Koninklijk paar woonde De Ruyter- herdenking te Vlissingen bij Nieuw geweld en Suez-geld De besprekingen op Bermuda 0 Enthousiaste ontvangst op Walcheren $1 van "4 Hoff Abonnementsprijs Heldhaftige redding van 23 drenkelingen door bemanning van Nederlands schip HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Aardschokken in San Francisco K.. imiKiiüiuii PEERLESS BEDDEN STAKING IN POLEN OVERSTROMIN GEN IN AFGHANISTAN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW HET NABIJE OOSTEN staat in een nieuwe, wel licht ernstige crisis. Israël heeft toegegeven aan de aan drang van de UNO- door Amerika wat al te stringent gesteund, om èn uit het bedreigde Gaza èn uit de Ooit van Akaba zijn troepen terug te trekken. Maar het heett dat gedaan onder voorwaarde, dat niet Gaza opnieuw het middelpunt zal vormen van Egyptische agressie en dat de vrijheid van scheepvaart door de Golf van Akaba zal zijn verzekerd. Beide beloften zijn, niet in de assem blee, maar door president Eisenhower in zijn brief aan Ben Goerion bevestigd. De Verenigde Staten hebben vrijdag op de conferentie van Bermuda Engeland ervan op de hoogte gebracht, dat zij bereid zijn zich aan te sluiten bij de militaire commissie van het pact van Bagdad, dat Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan omvat, zo heeft James Hagerty, de woordvoerder van het Witte Huis, bekendgemaakt. iet nummer van heden"N telt 10 pagina's J Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen*. Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 23 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4021 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.i Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De herdenking van de 350ste ge- ten heeft uitgetrokken en waar boortedag van Micliiel Adriaansz. de bevolking en de andere be- langstelienden, mannetje de Ruyter begon gisteren in Vlis- 6 singen officieel met een plechtig heid in de St. Jacobskerk, de kerk met de toren, waarin Michiel in zijn jongensjaren zijn onstuimige dadendrang botvierde. Gisteren vlagde Zeeland en het koninklijk paar werd er van har te welkom geheten. Want Vlis singen in het bijzonder beschouw de het als een wel bijzondere eer dat Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden besloten tegen woordig te zijn bij deze herden king. Te half elf kwam het konink lijk paar op het vliegveld Woens- drecht aan, waar de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de comman dant der rijkspolitie in Zeeland, majoor W. H. Ballegoyen de Jong, ter verwelkoming aanwezig waren met een escorte van de rijkspolitie. Na een snelle rit door de Zeeuwse dreven werd omstreeks kwart vóór twaalf een ogenblik gepauzeerd in de Zeeuwse hoofd stad, Middelburg, ten huize van de Commissaris der Koningin. Tijdens de rit door Middelburg genoot het koninklijk paar reeds een voorproefje van de enorme belangstelling in Zeeland voor dit historische gebeuren. Naar Vlissingen. Via Koudekerke werd naar Vlissingen gereden, de stad waar het gemeentebestuur niet minder dan 50 mOle voor Be Ruyterfees- ONBEPERKTE GARANTIf OP DE VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN verkrijgbaar bij: Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat het personeel van de herstelwerkplaatsen voor spoorwegmaterieel in Byd goszcz op 19 maart het werk heeft neergelegd. De arbeiders zijn ontevreden over de instel ling van nieuwe produktievor- men, die neerkomen op een loonsverlaging. Nadat hun door de overheid was beloofd dat de moeilijkheid zou worden opgelost, zijn de ar beiders de volgende dag weer aan het werk gegaan. Het partijblad „Trybuna Lu- du" schrijft, dat ontevreden ar beiders worden aangespoord tot 't stellen van onmogelijke eisen en dat er pogingen worden ge daan stakingen te verwekken, die beslist nutteloos en zelfs schadelijk zijn". Ondanks de bureaucratie moet het mogelijk zijn aan die moeilijkheden en problemen van de arbeiders een einde te maken, aldus het blad. In het zuidelijke deel van Afghanistan hebben zich uitge breide overstromingen voorge daan, die vele slachtoffers heb ben geëist en aanzienlijke schade hebben aangericht. Volgens de eerste berichten van radio-Kaboel is bij het deltagebied van de ri vier de Helmund ruim duizend vierkante kilometer land over stroomd. 20.000 personen zijn dakloos. aan mannetje stonden om het konink lijk paar welkom te heten. In het gevolg van Koningin Juliana en Prins Bernhard be vonden zich jkvr. C. E. B. Roëll, hofdame van H. M. de Koningin; gen.-majoor C. F. Pahud de Mor- tanges, chef van het militaire huis der Koningin; kapitein-luit. ter zee P. J. S. ae Jong, adjudant van H. M.; luitenant ter zee der le klasse, W. van Rossum, adju- dant van Prins Bernhard, en H. A. A. baron Collot d'Escury, ka merheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Na de ontvangst aan de grens der gemeente door de burgemees ter, mr. B. J. Kolff en de commis saris der politie, C. van der Mark, volgde om half één de be groeting bij het restaurant „Brit- tannia". Nadat het college van B. W. aan de hoge gasten was voorge steld mocht het 9-jarig dochter tje van het Vlissingse raadslid ir. J. H. Krietemeijer, Hannie, aan Hare Majesteit bloemen aanbie den. De leden van het nationaal ere-comité De Ruyter-herdenking 1957 en van liet nationaal comité, gevormd ter gelegenheid van deze herdenking waren bij de begroe ting aanwezig. Het gemeentebestuur van Vlis singen bood vervolgens in „Brit- tannia" een noenmaal aan, waar aan 140 gasten aanzaten. Na af loop onderhield het koninklijk paar zich met sociale werkers uit de stad Vlissingen, tevens leden van de raad. Koningin Juliana en Prins Bernhard begaven rich te onge veer half drie met hun gevolg naar de wachtende auto's voor „en korte rit door de stad, waar- ia de St. Jacobskerk bereikt ,/erd. Hier werd in een plechtige herdenkingsdienst het leven en streven van Michiel Adriaansz. de Ruyter herdacht. In de St. Jacobskerk. De vorstelijke gasten werden verwelkomd door het dagelijks jestuur van de kerkvoogdij van ue St. Jacobskerk. De in 17de jeuws costuum geklede dochter ,an dr. G. C. de Ruyter de Wildt, ^e 15-jarige Marjolein de Ruyter Ue Wildt, een nazate van Michiel, bood de Koningin een boeket bloemen aan. Burgemeester mr. B. Kolff sprak een welkomst woord, waarna de Marinierskapel van de Koninklijke Marine onaer leiding van majoor G. Nieuw- land net „Waer uat men sich al keerd of wend" van Valerius ten gehore bracht. De wnd. hoofd- viootpredikant, ds. J. W. Sep- meijer, sprak vervolgens een korte rede uit, welke werd ge volgd door muziek van de Kon. Marinierskapel, die „Jesu, joy of men's desiring" speelde. Het woord was vervolgens aan prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar in de geschiedenis der overzeese gebiedsdelen en van het zee wezen aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Wederom liet zich daar na de Marinierskapel horen, dit maal met het benende „Merck toch hoe sterck" van Valerius. Het slotwoord werd gesproken door ds. J. W. Sepmeijer, waarna er samenzang volgde met bege leiding van het orgel: „Com nu met sang van soete tonen". Vergezeld door hun gevolg en de autoriteiten begaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich vervolgens te voet door het oud ste deel van Vlissingen, van de St. Jacobskerk naar het nog be staande huis van de heren Lamp- sins aan de Nieuwendijk. Men zal zich herinneren dat zij inder tijd door Michiel de Ruijter de opdrachtgevers waren voor zijn tochten als koopvaardijkapitein naar vele windstreken. Hier werd het gezelschap ont vangen door de directeur van het Nederlandse Loodswezen, die in dit pand zijn woning heett, de kapitein ter zee C. ter Poorten. In dit historische pand werd de thee gebruikt. Onder de autori teiten bevonden zich hier ook de commandant zeemacht Neder land, schout bij nacht G'. G. For- tuyn, en de commandant van het korps mariniers, generaal-majoor H. O. Romswinckel. Den Haag. De voorzijde geeft het borstbeeld van De Ruyter met het onderschrift Michiel Adriaansz. de Ruyter te zien als mede de jaartallen 16071657. De keerzijde vertoont een gezicht op de stad Vlissingen in gesty- leerde realiteit met het onder schrift „Vlissingen" en het op schrift „Vrede 'met de strijd". Omstreeks kwart over vier be gaf het koninklijk paar zich langs Nieuwendijk en Beursplein naar het bekende standbeeld van de grote vlootvoogd aan de Bou levard De Ruyter. Bij dit beeld stonden opgesteld de Mariniers- kapel der Kon. Marine met tam boers en pijpers en een erewacht van 4 peietons matrozen in zon dagstenue. In totaal 100 man, die onder commando stonden van de kapitein der mariniers, C. J. de Vos. Plet „Wilhelmus" weer klonk en daarna meldde de kapi tein zich bij H. M. aan voor de inspectie. Kranslegging by De Ruyter- standbeeld. Vooral voor dit deel van de plechtige herdenking bestond van de zijde der bevolking grote belangstelling. Burgemeester mr. B. Kolft en de Hongaarse predi kant ds. J. A. I. Zaborsky hielden korte toespraken. Daarna legden Koningin Juliana en Prins Bern hard een krans bij het stand beeld. Tevoren waren deze kran sen aan de adjudanten overhan digd door de leerlingen van de zeevaartschool Cornelis Edze Heidema uit Dordrecht, 19 jaar, en Adrianus l'Herminez uit Maasniel, eveneens 19 jaar. De gehele staf en de leerlingen van de De Ruyter-school hebben zich deze dag niet onbetuigd gelaten. Zo namen zij zelfs een deel van de afzetting in de oude stad op zich. Omstreeks half vijf aanvaard den de vorstelijke gasten en hun gevolg de terugtocht, luide toe gejuicht door de Vlissingse be volking. Nu met ingang van 1 april a.s. de papierprijs wederom aanzien lijk wordt verhoogd wegens stij ging der grond- en hulpstoffen, en daardoor is gekomen op onge veer het tienvoudige van de in 1938 geldende prijs van het cou rantenpapier, zien wij ons ge noodzaakt op de abonnements prijs een, zij het dan ook zeer geringe verhoging toe te passen. Deze zal bedragen 2 cent per week, per maand 9 cent, per drie maanden 25 cent. De stijging van de kosten in de loonsector is hierbij buiten be schouwing gebleven. De minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring aan deze verhoging gehecht. DIRECTIE. In het centrum van San Fran cisco zijn vrijdag drie reeksen aardschokken gevoeld. Er wordt geen meluing van enige schade gemaakt. Een verslaggever, die zich bij de zwaarste schok op de zevende verdieping van een gebouw be vond, zei dat hij bijna tegen de grond werd geworpen. Het waren de zwaarste schok ken in dertig jaar. Een klerk van een rechtbank, die de ramp van 1906 heeft meegemaakt, verklaar de, dat de schokken van vrijdag „even zwaar aanvoelden" als toen. Volgens de instrumenten van de universiteit van Californië was de kracht van de beving vijf Richter (Tien Richter is de hoog ste waarde van deze schaal). Het telefoonverkeer raakte na de aardschokken in de war, door dat veel mensen hun familie en kennissen wilden opbellen om te vragen of zij veilig waren of om inlichtingen in te winnen. In verscheidene winkels en wa renhuizen vielen de pakken met levensmiddelen uit de rekken. De gebouwen schudden 30 se conden lang en voetgangers hiel den zich aan lantaarnpalen vast om op de been te blijven. In sommige gebouwen kwamen scheuren in de muren. De schok ken gingen gepaard met een hard krakend geluid. En nu hebben de Egyptenaren ziet deze fase er niet uit en in Overhandiging De Ruyter- gedenkpenning aan H. M. lie Koningin. Burgemeester mr. B. Kolff bood tijdens dit intermezzo na mens het gemeentebestuur aan H. M. de De Ruyter-gedenkpen- ning aan. Deze penning is op 's Rijks Munt geslagen naar het ontwerp van Dick Wolbers te Tot op heden deden de Ver. Staten slechts mee aan het werk van het pact op economisch ge bied en bij ae bestrijding van communistische ondermijnings pogingen. Hagerty zei, dat het Ameri kaanse besluit een logisch ge volg is van de Eisenhower-leer. Het is alleen gericht op verdedi ging „tegen de communistische dreiging". Het lidmaatschap van de mili taire commissie brengt geen poli tieke verbinding met zien mee, zó voegde hij hier nog aan toe, kennelijk doeiend op plaatselijke meningsverschillen in het Mid den-Oosten waarbij sommige leden van het pact van Bagdad betrokken zijn. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Andrew Berdmg verklaarde later, dat de toetreaing van de Ver. Staten tot de militaire commissie niet be tekent, dat Amerika volledig lid van het pact wordt. Het vol ledige lidmaatschap brengt we derzijdse steun tegen elke aanval met zich mee, terwijl de Eisen hower-leer slechts over bijstand in geval van communistische agressie spreekt. Hagerty verklaarde nog, dat de raad van het pact van Bagdad de Ver. Staten nog moet uitnodi gen lid van de militaire commis sie te worden. Voorts zei hij, dat er op het ogenblik reeds bilaterale pro gramma's voor militaire hulp tussen de Ver. Staten en de af zonderlijke leden van het pact van Bagdad bestaan. Amerika zal deze landen geen aanvullende militaire hulp zenden. De aan sluiting van de Ver. Staten bij de militaire commissie zal het op stellen van militaire plannen tegen een communistische aanval in het Midden-Oosten mogelijk maken. Dat is de reden van de Amerikaanse toetreding, aldus Hagerty. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten en En geland, Foster Dulles en Selwyn Lloyd, hebben, naar een confe rentie-woordvoerder bekend maakte, vrijdag gesproken over de recente vergaderingen in Lon den van de Westeuropese Unie, de hereniging van Duitsland, de gemeenschappelijke Europese markt, de vrijhandelszone de Euratom, Lloyds voorstel voor een enkele Europese assemblee, de betretckingen met de Sowjet- Unie en de toestand in Oost- Europa. Ook hebben rij nog kort over China en andere problemen in het Verre Oosten gesproken. s Middags zouden president Eisenhower en premier MacMil- lan samen met hun ministers van Buitenlandse Zaken spreken over defensieaangéiegenheden. Over deze vergadering zou echter niets bekendgemaakt worden. Naar aanleiding van vragen van journalisten zei de woord voerder, dat vrijdag geen beslui ten genomen zijn inzake de Euro pese kwesties, omdat er geen be sluiten nodig waren. Het grootste deel van de och tendvergadering werd besteed aan de Europese integratie in het algemeen. Dulles verklaarde, dat de Ver. Staten de groeiende economische eenheid in Europa toejuichen. Hij hoopte evenwel dat de Euro pese gemeenschappelijke markt niet op hoge doch op het denk beeld van lage tarieven gebaseerd zal zijn. Lloyd heelt bij de uiteenzet ting van rijn plan voor een en kele Europese parlementaire ver gadering de hoop uitgesproken, dat, tenminste op bepaalde pun ten, de Ver. Staten en Canada zich met de assemblee zullen as sociëren. President Eisenhower zou een voorlopige studie hebben ge maakt van maatregelen die no dig zijn om de Amerikaanse wet ten te wijzigen die op het ogen blik de levering van Amerikaan se atoomwapens aan andere lan den verbieden. Dit zou verband houden met de Britse bezuini gingsplannen op defensiegebied, die gebaseerd zijn op het aan schaffen van raketten met atoom lading. Men verwacht, dat de defensie- besprekingen o.m. zullen gaan over de Pol van West-Duitsland in de NAVO. Een groep Britse en Amerikaanse deskundigen heeft in de afgelopen weken een verslag over het Duitse vraag stuk opgesteld. De conferentie zal waarschijn lijk officieel lieden eindigen. de Uno-troepen, vooral van Joe goslavische huize, uit de streek van Gaza weggedrongen, anti-Is raëlische demonstraties georgani seerd, een gouverneur benoemd en tezelfder tijd verklaard, dat de Golf van Akaba ais nationaal vaarwater wordt gezien. Daarbij komt nog, dat het Suezkanaal wel op 10 april zal worden openge steld, ook voor schepen groter dan 500 ton, maar dat jegens de vereniging van verbruikers, ach ter welke Noord-Amerika zich heeft gesteld, de voorlopige 50 50-betaling der tolgelden op verzet van Nasser stuit en dat bovendien Israëlische schepen geen zekerheid hebben om door net Suezkanaal te kunnen varen. Ralph Bunche, onder Hammar- skjoeld onder-secretaris-generaal, heeft zich na zijn bezoek aan Cai ro, al evenzeer aan de zijde van Egypte gesteld als Hammar- skjoeld destijds deed bij de actie tegen de Engelsen en de Fransen. Geen wonder, dat er onrust heerst in het Witte Huis, op het State Department, waar Dulles nog maar nauwelijks terug is, en bovenal in de kringen der Ver enigde Naties, waarvan de assem- blée is gesloten. NIEUWE OORLOG? De vraag gaat er vooral om wat Israël in de gegeven omstan digheden zal doen. Mevrouw Meir is overhaast naar Washington gereisd, heeft in Parijs verzeke ringen van Franse steun ontvan gen en heeft, zij het ook niet on omwonden, de mogelijkheid open gelaten dat Israël, nu het in feite is verloochend, geweld zal ge bruiken. Amerika wil vrede tot elke prijs. Juist als Chamberlain in München! De Verenigde Staten wilden de hulp aan Israël, die zij staakten vanat oktober 1956, weer hervatten, maar dit zal ook wel weer uitgesteld worden. Israël staat er intussen economisch be ter voor, en het woord sancties heeft weinig betekenis. Eisenhower heeft, nadat zijn project voor het Nabije-Oosten door de Senaat, zij het ook met de nodige beperkingen was aan vaard, van een nieuwe fase in dit gebied gesproken. Erg gunstig Amerika geeft men vrij openlijk toe, dat de toestand ernstiger is dan vóór 19 oktober. Met medewerking van de Ver enigde Staten hebben nu wel de Westelijke mogendheden Rusland te kennen gegeven, dat over in menging in het Nabije-Oosten met Moskou niet zal worden ge sproken, maar intussen is Syrië door de Russen versterkt, Egypte wellicht opnieuw van wapenen voorzien, terwijl het nog altijd niet zeker is wat de Arabische koning Saoed zal doen. Opmerkelijk is natuurlijk wel, dat deze inmiddels een bezoek heeft gebracht aan Irak, de grote tegenstander van Egypte, en ge sproken heeft met de sjah van Perzië. De vraag is ook wat de Arabische Liga in haar jongste bijeenkomst opnieuw zal opleve ren. Men kan nu wel drie dagen feest vieren in Jordanië, omdat het traktaat met Engeland is ver broken, maar zo straks komen de betalingen aan de orde en van wie zal Jordanië het geld krijgen, dat het tevoren van Engeland ont ving? JOEGOSLAVIË IN DE EUROMARKT? Rusland heeft, op de gewone Russische wijze, een nieuw offen sief tegen de Westelijken ingezet. Het keert zich vierkant tegen de Euromarkt, die immers Europa blijvend in twee economische de len zou splitsen! Het antwoord daarop is het feit, dat op 25 maart a.s. de ondertekening van de verdragen van Euromarkt en Euratom zal plaats vinden, ook al is er bijvoorbeeld in Duits land nogal verzet van economi sche kant. Merkwaardig is, dat Joegoslavië besprekingen voerde in Brussel met Spaak, waarbij Euromarkt en Euratom de enig denkbare onderwerpen moeten zijn geweest. Geen wonder, want de verhouding tussen Moskou en Belgrado wordt als het ware met de dag slechter! Dulles die tegenover de Is raëlische minister, mevr. Meir, de gewone toezegging deed, die ten halve weer werd teruggeno men heeft de zitting van de Raad van de Zuidaziatische ver dedigingsorganisatie (SEATO) bijgewoond. Bij de Aziatische mo gendheden bestaat nogal enig wantrouwen tegen deze organisa tie, omdat men meent, dat daar door de pas gekochte souvereini- teit weer kan worden beperkt. De SEATO moet echter slechts de fensief China vrees inboezemen. Weliswaar vertelt Mao, dat hij nu de intellectuelen een eerlijke plaats zal geven in zijn commu- nistisch-China, maar de praktijk is anders. Amerika neemt derhal ve het drieledig standpunt in, dat het niet wil breken met nationaal- China op Formosa, geen overleg wil plegen met communistisch- China en dit niet wil toelaten tot de Verenigde Naties. Het commu niqué van de SEATO-zitting is daarom vaag, al spreekt het over verdediging, die ingeval van nood wordt voorbereid. Russische berichten doen uit komen dat de macht van Chroesjtsjef in de laatste weken is versterkt. Zijn optreden is merkbaar in de instrukties aan de communistische partijen in de Noorse landen. Vandaar de telle nota's van Moskou aan Zweden, ten dele een gevolg van het spio- nageproces aldaar, ten dele reflex op de Russische terreur in Est land en Letland, die heel erg wordt geoordeeld. In Hongarije heeft Kadar demonstraties op 15 maart weten te voorkomen, maar de wijze waarop dit geschiedde, spreekt duidelijk voor zijn zwak heid. Gromyko en Zhoekof hebben met Oost-Duitsland een traktaat gesloten over het gebruik der Russische troepen, waarbij opvalt dat deze troepen worden gelegerd op een voor Polen bedenkelijke wijze. Vermoedelijk weer een ge volg van de onderhandelingen, die Polen te Washington voert voor economische steun. Daarbij is Amerikaanse aarzeling duidelijk merkbaar, te meer, omdat in de tegenwoordige omstandigheden de buitenlandse hulp in Amerika niet Dopulair is. In het algemeen kan men trouwens dit zeggen, dat zelfs in zijn regering Eisen hower sterke aandrang onder vindt om het eigen opgestelde budget aanmerkelijk in te krim- pen! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). De kapitein van het m.s. „Senegalkust" (eigendom van de N.V. Nederlandse Tank- en Pakketvaart Maatschappij te Amsterdam) heeft aan zijn rederij .verslag uitgebracht over de moedige redding door zijn bemanning van 23 drenkelingen van de Liberiaanse kust vaarder „Fer". De „Senegalkust", die in de Holland-West-Afrika-Lijn vaart, was op weg van Takoradi naar Grand Bassa, zo vertelt kapitein Kuipers in zijn rapport, toen in de nacht van 25 op 26 februari een lichtschijnsel werd waarge nomen, dat afkomstig bleek te zijn van een kleine kustvaarder. Aan boord van het schip de „Fer" woedde kennelijk een oliebrand en de voortdurende ontploffingen, die werden waar genomen, wezen op de aanwezig heid van drums met benzine. Op het eerste gezicht leek het on mogelijk dat er zich nog levende wezens aan boord zouden bevin den. Een half uur later hoorde men aan boord van de Senegal kust een uit het water opklin kend hevig geschreeuw, van een twaalftal drenkelingen, die zich aan drums hadden vastge bonden of op luikplanken lagen uitgestrekt. De derde stuurman C. Doeksen, die met het com mando was belast, zag kans met behulp van een buitenboord ge- reedhangende barkas elf men sen uit het water op te pikken en aan boord te brengen. De kapitein van de „Fer" was er reeds eerder in geslaagd langs een touw aan boord te klim men. Met de inmiddels even eens gevierde motorredding boot werd het zoeken naar nog meer drenkelingen voortgezet. Volgens de kapitein van de „Fer" moesten er in totaal 26 mensen aan boord rijn geweest. Later werden nog twee mensen opgepikt, zodat nog twaalf op varenden zoek waren. Onder hen moesten zich ook enige vrouwen en kinderen bevinden. Het speuren naar de over levenden werd onverdroten voortgezet en stuurman Doek sen, die zich tot dicht bij het als een fakkel brandende wrak waagde, ontdekte dat er zich nog mensen aan boord bevon den. Hij riep ze toe in het water te springen, hetgeen ze echter niet durfden. Hij ging toen met de barkas langszij het bran dende schip en slaagde er in drie vrouwen, twee kinderen en vier mannen uit de vuurzee te redden. Later is hij,-toen het licht was geworden, nogmaals naar het wrak gegaan om zich te overtui gen dat er niemand was achter gebleven. Tenslotte moest het zoeken worden gestaakt, daar redelijkerwijze kon worden aan genomen, dat zich geen overle venden meer in de nabijheid kon den bevinden. Ook de toestand van de gewon den, voor wie men advies had ge vraagd aan radio-Medical-Sche- veningen omtrent de te volgen behandeling, maakte het noodza. kelijk dat zo snel mogelijk medi sche hulp werd ingeroepen. Toen de Senegalkust s' nachts nabij de pieren van Monrovia ten anker ging, was de Spaanse hoofdmachinist van de „Fer" eeh ter reeds aan zijn opgelopen brandwonden bezweken. Gezagvoerder Kuipers, die in zijn rapport lof brengt aan de ge hele bemanning van rijn schip, vermeldt in het bijzonder stuur man Doeksen voor zijn moedige reddingen. SCHRAAL WEER. Het afgelopen etmaal bevon den we ons in het overgangsge bied tussen een gebied met hoge barometerstanden boven Noord- oostduitsland en een depressie ten westen van de Golf van Bis- caye. Dit bracht met zich mede dat de wind draaide naar richtin gen tussen zuid en oost. Hier mede werd droge continentale lucht aangevoerd, waarin de temperaturen tot 12 a 15 graden opliepen. In de zuidoostelijke stroming, die ook in de hogere luchtlagen wordt aangetroffen trekt een kleine storing mee voor Noord oostfrankrijk naar het zuidelijk deel van de Noordzee. Het laat zich aanzien dat deze storing vandaag vooral in het zuiden van het land wat meer bewolking zal veroorzaken, maar geen regen van betekenis zal brengen. Daar de depressie bij de Golf van Biscaye zijn invloed naar het vasteland uitbreidt zal de wind wat uit het zuidoosten tot oosten aanwakkeren. In de aan gevoerde schrale lucht zal de temperatuur overdag weer tot 14 a 17 graden kunnen oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Oostelijke wind In de noordelijke helft van het land tamelijk zonnig weer, elders bewolkt, maar overwegend droog. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. ZONDAG 24 MAART. v.m. n.m. Breskens 8.07 8.49 Terneuzen 8.42 9.24 Hansweert 9.22 10.04 Walsoorden 9.32 10.14 MAANDAG 25 MAART. v.m. n.m. Breskens 9.35 10.21 Terneuzen 10.10 10.56 Hansweert 10.50 11.36 Walsoorden 11.00 11.46 ZON MAAJI op onder op onder Maart 11.10 23 6.39 19.00 2.37 24 6.36 19.02 3.16 12.10 25 6.34 19.03 3.49 1313 26 6.32 19.05 4.16 14.16

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1