bedrijf Eerste Nederlandse kernreactorlaboratorium dit jaar DE WERELD VAN WEEK TOT WEEK in KRUIDENKRACHT! IwV de KEMA Het verbreken der overeenkomst tussen tandartsen ziekenfondsen en De briefwisseling tussen Adenauer en Boelganin AGENDA Gemeenteraad van Hulst Verklaring van Nehroe TWEEDE BLAD Dinsdag 26 maart 1957 12e jaargang no. 4023 Onderhoud met de directeur van In de loop van dit jaar zal 't eerste Nederlandse kern reactorlaboratorium, dat te Arnhem op het terrein der KEMA (N.V. tot Keuring van Electronische Materia len) wordt opgericht, in ge bruik worden genomen, al dus deelde de directeur dezer instelling, prof. ir. J. C. van Staveren desge vraagd dezer dagen aan het ANP mede. Voorgeschiedenis Studiecommissie elektriciteitsbedrijven C.B.T.B-bondsdagen ZUID-AFRIKA Sneeuwstorm in de Verenigde Staten De staking in de Britse metaal-industrie. Verklaring van Poolse en Britse communisten Proefneming in oerwoud mislukt. STAKING IN TRIEST. Aartsbisschop Makarios ABDIJSIROOP: Torenbouw der Si. Willibrordusbasiliek gegund Roos Bed Dood? Koning Dankbaar Olifant Confetti Jazz-koning Ondergronds Succes Toilet Bedekking Bedoeld laboratorium, zo ver volgde prof. Van Staveren, is de realisatie van een onderdeel van de plannen van het reactorcen trum Nederland, ,dat de KEMA opdracht heeft gegeven te trach ten een eigen Nederlands type reactor tot ontwikkeling te bren gen. Deze reactor, die geconstru eerd wordt volgens de denkbeel den van prof. dr. J. J. Went hoofdnatuurkundige bij de KEMA draagt de naam van „suspen siereactor". Het wordt een proto type voor een reactor, die be stemd is voor energieproduktie. Over de resultaten daarvan kan natuurlijk op het ogenblik nog niets worden, gezegd. In het begin van het onderhoud had prof. Van Staveren er aan herinnerd, dat de stichting voor fundamenteel onderzoek der ma terie (F.O.M.) zich hier te lande het eerst voor de kwestie der kernenergie had geïnteresseerd en ook de samenwerking op dit gebied met Noorwegen tot stand had gebracht. Parallel daaraan legde de KEMA in opdracht van de electriciteitsbedrijven, die ook perspectieven zagen in de vreed zame toepassing der atoomener gie, de nodige contacten. Dit alles leidde in juli 1955 tot de oprich ting van de stichting Reactorcen trum Nederland, waarin verte genwoordigd zijn: de Staat der Nederlanden, de wetenschap (ge representeerd in de F.O.M.), het bedrijfsleven en de elektriciteits bedrijven. Dat deze vier groepen het reac torcentrum Nederland in het le ven riepen, sproot voort uit de wens om zo veel mogelijk alle op het gebied van deze nieuwe tech niek in Nederland te verrichten werkzaamheden te coördineren en samen te bundelen. Het reac torcentrum Nederland werkt met een kapitaal van 28.000.000. De staat zal daarvan 14.000.000 bij dragen, daar hij ook voor de F.O.M. zal opkomen. Het bedrijfs leven en de elektriciteitsbedrijven storten elk 7.000.000. De jaar lijkse exploitatiekosten, die in de toekomst nog sterk zullen stij gen, belopen met inbegrip van ons aandeel in het Noorse werk thans reeds 1.700.000. Zoals bekend, zal het reactoren centrum Nederland ook een kern reactorlaboratorium bouwen, maar de daar op te stellen reac tor zal van een geheel ander type zijn. In dit laboratorium namelijk zal een „hoge fluxreactor" wor den geplaatst, die als een daar voor onmisbaar hulpmiddel zal dienst doen bij het uitvoeren van onderzoekingen op het gehele gebied van de toepassing der kernenergie. De derde reactor hier te lande zal opgesteld worden ten behoe ve van het gehele Nederlandse onderwijs bij de technische hoge school te Delft. Deze reactor, de „Bassinreactor" geheten, zal in de loop van dit jaar op de expo sitie „Het Atoom," te Amsterdam voor het publiek te bezichtigen zijn. Hoewel de elektriciteitsbedrij ven bij de uitvoering van het kernfysisch werk in Nederland, zowel bij dat van de Kema als bij dat van het reactorcentrum ten nauwste betrokken zijn, zo hebben zij aldus ging prof. Van Staveren verder onlangs een studiecommissie in het leven geroepen, die zal nagaan in hoe verre, vooruitlopende op het eigen nationale werk, wellicht in het buitenland bereids ontwikkel de kernreactoren voor energie produktie voor toepassing in Ne derland in aanmerking zouden kunnen komen. De moeilijke situatie op het ge bied van onze kolenvoorziening (veertig procent van de door de elektriciteitscentrales verstookte steenkolen moet uit Amerika ko men) maakt het gewenst, ja zelfs noodzakelijk om naar andere bronnen voor de voorziening in onze energiebehoefte om te zien. De toepassing van kernreactor centrales in Engeland en straks ook in Amerika, heeft doen zien dat van deze techniek wellicht hulp is te verkrijgen, in verband waarmede het dan ook ten zeer ste moet worden toegejuicht, dat ook op dit punt aan de buiten landse ontwikkeling alle aan dacht zal worden geschonken, aldus prof. Van Staveren. (Adv.) In kruiden zit de kracht van de na tuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoals: moe heid, hoofdpijn, puistjes, verstop ping, vale teint, enz., zijn het ge volg van onnatuurlijke leefwijze. Behoud Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, kruiden thee. Verkrijgbaar bij Uw apothe ker of drogist 1,79 per groot pak, voldoende voor maanden. De nationale C.B.T.B.-bonds dagen zullen ditmaal in Arnhem worden gehouden en wel van 24 tot en met 26 juni. Op maandag avond 24 juni is de huishoudelij ke vergadering, op dinsdag 25 juni de grote bondsdag en op woensdag 26 juni de excursie. De Gelderse Chr. boeren en tuin- dersbond treedt als ontvangende organisatie op. Blanke en niet-blanke studen ten hebben zondagavond in de Zuidafrikaanse stad Port Eliza beth een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij het wetsontwerp van de rege ring kritiseren dat minister Ver woerd van naturellen zaken machtigt colleges te laten geven, welke alleen voor naturellen zijn bestemd. De studenten geven er uiting in van hun „strengste afkeuring" van de aanval der regering op de Zuidafrikaanse universiteiten. Ongekend zware sneeuwstor men voor deze tijd van het jaar hebben in vijf Amerikaanse sta ten minstens vier mensenlevens geëist, verscheidene plaatsen van de buitenwereld afgesneden en het verkeer ontwricht. Een aan tal mensen wordt vermist. Op vele plaatsen in Oost-Co- lorado, West-Nebraska, Kansas, Oklahoma en Texas liepen auto's vast in opgewaaide sneeuwho pen. Ten westen van Dodge City in Kansas strandde de „Grand Canyon'-expres, die op weg was naar Chicago. Er is een werk- trein uitgezonden om de 139 pas sagiers van de expres op te ha len. Elders in Kansas zijn nog twee treinen, met in totaal 300 passagiers, in de sneeuw vast gelopen. In talrijke metaalfabrieken in Groot-Brittannië is zaterdagoch tend een staking begonnen om eisen voor loonsverhoging van 10 procent kracht bij te zetten.- Vrijwel alle soorten bedrijven, verspreid over het gehele land, zijn door de actie getroffen. In het gebied van de Mersey betreft de staking vooral de vliegindus- trie, waar in totaal meer dan 20.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. De Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft in een schrijven aan kanselier Adenau er van West-Duitsland, dat za terdag is gepubliceerd, handels besprekingen op regeringsniveau tussen West-Duitsland en de Sow- jet-Unie voorgesteld, die de vol gende maand in Moskou of Bonn zouden moeten beginnen. De brief is woensdag j.l. door de Russische ambassadeur in Bonn overhandigd en is een ant woord op de brief van Adenau er aan Boelganin van 27 febru ari. Hoewel de brief vriendelijk van toon is, klaagt Boelganin, dat on langs gehouden redevoeringen van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brenta- no, „de betrekkingen tussen onze staten in geen enkel opzicht hel pen verbeteren." Hij betreurt voorts, dat West Duitsland nog steeds weigert de Oostduitse regering te erkennen en herhaalt, dat hereniging van Duitsland alleen kan worden be reikt door overeenstemming tus sen Oost- en West-Duitsland. Boelganin spreekt daarentegen tevredenheid uit over de identi teit van de Russische en Duitse opvatting omtrent de noodzake lijkheid van het doen van con crete stappen om de betrekkin gen tussen beide landen te ver beteren en uit te breiden. „Wij zijn thans aan beide zijden van mening, dat er spoedig be sprekingen op regeringsniveau moeten beginnen over de regeling en uitbreiding van de handelsbe trekkingen tussen onze beide landen. Ik neem deze gelegen- De leidérs van de Britse en Poolse communistische partij hebben na beëindiging van hun besprekingen zondag te War schau een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Beide par tijen spreken zich daarin uit te gen werktuigelijke toepassing van ervaringen van de andere partijen en socialistische landen en tegen de herleving van het militarisme in West-Duitsland, met name tegen de uitrusting van het bondsleger met kernwa pens. Zij zijn van mening dat de gemeenschappelijke markt en Euratoom gunstige omstandighe den voor Duitse monopolies scheppen. Men verklaart voorts o.m. het antisemitisme en de ras sendiscriminatie te zullen be strijden. heid te baat om te verklaren, dat de Russische regering bereid is dergelijke besprekingen in Mos kou, of Bonn in april te openen, mits deze datum uw regering schikt." Boelganin zegt het met Adenau er eens te zijn, dat aangelegen heden van wetenschappelijke en technische samenwerking het eerst met vrucht langs diploma tieke weg kunnen worden onder zocht." Ten aanzien van Westduitslands lidmaatschap van de Navo en de Duitse hereniging zegt Boelga nin, dat de opvattingen hierover blijven verschillen. De proefneming van een expe ditie in Kameroen om na te gaan hoe en hoelang in het oerwoud terechtgekomenen 't kunnen uit houden, is mislukt. De leden van de expeditie „noodgeval", onder leiding van Claude Chapeau, wa ren van plan geweest een maand lang op geconserveerd voedsel en de opbrengst van jacht en vis vangst te leven. Men heeft het echter niet zolang uitgehouden. Elf leden van de groep zijn naar het ziekenhuis te Yaoende ge bracht. Als er geen oplossing wordt gevonden voor die moeilijkheden tussen de tandartsen en de zie kenfondsen zullen de verplicht verzekerden per 1 april a.s. aan hun tandarts moeten betalen: voor b.v. het trekken 2 gld, een vulling 4.25 gld, halfjaarlijkse controle 1 gld en voor een volle dige protese 95 gld. (Deze rege ling geldt niet voor Amsterdam, waar de behandeling in centra der ziekenfondsen geschiedt). Af gewacht zal moeten worden in hoeverre de ziekenfondsen bereid zijn aan de hand van de door de tandarts afgegeven kwitantie te rugbetaling aan de verzekerde te doen, zo is maandagmorgen na mens de Nederlandse maatschap pij tot bevordering der tandheel kunde op een persconferentie medegedeeld. Met leedwezen wordt deze ont wikkeling van de moeilijkheden door de maatschappij zelf aange voeld aldus het hoofdbestuur en men hoopt, dat de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in staat zal zijn wegen aan te geven waarop overeen stemming kan worden bereikt tussen de partijen. Een verant woorde honorering waarop goede tandheelkundige verzorging kan worden gegeven is door de zie kenfondsen niet aanvaard, even min als de door de maatschappij voorgestelde arbitrage. Van de tandartsen, die medewerking ver lenen aan de ziekenfondsen heeft zich 97 pet uitgesproken, dat het zo niet langer voort kan gaan. De schooltandverzorging wordt ook na 1 april normaal voortgezet. De grootste moeilijkheid lag op het gebied van de normatieve ar beidstijd, een belangrijke factcor, die een directe invloed heeft op de wijze waarop de tandheelkun dige verzorging wordt uitge oefend. Tandarts is lichamelijk en geestelijk een zwaar beroep en aldus het hoofdbestuur er moet een limiet aan de prestatie mogelijkheid zijn. De Mij. is be langrijk tegemoet gekomen aan de wensen van de ziekenfondsen. Wel werd overeenstemming tus sen partijen bereikt over de nor matieve netto-honorering (dus zonder kosten door Mij. ge raamd op ca 10.000 gld) van 18.500 gld per jaar, bij een volle dige ziekenfondspraktijk (dit komt echter praktisch echter niet voor), doch niet t.a.v. het aantal verrichtingsuren. De ziekenfond sen stelden voor 1890 uur per jaar met 25 cent per verrichtings minuut en de maatschappij 1728 uur per jaar met 27,64 cent per verrichtingsminuut. De Mij. was bereid daarop in verband met de economische situatie een tijdelij ke korting toe te staan. In beide voorstellen waren de z.g. voorbe reidingsuren niet ingecalculeerd. Nadat in 1955 een commissie van overleg was ingesteld na het toen gerezen conflict duurde het overleg een paar jaar waarbij men praktisch tot overeenstem ming kwam t.a.v. een kleine uit breiding van de tandheelkundige zorg. Tegelijkertijd was men het er over eens, dat een zekere prio riteit moest worden aangebracht door de verzorging in de richting van de jeugd te verschuiven. Doch tenslotte bleek, dat men over de honorering niet tot over eenstemming kon komen. Bij een te lage honorering aldus het hoofdbestuur bestaat het gevaar, dat men te snel moet gaan werken met alle gevolgen van dien. In het laatste voorstel van de ziekenfondsen was voor het trekken 'n bedrag van 1,27, vullen ƒ3,55 en voor een zenuw behandeling 11 en voor een pro tese ƒ36,84 gesteld. Voor de tand heelkundige verzorging als on derdeel van de ziekenfondsver strekkingen wordt per jaar ca 30 miljoen gulden uitgegeven. De staking bij alle overheids diensten in Triëst, die reeds 19 dagen duurt, zal onbeperkt wor den voortgezet, zo hebben de ver tegenwoordigers der vakbonden besloten. De staking gaat om looneisen. De water-, gas- en elek triciteitsvoorziening is gestag neerd. Men gelooft, dat aartsbisschop Makarios, die naar de Seychellen is verbannen, de Britse eis, dat hij voor vrijlating de geweldple ging op Cyprus afkeurt, voor waardelijk heeft Ingewilligd, al dus wordt in welingelichte krin gen te Nicosia verklaard. Zijn antwoord zou zaterdag in Londen zijn ontvangen. Hij zou de volgende voorwaarden hebben gesteld: 1. Hij zou de „pacificatie van Cyprus" alleen „aanbevelen", na dat hij zou zijn vrijgelaten. 2. Alle militaire operaties te gen de verzetsorganisatie Oka zouden officieel moeten worden afgelast, daar hij anders niet voor een duurzame vrede zou kunnen instaan. neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. AKKER SIROOP DINSDAG 26 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Carmen Jones". Lokaal Bethel. 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „La Strada". WOENSDAG 27 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Carmen Jones". Bovenzaal hotel „Des Pays Bas", 7.30 uur: Historische lezing over oud-Terneuzen. Simavi-kollekte. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „La Strada". De Zuidafrikaanse regering heeft bekendgemaakt dat in de afgelopen zes jaren meer niet- blanke studenten in het buiten land hebben gestudeerd dan ooit onder vroegere regeringen. Tot op heden verlieten 198 Ban toestudenten de unie om elders te studeren. Vijfenzestig hier van zijn, na hun graad behaald te hebben, inmiddels weer naar Zuid-Afrika teruggekeerd. Vk Een luchtvaartonderneming in Kaapstad heeft een concessie verkregen om op commerciële basis vliegtuigen te verhuren voor het opsporen van tuna's en zwaardvissen ten behoeve van zeesportvissers. De vliegtuigen zijn voorzien van de modernste uitrusting. Radiografisch wor den de sportvissers op de hoog te gebracht van de plaatsen, waar de vissen zich ophouden. Het Midden-Oosten is volgens Nehroe „nog steeds het moeilijk ste en potentieel gevaarlijkste gebied, ondanks de vorderingen die in de richting van een rege ling zijn gemaakt". Wat de Ei- senhower-leer en het Sow jet- plan voor het Midden-Oosten betreft verklaarde hij, dat men „met voorstellen die in een at mosfeer van vrees en verden king gedaan worden, niet ver komt, omdat maar weinig men sen ze als bonafide aanvaarden. De toestand is ernstig genoeg, aldus Nehroe, om een persoon lijke bespreking tussen de Ame rikaanse en de Sowjet-leiders over 't Midden-Oosten te recht vaardigen. Polen is in de afgelopen vier maanden een voorbeeld van het proces van liberalisatie en de mocratisering in Oost-Europa geweest. Zo besloot de premier. Dat proces wordt door India en vele andere landen toegejuicht, omdat het „de natuurlijke ma nier is om ontspanning en gro tere soepelheid tot stand te brengen". De Indiase premier, Nehroe. heeft maandag in het parlement in Nieuw Delhi verklaard, dat er aanwijzingen zijn dat wellicht een bevredigende oplossing van het Suezvraagstuk gevonden kan worden die de Egyptische soeve reine rechten en de belangen van de internationale gemeenschap verzekert. Nehroe riep de leiders van de Ver. Staten de Sowjet-Unie op gezamenlijk hun plannen voor beveiliging van de vrede in het Midden-Oosten te bespreken. Het is een mijlpaal in de ge schiedenis der stad Hulst nu alles geregeld is voor de bouw der St. Willi'brordusbasiliek-toren. Dezer dagen is de financiële goedkeu ring voor een bedrag van ƒ397.000 verkregen, aldus de burgemeester toen dit punt aan de orde kwam. De onderhandse aanbestedingen aan de firma Woudenberg, Schokbeton en Gie terij Holland zijn nu een voldon gen feit. Men kan nu aan het werk. Nadat de voorzitter met het ge bruikelijke gebed de vergadering had geopend werden zonder op of aanmerking de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Een voorstel tot ontgraving der oude Dubbele Poort kende een algemene goedkeuring. Hulst zal als dit werk gebeurd is weder om een bezienswaardigheid meer bezitten. De Stichting Matthaus Passio- ne kreeg wederom zijn jaarlijkse subsidie toegewezen, evenals de St. Raboudsstichting te Nijme gen. Eervol ontslag werd verleend aan dokter P. J. N. de Gier als gemeentearts met dank voor de bewezen diensten. Ook aan de heer H. A. J. Me- hauden werd eervol ontslag ver leend als klokkenist der gemeen te Hulst. In zijn plaats werd be noemd A. J. H. Mehauden. Punt 15 der agenda was een Voor de twaalfde keer (altijd in maart) ontving de heer Rayon, ambtenaar ter secretarie te Antibes, een briefje met de woorden: „Leg in 's hemelsnaam een roos op het bed. van Rudolf; u zult ervoor worden be loond." En voor de twaalfde keer heeft de heer Rayon het briefje verbrand. Het bed waarom het hier gaat is dat van de in 1925 overleden filmheld Ru- dolf Valentino. Het staat in de slaap kamer van de heer Rayon, maar ver minkt, want hij moest er een flink stuk afzagen om het zijn huis binnen te krij gen. Want de betoverende Rudolf had eigenaardige hobbies. Hjj sliep in een slaapkamer tweemaal so groot als de salon van de deftigste baron, onder zwarte lakens, met goudbrocaat bestikt, in een bed dat de vorm vhn een schip had en een lengte van 3 meter 65. Hij was echter niet de enige zonder ling in huis. Zijn vrouw, met wie hij wel eens samenwoonde, hield het ook op zwart en droeg altijd een lange japon in die kleur met zilveren sterren erop. Zij baadde zich niet in gewoon water maar in Keuls nat (Eau de Cologne), knipte nooit haar nagels (blijkbaar in navolging van de Chinese mandarijnen), at alleen maar kaviaar, dronk alleen maar champagne en wijdde de tijd die haar dan nog restte aan een soort zwar te magie in een vertrek met bloedrode muren. Waarschijnlijk had ze het daar aan te danken, dat de miljoenen aan bidsters van de mooie Rudolf haar na het huwelijk met hem van betovering beschuldigden (maar mag een vrouw een andere vrouw dat kwalijk nemen?). In Antibes vermoedt men, dat degene die jaarlijks in maart (wanneer overal de katten krol3 worden) het briefje aan de heer Rayon stuurt, een lid is van een der verenigingen van Amerikaanse da mes, die bij de dood van Valentino zwoeren over hem te zullen rouwen tot aan het eind hunner dagen... En zij die het hoofd schudden als zij horen van de exaltatie der hedendaag se Amerikaanse meisjes over de vorig jaar verongelukte James Dean, kunnen dus gerust zijn: er is niets nieuws onder de zon, toén was het Rudolf, nü Jimmy. Thats all. De helderziende, die destijds de datum van de dood van president Roosevelt heeft voorspeld, zegt dat president Nasser van Egypte op 10 mei a.s. zal overlijden. Zalig de onwetenden: in een voorstad je van Parijs is bij een enquête aan het licht gekomen dat 3 procent van de dienstplichtigen in de mening verkeert dat Frankrijk nog steeds door een koning wordt geregeerd. Een der grafstenen op het Parijse kerkhof Père Lachaire vermeldt als op schrift: „Aan mijn echtgenoot, gestor ven na één jaar huwelijk. Zijn dank bare echtgenote." In India is een plotseling gek geworden olifant tegen een rijdende trein aange lopen. De locomotief kantelde door de schok en verbrijzelde de kop van het dier. In de kerk te Aspley in Engeland mogen de bezoekers bij een huwelijksinzegening confetti strooien mits ze deze zelf na afloop weer opruimen. Bij zijn toernee door Thailand heeft het orkest van Benny Goodman een hele nacht aan een stuk doorgespeeld met als saxofonist de koning zelf. „Hij heeft een groot talent", zei Goodman na af loop. Te New York is aan het licht geko men, dat zeven dames dag en nacht in de ondergrondse leven. Ondervraagd, verklaarde een van haar, mevrouw Dora Peck, 72 jaar, dat ze om 6 uur werd gewekt door de aankomst van de eerste trein. Om 7 uur nam ze haar ontbijt aan een der buffetten van de onder grondse. Daarna bracht ze de morgen door met slenteren langs de etalages van de ondergrondse perrons, 's Middags pikte ze een bioscoopje in het onder grondse theater, 's Avonds dineerde ze in het ondergrondse restaurant en daar na ging ze slapen waar? wel, op het toilet! Het leven in de ondergrondse is zo fascinerend, verklaarde een der andere dames tegen de rechter, dat ik het niet graag wil opgeven. Ze deed het niet uit armoede, ze had 5000 gulden bij zich toen ze werd gearresteerd, méér dan do rechter zelf bezat, zoals deze verklaarde. De nieuwste film van Cecil B. da Mille heeft sinds de première, nu negen weken geleden, reeds dertien miljoen gulden opgebracht. De titel luidt: De tien geboden. Archeologen in Arabii, die opgravingen doen naar een koningsgraf, stuitten in plaats daarvan op 3000 jaar oude toiletten voor zien van stromend water. Dus alweer; er is weinig nieuws onder de zon. „De architecten bedekken hun vergis singen met klimop, de dokters de hunne met aarde en de vrouwen de hare met mayonnaise", lezen Blanc". we in „Noir et voorstel tot uitbaggeren der Bin nenvest, gelegen tussen de Ba- gijnepoort en de stalen damwand. Dit werd goedgekeurd. Een voorstel tot aankoop van diverse percelen grond voor het uitbreidingsplan West bracht veel discussies met zich mede. De heer Warnier kon zich niet ver enigen met de prijs die voor deze grond wordt betaald. Hij vond deze te hoog. De heer Warnier had liever een andere weg van onderhandelen gezien van de ge meente met de eigenaars zelf. Nu deze schatting is geschied door de Commissie Van Noten komen er zeer hoge prijzen uit de bus. Het is de laatste bouwgrond die Hulst kan kopen voor zijn uit breiding. Als men bekijkt wat door de toekomstige bouwers in andere wijken van Hulst reeds is betaald, kan de voorzitter zich met deze prijs toch verenigen. Er is zeer veel vraag naar grond voor te bouwen middenstands woningen. Men heeft zelfs meer aanvragen dan grond. Wat de prijs betreft wil de voorzitter lie ver in een besloten zitting behan deld zien. Het debat over de grondprijs wordt hierna besloten. Als punt 17 kwam het voorstel tot afbouw van de St. Willibror- dus-toren. De heer Warnier nam hierover het woord. Hij bracht dank aan B. en W. voor het vele werk dat is verricht om dit voor elkaar te krijgen. Van de ANWB was er een rap port binnengekomen over het verkeer door Hulst. Er zou een eenrichtingsverkeer komen voor diverse plaatsen en straten. De heer Van Arenthals kon zich hier mede niet verenigen. Hij bracht naar voren dat de toeristen straks Hulst zullen mijden door al die bordjes en verboden. Ook de heer Willemstein was er tegen. Stoplichten zouden toch ook afdoende zijn. Ook de mid denstand is tegen omlegging of éénrichtingsverkeer. De zaak zal nader worden bezien door B. en W. Het Reinaert comité verzocht aan de tentoonstelling die wordt gehouden tijdens de Reinaertda- gen de naam stedelijke te verle nen. Diverse raadsleden waren er tegen. B. en W. steunen het voorstel om meer cachet te ge ven aan de tentoonstelling. Het voorstel kwam tenslotte in stem ming en werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemden de wethouders en de heer Wil lemstein. Er was een schrijven binnen gekomen van de heer W. Colsen om een afrastering te plaatsen voor de eenden die in de wateren der vest zwemmen in het stuk tussen Dubbele Poort en de Gas fabriek. De heer Warnier stelde voor hiervoor van gemeentewege een bedrag te voteren van ƒ300. Het voorstel werd na diverse op- en aanmerkingen tenslotte in stem ming gebracht en aangenomen met 7 vóór en 3 stemmen tegen. Hierna gaat de raad in beslo ten zitting over.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5