^Boek over actie teqen *&cfypte Makarios' ballingschap ten eind Sowjet-Unie waarschuwt Suezkanaal 10 april open voor grote schepen voor aanva op Egypte Verklaring van Boelganin Kadar en HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER doch Cyprus verboden terrein 8 VREUGDE TE NICOSIA Amsterdam beperkt bestedingen voor Koninginnedag VRIJDAG 29 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4026 EERSTE BLAD Uit de Winterkleren... Jordaanse tegenspraak PACT VAN WARSCHAU MOET VERSTERKT WORDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. I»e Britse regering heeft don derdag in het parlement bekend gemaakt, dat zij de vrijlating heeft bevolen van aartsbisschop Makarios, de leider van de be weging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, uit zijn ballingschap van de Seychellen. Ook is de vrijlating gelast van de drie andere Cyprioten, die met de aartsbisschop in balling schap zijn gegaan. De minister van Koloniën, Lennox-Boyd, zei, dat deze stap pen zijn genomen met volledige instemming van de gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Harding. De minister zei, dat er in het huidige stadium geen spra ke van kan zijn, dat de aartsbis schop en zijn drie landgenoten naar Cyprus, terugkeren. Verder deeide minister Lennox- Boyd mee, dat de gouverneur be reid is de 'leider van de Eoka, ko lonel Grivas, onmiddellijk een vrijgeleide aan te bieden voor het vertrek van de verzetsleider van Cyprus om een snelle terugkeer van de vreedzame toestand op het eiland te bevorderen. Dit aan bod voor een vrijgeleide staat bok open voor andere buitenlan ders die lid zijn van de Eoka en zieh op Cyprus schuil houden. Het aanbod zal worden uitge breid tot Britse onderdanen, die by deze organisatie zijn aange sloten, indien zij beloven niet naar Brits gebied te zullen gaan zolang de noodtoestand op Cy prus nog van kracht is. Eerder had de minister van Koloniën meegedeeld, dat de aartsbisschop een verklaring had afgelegd, waarvan afschriften ter beschikking zouden worden gesteld. De Britse regering kon deze verklaring echter niet beschou wen als het duidelijke beroep op de Eoka tot beëindiging van de gewelddaden, dat de regering had gewenst, maar zij achtte het onder de huidige omstandigheden niet langer noodzakelijk de deten tie van de aartsbisschop voort te zetten, aldus de minister. Lennox-Boyd zei, dat de gou verneur van de Seychellen gelast is het vertrek van de aartsbis schop Makarios en de drie ande re Cyprioten met het eerste be schikbare schip te regelen. De bewindsman zei verder, dat er geen sprake van kan zijn, dat de noodtoestand op Cyprus on middellijk wordt afgeschaft. Dit zal geschieden, zodra het moge lijk wordt geacht. De minister zei, dat de aarts bisschop in zijn verklaring een onlangs aangenomen resolutie van de Verenigde Naties over Cyprus uitlegt als de Griekse regering. In deze resolutie wordt aangedrongen op hervatting van de onderhandelingen voor een vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing van het pro'bleem-Cyprus. Volgens de Griekse regering betekent dit, dat de Verenigde Naties onder handelingen wensen tussen de Britse regering en het volk van Cyprus. Lennox-Boyd zei, dat zijn rege ring deze Griekse uitleg niet aan vaardt. Aartsbisschop Makarios zegt in zijn verklaring oprecht te wensen, dat de vrede op Cyprus wordt hersteld. „Ik doe zowel een beroep op de Eoka als op de Britse regering", aldus deze ver klaring. De aartsbisschop voegde eraan toe: „De minister van Koloniën heeft gezegd, dat ik, na het af leggen van een openbare verkla ring, waarin bij de Eoka wordt aangedrongen op het staken van gewelddaden, vrij zou zijn overal te gaaft, waar ik zou willen met uitzondering van Cyprus. Ik wens duidelijk te maken, dat mijn persoonlijke vrijlating nooit het onderwerp van onderhandelin gen zal zijn." „Ik geloof oprecht, dat indien de Britse regering denkt, dat er een Griekse Cyprioot kan wor den gevonden, die in mijn afwe zigheid zal onderhandelen, zulks tijdverspilling is", aldus aarts bisschop Makarios in zijn verkla ring. Makarios vervolgt„Ik doe een is het beste nieuws sinds de af kondiging dor noodmaatregelen". Cyprische mannen, vrouwen en kinderen verdrongen zich don derdagavond in de straten van Nicosia en andere Cyprische ste den, toen de vrijlating van Maka rios in een radionieuwsuitzending uit Londen werd bekendgemaakt. Sommige vrouwen huilden, ter wijl vele andere het kruisteken maakten, zeggend: „Onze eth- narch is vrij". Het bericht werd van balkons beroep op de Eoka alle operaties en daken en uit, geopende huis- te staken, aangenomen, dat de Eritse regering van begrip blijk geeft en de huidige noodtoestand opheft. Tenslotte hoop ik, dat de En gelse regering mijn welgemeen de wens voor het herstel van de vrede op Cyprus zal begrijpen en waarderen. Ik wil ook de wens uitspreken dat de weg, die thans gevolgd kan worden, tot vrede zal leiden, dit in een geest van wederzijds vertrouwen en be grip". De voornaamste woordvoerder der socialistische oppositie Cal- laghan verklaarde dat de „vol gende, voor de hand liggende stap is de aartsbisschop en ande re leiders der Griekse Cyprioten uit te nodigen zich naar Londen te begeven, om aldaar met ver tegenwoordigers der Turkse ge- deuren luidkeels doorgegeven, tot dat geheel Nicosia het wist. (Advertentie.) in een nieuw onberispelijk LENTECOSTUUM stappen, is de vreugde van het voorjaar. Vooral ook als de prijs betaalbaar en het costuum er een is dat tot de laat ste draad een plezier blijft om te dragen. Kies bij Visser—Koole een mo dern FORTEX goudmerk cos tuum. U wordt beloond met het prettige gevoel geslaagd te zijn in overeenstemming met Uw eisen en Uw verlangens, meenschap op Cyprus te beraad- FORTEX goudmerk 100 «Vo kam- De politieke adviseur van pre sident Nasser, Ali Sabri, heeft donderdag bekendgemaakt, dat het Suezkanaal op 10 april voor grote schepen opengesteld zal worden. Sabri verklaarde, dat de Egyp tische regering de vereniging van kanaalgebruikers niet er kent. Zij zal zelf alle tolgelden innen en een deel ervan opzij leggen voor onderhoud en ont wikkeling van het Suezkanaal. Ook Britse en Franse schepen zullen gebruik mogen maken van het kanaal, aldus de verkla ring, die gepubliceerd is door het blad „Al Sjaab". De vereniging van gebruikers van het Suuzkanaal is vorig jaar in Londen ongericht, nadat Egypte voorstellen van 18 lan den voor internationaal beheer van het kanaal had verworpen. Op twee na zijn nu alle wrak ken uit het Suezkanaal verwij derd. De twee wrakken die nog over zijn het fregat „Aboekir" bij Suez en een baggermolen bij Port Said belemmeren de scheepvaart niet. De „Aboekir" zal begin volgende maand naar de grote Bittermeren worden ge sleept en de baggermolen zal deze week nog geborgen worden. Op de vraag of secretaris-ge neraal Hammarskjoeld erin ge slaagd is het Egyptische en het westelijke standpunt met elkaar te verzoenen, wilde Sabri alleen maar zeggen, dat „Hammars kjoeld in staat is geweest het Egyptische standpunt ten aan zien van veel punten te begrij pen. Wij geloven dat hij over tuigd is van de Redelijkheid van ons standpunt", aldus Sabri. Wat de Britse en Franse sche pen betreft verklaarde hij nog, dat geen verschil zal worden ge maakt „tussen het ene land en het andere". Ook Britse en.Franse schepen zullen door het Suezkanaal kun nen varen, onder dezelfde voor waarden als voor schepen van andere landen gelden. Sabri zei dat Egypte de ver eniging van kanaalgebruikers niet erkent, omdat zij niet alle landen met scheepvaart en han del via het Suezkanaal omvat. De procedure voor de vaart door het Suezkanaal is op 18 maart in een memorandum bekendge maakt, aldus Sabri. Omstreeks 4 april zullen nadere bijzonder heden bekendgemaakt worden. In Suez is donderdag het Britse vrachtschi-p „Vergport" (1.592 ton) aangekomen. Voor de vaart door het kanaal is reeds 800 dol lar, het grootste deel van het tolgeld, aan de Egyptische auto riteiten betaald. Een Britse woordvoerder ver klaarde woensdag in Londen, dat de „Vergport" weliswaar in Engeland geregistreerd is. doch in timecharter voor een Pana mese rederij vaart. De vaart van dit schip door het Suezkanaal „brengt geen wijziging in de po sitie van de Britse scheepvaart". slagen over de volgende stadia van het proces, om de vrede op het eiland te herstellen". De minister van Koloniën ant woordde dat er besprekingen op brede basis zouden moeten wor den gehouden, waaraan door vertegenwoordigers der Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus zou moeten worden deel genomen. Hij voegde hieraan toe: „Het is duidelijk dat aartsbisschop Makarios. als hoofd van dë ker kelijke hiërarchie op Cyprus, een der vertegenwoordigers van de Griekse Cyprioten zal zijn." In antwoord op een andere vraag verklaarde Lennox-Boyd dat er geen sprake was van een scheidsrechterlijke uitspraak door de NAVO in het geschil om Cyprus. „De NAVO verleent slechts de goede diensten van een bemiddelaar", zei hij. In antwoord op de vraag, of het Makarios vrij zou staan in Londen de personen te ontvan gen, met wie hij overleg zou wil len plegen, antwoordde de minis ter van Koloniën: „De aartsbis schop kan gaan of staan waar hij wil, al kan hij op het ogenblik niet naar Cyprus terugkeren". Omtrent de toestand op Cyprus verklaarde Lennox-Boyd: „Gou verneur Harding zal, aan de hand van de ontwikkeling van de toe stand, moeten uitmaken of en wanneer de bestaande nöodrege- lingen kunnen worden verzacht." Te Nicosia is via de radio be kendgemaakt, dat Eoka-leden, die eebruik wensen te maken van het Britse aanbod, zich vanaf heden ochtend neegen uur kunnen aan melden. VREUGDE TE NICOSIA Te N k-osia werden de kerkklok ken na het bekend worden van de vrijlating van aartsbisschop Ma karios geluid. De Griekse Cyprio ten begroetten deze tijding met grote vreugde. Een hunner woordvoerders verklaarde: „Dit garen dellen 102.50 costuums 1 of 2 rij mo- 139.00 149.00 enz. De Sowjet-Unie heeft donder dag „extremistische kringen" in Israël en Frankrijk ervoor ge waarschuwd geen, geweld te ge bruiken tegen de landen van het Nabije en het Midden-Oosten. Volgens het persbureau Tass is in „Sowjet-regeringskringen" gezegd, dat het ontketenen van een nieuwe aanval op Egypte een gevaarlijke toestand zal schep pen. Er z^l dan het gevaar be staan van een militair conflict over een uitgestrekt gebied met ernstige gevolgen voor de zaak van de vrede. Volgens Tass bereiden „extre mistische kringen" in Israël en Frankrijk een nieuw en gevaar lijk militair avontuur voor. Israëlische politici en Franse bladen hebben onlangs steeds meer mededelingen gegeven over Arabische landen gericht zijn." Gezegd is, aldus het Russische persbureau, dat deze waarborgen bestaan uit een afspraak zonder wettelijke kracht tussen de Ame rikaanse en de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken. Ook maakte Tass melding van berichten volgens welike verte genwoordigers van de Franse regering Israël verzekerd hebban van Franse steun voor het geval de Israëlische regering zou be sluiten tot een nieuwe aanval op Egypte. De Fransen zouden met vliegtuigen aan de strijd deelne men. Dit alles toont aan dat „de ko lonialisten en hun trawanten voortgaan met het spelen met vuur en dat nog steeds wordt ge tracht Israël te gebruiken als aanstichter van een nieuwe, ge vaarlijke provocatie tegen Egyp te en andere Arabische landen", aldus Tass. de voorbereiding van een nieuwe aanval van Israël op Egypte, al dus Tass. Israëlische politici heb- iftonn iiq(mi 129 00 'hen onomwonden bedreigingen - 109.00 - 119.00 129.00 geu.t aan het adreg van Egypte. „Dergelijke provocerende ver klaringen negeren op demonstra tieve wijze de beslissingen van de algemene vergadering van de Verenigde Naties", aldus Tass. „Zij tonen op ondubbelzinnige wijze aan, dat de Verenigde Sta tiën Israël een soort garanties hebben gegeven, die tegen de Ook voor Uw Jongens moderne FORTEX costuums, sportcolberts en pantalons. voor beneden de ton blijven. Het ligt in het voornemen, wel de grachten en enkele grote ge bouwen in het licht te zetten alsmede het Frederiksplein, waar de studenten festiviteiten houden. Men hoopt deze ver lichting tijdens de zomermaan den iedere avond te kunnen ontsteken. Reeds eerder was het besluit genomen de jaarlijk se Vondelparkfeesten en de ver lichting aldaar niet te laten doorgaan. De staking in Engeland De werkgevers in de metaal- Het traditionele vuurwerk, dat ieder jaar duizenden Am sterdammers met Koninginne dag op de been brengt bij het Oosterdok, gaat dit jaar niet door. Vanwege de ongunstige fi nanciële positie van de gemeen te heeft 't stadsbestuur besloten de op de bee-roting voorkomen de post van 20.000 voor de vie-1 ring van de verjaardag der Ko- ningin op 30 april a.s.. terug te I" brengen tot de helft. Het Oran- j i--comité Amsterdam heeft toen industrie ZQUden donderdagmor- besloten dit jaar het kostbare i n akkoord zijn gegaan met het vuurwerk te laten vervauen. j voeren van rechtstreekse onder- Wel wordt er een ruiter eest ophandelingen met de vakbonden UnI AliTrviTMonlnm cronm irlofl pon over de eis van laatstgenoemden om een loonsverhoging van 10 procent. Naar verluidt zouden de werk gevers misschien bereid zijn bij wijze van tijdelijke regering een aanbieding in contanten te doen, mits het stakingsparool wordt ingetrokken. Later is meegedeeld, dat de werkgevers in de metaalindustrie vandaag om 11 uur een bespre king zullen hebben met de vak bondsleiders. Een officiële Jordaanse zegs man heeft donderdag Israëlische berichten tegengesproken, vol gens welke er een complot was ontdekt om koning Hoessein van Jordanië te vermoorden. De Israëlische radio zou heb ben beweerd, dat de Jordaanse politie het complot had ontdekt, dat eerder in deze maand" had moeten worden uitgevoerd tij dens de plechtigheden ter gele genheid van de beëindiging van het Brits-Jordaanse verdrag. De Syrische geheime dienst zou er bij betrokken zijn geweest. BRITSE CANBERRA BOMMENWERPERS IN DUITSLAND De Britse minister van Lucht vaart, George Ward, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Car>- berra-bommenwerpers van de Britse luchtmacht die in Duits land zijn gestationeerd, geschikt gemaakt worden voor het vervoer van atoombommen voor taktisch gebruik. het Olympiaplein gehouden, een turnfeest op het V.V.A.-terrein aan de Jan van Galenstraat; voorts worden feestelijke bijeen komsten voor bejaarden georga niseerd. Ook op de uitgaven voor de illuminatie van de stad tijdens de komende zomennaanden zal worden bezuinigd. Werd vorig jaar nog ƒ350.000 uitgetrokken voor de" verlichting en versie ring van bepaalde stadsdelen, dit jaar zullen de kosten hier- Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft op een bijeen komst in het Kremlin ter ere van het bezoek van de Hongaar se premier Janos Kadar aan Moskou verklaard, dat de rege ringsleiders van Engeland en de V. S. na hun besprekingen op Bermuda hebben bevestigd, dat zij „hun politiek van militaire blokken en de bewapeningswed loop zullen voortzetten". Ook hadden deze leiders de Russi sche voorstellen betreffende het beëindigen van de proeven met kernwapens van de hand gewe zen en zelfs een akkoord geslo ten voor de levering van Ameri kaanse geleide projectielen aan Engeland. Gezien deze omstandigheden en „de toegenomen internatio nale spanning als gevolg van een intensivering van de onder mijnende activiteit? van de wes telijke imperialistische mogend heden tegen de landen van het socialistische kamp", alsmede „de militaire maatregelen van de imperialisten in West-Euro pa, het Nabije en het Midden- Oosten en in het gebied van de Stille Oceaan, waren de Sow jet-Unie en Hongarije tot de slotsom gekomen, dat het ver- Bloemencorso in bollen streek 14 dagen vervroegd. Het corso-comité Hillegom heeft besloten het bloemencorso wegens de snelle bloei van de hyacinthen en enige andere bloemsoorten, veertien dagen eerder te doen houden dan was aangekondigd. Het corso wordt nu gehouden op 31 april. drag van Warschau zoveel mo gelijk moest worden versterkt, ter verdediging van Hongarije en het gehele socialistische kamp". „Het Sov/jet-volk is trots op de wijze, waarop zijn roemrijke leger zijn heilige plicht jegens het Hongaarse volk heeft ver vuld", aldus maarschalk Boel ganin. Hij voegde hieraan toe, dat men het er bij de jongste besprekingen over eens was ge weest, dat de twee landen el kaar moeten steunen. Premier Kadar oefende kri tiek op twee Zuidslavische lei ders de vice-president Kar- delj en de minister van Buiten landse Zaken Popovic die tegenover de opstand in Honga rije een „met-marxistische hou ding" hadden aangenomen Hun oordeel had meer geleken op dat van minister Dulles en radio-„vrij Europa", zo meende Kadar. Hij zei dat de SowjebUnie en de Sowjet-strijdkrachten in zijn land nooit een aanslag hadden gedaan op de soevereiniteit van Hongarije, doch integendeel de nationale integriteit en onaf hankelijkheid van dit land had den verdedigd. van de Russische leider om Parijs en Londen met raketten te besto ken l sliep of rustte premier Eden. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken vond Boelganins ven, dat een Russische bom op Parijs of Londen een Amerikaan se atoomoorlog tegen de Sowjet- Unie zou ontketenen. Maar Ame rika weigerde de actie tegen boodschap niet belangrijk genoeg Egypte, die door de V»N. was ver om er Eden voer te storen. cordeeld, te steunen. Washington In Parijs bewaarde premier Mol- had gezegd: „Staakt het vuren, let zijn kalmte. Hij zag, steeds anders kunnen wij geen bondge- volgens het boek, geen direct oor- noten blijven" Het Parijse blad „Figaro" heeft Fransen hadden met lichte tanks dat de- Sowjet-Unie niet op eigen gisteren een uittreksel gepubli- in enkele uren het kanaal kunnen houtje tussenbeide zou komen ceerd van een boek van de hand bezetten. maai via de Verenigde Naties, van de gebroeders Serge en Mer- Op de avond van de „Boelganin- Eisenhower had volgens schrij- ry Bromberger, volgens hetwelk bom' het beweerde dreigement vers Eden de verzekering gege- Engeland en Frankrijk van tevo ren wisten, dat Israël op 29 okto ber Egypte zou aanvallen. De schrijvers, twee Franse journalisten, zeggen dat de Brits- Franse interventie in augustus al is voorbereid. Engeland zou een Frans „lichtgewicht-plan" hebben verworpen ten gunste van een landing op grote schaal. Parijs zou het daarmee niet eens zijn ge weest. Het voorzag een misluk king van het Britse plan. De Britten wilden pas op 10 no vember een expeditieleger in Port Said aan land zetten. De Fransen vonden 4 november be ter. Op 2 november zei de Franse admiraal Pierre Barjot tot de op perbevelhebber op Cyprus, gene raal sir Charles Keightley: „Wij gebruiken een betonboor om een gat in een stuk papier te maken". Hij wist de generaal te interes seren voor een nieuw plan, „ope- ratie-Omelette", dat voorzag in de bezetting van het Suezkanaal in één dag met parachutisten en luchtlandingstroepen. Dit plan werd echter verworpen door de commandant te velde, luitenant- generaal sir Hugh Stockwell, al dus de Erombergers. Op 6 november was het kanaal onverdedigd, doordat de Egypti sche luchtmacht was uitgescha keld, aldus de schrijvers, en de logsgevaar. De Franse ministers vonden ook steun in het bericht, dat Port Said gevallen was en dat de ge allieerde troepen langs het ka naal optrokken. Dit bericht was echter vals. Op dat moment, aldus het boek, was de Brits-Franse ar mada nog op zee en waren slechts 1600 parachutisten bezig met de omsingeling van Port Said. Toen premier Eden op 6 no vember Parijs opbelde, zat pre mier Mollet juist aan de lunch met de Westduitse bondskanselier Adenauer. Eden zei dat hij tot een staking van het vuren had besloten. Hij kon het niet langer volhouden tegen de druk van de Verenigde Naties en vooral van Washington en tegen de oppositie in zijn eigen kabinet. Het was volgens het boek niet het dreigement van Boelganin dat hem over stag had doen gaan. Het Russische persbureau „Tass" had in elk geval bekend gemaakt, De Brombergers zeggen, dat de Franse premier verbaasd v.as over deze capitulatie en verzocht het staken van het vuren 24 uur- uit te stellen. Eden had geant woord dat dat onmogelijk was „vanwege onze vrienden over zee". Later op de dag had Eden weer opgebeld met de mededeling, dat Mollet en hij de volgende dag in Washington werden verwacht voor een herstel van het Brits- F rans-Amerikaanse front. De Franse premier was zeer verheugd over de uitnodiging, al dus de Brombergers. Er kwam 'n totale verandering in de atmo sfeer. Er werd afgesproken, dat de staking van het vuren uit naam van beide regeringen zou worden afgekondigd. Een uur later had Eden echter voor de derde maal opgebeld. Hij zei dat Eisenhower van gedachte veranderd was. Een conferentie van drie kon niet worden gehou den vóórdat alle besluiten van de assemblée van de Verenigde Na ties waren uitgevoerd. Dat om te voorkomen dat de bijeenkomst „in de Verenigde Staten en an dere landen" een verkeerde in druk zou wekken. Met die „ande re landen" werden volgens de schrijvers van het boek ongetwij feld de Afrikaans-Aziatische lan den bedoeld. Ook het Parijse blad „Paris- Presse", waarvoor Merry Brom berger de actie tegen Suez ver sloeg, heeft stukken uit het boek gepubliceerd. Hierin wordt gezegd dat een Frans escortevaartuig, de „Ker- Saint" het vuur opende op de Egyptische torpedobootjager „I- E:ahim-El-Awal" en de kanon nen van dit schip tot zwijgen bracht. Dit schip deed op 31 oktober 'n poging om Haifa te bombarderen en gaf zich later over aan de Israëliërs. Volgens het verslag in „Paris- Presse" vlóóg een officier van de Franse generale staf op 15 okto ber veertien dagen vóór de Is raëlische aanval-- naar Londen om Eden ervan op de hoogte te stellen dat Frankrijk inlichtingen had ontvangen, dat Israël door Nasser met vernietiging bedreigd besloten had om een offensief tegen Egypte te beginnen. Op de geheime besprekingen tussen de premiers van Frankrijk en Groot-Brittannië, waarbij hun ministers van Buitenlandse Zaken tegenwoordig waren, werd beslo ten tot een gezamenlijke tussen komst. Deze besprekingen werden op 16 oktober te Parijs gehouden. Volgens Mèrry Bromberger wil de Eden echter geen interventie vóórdat de Israëliërs tot actie wa ren overgegaan. Hij wilde slechts tussenbeide komen om de strij denden te scheiden en het Suez kanaal te beschermen. In het verslag wordt voorts ge zegd dat premier Ben-Goerion van Israël en zijn Franse collega Mol let, vóór het Israëlische offensief, een geheime ontmoeting hadden op het militaire vliegveld bij Pa- reis, Villacoublay. Volgens Bromberger is niet ge bleken, dat er een geheim verdrag is getekend. Wél zou er een „mo rele overeenkomst" tot stand zijn gekomen, volgens welke Israël instemde met een gelijktijdige in terventie van Frankrijk en Enge land in ruil voor bescherming van zijn kust en vliegvelden door Franse jagers en de Franse ma rine. Volgens de „Figaro" zou de vroegere Franse staatssecretaris Maurice Schumann, de bron zijn geweest voor de inlichtingen over de telefoongesprekken tussen Eden en Mollet. Zowel het Britse als het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commen taar te leveren op de artikelen over het Franse boek. v.m. n.m Breskens 1.31 1.5 Terneuzen 2.06 12\ Hansweert 2.46 3.0( Walsoorden 256 3.H ZON MAAI In de tamelijk droge lucht die donderdag tot over geheel Neder land was doorgedrongen kwamen mede door de aanwezigheid van een zwakke rug van hoge druk zonnige perioden voor en viel bijna nergens neerslag van bere- kenis. De luchtsoort die bij ons aanwezig is wordt begrensd door een front dat over Noord-Frank rijk loopt en ten zuiden waarvan warmere lucht voorkomt. In Zuid-Frankrijk liép het kwik hierin donderdagmiddag plaatse lijk tot 24 graden op. Intussen bevond zich boven de Noordzee, dicht bij Denemarken, een oude depressie, die in de avond vrij plotseling in activiteit toenam en in zuidoostelijke rich ting ging bewegen. Als gevolg hiervan begon het tegen de avond in het noordoosten van ons land te regenen. De betekenis van de genoemde depressie neemt echter af doordat ach boven Scandina vië een hogedrukgebied bevindt dat zich snel naar het zuiden uit breidt. In verband hiermee zullen de winden naar noord tot noord oost draaien en nemen de regen- kansen later flink af. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Opklaringen Droog weer met nu en dan op klaringen, maar in het oosten van het land aanvankelijk hier en daar enige regen. Overwegend matige wind voornamelijk tussen noordwest en noordoost. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 30 MAART. op onder op onder Maart 30 6.22 19.12 5.41 18.36 31 6.20 19.14 6.01 19.43 Apr. 1 6.18 19.15 6.24 20.51 2 6.16 19.17 6.50 22.00

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1