schrijft van liran voor Gerechtshof? Geschil om Straat het Internationale Russisch aanbod inzake kernproeven Pessimistische stemming over Suwirjo s kansen Herriot overleden Boelganin Noorse premier aan hoest weg hoest! Straatsburg vreest Europese assemblée te verliezen HET WEEK WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 27 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4024 EERSTE BLAD PERSCONFERENTIE VAN FOSTER DULLES De besprekingen op Bermuda De staking in Engeland Zuivering in Sofia INDONESIË Zeven Sobsi-leiders in Zuid-Sumatra gearresteerd v.m- n.m. 'si Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe. advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft dinsdag verklaard dat de Ver. Staten, overwegen om via de Ver. Naties aan het internationale ge rechtshof een advies te vragen over de kwestie of Egypte de rechten van een oorlogvoerend land lean uitoefenen in de Straat van Tiran. Dulles zei voorts dat men op de Brits-Amerikaanse besprekingen te Bermuda overwogen heeft om aan de oliebuisleiding, die door Turkije zal worden aangelegd om de olielevering aan West- Europa te verzekeren, een inter nationale status te geven, bevei ligd door verdragen. Dulles merkte op dat er een begrijpelijke weerstand van de kant van de particuliere olie maatschappijen bestaat om mil- jar den dollars in dit project te steken, als zij niet verzekerd zijn van bescherming krachtens be paalde verdragen. Over de verhouding tussen het internationale politieleger en Egypte zei Dulles dat de toe stemming die Egypte aanvanke lijk heeft gegeven aan het politie leger om zich op Egyptisch ge bied te legeren, waarschijnlijk niet meer van kracht zal zijn als dit leger zijn oorspronkelijke taak vervuld heeft. Als het deze taak niet heeft volbracht kan deze toestemming niet eigen machtig worden ingetrokken, zo meende de Amerikaanse minis ter Hij verklaarde dat hi] niet ge zegd had dat dit leger niet terug getrokken kon worden maar dat dit niet eigenmachtig kon gebeu ren. Dulles herhaalde het Ameri kaanse standpunt: „Het olitiele- ger moet aan beide kanten van de bestandslijn tussen Egypte en Israël gelegerd worden." Voorts merkte Dulles op dat de Ver. Staten van mening zijn, dat krachtens de bestandsover eenkomst van 1949 Israël noch Egypte de staat van oorlog mo gen handhaven. Volgens hem is dit de basis ge weest voor de beslissing van de Veiligheidsraad in 1951 een be roep op Egypte te doen om de beperkende bepalingen op de scheepvaart van Israël door het Suezkanaai op te heffen. Dulles deelde mede dat de bouw van grotere tankschepen, als middel om de olievoorziening onafhankelijker van het Suezka naai te maken, voortgang heeft en dat er thans voor rekening van een Amerikaanse maatschap pij een tankboot van honderddui zend ton in Japan wardt ge bouwd. „Het zijn in de eerste plaats particuliere maatschappijen die, tieleger zijn opdracht reeds had vervuld. In een commentaar op de jong ste Amerikaans-Britse besprekin gen verklaarde Dulles dat op de bijeenkomst van maandag j.l. tussen president Eisenhower en de leiders van het congres slechts zeer terloops was gesproken over de mogelijkheid, om raketten aan Frankrijk en Groot-Brittannië te leveren. Hij zette uiteen dat deze geleide projectielen nog niet eens voor gebruik gereed waren en dat het nog niet vast stond, wan neer ze ter beschikking van het Verenigd Koninkrijk zouden kun nen worden gesteld. „Het komt mij voor, dat de Verenigde Staten er het best aan op grond van handelsoverwegin-1 eerst Engeland van raket- ten te voorzien. Daarna zouden wij kunnen nagaan, welke andere landen eventueel ook geleide pro jectielen moeten ontvangen," al dus Dulles. Verslaggevers vroegen de mi nister om commentaar op de be richten, volgens welke Eisenho- wer en MaoMillan overeen zijn gekomen de nauwe samenwer- king die in de tweede wereldoor log tussen hun landen bestond, te doen herleven. Dit zou onder meer nauwe, samenwerking tus sen de wederzijdse inlichtingen diensten en een samengaan bij het opstellen van plannen, om het hoofd te bieden aan interna tionale vraagstukken, omvatten. Dulles antwoordde, dat beide staten niet voornemens zijn hier over uitvoerig van gedachten te wisselen. Hij voegde hieraan toe dat er vanzelfsprekend reeds ge ruime tijd een nauwe samenwer king bestaat tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada en ander NAVO bondgenoten, en wel speciaal in zaken als het in werking stellen van een waar schuwingsstelsel, indien er b.v. gevaar voor een Sowjetrussische aanval zou bestaan. „Er is inderdaad wel over een hernieuwing van de Brits-Ameri kaanse samenwerking in de af gelopen oorlog gesproken, doch daar bleef het dan ook bij", licht te hij toe. CANADEES PASSAGIERS- V IJ EG TUIG UIT AMSTERDAM MAAKT NOODLANDING IN CANADA. Een passagiersvliegtuig van de „Canadian Pacific Airways,", dat van Amsterdam via de Noordpool op weg was naar Vancouver, heeft tengevolge van motorsto ring te Edmonton in Canada een noodlanding moeten maken. Het toestel, een DC —6, dat 80 personen kan vervoeren, had 24 passagiers en bemanningsleden aan boord. Wat de besprekingen van de Britse premier MacMillan met de Canadese staatslieden op Bermu da betreft meent de verslaggever van AFP te kunnen melden, dat premier St. Laurent en minister Howe van Canada MacMillan zul len verzoeken aan te dringen op uitsluiting van landbouwproduk- ten, zo niet van de gemeenschap pelijke Europese markt dan toch in elk geval van het vrijhandels- gebied. Van Canadese zijde zou men namelijk vrezen voor verho ging van de douanerechten voor Canadese invoer in Europa, als gevolg van de Euromarkt en de aansluiting van Groot-Brittannië bij een vrijhandelsgebied zowel als van de gehouden Brits-Ameri kaanse besprekingen. Canada is ook gekant tegen aansluiting van overzeese gebie den bij de Europese instellingen. De afgevaardigden van de Britse arbeiders in scheepsbouw en constructiewerkplaatsen heb ben de minister van Arbeid voor gesteld dat er gedurende de pe riode, dat het arbeidsconflict door een commissie van arbitrage wordt onderzocht, een loonsver hoging van vijf procent wordt ge geven. Japans verzoek aan de V.N aangaande atoomwapens Japan heeft dinsdag de Ver- enigde Naties verzocht snel doel- treffende maatregelen te nemen om het gebruik van atoomenergie te beperken tot vreedzame doel einden Het vervaardigen, gebrui ken en beproeven van atoom- en waterstofbommen moet volgens Japan totaal worden verboden. gen, plannen opstellen voor de aanleg van een nieuwe oliebuis leiding en voor de bouw van gro tere tankboten. De vraag naar olieprodukten neemt toe en ook wanneer het Suezkanaai weer tenvolle door de scheepvaart kan worden gebruikt, is nog geen oplossing gevonden voor het vraagstuk van het ver voer ervan. Indien echter de me ning zou post vatten dat het Suezkanaai niet altijd voor dit vervoer beschikbaar zal zijn, zal het zoeken naar andere middelen, om het olievervoer in zekere en aan de vraag beantwoordende ba nen te leiden, met nog groter kracht worden voortgezet", ver klaarde de minister. Dulles beantwoordde een raag, of het de bedoeling van de Verenigde Staten was vrije vaart door de Golf van Akaba tot stand te berengen, bevestigend. „Het is in dit verband van be lang een uitspraak te verkrijgen van het internationale gerechts hof aangaande de wettelijke aan spraken der betrokken partijen. Het plan bestaat, dat de Verenig de Naties, via de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering, het internationale gerechtshof zullen verzoeken terzake van advies te dienen. Indien namelijk één der party- en de andere voor het internatio nale gerechtshof zou willen da gen, kan dat alleen wanneer beide de bevoegdheid van het hof er kennen. Daarom verdient het de voor keur het hof te vragen zijn me ning in deze ter kennis van de Verenigde Naties te brengen al dus Dulles. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken wilde niet zeggen, wat z.i. de uitwerking van een dergelijk advies van het in ternationale gerechtshof zou zijn. „Dit is een ingewikkelde juridi sche aangelegenheid", verklaarde hii. In antwoord op een andere vraag zei Foster Dulles dat hij, met het oog op de huidige toe stand en het feit in aanmerking genomen dat er geen vastomlijn de waarborgen bestonden dat de vijandelijkheden niet zouden wor den heropend, niet van mening was dat het internationale poli- Volgens te Belgrado ontvangen berichten worden er weer op grote schaal mensen uit „bour- geoiskringen" en „onbetrouwba re elementen" uit Sofia gewezen. Tegen het ëinde van de vorige week zouden honderden perso nen aanzegging hebben gekregen de stad te verlaten. Sommigen zouden slechts vier uur de tijd hebben gekregen. Het is niet bekend, waarheen de betrokkenen worden gestuurd. In oktober van het vorige jaar, ten tijde van de opstand in Hon garije, waren de autoriteiten in de Bulgaarse hoofstad begonnen met het uitwijzen van „verdachte elementen". In Westelijke kringen had men echter gedacht, dat deze actie in december was beëindigd. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dins dag bekendgemaakt, dat de Sow jet-Unie bereid is met de Weste lijke atoommogendheden tot een schikking te komen over onmid dellijke, tijdelijke staking van kernproeven. Iliytsjef, de woordvoerder van het ministerie, deelde op een persconferentie mee, dat de Sow jet-Unie reeds had voorspeld, het eens te worden over een algeheel verbod van kernproeven. Het aanbod van dinsdag was gedaan met het oog op het feit, dat de Westelijke mogendheden nog niet hadden gereageerd op dit laatste voorstel. Naar aanleiding van vragen zei Iliytsjef, dat de periode waar in geen proeven worden geno men, door „concrete besprekin gen" tussen de betrokken mo gendheden zou kunnen worden vastgesteld. Op de vraag wat het Russisch standpunt is t.a.v. de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen tot een beperkte internationale waarneming van kernproeven antwoordde Iliytsjef, dat de Sow- jet-Unie voorstandster is van volledige stopzetting van de proe ven. „Deze proeven zijn schade lijk voor de mensen, of ze nu Politieke kringen in Djakarta daar ook een zakenkabinet op een parlementaire meerderheid moet kunnen rekenen. waren dinsdag verre van optimis tiseh over de kansen van de na 1 ioimlisti.sehe kabinetsformateur Suwirjo tot het vormen van een zaken-kabinet, in overeenstem, ming met de nieuwe opdracht van president Soekarno na zijn mislukte poging tot vorming van een kabinet met PNI en Nahda- tul Ulama als kern. Volgens hen is er niet veel verschil tussen de eerste en de tweede opdracht. Gisterochtend is te Lyon op 84- jarige leeftijd overleden de Fran se staatsman Edouard Herriot. Edouard Herriot begon na zijn klassieke opleiding op 18-jarige leeftijd met de studie voor leraar bij hét Franse middelbaar onder wijs. Drie jaar later stond hij voor het eerst in Nantes voor de klcis In 1896 volgde zijn benoeming tot leraar aan een gymnasium te Lyon In deze stad maakte hij zijn politieke carrière en is hij gestorven. In 1905 werd hij bur gemeester van Lyon. Een halve eeuw lang wijdde hij zich met pens uitgeruste Amerikaanse troepen in Navo-landen te legeren en atoomwapens aan West-Duits- land en andere Navo-landen te levéren." De Sowjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft zijn Noorse ambtgenoot Einar Ger- hardsen in een op 19 dezer geda teerde brief, die donderdag J.l. door de Russische ambassadeur te Oslo werd overhandigd, ge waarschuwd voor het „gevaar dat Noorwegen bedreigt, nu op zijn grondgebied bases worden gebouwd, die bedoeld zijn om eventueel tegen de Sowjet-Unie te worden gebruikt." „De Sowjet-Russische regering verzoekt de Noorse autoriteiten echter niet Noorwegen van van daag op morgen uit de Navo te doen treden," aldus Boelganms brief. Boelganin zegt verder, dat de „nieuwe aspecten van de Ameri kaanse politiek, speciaal wat be treft het leveren van atoomwa pens aan Navo-landen, een on metelijk gevaar voor Noorwegen inhouden." Hij schrijft, dat „verscheidene landen thans de koude oorlog krachtiger voeren" en verwijst in dit verband naar het voornemen der Verenigde Staten om „mili taire eenheden in het nabije Oos- I ten te gebruiken, met atoomwa- De Sowjet-premier meent, dat „een dergelijk optreden slechts het gevaar van een nieuwe oor log naderbij kan brengen" en vol gens hem „is dit ook de bedoeling van deze staten, daar een op vreedzame samenwerking en in ternationale ontspanning gerich te politiek blijkbaar niet in de smaak van alle landen valt." Na met voldoening gewag te hebben gemaakt van de Noorse politiek om niet toe te staan dat buitenlandse militaire eenheden in Noorwegen worden gelegerd, vervolgt Boelganin: „doch indien de plannen der Navo-strategen ten uitvoer worden gelegd, zal het Noorse volk hier duur voor betalen. Er worden thans immers bases in Noorwegen gebouwd, waarvan de kosten door andere landen worden gedragen. In dit verband wil ik verklaren dat de Sowjet-Unie op de krach tigst mogelijke wijze zal reageren indien agressieve handelingen jegens haar zouden worden on dernomen. Zij zou haar aanval lers een vernietigende slag toe brengen en zij zou desgelijks han delen met betrekking tot de nabij de Sowjet-Russische grens gele gen bases," aldus de Sowjet-pre mier. zijn grote bestuursgaven aan het welzijn van de gemeente. Hij is bijvoorbeeld de oprichter geweest van de jaarbeurs in deze stad. Herriot is tevens een halve eeuw lang leider van de Franse radicaal socialistische partij ge weest. Tweemaal werd hij tot premier van Frankrijk benoemd en lange tijd was hij voorzitter van de Nationale Vergadering. In de jaren van de Duitse be zetting stond hij bekend als te genstander van de politiek van Vichy. Hij werd door de Duitsers gevangen genomen, maar wist later te vluchten. In 1945 keerde hij naar Frankrijk terug. Tot 1954 was hij wederom voor zitter van de Nationale Vergade ring. In januari van dit jaar leg de hij deze functie neer na zich met kracht te hebben geweerd tegen het plan tot vorming van een Europese defensiegemeen schap. Zijn laatste levensjaren wer- den verbitterd door tegenstellin gen in zijn partij, welke tenslotte in oktober van het vorig jaar uitliepen op een splitsing. Hoewel hij naar zijn zeggen niet langer voorzitter van de par tij kon zijn, bleef hij tot zijn dood scheidsrechter tussen de aanhan gers van de rechtervleugel onder André Morice en de volgelingen van Mendès-France. Laatstge noemde had zijn sympathie. Herriot was een begaafd schrij ver. Hij laat een oeuvre na be staande uit politieke vertogen, historische studies, biografieën o.a. een over Beethoven reisjournaals en memoires. President Coty van Frankrijk heeft een condoleancetelegram aan mevr. Herriot gezonden waarin wordt gezegd; „De repu bliek heeft dinsdag een van de grootste burgers uit zijn geschie denis verloren." Premier Mollet verklaarde: „Hij was de belichaming van de republiek en de boven de par tijen verheven adviseur, wiens ervaring verscheidene keren van onschatbare waarde is geweest. De regering buigt vol eerbied voor de verheven gestalte van deze grote dienaar van de staat." Suwirjo heeft zich dinsdag schriftelijk gewend tot de perso nen, die hij voornemens is tot deelname aan de nieuwe rege ring uit te nodigen. Voorts had hij een onderhoud met de burge meester van Djakarta, Sudiro, een vooraanstaande figuur in de nationalistische partij die candi daat zou zijn voor „een belangrij ke portefeuille". Het Islamietische dagblad „A'badi" in Djakarta, spreekbuis van de Masjumi, berichtte dins dag, dat Soekarno de formateur zou hebben opgedragen geen le den van de Masjumi voor het nieuwe kabinet uit te nodigen, als hij niet tevens ook de com munistische partij hiervoor zou vragen. Volgens kringen van de Nahda- tul Ulama is het standpunt van deze partij nog steeds onveran derd Leden van de N. U. mogen geen posten in het kabinet aan vaarden, zolang Suwirjo niet be reid is overleg te plegen over de samenstelling van het kabinet met de verschillende partijen. De vice-voorzitter van de D. U. Kiai Dahlan, en de voorzitter van de Katholieke partij Kasimo ver klaarden dinsdag, dat hun par tijen deelname aan het nieuwe kabinet van de hand zullen wij zen, als Suwirjo de communisten of zelfs maar meelopers zou uit nodigen. Men acht het vrijwel onmoge lijk voor de formateur om een zakenkabinet met parlementaire steun te vormen, als hij alleen maar de nationalisten, communis, ten en vertegenwoordigers van enkele splinterpartijtjes daar voor kan uitnodigen. worden gadegeslagen of vooraf bekendgemaakt worden.De Westelijke voorstellen deden hier niets aan af. Toen hem de vraag gesteld werd of de Sowjet-Unie zal af zien van het nemen van enige verdere kernproef als Engeland de voorgenomen proeven op de Christmas-eilanden niet zal laten doorgaan, zei Iliyetsjef: „Ik zou u willen adviseren deze vraag tot de Britse regering te richten en daarna weer tot ons." De eerder in de laatste zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties gedane Russi sche voorstellen tot het afgelas ten van alle proeven, waren naar de subcommissie voor ontwape ning der Verenigde Naties verwe zen, die thans in Londen bijeen Als het Westen het onmogelijk zou vinden deze voorstellen te aanvaarden, zou de Russische re gering bereid zijn een overeen komst te sluiten waarbij voorlo pig (binnen een bepaalde tijd), proeven met atoom- en waterstof wapens worden geschorst. De Russische woordvoerder zei, dat de Japanse regering de Rus sische regering en ook de rege ringen van een aantal andere landen verzocht had verdere kernproeven te staken. „Men kan zich de bezorgdheid van het Ja panse volk en zijn regering zeer goed indenken", aldus Iliytsjef. „De Sowjet-Unie wil tot een over eenkomst komen om de proeven onmiddellijk stop te zetten. De Sowjet-regering heeft herhaalde lijk verklaringen in deze zin af gelegd. De verantwoordelijkheid voor het ontbreken van een der gelijke overeenkomst rust in geen enkel opzicht op de Sowjet- Unie". De leider van de eommunisti- che partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft onlangs een Japanse bezoeker meegedeeld, dat de Sowjet-Unie niet (éénzij dig) tot staking van kernproeven kan overgaan als de Westelijke atoommogendheden eveneens doen. zulks niet DE KOMENDE ERITSI ATOOMPROEVEN. De Britse regering heeft op een desbetreffende vraag van een labourafgevaardigde in het Lagerhuis geantwoord, dat zi; niet kan verzekeren dat er na rit komende atoomproef in de Stilif Oceaan geen nieuwe proever zullen worden gedaan, in afwach ting van het resultaat van de ont wapeningsbesprekingen in de Verenigde Naties. Minister Butler zei: „Wij heb ben over deze aangelegenheïó- zojuist besprekingen met de lei ders van de Amerikaanse rege ring gevoerd. Wij zijn van me ning, dat de beveiliging van de vrije wereld voor een groot dee afhankelijk is van het bezit var. kernwapens. Daarom moeten de proeven met die wapens althans voorlopig voortduren". Vier Japanners, die in 1945 bij de ontploffing van de atoombom boven Hirosjima gewond zijn. zijn dinsdag een hongerstaking begonnen uit protest tegen de komende Britse waterstofbom- proeven op Christmas Island. Zij hebben zich geïnstalleerd aan de voet van het gedenkteken dat in Hirosjima is opgericht ter nagedachtenis van de duizenden slachtoffers van de aanval ia 1945. Zij willen hun protest vol houden tot in de Ver. Natifc- overeenstemming over verbod van atoomproeven bereikt is. In Londen is dinsdag het ant woord gepubliceerd dat Engeland heeft gegeven op Japanse bezwa ren tegen de voorgenomen proe ven in de Stille Oceaan. De Britse nota verwerpt de Ja panse bezwaren. Meegedeeld wordt, dat alle eventuele eisen voor vergoeding van schade als gevolg van de Britse proeven „zorgvuldig bestudeerd zullen worden. De gemeenteraad van Straats burg is in beroering gekomen naar aanleiding van pogingen, die in de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa worden gedaan om de zetel van de vergadering en van de gehele Raad van Europa naar Parijs te verplaatsen. De Straatsburgse stadsbestuur ders, die er door leden van het algemene secretariaat van de Raad van Europa en ook door af gevaardigden in de assemblée vele malen van zijn beticht, niet veel voor de internationale gas ten over te hebben, hebben nu hun „pijnlijke verwondering uit gesproken over een openlijk ini tiatief om een einde te maken aan de roem van Straatsburg als „hoofdstad van Europa". De ge meenteraad heeft een telegram aan de Franse regering gezonden om deze te bezweren het dreigen de gevaar van „de onverdiende teleurstelling" van de stad af te wenden Deze onrust is in Straatsburg ontstaan nadat de Deense voor zitter van de economische com van de sedert enkele jaren ge voerde actie. Er wordt namelijk al lang gesproken over de moge lijkheid van een samensmelten van het algemene secretariaat van de Raad van Europa met de organisatie voor Europese econo mische samenwerking in Parijs Boven de Noordzee is thans een storingsgebied aangekomen dat dinsdag in het grootste deel van ens land regen veroorzaak te. Hoewel deze plaatselijk vrij lans duurde, waren de neerslag hoeveelheden toch nergens gro ter dan twee millimeter. Het ge noemde storingsgebied blijft nog enige tijd in onze nabijheid, zo dat ook woensdag plaatselijk en kele buien moeten worden ver wacht bij ongeveer dezelfde tem peraturen als dinsdag. In de algemene luchtciroula tie voltrekken de veranderingen zich momenteel maar zeer lang zaam. Boven Zuid-Rusland ligt een hogedrukgebied, dat via Duitsland en Scandinavië tot ir, Noord-Rusland tameliik zacht c- BBL „PWBWPB... lucht heeft aangevoerd. Een an- missie van de raadgevende ver- der eveneens krachtig hogedruk- gadering. Per Federspeil, een eer. gebied wordt boven Canada aan- ste officiële stap had gedaan om getroffen. tot een verhuizing van het appa Samen met een Oceaandepres- raat naar Parijs te komen..Hij sie heeft het in de omgeving In de Chinese provincie Hoe pen zijn fossielresten van een Pekingmens gevonden, die een half miljoen jaar oud zijn. Militaire censuur in Indonesië Het hoofd van de afdeling te lecommunicatie van het hoofd bestuur van de post-, telegraaf en telefoondienst in Bandung, Raden Samdjun, heeft dinsdag verklaard, dat de militaire auto riteiten een censuur hebben in gesteld op briefpost, interlocale telefoongesprekken en telegram men. Hij zeide, dat hem dit was ge bleken uit berichten, die hij van postkantoren in verschillende delen van het land had ontvan gen. De communistische federati- sche federatie van vakvereni gingen „Sobsi" heeft in een tele gram aan de militair comman dant van Zuid-Sumatra, luite nant-kolonel Barliën, krachtig geprotesteerd tegen de arresta tie van zeven plaatselijke Sobsi- leiders, die ervan worden be schuldigd de 24-uursstaking, wel ke de vorige week uit protest te gen het militaire bestuur van Barlian werd gehouden, te heb ben georganiseerd. heeft bij de voorzitter van de assemblée, de Belg Dehousse, oen voorstel ingediend in die richting en dat is thans aan de afgevaar digden van de vergadering thuis gestuurd. Door dit voorstel is een sedert jaren in brede kringen in de assemblée levend probleem tot actualiteit gekomen. Straatsburg werd in 1949 tot „hoofdstad van Europa" gekozen omdat het door zijn historische en geografische positie min of meer als een sym bool van de Europese eenwor ding zou kunnen gelden. Er is geen twijfel aan of nog altijd gel den deze argumenten voor een belangrijk deel der vergadering, ook al zijn vele malen bezwaren gemaakt tegen de praktische i moeilijkheden van de vorming HresKens van een Europees centrum in een niet zeer gunstig gelegen provin ciestad. Hoewel het voorstel van de heer Federspeil om de raad gevende vergadering reeds op korte termijn naar Parijs te ver plaatsen in eerste aanleg niet veel kans op aanvaarding schijnt te maken een duurzame ver plaatsing zou bovendien slechts door een besluit van de minister raad kunnen plaats vinden is van New Founaland sneeuwstor men veroorzaakt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Blit, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen. Vrij veel bewolking met plaat selijk regen of regenbuien. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde tem peraturen. DONDERDAG 28 MAART. Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.20 12.46 0.55 121 1.35 2.01 1.45 2.11 ZON MAAI op onder op onder Maart 28 6.27 19.08 5.01 1625 J 29 6.25 19.10 5.21 17.30 30 6.22 19.12 5.41 18.36 6.20 19.14 6.01 19.43

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1