De stakingen in Engeland Overeenstemming bereikt op de cheep swerven Ir. Manusama in Nederland terug Maandag a.s. is het historische dag een HET PROCES-ADAMS De Indonesische regeringscrisis De komende bijeenkomst van de zes ministers van Klein-Europa DE WERELD VAN WEEK TOT WEEK Plannen voor nieuwe buisleiding in Midden-Oosten Vakverenigingsleiders en werkgevers hebben vrijdag avond overeenstemming be reikt over beëindiging van de staking van 200.000 ar beiders op Britse scheeps werven, die reeds zes dagen duurt. Duitse vakbond verklaart Britse schepen „besmet" BRITSE ARTSEN GAAN OOK STAKEN Zij eisen een loonsverhoging van 24 procent Europa staat maandag a.s. in het teken van een van de langste, maar ook belangrijkste, verdragen uit zijn ge schiedenis. In Rome zal dan n.l. het 248 artikelen lange verdrag van de Europese gemeenschappelijke markt worden ondertekend. GESNEUVELDE ISRAËLIËRS NAAR ISRAEL TERUG Jongens verdedigden zich tot de laatste kogel O LIBERALE MOTIE INZAKE CYPRUS De Keukenhof gaat maandag open Deur Kern Delict Geen camenbert? Paard Lamp Musicomaan Boek Cirkel Huis Vlieg Lied Geduld Grootmama De K. S. G. Het Euratoom. De bemiddelaars van de Engel, se regering zijn er eindelijk in ge slaagd vakverenigingsleiders en werkgevers in de scheepsbouw te bewegen tot onderling over leg. 200.000 arbeiders in de scheeps- bouwindustrie zijn thans zes dagen in staking. Zij eisen een loonsverhoging van 10 procent. Een staking van sleepbootbe manningen en havenarbeiders te Southampton, die donderdag uit brak, schijnt te verlopen. Vrijdag morgen zijn twee passagiers schepen zonder sleepboothulp voor anker gegaan. Kantoorper soneel was behulpzaam bij het meren Het gehele, dertig leden tellen de, bestuur van het vakverbond van scheepsbouwers en metaal bewerkers is vrijdagmiddag naar het ministerie van Arbeid gegaan om de onderhandelingen met de werkgevers te hervatten. Hoewel de staking van metaal arbeiders officieel niet voor van middag begint, sloten enkele be drijven vrijdagavond hun deuren. Volgens een functionaris van de vakbeweging zouden ongeveer 100.000 metaalbewerkers bij on geveer duizend bedrijven in Man- ohester vrijdagavond reeds in staking gaan. Later is bekendgemaakt dat men bij de besprekingen over de lonen van het spoorwegperso neel tot een „basis voor een re geling" is gekomen. De voorwaarden voor de rege ling, overeengekomen tussen yer- tegenwoordigers van de Britse vervoerscommissie en die van de nationale vakbond van spoorweg personeel, zijn aan het dagelijks bestuur van genoemde vakbond voorgelegd. 1500 havenarbeiders uit Sout hampton hebben vrijdagavond eensgezind in de beslissing van •hun leiders om het werk te her vatten goedgekeurd. Men ver wacht dat het walpersoneel, dat eveneens het werk heeft neerge legd hedenochtend een soortge lijk besluit zal nemen. De éll'Pfekingen hebben ge leid tot een overeenkomst dié hervatting van de onderhandelin gen maandag over de eis der vak verenigingen voor een loonsver hoging van tien procent, moge lijk maakt, zo maakte het mini sterie van Arbeid in Londen be kend. Een functionaris van de werk geversorganisatie verklaarde echter, dat wei vorderingen zijn gemaakt, doch dat de staking nog niet is afgelast. De besprekingen op het mini sterie van Arbeid hebben bijna vier uur geduurd. De onderhan delingen over de looneisen tus sen de werkgevers en werkne mers in de scheepsbouwindustrie zullen maandag in het gebouw van de werkgeversorganisatie worden voortgezet. De voorzitter van het vakver bond van scheepsbouwers en me taalbewerkers verklaarde, dat wat de staking van metaalbewer. kers betreft niets veranderd is. Die staking begint vandaag, zo zei hij. Later werd bekendgemaakt, dat het spoorwegpersoneel een loonsverhoging van 5 percent zal krijgen, met terugwerkende kracht vanaf 4 maart. In deze vijf percent is de drie percent begrepen, die aanvanke lijk als „beledigend" voor het spoorwegpersoneel was verwor pen. Deze verhoging van 3 per cent ^aat in op 26 november van het vorige jaar. Deze voorwaarden werden be kendgemaakt nadat het dagelijks bestuur van de bond van spoor wegpersoneel ze had aanvaard, gage De Westduitse vakbond van scheepsbouw, en metaalarbeiders heeft donderdag een beroep ge daan op de Westduitse arbeiders om geen werk te verrichten aan schepen, die van de Britse wer ven komen die door de stakingen in Engeland stil liggen. De bond herinnerde eraan dat de Britse vakbonden zich solidair hebben getoond met de Westduit. se" scheepsbouw- en metaalarbei ders tijdens de 15 weken durende staking van laatstgenoemden, die op 19 februari van dit jaar ein digde. De vakbond, waarbij ongeveer 20.000 Britse huisartsen die recht streeks door de gezondheids dienst betaald worden zijn aan- gesloten, heeft donderdag beslo ten „stakingen bij toerbeurten" te organiseren. Ingevolge de wet telijke pre-adviezen zullen deze stakingen echter niet voor 2 ok tober kunnen beginnen. De vereniging van Britse huis artsen heeft haar leden gevraagd haar een brief te zenden, waarin staat dat zij ontslag nemen uit de nationale gezondheidsdienst. De vereniging zal daarna de ontslagbrieven van die artsen naar het betrokken ministerie zenden, die hun praktijk uitoefe nen in de gebieden die door haar zijn uitgekozen om als proefveld te dienen voor „stakingen bij toerbeurt". In de eerste maand zullen de artsen, die dan geen ambtenaar meer zijn, hun praktijk gratis uitoefenen. Daarna zullen zij het door de vereniging vastgestelde honorarium bedingen. Zoals bekend eisen de Britse artsen al drie maanden een loons- verhoging van 24 procent. GEEN OVEREENSTEMMING MET NAHDATUL ULAMA. Kabinetsformateur Suwirjo heeft vrijdag het bestuur van de nationalistische partij P.N.I., waarvan hij zelf voorzitter is, medegedeeld, dat hij er niet is in geslaagd overeenstemming te bereiken met de Islamietische Nahdatul Ulama over de samen; stelling van het nieuwe kabinet. De Nahdatul Ulama eiste op name van de Masjumi in het ka binet, zonder communisten, ter wijl de P.N.I. een kabinet ver langt met nationalisten en Nah datul Ulama als kern, en met uit sluiting van Masjumi en de com munisten. Tijdens een donderdagavond tussen de formateur en de leiding van de Nahdatul Ulama gehou den bijeenkomst, welke in een gespannen atmosfeer verliep, hielden beide partijen aan hun standpunt vast. Mangunsarkoro zeide voorts, dat het besluit van de in Djakar ta gehouden conferentie van troe pencommandanten de grootste aandacht van de formateur heeft gehad. De deelnemers aan deze conferentie hadden als hun oor deel te kennen gegeven, dat Soe- karno en Hatta moeten samen werken om de bestaande proble men te kunnen oplossen, doch tot dusver hebben beide elkaar nog niet ontmoet. Dit verdrag, dat kortweg Euromarkt wordt genoemd, telt naast vele voorstanders ook vele tegenstanders die er geen werkelijke vrije markt in kunnen zien. Het zal altijd wel het noodlot van over eenkomsten zijn dat er naast de voorstanders ook tegenstanders zijn. De Zuidmolukse minister ir. J. A. Manusama is gisteren van een bezoek van drie weken aan Formosa in Nederland terugge keerd. Deze vertegenwoordiger van de „republiek der Zuidmo- lukken", die op 17 februari uit Nederland is vertrokken, heeft op Formosa contact gehad met de „Asian peoples anti commu- nits league Republic of China" welke liga de Philippijnen, Zuid- Korea enz. tot leden heeft en waarvan de Chinese afdeling wel de belangrijkste mag wor den genoemd. Ir. Manusama heeft het probleem der Zuid- Molukken op Formosa ter spra ke gebracht. Men had daarvoor volgens hem grote belangstel ling, in het bijzonder in ver band met de jongste politieke ontwikkeling in Indonesië. Een aanvraag voor 't lidmaatschap der „Republiek der Zuid-Moluk- ken", kon niet in overweging worden genomen, omdat men op Formosa niet duidelijk zag, dat men anti-communistisch is. De verdediger van de van moord op een rijke weduwe be schuldigde Engelse arts dr. Adams heeft vrijdagmorgen bij het voortgezette verhoor van een der verpleegsters zuster Randall, gevraagd waarom zij de inspuiting van dr. Adams haar had toegediend, niet in haar verpleegstersboekje had genoteerd. Zuster Randall zei dit niet te kunnen verklaren, maar was het met de verdedi ger Lawrence eens, dat een der gelijke nalatigheid een „ernstig plichtsverzuim" was. Lawrence wees de verpleeg ster erop dat haar verklaringen tegenstrijdig waren. Eerst had ze getuigd dat dit spuitje door dr. Adams was gegeven en later datze het zelf had gedaan. Verpleegster Randall vertelde ook, dat zij eens mevrouw Mor- rell had aangetroffen met een opengemaakte fles tabletten in haar handen. Vrezend dat de patiënte ervan gebruikt zou heb ben, belde zij dokter Adams op en deze gaf mevrouw Morrell een cafeïne-injectie tegen moge lijke schadelijke gevolgen. De verdediger beschuldigde ver der de verpleegster ervan, dat zij enkele dagen geleden, op weg naar de rechtszitting, in de trein een collega bezworen had bepaalde dingen niet te zeggen omdat zij daardoor in moeilijk heden zou kunnen komen. Randall verklaarde echter zich niet te kunnen herinneren iets dergelijks gezegd te hebben. Na de verklaringen van zus ter Randall vroeg de rechter aan de openbare aanklager„Bent u van plan de jury om een ver klaring te vragen, dat deze laat ste inspuitingen van vijf kubie ke centimeter door dr. Adams of in opdracht van hem gege ven zijn met de bedoeling mevr. Morrell te doden?" Het Finse parlement heeft vrijdag met 112 tegen 36 stem men zijn vertrouwen in de rege ring en in haar economisch en politiek beleid uitgesproken. De openbare aanklager ant woordde hierop: „Ik moet zeg gen dat ik stel, dat zij door dok ter Adams met opzet zijn toege diend en dat zij de dood van de patiënte hebben verhaast. Maar ik zal hier niet nader op ingaan. Ik blijf er echter bij en uit het medische bewijsmateriaal dat ik verzameld heb zal blijken waar om". Overigens zal deze aanvraag op een later tijdstip opnieuw wor den ingediend. Wel kreeg de heer Manusama de indruk, dat indien „Formosa" nog eens op het vasteland van China zal terugkeren, men ze ker bereid zou zijn de „Repu bliek der Zuid-Molukken" te er kennen. Op 28 maart begint een con gres van deze Aziatische anti communistische liga. De Zuid- Molukken zullen daarop niet vertegenwoordigd zijn. Op de terugweg heeft ir Ma nusama nog een kort bezoek aan Saigon gebracht. De lijken van vier Israëlische jongemannen, die dinsdag op Jor daans gebied in een hinderlaag vielen en om het leven kwamen, zijn vrijdag aan Israël terugge geven, aldus heeft het Israëlische leger bekend gemaakt. Volgens berichten uit Eilath waren de jongelui maandag j.l. uit deze plaats vertrokken voor een wan deltocht van twee dagen naar de stad Petra. Eerder was meegedeeld dat de jongelui, die tussen 19 en 22 jaar oud waren, uit een hinderlaag waren aangevallen door een de tachement Jordaanse kameel- ruiters. De Israëliërs zouden gesneu veld zijn in een fel gevecht en tot hun laatste kogel hebben doorgevochten. Met de komende onderteke ning komen er in de praktijk dan een assemblee, een raad van ministers, een Europese commissie, een hof van justitie, een Europese Sociaal-Economi sche Raad en investeringsfond sen in het leven. Al deze nieuwe instellingen zullen het „gezicht" gaan vormen van de Euromarkt en uiteindelijk, in overganspe- rioden van elk 4 jaar, een ge meenschappelijke markt in het leven roepen. Binnen deze ge meenschappelijke markt zullen dan de afzonderlijke douaneta rieven der landen verdwenen zijn om plaats te maken voor één gemeenschappelijk tarief. Er zal dan een vrije uitwisse ling plaats vinden tussen de deelnemende landen van goede ren, diensten, personen en ka pitaal. Alle facetten op te som men die de Euromarkt met zich brengt zou te omvangrijk wor den. Het verdrag telt niet voor niets bijna 200 bladzijden en 248 artikelen Dé Euromarkt brengt o.a. met zich een gelijke beloning van mannelijke en vrouwelijke ar beidskrachten, een vrije ver plaatsing van de arbeiders, een Europees fonds v. d. beroepsop leiding, vaststelling van mini mumprijzen voor bepaalde pro- dukten, aankoopvoorkeur der leden voor de produkten van de Euromarkt etc. Niet alle punten uit het omvangrijke verdrag zijn voor ons land gunstig te noemen. Zo is bijv. de mogelijk heid van de instelling van ta- riefcontigenten welke bepaald niet gunstig voor ons is, daar wij groot belang hebben om de grondstoffen tegen zo laag mo gelijke prijzen te importeren. Ook op het gebied van de land- EllROMARkT E\ EURATOOM KSG (Kolen en Steal Gemeenschap) "j B?fip Ij x Benelux Enqelan Wsarngmers Scandinavië, OoslPfri|k en Zwitserland Geassoc. is Engeland Oosf- Eurooa 'Jsland Jsland 0 EES (Org. Europese Econom. Samenwerk' EUROPEES VR'J- HAIMDELSGEBIED Benelux Spanje en Joe- goslavie zijn waarnemers Engeland Engeland Snehenl uU&HeqL BRAND OP HET S.S. „BREDA". De K.N.S.M. heeft van de ge zagvoerder van het s.s. „Breda", een schip met 'n draagvermogen van circa 11.000 ton, bericht ont vangen, dat in het boven-tussen- dek van ruim 2 brand is uitge broken. Men is bezig die met eigen middelen te bestrijden. De gezagvoerder heeft goede hoop de brand meester te worden. Het begin hiervan was al te consta teren; het dek en de buitenhuid koelen reeds af. De temperatuur van ruim 1 en 3 is normaal. Het schip bevond zich bij het uitbre ken van de brand 200 mijl N.W. van de Azoren, en heeft inmid dels voor alle zekerheid daarheen koers gezet. Drie andere schepen van de K.N.S.M. die min of meer in de nabijheid zijn, blijven pa raat en kunnen zo nodig assis tentie verlenen. Persoonlijke on gevallen hebben zich niet voorge daan. De met stukgoed geladen „Breda" is op weg van Europa naar Venezuuela. De ministers van Buitenlandse Zaken van België, de Duitse Bondsrepubliek, Italië, Luxem burg en Nederland zullen maan dag, wanneer zij te Rome bijeen zijn voor de plechtige onderteke ning van de verdragen van de gemeenschappelijke markt en Euratom, nog belangrijke onder handelingen voeren, aldus is van diplomatieke zijde te Brussel vernomen. De ministers zullen een „tijde lijke Europese commissie" benoe men die met de zorg voor de ge meenschappelijke markt en Eura tom zal zijn belast, zolang de ver dragen nog niet zijn geratifi ceerd. Deze tijdelijke commissie werd door een diplomaat „de voorlo pige regering van klein-Europa genoemd. De commissie zal de gemeenschappelijke markt en Euratom vertegenwoordigen bij onderhandelingen met internatio nale organisaties als O.E.E.S. en G.A.T.T. De commissie zal, zo zei de di plomaat, ook worden belast met het zoeken van kandidaten voor sleutelposities bij de gemeen schappelijke markt en Euratom. Leden van de commissie zullen de hoofden van de delegaties van de zes landen zijn, die de ver dragen hebben opgesteld. Deze tijdelijke commissie zal haar be voegdheden overdragen aan de twee Europese commissies, die, naar verwacht wordt, op 1 jan. 1958 zullen gaan functioneren als het bestuursorgaan van de ge meenschappelijke markt en Eura tom. De ministers zullen te Rome bovendien moeten vaststellen, waar de instellingen van de ge meenschappelijke markt en Eura tom gevestigd moeten worden. Brussel, Luxemburg en Parijs komen hiervoor in aanmerking, aldus de diplomaat. De vijf liberale leden van het Britse Lagerhuis hebben vrijdag een motie ingediend, waarin aan de regering gevraagd wordt on middellijk met aartsbisschop Ma- karios besprekingen te beginnen over een vreedzame regeling van de kwestie-Cyprus. Men zou er dan van uit moeten gaan, dat de onderhandelingen onmiddellijk afgebroken zullen worden als de GrieksCyprische verzetsbeweging haar activiteit hervat, aldus de motie. nog Hoewel de laatste hand aan de afwerking van de Keuken hof voor 4 april a.s. wordt ge legd, heeft het bestuur besloten in verband met het exceptionele tot wandelen nodende voorjaars weer, het publiek reeds maandag a.s. daartoe de gelegenheid te ge ven. Men zal dan nog wel de der tig hoveniers aan het werk zien, doch ook de beelden uit Parijs zien plaatsen. Op de openingsdag (4 april) is de tentoonstelling tot 3 uur ge sloten. De onzichtbare deur heeft zijn intrede in een magazijn te New-York en daar mee in de wereld gedaan. Hij bestaat uit lauwe lucht, die door een opening in het plafond naar beneden wordt geblazen en door een opening in de vloer wordt weg gezogen. Deze barrière van lauwte houdt regen, hitte, kqu buiten, maar de mens laat ze ongehinderd door. Ais snelheden toenemen moeten rem men sterker worden. En ook daar heeft men wat op gevonden, ai weer in Ame rika. De nieuwste rem (superrem ge naamd) stelt in staat om bij een snel heid van 180 km per uur binnen zestig centimeter stil te staan. Hij is geschikt zowel voor vliegtuig als auto. .een verzamelaar binnengedrongen en heeft er de safier meegenomen, die de componist van de keizer van Oostenrijk had gekregen. Daarnaast nam hij enige andere curiositeiten mee, zoals britven en oorspronkelijke par tituren. De misdaad in New York is van 1955 op 1956 met 9.3 toegenomen. Het laat ste jaar werd er eenmaal per twee mi-, nuten een delict begaan. Het meest na men in aantal toe: moorden, berovingen, diefstallen van auto's en het verkeren in dronkenschap van automobilisten. Bij overstromingen in Frankrijk zijn uit een kelder 15.000 camembert-kazen weggedreven. „Wacht even op de uitslag van de paardenrennen van vanmiddag en ik zal de boete betalen, meneer de rechter", zei iemand te Londen, die wegens open bare dronkenschap tot een tientje boete werd veroordeeld. „U hebt een week tijd om te betalen", antwoordde de rechter, „maar ik zal voor uw paard duimen." Het goede paard won, de boete werd betaald en de winnaar had zijn geluk te danken aan een broeder in de drink- kunst, die hem het lot had verkocht. Een garagehouder in Amerika die de verlichting van alle merken auto's wil kunnen repareren moet 35 verschillende autolampjes in voorraad hebben. Zijn collega in Europa heeft daarvoor een sortiment van 195 nodig. Om aan de vraag van alle soorten in alle branches te voldoen maakt Philips 200.000 ver schillende soorten lampen. Schakelt men daarbij kleine variaties van hulzen en stempels uit, dan blijven er nog altijd 50.000 verschillende typen over. Bij een Italiaanse afstammeling van de Weense walsenkoning johann Strauss is Volgens de UNESCO zijn 's werelds grootste bibliotheken gevestigd te Mos- cou (15 miljoen boeken), Leningrad en Washington (elk 10 miljoen), Parijs en New York (6 miljoen) en Tokio (2Vz miljoen). Achtenvijftig schilderijen, verzameld door de acteur Edward G. Robinson, zijn te New York verkocht. De collectie bevat voorna melijk werk van Franse impressionisten. De kunsthandel Knoedler werd de nieuwe eige naar voor tien miljoen gulden. Een Milanees professor leidt het ka rakter van zijn leerlingen af uit de wij ze waarop zij een cirkel tekenen. Sterke karakters trekken de boog van links naar rechts, zwakkelingen van rechts naar links, zegt hij. Een heer te Draguignan, vader van vier kinderen, had zuinig geleefd en hard gespaard en liet toen van zijn spaar centjes een mooi huis bouwen. De mede dorpsbewoners verbaasden zich hierover, konden niet begrijpen waar hij het geld vandaan had en de roddel ging zover Schilderij dat men de gelukkige bouwer openlijk van diefstal ging beschuldigen.. De poli- tie-autoriteiten trapten in deze praatjes en arresteerden de argeloze man. Pas na tien dagen lieten ze hem weer vrij. De onfortuinlijke ligt nu in zijn nieuwe huis in bed van zijn avontuur te bekomen. „Ze hebben me daar als een bandiet be handeld", zegt hij bitter. Het wereldrecord voortplanting wordt waarschijnlijk gehouden door de gewone huis-, tuin- en keukenvlieg: legt één vlieg op 15 april 120 eieren, dan kan zij op 10 september daaropvolgend rekenen op 5.590.720.000 nakomelingen. Radio Cairo heeft bij de uitzending van het liedje „Ik houd van Parijs" de titel veranderd in „Ik houd van Madrid". Het Duitse blad Das neue Leben is met de publicatie van een detectivever haal begonnen, dat 160 afleveringen zal tellen. De lezers zullen ruim zes jaar op de ontknoping moeten wachten, want het blad verschijnt slechts eenmaal per veertien dagen. Toen grootmoeder, die in de buurt van Parijs een aardig huisje bewoont, een paar dagen op reis was hebben twee Pa- rijse kleindochters bij haar ingebroken. De een samen met haar man, de ander met een vriend. Ze namen grootmama's juwelen mee en vonden achter het portret van groot papa voor twee duizend gulden aan bank papier. Nadat ze het met hun vieren hadden opgefuifd, werden ze ingerekend. Maar omdat in Frankrijk volgens de wet tus sen familieleden geen diefstal kan be staan en het kraakje bij grootmoeder dus geen kraakje was voor drie van het viertal, werd alleen de vriend veroor deeld. Hij kwam er met drie maanden gevangenisstraf af. bouwprijzen is er veel kritiek te horen. Uit de ontwikkeling zal blijken wie het bij het rechte eind heeft gehad. De overzeese gebieden van de Euromarkt-landen zullen meer of minder geassocieerd worden met de gemeenschappelijke markt. De zelfstandige overzee se gebiedsdelen kunnen zelf in onderhandeling treden over hun relatie tot de Euromarkt. Zeer nauw verbonden met de Euromarkt is de te tekenen overeenkomst van 't Euratoom. Het Euratoom, ook wel Eura tom, wil een gemeenschappelijk inkoop en beheer van atoomma terialen binnen de „atoomge meenschap", welke landen ook de landen van de Euromarkt zijn. Naar buiten wordt Europa dus één „atoomwinkelier". De binding tussen de Euromarkt en het Euratoom komt ook in de maandag te tekenen verdragen tot uiting. De assemblee en het hof van justitie van de Euro markt zullen ook de belangen van Euratoom gaan behartigen. Met de nieuwe verdragen komt de integratie van Europa weer sterk naar voren en in het pro- jekt van het Europese vrijhan- delsgebied vinden wij een van de grootste Europese bundelin gen. Dit vrijhandelsgebied is nog in het stadium van onder handelingen en de wegen zul len nog gevonden moeten wor den waarlangs men een Euro pees vrijhandelsgebied kan op bouwen. Dit vrijhandelsgebied zou de Europese landen asso ciëren met de Euromarkt, op multilaterale basis. Het vrijhandelsgebied stelt zich o.a. tot doel de uitbreiding van de handel in landbouwpro- dukten op een niet-discrimina- toire grondslag. Daarmede zien wij reeds de moeilijkheden naar voren komen want Engeland heeft b.v. het streven om de landbouw geheel van het vrij handelsgebied uit te sluiten. Er zal dus nog heel wat moeten worden gesproken eer het kan komen tot een overeenkomst voor een vrijhandelsgebied met 250 miljoen consumenten. Het streven naar een vrijhan delsgebied gaat uit van de OEES, de organisatie voor Euro pese Economische Samenwer king. Een naam waarin wel het gehele doel en werk van de ÖEES in een paar woorden is gevat. Een zeer belangrijk deel van de integratie van Europa is ook de reeds bestaande KSG, de Ko len en Staal Gemeenschap. Hierin bezit Europa een gemeen schappelijke markt voor kolen en staal. Binnen deze bunde ling zal er geleidelijk een ratio nele verdeling van de produktie op een zo hoog mogelijk produk- tiepeil tot stand komen. Onmo gelijk wordt gemaakt de bevoor rechting of achterstelling van landen inzake prijzen en ver voer van kolen en staal. Ook kartelvorming met als doel handhaving van hoge prijzen zal niet mogelijk zijn. Zo kent Europa reeds verschil lende instellingen en overeen komsten die alle verklaren de gunstige ontwikkeling van de Europese economie tot leidraad te hebben. Een ontwikkeling waarin Europa maandag a.s. in Rome een zeer grote stap gaat doen. Een stap waarbij sommi gen de adem inhouden want zij zeggen dat het uiteindelijke succes of de mislukking van de Euromarkt bepaald wordt door de mate waarin Frankrijk en Duitsland het eens zijn, het zal n.l. voor de andere landen zeer moeilijk zijn deze twee te ver zoenen. Zijn deze twee landen het met elkaar eens dan kun nen zij heel sterk hun wil door zetten. Een stap waarbij andere jui chen want zij zeggen dat Euro pa een bijzondere krachtige po sitie op de wereldmarkten zal krijgen waardoor een sterker en economisch gezonder Europa zal ontstaan. Engeland en de Ver. Staten zijn het eens geworden over een gemeenschappelijke politiek voor de aanleg van nieuwe grote buis leidingen ter verzekering van de voorziening van Europa met olie uit het Midden-Oosten. Het onderwerp is besproken in de bijeenkomst van president Eisenhower en de Engelse pre mier, MacMillan. Deskundigen der beide landen zullen thans een aanvang kunnen maken met de uitwerking der plannen, waar over reeds voorolpige onderhan delingen waren gevoerd door functionarissen der beide rege ringen. Naar verluidt zullen de buis leidingen vermoedelijk in Tur kije worden aangelegd. De plan nen worden echter geheim ge houden. Men verneemt, dat En geland weinig voelt voor de ge projecteerde Israëlische buislei ding van Eilath naar de Middel landse Zee. Het Engelse bezwaar is, dat deze buisleiding te klein zal zijn en dat het onredelijk is aan te nemen, dat de Arabische landen, die de olie voortbrengen, zullen toestaan, dat de olie over Israëlisch grondgebied wordt vervoerd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5