Het gevaar der atoomstraling Ruim 500 Hongaren scheepten zich in voor Australië Eric de Noorman - Het loon der hebzucht Rondvaarten langs de Deltawerken BALL-PENNEN Wat brengt de radio? TWEEDE BLAD Vrijdag 29 maart 1957 12e jaargang no. 2541 Zoals dezer dagen is ge meld, hebben deskundigen van de wereldgezondheids organisatie er in een thans gepubliceerd rapport op ge wezen, dat het welzijn van de komende geslachten ern stig bedreigd wordt door de ontwikkeling van het ge bruik van kernenergie. Gevaren bij een atoomoorlog Gevaren bij atoombom- proeven Schadelijke gevolgen voor het nageslacht Ontploffing in Mexico Hongaarse generaal gearresteerd De onderbroken vlucht V ancouverAmsterdam De Sowjet-onderzeeërs bij de Amerikaanse kust Inkomens verdeling 1952 en vermogens verdeling 1953 De kabinetsformatie in Indonesië Over luister- en kijkgelden ^vvvvvvvvvvvvvvvw Ook voor West-Java autonomie geëist AGENDA Bedoeld rapport geeft de me ning weer van twintig geleerden uit negen landen, die in augus tus 1956 te Kopenhagen hebben geconfereerd over de gevolgen van atoomstraling voor de erfe lijkheid. Naar aanleiding van deze pu- blikatie heeft het ANP zich te be- voegder [plaatse laten voorlich ten hoe het thans met het gevaar der atoomstraling is gesteld, waarbij de volgende inlichtingen werden verkregen. Bij een atoomoorlog, waarbij kernsplijtingsbommen, water stofbommen (thermonucleaire bommen) en waterstofura niumbommen (ook wel super- bommen genoemd) zouden wor den gebruikt zo ving de zegsman aan bestaat, behal ve het gevaar dat direct een aanzienlijk percentage van de wereldbevolking wordt gedood, een grote kans, dat over de ge hele wereld een schadelijke of fatale dosis radio-actieve stof wordt verspreid. In hoeverre de mensheid dan in de een of an dere vorm zou kunnen blijven voortbestaan, is moeilijk te zeg gen. Technisch gesproken is het waarschijnlijk mogelijk om met zulke superbommen de mensheid over de gehele aarde uit te roeien. Ook zijn zulke superbommen stellig reeds in grote aantallen aangemaakt. Op de vraag naar het gevaar van de atoombomproeven, werd vernomen dat de door deze ex perimenten in de atmosfeer ver oorzaakte radio-activiteit nog be trekkelijk gering is en dat de stralingsdosis wegens „uitwen dige straling" nog een eind be neden de „tolerantiedosis" ligt, zodat in dit opzicht nog geen akuut-gevaar bestaat over het gehele aardoppervlak (dit sluit nog niet uit dat bij voorbeeld in de Stille Oceaan of in Japan wel gevaar zou kunnen optreden). De vraag oif het experimente ren met atoombommen schadelijk voor het menselijk organisme is, is om verschillende redenen moei lijk te beantwoorden. In de eerste plaats weet men niet hoe lang de bij een ontploffing van 'n atoom bom vrijgekomen radio-actieve deeltjes in de stratosfeer blijven, alvorens op aarde neer te slaan. Verder maakt het een groot ver schil of deze deeltjes zich snel in de atmosfeer verspreiden, dan wel als een compacte wolk naar de een of andere plaats drijven. Onlangs werd in de Verenigde Staten een rapport gepubliceerd, waarin te lezen stond dat de in de Stille Oceaan gedane atoom bomproeven in de Verenigde Sta ten nog geen bijzonder gevaar opleverden. Gebleken is echter, dat deze experimenten, evenals die van Sowjet-Rusland wel een vrij aanzienlijke radio-activiteit onder andere in de buurt van Japan hadden teweeg gebracht. Zo heeft een proefneming met 'n superbom in maart 1954 bij Bi kini tot gevolg gehad dat de be woners van Rongelap een hoge stralingsdosis hebben gekregen: huidkwetsuren, haaruitval en 'n te laag aantal witte bloedlichaam pjes deden ach voor. Weliswaar herstelden deze symptomen en deden zich geen directe sterfge vallen voor. Men moet echter vre zen dat zich in de toekomst bij deze bevolking voortijdige sterf gevallen zullen voordoen en dat ook ernstige gevaren voor het nageslacht bestaan, aldus de zegsman. Het grote gevaar bij de proeven met atoombommen ligt in de om standigheid, zo vervolgde hij, dat men slechts bij benadering weet welke stralingsdosis gevaarlijk is. Behalve voor uitwendige stra ling, bestaat er een wellicht aan zienlijker gevaar wegens radio actieve splijtingsprodukten, die in het lichaam opgenomen kun nen worden. Hier is hoofdzakelijk het splijtingsprodukt strontium' -90 gevaarlijk, dat tezamen met calcium in het beenderengestel opgenomen wordt en daar bot ziekten en kwaadaardige gezwel len kan veroorzaken. Waarschijn lijk is het huidige strontium-90 gehalte nog ongevaarlijk. Indien echter gedurende 10 jaren in het huidige tempo met atoombom- proeven voortgegaan zou worden, dan zu misschien een gevaarlijk niveau bereikt worden. Bedenkelijk is echter, zo werd vervolgens meegedeeld, dat elke stralingsdosis kans heeft muta ties in de voortplantingsorganen te veroorzaken. In zekere zin is hier elke stralingsdosis schade lijk. Evenwel zijn atoomproeven niet de enige bron van ioniseren de straling. Bij het onderzoek naar de schadelijke gevolgen van atoomproeven heeft men ook aandacht geschonken aan de na delige gevolgen van ioniserende straling in het algemeen. Daar bij bleek, dat een te overvloedig gebruik van röntgenstralen (bij voorbeeld voor medisch-diagno- tische doeleinden) allerminst on schuldig is voor het menselijk organisme, in het bijzonder voor de beenderen en weefsels van opgroeiende kinderen en van de nog ongeboren vrucht. Zo werd geconstateerd dat bepaalde bot ziekten bij kinderen, wier moe ders tijdens de zwangerschap met röntgenstralen werden doorge licht, tweemaal zo vaak optraden als bij kinderen, wier moeders in die tijd niet werden doorgelicht. Zeer voorzichtig zal men ook dienen te zijn met de gevaarlijke radio-actieve afvalprodukten van kernreaktoren. Deze stoffen zou den bijvoorbeeld in het grondwa ter terecht kunnen komen en zich verder kunnen verspreiden. Natuurlijk besteedt men er bij de toepassing van kernreaktoren wel de grootste zorg aan om ver spreiding van splijtingsproduk ten te vermijden (anders dan bij atoombomexplosies, waar zij juist een deel van de trefkracht van het oorlogswapen uitmaken). Vanzelfsprekend zullen ook de radiologen die krachtens hun werkzaamheden meer dan ande ren met ioniserende straling in aanraking komen grote voor zichtigheid moeten betrachten. Men moet echter voor een bevol king als geheel een veel lagere tolerantiedosis voor straling aan houden dan voor een beperkt aantal personen, zoals radiologen, die beroepshalve met straling om moeten gaan. Dit geldt vooral met het oog op de gevaren voor het nageslacht. Tengevolge van een ontplof fing van verscheidene tonnen dynamiet in een vuurwerkfa- briek op vijf km afstand van de Mexicaanse hoofdstad hebben woensdag 26 personen het leven verloren en zijn 150 mensen ge wond. Er deden zich met een tussentijd van een kwartier twee ontploffingen voor, die een krater van 27 meter middellijn en drie meter diepte sloegen. In de nabijliggende buitenwijken van Mexico en op het vliegveld op twee km afstand wer den ruiten vernield. Vier brand weerlieden, die terstond na de eerste explosie op het terrein waren verschenen, lieten het le ven bij de volgende ontploffing. Drie blokken arbeiderswonin gen zijn vernield. Er zouden behalve de zwaar gewonden meer dan tachtig lichtgewonden zijn. Het ongeluk schijnt veroor zaakt te zijn door onachtzaam heid van de vrouw van de be waker van de fabriek. De von ken van een oven, die zij in haar afwezigheid had laten branden, zouden op kruit zijn gevallen. De Mexicaanse autoriteiten hebben strengere maatregelen voor controle op het gebruik van ontplofbare middelen aan gekondigd. De niet-ingewijde Nederlander, die tot dusver met groot ontzag hoorde en las van wat onze wa terbouwkundigen zullen gaan presteren bij het Deltaproject, zal binnenkort met eigen ogen kun nen zien, wat er zoal staat te ge beuren. Nog deze zomer, waarschijnlijk reeds in mei, zal de heer R. E. den Herder uit Harderwijk (één van de gebroeders, die de plezier - dienst HarderwijkAmsterdam (Holland-Veluwelijn) onderhou den) met een grote rondvaartboot zes maal per dag rondvaarten or ganiseren langs de in uitvoering zijnde projecten van de Deltawer ken. Ongeveer vijf kwartier zal de tocht duren. Daar er dit jaar nog maar betrekkelijk weinig van de grote werken te zien zal zijn, beperkt de ondernemer zich het komende seizoen nog tot het Ha ringvliet. Wanneer er evenwel voldoende animo bij het publiek zal blijken te bestaan en daaraan twijfe len nóch de initiatiefnemer, nóch de betrokken V.V.V.'s dan zal de „Deltaplan", zoals het jongste idee is gedoopt, zich ook tot Zee land uitstrekken. Er is zelfs al sprake van, dat dan een of meer Zeeuwse haven plaatsen als uitgangspunten daar voor zullen worden uitgekozen. Hoewel nog geen namen van plaatsen zijn genoemd, ligt het voor de hand, dat er wordt ge dacht aan toeristisch gunstig ge legen stadjes, zoals Veere. Waarschijnlijk zal men in mei reeds met de boot „Zuiderzee" die 175 personen kan bevatten, van wal steken. Hellevoetsluis, op het eiland Voorne, is uitgeko zen als voorlopig uitgangspunt voor de tochten. Het schip zal zes maal per dag een trip maken door het Haring vliet waar de waterbouwkundigen met de eerste bouwput voor de sluis zijn begonnen. Wanneer er van publieke zijde voldoende belangstelling blijkt te zijn voor deze „Deltalijn", zullen waarschijnlijk in 1958 soortgelij ke rondvaarten worden georgani seerd langs de projecten van het „Drie-eilandenplan". De direkteur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp, die onlangs reeds over leg had gepleegd met de Harder- wijkse onderneming, zei het al leen te betreuren, dat een derge lijk initiatief niet uit Zeeland is voortgekomen. Voor de Zeeuwse vissers zag de directeur echter ook nog mo gelijkheden wanneer zij de rond vaarten kunnen combineren met garnalentochten, waarbij toeris ten met 'n vissersboot de Schelde opvaren, onderweg garnalen vis sen en aan boord de verse garna len oppeuzelen al spelevarend langs de gigantische Delta-projec ten. De Hongaarse militaire autori teiten hebben te Nagykoeroes generaal Ferenc Pinter gearres teerd, die „van plan was een contra-revolutionaire groep" in de stad te vormen, zo meldt het Hongaarse partijblad „Nepsza- badsag". De generaal was op het ogenblik van zijn arrestatie in het bezit van 900 gram goud en veel buitenlands geld, aldus het blad. Uit Edmonton Is dinsdagavond laat een tweede vliegtuig van de Canadian Pacific Airlines" ver trokken om de vlucht Vancouver- Amsterdam te voltooien die dinsdag onderbroken werd om dat het toestel in de geregelde dienst motorstoring kreeg boven de Hudson Baai. Het eerste toestel, een DC 6B met 27 passagiers en 10 be manningsleden aan boord, was dinsdag naar Edmonton terugge keerd. Donderdagmorgen zijn 510 Hongaren, bij wie meer dan 100 orthodoxe Joden, per trein uit Salzburg te Rotterdam aangeko men, en aan boord gegaan van het s.s. „Waterman". Met nog 320 Nederlandse emigranten en een Joegoslaaf, die tot nu toe in Nederland gewoond heeft, ver trokken zij gistermiddag naar Australië, dat voor hen een, nieuw vaderland zal zijn. Bij de 218 Hongaarse mannen bevinden zich o.a. medici en een professor in de muziek aan de universiteit van Boedapest. Ter wille van de immigratiebepalin gen staan ze echter allen geboekt als fabrieksarbeider. De alleen- reizende vrouwen bij wie ook twee artsen worden „hulp in de huishouding" genoemd. Geschat wordt dat in het kamp te Salzburg ongeveer 7000 Hon garen verblijven, tijdelijk, omdat zij allen bestemd zijn om te emi greren. Toen de heer C. D. Stey- ne van de passage-afdeling van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die voor het vervullen van de forma liteiten en administratie naar Salzburg was gereisd, daar op het vroegere privéstation van Hitler met de Hongaren op de trein stapte, arriveerde er juist een andere trein met ongevéer 1000 Hongaren, die in het kamp hun beurt gingen afwachten. Een van de emigrerende art sen verzekerde, dat hij nog tot Kerstmis j.l. in zijn land geble ven was, altijd nog hopend dat er iets ten goede zou veranderen. In 1948 was hij zijn studie aan de universiteit in Boedapest begon- De bevelhebber van de Ameri kaanse Atlantische vloot, admi raal Wright, heeft dinsdag te Washington verklaard dat de Russische onderzeeërs over „nieuwe mogelijkheden" beschik ken om de Amerikaanse, kust met bestuurbare projectielen aan te vallen. De duikboten waren volgens de admiraal „dicht ge noeg bij onze kusten waargeno men om ons te verontrusten". Hij is van mening dat het oogmerk van het Sowjet-bouwprogramma voor een onderzeevloot duidelijk is „ons van onze bondgenoten overzee te scheiden", maar in ge val van oorlog zouden de Ver. Staten de bedreiging afweren „door de duikbotenproduktie bij da bron te vernietigen". nen. Na vijf jaar studie kan men er semi-arts worden, een jaar la ter kan men het artsexamen doen. Maar voor' het zover is moet men eerst aan andere voor waarden hebben voldaan. Eerst moet n.l. een cursus in de Rus sische taal gevolgd worden en een cursus Marxisme, eerder wordt men niet tot het artsexa men toegelaten. Wie voor deze twee vakken onvoldoende cijfers had, mocht in geen geval privé- praktijk uitoefenen, doch kon slechts werkzaam zijn als fa- brieksarts of controlerend ge neesheer. Onze zegsman had wegens slechte cijfers voor het vak Marxisme twee jaar op het plat teland vertoefd. Direkt na de oktoberrevolutie werden soortge lijke cursussen opnieuw opgezet. „Men leert het allemaal goed ge noeg om op elke vraag het ant woord te weten, maar niemand gelooft het", zeide hij. De gehele organisatie in het kamp te Salzburg is in handen van Hongaren. Vooral de verschil lende kerkgenootschappen zor gen voor hun mensen. De reis was woensdagmiddag om half vijf op het hoofdstation te Salz burg aangevangen en gistermor gen om elf uur kon het eerste deel van de trein het emplace ment van de Kon. Rotterdamse Lloyd oprijden. De grote bagage wagen had geen dienst behoeven te doen, want iedereen beschikte slechts over handbagage. De Hongaren, die allen een zit plaats hadden en voeding voor onderweg van het Roode Kruis hadden ontvangen er waren Nederlandse conserven bij stellen zich van de reis veel yoor. Bijna niemand heeft nog ooit de zee gezien. Verscheidenen zijn er, die in het verre vreemde land reeds familie hebben, die zij ho pen weer te zien. De leider van de Islamietische partij Nahdatul Ulama, Achsien, heeft donderdag de voorspelling geuit, dat kabinetsformateur Suwirjo er niet in zal slagen een kabinet te vormen zonder de masjuhi en de communisten. Suwirjo, die na zijn mislukte po ging tot vorming van een coali tiekabinet, opdracht kreeg tot het formeren van een kabinet van deskundigen, zou naar don derdag in Djakarta werd ge meld, vijf zetels hebben gereser veerd voor zijn eigen nationalis tische partij, de P.N.I., en wel dr. Hardi, de leider van de na tionalistische fractie in het par lement, als premier; minister van Defensie de burgemeester van Djakarta, Sudiro; minister van Voorlichting mevrouw Pud- Jobontoro, voorzitster van de sectie Buitenlandse Zaken van het parlementBuitenlandse Zaken Mukarto, de Indonesi sche ambassadeur in de Verenig de Staten, en justitie het parle mentslid Soebagio Reksodipuro. Tevens zou hij de afgetreden partijloze minister van Staats- planning ir. Djuanda hebben aangezocht. Het door de formateur ont worpen regeringsprogramma zou er als volgt uitzien: De zo juist verschenen publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de inko mensverdeling in 1952 en de ver mogensverdeling pér 1 januari 1953 bevat tal van gegevens over de fiscale inkomens en vermo gens van natuurlijke personen. Deze gegevens zijn o.a. gegroe peerd naar de beroepen die de be lastingplichtigen uitoefenen, ter wijl ook een inzicht wordt gege ven in de samenstelling van de inkomens en vermogens. Het totale fiscale inkomen be droeg in 1952 13,8 mld. Hiervan vloeide 62% toe aan de werkne mers, ruim 30% aan de zelfstan digen, 5% aan de gepensioneer den en het resterend deel aan de genen, die vrijwel uitsluitend in komen uit vermogen genoten. Voorts blijkt uit het gepubli ceerde cijfermateriaal o.m., dat van de direkteuren van N.V.'s e.d. en van de groep gevormd door De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meent, zo deelt hij de Eerste Ka mer in zijn memorie van ant woord mede, dat verhoging van de luisterbijdragen inderdaad achterwege zou kunnen blijven als de wereldomroep uit de staatskas zou worden bekostigd, tenminste voor wat de naaste toekomst betreft. Men moet op de duur echter met stijging van de exploitatielasten rekening houden. Over de kijkgelden merkt de minister op, dat deze in 1957 met een totaal van ƒ4.500.000 (waarvan ƒ250.000 in- ningskosten voor de P.T.T.) een flink eind boven de geraamde ƒ3.900.000 zullen uitkomen. Ove rigens bedragen de uitgaven voor de televisie nog het dubbele van de inkomsten en het zal niet mo gelijk zijn voor de beeldomroep meer geld beschikbaar te stellen dan op de begroting uitgetrokken is Het televisiebeleid van de re gering op lange termijn, zo deelt de minister voorts mee, is in de eerste plaats afhankelijk van de vraag of een systeem van com merciële televisie zal worden aanvaard. Voor wat de belang stelling van het publiek voor de televisie betreft, geeft de minis ter een opgaaf van het aanvan kelijk geraamde aantal toestellen in de afgelopen vier jaren en het aantal toestellen, dat werkelijk bleek te worden gebruikt. Per 1 juli van dit jaar zal Nederland ongeveer 150.000 televisieontvan gers tellen, een aantal dat de televisieraad aanvankelijk op 45.000 had geschat. de beroepen accountant, advo caat, architekt, arts, ingenieur, notaris, tandarts en veearts meer dan de helft een inkomen heeft boven ƒ10.000 tegen slechts 9% van de zelfstandige bedrijfshoof- den. Daarentegen had 65% van de arbeiders 'n inkomen beneden ƒ3.000 en van de gepensioneer den en degenen met een inkomen vrijwel uitsluitend uit vermogen zelfs 7580%. Van de ambtena ren werkzaam op de departemen ten van algemeen bestuur, ge meentesecretarieën enz. en van de groep employé's bleek ruim 85% een inkomen beneden 6.000 te hebben. Van de in de vermogensbelas ting aangeslagenen was bijna 50% werkzaam als zelfstandig bedrijfs- hoofd, terwijl de gepensioneer den en de personen met een inko men vrijwel uitsluitend uit ver mogen tezamen 30% van het to taal vormden. De arbeiders maakten nog geen 3% van het totaal uit. Van het totale vermogen was 30% belegd in bedrijf of beroep. Van het deel van het vermogen niet belegd in bedrijf of beroep bestond 40% uit effecten en in schrijvingen op grootboeken der nationale schuld, 27% uit onroe rende zaken binnen Nederland, 7% uit saldi-tegoed bij banken en giro-diensten en 4% uit vorderin gen verzekerd door hypotheken. Het resterend deel werd gevormd door diverse overige bezittingen als roerende goederen, rechten op lijfrenten e.d. Als gevolg van het omslaan van een prauw in de Tjitarum- rivier, in West-Java, zijn woens dag veertig personen verdron ken. De vijftig inzittenden van de prauw waren opweg naar hun swahs nabij de desa Wedang. Fa P. J. v. d. SANDE 1. De vorming van een natio nale raad, onder leiding van president Soekarno. 2. Handhaving van de disci pline in de staat; 3. Bezuiniging op de staats uitgaven 4. Voortzetting van de natio nale strijd tot terugkeer van West-Irian; 5. Het verlenen van autono mie aan de provincies. 6. Uitvoering van 't program ma van de afgetreden coalitie- regering-Ali Sastroamidjojo. Een congres van Soendanezen, die de oorspronkelijke bevol king van West-Java uitmaken, heeft donderdag enkele resolu ties aangenomen, waarin spoe dig herstel van de veiligheid in de door benden geterroriseerde gebieden van West-Java wordt geëist, alsmede vrijlating van de legerofficieren van Soenda- nese afkomst, die momenteel gevangen worden gehouden. Voorts eiste het congres auto nomie voor de provincie West- Java. Het congres sprak evenwel ten stelligste de berichten te gen, als zou hier sprake zijn van een separistische beweging. ZATERDAG 30 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw (9.359.40 Waterstanden); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Zigeunerork.; 10.50 Buiten lands overz.; 11.05 Hoorspel; 11.35 Pianorecital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbauwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara- varia; 13.20 Instr. kwartet; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Koorzang; 14.50 Boekbespr.; 15.05 Gram.; 15.35 Caus.; 15.50 Symfonie-ork.; 16.30 Caus.; 16.45 Lichte muz.; 17.10 Weekjourn.; 17.40 Orgelspel; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Gram.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Ama- teursprogr.; 22.40 Hoorspel; 23.15 Nws; 23.30 Ospporing verzocht. I HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land. en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Idem; 14.00 Caus.; 14.15 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Gram.; 15.10 Kron. v. letteren en kun sten; 15.45 Gr.; 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.10 Lichte mu ziek; 17.55 Gevar. muziek; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Parlementair over zicht; 18.40 Gram.; 18.45 Rege ringsuitzending; 19.00 Nws; 19.10 Kamerorkest; 20.10 Caus.; 20.30 Act.; 20.45 Een monument voor de kardinaal; 20.50 Gevar. progr.; 22.05 Cabaret; 22.30 Ned. kam pioenschap schaken; 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en liturg kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 Nieuwe gram. BRUSSEL: 12.00 Omroepork.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Caus.; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Muzikale kaleidoscoop; 14.30 Ra diojournaal; 15.00 Gram.; 15.15 Accordeonmuz.; 15.30 Gr.; 15.45 Accordeonmuz.; 16.00 Gr.; 16.15 Omroepork.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gevar. muz.; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.45 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Omroeporkest; 23.50 Gram. 17. „Als je één vin ger naar Je Noorman uitsteekt, klief ik jul lie stuk voor stuk de schedel!" buldert Svein Langtand, zijn harige armen in machteloze woede in de lucht zwaaiend. „Vecht het eens uit, lafaards. Kom hier, of ik kom bij jullie!" Het kost de oude Cendrach moeite, de reus te doen inzien, dat er ditmaal met ge weld niets valt te be reiken. „Nu, goed", brult hij de zeeschuimers toe. „We zullen een mooi losgeld be talen voor de Koning; breng hem maar hier en je krijgt van mij een hele zak goud." Er gaat een honend gelach op van de boot. „Leg je spulletjes op het uiter st» puntje van de landtong", schreeuwt oude Glum terug. „Dan komen wij het halen en als je ons niet in het vaarwater zit, laten we daarna de Noorman los." „Wat nu?" wendt Svein zich be teuterd tot Cendrach. „Z-zullen we de pakken leeggooien en er kie zelstenen in doen met een dun laagje goud er over?", stelt hij lis tig voor. Maar Cendrach schudt het hoofd. „Er is geen keus, Svein Langtand", zegt hij zacht. „Ik zal het hun betaald zetten", is het enige wat de Sakser zegt. Dan wenkt hij een paar mannen en begint de zware pakken naar de landtong te dragen. „Ziezo", brult Svein, als dit karwei gedaan is, „hier liggen de schatten, dui- velsgebroed! Haal ze en laat de koning vrij"! Spotlachend wendt Glum zich tot Eric en zoals deze al half en half vreesde, zegt de zeerover: „Daar is oude Glum ze allemaal weer te slim af. Dat goud slepen we netjes binnenboord, maar jij blijft nog een tijdje. Ik heb nog een varkentje met je te wassen koning". VRIJDAG 29 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gevechtsklaar". Simavikollekte. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Gevechtsklaar" ZATERDAG 30 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gevechtsklaar". Concertgebouw, 8 uur: „De gevangene van de koning". Sportterrein W. Bolwerk, 4 uur: Tern. Boys IZaam- slag I. Simavikollekte. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De zesde juni". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Gevechtsklaar" SLUIS: Kantoor der fabriek, 10 uur: Algem. verg. van aan deelhouders N.V. „Flandria" Ind. Ond.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5