Sowjet-verklaring over Bermuda HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Minister Suurhoff, de tandartsen en de ziekenfondsen Het proces tegen dr Adams. Het geschil om het Suezkanaal Nieuw voorwoord voor Dulles oorlog of vrede" Geen compensatiepremie A. O. W. voor invaliditeits-rentetrekkers MAANDAG 1 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4027 Kath. mijnwerkersbond adviseert prestatie naar loon te leveren. BRIEF VAN BOELGANIN AAN DEENSE PREMIER. DROOG WEER. Droog weer. HET EGYPTISCHE MEMORANDUM. Dulles zal Eisenhower verslag uitbrengen over N ederlands-Amerikaanse luchtvaartbesprekingen. SPROETEN-*—m Koop tijdig SPRUTOL salons sobert" PRINSES BEATRIX WOONDE OPENING VAN BOEKENWEEK BIJ Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zondag avond een verklaring over de Bermuda-conferentie van presi dent Eisenhower en premier Mac- Millan uitgegeven, waarin onder meer wordt verklaard, dat de be sprekingen hebben aangetoond, dat de Britse en Amerikaanse re gering voornemens zijn ,,de agres sieve koers" van haar buitenland se politiek te vervolgen. Volgens Tass, het Sow jet-pers bureau, wordt in de verklaring voorts gezegd, dat de besluiten, die tijdens de conferentie werden genomen, de internationale span ning en de „dreiging van een nieuwe oorlog" vergrootten. „De regeringen van de Verenigde Sta len en Groot-Brittannië hebben de weg van directe voorbereiding van een atoomoorlog gekozen." De Sowjet-regering legt de na druk op de „gevaarlijke gevol gen" van een dergelijke koers en de zware verantwoordelijkheid, die de Verenigde Staten en Enge- De 1200 afdelingsbestuurders van de Ned. Katholieke mijn werkersbond, die zondagmorgen in buitengewone vergadering in Kerkrade bijeen zijn geweest, heb ben met algemene stemmen het advies van het hoofdbestuur van de bond aanvaard om met ingang van vandaag prestatie naar loon te leveren. De voorzitter van de bond F. Dohmen, verklaarde dat deze ac tie, die in samenwerking met de Katholieke vereniging van mijn- beambten wordt gevoerd, zal duren tot de mijndirecties 'n be vredigend antwoord hebben gege ven op de voorstellen tot verbete ring van de loon- en arbeidsvoor waarden, die beide organisaties in januari en februari hebben in gediend. De Katholieke mijnwerkersbond zal thans ook de verkorting van de arbeidsweek voor bovengrond se arbeiders opnieuw aan de orde stellen land hiermee op zich hebben ge nomen. Aangaande verscheidene kwes ties zijn „geheime overeenkom sten" gesloten. Noch de Ameri kaanse noch de Britse regering had dit tegengesproken, zo wordt gezegd. De belofte van de Verenigde Staten en Engeland om hun proe ven met kernwapens te beperken en de Verenigde Naties vooraf op de hoogte te stellen van nieuwe experimenten is „slechts een poging om de atoombewapenings wedloop een wettig karakter te geven." De Sowjet-Unie dringt er met klem op aan, dat er spoe dig een overeenkomst wordt ge sloten tot verbod van de kern wapens en brengt in herinnering, dat zij bereid is een overeen komst te sluiten over het tijde lijk verbod van proeven met kern wapens, als eerste stap op de weg naar verbod van wapens zelf. De Sowjet-regering verklaart gekant te zijn tegen het leveren van Amerikaanse geleide projec tielen aan Groot-Brittannië. Inge val van een aanval op de Sow jet-Unie door de leden van de Noord-Atlantische-verdragsorga- nisatie zou Engeland zich onver mijdelijk bloot stellen aan vergel- dingsaanvallen met kernwapens, aldus de verklaring. Voorts wordt in de Sowjet-ver- klafing gezegd, dat de Verenigde Staten en Engeland van plan zijn hun politiek in Europa voort te zetten, welk£ bestaat uit „verde ling van dit continent in vijandi- 1SRAKL EN DE VAART DOOR HET SUEZ'XANAAL. President Nasser van Egypte heeft tegenover een groep Ame rikaanse dagbladredacteuren ver klaard, dat Egypte zich er tegen zal verzetten, dat Israëlische schepen door 't Suezkanaal varen, zolang het vraagstuk van de Ara bische vluchtelingen niet is ge regeld. De Israëlische schepen zouden door het kanaal mogen varen, als deze vluchtelingen „hun eigendommen, rechten en land terugkrijgen." De president noemde dit pro bleem „dringender dan dat van de Hongaarse vluchtelingen." Naar zijn mening is de kwestie van de vaart van Israëlische sche pen door het Suezkanaal verbon den aan het vluchtelingenvraag stuk. „Wij willen deze kwesties als één geheel oplossen," aldus Nasser. Hij verklaarde voorts, dat Egypte een krachtig leger moet opbouwen om het hoofd te bieden aan de „Israëlische drei ging." Maarschalk Boelganin heeft in de brief, welke hij vrijdag aan premier Hansen heeft gezonden. Denemarken gewaarschuwd geen toestemming te verlenen voor de legering van met atoomwapens uitgeruste Amerikaanse eenhe den. De Sow jet-premier zegt in zijn boodschap, waarvan de inhoud zaterdag te Kopenhagen is bekend gemaakt, dat een groot deel van 't Deense grondgebied, n.l. Groen land, al een militaire basis van de Verenigde Staten is. Door het stationeren van atoomwapens in Denemarken zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin vanzelfsprekend ook door de tegenpartij atoomwapens zullen worden gebruikt, volkomen te worden vernietigd. AMERIKA TREKT TROEPEN TERUG UIT ENGELAND. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat dit jaar on geveer 4400 Amerikaanse militai ren uit Groot-Brittannië zullen worden teruggetrokken. De maat regel betreft „hoofdzakelijk een normale hergroepering." De betrokken militairen het personeel van een brigadehoofd kwartier en een afdeling genie hadden een speciale taak, die nu „in grote trekken is voltooid." Zij zullen worden vervangen door Britse militairen. Er zijn in Engeland ongeveer 40.000 Amerikaanse militairen ge legerd. Een hogedrukgebied boven Scandinavië bepaalt nog steeds het weer in ons land. Met de oos telijke winden, die aan de zuid flank van dit hogedrukgebied waaien, wordt tamelijk vochtige lucht aangevoerd waarin in het noorden de gehele zondag een somber wolkendek aanwezig was. De temperaturen bereikten daar dan ook waarden die niet hoger waren dan 5 en 6 graden. In het zuiden kwamen echter langdurige opklaringen voor, zo dat daar het kwik tot ongeveer 12 graden kon stijgen. In de huidige luchtdrukverde ling boven Europa voltrekken de veranderingen zich maar in een zeer langzaam tempo. Het ge noemde hogedrukgebied zal daar om het weer in ons land ook he den bepalen. In verband hiermee blijft het droog terwijl er opkla ringen zullen voorkomen. Plaat selijk kan het wolkendek echter hardnekkig blijven hangen. De warmste maand maart sedert eeuwen. De zojuist geëindigde maand maart is de warmste sedert het begin der waarnemingen in 1706. De gemiddelde temperatuur be droeg te De Bilt 8,4 graden Cel sius, dit is 0,4 graden hoger dan die van maart 1750 welke tot nu toe de warmste maart kon wor den genoemd. De afgelopen maand had dan ook een gemiddelde temperatuur, die ongeveer normaal is voor april. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 116 tegen 133 normaal. De hoeveelheid regen was overal groter dan normaal, hier en daar is zelfs het dubbele van de normale maandsom ge vallen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Wolkenvelden, maar plaatselijk ook opklaringen. Droog weer. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 2 APRIL. ge militaire blokken, de bezetting van gebied der West-Europese staten door Amerikaanse strijd krachten en onderwerping van deze staten aan de strategische plannen van het Noord-Atlanti sche blok." Volgens de jongste gegevens bedroegen de directe militaire uitgaven van het Atlantische blok in de zeven jaar van zijn «bestaan 372 miljard dollar, d.i. jaarlijks 122 dollar per hoofd van de be volking van de landen die er aan deelnemen, aldus de Sowjet-Rus- sche verklaring, volgens welke het jaarinkomen per hoofd der be\ oiking in Europa slechts 175 dollar bedroeg. Volgens het Franse rechtsra- dicale „l'Aurore" zal Frankrijk bij de veiligheidsraad van de Ver. Naties in beroep gaan te- een de voorwaarden, welke pre sident Nasser stelt voor het ge bruikmaken van 't Suezkanaal Het blad voegt hieraan toe, dat de Sowjet-Unie zeker van haar vetorecht gebruik zal maken Dan zouden de V. S. directe druk cp Egypte moeten uitoefenen „het enige bruikbare middel te gen dictators". Het conservatieve blad „Figa ro" is van oordeel, dat Nassers voorwaarden niet overeenko men met de beginselen, welke de veiligheidsraad vorig jaar oktober heeft aanvaard. Diplomatieke kringen in Lon den hebben vrijdagavond gezegd dat de jongste Egyptische voor stellen over de functionering van het Suezkanaal verscheide ne voor de Britten onbevredi gende facetten hebben, die niet in overeenstemming zijn met de zes beginselen voor een oplos sing van het Suezkanaal-pro- bleem, zoals de veiligheidsraad ze in oktober 1.1. vaststelde. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken weigerde commen taar te leveren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, zal aan president Eisenhower spoedig verslag uitbrengen over de Nederlands-Amerikaanse luchtvaartonderhandelingen. Dit heeft de perschef van de president, Hagerty, meegedeeld op zijn wekelijkse persconferen tie. Hagerty voegde er aan toe, dat Eisenhower echter in deze doodgelopen onderhandelingen geen beslissend woord kan spre ken. De Amerikaanse „Raad voor de burgerluchtvaart" doet aanbeve lingen voor het sluiten van lucht vaartverdragen en de president kan aan deze aanbevelingen al leen in laatste instantie zijn goed keuring geven nadat de onder handelingen zijn afgesloten, aldus de perschef. komen vroeg in'fc voorjaar ARRESTATIES IN MADRID. Officieel is bekend gemaakt, dat de afgelopen dagen in Madrid veertien personen zijn gearres teerd wegens het verspreiden van geschriften, waarin propaganda tegen het regime werd gemaakt. Het waren communisten, die werkten onder leiding van bui tenlanders, aldus de bekendma king. Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid deelt het volgende mede: Met ingang van 1 april zal, naar moet worden aangenomen, een aantal tandartsen zich niet langer beschouwen als aan de ziekenfondsen verbonden te zijn. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich, naar aanleiding van een door de Nederlandse maatschappij ter bevordering van de tandheelkun de gedane suggestie, georiën teerd over de vraag in hoeverre en onder welke verhoudingen alsnog door een optreden zijner zijds zou kunnen worden mede gewerkt aan het voorkomen van een situatie welke schade zou toebrengen aan de tandheelkun dige verzorging der ziekenfonds verzekerden. Hij heeft zich, in antwoord op een desbetreffend telegram, tot de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde gewend met de mededeling dat een treden in de daarin vervatte suggestie tot bemiddeling slechts in overweging kon worden geno men, indien: 1. Een volledig inzicht in de meningsverschillen met de zie kenfonds-organisaties werd ver- scuaft. De verdediger van dr. Adams die wordt beschuldigd van het opzettelijk veroorzaken van de dood van een rijke weduwe, me vrouw Edith Morrell, heeft vrij dag stukken uit een verpleeg sterrapport voorgelezen, waaruit blijkt, dat de patiënte vier da gen vóór haar dood zeer onrus tig was. Zij kon pas rusten, als zij een injectie had gehad. Uit de aantekeningen bleek, dat de patiënte de laatste nacht en dag van haar leven bij be wustzijn geweest was. De hyno- tische invloed van de morfine en herione was verdwenen. De verdediger zei ironisch „Laten we nu eens bezien wat deze moordzuchtige dokter, die er tot het laatst toe in was ge slaagd de zieke te doen rusten, deed toen het beeld verander de." v.m. n.m. Breskens 2.55 3.15 Terneuzen 3.30 3.50 Hansweert 4.10 4.30 Walsoorden 4.20 4.40 ZON MAAK op onder op on dei Apr.. 1 6.18 19.15 6.24 20.51 2 6.16 19.17 6.50 22.00 3 6.13 19.19 7.21 23.07 4 6.11 19.20 7.59 De Verenigde Staten hebben Egypte ervan op de hoogte ge steld, dat zij de Westelijke voor stellen voor een oplossing op korte termijn van het geschil om het Suezkanaal blijven steu nen, aldus is zondag uit gezag, hebbende bron te Washington vernomen. Washingtons eerste commen taar op president Nassers plan voor het Egyptische beheer van het kanaal werd dit weekeinde door de Amerikaanse ambassa deur, Hare, aan de minister van Buitenlandse Zaken, Favvzi, over gebracht. In het Egyptische plan, neergelegd in een memorandum, wordt niet verwezen naar de zes beginselen voor het beheer van het kanaal, welke in oktober j.l. door de Veiligheidsraad der Ver. Naties zijn goedgekeurd. Hare deelde volgens genoemde bron mee, dat de Verenigde Sta ten blijven bij het voorstel, vol gens hetwelk de Wereldbank de helft der tolgelden in bewaring houdt en de andere helft aan Egypte wordt gegeven ter dek king van de kosten van het be heer. Men verklaarde voorts in Wa shington, dat deze eerste Ameri kaanse commentaar geen verwer ping van president Nassers me morandum is, daar dit als onder- handeiingsbasis zou kunnen wor den gebruikt. Hare zal in de komende dagen nog een aantal malen met de Egyptische rege ring van gedachten wisselen. Het eerste Amerikaanse ant woord wordt „constructieve kri tiek" genoemd. Er wordt o.m. in gezegd, dat het in Nassers belang is een voor Engeland, Frankrijk en andere kanaalgebruikers aan vaardbare oplossing tot stand te brengen, zo werd gezegd. DE EISENMOWER-LEER 1 Fakistan heeft zondagavond meegedeeld, dat het bereid is met de Ver. Staten samen te werken om de vrede in het Midden-Oos ten te verzekeren. Dit is bekend gemaakt in een communiqué na besprekingen tussen Pakistaanse leiders en president Eisenhowers afgezant James Richards, die een reis door het Midden-Oosten maakt om de Eisenhower-leer toe te lichten. Gezegd wordt, dat Pakistan bepaalde economische cn militai re projecten heeft voorgesteld, welke voor hulp krachtens de Eisenhowerleer in aanmerking zouden komen. Richards had met het erlenen van Amerikaanse hulp aan deze projecten inge stemd. De Syrische premier, Sabri el Assali, heeft zondag verklaard, dat Syrië en Egypte niet werke loos zouden blijven toezien, indien de Ver. Staten welke leer ook zouden pogen op te leggen. Beide landen zouden hulp slechts aan vaarden, indien deze geen in breuk zou maken op hun souve- reiniteit Hij zei, dat Adams mevrouw Morrell had ingespoten met 2 cc paraldehyde. Douthwaite, de medische des kundige a charge, gaf toe dat dit een van de veiligste hypnoti sche middelen was en dat 5 cc nog een heel gebruikelijke dosis was. Op de vraag of hij een ander middel kon noemen, dat in zo'n geval kon worden gebruikt, noemde Douthwaite hyocine, een slaapverwekkend middel. Lawrence „Ik moet zeggen, dat een injectie van hyocine met morfine in dit geval zeer gevaarlijk zou zijn geweest." Douthwaite: „Neen. Morfine en hyocine worden vaak ge bruikt om z.g. halfslaap te ver wekken." Dr Douthwaite zei er nog steeds van overtuigd te zijn, dat Adams de bedoeling heeft gehad het leven van 'zijn patiënte te bekorten. De specialist Douthwaite deel de mee, dat mevr. Morrell van 1 tot en met 5 november geen ver dovende middelen had gekre gen. Hierdoor zou haar weer stand tegen verdovende midde len minder zijn geworden. Van 6 november af kreeg zij weer steeds groter wordende hoeveelheden. De rechter vroeg Douthwaite „Bent u van mening dat de in spuitingen met morfine met op zet zijn stopgezet om ze wellicht later, met noodlottig gevolg, weer te kunnen geven." Douthwaite „Zo schijnt het gegaan te zijn." De zitting werd daarna ver daagd tot maandag. 2. De maatschappij niet bij voorbaat elke concessie op het standpunt der ziekenfondsen af wees. 3. De uitvoering van het ulti matum van 23 maart j.l. tot het doorsnijden van de band met de ziekenfondsen, in afwachting van bemiddelingspogingen zal worden opgeschort. Deze poging van de minister heeft niet tot resultaat geleid. Het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde heeft de minister, onder overleging van een memorandum aangaande de geschilpunten, medegedeeld, noch tot het doen van enige concessie, noch tot het opschorten van het ultimatum bereid te zijn. Onder deze omstandigheden was er voor de minister geen mogelijkheid in de door de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tandheelkunde gesuggereerde be middelingspoging te treden. In zijn vergadering van 28 maart heeft de ziekenfondsraad met het oog op de belangen van de verzekerden besloten zich te legrafisch tot het hoofdbestuur van de Nederlandse maatschap pij tot bevordering der tandheel kunde te wenden met het ver zoek de voorgenomen stappen tot het beëindigen van de bestaande overeenkomsten gedurende een termijn van twee maanden op te schorten. De raad zal in die pe riode gelegenheid krijgen zich nader te oriënteren, en te zoeken naar een basis voor een oplos sing van de moeilijkheden. Op dit verzoek van de ziekenfonds raad heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde afwijzend beslist. Het oorlogsgevaar blijft be staan, zolang geen instellingen voer het handhaven van de vrede, zoals een doeltreffend organisme van internationaal recht en een internationale politiemacht zijn ingesteld en zolang men niet tot ontwapening overgaat, zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, verklaard in een nieuw voor woord voor zijn boek „Oorlog of vrede", dat in 1950 voor het eerst gepubliceerd is. Ik vrees dat nog wij lang onder de schaduw van de oorlog zullen leven, aldus Dulles. „Het verlan gen naar vrede is nooit voldoen de geweest om oorlog te verhin deren". Zelfs in de best georgani seerde samenleving slaagt de po litie er niet in gewelddaden ge heel te verhinderen. Het beginsel van een interna tionale politiemacht kan mis schien toegepast worden op de ge meenschap van volken. Een an der aspect van het vraagstuk is echter, dat er op de lange duur geen werkelijke vrede kan be staan zonder recht en eerbied voor de wet, zo meent Dulles. Ondanks de kritiek op Stalin in het Sowjet-blok houden de communisten vast aan de Stali nistische leer, zo vervolgt de mi nister. Wat eommunistisch-China be treft, zegt hij, dat een regering die door een burgeroorlog aan de macht komt, pas na verloop van „een redelijke termijn" erkend dfkopp«r»«f hel oporrtï coda? •wfe 16 trwweryjfroat 9 fer»eiiz»n nat. en internationaal jurylid in de salon met „sfee: een kapsel met „sfeer." heren en kinderen knippen uit sluitend na afspraak Prinses Beatrix heeft vrij da:, avond in de Stadsschouwburg te Amsterdam voor het eerst de grote literaire feestavond ter gc legenheid van de opening van dr boekenweek bijgewoond. Zij werd vergezeld door jhr. mr. E. W Roëll en haar particuliere secre taresse mej. mr. M. Meurs. In de foyer van de Stads schouwburg werd de Prinses ont vangen door o.a. de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. vaa Hall, en begroet door de mir.it- ters J. M. L. Th. Cals, S. L. Mars- holt, prof. I. Samkalden. en H. J. Hofstra. Ook mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, en de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, de heer H. J. van de? Molen, waren ter begroeting aan wezig. Nadat de Prinses in de konink lijke loge had plaats genomen, hoorden alle aanwezigen staar.c? het Wilhelmus aan. De feestavond „Het boek en muzen" en tevens de 22ste Boe kenweek werd geopend door bur gemeester Van Hall. Het programma vermeldde o.m. een optreden van Nel Oost hout, die verhalen voordroeg van Louis Couperus en Harry Mu- lisch, en de uitvoering van „Gra duation Ball", op muziek van Johan Straus en in de choreogra fie van David Lichine, door het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell, dat begeleid werd door 't Kunstmaandori: -t onder leiding van Anton Kers- jens. In de pauze werden Nel Oost hout, Harry Mulisch, Bert Voe ten en Hella Haase aan Prinses Beatrix voorgesteld. Ook enige kunstenaars die dit jaar een pri)s hebben gekregen, onder wie de dichters A. Roland Holst en Rem- co Campert en de schrijfster Winnie Pendel maakten hun op wachting. Ongeveer kwart over elf ver liet de Prinses de Stadsschouw burg, waar de feestavond werd besloten met het traditionele schrijversbal dat tot diep in de nacht voortduurde. In de Noordierse plaats Lon donderry zijn zaterdag 20 men sen aangehouden. Er zijn ook wa pens, munitie en springstoffen in beslag genomen. Honderd hu: zen zijn doorzoe-t. Enkele gear resteerden zijn des middags weer vrijgelaten. kan worden. Hij blijft zich nog te gen toelating van communistisch China tot de Ver. Naties verzet ten. Dulles heeft afstand gedaan van de auteursrechten op dit boek, om een zo groot mogelijke verspreiding tegen lage prijs mo gelijk te maken. 50.000 exempla ren van deze herdruk 25.000 in het Japans, 20.000 in het Turks en 5.000 in het Arabisch zullen in het buitenland voor 15 dollar cent te koop zijn. Arrestaties in Boedapest. Radio-Boedapest meldt, dat de politie van Szolnok een zeke re Sandor Alsorjai met zijn vijftien „medeplichtigen" heeft gearresteerd. De groep wordt er van beschuldigd verscheidene Russische soldaten te hebben vermoord en „terroristische groe pen te hebben gevormd om de volksrepubliek omver te wer pen". De groep zal binnenkort terecht staan. Het partijblad „Nepszabadsag" deelde zaterdag mede, dat de politie van de provincie Zala zes inwoners van het dorp Lent heeft aangehouden wegens „plundering van een wapenop slagplaats van het leger en ter rorisme". Nadat Kadar aan het bewind was gekomen hadden de gearresteerden „fascistische terroristen" geholpen uit Honga rije te vluchten. De regering heeft het niet no dig geoordeeld voor de invalidi- teitsrentetrekkers een compen satieregeling in het leven te roepen, zoals voor de trekkers van ongeval lenrente, zo deelt de staatssecretaris van Sociale Za ken mede in de memorie van antwoord op het wetsontwerp inzake de compensatie van de premie voor de Algemene Ouder domswet voor ongevallenrente- trekkers. Van- de renten ingevol ge de invaliditeitswet wordt, an ders dan van de ongevallenren ten, de premie ingevolge de A.O.W. niet bij wijze van voor heffing geheven. Hierdoor zijn de faciliteiten van artikel 31 der A.O.W. ten aanzien van dege nen, die in het genet zijn van een rente ingevolge de invalidi teitswet, van toepassing. In de praktijk zal dit er in liet alge meen op neerkomen, dat de ver schuldigde premie geheel voor 's rijks rekening komt. De op de renten verleende bijslagen in aanmerking genomen, zuilen de uitgekeerde bedragen als regel beneden de in artikel 31 der A.O.W. genoemde grenzen blij ven. Daar komt nog bij, dat voor de invaliditeitsrenten te vens nog geldt de in artikel 26 van de A.O.W. bedoelde aftrek van 624 per jaar. Dit brengt mede, dat in geval van samenloop van een invali- diteitsren|e en een ongevallen rente op de eerstgenoemde ren te geen toeslag wordt gegeven in verband met de invoering van de Algemene Ouderdoms wet. In geval van een dergelijke samenloop moet echter artikel 2 van de wet tot aanvulling van renten krachtens de invalidi teitswet in aanmerking worden genomen. Dit houdt in, dat in de gevallen-van samenloop van een invaiiditeitsrente en een on gevallenrente het gedeelte van de totale uitkering, dat ont leend wordt aan de verzekering ingevolge de invaliditeiswet, doordat de gezinstoeslag geheel of grotendeels komt te verval len, als regel niet zal uitgaan boven het genoemde bedrag van ƒ624.van de invaliditeitsaf- trek, zijnde het bedrag, waar over geen premie behoeft te worden betaald. In de memorie van antwoord herhaalt staatssecretaris Van Rhijn dat de kosten van de ver hoging der sociale verzekerings- uitkeringen in beginsel ten las~e van het bedrijfsleven dienen te komen. De heer Van Rhijn dee t mede, dat hem gebleken is, dat het bedrijfsleven van deze ziens wijze deelt. Met betrekking tot de cp zich zelf voor de hand liggende en aantrekkelijke gedachte om het vraagstuk van de financiering van de op de ongevais- en inva- liditeitsuitkeringen verleende wettelijke toeslagen bij de ko mende herziening van de onge vallen- en invaliditeitsverzekc ring te regelen, merkt de staats secretaris op, dat met de invoe ring van de nieuwe wettelijke regelingen nog geruime tijd "zal zijn. Het advies inzake de her ziening van de invaliditeitsver zekering is onlangs ontvangen. Over het zo ingewikkelde vraag stuk van de aanpassing van de huidige invaliditeitswet zal de S.E.R. nog adviseren. Het ad vies van de S.VJR. inzake, de herziening van de ongevallen verzekering is hij nog wachten de. Daarna zal de wettelijke vormgeving, naar de ervaring leert, de nodige tijd vergen. Ten slotte rijst dan nog de vraag, de economische of andere asm standigheden de onmiddellijke invoering toestaan. De staatssecretaris van Soek-, ie Zaken deelt voorts mede, da: hij zijn oordeel, gegeven al deze factoren, vooralsnog wil voorbe houden. Hij geeft er de voorkeur aan de resultaten van het on langs met de stichting van de arbeid geopende overleg inzake het probleem van de financie ring van de binnen het kader van de sociale verzekering ten laste van het rijk komende uit keringen, af te wachten. I i'

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1