BINNENLANDS NIEUWS RECHTSZAKEN Pleidooi tegen in de zaak De Braai De landbouw in het brandpunt belangstelling der BEURSOVERZICHT Hilary op eigen wieken Verdediger eist vrijspraak „RENDEZ VOUS TE FRANK FORT" DOOR GUUS JANSEN GELAAKT Nieuwe emigratieovereen komst met Australië Prijsvraag voor de opbouw van Berlijn NABEURSKOERSEN. Westduitse oorlogsschepen voor de NAVO In de algemene vergadering van de Veenkoloniale Boeren bond te Veendam heeft de heer B Heringa, directeur van de binnenlandse economische land- bouwaangelegenheden van het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, maan dag gesproken over „De land bouw in het brandpunt van de belangstelling". Over de gemeenschappelijke markt sprekend zei de heer Heringa, dat de beperkende be palingen, die met name geduren de de overgangsperiode van kracht zullen zijn, voor de Ne derlandse landbouw bezwaren kunnen opleveren, maar de vor ming van deze gemeenschappe lijke markt heeft ten doel in de eerste plaats daar te produce ren, waar de omstandigheden daarvoor het meest geschikt zijn. De bepalingen, die van kracht zullen zijn gedurende de overgangsperiode, beogen een te snelle doorwerking van dit prin cipiële streven te belemmeren Onze actieve medewerking zal er op gericht moeten zijn de be palingen voor de landbouw voor de verdere toekomst zodanig uit te werken, dater inderdaad plaats komt voor een gezonde levenskrachtige landbouw in West-Europa. Wij mogen het volste vertrouwen hebben, dat de Nederlandse landbouw in dit bestel een redelijke positie zal kunnen verkrijgen, aldus spr. Door daling van de wereld marktprijzen en stijging der produktiekosten hebben de ga rantieprijzen in toenemende mate de werkelijke ontvangsten van de boeren bepaald. Het ka rakter van de garantieprijzen on dergaat in zulke omstandig heden een wijziging en een aan passing daaraan wordt noodza kelijk, zo zeide de heer Heringa. Als de prijsontwikkeling voor een overgroot deel van de pro- iukten van het bedrijf het kos tenniveau benadert of zelfs •laaronder blijft, zoals momen teel het geval is, dan zijn er voor de boer onvoldoende uit wijkmogelijkheden en moeten relatief hogere garantieprijzen worden aanvaard. Hetgeen niet wegneemt dat, wanneer de prij zen niet meer op een zodanig I niveau kunnen worden vastge steld, dat de produktie zich zo goed mogelijk gaat aanpassen aan de behoefte, andere maat regelen daarvoor zullen moeten worden genomen. Uitvoerig behandelde de heer Heringa vervolgens de wijzigin gen in de berekening van de kostprijzen, die de basis vormen voor de garantieprijzen. Over de grondrente merkte hij daarbij op, dat zodra er als gevolg van het ingrijpen van de overheid geen vrije uitloop van de prijzen bestaat, zoals b.v. bij tarwe, sui kerbieten en consumptiemelk bij de vaststelling van de hoog te van deze prijzen rekening zal moeten worden gehouden met een hogere grondrente dan in de minimum-garantieprijzen. De beslissing van de regering ten aanzien van de grondrente leidt er toe, dat de totale ver hoging van de vergoeding voor grond en gebouwen lager zal zijn dan de verhoging van de vergoeding voor grond en ge- bouwen lager zal zijn dan de verhoging van de gebouwenlas- ten in deze calculatie. De in druk wordt daardoor gewekt dat de verhoogde lasten, voort vloeiende uit de gebouwen, ten dele worden afgewenteld op de waardering van de grond. Deze stelling, aldus spr., is niet juist, zoals gebleken is bij de vaststel ling van de vaste prijzen voor tarwe en suiker, waarbij met een hogere grondrente rekening is gehouden, omdat de vrije uit loop van de prijzen voor deze produkten ontbreekt. Indien in dit geval geen rekening was gehouden met een hogere grond rente, dan zou inderdaad een deel van de gebouwenlasten zijn afgewenteld op de landpacht. Het landbouwbeleid, zo ging spr. verder, moet er steeds reke ning mee houden, dat een be langrijk deel van onze produk ten een plaats moet vinden op de buitenlandse markt. Er kun nen zich omstandigheden voor doen, die een export met verlies alleszins motiveren, maar voor al dan dienen wij ons steeds af te vragen of de produktie-om- vang in Nederland wel de juiste is. We moeten steeds zoeken naar uitwijkmogelijkheden om de verliezen zo gering mogelijk te doen zijn en zullen daarbij in bepaalde gevallen tot de conclu sie moeten komen, dat een pro duktie moet worden ingekrom pen of in elk geval niet moet worden uitgebreid. Dit probleem zal in de naaste toekomst nu de garantieprij zen worden verhoogd en daar mede het gevaar van een on evenwichtige produktie van be paalde voortbrengselen van de landbouw sterker naar voren komt in versterkte mate de aandacht opeisen, inzonderheid ten aanzien van de melk en de varkens. Hierbij gewaagde spreker van het S.E.R.-rapport over het ga- rantiebeleid van de melk. Zowel de bevestiging van de juistheid van het melkprijsbeleid door middel van een minimum garan tieprijs voor alle melk en een verrekenprijs voor de consump tiemelk, als de gedachte, dat een verdergaande uitbreiding van onze melkproductie zeker niet onder alle omstandigheden is verantwoord, zijn als positie ve elementen aan te merken en zouden z.i. in landbouwkringen meer instemming hebben mo gen ondervinden. De melkpro- duktie is aanmerkelijk groter dan de reële afzetmogelijkhe den, zodat het zeer zeker gemo tiveerd is, dat diepgaande studie zal worden gemaakt van de mo gelijkheden tot aanpassing door inkrimping van de produktie. De heer Heringa betoogde tenslotte, dat het bepaald niet onder alle omstandigheden no dig en gewenst is de nationale garantieprijzen op te trekken tot een niveau, dat noodzakelijk is voor de duurst werkende ge bieden. In Nederland wordt dan ook gaandeweg het systeem van verschillende garantieprijzen voor één produkt ingevoerd. POGING TOT BEHOVING IN ROTTERDAM ,Geef nou maar op; ik heb een revolver", hoorde een agent van politie te Rotterdam zaterdag nacht in het Museumpark boven veel lawaai uit roepen. Even la ter zag hij twee jongens een oudere op de grond liggende man „bewerken". Het drietal werd meegenomen naar het politiebu reau, waar de 19-jarige classifi ceerder R van V. en ue 21-jarige matroos *1. K., beiden uit Rotter dam, toegaven, dat zij de andere man hadden willen beroven. Het was een 50-jarige koopman uit het oosten van het land, met wie de classificeerder die avond ken nis gemaakt had. Zij bezochten samen enige café's, en tenslotte nam Van V. hem meer naar het Museumpark. Daar had de ma troos zich volgens afspraak reeds verborgen. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Voor het landgerecht in Mad- jalengka, West-Java, heeft de verdediger van de heer Hendrik de Braai, wien subversieve acti viteit tegen de Indonesische re publiek ten laste is gelegd, maan dagmorgen zijn pleidooi uitge sproken, aan het einde waarvan mr. L. Lips uit Bandung v rij- spraak voor beklaagde eiste. Mr, Lips begon zijn pleidooi toet verwijzing naar een brief van de Indonesische vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties, mr. Soedjarwo Tjondonego- ro. aan de voorzitter van de Ver. Naties, waarin hij positief ver klaarde, dat in Indonesië geen sprake is van discriminatie tus sen Indonesiërs en Nederlandse staatsburgers met betrekking tot de rechtsbedeling. Méde in verband met deze brief zeide mr. Lips diep ge schokt te zijn door de eis van tien jaar gevangenisstraf tegen de heer De Braai. Als voorbeeld noemde de verdediger de getui de a charge in deze zaak, Ka- maluddin Alias Duding, die ver volgens zijn eigen verklaring mim drie jaar compagniescom mandant van de Darul Islam is geweest, zonder daarvoor ooit ge straft te zijn. Beklaagde daar entegen, die volgens het requisi- tor zes maanden actief bij de DJ. zou zijn geweest, en dan nog maar met de rang van pelo tonscommandant, zou naar de mening van de officier een straf moeten ondergaan van tien jaar. Hoe is dit te verkla ren aldus vroeg de verdedi ger zich af. Trouwens, geen van de andere tien getuigen a char ge, die allen tussen twee en vijf aar lid van de D.I. zijn geweest, zijn daarvoor veroordeeld. Ook wees de verdediger op andere beruchte opstandelingen, wier schuld, opzet en motieven vol komen vaststaan, en op de mi nisters van de z.g. R.M.S., die werden veroordeeld tot straffen van twee tot acht jaar. Mr. Lips betoogde, dat be klaagde geen zes maanden, noch zes dagen, noch zes minuten bij de benden is geweest en on schuldig is. Vervolgens ging de verdedi ger in op de omstandigheden die beklaagde bij de politie in een kwaad daglicht hebben ge steld AGENT GESCHOPT 250 GULDEN BOETE Een hotelhouder uit de Am sterdamse Warmoesstraat, P. T., sloot op 14 december van het vo rig jaar zijn „daggie-uit" af met een schop in het gezicht van een agent van politie. Maandag morgen veroordeelde de politie rechter mr De Blécourt, hem deswege tot het betalen van een geldboete van 250 gulden, onge veer hetzelfde bedrag dat de ho telhouder op zijn feestelijke ronde door Amsterdam had ver teerd. Voorts legde mr De Blé- court hem een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen op. Om tien uur 's morgens was T. de deur uitgegaan. „Ik wou er eens even uit" luidde zijn verklaring. Om half een 's nachts, "na een lange tocht langs de Amsterdamse café's, stapte de hotelhouder in een taxi. Zijn wat onzekere gang deed bange vermoedens bij de chauffeur rijzen. „Kunt u beta len vroeg deze. „Nee", ant woordde de hotelhouder, „maar ik kan je wel een paar ringen in onderpand geven". De chauf feur klampte daarop een agent aan, en vroeg hem de man uit zijn auto te verwijderen. Toen de agent dat probeerde, schopte de hotelhouder hem in het gezicht. „Zie maar dat je me eruit krijgt, jullie zijn een stelletje stinkers", riep hij triomfantelijk vanaf de achterbank. De agent heeft hem er met behulp van de taxi-chauffeur uit gekregen, en hem met enige moeite opgeslo ten. De officier van justitie eis te tegen de hotelhouder, die in 1947 tot een gevangenisstraf van 51/2 jaar werd veroordeeld we gen het uitlokken van brand stichting, een gevangenisstraf van veertien dagen. Zover wilde de politierechter niet gaan. „Stel ,e voor, in deze bollentijd ko men al die gasten bij u, en dan zit de baas in de bak", merkte hij op. Enkele vrouwen op de publieke tribune giechelden. Een enkele blik van de breedge schouderde hotelhouder legde hen het zwijgen op. Ehrenburg verdedigt Amerikaanse kunst De Russische schrijver Ilja Ehrenburg heeft in het blad „Li- ïeratoernaja Gazeta" stelling ge nomen tegen de verklaring van «en uit de Ver. Staten terugge keerde Wit-Rus, dat „de Ver. staten geen echte nationale kunst hebben geschapen". De Wit-Rus, Alexander Kazem hek, heeft in de Ver. Staten ge wroond en is vorig jaar naar de Sowjet-Uunie teruggekeerd. Hij heeft in een artikel in het offi eiëie tijdschrift „Literatoeranaja Gazeta" zijn kritiek op de Ame rikaanse kunst geuit. Erhen'burg in een open brief aan het blad, wijst op het werk *an Whitman, Twain, London Lewis, Hemingway en Steinbeck Ook al heeft men kritiek op veel aspecten van de Amerikaanse 1. De beschuldiging door Ba den 2. Het feit, dat beklaagde aan de politie verklaarde in oktober 1952 door zijn werkgever Klap wijk te zijn ontslagen, terwijl volgens Klapwijk zelf dit ontslag in juni 1952 plaats vond; 3. Het feit, dat hij als truck- chauffeur zich gemakkelijk van en naar het gebied van de ben den kon bewegen. Vervolgens ging de verdediger in op de verschillende hande lingen, welke beklaagde ten las te zijn gelegd. Alles bijeen concludeerde mr Lips, dat generlei bewijs, noch wettig, noch overtuige, geleverd is met betrekking tot het be klaagde ten laste gelegde, en der halve a fortiori ook niet met be trekking tot de hem ten laste ge legde opzet. Mr Lips besloot zijn pleidooi met het betoog, dat alles bijeen het naar zijn mening niet moge lijk te oordelen is, dat het pri mair, secundair en subsidiair ten- laste gelegde bewezen zou zijn. Spreker meende te hebben aan getoond, dat het niet alleen on mogelijk vöor De Braai zou zijn geweest hulp aan de vijand te verlenen doch ook dat hij anders zins met de illegale bewegingen te maken zou hebben gehad. „Inderdaad wordt door de D.I- beweging enorme schade aange richt aan goederen en mensenle vens in Indonesië. Ieder behoor' „Rendez-vous te Frankfort", een kop boven een kort artikel van de radioredacteur H. Leerink in Elseviers Weekblad, en een zinsnede, waarin de schrijver op merkt, dat een Frans liedje „het proto-type" is geweest voor „Net als toen" (eert lied van Guus Jan sen, dat op het Eurov.isie-festival in Frankfort werd bekroond) hebben tot een kort geding ge leid, dat maandagochtend voor de president van de Amsterdamse rechtbank is behandeld. Guus Jansen zélf draaide in de zaal op een gramofoon de beide liedjes af. Namens eiser Guus Jansen voerde mr Th. Limperg aan, dat de beide liederen niets op elkaar lijken en dat niets minder waar is, dan dat de Nederlandse com ponist zich bij het samenstellen van het liedje op het Franse „J'ai rendez-vous avec vous" had ge baseerd. Daarom achtte hij het volkomen onjuist, „dat Elsevier mijn cliënt van plagiaat beticht" Hij verzocht de president het weekblad de verplichting op te leggen een rectificatie af te druk ken alsmede een soortgelijke rechtzetting als advertentie in diverse dagbladen te laten opne men. „Guus Jansen zit nu met de brokken", zei hij, zinspelend op Corrie Brokken, die in Frankfort het bekroonde lied heeft gezon gen. „Ik hoop, dat Elsevier uit dit kort geding lering zal trek ken". Daarbij keek hij de heer Leerink aan. Optredende voor het weekblad zinspeelde op zijn beurt mr N. J. Vonck op een „reclamestunt" van Guus Jansen. Maar het signale ren van een prototype houdt vol gens pleiter niets denigrerends in voor de componist en Elsevier heeft Guus Jansen dan ook be slist niet van plagiaat beschul digd. „Waarom wordt de Franse componist dan deelneming be tuigd?", vroeg de president mr U. W. H. Stheeman. „Dat is slechts scherts ge weest", antwoordde mr Vonck. „Enerzijds worden in het artikel tje de Nederlandse musici met hun succes in Frankfort gefeli citeerd, voor de auteur van het prototype schreef de heer Lee rink daarna zijn deelneming neer". „Het is een grapje geweest' zei de heer Leerink zelf. „Mis schien een flauw grapje, dat zijn doel voorbij is geschoten". Volgens mr Vonck was er in derdaad enige overeenkomst tus sen 't refrein van „Net als toen" en „J'ai rendez-vous avec vous' Het aantal maten, de baan van de melodie en het ritme zijn iden tiek, er is overeenkomst in het klankkarakter. Maar pleiter voer de nogmaals aan, dat dit alles niets afdoet aan de appreciatie voor het werk van Guus Jansen De uitspraak volgt op maandag 1 april a.s. Zaterdagmorgen roken perso nen van een perceel aan de Paul Krugerlaan te 's Gravenhage een gaslucht, komende uit de boven woning. Zij waarschuwden de po litie die een onderzoek instelde De politie trof in dit huis de 42 jarige bewoner S. P. B. levenloos op bed aan. Het gaskraantje aan de muur van een komfoor bleek open te staan en de slang van het kraantje naar het toestel was er afgesprongen. Laat nimmer muurkraantjes openstaan en gebruik indien mo gelijk geen rubberslangen. het enigszins eigenaardig vond dat W. zo maar op straat in het zonnetje flaneerde, terwijl hij z.i. toch eigenlijk achter de be sloten muren van de gevangenis moest zitten, vroeg daarom aan W. wat hij op straat deed. „Uit gebroken", antwoordde W. laco niek. De gevangenbewaker wist niet beter te doen dan W., die voor terugkeer naar zijn voor malige verblijfplaats niets voel de, te volgen totdat hij een poli tieagent zoq zien die zijn zorg zou kunnen overnemen. Een automobilist stopte voor het tweetal om de weg te vra gen. „De vlo" wilde de man wel van dienst zijn als hij mee mocht rijden. Toen de bestuur der van de bewaker echter ver nam, dat hij met een ontvluch te gevangene te doen had, reed hij snel weg en weer liepen ge vangenbewaarder en uitbreker broederlijk naast elkaar, de eer ste rusteloos speurend naar een agent, die maar niet op kwam dagen. Totdat de vlo blijkbaar het ogenblik gekomen vond om „een sprong" te nemen, voordat hij opnieuw gepakt werd. De be waker kon hem niet meer ach terhalen. DODELIJKE VAL VAN SCO OTERRIJDER Zondagmiddag is de 36-jarige heer G. Rooze op de Meeuwen laan in Amsterdam-Noord, rij dende op zijn scooter, dodelijk verongelukt. Door het te grooi nemen van een bocht aldus de politie reed de heer Rooze tegen de trottoirband, waarna hij tegen een boom werd geslin gerd. Met een schedelbasisfrac- tuur werd de scooterrijder naar 't Binnengasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. VROUW WAS GEHEUGEN KWIJT Omdat hij door het gezang van een krekel werd gehinderd, heeft de violist Isaac Stern zon dag een door hem gegeven open luchtconcert in Miami onder broken. Hij ging pas verder na dat men 't palmboompje, waar in de krekel zat, had wegge haald. Een 35-jarige inwoonster van Zwolle, mevr. A. G. van den B., moeder van vier kinderen is van zaterdagmiddag tot zondag haar geheugen kwijt geweest. Zater dagmiddag klaagde zij thuis te gen haar man over hoofdpijn. Zij verliet haar woning aan de Thor- beckegracht om hoofdpijntablet ten te kopen, maar kwam niet weer thuis. Na enige uren waarschuwde haar man de politie te Zwolle, die hem kon mededelen, dat in Hat- tem die middag een vrouw bij de politie was binnengelopen, die zich niet meer kon herinneren wie zij was en waar zij woonde. Zij kon zich alleen herinneren dat zij langs water had gelopen, zo ver telde zij. De vrouw was intussen naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht, terwijl zaterdag avond een extra politiebureau omtrent de vrouw via de radio werd uitgezonden. Zondagmiddag was de heer Van den B. met zijn vier kinderen bij de vrouw in het ziekenhuis. Zaterdagavond had de patiënte haar echtgenoot nog niet her kend, maar toen zij zondag door de radio in de ziekenkamer een liedje hoorde spelen, dat haaf kinderen thuis veel zingen, n.l „A soldier is a soldier" doorbrak de muur die haar herinnering om gaf. Zij herkende haar man en kinderen weer. Hoe zij in Hattem terecht is gekomen weet zij ech ter nog alijtd niet. GEVANGENBEWAKER KON „VLO" NIET TIJDIG AAN POLITIE KWIJT De vrijdagmiddag uit de Haar lemse gevangenis ontvluchte Amsterdammer F. W. is welis waar na zijn ontsnapping in Haarlem gesignaleerd maar de pogingen van politiecorpsen uit alie delen van het land hem te pakken te krijgen hebben nog geen succes opgeleverd, „de vlo", zoals hij bij de politie bekend staat, is nog steeds op vrije voe ten. Vlak na zijn ontsnapping uit de gevangenis werd deze W. toen hij in de omgeving van het gebouw De Waag in Haarlem rondwandelde, door een gevan genbewaker, die zijn vrije dag had, opgemerkt. Aangezien deze JONGEN NA AANRIJDING OVERLEDEN De 6-jarige J. W. R. uit Am sterdam is zaterdagmiddag om twee uur op de Kamerling On- nesweg in Hilversum het slacht offer geworden van een aanrij ding. De jongen stak de weg over en werd aangereden door een personenauto. Hij kreeg zware verwondingen aan zijn hoofd en is naar de R. K. Zie kenverpleging te Hilversum overgebracht en later naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht. Daar is hij in de loop van de avond overleden. Blijkens een brief van de mi nister van Buitenlandse Zaken aan de voorzitter van de Twee de Kamer is met Australië een nieuwe overeenkomst gesloten betreffende gesteunde migratie tussen de regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de regering van het gemenebest van Australië. In de toelichten de nota wordt medegedeeld dat in de komende jaren iedere Ne derlander, die aan de algemene toelatingsvereisten voldoet, on geacht zijn beroep, onder de be palingen van de overeenkomst naar Australië zal kunnen emi greren en dat Australië deze emigratie zal steunen met een bedrag gelijk aan 100 dollars U.S. per persoon. Voorts is de vorige overeen komst, die op 31 maart 1956 was afgelopen, nog op enige andere punten gewijzigd, onder meer is getracht deze een meer over zichtelijke vorm te geven. In de jaren 1951 tot en met 1955 vertrokken 58.772 Neder landse emigranten naar Austra lië. KON. OLIE WILLIG Het Damrak zette maandag de nieuwe week in met een willige stemming voor aandelen Konink lijke Olie. De olievoorraden in de Sahara schijnen alle verwachtin gen te dien aanzien verre te over treffen. De Koninklijke heeft ook daar haar belangen en dit heeft mede tot gevolg, dat Parijs gis teren weer als grote koper in de markt lag. Ook de gunstige voor uitzichten op een akkoord inzake de doorvaart door het Suezkanaal alsmede de betere verstandhou ding tussen Amerika en Enge land, droegen bij tot een vaste markt in internationale waarden. Aandelen Kon. Olie, die in de morgenuren op 175,60 openden en opliepen tot ƒ177, zetten gis Voor de opbouw van Berlijn is door de Westduitse regering en de Senaat van Berlijn een prijs vraag met prijzen tot een totaal bedrag van 120.000 mark uitge schreven, waaraan alle Europese stedebouwkundigen en architec ten kunnen meedoen. Ook Oost- Berlijn wordt in het bouwplan betrokken. De architecten moeten in de eerste plaats de vraag beant woorden, waar de regeringswijk het best kan liggen en welke verkeerswegen noodzakelijk zijn. Van de internationale jury maakt deel uit de buitengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft prof. C. van Eesteren, die in 1925 de eerste prijs won bij de internationale prijsvraag „Umgestaltung Unter den Linden". Er wordt een afzonderlijke prijs van 60.000 mark uitgeloofd voor de wederopbouw van het Rijksdaggebouw in Berlijn. termiddag in op 178, waarna nog een koers van 178,20 werd bereikt. Deze prijs maakt tegen de oude omrekening 891 pet uit en betekent een hoogterecord. De koers van 178,20 ligt ruim 3 gul den boven pariteit Amerika. Philips kon bij kleine omzet ten 3% pet hoger noteren dan vrijdag, terwijl Unilever een winst kon boeken van ca 5 pun ten. AKU verbeterde IV2 punt. Van de cultuurwaarden lag Amsterdam Rubber iets ge vraagd en was 1 pet hoger, daar entegen Deli Maatschappij een i/2 pet lager. In staatsfondsen ging weinig om. Zij waren over de hele linie fractioneel hoger. De scheepvaarthoek lag vrijwel verlaten met lagere koersen; vooral voor Stoomvaart Mij Ne derland, welk fonds 4 punten ver loor. Een en ander wordt in ver band gebracht met de vrees voor aanbod van stockdividenden. Aandelen Fridor werden niet ge noteerd. BEURSIN DICES Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 21/3 22/3 25/3 278.57 279.24 283.26 147.86 148.29 148.17 162.92 162.50 162.09 114.23 114.40 114.72 98.60 99.23 99.60 201.40 201.88 203.79 door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES De Amsterdamse effectenkoer- sen in het telefonisch verkeer van maandagavond luiden als volgt. Ter vergelijking is de offi ciële slotkoers van maandagmid dag ter beurze tussen haakjes er achter geplaatst. Kon. Olie 177.00-178.50 ged. en laten slot 178.40 (ƒ177,65) Philips: 251-252 (251%) Unilever: 362%-364 slot 364 363%) 111) (Nadruk verboden.) '- I pik mens of hij nu Indonesiër of Nederlander is, zal dit in het men toch geen 'aanval doen op de grote waarden waar elk volk terecht trots op is". Ehrenburg betreurde de publikatie van Ka- «mbeks artikel, dat volgens hem in strijd is „met de beginselen van het internationalisme, de bui tenlandse politiek van de Sow- jet-Unie en de diepe liefde voor Je vrede van het Sowjet-volk". De redactie van „Literatoerna- ja Gazeta" heeft de brief gepu bliceerd met de toevoeging, dat zu het niet met Ehrenburg eens w zal diepst van zijn hart betreuren. Het gaat echter te ver de schuld hiervan te geven aan de eenvou dige arbeider, die voor u zit en die alleen nog maar hoopt zijn gezin binnenkort terug te kun nen zien", aldus mr Lipt, die der halve verzocht beklaagde vrij te spreken van zowel het primair als van het secundair en subsidi air tenlaste gelegde. „Moge God u kracht geven om een rechtvaardig vonnis te wij zen ,Een uitweg, die naar pretti ger plaatsen leidt, waar alles in orde zal komen, recht gezet wor den, en ik en iemand anders in de zon kunnen gaan zitten spelen. En nu moet ik mij vlie gensvlug aankleden, lieve lady Waterson, of ik zal te laat zijn." „Ik begrijp het niet", was alles wat ze, verbijsterd, zei en met een zuchtje verliet zij de kamer. Maar ik begreep het. Mijn be sluit stond vast. Hoe en door middel waarvan ik tot dit besluit was gekomen, wist ik niet. Mis schien was het in mijn slaap ge beurd; misschien was het pas ge komen, terwijl ik met lady Wa terson stond te praten, maar het was er, koel en klaar in het dag licht, en het kon niet worden teruggenomen. Ik moest Owen opgeven voorlopig althans. En ik moest doorgaan, deze woorden „voorlopig althans" telkens op nieuw te herhalen, alleen om mijzelf te doen geloven, dat mijn zelfverlochening slechts van tij delijke duur zou zijn, om mij op mijn verder pad op te wekken om mij door de dagen heen te helpen. Virginio Rye moest Owen nog wat langer hebben, verder in haar paradijs der dwazen blijven leven, zich koesteren in de zon neschijn van zijn tegenwoordig heid, want als hij van haar weggenomen werd, als zij op haar dwaling werd gewezen, als haar de waarheid bekend werd gemaakt, wat zou ze dan doen? Zou zij er overheen komen, of zou zij ten onder gaan? Zij zou ondergaan. Met onbarmhartige hardnekkigheid stelde de woor den zich voor mijn ogen op. Ze stonden op de spiegel, op de mu ren, op het witte laken, op de vloer. Later stonden ze geschre ven tegen het heldere blauw van de lucht, op de overkappingen van de stations, op de vensters van de spoorwegwagens, op de rijndende bussen, op de deur van het depót, op mijn blad schrijf papier. Zij zou ten onder gaan En het zou mijn schuld zijn. Dus moest ik Owen opgeven.... Niet voor goed, schreeuwde mijn ziel. Alleen voorlopig. Alleen voor een poosje, om Virginia Rye nog wat langer geluk te bezorgen. matisch waren. In de felste 'en dringendste bewoordingen schreef ik informerende patiën ten over de heilzame eigenschap pen van „Anti-alco". Meneer Weldon liet nu het samenstellen van deze epistels geheel en al aan mij over, zeggend, dat zijn woordenkeus lang niet zo vrucht dragend was als de mijne. Meneer Jones, die zijn werk liet rusten en een achterwaartse blik op mij wierp, vroeg of er een bijzondere drukte in de za- En zo hamerde ik gedurende die lange ochtend op mijn schrijf machine, waarvan ik de toetsen zat te bewerken met een snel heid en stiptheid, die zuiver auto. Ik schudde mijn hoofd. „Zo, waarom dan al die haast en herrie?" „Haast! Merkt u dan iets van haast?" „DaGvraag ik u juist!" Ik keek hem vaag aan. „Misschien probeert u uw ma chine kapot te maken?" „Misschien wel", zei ik een beetje scherp om de dwaasheid van de veronderstelling. En met een zucht over de onbegrijpelijk heid der vrouwen keerde hij tot zijn werk terug. „Vita" patiënten kwamen en gingen. Sommige werden door meneer Weldon geholpen, andere door mij. Daar mijn gedachten wat afgedwaald waren, beval ik Phlebito voor slechte spijsver tering aan, en Dyspepso Num mer 2 voor een zwerende vinger. Slcchls de verschrikte blik van meneer Jones riep mij tot mijn zinnen terug; en de dame met fijt ontving de Jupiter-radio-ac- tieve stof als verzachting, uit- en inwendig. Om twaalf uur vertrok meneer Jones om te gaan eten, en met een zucht van verlichting, dat ik alleen gelaten was, leunde ik met mijn lichaam over de tafel en liet mijn hoofd op mijn armen rusten. Vijf minuten zou ik mij zelf rust gunnen niet denken. Alleen rusten. Ik sloot mijn ogen en hoopte vurig dat alle „Vita" en „Anti-alco" patiënten weg zouden blijven, toen het geluid van de vlug omgedraaide deur knop mij overeind deed springen, juist toen Owen Westcott het vertrek binnenstapte. Een ogenblik stonden wij el kander aan te kijken, hij sterk, kalm en glimlachend, ik met mijn bloed wild door mijn ade ren stromend, en zenuwachtig leunend tegen de muur achter de tafel; toen: „U wenst uw achter nicht, juffrouw Rye te spreken?" bracht ik er uit. „Neen, dank je; ik ben geko men, om jou te spreken", ant woordde hij rustig, „en dat weet je." Hij kwam wat dichter bij de tafel én zijn handen hield hij achter zijn rug, alsof hij ze niet vertrouwde. „Ik ben gekomen om te horen, of je mijn vrouw wilt worden. Of je mij die grote eer wilt aandoen. Je weet, dat ik je liefheb. Ik heb je lief met heel mijn hart en ziel en kracht, en ik wens zo spoedig wel, zo spoedig je maar kunt met je te trouwenHij glimlachte. „Gisteravond kon ik je die vraag niet stellen, omdat je ziek was zo'n bleke vermoeide, kleine Hilary maar nu moet ik ant woord hebben. Dit wachten is ontzettenik hou het niet langer uit. Hilary, zeg dat je mijn vrouw wilt worden. Schout-bij-nacht H. Bos, com mandant van de zeestrijdkrach ten van de NAVO in de centrale sector van Europa, zal op 1 april te Cuxhaven het commando op zich nemen van twee flottieljes Westduitse mijnenvegers, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie te Bonn maandag meegedeeld. Deze flottieljes de een be staat uit tien schepen van 150 ton de ander uit zes schepen van 600 ton - zullen de eerste Westduitse marinestrijdkrachten in NAVO verband zijn. De flottieljes worden gesta tioneerd te Flensburg en Wil- helmshaven. Verwacht wordt, dat in juli een dOTde flottielje ter be schikking van de NAVO kan worden gesteld. (Wordt vervolgd.) •ff De officier van de Britse luchtmacht, Raymond Kenyon, is in Nicosia veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ontslag uit militaire dienst. Hij is ervan beschuldigd dat hij zijn straal- bommenwerper met opzet on klaar heeft gemaakt om niet deel te hoeven nemen aan de Brits-Franse actie tegen Egypte. Sinds de Suezcrisis hebben negentienhonderd schepen, die anders de kanaalroute volgden, Zuidafrikaanse havens aange daan. Het leeuwendeel kreeg Kaapstad te verwerken, waar niet minder dan duizend-vijftig schepen de haven binnenliepen. Durban kreeg zevenhonderd vijfenzestig schepen extra te verwerken en Port Elizabeth achtentwintig schepen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2