H.M. de Koningin bezoekt de,Sibajak' LANDBOUWWET RECHTSZAKEN Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Het loon der hebzucht 1 BEURSOVERZICHT AMSTLEVEN levensverzekering AMSTEL /VlLeA~ VuxmA. r Oltmans diende aanklacht in tegen „De Telegraaf' belasting en loonbelasting Geheel onverwacht heeft H. M. de Koningin dinsdagmiddag een informeel bezoek gebracht aan de repatriërenden aan boord van de „Sibajak", mede ter gelegenheid van de laatste charterreis van dit schip voor de Nederlandse regering. De „Sibajak" heeft op de uit reis Nederlandse emigranten naar Australië en Nieuw Zee land gebracht en is thans terug gekeerd met in totaal 688 passa giers, van wie 511 repatriëren den, die van de Nederlandse re gering een voorschot voor de passagekosten hebben ontvan- gen. H. M. arriveerde omstreeks vijf voor een en werd aan boord ontvangen door de heer Th. A. W. Ruys, directeur van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, en mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk. Aan boord werd de kapitein van de „Sibajak", de heer J. Roos uit Wassenaar, aan de Koningin voorgesteld, waarna H. M. zich begaf naar het nood hospitaal. Daar wordt een twin tigtal zieken verpleegd. Het was hier de scheepsarts, dokter Ph. M. E. E. Nyst uit Gouda, die de Koningin inlichtingen verstrek te. Eerst tegen half vier dinsdag middag verliet H.M. de Konin gin de terreinen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, nadat zij zich uitvoerig had laten voor lichten en vertrouwelijke en be langstellende gesprekken had gevoerd met verscheidene repa triërenden. H.M. gunde zich nau welijks de tijd voor het nutti gen van een sandwich en een kopje koffie. De meeste passar giers, die zich rondom de tafels verdrongen om de nodige inlich tingen en papieren te bekomen zullen nauwelijks vermoed heb ben, dat onze Landsvrouwe vlak naast hen in een onderhoud ge wikkeld stond. Na het bezoek aan het nood hospitaal, waar kinderarts mej. Neyssen de „trots van het schip" toonde, n.l. de bijna tweejarige Humphrey Matthijssen het kind was ziek aan boord geko men, maar onderweg reeds twee kilo in gewicht toegenomen onderhield H. M. zich in de sa lon op het promenadedek met de geestelijke verzorgers, ds. E. Schroten, Ned. Hervormd predi kant uit Harmeien en Pater A. Vlooswijk S.V.D. uit Flores, als mede met de maatschappelijk werkster, mej. P. A. J. M. van Thiel en de boordambtenaar van het ministerie van Maat schappelijk werk P. C. A. Beeke laar. Enthousiast waren de reacties van hen, die de eer genoten met de Koningin een gesprek te mo gen hebben. Velen begrepen er eerst niets van waarom zij juist uitverkoren waren onder zoveel honderden repatriërenden. De vertrouwenwekkende toon, waar op H. M. met hen sprak, stelde hen spoedig op hun gemak en zo kwam het vrij spoedig tot confidenties en het uiten van verlangens voor de toekomst. Eerst toen het merendeel van de passagiers reeds het schip had verlaten, stapte ook de Ko ningin aan wal en zij stapte pas in de Koninklijke auto na zich tevoren vergewist te hebben van de goede gang van zaken in de loods, waar de laatste formali teiten voor de passagiers moes ten worden vervuld. ,Een levenswens vervuld". „Wat een moment", stamelde de 73-jarige L. J. Weijzing. Hij had met zijn 36-jarige vrouw zoëven zijn hut op de uit Indo nesië komende „Sibajak" verla ten om de gebruikelijke forma liteiten te gaan vervullen. In de salon werden zij plotseling voor gesteld aan de Koningin. Hij kon zijn oren niet geloven en werd nog beduusder toen H. M. hem verzocht ook hun acht kin deren van 13 tot 3 jaar te gaan halen en daarna het gesprek TWEEDE KAMER. voort te zetten. Weldra zat het tiental om H. M. geschaard en volgde er een lang en ongedwongen on derhoud. De man was op 22 juni 1883 aan boord van het Nederlandse fregat schip „Lichtstraal", toen zijn ouders met verlof naar Ne derland gingen, ter hoogte van St. Helena geboren en daarom luidde zijn eerste voornaam ook „Lichtstraal". „Hiermee is een levenswens vervuld" gaf hij na afloop te kennen. „Het was een onverge telijk ogenblik". En zonder ver der commentaar zocht toen de oude man met zijn gehele gezin zijn weg door de vele mensen, om de" tafeltjes op te zoeken, waar zijn bescheiden in orde moesten worden gemaakt. Cijfers over de repatriëring uit Indonesië. Nu de „Sibajak" voor het laatst als charterschip voor de Nederlandse regering heeft ge varen zijn de globale cijfers be kend geworden, die betrekking hebben op de repatriëring uit Indonesië. In deze cijfers zijn niet de Nederlanders, die na de tweede wereldoorlog naar Indo nesië zijn vertrokken en daar gebleveq zijn of althans niet in Nederland terugkeerden. Vóór 1940 bedroeg het aantal Nederlanders in Indonesië onge veer 250.000. Na het einde van de tweede wereldoorlog werd dit aantal geschat op 220.000. Op 1 maart j.l. waren sinds het einde van de oorlog uit Indonesië ge komen ongeveer 165.000 perso nen. Op 55.000 wordt het aantal geschat, dat op dat moment nog in Indonesië vertoefde. In 1956 zijn 18.500 personen gerepa trieerd. Op 1 maart 1957 bedroeg het aantal opvangcentra in Neder land 285, het aantal gezinnen en personen in contractpensions resp. 2504 en 10.853. Het aantal woningen, dat ter beschikking is geifom^r) van gerepatrieerden sedert 1945 bedraagt ruw ge schat 32.500, waarvan 17.500 ten behoeve van gezinnen, aangeko men na de souvereiniteitsover- dracht. -tiM. DE ZAAK VAN DE INSTORTING IN DE VIJZEL STRAAT TE AMSTERDAM Voor de Hoge Raad der Neder landen heeft dinsdagmorgen mr W. Kingma uit Amsterdam een pleidooi gehouden in de zaak te gen de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen, die door het gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot een geldboete van 150, subs, dertig dagen hechtenis, wegens het veroorza ken van lichamelijk letsel en het overtreden van een artikel van het veiligheidsbesluit. D. had als aannemer de her stelwerkzaamheden van enige pi laren van een flatgebouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, dat op 23 maart 1955 gedeeltelijk in stortte, op zich genomen. Bij deze instorting liepen enige bewoners van de flat verwondingen op. Vele andere bewoners moesten maandenlang ergens anders een onderdak zoeken omdat hun flats niet meer bewoonbaar waren. De rechtbank had de bouwkun dige tot drie maanden hechtenis De Tweede Kamer heeft dins dagmiddag voortgezet de algeme ne beraadslaging over het wets ontwerp, houdende nieuwe rege- !en ter bevordering van de voort brenging, de afzet en een redelij ke prijsvorming van voortbreng selen van de landbouw en de vis serij en in verband daarmede ten «hoeve van de afnemers van pro- Aikten (Landbouwwet). Verleden week zijn in eerste in stantie van de zijde der Kamer door zeven leden redevoeringen gehouden. Mede naar aanleinding van door verscheidene afgevaardig den gemaakte opmerkingen en mgediende amendementen zijn in- middeis- in het ontwerp alsnog .ïrtige wijzigingen aangebracht. De minister, de heer Mansholt, vervolgt zijn donderdag j.l. aan gevangen rede ter beantwoording van de in de eerste termijn ge maakte opmerkingen. Hij merkt op, dat het ontwerp in feite een machtigingswet is. Ze geeft inderdaad zeer ruime be voegdheden. Maar de regering bezat die reeds. Er worden niet meer maar ook niet minder be voegdheden gegeven, die nodig zijn voor het voeren van het land bouwbeleid. De minister betoogt dat markt ordening noodzakelijk is om te komen tot een redelijke prijsvor ming. De bevoegdheden, die in bet ontwerp zijn opgenomen zijn tot het noodzakelijkste beperkt, maar niettemin zijn het er nog veel. Waar het een machtigingswet is. is de kwestie van controle door de Staten-Generaal van groot belang. Niets zou hem aangenamer zijn dan het vinden van een weg waarlangs het parlement het -be- ieïd kan meeleven. De verplich ting tot het geven van een drie maandelijks verslag kan zijns in ziens daartoe reeds bijdragen. De minister gaat vervolgens in ©p de doelstelling van de wet en de daarover gemaakte opmerkin gen. In verband met de doelstel ling heeft de heer Groen een wij ziging van de considerans voor gesteld, welke spreker niet juist acht Ook de heer Vondeling heeft een wijziging van de considerans voorgesteld door een inmiddels «gediend amendement. De mi- iHSiter heeft ook daartegen bezwa- ren Ingaande op de kwestie der be voegdheden constateert spreker, dat de Kamer het er over het al gemeen mee eens is dat door mid del van ministeriële beschikkin gen maatregelen moeten kunnen worden genomen, teneinde slag vaardigheid te verzekeren. Spre- leer meent, dat er voldoende waarborgen zijn voor een contro le door de volksvertegenwoordi ging ook buiten die welke het ont werp geeft. Tegen bekrachtiging van een algemene maatregel van bestuur bij de wet, zoals de heer Biesheu vel voorstaat, zou de minister geen bezwaar hebben, maar hij ■zegt het niet de meest doeltref fende wijze van controle te vin den. Dit is een procedure, welke bezwaar bij spr. ondervindt. Ook teeft de minister bezwaren te gen het denkbeeld van de heer Van Dijk om tegelijk met de af kondiging in het Staatsblad v(an ^en algemene maatregel van be stuur door de minister een toe lichting aan de Staten-Generaal rt« doen zenden. Spreker meent, zat een zodanige toelichting tege- kun- lijk in het Staatsblad zou nen worden opgenomen. Tegen amendementen van de heer Van Dijk met betrekking tot de delegatie heeft de minister ernstig bezwaar. De minister verdedigt de grondwettigheid der heffingen. Wat de verhouding tussen cen- tarle overheid en P.B.O. aangaat, zegt spr., van oordeel te zijn, dat er ruime mogelijkheid moet zijn voor ontplooiing der schappen. Met betrekking tot vragen om trent de invloed van de Euro- markt en Benelux, zegt hij, dat eht Euromarktverdrag de deel nemende landen de plicht oplegt 'n gemeenschappelijke landbouw politiek te voeren. Hoe beter de nationale regelingen zijn, des te groter is de kans, dat zij als grondslag kunnen dienen voor de gemeenschappelijke regeling. Deze wet blijft echter nodig als een machtigingswet. Het kan ook zijn dat de gemeenschappelijke markt groter bevoegdheden nodig maakt en dan zal een wetswijzi ging nodig zijn. Er wordt niet gerepicleerd. Aan de orde komen nu de arti kelen en de amendementen. De heer Vondeling (Arb.) be toogt, dat beter moet uitkomen, dal bij de beoordeling en beïn vloeding van de marktsituatie voor agrarische en visserijpro- dukten ook bij voortduring gelet dient te worden op de belangen van de afnemers. Waar sprake is van „en in verband daarmee ten behoeve van de afnemers van produkten" wil hij gelezen zien „en ter verzorging van de belan gen van de afnemers van produk ten". Hij heeft hiertoe een amen dement ingediend. De minister zegt, dat gekozen is voor een beperkte uitleg van het begrip voedselvoorziening. Het is in zekere zin een afgeleide doelstelling. Als de voedselvoor ziening ongeclausuleerd werd op genomen zouden de in- en uit voerwetten aan de landbouwwet moeten worden aangepast. Spr. meent, dat de voorkeur moet worden gegeven aan de for mulering zoals die in het ontwerp is opgenomen. Hij laat de beslis sing over het amendement echter aan de Kamer over. De stemming wordt uitgesteld tot a.s. donderdag. Het in Djakarta verschijnende dagblad „De Nieuwsgier" heeft gemeld, dat zijn medewerker, de Nederlandse journalist Willem L. Oltmans, op 14 maart bij de officier van Justitie te Amster dam een aanklacht wegens las ter en smaad heeft ingediend te gen de hoofdredactie van het dag blad „De Telegraaf" (de heren Stokvis en Brandt) en tegen Johan Luger, alias Pasquino, medewerker van dit blad. In verschillende artikelen heb ben deze heren de journalist Oltmans beschuldigd van lands- verraderlijke activiteiten, omdat hij de hand zou hebben gehad in het zenden van een adres aan de Staten-Generaal in Den Haag door Nederlanders in Indonesië, met het oogmerk aan te dringen op een soepeler regeringsbeleid in Nederland ten aanzien van de Indonesische republiek. Pasquino schreef op 2 februari „dat politieke geschillen Johan van Oldenbarneveldt op het scha vot brachten, omdat men in vroe ger tijden niet zuinig was met landverraad. Een Nederlands journalist heeft het bestaan in Indonesië landsverraderlijke ac tiviteiten te bedrijven", aldus Pasquino. „Wat zal straks de justitie doen, als deze Nederlander in zijn „moederland" terugkeert Zo vraagt Johan Luger alias Pas quino zich zorgelijk af. Tot zover „De Nieuwsgier", die hieraan toevoegt, dat Oltmans, die op 8 maart via New York in Nederland terugkeerde, op 14 maart weer naar Indonesië is vertrokken. -k Bij een hevig vuurgevecht in een voorstad van Palermo op Sicilië zijn maandagavond twee personen gedood en vier ernstig gewond. Het zou hier een geval van bloedwraak betreffen. BRANDWEERAUTO REED DOOR ROOD LICHT Botsing met personenauto Een gewonde. Een ladderwagen van de brand weer is dinsdagmiddag op het kruispunt Ceintuurbaan-Ferd. Bolstraat in Amsterdam, na door het rode verkeerslicht te zijn ge reden, op een kleine Fiat gebotst. De 23-jarige passagier van de Fiat werd uit de wagen geslin gerd en moest met een schedel- basisfractuur in het O.L.V. Gast huis worden opgenomen. De ladderwagen was de 3e in een colonne van vijf, die op een brandalarm uit de Lutherse dia- conesseninrichting waren uitge rukt voor een brandje in een der zusterkamers. De eerste twee wa gens passeerden het kruispunt toen het licht op groen stond. Toen de ladderwagen, die er een paar honderd meter achter reed, het kruispunt naderde was het verkeerslicht op rood gespron gen. Hij reed echter door hetgeen ook voor de brandweer verboden Van links was inmiddels de Fiat uit de Ferd. Bolstraat opge trokken. Hoewel nog gepoogd werd elkaar te ontwijken, waar bij de brandweerwagen naar rechts stuurde, was de botsing niet meer te vermijden. Door de slag werd de Fiat 180 gr. rond gedraaid. De voör- en rechterzij kant werden ernstig beschadigd. De bestuurder van de Fiat werd licht gewond, i w i «W. OUD-VOORZITTER NCRV EN ZIJN echtgenote bij auto ONGEVAL OMGEKOMEN Bij een auto ongeluk op rijks weg 12 onder Maarsbergen zijn dinsdagmiddag de 67-jarige Ben- nekomse advocaat en procureur mr A. van der Deure, oud-voor zitter van de NCRV, en zijn echt genote om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde om vijf over half twee.Kort voordat mr Van der Deure een voor hem rij dende vrachtauto met aanhang wagen zou passeren, sprong zijn rechtervoorband. De auto botste daardoor tegen de linkerachter zijde van de aanhangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw Van der Deure waren op slag dood. De vrachtwagen, eigendom van het expeditiebe drijf Frans Maas N.V. te Venlo en bestuurd door de heer P. G. Pe ters te Venlo, kreeg geen noe menswaardige schade. Het spoor van de gesprongen band was over een afstand van ongeveer honderd meter te zien. Mr Van der Deure, die in 1889 te Enkhuizen werd geboren, is lector in de landmeterij geweest aan de landbouw hogeschool te Wageningen. Hij heeft rechten gestudeerd aan de vrije universi teit te Amsterdam. Van 1924 tot 1947 was hij voor zitter van de NCRV. Voorts is hij lid geweest van Gedeputeerde Staten van Gelderland en secre taris van de eerste staatscommis sie voor de radio-omroep (de commissie Ruys de Beeren- brouck). SMOKKELAAR OM HET LEVEN GEKOMEN. Dinsdagmorgen om half zes is in de Belgische gemeente Weelde, even over de Nederland se grens, een van Baarle Nassau komende smokkelwagen, gela den met boter, die achtervolgd werd door de Belgische douane, in volle vaart tegen een boom gereden en in brand gevlogen. De chauffeur, de 23-jarige C. P. uit Merksplas kwam hierbij om het leven. KRANIG KNAAPJE. Een 10-jarig Amsterdammer tje, Henk Mesman, heeft maan dagmiddag na schpoltijd het le ven gered van een 5 jarig buurt genootje, Jan Dolstra, door on middellijk gekleed in de Katten burgervaart te springen en Jan tje, die ca 3 meter van de kant in ernstig gevaar verkeerde, weer op het droge te brengen. TRAM DE RAILS UIT EN SLAGERIJ IN. Met veel gekraak van houtwerk en versplinterend glas is dinsdag middag een uit de rails gelopen motorwagen van lijn 10 de pui van een slagerij in de Van der Hoopstraat No. 52 in Amsterdam binnengereden. Even tevoren was de tram door een van rechts uit de Fannius Scholtenstraat komende vracht wagen van een bodedienst, die vermoeddelijk bij het remmen doorslipte, aangereden. Door de schok schoof de motorwagen naar voren en daarna de rails naar rechts uit dwars de straat over. De bestuurder werd van de stuurkast weggeslagen en kwam tegen een zijruit van het voorbal- con terecht. Hij kreeg een paar schrammen. In de slagerij van de heer Joh. P. Soeting stonden op dat mo ment vier klanten, die angstig achteruit deinsden. De slager, die de klap van .de botsing hoorde en naar buiten keek, zag de tram op de winkelpui afkomen. De voorkant van de motorwa gen kwam in de étalage vlak naast de winkeldeur terecht. Pui en houtwerk werden zwaar be schadigd. De ruiten van het voor- balcon bleven op één na heel, aan de zijkan; van de wagen braken twee ramen. Met domme- en vereende krach ten werd de wagen weer in de rails gezet. Het tramverkeer had bij het begin van het spitsuur veel vertraging. voorwaardelijk en een geldboete van 100 veroordeeld. De procureur-generaal bij de Hoge Raad zal over veertien da gen conclusie nemen. HAGENAAR TE ROTTERDAM VRIJGESPROKEN De rechtbank te Rotterdam heeft maandagochtend de 54- jarige acquisiteur H. L. uit Den Haag vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Bij firma's in Den Haag en Rotterdam had hij volgens de dagvaarding, gepro beerd advertenties geplaatst te krijgen in voetbalblaadjes, die 's zondags bij de wedstrijden uit gereikt werden. Hij zei daarbij dan, dat de opbrengst bestemd zou zijn voor de actie „Voetbal schoen van Bep Bakhuys". De rechtbank achtte echter niet be wezen, dat hij bedragen van 800 en 110 voor zichzelf had ge bruikt. De eis was 150 boete en vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proef tijd. BIJ DOUANE BEKENDE SMOKKELAAR OPNIEUW GEVONNIST Koos tweemaal na auto- ongeluk het hazenpad. De in Antwerpen gearresteer de en naar Nederland uitgewe zen beroepssmokkelaar F. H. H, in 't V. heeft dinsdagochtend door dé economische politierech ter te Amsterdam een vonnis van drie maanden met aftrek over Zich horen vellen, waar door er weer een is toegevoegd aan de vele fikse straffen die reeds op zijn strafblad staan vermeld. „U boft, dat u Nederlander bent en thans in ons land te recht staat", zei de politierech ter mr. J. Bletz. „Want in Bel gië wacht u nog een vonnis van drie jaar, u opgelegd wegens het onder valse voorwendselen verkrijgen van een auto in Ant werpen". Op 19 april van het vorige jaar had verdachte 1200 half- ponds pakjes boter bij een Am sterdamse winkelier gekocht en in een Belgische auto geladen met het doel deze roomboter naar België te brengen. Onder Oegstgeest veroorzaakte de man, die niet in het bezit was van een Nederlands rijbewijs, een ernstige autobotsing, waarbij twee bestuurders van volkswa gens ernstig werden gewond. De smokkelaar nam - ongedeerd - de benen en liet de auto met de kostbare lading achter. Vinger afdrukken in de wagen wezen uit, dat de auto bestuurd was door de in de politieregisters niet onbekende H. in 't V. Een maand later herkenden douane-beambten hem, toen hij in een andere grote Amerikaan se auto nabij Woensdrecht in de richting van de grens reed. De douane achtervolgde de man, haalde hem in en sommeerde hem te stoppen, waaraan de smokkelaar geen gehoor gaf. Men schoot in het voorwiel, doch de man slaagde erin zich van rijn achtervolgers te ont doen. Op een zandweg bij Putte (N.B.) nabij de grens reed hij echter tegen een boom. Opnieuw kwam hij er zonder kleerscheu ren af en koos het hazenpad naar België, de auto achter la tende, die 600 kg roomboter bleek te bevatten. Hij is later in Antwerpen gearresteerd, werd daar gevonnist met acht maan den gevangenisstraf en 38.000 franken boete wegens het frau duleus invoeren van boter in België. Nadat hij die straf had ondergaan, werd hij de vorige maand naar ons land uitgeleid. De officier van justitie mr. W. A. J. M. Smit eiste tegen de man 6 maanden met aftrek we gens de botersmokkel en het niet voldoen aan het bevel tot stoppen. De raadsman, mr. Veldhuis, vroeg een korte onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf, omdat naar zijn mening de verdachte slechts zichzelf heeft benadeeld. De politierechter vonniste ten slotte drie maanden met aftrek en verbeurdverklaring van de boter, voor zover nog aanwezig Hij wees erop dat het leven van de verdachte een aaneenschake ling is geweest van smokkela rijen en dat hij vele jaren in gevangenissen heeft doorge bracht. AANVARING IN NOORDZEEKANAAL BEHANDELD Oploopverbod in het geding. Een aanvaring in het Noord zeekanaal in de avonduren van 21 december 1956 tussen het m.s. .Oberon" van de KNSM en de sleepboot „Stentor" heeft dins dagmorgen de Raad voor de Scheepvaart urenlang bezig ge houden. Ter sprake kwam het zgn. oploopverbod in het Noord- zeekanaal. De aanvaring, die zeer geringe gevolgen had, was n.l. veroorzaakt door een inhaal manoeuvre. In de sluizen had de loods van het onder Liberiaanse vlag varende Griekse schip „Elene", dat met sleepbootassis- tentie op weg was naar de West haven, met rijn collega aan boord van de „Oberon" de afspraak ge maakt dat de „Oberon" de „Ele ne" in het kanaal zou inhalen, zulks in strijd met de voorschrif ten. De afspraak' was echter ge maakt omdat de „Elene" lang zaam moest varen, en daardoor het KNSM-vaartuig ernstig zou ophouden. Toen de „Oberon" eeh. ter met de oploopmanoeuvre vóór de Velserbrug begon, gaf de „Elene" geen toestemming tot inhalen, omdat men de brug in middels binnen 500 meter was genaderd. De „Oberon" gaf volle kracht achteruit, veranderde iets van richting en raakte de sleep boot „Stentor", die de „Elene" aan de achtertros assistentie ver leende. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, merkte bij de behandeling op, dat er mogelijk aanleiding bestaat om het reglement voor het Noordzeekanaal op het punt van het oplopen te wijzigen. Dat moe ten echter de bevelhebbende auto riteiten uitmaken op grond var. de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart, zo zei hij. Deze uitspraak zal op een nader te be palen tijdstip worden gedaan. if In de dierentuin van Stock holm is enige weken geleden een zeehondje geboren. Het was, voorzover bekend, de eerste maal dat een zeehond in gevan genschap een jong ter wereld bracht. «MJTllVt* ONREGELMATIGE MARKT De markt had dinsdag een on regelmatig karakter. De aande len Koninklijke Olie waren eer der iets in reactie en lagen cir ca 0,50 beneden Newyorkse pa riteit. Op een prijs van 178.80 in de morgenuren, kwam er aan bod los van Zwitserse zijde (winstnemingen), waar slechts geringe vraag voor Parijse reke ning tegenover stond. Dinsdag middag werd op 178,— ge opend. Parijs was wederom ko per zij het op kleine schaal. Door verdere winstnemingen bleven de fluctuaties binnen be perkte grenzen en draaide de koers gedurende het gehele beursverloop om 178, Het ongeanimeerde koersver loop van Wallstreet had hier op de overige internationale waar den een ongunstige invloed. Phi lips verloor 2 punten terwijl ook Unilever iets zwakker in de markt lag. A.K.U. daarentegen kon ruim 1 punt stijgen. Van de cultuurwaarden waren Amsterdam Rubber fractioneel hoger doch Deli Mij. verloor 1 per cent. Staatsfondsen goed prijshoudend. Scheepvaartwaar den vrijwel onveranderd bij maandag met zeer geringe om zetten. Van Nievelt Goudriaan werd geadviseerd op 275 315) ex 20 procent dividend waarvan 10 procent in aandelen. De ad viesprijs voor de stockdividen den was 28,— per aandeel van 100,—. „Nederland" kon 1 punt verbeteren en kwam op 202V2. N. V. Kwatta werden, op het verhoogde dividendvoorstel van 5 tot 8 procent, geadviseerd op 110 bieden tegenover de laatst genoteerde prijs van 100. 1 Prolongatie 3 3'4 procent. BEURSINDICiCS 22/3 25/3 26/3 Int. concerns 279.24 283.26 283.26 148.29 148.17 148.01 162.50 162.09 162.09 114.40 114.72 114.88 99.23 99.60 98.87 201.88 203.79 203.67 Industrie Scheepvaart Banken Ind fondsen Algemeen NABEURSKOEItSEN. Kon. Olie: 177.50-180.20 (ƒ178.20) Philips: 251 (2499/16) 15. Nog vóór Eric ietsi kan uitrichten doet een schop tegen de holte van zijn knieën hem het evenwicht verliezen. Twee, drie paar knuis ten grijpen hem van achteren beet en rukken hem achterover. „Nahenah spring", wil hij schreeuwen, maar 'n grove hand klemt zich om zijn mond en naar adem snakkend tuimelt de Noorman achterover tegen het dek. Met Nahenah hebben de zeeschuimers echter minder succes. De tani ge roodhuid is een frac tie van een seconde vlugger en met een felle strijdkreet trapt hij de dichtstbijzijnde piraat van zich af en duikt overboord. De krachtige stroom voert de oude krijger snel mee. Hier en daar ketst een pijl naast hem in het water, maar duikende weet Nahenah ook dit gevaar te omzei len. „Laat hem gaan", schreeuwt de aanvoerder. „Zonde van jullie pijlen. De belangrijkste hebben hij zich over de Noorman heen, die hijgend, met gebonden han den, op het dek ligt. „Zo, koning zonder land", snuift de piraat 'Spottend, „daar was Oude Glum je te slim af hè? Ja, hersens heb we hier, hahaha! Grijnzend buigt wel, al zeg ik het zelf. Jij bent altijd een eerlijke kerel geweest, hebben ze mij verteld. Zeg me dan ook eens eerlijk, waar heb je dat antieke zwaardje vandaan? Heb jij, koning, soms de schatkamers gevonden, waarvoor Ragnar de Rode hierheen is gekomen? Zeg me dat eens, als man tegenover man. Er zal je geen haar ge krenkt worden". (biii Bij de Tweede Kamer is, een wetsontwerp ingediend, waarbij met ingang van 1957 een verho ging wordt voorgesteld van de loon_ en inkomensgrens welke mede beslissend is voor de.vraag of aan hen. van wier looji; reeds loonbelasting wordt ingehouden, nog een aanslag in de inkomsten belasting moét worden opgelegd. Deze verhoging sluit aan bi de wijziging van de loongrens voor de sociale verzekeringen, nJ. van f 6000,tot 6900,—,. waarvoor een wetsontwerp bij de Staten- Generaal in behandeling (s. Een overeenkomstige wijziging wordt voorgesteld voor de loon grens waar beneden met bijzon dere uitgaven (verwervingskos ten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en aftrek bare giften) in de regel reeds re kening wordt gehouden bij de heffing van de loonbelasting. if Volgens de Prawda heeft men korte tijd geleden in Alba nië een ondergrondse groep ont dekt, die een opstand voorbe reidde. if Op het station van Kerch- seelte bij Bremen is dinsdag een lege goederentrein ingereden op een aantal goederenwagons, Twee spoorwegarbeiders kwa men om het leven, twee werden er zwaar gewond.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2