Minister Luns terug in Nederland De luchtvaartonderhandelingen met Nederland De staking breidt in Engeland zich uit Verklaring van Pineau De Golf van Akaba MacMillian en Lloyd terug in Londen Paul Spaak verwacht geen moeilijkheden bij ratificatie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 28 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4025 EERSTE BLAD Voldaan over de Europese verdragen Egyptische tegenspraak Voedsel voor Palestijnse vluchtelingen Het politieleger in Gaza. Menon over Egypte en Israël EISENHOWERS PERSCONFERENTIE Luitenant van kon. landmacht in Suriname dodelijk verongelukt Perzië steunt leer van Eisenhower Aanspraken van Egypte onaanvaardbaar De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau, heeft woensdag in de Nationale Vergade ring verklaard, dat de Fran se regering er haar bondge noten van in kennis heeft gesteld, dat zij de aanspra ken, welke Egypte op het gehele bedrag van de tolgel den van het Suezkanaai doet gelden, niet kan aanvaarden. Straatsburg, niet Parijs. De opruimingswerkzaam heden in het Suezkanaai „ois woensdag te Suez het kanaal De hulp aan het buitenland Vervanging van de president ingeval van ziekte Geen hefschroefvliegtuigen Sowjet-nota aan Noorwegen onverdedigbaar. Gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse inlichtingendienst voor het Midden-Oosten De luchtverontreiniging in West-Duitsland t Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels LI Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Op een druilerig en donker Schiphol is gistermiddag de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns aangeko men uit Rome, waar hij tezamen met zijn collega's uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België en Luxemburg niet minder dan ne gentien maal zijn handtekening heeft gezet onder de verdragen van de Euromarkt, de Europese economische gemeenschap en de Euratoom, de Europese samen werking tot ontwikkeling van de kernenergie. Van bevoegde Egyptische zijde is woensdag, naar aanleiding van berichten uit Londen, dat er mijnen zijn in de Golf van Suez, verklaard, dat alle mijnen zijn verwijderd en dat reeds vele schepen zonder moeilijkheden door de golf zijn gevaren. Het Britse schip „Maria Vit- toria", dat naar verwachting donderdag van Suez uit door het kanaal zal varen, heeft het merendeel van de tolgelden reeds aan de Egyptische Kanaal autoriteit betaald. De Britse regering heeft de Engelse reders aangeraden geen gebruik te maken van het Suez kanaai voordat de toestand „dui delijker wordt", zo heeft de Brit se minister van Staat, Orsmby- Gore, woensdag het Lagerhuis schriftelijk medegedeeld. Voedingsmiddelen ter waarde van ongeveer 1.250.000 dollar zul len in de komende dagen met vrachtauto's van Haifa naar de strook van Gaza worden ver voerd, aldus is woensdag uit be trouwbare bron in Tel Aviv ver nomen. Het voedsel is bestemd voor de Arabische vluchtelingen in de strook. Naar in Tel Aviv verluidt heeft Dag Hammars- kjoeld hiervoor met de Egypti sche regering een regeling ge troffen tijdens zijn besprekin gen te Cairo. Aanvankelijk hadden de Egyp tische autoriteiten zich verzet tegen het vervoer van deze voor raden via Israël. Het politieleger van de Ver enigde Naties heeft zich geheel uit de bewoonde plaatsen van de strook van Gaza teruggetrok ken met uitzondering van een Braziliaans bataljon, dat zich nog in de stad Gaza bevindt. Dit blijkt uit een publikatie van de Ver. Naties, waarin ge zegd wordt, dat de contingenten voor het politieleger, ter geza menlijke sterkte van 2200 man, thans „geheel langs de demar catielinie zijn opgesteld, met uitzondering van het Braziliaan se bataljon, dat als reserve-een heid in de stad Gaza optreedt." Menon die in de Eerste Kamer van India sprak, zei dat Egypte het standpunt huldigt dat het in oorlog is met Israël en daarom g«en Israëlische schepen door het Suezkanaai kan laten varen. Dit laatste is volgens Egypte in overeenstemming met de con ventie van 1888, aldus Menon. Hij verklaarde dat de regering van India het hiermee niet eens is en dat de kwestie naar de me- r»Mg van India door het interna tionale gerechtshof geregeld moet worden. „Ik geloof dat het juist is te zeggen dat de Egyptische rege ring zich geen tegenstander van Na zijn aankomst op de Amster damse luchthaven, deelde de be windsman mee, wel voldaan te zijn over het tot dusver bereikte resultaat. „Politiek is de kunst van een juiste keuze. Het alternatief is voor de meeste landen, en zeer speciaal voor Nederland, bepaald minder aantrekkelijk naar mijn mening", zo zei mr Luns. Hij achtte de verdragen met het oog op de ingewikkeldheid der materie wel wat te snel opge steld. „Ik heb heus niet iedere letter gelezen van 'deze uitvoerige stukken, alvorens ik mijn hand tekeningen zette", zo merkte de minister lachend op. Hij zei, dat ook Nederland evenwel door drongen was van de politieke noodzaak de verdragen snel ge reed te hebben, mede in verband met de op handen zijnde verkie zingen in West-Duitsland. Hoewel er op bepaalde onder delen nog wensen en verlangens waren bij de deelnemende landen, achtte men het in het algemeen toch beter de opgestelde versla gen te tekenen en verder uitstel te voorkomen. Men is bij de on derhandelingen steeds uitgegaan van de positieve instelling, dat 'n nauwe economische samenwer king voor Europa levensnoodzaak is. De bewindsman zei tenslotte het logisch te achten, dat het ge rechtshof straks in Den Haag zal worden gevestigd. Hoewel gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke centrali satie van alle bij de Europese samenwerking betrokken orga nen, is het noodzakelijk het ge rechtshof elders onder te bren gen. De minister acht daarvooi Den Haag de aangewezen plaats. In Nieuw Nickerie, de hoofd plaats van het district Nickerie in Suriname is de eerste luitenant der infanterie van de koninklijke landmacht, Hermanus Johannes Verburg woensdag met een jeep Verburg kwaTuitA'rnheSwas President Eisenhower heeft voorgelegd Hij zei de Nederland- 25 iaar oud en ongehuwd. Hij woensdag op zijn wekelijkse pers-se minister-president, dr W. behoorde tot de eerste Suriname-1 conferentie gezegd te hopen, dat Drees schriftelijk te hebben mee compagnie 1957 en was op 22 de Verenigde Staten en Neder- gedeeld, dat hij alles zal doen om februari in Paramaribo aange-land spoedig een regeling zullen komen. Hij zal donderdagochtend vinden bij de huidige luchtvaart- op de R.K. begraafplaats in Para- onderhandelingen. - Nederland Wenst meer lan- maribo worden begraven. In een gemeenschappelijk communiqué dat woensdag in Teheran is uitgegeven na be sprekingen die de speciale afge zant van president Eisenhower, James Richards, met de Perzi sche premier, Hoessein Ala, heeft gevoerd, wordt opnieuw verklaard, dat Perzië het plan van president Eisenhower voor het Midden-Oosten steunt. dingsrechten in de Ver. Staten en een akkoord met de Ver. Sta ten over de burgerluchtvaart. Een Nederlandse verslaggever zei op de persconferentie, dat de onderhandelingen niet schijnen op te schieten. Deze journalist vroeg de president of hij van plan was daar iets aan te doen. De president antwoordde, dat hij niet de autotiteit is, die in der gelijke kwesties een overeen komst aangaat. Hij is de autori teit, aan wie een dergelijke over eenkomst ter goedkeuring wordt een welwillende bestudering van dit probleem te bespoedigen. Eisenhower zei dit te hebben gedaan en te geloven, dat de on derhandelaars spoedig tot een akkoord zullen kunnen komen. De Britse regering heeft gis teravond een nieuwe poging ge daan om te voorkomen dat de staking van de arbeiders in de metaalindustrie de Britse indus trie verlamt. De poging werd ondernomen nadat Londen door de vakbondsleiders was uitge- Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de volgende zit ting der raadgevende vergade ring van de raad van Europa van 29 april tot 4 mei in het Europa huis te Straatsburg zal worden gehouden. Men heeft van het aanvankelijk bestaande plan om te Parijs te vergaderen moeten afzien, omdat er te weinig tijd beschikbaar was om de noodza kelijke voorzieningen daarvoor te treffen, zoals het installeren van een vertaaldienst. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft woensdag te Cairo meegedeeld, dat de gelichte sleep boot Edgar Bonnet" woensdag door de Nederlandse bergers is overgedragen aan de werkplaat sen van de Egyptische Suezka- naalmaatschappij aan het Tim- sahmeer bij Ismalia. De woordvoerder zei, dat er nu nog twee wrakken in het kanaal liggen, het fregat „Aboekir" en een baggermolen. Deze twee wrakken vormen echter geen be- lemmering voor de scheepvaart door het kanaal. Het 499 ton metende Neder landse vrachtschip „Casablanca" dlt~ idee heeft getoond", aldus binnengevaren en het 2425 ton Menon. Volgens hem wil Egypte metende Griekse schip „Agia geen crisistoestand scheppen bijVarvara" voer het kanaal bri dP heropening van het kanaal. I Port Said binnen. President Eisenhower heeft weensdag gezegd, het te betwij- Men, dat het zenden van Saoe- ttt-Arabische troepen naar de Jordaanse haven Akaba, waar van sprake zou zijn, van grote betekenis is wat het gebruik van de Golf van Akaba betreft. Eisenhower verklaarde dit naar aanleiding van een vraag et het zenden van de Saoedi- Arabische troepen geen poging is van Arabische zijde om de Is raëlische scheepvaart in de golf te blokkeren. Eisenhower voegde eraan toe, dat de scheepvaartroute door de golf veel dichter bij de weste lijke oever ligt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gezegd, dat de regering niet het Amerikaanse standpunt deelt, volgens hetwelk aan het internationale gerechts hof zou kunnen worden gevraagd om een uitspraak over de status van de Golf van Akaba en de Straat van Tiran. Volgens de Engelsen is de internationale status van die wateren een vast staand feit. De minister noemde de positie van de Ver. Naties ten aanzien van Israël onverdedigbaar. Als er tussen dit land en Egypte de staat van oorlog bestaat, zoals Cairo beweert, kunnen niet op hetzelfde ogenblik bepalingen van het bestandsakkoord worden toegepast, zo meende spreker. De houding van secretaris-gene raal Hammarskjoeld achtte Frankrijk „tegenstrijdig en on aanvaardbaar", daar volgens dit land de reis van de secretaris generaal naar Cairo louter een informatief karakter had. Pineau verklaarde, dat er tus sen Engeland en Frankrijk vol ledige overeenstemming bestaat over de wijze, waarop het vraag stuk van het Suezkanaai moet worden opgelost. Volgens zijn zeggen wil de Franse regering niet de oplos sing van het vraagstuk inzake de scheepvaart in de Golf van Akaba afhankelijk laten stellen van een uitspraak van het in ternationaal gerechtshof. De minister deelde mee, dat er bij de besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles nooit sprake van is geweest, dat er militairen van het internatio nale politieleger op Israëlisch grondgebied zouden moeten wor den gelegerd. Ook had Frankrijk geen druk op Israël uitgeoefend om het tot een compromis te dwingen. De vriendschap van Frankrijk voor Israël vormt een duurzame factor in de Franse buitenlandse politiek, maar zij sluit niet de vriendschap met de Arabische staten uit, aldus spreker. Ten aanzien van het Algerijn se vraagstuk zei Pineau, dat de Franse regering „haar volledige vrijheid van handelen met be trekking tot de poütiek, welke premier Mollet op negen januari van dit jaar heeft, zal hernemen, als door toedoen van de opstan delingen een wapenstilstand on mogelijk wordt". In genoemde verklaring beloofde Mollet drie maanden na het sluiten van een bestand vrije verkiezingen in ge heel Algerië te zullen laten uit schrijven. Met de hierbij gekozen vertegenwoordigers zou vervol gens worden onderhandeld over de toekomst van het gebied. Sprekende over defensie-aan gelegenheden verklaarde de mi nister, dat Frankrijk er op heeft gestaan, dat het aantal Ameri kaanse en Britse troepen op het Europese vasteland steeds vol doende blijft om een eventuele aanvaller te tonen, dat Engeland en de Ver. Staten automatisch in een conflict zullen worden be trokken. Pineau deelde mee, dat Frank rijk alles in het werk zal stellen om te bevorderen dat Engeland zich aan de Europese organisa ties verbindt en dat er een orga nische verbinding komt tussen de Europese markt en het vrij- handelsgebied. kozen als het eerstvolgende doel van de sneeuwbalstaking. 500.000 leden van het verbond van vak verenigingen van scheepsbouw- arbeiders en metaalbewerkers zullen zaterdagmiddag het werk in Londen neerleggen. Deze sta king treft ook de fabrieken, die binnen een straal van 40 km van Londen gevestigd zijn. "De minister van Arbeid MacLeod heeft in het Lagerhuis gezegd, dat hij, na zijn besprekingen met de vakbonden „bepaalde voorstellen" aan de werkgevers in de metaalindustrie heeft ge daan. Hij gaf geen bijzonderhe den over deze voorstellen, maar zei wel, dat de werkgevers van daag hierover jyerslag aan hem zullen uitbrengen. De scheeps- bouwarbeiders staken nu al twaalf dagen. Bij deze staking zijn 200.000 arbeiders betrokken. Zij legden het werk aan projec ten van een totale waarde van 900 miljoen pond stil. De metaalbewerkers staken nu vijf dagen. Hierbij zijn een mil joen arbeiders betrokken. Zo wel de scheepsbouwarbeiders als de metaalbewerkers eisen een loonsverhoging van 10 procent. De Citroënfabrieken te Slough zullen door de staking, die zater dag in Londen zal uitbreken, ge troffen worden. De Fordfabrie ken te Dagenham in Essex zul len echter niet van de staking te lijden hebben, omdat de maat schappij zelf over haar eigen loonregeling onderhandelt. De werkgevers in de metaalindus trie hebben bekendgemaakt, dat zij de overeenkomst, waarbij zij aan 1.250.000 handarbeiders werk garanderen, tijdelijk hebben op gezegd, omdat de omstandig heden niet meer normaal zijn. Volgens deze overeenkomst waarborgen de werkgevers de handarbeiders een minimum loon voor een werkweek van vier dagen. De arbeiders in de machine bouw hebben besloten hun sta king tot Londen uit te breiden. Aan een half miljoen arbeiders daar is verzocht zaterdag het werk neer te leggen. De vakverenigingsleiders zeg gen dat zij tot deze maatregel gedwongen zijn door de houding President Eisenhower heeft op zijn persconferentie te Washing ton verklaard tegen de voorstel len tot besnoeiing van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland gekant te zijn. Niets is belangrij ker dan de hulp aan het buiten land, die hij liever wederzijdse hulp noemt. De president wilde niet voor spellen hoe lang het zal duren voordat Groot-Brittannië geleide projectielen van de Ver. Staten zal ontvangen. Eisenhower zei, dat de bond genoten van de Ver. Staten recht hebben op de dingen, die hen op eigen gebied in staat zullen stel len zich te verdedigen. De presi dent zei nooit te hebben horen spreken over het overdragen van atoomladingen aan andere lan den. Hij had van geen enkele re gering een dergelijk verzoek onder ogen gehad. „Er wordt thans een onder zoek ingesteld naar hetgeen vol gens de grondwet van de Ver. Staten moet geschieden, wanneer de president door ziekte tijdelijk niet in staat is, zijn ambt te ver vullen. De resultaten hiervan zullen binnenkort ter kennis van het congres worden gebracht dat dan eventueel zelf denkbeel den aan de hand kan doen", al dus heeft president Eisenhower woensdag op zijn persconferen tie verklaard. In antwoord op een vraag ver klaarde Eisenhower dat in de Amerikaanse grondwet niet is vastgelegd dat de vice-president tijdelijk als president optreedt, wanneer het staatshoofd zijn functie niet kan uitoefenen. „Al deze zaken zijn door vaagheid omgeven en het is noodzakelijk, dat zij duidelijk worden gesteld", aldus de president. Bovengenoemd vraagstuk is aan de orde, sinds Eisenhower verleden jaar door een hartaan val werd getroffen. Congrescom missies hebben sindsdien de mo gelijkheid van grondwetswijzi ging bestudeerd. Het onderzoek, waarover de president sprak, wordt verricht onder leiding van procureur- generaal Herbert Brownell. President Eisenhower ver klaarde op zijn persconferentie van woensdag verontwaardigd, dat er geen woord van waar was, dat hij twee hefschroefvliegtui gen had besteld, om hem naar de golfbaan te brengen. Een verslaggever had hem ge vraagd of hij, nu er gesproken werd over vermindering der be grotingsuitgaven, bereid zou zijn het zonder de twee helikopters te stellen, die hij zou hebban be steld en die onder meer zouden dienen om de president naar de golfbaan te brengen. De vraag verwekte hilariteit, schroefvliegtuigen voor dat doel waren besteld, hieraan toevoe gend dat hij de vraag niet be paald belangrijk achtte en er verder ook niet over zou spreken. Verslaggevers, die reeds vele persconefrenties van de presi dent hebben meegemaakt, ver klaarden na afloop hem nog nooit zo verontwaardigd te heb ben gezien. De Sowjetrussische nota. waar in wordt verklaard dat het Noor se volk er duur voor zal betalen, wanneer het toestaat dat delen van zijn land worden gebruikt voor de aanleg van bases, die te gen de Sowjet-Unie zouden kun nen worden gebruikt, is onverde digbaar, aldus heeft president Eisenhower op zijn persconferen tie verklaard. De president zei dit in antwoord op een vraag over hetgeen een verslaggever een „schending van het handvest der Verenigde Na ties" noemde, omdat de Sowjet- Unie Noorwegen in haar nota met geweld dreigt. Hij voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten het recht van elk land erkennen om de maatre gelen te nemen, die het voor zijn veiligheid noodzakelijk acht. „Rus sische verklaringen in de geest van de jongste Sowjet-nota aan Noorwegen zijn dan ook vol strekt onverdedigbaar", aldus Eisenhower, die voorts verklaar de niets te weten omtrent enig streven of plan dat had geleid tot deze Sowjet-beschuldiging aan het adres van de Noorse regering. „Toen ik in 1951 als opperbevel hebber der Navo-strijdkrachten naar Europa ging, uitte de Sow jet-Unie overeenkomstige bedrei gingen", zo zei hij nog. De president verklaarde in de loop van zijn persconferentie ook nog niet te kunnen zeggen, wan neer Groot-Brittannië de raket ten zal ontvangen, die het gedu rende de jongste Amerikaans- Britse besprekingen zijn toege zegd. van de werkgevers, die weigeren doch de president had hier vol te onderhandelen „en blijkbaar strekt geen deel aan. Rood van onverschillig staan tegenover de boosheid en grimmig kijkend gevolgen daarvan". 'antwoordde hij dat er geen hef- Van gewoonlijk betrouwbar zijde in Londen is dinsdag ve nomen, dat Engeland op de Ber muda-conferentie een voorste, van president Eisenhower heeft aanvaard tot de instelling van een gemeenschappelijke groep voor plannen en inlichtingen in zake het Midden-Oosten. De groep zou in Washington of Lor den werkzaam zijn. Bijzonderhe den zouden nog uitgewerkt moe ten worden. Amerikanen in Perzië vermoord De Perzische minister van Buitenlandse Zaken heeft vvoens dag de Amerikaanse ambassa deur in Teheran namens zrjn re gering verontschuldigingen aan geboden voor de moord op twee Amerikanen, gepleegd door ban dieten uit Beloetsjistan in het grensgebied tussen Pakistan en Perzië. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de politie op 25 maart in de bergen van het ge bied van Zahedan de onthoofde lijken van twee Amerikanen est vijf Perzen heeft gevonden. De vrouw van een der Amerikanen, die deel uitmaakte van de groep is naar men aanneemt door de bandieten ontvoerd. Militaire- en politie-eenheden, gesteund door de luchtmacht, i zullen de bandieten trachten op te sporen. Grotere invoer van boter in West-Duitsland De Duitse bondskanselier zal meer boter, vooral uit Denemar ken, Zweden en Nederland, in voeren. Naar de Westduitse minister van Landbouw, Lübke, woensdag te Bonn mededeelde maakt een vermindering van dë Duitse pro- duktie een grotere invoer nood zakelijk. De minister verwacht tevens een groter verbruik in de komen de weken als gevolg van de komende verhoging der sociale De Britse eerste-minister, Mac- Millan, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, zijn woensdagmiddag per vliegtuig te Londen aangekomen na hun be sprekingen op de Bermuda-eilan den. MaeMillan zei, dat de conferen tie op de Bermuda-eilanden meer heeft gebracht, dan de Britse re gering ervan had verwacht. Op de vraag van een verslagge ver of het verscheidene jaren zal duren, voordat Groot-Brittannië geleide projectielen van de Ver. Staten ontvangt, zei MaeMillan, Koning Saoed van Saoedi Arabië en president Sjamoen van Libanon hebben dinsdag ver klaard te zullen samenwerken om de Boeraimi-oase te herwin nen. dat hij het tijdstip weet, waarop deze projectielen, naar verwacht wordt, in produktie zullen wor den genomen. Het Is voor Groot-Brittannië een groot verschil, aldus Mae Millan, dat het deze projectielen van de Ver. Staten zal ontvangen. Indien Engeland zelf een projec tiel had moeten ontwerpen zou het jaren en enorme sommen hebben moeten besteden aan on derzoek en speurwerk en het zou dan toch nog vijf zes jaren bij de Amerikaanse produktie ten achter blijven. Over de proeven met water stofbommen zei MaeMillan, dat „wij hopen een systeem te krij gen, waarin in overeenstemming met Rusland proeven zullen wor den gecontroleerd". Maar als die overeenstemming niet wordt be reikt, zullen de proeven op een dergelijke schaal worden geno men, dat zij niet gevaarlijk zul len zijn voor de wereld, aldus MaeMillan. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak, heeft in een vraagge sprek met een Belgische journar list verklaard, dat de ratificatie van de verdragen inzake de ge meenschappelijke Europese markt en de Euratom door de nationale parlementen vrijwel zeker is. Hij verwacht nergens ernstige moeilijkheden, omdat overal de wens leeft de kwestie snel af te handelen. Wij zijn Messina voorbijge streefd, aldus Spaak, en verder gekomen dan wij hoopten toen wij begonnen met de plannen. Wij staan niet slechts aan de vooravond van een economische hernieuwing van Europa. Zo zei hij, doch ook voor een intellec tuele herleving. Wat Belgisch Kongo betreft zei Spaak, dat dit overzeese ge bied niet in de markt geïnte greerd is, doch ermee geassoci eerd. Het zal profiteren van de voordelen van de uitbreiding der markt en toch de mogelijk heid van bescherming van de eigen markt behouden. DE TERREUR IN HONGARIJE. Volgens het Oostenrijkse Katho lieke nersbureau is de Hongaar se bisschop Josef Petery op last van de communistische autoritei ten geïnterneerd. Voorts werden mgr. Endredy. abt van de Cisterciënser abdij te Zir'c, en mgr. Zakar, een voor malig secretaris van kardinaal Mindszenty, gearresteerd. De Westduitse regering stelt op verzoek van het parlement een onderzoek in naar de ver ontreiniging van de lucht door uitlaatgassen van fabrieken en voertuigen. Vooral het Ruhrgebied, waar een kwart van de Westduitse bevolking woont, heeft er veel van te lijden. Men heeft uitge rekend, dat de lucht boven dit gebied ieder jaar bevuild wordt met 600.000 ton stof, roet, as en giftige gassen. De helft van de zonnestralen kan daardoor de grönd niet bereiken. In Hamburg is een vereniging gesticht voor de strijd tegen de luchtverontreiniging. Zij telt 200.000 leden. Spaak geloofde voorts, dat de. technische moeilijkheden die zich bij de toepassing van de verdragen nog zullen voordoen, overwonnen zulien worden Woensdag is een storing, die afkomstig was van het zeegebied tfen zuidwesten van Ierland, oyei ons land getrokken. In een groot deel van Nederland werd hierdoor langdurige regenval veroorzaakt. Op sommige stations werd gis gevolg hiervan des avonds meei dan 10 mm neerslag afgetapt. In de avond was de storing vrijwel het gehele land gepas seerd. De regen was opgehouden en koudere lucht was van het noorden uit tot aan de grote rivieren doorgedrongen. Boven.de zuidelijke provincies bevond zich nog zachtere lucht, die echter ook daar verdreven zal worden Intussen bouwt zich boven de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk 'op, hetgeen de neeï slagkansen voor heden tamelijk klein maakt, terwijl enkele opkla ringen zullen voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Bijna overal droog. Bijna overal droog weer mei zonnige perioden, maar plaat sr lijk ook wolkenvelden. In de ochtend hier en daar mist Overwegend matige wind in ho Overwegend matige wind bi hoofdzaak westelijk. Ongevee. dezelfde temperaturen. VRIJDAG 29 MAART. uru 'uia Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.00 1. 1.35 2.15 2. 2.25 2 ZON op onder Maart MAAK op orjdei 29 30 31 6.25 6.22 6.20 19.10 19.12 19.14 5.21 5.41 6.01 17.30 18,30 19.43

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1