MARIHUANA groot gevaar voor ons land Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Het loon der hebzucht Nieuw complotverdovende sigaretten a f 4,- per stuk Een driftige jonge vrouw stak haar minnaar neer Schoongebleven deed mee aan Hugo de Groot „Goed-zo"-actie BEURSOVERZICHT SCHAKEN Gemeente Terneuzen Verklaring van nieuwe Philippijnse president Geen elegante man.... HONGARIJE DE BOLLENVELDEN KRIJGEN KLEUR OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN EFFECTENKOERSEN VAN HET TELEFONISCH AVOND- VERKEER. Prijsstop limonade en mineraalwater ingetrokken HET KANAALZONE TOURNOOI. .wordt ervan verdacht, dat hij marihuana per auto uit Bel gië haalde. Op deze wijze werd het voor de handelaren zo ge vaarlijke douanetoezicht in on ze havens vermeden werd in arrest genomen na dat de politie hij haar thuis een grote voorraad van het gevaar lijke verdovingsmiddel had aan getroffen Telkens, zo ook nu weer, dui ken er in Nederland dergelijke berichten op over de sluikhan del in dit verslavingsgif. Dat is een zeer ernstig feit, want de marihuana heeft in de betrek kelijk korte tijd dat het in Ame rika ingang heeft gevonden, al daar bedenkelijke verwoestin gen aangericht. Wij zullen trachten, de ongu re elementen, die hier in Neder land geld willen verdienen aan de ellende van anderen, een slag voor te zijn, door met grote nadruk te wijzen op de gevaren. In Amerika krijgt de opgescho ten jeugd bij het uitgaan van school of fabriek een „bijzonder lekker" sigaretje aangeboden door vriendelijk uitziende perso nen, die daar een praatje ko men maken. Deze cadeautjes brengen hun geld ruimschoots op. Wanneer de verslaving aan het verdo vingsmiddel, dat in zulke siga retten zit, eenmaal is ontstaan, gaat de rest immers vanzelf Wanneer de jongens en meisjes niet meer buiten de marihuana kunnen, wordt het verslavings gif tegen behoorlijke prijzen te koop aangeboden. De berichten vermelden dat één marihuana- sigaret in Nederland voor vier gulden wordt verhandeld. En mocht de handelaren, die de kontakten gelegd hebben, de grond te warm onder de voeten worden, dan stellen de verslaaf den, evenals morfinisten en co- caïnisten, geheel uit eigen bewe ging alles in het werk, om hun genotmiddel op de één of ande re manier te pakken te krijgen. Zij verhinderen daarmee de op sporing en de bestraffing der misdadigers. VERSCHIJNSELEN Het roken van de bewuste si garetten veroorzaakt een roes, die meer is dan een aangename droomtoestand. Meestal begint de verdoving met een gevoel van behagelijke warmte en een plezierige loomheid in het hoofd. Daarna volgen strelende ge- hoorshallucinaties van ruisende fonteinen, terwijl voor het oog visioenen van bont gekleurde taferelen voorbijtrekken. Dan zinkt de aarde langzaam onder de voeten weg en in een licha melijk en geestelijk welbehagen zweeft de verdoofde, bevrijd van alle zwaarte, voor zijn gevoel de ruimte in. KWADE ROES Langer dan bij de andere ver giften zijn er nog resten van be wustzijn aanwezig. In zulk een roes kunnen er nog geruime tijd verstandige antwoorden worden gegeven, wanneer er iets wordt gevraagd. Evenals het bij de alcoholver giftiging door de beruchte „kwa de dronk" niet altijd rozegeur en maneschijn is, zo veroor zaakt marihuana niet zelden toestanden van grote opwin ding, aanvallen van verniel* zucht en kwaadaardige verlan gens. Vele ernstige misdaden, zoals aanranding, roof, moord- en zelfmoord acht men in Amerika het gevolg van marihuanage bruik. ZEER VERBREID In de oosterse wereld is dit gevaarlijke verdovingsmiddel, dat gewonnen wordt uit de top- bloemen van de Indische hen nepplant, cannabis indica, al sinds mensenheugenis bekend. Het zijn daar vooral de Moham medanen, wier godsdienst het alcoholgebruik verbiedt, die zich aan dit middel te buiten gaan; meestal onder de benaming haschisch. De Indische hennep is in Azië het gewone verdovingsmiddel voor meer dan 300 miljoen men- Een jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van jus titie bij de Amsterdamse recht bank donderdag geëist tegen eqp jonge vrouw, de 24-jarige A. H, v. d. Bos uit Amsterdam, die in de nacht van de eerste op de tweede Kerstdag in de Haarlem merstraat haar minnaar, de 46- jarige Drentse koopman J. P. uit Hoogeveen, in blinde drift met een zakmesje zeven steken toediende. Twee daarvan waren levensgevaarlijk, maar 't slacht offer werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht, waar een chirurg door snel operatief ingrijpen zijn leven wist te red den. De zitting van donderdagmid dag wierp een schril licht op de psychopatische persoonlijkheid van de verdachte, een zwaar ge bouwde dikke vrouw, die dood de psychiater verminderd toere kenbaar werd geacht en die er veel ouder uitzag dan haar 24 jaren. Zij had reeds zeven ver oordelingen op haar strafblad en barstte in een onbedaarlijke huilbui uit, toen haar vriend donderdagmiddag als getuige voor het hekje verscheen. Hij deed overigens een goed woordje voor haar. Op de bewuste avond had het tweetal diverse café's in Amster dam bezocht. Beiden waren dronken toen de vrouw in café „De blauwe druif" abusievelijk een flesje „7-up" werd geser veerd inplaats van de bestelde coca cola. Deze futiele vergis sing was de aanleiding tot het drama. „Ik ben een verschrikkelijk mens als ik dronken ben", snik te de verdachte donderdagmid dag. „De kleinste tegenwerking is voldoende om haar tot ongerem de scheldpartijen te brengen", stond in het psychiatrisch rap port en niet ten onrechte. De driftige vrouw was begonnen te schelden en toen het café geslo ten werd zette zij buiten op straat de ruzie voort, bij gebrek aan een ander haar vriend als doelwit gebruikend. Men kon van deze dronken man nauwelijks vergen, dat hij op dit moment voldoende tact bezat om haar te kalmeren, maar wat hij wel deed was bijna het toppunt van tactloosheid. Voor zover de betrokkene en enkele ooggetuigen zich later wisten te herinneren, zou de vrouw zich dreigend tegen hem hebben uit gelaten en iets geroepen hebben van: „Ik kan je wel vermoor den". Daarop pakte de koopman zijn zakmesje uit zijn zak, duw de het haar in de hand, opende vervolgens wijd zijn eigen over jas en riep uit; „Steek me dan maar kapot". „Een ernstige provocatie", zo noemde de psychiater dit in zijn rapport. „In haar toestand was deze vrouw dubbel vatbaar voor sug gesties", zei de raadsman, mr. J. H. Polenaar, in zijn pleidooi. „Ze is gaan steken om te to nen, dat ze het wel durfde, toen ze er toe werd uitgelokt", meen de de officier van justitie in zijn requisitoir. Want dat had ze n.l. gedaan. Ais een wilde had ze haar vriend met het mes gesto ken en na zeven steken zeeg hij bloedend ineen. Nog realiseerde zij zich geenszins wat zij had gedaan en ze riep uit: „Stel je niet zo aan, je mankeert niks". Maar inmiddels waren enkele andere cafébezoekers, die juist naar huis wilden gaan, toege schoten. De vrouw bukte zich en maakte het overhemd van de koopman los. Toen zag ze diver se heftig bloedende wonden. Een 60-jarige dokwerker onder vond minder prettige ervarin gen van zijn optreden. In de consternatie nam hij direct de leiding, bestelde een taxi, die hij zelf betaalde en liet de ge wonde naar een ziekenhuis bren gen. Van de vrouw nam hij het mes aan en wierp dit op haar verzoek in de gracht, nog voor de politie de zaak had kunnen onderzoeken. Twee dagen werd hij in de cel gezet, omdat de re cherche zich aanvankelijk nau welijks kon voorstellen dat de vrouw gestoken had. Men ver dacht er de dokwerker van. In het requisitoir achtte de of ficier van justitie, mr J. F. Hart suiker, de poging tot doodslag niet bewezen en al evenmin het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, omdat volgens hem bij de vrouw geen opzet daartoe aanwezig was geweest. Hij vroeg tenslotte één jaar met aftrek wegens gewone mishan deling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. De raadsman voerde in zijn pleidooi nog aan dat de ver dachte, die gehuwd is geweest, inmiddels is gescheiden en dat de koopman uit Hoogeveen van plan is met haar te trouwen. Het tweetal omhelsde elkaar vluchtig, toen zij na afloop door een wachtmeester werd wegge leid. De rechtbank zal uitspraak doen op 4 april a.s. sen. Het wordt daar in pijpen gerookt, het wordt er gegeten soms, in combinatie met andere stoffen, wordt het er ook wel ge dronken. GEHEIME NAMEN De Amerikaanse jeugd en de handelaren hebben aan deze stof een groot aantal geheime namen gegeven, die voor buiten staanders moeten maskeren, waar het eigenlijk over gaat. Er wordt in Amerika gespro ken over „hooi", „thee" en „on kruid". Andere aanduidingen zoals „muggier" en „reefers" zijn niet te vertalen. Ook na men, die de indruk wekken dat het over bepaalde personen en niet over een verdovingsmiddel gaat zijn niet ongebruikelijk. Zo zegt men: „Ik hoop May Warner vanavond bij me te heb ben" inplaats van„Later op de dag zal ik wel Indische hen nep mee kunnen brengen". Men vermoedt, dat de benaming marihuana afkomstig is van zulk een persoonsaanduiding, namelijk van Mary Johanna. GEWAARSCHUWD Wat moeten wij nu van dit alles denken Zijn ook onze grote kinderen straks niet veilig meer, wanneer zij de scholen, kantoren en fabrieken na werk tijd verlaten Ieder mens wil in jeugdige onbezonnenheid wel eens iets anders. In alle jonge mensen leeft de zucht naar avontuur. Hierop is het, dat de gewetenlo ze schurken zo gemakkelijk kun nen speculeren. Natuurlijk rekent een ieder op tijdig ingrijpen van de over heid. De beste verdediging tegen dit sluipende gif is echter dat iedere jonge man en ieder jong meisje van de gevaren is door drongen en persoonlijk weer stand weet te bieden aan dit soort verleidingen. dr. H. W. SCALONGNE De nieuwe president van de Philippijnen, Carlos Garcia, heeft vrijdag op een persconferentie gezegd, dat de buitenlandse poli tiek van de Philippijnen onveran. derd blijft en dat het land aan de zijde van zijn vrienden van de vrije wereld naar de wereldvrede zal blijven streven. Volgens de president zijn de Verenigde Sta ten de leiders van de vrije we reld. In antwoord op vragen tij dens een persconferentie te Sidney heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Bren- tano, voor de ogen van de journalisten zijn pantalon- pijpen opgetrokken om te laten zien dat hij.een lan ge onderbroek droeg. Dat was naar aanleiding van een handboek voor étiquette, waaraan is meegewerkt door de Westduitse plaatsvervan gende chef van het protocol Frau Erika Pappritz, die daarin o.a. beweert dat een „elegante man" geen lange onderbroek draagt. Dezer dagen is Frau Pap pritz vanwege de door haar in bedoeld boek verkondigde theorieën 't doelwit geweest van kritiek in het Westduit se parlement. Zelfs in Aus tralië, waar Von Brentano thans op bezoek is, heeft dit boek echter opzien gebaard. Vandaar dat de journalisten op de persconferentie Von Brentano naar zijn mening erover vroegen. De minister, die blijkens zijn demonstra tie als door zijn eigen onder geschikte indirect gediskwa lificeerd beschouwd moet worden, zei alleen maar: „Ook in Duitsland worden wel domme boeken geschre ven." In Szeged, de grootste stad in Zuid-Hongarije, is het stand beeld van Stalin en Lenin, dat tijdens de oktoberrevolutie ver wijderd was, weer op zijn voet stuk geplaatst. Het Hongaarse persbureau, M.T.I., verklaarde donderdag, dat het standbeeld tijdens de opstand was weggehaald om het tegen „de contra-revolutionai ren te beschermen". (In Boeda pest is tijdens de opstand een groot beeld van Stalin omverge haald). De Hongaars-Russische besprekingen begonnen. Russische en Hongaarse leiders zijn donderdag in het Kremlin te Moskou besprekingen begonnen. Radio-Moskou deelde mee, dat de besprekingen begonnen met een „uitgebreid onderzoek van de vraagstukken" en dat premier Kadar van Hongarije „een ana lyse gaf van de Hongaarse posi tie op binnenlands en buitenlands gebied". Ook werden politieke en eco nomische vraagstukken bespro ken. Groepen deskundigen van beide landen kregen opdracht „ter zake dienende voorstellen", die aan de delegaties moeten worden voorgelegd, op te stellen. Het „Delftsch Studentencorps" vierde gisteren zijn 109e dies natalis en ter gelegenheid daar van wordt een vaarjool gehou den. Het is de gewoonte dat dit vaarjool wordt aangekondigd door middel van biljetten, wel ke 's nachts overal in de stad worden aangeplakt. Dit plakken is verboden en de politie houdt dan ook altijd een oogje in het zeil, doch niettemin zien de stu denten steeds kans de binnen stad flink vol te plakken. Doordat het zachte weer zich handhaaft zal men reeds tijdens het komende week einde kunnen genieten van bloeiende narcissen en cro- cussen, afgewisseld met een enkel veldje fel-gekleurde tu- lipa'è. Ook in de hyacinthen be gint nu kleur te komen. De eerste bloeiende velden (meest blauw) zijn reeds ge signaleerd. JEUGD HIELP PREDIKANT, In de Geref. Kerk van Aalten zamelde een der predikanten, ds. L. J. Goede, giften in om te komen tot het aanschaffen van een geluidsversterker te gebrui ken bij de straatprediking. De jeugd der Gereformeerde ge meente heeft geheel buiten deze predikant om een actie onder nomen, die 1850 opleverde. Met de reeds ingezamelde giften kan niet allen een geluidsversterker maar ook een wagentje om het apparaat te kunnen verplaatsen, een band-recorder en een pick-up worden aangeschaft, zodat men de toespraken ook bij de zieken thuis ten gehore kan brengen. De jeugd heeft aan Ds. Goede het bedrag ter hand gesteld. De ap paratuur zal in de eerste plaats dienen voor de straatprediking, maar daarnaast ook voor jeugd werk. KNAAP AANGEREDEN EN OVERLEDEN De 15-jarige Hendrik P, die donderdagavond in gezelschap van een vriend langs de weg in Buinerveen liep is om het leven gekomen toen hij werd aangere den door een achterop komende auto, bestuurd door H. N. uit Gieten. De bestuurder verklaar de door een tegenligger te zijn verblind en de jongens niet te hebben opgemerkt. Ter hoogte van de Kop van Pannerden, juist onder de split sing Rijn en Waal te Millingen aan de Rijn is donderdag de 50- jarige kapitein G. Ph. K. uit Ge- rusheim (Did.) van de sleepboot „Jos Schuermann 36" overboord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. GOUDSCHAT IN TUIN GEVONDEN Een alleenwonende dame (mej. G. van Triet, Binnenha ven 118) te Den Helder heeft in de tuin van haar woning een goudschat gevonden, bestaande uit 700 gouden tientjes en 800 Engelse ponden. Verondersteld wordt, dat de (inmiddels over leden) vader van de vindster deze schat daar in bezettingstijd heeft begraven. De dochter zou reeds geruime tijd een vermoeden hebben ge had van een op zulk een wijze door haar vader voor verlies be hoed geldbezit. Na een ingesteld onderzoek bleek haar vermoe den gegrond. De politie verklaarde van dit feit onofficieel kennis te hebben gekregen. Volgens haar behoeft van zulk een vondst geen aan gifte te worden gedaan. „VADERS PAPPOT" In het dorp Dedemsvaart in Overijssel is het dubieus gewor den of er in den vervolge van „moeders pappot" dan wel van „vaders pappot" moet worden gesproken. Ongeveer twintig heren vol gen daar n.l. aan de Chr. Lage re Landbouwhuishoudschool een speciaal voor hen georganiseer de kookcursus om, zo nodig, de vrouw des huizes in noodgeval len te kunnen vervangen. Onder de cursisten bevinden zich onderwijzers, een landbou wer, een kapper en een hande laar in bouwmaterialen. De di rectrice van de Dedemsvaartse huishoudschool, mej. G. W. Ba- rink, heeft vroeger al eens het initiatief genomen tot het hou den van een gemengde cursus, die echter niet bijzonder slaag de. Zij heeft daarom nu maar besloten tot een cursus „alleen voor heren", die blijkbaar meer succes heeft. UIT GEVANGENIS ONTSNAPT Gistermiddag half vier is de Amsterdammer F. W. er in ge slaagd uit de gevangenis te Haar- lem te ontsnappen. In de keuken worden herstelwerkzaamheden verricht; tijdelijk wordt daarom van een spoelkeuken gebruik ge maakt. In deze spoelkeuken is ook een w.c. De man heeft een spijl in het venster daarvan door gezaagd, zodat hij de binnen plaats kon bereiken. Na over de muur aan de Papentorenvest te zijn geklommen verdween hij de vrijheid in. In juni a.s. zou hij zijn straf hebben uitgezeten. BROMFIETSER NA VAL OVERLEDEN In de nacht van donderdag op vrijdag is de 27-jarige dok werker J. Spiegelberg met zijn bromfiets tegen de trottoirrand van de De Ruyterkade te Am sterdam gereden, vermoedelijk doordat hij onwel was gewor den. Hij kwam daarbij met het hoofd op straat te vallen en overleed nog voor hij naar het ziekenhuis kon worden ver voerd. AUTODIEF DOOK NA WILDE ACHTERVOLGING IN SPAARNE Gistermiddag heeft de Haar lemse motorpolitie een wilde achtervolging, die begon op de Amsterdamse Vaart nabij de Prins Bernhardlaan, op een per sonenauto succesvol besloten. Zij was van plan het rijbewijs van de bestuurder te controleren en verzocht deze daarom te stoppen. De automobilist gaf hieraan ech ter geen gevolg, ook niet toen de politiemannen enige schoten in de lucht hadden gelost. Zelfs niet toen zij, op de auto schietend, een van de banden hadden ge raakt. Na een rit door een groot ge deelte van Haarlem konden de agenten de auto op de Friese varkensmarkt langs het Spaarne passeren en deze snijdend tot stoppen dwingen. De bestuurder verliet snel zijn wagen, rende weg en dook in het Spaarne. De agenten sommeerden de man naar de kant te komen. In ziende dat hij verloren was, vol deed hij aan het verzoek, nam plaats in de zijspan en bereikte zo het politiebureau. Daar bleek hij te zijn de 21-jarige Haarlemse in Apeldoorn werkzame, beton werker H. S., wiens opsporing 's ochtends was verzocht wegens diefstal van een auto. Het standbeeld van Hugo de Groot moet het daarbij altijd ontgelden. Het wordt van onder tot boven volgeplakt, zodat elk jaar de gemeentereiniging er aan te pas moet komen om het beeld een grote schoonmaak te geven. Gisterochtend in alle vroegte waren de studenten weer aan het plakken, doch de politie had zich voorgenomen Hugo de Groot tot het uiterste te verde digen. Op de vier hoeken van het voetstuk stonden stevige po litiemannen en toen tegen vier uur massale aanvallen van de studenten op het beeld begon nen, stonden zij pal. Met een flinke knuist, of als de over macht te groot werd met de gummistok, hielden zij de stu denten van zich af en om vier uur stelden zij aan de studen ten voor: „Jullie krijgen een uur van ons. Voor elk biljet dat jullie op Huugje plakken schenkt de Delftse politie een dubbeltje de man voor de „Goed- zo-actie" van de N.C.R.V." „Ak koord", zeiden de studenten en zij voegden eraan toe, dat zij betalen zouden als zij er niet in slaagden een biljet op het beeld of het voetstuk te plakken. Onder toezicht van de senaat, compleet met hoge hoeden en paraplu's werden verscheidene aanvallen ondernomen, doch zij liepen alle dood op de hechte verdediging. Toen de klok in de toren van de Nieuwe Kerk vijf slagen had laten horen, beken den de studenten hun neder laag en onmiddellijk daarop werd begonnen met het collec teren voor de „Goedzo-actie". KOERSHERSTEL VOOR AKU Aandelen AKU die de laatste dagen op een laagte-record sinds een jaar geleden gekomen waren door het teleurstellende dividend, trokken gistermiddag kopers in de markt. De koers varieerde tussen de 190 en 19012, hetgeen ten opzichte van donderdag een winst van circa 4 punten bete kende. De vaste tendens voor Kon. Olie bleef ook gisteren aanhou den en hoewel in geringere mate dan donderdag, waren het weer Londen en Parijs die als gang makers fungeerden. In de mor genuren fluctueerde de koers van deze aandelen van 175,90 tot 177,10. De opening gistermid dag was 176,30. Na tot 176,60 te zijn opgelopen volgde een reactie tot ƒ175,50 door verko pen van publieke zijde die tot af wikkeling van posities overging, in verband met het weekeinde. Hierdoor kwam de koers circa een gulden onder pariteit New York. Philips en Unilever konden de koersverbetering van donder dag niet voortzetten en bleven vrijwel onveranderd. De cultures lagen vrijwel ver laten zonder verandering van de koersen Van de staatsfondsen lag de 'staffellening V* procent lager, de overige leningen prijs houdend. Het dividend van de Stoomvaart Mij. „Nederland" van 14 procent waarvan desgewenst 4 procent in aandelen, bracht de vrees voor aanbod van stockdivi denden teweeg, waardoor de aan- delen circa 2 Va procent lager wer den genoteerd. Ook Scheepvaart, unies moesten 2 punten prijsge ven. De overige scheepvaartwaar- den hoegenaamd onveranderd. De omzet was van weinig bete kenis. Doordat de N.V. Fridor fabrie ken surseance van betaling heb ben aangevraagd, is de notering voor deze aandelen voorlopig ge staakt. Prolongatie 3% procent. BEURSINDICES 20/3 211/3 22/3 Int. conc. 274.89 278.57 279.24 Industrie 147.61 147.86 148.29 Scheepvaart 161.46 162.92 162.50 Banken 115.70 114.23 114.40 Ind. fondsen 97.69 98.60 99.23 Algemeen 199.50 201.40 201.88 De Amsterdamse effectenkoer- sen in het telefonisch verkeer van vrijdagavond luiden als volgt. Ter vergelijking is de officiële slotkoers van vrijdagmiddag ter beurze tussen haakjes er achter geplaatst. Kon. Olie 174.00-175.10 174,80) 12. „Dat kan alleen maar dat geboefte van Ragnar zijn," denkt Eric grimmig, terwijl hjj voorzichtig boven het boord uitgluurt. Nahenah en de ge wonde krijgers staan vlak in zijn nabijheid, gereed om de achter volgers op een lading pijlen te vergasten. Dan beweegt er iets tussen de struiken en als Eric de gevederde helm ziet, welke een der naderende krij gers draagt, rijst hij met een kreet over eind. „Ragnar de Rode Ahéé zijn vrienden De troep ongeschoren, haveloze mannen aan de bosrand staat bij het horen van deze woorden met duidelijke argwaan stil. Snel springt de in oorman aan boord en beduidt zijn twee krijgers de bogen te laten zakken. „Bergt die wapens op, mannen", We roept hij. „Ik ben een landsman. Toen ik je helm zag, meende ik Ragnar de Rode voor te hebben", richt Eric zich tot de grote kerel, die de verfomfaaide resten van een vedertooi op zijn helm draagt. „Nu, en wat dan nog? Wat heb jij met Ragnar te maken", gromt deze wantrouwend. „Hoe kom je zo ver van huis in je eentje? Kom eens een eindje dichterbij, kame raad, dan kan ik je beter zien". Hoewel geen der mannen aanstal ten maakt de wapens op te ste ken, treedt Eric onverschillig na der. Achter hem slaan Nahenah en zijn krijger de troep bewegeloos gade. „Wat heb jij te maken met Rag nar de Rode, makker?", herhaalt de man met de gevederde helm kennelijk de aanvoerder zijn vraag op weinig vriendschappelijke toon. „Is die roodharige schurk soms ook in de buurt? Het zou me niets verwonderen, want jij moet toch ergens vandaan gekomen zijn, denk ik zo". Dan trekt er eensklaps een sche ve grimas over zijn stoppelige ge zicht. „Nnnneeeeehet zou me niks verwonderen, als rooie Rag nar, hier ook ergens uithangt, zeg ik, want hij heeft vaker met je sa mengewerkt, als het zo uitkwam, is het nietKoning Eric?" Scherp kijkt Eric de spreker in het grijzende gelaat en zijn spie ren spannen zich. In de Staatscourant vein vrij dag is een beschikking gepubli ceerd, waarbij met ingang van 23 maart de prijsstop „limonade en mineraalwater 1956" die op 28 december 1956 was afgekondigd, wordt ingetrokken. De minister van Economische Zaken heeft hiertoe besloten, na. dat de fabrikanten zich bereid hebben verklaard over prijsver hoging met het ministerie van Economische Zaken vooraf over leg te plegen. Bij het gepleegde overleg is overeenstemming bereikt over een prijsverhoging met gemid deld 1 cent van enige koolzuur houdende limonades, welke als gevolg van de recente stijging der grondstofkosten noodzakelijk is geworden. Internationale ronde te Gent. Donderdagavond hadden de spelers van de B-groep het rijk alleen in de geriefelijke en mo dern verwarmde achterzaal van het „Gasthof Maldegem" nabij de oude Dampoort in Gent. Het betrof hier de z.g. inhaal- ronde voor groep B, die uit acht clubs bestaat en nu 'n wedstrijd moest inlopen ten einde op 1 april te Axel en 29 april te Gent gelijke tred te kunnen houden met de A-groep, die slechts zes ploegen telt. De Gentse clubs, die op „eigen veld" uiteraard in hun sterkste opstelling waren verschenen, toonden evenals enkele weken geleden te Sluiskil een duidelijke meerderheid, welke reeds na een goed uur spelen tot uiting kwam. De bordopstelling van de Z. Vlaamse clubs demonstreerde voor de zoveelste maal, dat het spelen van een uitwedstrijd op een door-de-weekse avond tal van moeilijkheden meebrengt. Vooral Landau B verscheen met diverse invallers, maar ook de Terneuzense reserves waren niet volledig opgekomen. Het was dus niet te verwonde ren dat de Gentse B-ploegen hun reeds beduidende voorsprong in deze ronde nog wisten te ver groten. Uit de hieronder volgende stand blijkt weliswaar, dat er nog van alles kan gebeuren, maar we houden het er voorlopig toch op, dat de Zeeuws-Vlamingen in groep B geen hoge ogen meer zullen gooien. De situatie is thans als volgt: 1. Jean Jaurès, 10 bordpumen; 2 en 3. Colle en Het Volk B SVz p.; 4. Ruy Lopez B 7Va p. Verder Terneuzen B 6 p.; Landau B 3 p.; V.S.V. 3Va p. en 't Witte Paard 2 punten. De vier Belgische B.-ploegen hebben dus onbetwist de leiding. De gedetailleerde uitslag van de donderdag gespeelde wedstrij den volgt hier: Jean Jaurès BTerneuzen B. P. Quintijn—G. Dijselijnck 10 (afg.) A. QuintijnJ. A. v .d. Ree 10 II. ThijsJ. v. d. Veere 01 A. d- WintieV. Smeianjuk x1) Totaal 31 (De partij aan bord 1 werd afge broken, maar is wel voor Terneu zen verloren.) Het Volk—'t Witte Paard. A. BordaenW. Garskamp 10 J. FrunchA. Guyrie 1—0 W. DollH. v. d. Berghe 10 A. BrackeA. de Pauw 10 Totaal 40 ColleVjS.V. (Sluiskil) J. Watteeuw—J. Dubbeldam 10 A. BaertA. J. Dourleijn 10 L. v. VeldeA. Dieleman 10 A. Criel1. de Kraker 0— i Totaal 31 Ruy LopezLandau (Axel). C. MuikersM. Mattelé Va A. LödorN. Bolleman 10 A. RigauxJ. Peeters 10 J. VermeireL. Vinke 10 Totaal 3 Va—Va VOORGEVELROOILIJN. VERORDENING. Een ontwerp van een verorde ning tot vaststelling van een voorgevelrooilijn voor de hoek van de zuidzijde van de Arsenaal straat en het noordelijk gedeelte van de Noordstraat te Terneuzen met bijbehorende kaart ligt vanaf 25 maart 1957 gedurende 30 da gen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kun nen belanghebbenden bij de Ge meenteraad bezwaren indienen. Terneuzen, 22 maart 1957. De Burgemeester van Terneuzen, M. DE VOS. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Terneuzen bren gen ingevolge artikel 38, jo arti kel 45 en 16 der Drankwet 1391, Stbl. no. 476, ter openbare ken nis, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof B van de N.V. Handel-, Industrie- en Scheepvaartmij „DE HOOP" te Terneuzen, voor de achterbene- denlokaliteit van het perceel Sta tionsweg 4 te Terneuzen. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijk bezwaren in dienen bij burgemeester en wet houders. Terneuzen, 22 maart 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. DE VOS, Voorzitter wnd. A. J. DEES, secretaris

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3