eco nomische technologisch instituut voor Zeeland te verwachten. Iets dergelijks is nodig voor Veere, waar over drie jaar de moeilijkheden dreigen, als de vraag, of er een sluis zal komen fan wel de haven zal worden af gesloten, aan de orde komt. Voor Bruinisse werden aanvan kelijk de Delta-zorgen over tien jaar verwacht. Maar gevreesd moet worden, dat dit geen vier jaar zal duren. Ook voor Yerseke kj de belangstelling reeds ge vraagd. Het toerisme in Zeeland is mede een punt, dat de aandacht moet hebben. Reeds heeft de Samer van Koophandel geld be .schikbaar gesteld om een E. T. I. rapport over deze materie samen je stellen. HUISHOUDSCHOOL VAN C. B. T. B. IN BRUINISSE Op 1 september zal te Bruinisse een huishoudschool worden ge- fjpend die in beheer is bij de Christelijke Boeren- en Tuinders- aon.d. Op Schouwen-Duiveland is voorts een landbouwhuishoud- srfiool te Zierikzee, geëxploiteerd ibor de Zeeuwse Landbouwmaat- «rhappij en een zelfde school op christelijke grondslag te Haam stede. hele weg, dus ook de verbreding blijft voor rekening van „Het Vrije van Sluis". B. en W. stelden de raad vervol gens voor accoord te gaan met de door G. S. ontworpen regeling inzake de afkoop van de rente loze voorschotten, welke de ge meente Cadzand indertijd heelt gegeven aan de S.B.M., voor de aanleg van de toenmalige tram lijn. De raad besloot met het voorgestelde bedrag van 3991,- accoord te gaan. De heer Van Houte vreesde, dat als de gemeente dit voorschot aanvaard en de S.B.M. geen ver plichtingen meer heeft ten op- zilhte van de gemeente, Cadzand nog slechter met haar busrege lingen zal bedenken. De heer Kools vroeg aandacht voor betere aansluitingen der Z.V.T.M. en de S.B.M. Moet men thans reizen naar Oost Zeeuws- Vlaanderen dan moet men te Oostburg altijd méér dan een uur op aansluiting wachten. Tot slot werd de begroting 1957 gewijzigd. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Kools naar het uitbreidingsplan. De voorzitter zeide, dat het praktisch gereed en binnen afzienbare tijd in IS, Raadsvergadering. De raad kwam donderdagavond Vergadering van „De Vogel vrienden,". Efe Vogelvrienden" hield voor de eerste maal sedert haar oprich ting een algemene ledenvergade ring in hotel „Centraal Deze raprgadering genoot een grote be langstelling. De voorzitter, de :reer M. de Mul, heette in zijn openingswoord speciaal de heer Be Smet uit Oostburg van harte welkom. Nadat de notulen en de inge kamen stukken waren behandeld, -wak de heer De Smet over tro pische vogels. Deze inleiding was zichzelf al zeer aantrekkelijk, saav werd nog interessanter tkwrdat spreker enkele exotische «Kemplaren, speciale Australi sche had meegebracht. Niet alleen konden de aanwe zigen veel wetenswaardigheden ie boren krijgen betreffende al- gemene verzorging, kweekresul- iaten en voeding, maar zagen bo vendien enkele bijzonder fraaie jfiamantvinken, bindsenastrilden, riegriastrilden, spitsstraatamadi- acs en rood-en zwartkopamadi- tes. Vogels met een uitzonderlijk aan«i vederkleed. Na de pauze werden door ne leden meegebrachte vogels be :sproken en -beoordeeld. Deze nieuwe vogelvereniging aangesloten bij de Nederlandse ^hOKi-d van vogGlliGfhGfobGrs, mag zich van het begin af in een bij- swidere belangstelling verheu- ©sn. Er zijn reeds 37 liefhebbers id en in het kader der ledenwerf actie ziet het bestuur kans dit aantal te verdubbelen. Op de ver gsmtering gaven zich weer 6 meu -m» leden op. De secretaris der vereniging tseeft in een korte uiteenzetting Aridelijk gemaakt waarom vo aeüliefhebbers geen dierenbeulen den t,ez0cht. j. ol VimiHpn vt. i bijeen. Afwezig was het raadslid H. de Neef, die naar de burge meester mededeelde schriftelijk heeft bedank als raadslid. Zijn opvolger op de lijst is de heer Bril, die inmiddels zijn benoe ming heeft aanvaard. De voorzitter, burgemeester J. J. Leenhouts, deelde de raad mede, dat B. en W. in principe hebben besloten tot verbetering van de Erasmusweg. Hierover zal contact worden opgenomen met het waterschap „Het Vrije van Sluis". Inmiddels werd aanbesteed een weg in 't nieuwe plan, Welke werd gegund aan de laagste inschrij ver zijnde de heer Cambier uit Breskens. Reeds deze week hoopt dit aannemersbedrijf met de voorbereidende werkzaamheden aan te vangen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de gronden voor het parkeerterrein aan de kust thans eigendom zijn van de gemeente. Daar in verband met de be perkingen welke de gemeente is opgelegd, dit jaar wel niets van de aanleg van het parkeerterrein zal komen, werd besloten het terrein voorlopig te egaliseren, zodat er nog dit seizoen auto's geparkeerd kunnen worden Goedkeuring werd ontvangen van Ged. Staten op de begro ting 1957. Van de nieuw benoemde on derwijzer de heer J. Nieuwen huijze, te Weesp was bericht ont vangen dat hij zijn benoeming aanvaard. Ook het overgangsbesluit, dat de raad in de vorige vergadering nam in vier kampeerwagens in de kuststrook, werd door G. S goedgekeurd. Daar Cadzand momenteel nog al wat openbare werken in uit voering heeft, werd besloten om het krediet in rekening courant te verhogen tot 91.000, Op voorstel van B. en W. be sloot de raad om aan het daar toe in aanmerking komend ge- meentepersoneel een uitkering te verlenen van 10 °/o over de kin dertoelage voor de periode 1 okt. t/m 31 dec. 1956. Aan de vogelbeschermings- wacht W. Z.-Vlaanderen werd een subsidie verstrekt van 1 ct. per inwoner per jaar tot weder opzegging. Aan de Prov. Commissie huis houdelijke voorlichting ten Plat- telande werd een bijdrage ver strekt van 60,zijnde de huur van het lokaal, waarin te Cad zand een kookcursus werd ge organiseerd- De cursus werd be zocht door ruim 60 deelneemsters. De Classicale Commissie voor Bijzondere Kerkelijke Gezins zorg en Maatschappelijk Werk der Ned. Herv. Kerk in Zeeuws- Vla anderen vroeg en verkreeg een bijdrage van 21,90 in het nadelig saldo over 1956. Vervolgens kwam aan de orde een schrijven van de gemeente Middelburg inzake de openbare opleiding voor kleuteronderwij- zeres. Ook de raad was van oor deel, dat deze opleiding voor de Zeeuwse meisjes behouden moest blijven, en besloot 50 #/o der net- tokkosten voor haar rekening te nemen, indien deze opleiding in de toekomst door uit Cadzand afkomstige leerlingen zou wor de raadsvergadering zal kunnen worden. De heer Van Houte vroeg aan dacht voor de bewoners aan de Haven, die graag een strookje grond er bij willen kopen. Wethouder Steenhart vestigde de aandacht op de bouwgrond rond het parkeerterrein aan de h3De voorzitter antwoordde, dat nu de prijzen etc. hiervoor be kend zijn, t.z.t. de plannen aan de raad zullen worden voorge- behandeld legd. De voorzitter sloot de vergade ring. oh Vergadering Bestuurders- n''lT--"'N. V. V. Zaterdagmiddag vergaderde te Oosttourg de W. Zeeuws-Vlaam- se bestuurdersbond. Eén der be langrijkste mededelingen, welke werd gedaan, was dat het N. V. V. de komende zomer op 6 juli a.s. een groot N. V. V.-zomerfeest be legd te Goes ter compensatie van het de vorige zomer afgelaste Stadionfeest te Rotterdam, dat door de slechte weersomstandig heden geen doorgang kon vinden. Na het openingswoord door de voorzitter, de heer K. A. Koster, en vaststelling der notulen, bracht de secretaris de heer L. J. de Clerck, een uitgebreid jaar verslag, waarvan naar aanleiding talrijke vragen werden gesteld. Zo vroeg de A.B.V.A. hoe de houding van het N.V.V. zal zijn t a.v. de tandartsen, nu deze met de ziekenfondsen hebben ge broken en hun patiënten privé de rekening zullen presenteren De heer C. Hoek, distnktbe- stuurder van het N.V.V.zeide hierop, dat' het standpunt van N.V.V. nog niet bekend is. Voorts kwamen de arbeiders avondscholen ter sprake, en sprak de vergadering de wens uit te komen tot plaatselijke ka- derscholen. Ook het financieel verslag, werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. Namens de federatie van de vrouwenbond van het N.V.V. bracht de presidente de bestuur dersbond dank voor de grote sub sidie, alsmede voor de grote steun, die de federatie steeds van de zijde van de bestuurdersbond mocht ontvangen. Vervolgens kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. Daar de voorzitter, de heer K. A. Koster, reeds te Rotterdam woonachtig is, werd de vice- vo'orzitter, de heer A. v. d. Velde, tot voorzitter benoemd. Tot pen ningmeester werd gekozen de hëer M. Versprille; herkozen werd de heer Vic. Schepers. Het bestuur werd uitgebreid met de heren P. Hensen te Breskens, me- taalbedrijfsbond, en Jac. Vinke te Breskens, centrale bond voor transportarbeiders. Namens het verbondsbestuur bracht de heer Hoek de scheiden de voorzitter, de heer K. A. Kos ter en de penningmeester, de heer P. van Hee, dank voor het vele werk dat zij in de loop der jaren voor het N.V.V. hebben verzet. De secretaris, de heer L. de Clerck, bood de scheidende func tionarissen een prachtige tafel- aansteker aan en dankte hen voor de goede samenwerking binnen de bestuurdersbond. Aan de afdelingen werd ge vraagd in grote getale het N.V.V.- zomerfeest te Goes te bezoeken. De bestuurdersbond telt thans ruim 1500 leden, terwijl de afde lingen van de vrouwenbond ruim 300 leden hebben. Van de rondvraag werd gé bruik gemaakt om te informeren naar de stand van zaken met het komende meifeest. De secretaris van het mei- comité deelde mede, dat s-mor- gens en 's-middags voor de kin deren te Breskens poppenkast voorstellingen gegeven zullen worden, terwijl ook voor 't avond meifeest een zeer aantrekkelijk programma kon worden samen- gesteld. 1 De heer C. Hoek gaf vervol gens een overzicht van de stand van zaken inzake de bestedings beperking, waarna de voorzitter de zeer druk bezochte vergade ring sloot. De graaf van Home, minister voor Gemenebestbetrekkingen zal zijn functie overnemert. Volgens de officiële bekendma king zal de graaf van Home op treden als leider van het Hoger huis met burggraaf Hailsham, de minister van Onderwijs, als plaatsvervanger. Salisbury's ver antwoordelijkheid voor de atoom energie zal worden overdragen aan premier MacMillan. Salisbury drukte in een brief aan de Btjitse premier zijn „on gerustheid" uit over het besluit aartsbisschop Makarios vrij te laten. Salisbury achtte diens vrijlating slechts gerechtvaar digd indien de aartsbisschop voldaan had aan hetgeen wij totnogtoe altijd als een noodza kelijke voorwaarde voor zijn vrijlating hebben beschouwd en onvoorwaardelijk op de Eoka een beroep had gedaan om een eind te maken aan het terroris me. Zaterdagnacht om half elf ont dekte een voorbijganger brand in de fabriekshal van de firma Brak in Woerden, een internationale handel in afvalstoffen. Enkele ogenblikken later sloe gen de vlammen reeds uit de ramen en toen de brandweer arri veerde stond deze voor een zwa re taak. In het nachtelijk duister werd het vuur met 11 stralen bestre den waarbij de brandweer werd geassisteerd door de bedrijfs brandweer van het -voormalig depót retourgoederen in Woer den. Tegen 1 uur Was de situatie zeer kritiek geweest, doch met grote inspanning wist de brand weer het vuur tenslotte meester te worden. De spuitgasten moes ten als gevolg van de dichte rook ontwikkeling met gasmaskers op werken. Zij verkeerden dikwijls in een zeer gevaarlijke situatie doordat ze niets konden zien en ieder ogenblik loodzware balen lompen naar beneden ploften. Zondagmorgen hing er nog al tijd een verstikkende rook rond om de fabriek waaruit men bezig was door middel van 'n heftruck de ongeveer een miljoen kilo half verbrande balen lompen te ver wijderen. Zodra de brandweer 'n ogenblik geen water gaf, laaide de vlammen opnieuw op. Pas na de hele zondag gespoten te heb ben kreeg men het vuur onder de knie. Vermoed wordt dat kort sluiting oorzaak van de brand is. CONTRÖLEFORMULIEREN IN BESLAG GENOMEN. De militaire commandant van Zuid-Sumatra heeft zondagavond bekend gemaakt, dat hij een po ging van een aantal officieren „om tegen de militaire hiërarchie in te gaan" had verijdeld. Hij zei, dat de officieren uit Palembang, de hoofdstad van de provincie Zuid-Sumatra. waren gevlucht. Zijn bekendmaking werd uitgezonden door radio-Pa- lembang, nadat de situatie „kri tiek" genoemd was. Aan de doorlaatpost te Glaner- brug heeft de koninklijke mare chaussee een groot aantal con- tröleformulieren van de Duitse lotto en voetbal-toto in beslag genomen. Dit is geschied op last van de officier van justitie te Almelo, die wil nagaan langs welke kanalen de Nederlandse gelden naar Duitsland verdwij nen. Tegen een aantal personen die als agenten optreden, is pro ces-verbaal opgemaakt. Op een hoeveelheid geldprijzen is beslag gelegd. Men treedt niet op tegen personen, die slechts over éen formulier beschikken 1 VOLLE TRAM UIT RAILS Eén licht gewonde Even na acht uur zaterdagoch tend is een tramstel van lijn 3, komende van het Roelof Hart- plein, op de kruising van de tram lijnen met de vele wissels bij het J. W. Brouwerplein te Amster dam uit de rails gelopen en tegen het trottoir tegenover het Con certgebouw vastgelopen en in de grond gezakt. Slechts een dame van de vele passagiers, die op dit spitsuur van de drukke lijn 3 ge bruik maken, liep lichte snijwon den op door de splinters van een verbrijzelde ruit. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit, dat een verkeerde wissel is omge zet, nadat een tram uit de remise de ter plaatse niet gebruikelijke route had afgelegd. De bestuur der van lijn 3 heeft meer op het stoplichtt dan op de stand van de wissel (die de gehele dag niet be hoeft te worden omgezet) gelet Hierdoor maakte de tram een verkeerde bocht en schoot uit dé rails. WEER EEN GESTOLEN PAPA GAAI TERUG IN ARTLS Twee vermoedelijk naar Zwitserland doorverkocht De vierde van de zeven in Artis gestolen papagaaien is vrijdag avond behouden op Schiphol uit München aangekomen. Ook deze edelpapagaai is door het perso neel van Artis met gejuich ont vangen. Het dier is voor een tijd in quarantaine geplaatst. De drie reeds eerder teruggekomen vo gels hebben hun quarantainetijd achter de rug en zijn weer in het vogelhuis gezet. Twee van de drie thans nog verdwenen dieren een köstba hyacintara en een edelpapa MacMillan antwoordde dat het kabinet „ampele overweging" aan het besluit had gegeven, dat met „volledige instemming van góu- verneur Harding" was genomen. Dit is Salisbury's tweede ontslag op principiële gronden. In 1938 nam de thans 63-jarige markies tegelijkertijd met Eden zijn ont slag als protest tegen de verzoe ningspolitiek ten opzichte van Italië. Verscheidene Britse bladen zijn van oordeel, dat het aftreden van lord Salisbury na premier MacMillan en de minister van Binnenlandse Zaken Butler de be langrijkste man in het kabinet grote invloed zal zijn op de overi ge ministers en op de conserva tieve partij. Het wordt als een speling van het noodlot schouwd, dat lord Salisbury ontslag heeft ge nomen drie maanden nadat mede door zijn toedoen MacMillan op dracht kreeg om een kabinet te vormen. Perfekt tot in elk detail "j R IJ-N BERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 PERSOON GEDOOD, ÏO GEWOND BI J AUTOBOTSING. Zaterdagnacht omstreeks kwart over één zijn bij een botsing tus sen een taxi uit Hengelo en een personenauto (Volkswagen) op de rondweg te Borne 1 persoon gedood, 1 zeer ernstig gewond, 2 personen zwaar gewond en 7 min of meer ernstig gewond. De taxi, bestuurd door de 29-ja- rige J. H. ter B. uit Hengelo, reed op de rondweg, toen van een na bij gelegen boerderij de personen auto, bestuurd door de 24-jarige monteur J. G. J. K naderde en vlak voor de taxi de weg over stak. De auto's konden elkaar niet meer ontwijken, en de bot sing die volgde was zó hevig, dat de personenauto kantelde en op het dak 30 meter over de weg schoof. In deze wagen zaten de 24-ja- rige monteur J. G. J. K., die in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis is vervoerd, zijn ouders, het echtpaar K, waarvan de man overleed, de weduwe L. K. uit Borne, die zwaar werd ge wond en het echtpaar P. uit Hen gelo, evenals mevr. K. minder ernstig gewond. In de taxi bevonden zich de be stuurder, de 29-jarige J. H. ter B. en de echtparen Van K. en T. al len uit Hengelo, waarvan de heer T. zwaar werd gewond. De ove rige inzittenden van de taxi wer den minder ernstig gewond. re gaai verblijven vermoedelijk in Zwitserland. Na vele malen te zijn verhoord heeft de Duitser L. die verdacht van de diefstal in Artis in Duitslahd gevangen wordt gehouden, tenslotte toege geven, dat hij ook de nu nog ver miste papagaaien in zijn bezit heeft gehad en heeft verhandeld na de datum van de diefstal in Artis, 26 januari. Hij zou ze in Zwitserland hebben verkocht. Bij een onderzoek van de poli tie in Bern bleek dit verhaal juist te zijn. Een dierenhandelaar al daar, die geregeld en te goeder trouw zaken doet met verdachte L., verklaarde op 30 januari j.l. een hyacint-ara en een edelpapa gaai van de Duitser te hebben ge kocht voor resp. 1000 en 235 fran ken. De handelaar heeft de die ren spoedig daarna doorverkocht aan een hem onbekende klant. Er .is voor de politie, zq deelt men van de zijde van Artis mede, geen reden aanwezig, de dieren op te sporen en in beslag te ne men, omdat ze door de handelaar in Bern op volkomen geoorloofde manier zijn gekocht en verkocht. Waar de zevende gestolen pa pagaai op het ogenblik Vertoeft is niet bekend. Ook van dit dier hoopt de politie rtog een sppor te vinden. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESF KETS DE VRIES 116) (Nadruk verboden.) tetaoeven te zijn ook al houden m de vogels in gevangenschap. SJTèl is het een eis dat de vogels aen prima verzorging krijgen «foor hen in een ruimte onder te Brengen die aan alle eisen van grootte, licht, lucht en voeding Beantwoordt. Vele generaties lang zijn de meeste dezer vogels m gevangenschap geboren. Door alterlei kruisingen zijn er veel soorten ontstaan, die niet in de aatuur voorkomen en ook niet in ife vrije natuur zouden kunnen teven. Hij wijst er op dat dieren beschermers die dit verwijt uiten, vaak zelf een kat houden die het teven van heel wat vogels heeft bekort, nesten verstoort, enz. Een verblijdende mededeling. Maar wij van de burgemeester vernamen, is de toestand zowel van de heer Maas als van zijn «chtgenote redelijk wel te noe men. Levensgevaar is voor bei ten niet aanwezig. Wel zal het Naar aanleiding van al deze subsidie-aanvragen merkte de heer Kools op, dat de gemeente raad zo langzamerhand gaat lij ken op Sinterklaas. Al de doelen zijn goed, doch B. en W. zullen ergens een grens moeten bepa len. Zo zag de heer Kools bijv. niet in, waarom hel cursusgeld voor de kookcursus niet 1 meer had kunnen zijn, dan was de ge meentelijke bijdrage niet nood zakelijk geweest. Ook wat betreft de bijdrage aan de gezinszorg vroeg de heer Kools zich af, of dit tekort niet door deze instelling zelf wegge werkt zou kunnen worden. Voor de verbetering van de weg tussen de uitwateringssluis en het nieuwe straatje ten wes ten van het kanaal voteerde de raad een bedrag van 1750, Thans is dit wegje drie meter breed, het krijgt in de toekomst een breedte van 5 meter. „Het Vrije van Sluis" is bereid het wegje van een asfaltlaag te voor zien. Het onderhoud van de ge- Moeder verwonderde zich dat ik niets at en ik liet haar even eens „verwonderen", en van ta fel opstaand met een gemom pelde verontschuldiging, liep ik de kamer uit, greep een hoed van de kapstok en rende 't huis uit, de weg langs en de smalle groene laan naar Windy Heights in. Een beetje buiten adem liet ik mij vallen op het korte broze gras met Owen's brief kramp achtig in mijn hand geklemd, en innig dankte ik de hemel, dat er één plek in Ridgemoor was, verborgen voor het zoekend oog van mijn familie. Want moe der en grootmoeder vonden het beklimmen van Windy Heights geen gemakkelijke taak. Zij kon den het wel doen met inspan ning van alle krachten en hij gend naar adem grootmoeder was van plan alles te doen, wat andere mensen deden; maar zelfs zij zou wat ontmoedigd worden bij het vooruitzicht van een dergelijke klimpartij op zo'n warme ochtend. Ik was alleen, met enkel een pluvier, die donker tegen het heldere blauw van de lucht cir kelde, helemaal alleen. In het dal beneden waren de mensen aan het werk, zo ook op de witte boerderijen, die op de heuvelzij de verspreid lagen, maar niet hier. Hierboven viel er niets voor hen te doen. De grond was te dor om iets anders op te bren gen dan een kort, droog struik gewas, karig en zonder voedings waarde voor de kudden, en het terrein strekte zich zonder enige beschutting naar de vier wind streken uit. Hier wordt men op een stormachtige winterdag bij na omver geblazen, terwijl vla gen natte sneeuw en hagel om je heen striemen; nu kon men in zijn volle lengte gaan liggen dankbaar voor het kleine, koele briesje, dat de sterke zonnestra len temperde. Ik liet mijn achterhoofd op mijn gevouwen armen rusten en bestudeerde het smalle, krach tige schrift op de envelop, die voor mij lag. Eenmaal tevoren had ik Owen's handschrift ge zien op het introductie-kaar tje, dat hij mij voor dr. Peign- ton gegeven had. Ik trachtte mij z'n stemming in te denken, toen hij de woorden had neergepend „Juffrouw Hilary Forrest, Het Tuinhuis, Ridgemoor, Derbyshi re". Was hij gegriefd en boos op mij, omdat ik zonder een woord van afscheid was weggelopen? Of hield hij nog van me en was hij geduldig? Maar neen, hij was allesbehal ve geduldig, de eerste woorden van zijn brief noodzaakten mij overeind te gaan zitten: „Hilary, aan het eind van de week kom ik naar Ridgemoor. Ik kan niet eerder weg, anders zou ik nu al bij je zijn. Je dacht door weg te lopen aan verdere smeekbeden te ontkomen. Ken je mij zo slecht? Ridgemoor is ongeveer vijf uur sporen van Londen. Als je naar Timboektoe was gegaan zou ik je gevolgd zijn. Weet je waarom? Omdat je tijdens ons onderhoud van maandag niet één keer hebt gezegd, dat je mij niet liefhad. Ik probeerde je zo ver te krijgen, je die woorden te laten zeggen. Was ik wreed, klein meisje? Maar je ontweek mij, je weigerde in een hoek te worden gedrevenje zei enkel „ik wil niet met je trouwen", en draaide je om en liep weg. Maar je zei niet„Ik heb je niet lief" en aan dit feit klem ik mij vast met al mijn kracht, zoals een drenkeling aan een strohalm Hilary, iets onverklaarbaars buitengewoons heeft zich tussen ons geplaatst. Wat het is weet jij alleen. Maar ik wil het even eensweten, en dit afschuwelijke misverstand uit de weg ruimen Ik ben er van overtuigd vind je mij ijdel? dat je zondag morgen van plan was, ja" te zeggen op m'n vraag. Misschien was je niet helemaal gereed, misschien wilde je als een on schuldig kind nog wat rondhup pelen en „verstoppertje spelen"; toch geloof ik niet dat je „neen" wilde zeggen. Wat gebeurde er toen? Telkens en telkens weer stel ik me zelf deze vraag, maar ik vind geen antwoord, geen op lossing. Jij moet mij de sleutel geverr In de ogen van je vrien den de dames Sparrow, me neer Weldon, meneer Jones, lady Waterson ben ik een voor werp van medelijden, zo niet van spot. Zij kunnen mij geen antwoord geven op mijn vrar gen: het juiste ogenblik, waarop je de stad hebt verlaten, het juiste ogenblik, waarop je terug zult komen. Je reden, om zo overhaast weg te gaan was je ziek of niet, enz. enz. Zij geloof den, dat je in orde was, maar wisten het niet zeker dat zei den de dames Sparrow dus moet ik persoonlijk komen,- om het uit te vinden. Hilary, je zult mij niet je rug toekeren, je zult de deur niet voor mijn neus dichtslaan? Want o, hoe heb ik je lief, mijn eigen kleine schat De jouwe nu en voor altijd „Owen." Op staande voet, uit vrees, dat de kracht me later zou ontbre ken, nam ik een potlood uit m'n tasje en op het blanco blad van zijn brief schreef ik mijn ant woord „Beste meneer Westcott, Ik kan en wil u niet zien, kom dus alstublieft niet. U zult me zo'n ongemak niet aandoen, daar ik vanzelfsprekend na mijn werk naar rust verlang. Ik dank u voor de eer, die u mij hebt aan gedaan, maar ik acht het onmo gelijk, u een ander antwoord te geven dan dat, wat ik u maan dag al gaf. Hilary Forrest." Toen lag ik geruime tijd met mijn gezicht op het gras en drukte hard mijn vingers tegen mijn ogen, om de tranen tegen te houden. (Wordt vervolgd.) NEDERLANDER BIJ HORLO GESMOKKEL BETROKKEN. De Franse douane heeft te Ver- rières de Joux in het departe ment Doubs in de auto - -van de 42-jarige Nederlander L.K. 7000 Zwitserse horloges gevonden, die onder de achterbank, in de lam pen en de schokbrekers verbor gen waren. De Nederlander en de 51-jarige Belgische mevr. E. C., die hem vergezelde, zijn gearresteerd. De waarde van de horloges wordt geschat op 25 miljoen Franse frank. Het is de grootste partij smokkelwaar die ooit aan de Frans-Zwitserse grens ontdekt is. Voor de derde maal binnen be trekkelijk korte tijd is zondag avond brand uitgebroken in de chemische fabriek N.V. „Echfa" aan de haven te Enschedé. De beide vorige malen was de brand aangestoken door een pyro maan. De brand van gisteravond heeft voor de fabriek een schade van vermoedelijk enige honderddui zenden guldens en heeft ongeveer de helft van het bedrijf in de as gelegd. De brandweer van Enschedé werd gewaarschuwd door voorbij gangers, die bij de fabriek rook bespeurden. Het duurde echter geruime tijd vóór de brandweer door de geweldige rookontwikke ling de vuurhaard gevonden had. Op een gegeven ogenblik laai den de vlammen door het dak en kreeg het vuur vrij spel. De brandweer, die later assis tentie kreeg van de brandweer van Hengelo, concentreerde zich toen op een der vleugels van het bedrijf, die echter, het vuur werd door de felle wind aangewak kerd, weldra geheel in r. brand stond. Ook de daar aanwezige stoffen, voornamelijk cartonna- ge-artikelen en verpakkingsmate riaal, gaven gretig voedsel aan het vuur, dat kort daarop over sloeg naar het hoofdgebouw. Hier werd een aantal kantoren, een laboratorium en de produk- tie-afdeling van het bedrijf ver woest. Te ongeveer half elf was de brandweer, die het vuur met on geveer 20 stralen bestreed, de brand meester en bleek, dat een gedeelte van de kantoren en het magazijn, waar een groot aantal goederen stond opgeslagen, voor vernietiging was gespaafdj

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2