u;i Jc s rovmcic KAAS KWATTA t is weer Kantongerecht te Oostburg Gemeenteraad van Oostburg Hilary op eigen TERNEUZEN. kwatta elke KOEWACHT. MIDDELBURG. OOSTBURG. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. Het wps weer een lange rij van verdachten, die zich donderdag morgen te Oostburg voor de groe ne tafel van de kantonrechter moest verantwoorden. Als eerste stond terecht J. W. v. d. B., los werkman te Biervliet, die op de rijksweg Aardenburg Oostburg had gereden op een mo tor zonder knalpot. Eis 25 of 5 dagen. Uitspraak 20 of 4 dagen. C. B. C., uit Aardenburg, was op 11 dec.'. 1955 dronken aange troffen te Oostburg. Daar het hier herhaling betrof en gevangenis straf dreigde, werd C. gelegenheid gegeven via de arts en het con sultatiebureau zijn leven te bete ren. De kuur had succes, waar over de officier van Justitie, mr Th. Lebret, erg verheugd was. Hij was bereid van de aanvankelijke eis af te wijken en de overtreding te beschouwen als eerste misstap. Ook de kantonrechter mr. v. d Belf hield rekening met dit feit en vonniste eomform de eis 30 of 6 dagen. H. J. v. L., fabrieksarbeider te Sluis en wonende te Aardenburg kreeg een zeer scherpe berisping voor voordurende dronkenschap. Ondanks het ontkennen van ver dachte, werd hij veroordeeld tot 30 of 15 dagen, met de scherpe terechtwijzing en waarschuwing dat bij herhaling de gevangenis op hem wacht. Vervolgens stond de Middel burgse expediteur P. K. terecht. De in de vorige zitting voor ge tuigenverhoor aangehouden zaak, kwam nu beter uit de doeken. De heer K. werd ten laste gelegd, dat hij op de provinciale weg Wa terlandkerkjeOostburg tijdens het passeren van een combine een bromfietser zou hebben gesne den. De heèr K. ontkende dit ten stelligste. Getuige P. B. V., land bouwer te Schoondijke, die de bromfiets had bereden, verklaar de, wel degelijk door K. in moei lijkheden te zijn gebracht, welke verklaring werd bevestigd door ■ie heer M. J. F., die de tegemoet komende maaidorser bereed. De iffieier van Justitie, mr Lebret, constateerde dan ook dat K, zich 4e snelheid van de bromfiets niet voldoende heeft gerealiseerd en zich hierin ernstig heeft vergist. Het snijden werd bewezen ver klaard. Eis 40 of 8 dagen. Uit spraak 30 of 6 dagen. T. F. H. S„ hotelhouder te Sluis, had een radio zonder de daarbij behorende'luistervergunning. Eis 12 of 3 dagen. Uitspraak 10 of 2 dagen. E. S., landbouwer te Hoofd plaat, was op de rijksweg Aar denburgOostburg met zijn auto op de tweede aanhangwagen van een tractor gereden, bestuurd door W. M. uit Aardenburg. Na de aanrijding was hij links op het wegdek gebleven en had een tege moetkomende auto in ernstige moeilijkheden gebracht. S. voerde aan, dat hij de „tractor-trein" voor fietsers aangezien had en daarom minder was uitgeweken dan zijn bedoeling was. De eis luidde 30 en ƒ70 of 14 dagen. Uitspraak 20 en 40, alsmede toewijzing der civiele vordering voor schade aan de landbouwwagens tot 69,70. B. M. de M. uit Breskens, werd ten laste gelegd dat hij in de mist op de rijksweg BreskensGroede te Groede zó snel had gereden, dat toen voor hem een aantal landbouwwagens opdoemden, hij niet tijdig kon stoppen. Een bot sing was het gevolg. De heer De M. zeide, dat de landbouwwagens niet verlicht waren. Een drietal getuigen kwam vertellen, dat dit wèl het geval was geweest. Mevr. E. M. de M.L., getuigde echter dat de wagens niét verlicht wa ren. Nadat de heer De M. een arts gewaarschuwd had, omdat zijn vrouw gewond was, bleek echter dat de landbouwwagens verdwenen waren en de wagen voerder het onderzoek niet wilde afwachten. Desondanks claimde de heer J. du B„ eigenaar van het span, een schadevergoeding van 52,46. Mr. G. Tichelman uit Terneu- zen, verklaarde dat dit een zeer eigenaardige manier is om tot overeenstemming te geraken. Hij onderstreepte dat beide inzitten den de wagen verlichting niet had den gezien en betwijfelde, of er wel een verlichting aanwezig was op het moment van het ongeval. Het O. M. verklaarde de heer De M. echter schuldig en eiste 12,50 of 3 dagen, doch oordeelde de claim van de schade niet ontvan kelijk. Uitspraak 10 of 2 dagen. Ook de kantonrechter verklaarde de schadevergoeding niet ontvan kelijk. De gebroeders A. J. v. G. en J. H. v. G. te Aardenburg, springen nogal nonchalant om ipet ander mans eigendom. Zij la4en n.l. her haaldelijk hun vee in een weide, die niet is afgerasterd, waardoor de omwonenden steeds schade hebben van de koeien. De heer J. de B„ assurantiebezorger te Oost burg. trad als gevolmachtigde op ter regeling van de schade toege bracht aan de weide van de heer v. D. De heer v. D. was niet ac- coord gegaan met de door de ver zekeringsmaatschappij voorge stelde schadevergoeding. De ge broeders v. G. kregen een boete groot 15 of 3 dagen. De vorde ring van de heer v. D. werd niet ontvankelijk verklaard, omdat deze in het proces-verbaal niet genoemd stond. De koopman A. H. v. G. te Aar denburg was bij controle door de politie op het kruispunt Oostburg- Schoondijke te Schoondijke bijna uit de bocht gevlogen. De aldaar op de groenstrook gestationeerde wachtmeester kon slechts door een snelle zijsprong zijn leven redden, v. G. had de overtreding tijdens de vorige zitting ontkend, doch twee wachtmeesters der rijkspolitie verklaarden dat- de overtreding inderdaad was ge pleegd. v. G. werd bij verstek ver oordeeld tot 75 of 15 dagen. F. T., steenhouwer te Vlissin- gen, had vorig jaar november te Breskens een zeer ernstig onge val veroorzaakt. Nadat hij een file auto's was gepasseerd was T. midden od de weg blijven rij den en prompt met grote snelheid op een met steen geladen vracht auto gevlogen. Daar de gevolgen van deze botsing zeer ernstig wa ren en T. hierdoor al een zware straf gehad heeft, werd de boete betrekkelijk laag. Eis en vonnis 40 of 8 dagen. U. A. J. v. H., landbouwer te Groede, was niet van zijn ongelijk te overtuigen. Met een personen auto kwam hij de Grote kade te Breskens afgereden in de richting Dorpsstraat. Een aèhterop ko mende vrachtauto werd gehin derd door de manier waarop v. H. de weg opreed, v. H. ontkende dit, doch twee wachtmeesters der rijkspolitie verklaarden anders. Het verkeer was wèl degelijk ge hinderd. Eis en uitspraak 40 of 8 dagen. D. C. K., chauffeur te Breskens, had in november van 1956 op de prov. weg te Groede veel te snel gereden, waardoor hij in 'n bocht van de weg niet tijdig kon rem men voor *^en tegenligger. Als oorzaak gaf K. aan, dat hij op de vette weg doorgeslipt was, terwijl hij remde. Eis 20 of 4 dagen. Uit spraak 15 of 3 dagen. C. P. G., monteur te Hoofd plaat, werd ten laste gelegd dat hij op de Ameliadijk te Biervliet jlfilobb qa nsS ibtgV"1 BURGEMEESTER VAN KRABBENDIJKE. Bij' Koninklijk Besluit is met ingang van 16 april 1957 be noemd tot burgemeester van de gemeente Krabbendijke de heer L. Snossen, commies ter secre tarie, tevens waarnemend secre taris en ontvanger te Nederhorst den Berg. De heer Cnossen is 35 jaar, Ned. Hervormd en lid van de C.H.U. APPELEN Op de fruitveilingen in Zeeland is op het ogenblik elke week op nieuw weer een zeer behoorlijk aanbod van appelen. Het zijn nu enkel :iog de appelrassen goud- reinetten, Jonathan en Golden Delicious die het veilingbeeld be heersen. Daarvan nam deze week de Goudreinette nog de grootste plaats in maar dat zal nu weldra, voor wat Zeeland betreft, voorbij zijn want het wordt tijd dat de Zeeuwse Goudreinette wordt op geruimd. Tot op heden is de kwa liteit nog steeds zeer goed ge weest maar nu begint het uitval percentage groter te worden. De laatste weken heeft vooral Frank rijk goede belangstelling voor de Goudreinette. Deze week had de veiling in Goes een aanbod van 34 ton voor export geschikte Goudreinette. Voor de grootste maat lag de prijs tussen 50 en 53 ct per kg, voor de kleinere maat huishoud kwaliteit lag de prijs rond 32 ct per kg. De prijs van de Jonathan en de Golden Delicious was deze Ibureau - Den Haag ledereen smuli van gebakken kaasboferhammen De raad kwam woensdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr K. Hoekzema. Xa het openings- en begroetings- v. oord 'door de voorzitter kwa men de notulen der vorige ver gadering aan de orde. Naar aanleiding van een op merking van de heer Leenhouts werden in de notulen enige wijzi gingen aangebracht. Het in de vakature A. M. de Schot nieuw benoemde raadslid P. J. Barra werd hierop-door de TOorzïttéi beëdigd en geïnstal- $ccrci HHjksns een ingekomen stuk deed G. S. mededeling van haar »oedkeuring van het uitbreidings plan in hoofdzaak van de ge meente Oostburg, De heer D. Luteijn deed aan de raad het verzoek te mogen bouwen aan de Oude Haven op een perceel, dat in het uitbrei dingsplan niet als bouwgrond stond aangemerkt. De heer E. Dekker was van oordeel, dat de heer Luteijn in KEkere mate gedupeerd is en stel de voor hem ter wille te zijn. De aeren L. Schippers en. J. J- Leen- 'aouts vóelden er ook veel voor aan het verzoek te voldoen. In principe werd besloten aan &et verzoek van Luteijn tege- moet té komen. Levendig van gedachten werd gewisseld over een adres van de .gezamenlijke West Zeeuws- Vlaamse architecten over hel op maken van plannen door de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en de gemeenteop richters De voorzitter zeide, dat het bestuur van de Centrale Dienst eerstdaags bijeen zal komen en terzake de gemeenten zal advi aeren. Z.h.s. ging de raad akkoord met het voorstel van de PZEM inzake de nachtverlichting omge ving Kroonwijk en Langestraat In de vacature A. M. de Schot in het bestuur van de vereniging „Ambachtsschool voor Oostburg en Omstreken" werd benoemd ée heer P. J. Barra. De heer T. H. Jansen te Utrecht •werd in tijdelijke dienst benoemd voor het cursusjaar 1957/58 als leraar oude talen aan het Konin gin Wilhelminalyceum. Z.h.s. ging de raad akkoord met de 10 toeslag kindertoela ge en kindertoeslag over de pe node 1 oktober 1956—1 januari 1957 aan het daarvoor in aan merking komende gemeenteper soneel. Besloten werd tot overdracht en ruiling van enkele gedeelten tertiaire weg tussen de gemeen ten Oostburg en Waterlandkerkje en het waterschap Het Vrije van Sluis: De gemeentelijke vergoeding voor de R- K.-kleuterschool werd vtwr 1956 en 1957 bepaald op 3070,22. De beheersverordening en de begroting 1957 Woningbedrijf werd vastgesteld. Gewijzigd werd de gemeentebe groting 1956. Besloten werd aan de gemeen tewerkman H. L. P. Wage een geldlening te verstrekken ten be hoeve van diens woning aan de zgn Maagdenberg. Vorige raadsvergadering kwam in de raad de wenselijkheid naar voren verkeerstechnische verbe teringen aan te brengen hoek Markt-Ledelplein. Dat is dan ook de reden, dat B. en W. het heb ben gewaagd de raad ter zake een plan voor te leggen. Uitgaan de van nieuwe materialen geeft de begroting voor dit plan een 'bedrag van ruim 10.000 van welk bedrag B. en W. zijn ge schrokken. Uit een nader over leg met de ontwerper zou indien oude materialen gebruikt kun nen worden en indien het werk in eigen beheer étappegewijs zou worden uitgevoerd een heel be langrijke kostenvermindering verkregen kunnen worden. De heer Leenhouts meende, dat het plan te ver gaat. Ook de heer Barendregt zou het ten zeerste betreuren wanneer de parkeerruimte aan de Markt aanzienlijk ingekrompen zou wor den door het plan. In de eerst komende vergadering zal de voorzitter het plan laten toelich ten door een deskundige van de A. N. W. B. De heer E Dekker meende te weten, dat er belangstelling be staat voor de noodwoning van wijlen ir Van Sandick, maar ver nomen te hebben, dat de woning zal worden afgebroken. De voorzitter zeide dat deze noodwoning het eigendom van het waterschap „Het Vrije van Sluis" is en deze besloten heeft de woning af te breken. De heer L. Schippers wees er op. dat in de plannen voor de bouw van woningen, die door de bouwonderneming voor de Cal- lenfelsstraat werden ingediend wastafels stonden aangegeven, die evenwel niet zijn aangebracht De voorzitter zegde een onder zoek toe. De heer Ouwendijk meende, dat enige tijd geleden door be woners van lage woningen in de Kroonwijk 'n rekest is ingediend tegen het aanbrengen van dou ches en geysers. De voorzitter deelde mede, dat de zaak nog in onderzoek is Voorts informeerde de heer Ouwendijk naar de mogelijkheid de markt op de marktdag vroeger af te sluiten. Voorts gaf de heer Ouwendijk in overweging de straatlantaarns tot 12 uur te la ten branden. De voorzitter zeide dat voor het centrum een nieuw verlich tingsplan in voorbereiding is waarbij- ook gedacht is aan het langer in bedrijf zijn der licht punten, die geen nachtlampen zijn. De heer De Coene voelde er veel voor een kleine subsidie te verstrekken aan de Vogelbescher- mingswacht West Zeeuws-Vlaah- deren, dit in navolging van vele gemeenten, die reeds subsidie toezegden. Oostburg als centrum gemeente heeft hier een taak aldus de heer De Coene, mede door de aanwezigheid van vele onderwijsinstellingen. De voorzitter voelde er niets voor en vertolkte hiermee de mening van B. en W. en dat van de raad want De Coene kreeg geen bijval. Tot slot stelde De 'oene het drogen der brandslan gen aan de orde. De voorzitter wist geen oplos sing van dit probleem, althans niet op korte termijn. op de kruising te Driewegen een 'bromfietser, de heer De K. uit Terneuzen, geen voorrang ver leende, vóór zijn van links afko mende luxe-auto. G. ontkende met klem, dat hij links gereden zou hebben, waardoor de kanton rechter het noodzakelijk achtte getuigen te horen. De zaak werd aangehouden tot de volgende zit ting. Eigenaardig noemde dé kan tonrechter het rijden van de heer J. A., landbouwer te Knocke, die met zijn personenauto op de weg WaterlandkerkjeOostburg in 'n bocht trachtte te passeren. Hij bracht hierdoor een tegenligger in ernstige moeilijkheden. Voor het inhalen in een bocht vorderde de officier van Justitie 75 of 15 dagen. Voor het ingevaar brengen van het verkeer 50 öf 10 dagen. De ergerlijke manier van rijden werd „bekroond" door een vonnis .van 75 of 15 dagen en 40 of 8 dagen. E. A, v. B., eierhandelaar te Aardenburg, was op 3 januari j.l des morgens in het donker zonder licht „«met zij» .hittekarretje .de rijksweg Aaröenburg Oostburg op komen rijfcn. Een achterop komende vrachtauto, bestuurd door de poelier W. A. de J. kon 'n aanrijding niet meer voorkomen. Een waarschuwingsboete werd opgelegd, in het vertrouwen dat het órrgeluk een waarschuwing voor de hevig geschrokken Van B. zou zijn. Eis 50 of 10 dagen voor het in gevaar brengen van het verkeer en 2 X 10 voor het ont breken van elke verlichting aan de kar. Uitspraak 40 of 8 da gen en 2 X 10 of 2 X 2 dagen. week iets lager dan in de voor gaande week, maar toch werd voor de goede kwaliteiten Jona than nog rond 50 ct per kg be taald; voor de grote maten Gol den Delicious werd ook een prijs van 80 ct per kg besteed. Vooral het binnenland neemt flinke kwantums van deze appels af. Met name de Golden Delicious waren zeer gevraagd voor de be tere winkels in de grote steden. De hapdel betaalt voor de prach tig geel gekleurde Delicious ook graag een hoge prijs. Van Zeeland uit gaan verder geregeld behoorlijke zendingen appelen naar België. De export naar West-Duitsland is voor Zee land van minder betekenis. Lan delijk gezien blijft West-Duits- land echter de voornaamste af nemer van appels. In de week van 1016 maart bedroeg de totale appelexport van ons land 1844 ton en hiervan gingen naar West-Duitsland 922 ton Op de tweede plaats kwam Frankrijk met 512 ton. Engeland nam in deze week 17 ton appelen af; België en Luxemburg 231 ton; Oost-Duitsland 145 ton; West Indië 1 ton en Afrika 16 ton. Verwacht wordt dat zeker in de maand april er overal nog een behoorlijk aanbod van appelen zal blijven. Mutatie Rijksbelastingdienst. Bij besluit van de minister van Financiën is de heer M. Krol, adj. commies van 's Rijks belastin gen, werkzaam ter inspectie dei- belastingen alhier, met ingang van 16 april a.s. overgeplaatst naar de inspectie der 'belastingen te Zeist. Vakexamen. Bij het deze week te Arnhem gehouden examen straatmaker slaagde voor het diploma onze stadgenoot de heer W. Broekho ven. Lezing mr. P. Dieleman. Op uitnodiging van de oud heidkundige kring „De vier Am bachten" te Hulst hield de heer mr. P. Dieleman te Amersfoort in de bovenzaal van hotel „Des Pays-Bas" een inleiding, waarin hij episoden vertelde uit de ge schiedenis van het Axeler-Am- bacht. Voor deze inleiding be stond cen vrij grote belangstel ling, ook van buiten de ge meente. Dr. J. Wesseling sprak het openingswoord en verwelkomde speciaal mr. Dieleman, die hij voorstelde als een Zeeuws-Vla ming in hart en nieren, een uit stekend kenner van ons gewest en een zeer goed historicus. Liefde voor de streek, een scherp intelect en zin voor de historie hebben er toe bijgedragen dat mr. Dieleman een zeer uitge breide kennis van Zeeuws-Vlaan- deren heeft. Dr. Wesseling her innerde er aan, dat mr. Diele man ook een paar historische werken over Zeeuws-Vlaanderen op zijn naam heeft staan, n.l. „De inname van Axel in 1586 door Prins Maurits" en „Het kwartier van Terneuzen", dat hoofdzakelijk waterschapsaange legenheden behandelt. Want mr. Dieleman is een man die ge durende vele jaren een zeer vooraanstaande figuur was in het openbare leven van Zeeland. Gedurende tientallen jaren lid van provinciale en gedeputeerde staten van Zeeland, waren zijn bestuursfuncties in het bedrijfs leven welhaast ontelbaar. Al heel spoedig bleek dat, on danks zijn hoge leeftijd (ruim tachtig jaar) mr. Dieleman nog weinig van zijn geweldige vita liteit heeft ingeboet. Hij is een buitengewoon boeiend verteller, met een zeer goed geheugen, waarbij het zeer opmerkelijk is hoe hij schijnbaar onbelangrijke détails weet te onthouden. Gedurende bijna drie uren heeft mr. Dieleman zijn gehoor weten te boeien. Mr. Dieleman ving zijn inlei ding aan met een algemene be schouwing, waarbij hij wees op de noodzaak van het terugdui ken in de geschiedenis van vroe ger in deze tijd van verwarring tegenstelling en zelfzucht. Met bijzonder veel smaak diste hij een serie verhalen op uit Zaam- slag, geschiedenissen van merk waardige bewoners van „het durp". In de tegenwoordige tijd zouden deze voorvallen niet meer de aandacht trekken, mis- .schien ook al omdat velen van ons de zin voor echte humor missen. Maar zo rond de jaren 1880 waren dit geweldige evene menten in een besloten dorpsge meenschap als Zaamslag. Won» derbaarlijke géschiedenissen blijkt mr. Dieleman daar te heb ben beleefdvan de gemeente secretaris die een jonge man die huwelijksaangifte kwam doen de naam van zijn verloofde moest vertellen. De mannen van Stekene die beer kwamen kopen en de vele gebruiken rond Kerstmis en Nieuwjaar en het ringrijden op de jaarlijkse markt. De Zeeuws-Vlaming is werke lijk van afkomst Vlamingmaar was van ouds op het Noorden gericht omdat dit gewest ressor teerde onder de bisschop van Utrecht. Spreker wees er op, dat vroe ger, veel meer dan nu, de men sen méér voor elkander beteken den, ook al omdat zij veel meer op elkaar waren aangewezen. Over Terneuzen wist mr. Die leman zeer veel persoonlijke er varingen te vertellen; voorna melijk over personen die hij zeer goed van nabij of uit ge schiedenis kent. Zo kregen voor velen de namen Grenu, Geill, dr. Buijze en Van Steenbergen voor het eerst een aparte bete kenis. Het zijn allen figuren ge weest die op de een of andere manier iets voor Terneuzen heb ben betekend. Opvallend noem de mr. Dieleman het, dat in Ter neuzen mensen hebben geleefd en gewerkt, die soms geen al te grote schoolontwikkeling had den, maar over een buitenge woon helder verstand beschik ten en zich op deze wijze op werkten en heel veel voor stad en streek betekenden. In dit verband noemde hij de naam Wolfert, een boer uit de Nieuw- Neuzenpolder. Een man van groots allure, die, met Vogelvan ger, op zijn landerijen het eerst kunstmest liet strooien en op zijn prachtig erf een eigen smederij had, terwijl hij net zo goed fruit kon kweken als landbouwgewas sen telen en tot ver in België in hoog aanzien Stond. Na de pauze vertelde mr. Die leman meer over Terneuzen in het algemeen. Hoe de welvaart van Terneuzen toenam met de aanleg van de spooflijn en het graven van het kanaal naar Gent. Hij beschreef de sociale toestanden die rond 1880 erbar melijk slecht waren. De verbin dingen die veel te veel tijd in beslag namen. Hoe men vaak over 3elgië moest als men van het ene gedeelte van Zeeuws- Vlaanderen naar het andere moest. Het was allemaal bijzonder plezierig om naar te luisteren, omdat hier een man van ruim een generatie terug aan het woord was. Hij vertelde over mensen als een Aug. de Meijer, die de grondlegger is geweest van het huidige scheepvaartbe drijf; Van Rompu, die jarenlang een bekende klank in de Streek had; Klaassen, de oprichter van de apotheek, en een zeer bijzon dere figuur: A. Steketee, een zeer geleerd, maar daarbij zeer bescheiden man. Door zijn be scheidenheid zijn geen van zijn geschriften ooit ter perse ge gaan. Met een algemene be schouwing besloot mr. Dieleman zijn interessante inleiding. Dr. Wesseling dankte namens de aanwezigen en deelde mede dat waarschijnlijk het volgend najaar mr. Óieleman een lezing te Axel zal houden. door MABEL BARNES GRUNDT Vertaald door 114) E. GRIESE KETS DE VRIES \9. Nadruk verboden. „Wat is er Hilary Miranda drukte mijn arm. „Waarom huil je Je hebt zorgen, ik weet het. Ik raadde het op hetzelfde ogen blik, waarop je telegram kwam. En toen ik aan het station je gezicht in de gaten kreeg, wist ik. dat ik gelijk had. En je wisselende kleur bij de thee. O, het is een liefdesgeschiede nis ik weet het en het loopt mis. Maar je zult het mij vertel len, is het niet, Hilary Je hebt mij altijd alles verteld". „Ja", zei ik, keerde mij impul sief om en sloeg mijn armen om haar heen. „Ik zal het je vertellen. Ik heb je zo nodig ge had. O, Miranda, het is een vreemde wereld Zij trok mij neer op de oever, dicht bij de dam. „Ik veronderstel, dat de man niet om je geeft en hij verdient een pak slaag, zelfs al zou het de koning van Engeland zelf zijn „Maar hij geeft wel om me riep ik, en lachte wat hyste-, risch. „En jij „Wel, ik houd ook van hem antwoordde ik. „Meer dan ik me ooit verbeeld had, van een man te kunnen houden. Je herinnert je, Miranda, dat ik zei, nooit te willen trouwen". „Poeh", zei ze. „Denk je, dat iemand dat ooit geloofde En als hij van je houdt en jij houdt van hem, wat is dan de moei lijkheid Is hij aan de drank Ik ben vreselijk bang geweest, dat je verliefd zou worden op een ongewenst iemand, die in het depót kwam". „Neen", zei ik, „het is niet iemand die aan de drank is, het is OWen Westcott. Ik heb hem in mijn brieven genoemd". „Inderdaad", zei ze, „heel dik wijls. „Maar hij is natuurlijk veel te oud voor je en ik neem aan, dat je hem daarom gewei gerd hebt". „Helemaal niet", sprak ik boos tegen, „en hoe weet je, dat hij oud is „Wel, dat zei je in jé brieven". Ze keek mij enigszins verrast aan. „Er is niets om boos over te worden". „Ja, toch wel. Hij is niet oud. En al was hij duizend, dan kon het mij nog niet schelen". „Zo, in orde dan. Waarom trouw je dan niet met hem „Omdat een andere vrouw hem liefheeft". „En heeft hij haar lief „Neen". „Weet je het zeker „ïleel zeker". Miranda sloeg haar handen ineen en haalde ze weer van een; zij deed haar mond open en weer dichtzij stond half van de helling op en ging weer zitten, en al die tijd keek zij mij met een half-medelijdende, half- ongelooflijke blik aan. Eindelijk sprak zij„Hilary Forrest, ik heb altijd geweten, dat je een romantisch, gevóelig, hoogvlie gend persoontje was, maar toch geloofde ik, dat je een greintje gezond verstand bezat. Hier weiger je een man te trou wen, die van je houdt en die jij op jouw beurt liefhebt, eenvou dig omdat een andere vrouw het ongeluk heeft gehad, haar genegenheid in dezelfde richting te plaatsen. Je bent gek. „Luister", viel ik haar heftig in de rede. „Veroordeel me niet, tot je alles weet. Die andere vrouw is juffrouw Rye van het depót. Virginia" Rye, een een zame, ongelukkige vrouw. Ze is oud, zij moet al over de dertig zijnzij is klein en mager. Zij heeft geen familie en weinig vrienden. Jarenlang heeft ze voor haar brood gewerkt en al leen op een paar kamers ge woond. Zij kleedt zich slecht, doet haar haar slecht en is van beiden afschuwelijk bewust. Ze hunkert ernaar jong en mooi en aantrekkelijk te zijn, terwille van de man, die zij liefheeft. Ik wist niet, dat deze man Owen Westcott was, tot verleden zon dag. Zij had over hem tegen mij gesproken als haar achterneef of Wen, zoals zij hem noemt. Zij had mij verteld van haar grote liefde voor hem, hoe deze liefde haar door de lange ver drietige jaren had heengehcl- pen, haar hoop en kracht had gegeven en haar weerhouden had, ten onder te gaan. Haar grote, donkere ogen gloeiden en haar kleine, vermoeide gezich tje werd bezield, als zij het over liem had. Ze hebben nooit over hun liefde voor elkander gespro ken zei ze want het leek te heilig en te mooi om aan te roe pen zij 'waren tevreden te we ten, dat het er was. En al die tijd bedroog zij zichzelf, zij maakte een vreselijke fout hij had haar niet lief, zijn gevoel jegens haar was eenvoudig ge negenheid van achterneef tot achternicht...." Ik hield op, met mijn blik op de rivier, mij afvragend, hoe ik het Miranda begrijpelijk moest maken. „Ja?", zei ze gretig. „En zondag sprak hij mij over zijn liefde voor mijen later op de dag ontdekte ik het van Virginia, en ik wilde hem niets meer laten zeggen. En de gehele nacht streed ik met mij zelf om hem op te geven voor Virginia, en gisteren vond ik plotseling kracht, hem te weige ren toen hij mij vroeg, zijn vrouw te worden hij kwam naar het depót en ik stuurde hem weg. Neen laat me uit spreken ik wil proberen het je duidelijk te maken. Ik verlang geen lof voor wat ik gedaan heb. Ik ben geen romantisch hoogvliegend wezen zoals je mij beschreef. Ik geloof, dat ieder ander meisje op precies dezelfde wijze zou zijn opgetreden. Kon ik het doen Zou jij hem van Virginia Rye hebben kunnen afnemen Ik heb zoveel en zij heeft zo weinig. Misschien komt er een dag, dat zij zal ontdek ken, dat haar liefde niet beant woord wordt en God sta haar bij op die dag, maar de weten schap hiervan zal niet door mij komen, daartoe ben ik vastbe sloten. Op het ogenblik ben ik niet sterk genoeg om Owen te ontmoeten ik wist, dat hij weer zou komen dus vluchtte ik van hem weg. Van de trap gevallen. Toen mej, Van Damme in haar woning doendè was met de grote voorjaarsschoonmaak, had zij het ongeluk van een trap te vallen, tengevolge waarvan zij verschil lende uitwendige kwetsuren en inwendige kneuzingen opliep. Na dat de ontboden geneesheer haar had verbonden, liet hij mej. v. D. naar het ziekenhuis overbren gen voor een nader onderzoek. Vinger afgesneden. Mej.. G., die bezig was met het afhakken van vlees, ontglipte het hakmes uit haar hand, waardoor een lid van een van haar vingers werd afgesneden. Roode Kruis boekte goed resultaat in Zeeland. Het Zeeuwse Roode Kruis is het afgelopen jaar goed voor de dag gekomen. De jaarlijkse in zameling bracht ƒ53.011 op, d.i. 78,5 pet. van het streefbedrag, hetgeen een record is, daar een dergelijk percentage in Neder land nog nimmer is bereikt. Zeeland veroverde daarmee voor de vierde maal het campagne- herinneringsbord. De afd. St. Philipsland werd wederom kampioen van Neder land, omdat zij het geweldige percentage van 434,5 pet. van het streefbedrag haalde. hetgeen eveneens een record betekende (no. 2 had 231,3 pet.). Opmerkelijk is dat in Zeeland 8 van de 25 afdelingen over 1956 boven de honderd pet. van het streefbedrag uitkwamen. Het aantal leden bereikte een aantal van 20.000 in Zeeland. Dit betekent dat ongeveer 30 pet. der Zeeuwse gezinnen thans lid is van het Nederlandsche Roode Kruis. Lezing voor N. O. V. Voor de afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging hield de heer P. Kasberg van het Konink lijk Nederlands Instituut voor de Tropen een interessante lezing over het onderwerp: Plannen en richtlijnen voor Nieuw-Guinea. Een en ander werd verduide lijkt met plaatjes en met de films: Onderwijs aan de inheem se bevolking, Nieuw-Guinea Kro niek, en Primitief Nieuw-Guinea. De voorzitter van de N.O.V., de heer A. W. Gossije, bracht de heer Kasberg dank voor zijn leer zame causerie. (Wordt vervolgd). Vergadering „Groene Kruis". Woensdagavond vergaderden de Groene Kruisbesturen uit Cad- zand, Zuidzande, Sluis en Re- tranchement gemeenschappelijk onder voorzitterschap van bur gemeester Everwijn van Zuidzan de. Besloten werd de wijkverple ging in de vier gemeenten te combineren, zulks met een proef tijd van twee jaar. Dit betekent, dat de werkzaamheden van zus ter De Jong, die reeds wijkver pleegster is van de wijk Cadzand- Zuidzande, zich ook zullen uit strekken over de gemeenten Sluis en Retranchement. Voor deze nieuwe combinatie moest een nieuwe bestuursvorm het leven worden geroepen. Het volledige bestuur zal bestaan uit de gezamenlijke bestuursle den van alle afdelingen, die twee maal per jaar vergaderen. Het dagelijks bestuur bestaat uit een voorzitter en een lid van elke af deling. Burgemeester Everwijn werd gekozen als voorzitter. Me dische doktoren zijn alle dokto ren uit de vier gemeenten. De proefcombinatie gaat 1 april a.s. in werking. Verdronken Gistermorgen om half elf heeft zich voor de kade van de Cokes- fabriek een jammerlijk verdrin kingsongeval voorgedaan, waar van de 38-jarige schippersknecht G. R. uit Rotterdam het slachtof fers is geworden. Het ongeval ge beurde op het Nederlandse sleep-

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2