De conferentie op de Bermuda eilanden beëindigd Reactie van Adenauer op brief van Boelganin De gemeenschappelijke markt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Tevreden over de resultaten Nederlandse ambassadeur biedt zijn geloofsbrieven aan Lezing van mr Linthorst Homan MAANDAG 25 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4022 afgelopen dagen op de Ber muda-eilanden is uitgege ven, verklaard- dat zij bereid zijn de Verenigde Naties van te voren op de hoogte te stellen van Amerikaanse en Britse atoomproeven, zo dat buitenlandse waarne mers die kunnen bijwonen, als de Sowjet-Unie dat ook doet. Poolse parlement verwerpt alle looneisen Communisten op Malakka salons ^obhrt" De bevaarbaarmaking van het Suezkanaal. Mollet zal vertrouwens kwestie stellen BROCHURE VAN Mr WENTHOLT. De kabinetsformatie in Indonesië Zwitserse openbare aankla ger pleegt zelfmoord. SNEEUWSTORM IN DE VERENIGDE STATEN ALGERIE. TAMELIJK ZACHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower en Wat het Midden-Oosten betreft' het Suezkanaal, en over steun voor de pogingen van de secretaris-generaal der V. N. om een regeling tot stand te brengen in overeen stemming "met deze resolutie. (Hierin worden zes beginselen genoemd, waaraan een regeling zou moeten voldoen, te weten premier MacMillan hebben) ™.Kl»«a d. A,nerlto,„se pre- j in het communiqué, dat na skient en de Britse premier, dat tische soevereiniteit, het Suezka- hun besprekingen van de spoedige uitvoering van de re naai mag niet onderworpen zijn cente resoluties van de algemene vergadering der Verenigde Na ties inzake de strook van Gaza Het Poolse parlement heeft alle wettelijke maatregelen, die na de relletjes in Poznan van no vember 1956 waren genomen om tegemoet te komen aan de loon eisen van de arbeiders, ongedaan gemaakt. Slechts één afgevaardigde stem de tegen prof. Antoni Wojty- siak uit Breslau die onlangs als enige tegen de benoeming van Cyrankiewicz tot premier stemde, aanvoerende dat hij ver antwoordelijk was voor het machtsmisbruik tijdens de Stali nistische periode. Er waren 12 onthoudingen, de eerste secreta ris van de communistische partij, Gomulka, zei donderdag dat de staat de looneisen krachtens de wet van november 1956 circa twee miljard gulden niet kan bétalen. De gevolgen van de stakingssituatie voor het pond sterling De Engelse minister voor de bevoorrading, Aybrey Jones, heeft verklaard, dat, wanneer de bestaande druk op het pond ster ling, welke veroorzaakt werd door de stakingssituatie, zeer ver zou gaan, dit wel eens op een nieuwe devaluatie van het pond sterling zou kunnen uitlopen. In een plaatselijke conservatie, ve vergadering zeide hij: „Wan neer de wereld haar vertrouwen in ons verliest, trekt zij haar gel den terug. De staking heeft enke le landen, die hun gelden bij ons hebben gedeponeerd, het ver trouwen in ons doen verliezen, zodat zij hun geld gingen terug trekken. Wanneer deze druk lang aan zou houden, zou het zeer ern stige gevolgen kunnen hebben en als zij zeer ver zou gaan, zou dit kunnen eindigen in een nieuwe devaluatie van het pond ster ling". Uraniumvondst in India De Indische dienst voor atoom energie heeft „ergens in het noord-oosten van India" rijke radioactief erts bevattende lagen ontdekt, aldus heeft het persbu reau „Press Trust of India" ge meld. Na een voorlopig onderzoek wordt geschat, dat er 300.000 ton thorium van tien procent en 10.#00 ton uranium in een con centratie van 0,3 tot 0,4 procent in de lagen voorkomt. Verwacht wordt, dat een gron diger onderzoek zal aantonen, dat de hoeveelheden tweemaal zo groot zijn als is geschat. De communistische partij van Malakka heeft opnieuw een stap gedaan om te pogen voor 31 augustus van dit jaar, de datum waarop de Maleise federatie on afhankelijk wordt, tot overeen stemming te komen met de re gering. Te Koeala Loempoer werd ver nomen, dat het centrale comité van de communistische partij verscheidene plaatselijke 'hoofden schriftelijk heeft aangeboden op zekere voorwaarden de wapens in te leveren. Deze voorwaarden zijn: 1) De leden van de communis tische partij moeten dezelfde rechten hebben als de andere burgers. 2) Zij moeten het actief en passief kiesrecht hebben. 3) Voor de partijleden moet amnestie worden afgekondigd. Dit is de eerste stap van deze aard van de partij sedert de mis lukking van de onderhandelingen tussen de regering en de commu nisten in december 1955. Premier Abdoel Rahman van Malakka noemde het voorstel van dé communisten „niets anders dan een oud stuk propaganda" en de Golf van Akaba nodig is. Zij verklaren „zeer tevreden te zijn over het resultaat van de conferentie, waarop een aantal besluiten genomen is" en zij zijn van plan de zo goed begonnen uitwisseling van standpunten voort te zetten. De beide staatslieden zijn het er in beginsel over eens, dat „in het belang van de wederzijdse verdediging en economie de Ver. Staten bepaalde geleide projectie len voor de Britse strijdkrachten beschikbaar zullen stellen". Zij erkennen, dat „er oprechte bezorgdheid bestaat dat voortge zette atoomproeven de radio-ac. tieve straling in de wereld moge lijk zal vergroten tot een peil, dat schadelijk zou kunnen zijn". Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt, dat dit niet zal gebeuren zolang men zich met de proefne mingen beperkt. De Ver. Staten en Engeland zijn dan ook van plan hun proe ven zodanig uit te voeren, dat de radio-activiteit tot niet meer dan een fractie van het peil, dat ge vaarlijk zou kunnen zijn, stijgt. Zij hopen, dat de Sowjet-Unie zich een zelfde beperking zal op leggen. aan de politiek van welk land ook, overeenstemming tussen Egypte en de gebruikers over de tolgel den, toewijzingen van een rede lijk deel der tolgelden voor ont wikkeling van het kanaal en re geling van geschillen door arbi trage.) 10. Gemeenschappelijke verkla ring over de te volgen poli tiek aangaande proeven met kernwapens. 11. Overeenstemming in begin sel, dat in het belang van de wederzijdse verdediging en economie bepaalde geleide projectielen door de V. S. ter beschikking van de Britse strijdkrachten zullen worden gesteld. De perschef van president Eisenhower, James Hagerty, ver klaarde in antwoord op vragen van journalisten, dat Russische waarnemers Britse en Ameri kaanse proeven met kernwapens zouden kunnen bijwonen, indien dit geschiedt op basis van weder kerigheid. Aangaande de projectielen voor Engeland zei hij, dat zich hieron der intercontinentale ballistische projectielen van middelgrote reik wijdte (2.400 km) zullen bevin den. Hij weigerde echter verdere bijzonderheden te geven. Hij zei, dat de Amerikaanse wet verbiedt, dat de contróle over De Ver. Staten en Engeland j at0omladingen aan een ander i Q wordt overgedragen. Mac Millan had hierom ook niet ver zocht. Er zullen onmiddellijk on derhandelingen beginnen over de Samenstelling van Brits-Ameri- d* l.app*r nrf bd ap-oi+t cocM morfe 16 krwwtrjjsfroct 9 brwuzen zullen hun atoomproeven van te voren blijven aankondigen. De geleide projectielen zullen zijn uitgerust met atoomladin gen, maar de Amerikaanse leden van gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse groepen, die met de zorg voor de projectielen belast zijn, zullen de controle over de atoomladingen behouden. Afge zien van de vermelding van over eenstemming aangaande geleide projectielen bevat het communi qué geen verdere inlichtingen over defensie-aangelegenheden. De president en de premier verklaren, dat zij ,,in een wereld van toenemende onderlinge af hankelijk hun verantwoordelijk heid erkennen om te streven naar coördinatie van hun buiten landse politiek, in het belang van een vrede welke gepaard gaat met rechtvaardigheid". Het communiqué gaat verge zeld van twee aanhangels, waar in melding wordt gemaakt van de punten van overeenstemming en de conclusies, waartoe men bij de besprekingen is gekomen. Deze worden opgesomd in elf punten. Deze punten zijn: 1. Erkenning van de waarde van collectieve veiligheids verdragen binnen het raam van de V. N. en het speciale belang van de Noordatlanti- sche-verdragsorganisatie voor beide landen als de hoek steen van hun politiek in het Westen. 2. Bevestiging van het gemeen schappelijke belang bij de ontwikkeling van de Europe se eenheid binnen de Atlan tische gemeenschap. 3. Overeenstemming over het belang van nauwere samen werking van het verenigd koninkrijk met de rest van Europa. 4. Overeenstemming over de voordelen die, naar men voorziet, voor de Europese en wereldhandel zullen voort vloeien uit de plannen voor de Europese gemeenschappe lijke markt en het vrijhan. delsgebied, mits deze niet leiden tot een blok met hoge tarieven en overeenstem, ming over de wenselijkheid, dat alle landen een liberale handelspolitiek volgen. 5. Bereidheid van de V. S. om deel te nemen aan het werk van de militaire commissie van het Verdrag van Bagdad. 6. Steun voor het recht van het Duitse volk op spoedige her eniging van Duitsland in vre de en vrijheid. 7. Sympathie voor het Hongaar se volk en veroordeling van de „onderdrukkingspolitiek" der Sowjet-Unie ten aanzien van de volkeren van Oost- Europa. 8'. Overeenstemming over de noodzaak van spoedige uit. voering van de jongste reso luties der V. N. met betrek king tot de strook van Gaza en de Golf van Akaba. 9. Overeenstemming over het belang van naleving van de resolutie van de Veiligheids raad der V. N. van 13 okto ber, welke betrekking had op I kaanse groepen, die met de zorg voor de geleide projectielen zijn belast. In antwoord op een vraag over de overeenstemming aangaande de noodzaak van spoedige uitvoe- nat. en internationaal jurylid in de salon met „sfeer" een kapsel met „sfeer." heren en kinderen knippen uit sluitend na afspraak tale ballistische projectielen van middelgrote reikwijdte bevinden. De zegsman verklaarde, dat de projectielen nog niet in het pro- duktiestadium zijn. Hij zei, dat het waarschijnlijk verscheidene maanden zal duren, alvorens zij zelfs op bescheiden schaal kun nen worden geproduceerd en dan alleen nog in geval van nood. Hij schatte, dat het een aantal jaren zal duren, voordat de projectielen in aanzienlijke omvang kunnen worden gemaakt. De zegsman verklaarde voorts, dat de atoomladingen, op grond van de bevoegdheden van de Amerikaanse president, in tijd van oorlog direct door Engeland zouden kunnen worden gebruikt. President Eisenhower en mi nister Dulles zijn zondag per vliegtuig weer naar Washington teruggekeerd. De president zag er gezond uit, maar zijn hoestje is hij nog niet kwijt. De Britse premier MacMillan verklaarde zondag te Hamilton op de Bermuda-eilanden, dat hij overeenstemming met president Eisenhower had bereikt over op lossingen op korte en lange ter mijn van het geschil over het Suezkanaal. „De president en ik hopen en verwachten, dat Egypte de door de Verenigde Naties aanvaarde resoluties naar letter en geest zal nakomen", zei hij. MacMillan zei ook nog met Eisenhower in algemene bewoor dingen te hebben gesproken over de mogelijkheid van een bezoek van koningin Elizabeth aan de Verenigde Staten. Hij voegde hieraan toe hier verder niets over te kunnen zeg Een" woordvoerder van gene raal Wheeler, de Amerikaanse leider der bergingswerkzaamhe den in het Suezkanaal, heeft ver klaard dat zondag acht Neder landse bergingsvaartaigen, waar onder twee sleepboten en twee kranen, bezig zijn geweest met voorbereidende werkzaamheden tot het lichten van het wrak van de tot zinken gebrachte sleep boot „Edgar Bonnet". Zij hebben acht kabels onder het wrak aan gebracht. Een woordvoerder der Verenig de Naties heeft verklaard dat se cretaris-generaal Hammarskjoeld het lichten van de „Edgar Bon net" dat heden zal geschieden, wil bijwonen. Hij zei ook nog: „Het lichten van dit wrak betekent, dat het Suezkanaal weer volledig beva ren zal kunnen worden. U kunt het vergelijken met het trekken van de kurk uit een fles". Premier Guy Mollet van Frank rijk heeft bekendgemaakt, dat hij woensdag a.s. aan het einde van het lopende debat in de Nationale Vergadering over de regerings- politiek om, een vertrouwensvo- turn vragen. Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag in een commentaar op de brief van Boelganin opgemerkt, dat de Russische premier helaas niet op de kwestie van de repa triëring van Duitsers uit de Sow jet-Unie ingaat. Adenauer zei in zijn brief van 27 februari aan Boelganin juist in het bijzonder op dit punt de aandacht geves tigd te hebben. Zijns inziens is deze kwestie minstens zo belang rijk al de door Moskou gewens te regeringsbesprekingen over een Duits-Russische handelsover eenkomst. Het ware toe te jui chen als beide kwesties spoedig op bevredigende wijze opgelost konden worden. Volgens Adenauer neemt Boel ganin een verkeerd standpunt in door in de kwestie van de Duit se hereniging zich aan de these van twee Duitse staten en op rechtstreekse onderhandelingen tussen Bonn en Pankow vast te blijven klampen. De regering van West-Duitsland en het parlement van Bonn had den nimmer verlangd zoals de Russische premier aanneemt dat de inrichting en het politieke stelsel van de Duitse bondsrepu- ring van de resoluties der V. N. i i, f i.n'vni,i,ii gen, daar hij eerst bi) de koningin met betrekking tot het Midden oosten, zei Hagerty, dat' de se cretaris-generaal, Dag Hammar skjoeld, op het ogenblik bespre kingen voert. „Wij moeten de re sultaten hiervan afwachten". Uit Amerikaanse bron wordt vernomen, dat de levering van geleide projectielen aan Engeland waarschijnlijk zal geschieden op leen. en pachtbasis. Onder de projectielen zullen zich. zoals gemeld, intercontinen- verslag moet uitbrengen. Het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" verklaart nog dat de na de Bermuda-besprekin gen uitgegeven officiële bekend making een „herbevestiging is van de politiek van militaire blokken en bondgenootschappen, die de Verenigde Staten en Groot- Brittannië als de hoeksteen der Westerse politiek beschouwen". „De grootheid van een volk wordt niet afgemeten naar de omvang van zijn gebied. De Ne derlanders zijn een groot volk door de graad van beschaving die zij hebben bereikt en die hen tot voorbeeld maakt voor vele lan denaldus heeft de sultan van Marokko, Sufc Mohammed Ben Joessef, zaterdag verklaard te genover de Nederlandse ambas sadeur in Marokko, 'Ie heer H. Goemans, die hem zijn geloofs brieven overhandigde. De plechtigheid werd bijgewoond door prins Moelay Hassan, de stafchef van de Marokkaanse strijdkrachten, premier Si Bek- kai, en de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Balafrej. De sultan merkte op, dat hij de Nederlandse ambassadeur in de kleine en niet in de grote troon zaal had ontvangen om de heer Gcemans het trappen-klimmen te besparen. De heer Goemans mist een been.) De ambassadeur antwoordde, dat hij de moeite van het bestij gen der trappen er gaarne voor over had gehad. Hij bracht uit naam van de Koningin en na mens zichzelf de vorst en het Het is in zekere zin een teleur stelling voor Nederland geweest, dat Frankrijk, Duitsland en Italië, ofschoon zij hun buiten- tarief aanmerkelijk omlaag moeten brengen, daarin minder ver hebben willen gaan dan Ne derland had voorgesteld. Dat de beide Benelux-partners ons land hierin niet sterk hebben ge steund, is een tegenslag geweest. Dit zei mr. J. Linthorst in een rede, over hét ontwerp-verdrag voor de Europese gemeenschap pelijke markt. In aansluiting op deze opmerking zei hij, het jammer te vinden, dat de in ons land gepubliceerde kritiek daar op vaak gebruik heeft gemaakt van gegevens, die niet de werke lijke 'conferentiegegevens waren. Mr. Linthorst Homan begon zijn voordracht met er de aan dacht op te vestigen, dat het verdrag een algemene overeen komst is ter regeling van het verkeer van goederen, diensten, kapitaal en migratie tussen de zes landen van klein Europa. Daarbij zal een geleidelijke coör dinatie met de kolen- en staal gemeenschap en het nieuwe ver drag voor Euratom vermoede lijk tot stand komen. De Europese Economische Ge meenschap, aldus spreker, wijkt af van de klassieke formule van een douane-unie, ofschoon zij voor het goederenverkeer wel een douane-unie inhoudt. In de praktijk is n.l. gebleken, dat de huidige ingewikkeldheid der nationale huishoudingen verder gaande afspraken vereist dan het louter opheffen van invoer rechten en contingenteringen onderling en het opzetten van een gemeenschappelijke „bui tentarief". Aan de hand van de grote lij nen van de inhoud van het ver drag vroeg spreker zich af of het voldoet aan de Nederlandse verlangens. Hij constateerde, dat stellig is voldaan aan de oude Nederlandse eis dat er een douane-unie zou komen met or ganen met een zekere Europese bevoegdheid. Ofschoon de taken van de Europese commissie niet zo ver gaan als die van de be staande hoge autoriteit der E.G.K.S., heeft zij wel belangrij ke bevoegdheden, waaromtrent zij tegenover de Europese as semblee verantwoordelijk is. De raad van nationale ministers heeft in het nieuwe verdrag, ge lijk in dat voor Euratom, grote re macht dan de raad in de E.G.K.S. heeft. Spreker hoopte, dat de E.E.G. nog zal uitbreiden met andere landen. Zij is, meen de hij, niet zo sterk Europees geworden als men in ons land, gezien de staatkundige politiek sinds 1950, had gedacht. Nadat hij nog had opgemerkt, dat er in het verdrag vele goede mogelijkheden zitten, ook al zijn het niet alle volkomen ze kerheden geworden, sprak mr. Linthorst Homan tenslotte de hoop uit, dat straks de Europese vrijhandelszone 't streven naar economische integratie zal ko men versterken. Het westen van Europa zal dan zijn duidelijke vreedzame weg naar steeds ver dere ontplooing kunnen gaan. „Zin en strekking van het ge meenschappelijke Europese marktverdrag zijn voor ons land in hoge mate nadelig en de tot dusver geuite kritiek is in genen dele overdreven". Dit is de me ning van mr W. Wentholt, eco noom, die deze opinie heeft neer gelegd in een brochure, waarin hij meedeelt een schrijven te heb ben gericht aan twee hoogge plaatste autoriteiten in ons land. ging gegeven, dat onze regering niet tot ondertekening van het verdrag zal overgaan. Men mag aannemen, aldus mr Wentholt, dat onze regering de verdragen zal tekenen, wanneer zij de Nederlandse belangen vol doende beveiligd acht. „Het gaat toch niet aan, miljarden beleggin gen in Indonesië te abandonneren en deze achter te stellen bij Fran se aspiraties in Afrika. Juist het instandhouden van de Nederland se investeringen in Indonesië is voor ons land en onze betalings balans van vitaal belang". Schrijver vraagt zich af, of niet een eenvoudiger weg bewandeld kan worden waardoor de supra nationale ordening zich slechts beperkt tot enkele belangrijke punten, b.v. door een interne aanpassing van de landen dei Europese betalings unie en door herstel van de gouden standaard. Aldus zou de basis voor West- europese samenwerking zijn ge legd. Indien dan aan het bestuur van de E.B.U. een supranationa le bevoegdheid zou worden gege ven om monetaire richtlijnen voor te schrijven aan de landen van de Westeuropese unie, zou van een verlies van souvereine rechten in die mate waartoe het Euromarkt verdrag leidt, geen sprake zijn. Samenvattend vreest schrijver voor ons van dit verdrag duurde re grondstoffenvoorziening, ge varen voor onze belangen in In donesië, hogere sociale lasten en verslechtering van onze export naar derde landen. Hij wijst op de z.i. onjuiste wijze, waarop me de door ons land geldelijke steun zou worden verleend aan Frank rijk, en op de dreiging van een opgeven van de vrije Rijnvaart. „Zou de regering besluiten haar goedkeuring niet aan het verdrag te geven, dan kan op een norma liter en minder tegenstrijdige wij ze de weg naar de federale staten van Europa worden gebaand", al- Marokkaanse volk gelukwensen. Deze sprak als zijn overtuiging uit, dat de ervaring die de heer Goemans zich tijdens zijn verblijf in het Midden-Oosten heeft ver worven en zijn grote kennis van Arabische en Mohammedannse vraagstukken, hem zijn taak zul len vergemakkelijken. De nieuwe Nederlandse ambas sadeur in Marokko is zijn diplq- matieke loopbaan in 1945 begon nen. Hij heeft 24 jaar in Turkije gewoond. Daarna was hij Neder lands zaakgelastigde eerst in Cairo en vervolgens vier jaar in Syrië. Kabinetsformateur Suwirjo, die er niet in geslaagd is een kabinet te vormen met zijn eigen, Nationalistische partij en de Ismalamietische Nahdatul Ulama als kern en met uitslui ting van Masjumi en commu nisten, heeft opnieuw overteg gepleegd met de demissionaire premier Ali Sastroamidjo en andere leiders van de P.N.I. Vrijdagavond bracht hij rap port uit aan president Soekarno over zijn mislukte pogingen tot vorming van een uit twee par tijen samengesteld kabinet, dat in het parlement op steun van de communisten zou kunnen rekenen. Na terugkeer van zijn bezoek aan president Soekarno in diens paleis te Bogor, vermeed Surwir- jo de journalisten, doch het ver luidt dat Soekarno hem een nieuwe opdracht heeft gegeven om de inpasse te doorbreken. Waarnemers in de Indonesische hoofdstad achten Surwiljo's taak buitengewoon moeilijk, ge zien de verschillende standpun ten van president Soekarno, dr. Hatta, de legerleiding en de gro te partijen. bliek door de zogenaamde „Duit se democratische republiek" moe ten worden overgenomen. West- Duitsland wenst veeleer, dat een vrijgekozen vertegenwoordiging voor geheel Duitsland vrijelijk de politieke en economische levens wijze van het Duitse volk kar- bepalen. Adenauer wil na zijn terug keer uit Perzië, begin april, de brief van Boelganin beantwoor den. In diplomatieke kringen in Bonn houdt men er rekening mee, dat na de afsluiting van de eerste fase van de briefwisseling tussen Adenauer en Boelganin reeds in april de eerste regeringsbespre kringen over uitbreiding van de Duits-Russische handel en over een wetenschappelijk-tec-hnische samenwerking en de verlening van consulaire rechten gevoerd zullen worden. De Zwitserse federale openba re aanklager, René Dubois, heeft zelfmoord gepleegd, aldus is zon dag in een officieel communiqué te Bern medegedeeld. De 48-jarige Dubois, die onge veer twee jaar openbaar aankla ger is geweest, had de leiding van een onderzoek naar bewegin gen, dat een inspecteur van po litie telefoonlijnen naar de Egyp tische ambassade had afgetapt en op deze manier verkregen in lichtingen aan een andere bui tenlandse ambassade had ver strekt. In het communiqué wordt thans gezegd, dat het onderzoek een ernstige aanwijziging heeft opgeleverd van de mogelijkheid, dat Dubois zelf onwettig inlich tingen aan een buitenlandse mo gendheid heeft verschaft. Deze hadden echter geen betrekking op Zwitserse aangelegenheden. Vernomen wordt, dat het de Franse ambassade zou zijn ge weest, die de inlichtingen ont ving. In dit schrijven wordt in overwe- dus mr Wentholt. In de vijf zuidoostelijke staten van de Verenigde Staten woedt een zware sneeuwstorm. De wegen zijn versperd door meters hoog opgewaaide sneeuw. Honderden automobilisten zijn gestrand in het noord-oosten van Nieuw-Mexico, Texas, West-Kan sas en in delen van Colorado en Nebraska. De Fransen hebben zaterdag in Algerië 135 opstandelingen en hun bevelhebber gedood in een zwaar gevecht in de Kabylische heuvels. Voorts werden zaterdag vol gens te Algiers ontvangen berich ten nog vijftig opstandelingen ge dood in verscheidene delen van Algerië. Antediluviaal weekdier tot leven gebracht. Russische geleerden hebben in de bevroren grond bij de rivier de Indigirka (Jakoetsia) een an- tediluviale triton een groot schelpdier ontdekt, die in be vroren toestand duizenden jaren „geslapen" heeft. Zij zijn er in geslaagd de triton te ontdooien en tot nieuw leven te wekken, al dus meldt radio-Moskou. Een vlak gebiedtmet lage baro meterstanden verplaatste zich ge durende het weekeinde van de Golf van Biskaje naar ons land en nam daarbij aanzienlijk in be tekenis af. Doordat zich tegelijkertijd bo ven Scandinavië een krachtig hogedrukgebied ontwikkelde waarvan het centrum zich naar de Baltische republieken ver plaatste, kwam het lagedrukge bied boven ons land tot stilstand. Als gevolg hiervan woei er zondag in het noorden een straf fe oostelijke wind die koude lucht uit Duitsland aanvoerde, waarin het kwik maar opliep tot om streeks 9 graden. Elders in het land stond een zwakke wind, die op vele plaatsen naar het westen draaide, en lucht aanvoerde waarin de temperatuur tot circa 14 graden steeg. In de loop van vandaag zal het lagedrukgebied boven ons la d verder aan betekenis inboeten on het weer wat meer onder invloed staan van een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Engeland naar het vasteland verplaatst. Een bij het lagedrukgebied be horende regengebied, dat zondag in de Ardennen en Rijnland op vele plaatsen meer dan 20 mm regen bracht, zal ons heden dan ook niet bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Aanvankelijk hier en daar mist en veel bewolking. Later echter ook opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen west en zuid. Tamelijk zacht weer. DINSDAG 26 MAART v.m. n:m. Breskens 10.56 11.25 Terneuzen 11.31 Hansweert 0.11 12,40 Walsoorden 0.21 1250 ZON MAAH op onder op onder Maart 26 6.32 19.05 4.16 14.16 27 6.29 19.07 4.39 15.21 28 6.27 19.08 5.01 16.25 29 6.25 19.10 5.21 17.30

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1