Binnenlands nieuws X m Eric de Noorman - Het loon der hebzucht Deltawerken en kustverdediging van eerste urgentie De hulpverlening aan Hongarije van het Rode Kruis Binnenkort uitbetaling melkprijs toeslag 1955/'56 Verhouding van lastenverzwaring voor kleine en grote gezinnen* Kind door wolf verslonden? Rumoer rond Russische roman STAKING IN FRANKRIJK DE TUNESISCHE ONAFHANKELIJK HEIDSFEESTEN Vice-president Nixon van Amerika ook van de partij RUIM 1183-2 MILJOEN KILO UIEN GEëXPORTEERD Poolse rechters in ere hersteld Verklaring van federatie voor vluchtelingenhulp VAN GEND EN LOOS- PAARDEN EN „GOEDZO". PRIJS BACON VARKENS WEDEROM VERLAAGD Met 5 cent per kg AGENT WTST ERNSTIG ONGEVAL TE VOORKOMEN DIAMANTEN ECHTPAAR «V APELDOORN. fte halve direct economisch nutIn, de derde groep, die van we- m «r nog andere factoren dle| beslissend kunnen zijn voor het honderdvijfen- soi uitvoering brengen van wer- km. De factor „veiligheid" is daaronder oen zeer belangrijke. De Deltawerken en de overige werken op het gebied van de 'kustverdediging behoren naar 't ,»rdeel van de minister van Ven keer en Waterstaat tot die van de eerste urgentie. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begro ting van zijn departement. iOe minister geeft een inzicht van de globale bedragen die hij in de eerste jaren meent nodig te hebben. Voor wat de water staat betreft kunnen de werken in vier grote groepen worden on derscheiden. Bij elke groep is vermeld het zeer globaal ge raamde bedrag dat in de eer ste jaren gemiddeld per jaar in het belang van de veiligheid en de economische ontwikkeling van ons land nodig wordt geoordeeld. Daarbij is geen rekening gehou den met de urgenties van andere aard en de reële financierings mogelijkheden in de komende ja ren. Voor de groep afdamming, ver betering zeeweringen.' en rivier dijken, waterhuishouding en landaanwinning is geraamd hon derd veertig miljoen. Voor de tweede groep, die be treffende de aanleg en verbete ring van scheepvaartwegen, is globaal geraamd vijfenzeventig miljoen. globale raming veertig miljoen. Teneinde de behoefte volgens de grove raming van de verkeers situatie in 1970 enigermate te be naderen wordt voor de wegen bouw een jaargemiddelde van honderd miljoen gulden nodig geacht. Voor de bouw van bruggen en tunnels wordt dit gemiddelde voor de eerste vijf tot zes jaar op ongeveer vijfenveertig mil joen gesteld. De vierde en laatste groep be treft de Zuiderzeewerken. Daar voor is globaal geraamd zeventig miljoen. Voor de eerste drie groepen zullen op de begroting voor 1957 beschikbaar komen resp. onge veer honderd miljoen, vijfender tig miljoen en honderd miljoen investeringsbeperkingen buiten beschouwing gelaten). De Russische schrijver Doe- dintsjef, wiens roman: ,,Het da gelijks brood is niet voldoende" over de gehele wereld nogal wat stof heeft doen opwaaien, heeft op een conferentie van schrijvers te Moskou de drijfveren verteld, die hem tot het schrijven van deze roman hadden aangezet, al dus het Sowjet-letterkundig blad Literatoernaja Gazeta. Zijn ver klaringen hebben volgens het blad onder zijn gehoor een storm van protest ten gevolge gehad. „Toen ik in de oorlog in een loopgraaf lag en de Duitse Mes- serschmitts onze toestellen zag neerhalen ben ik tot in mijn diep ste wezen geschokt. Immers, ik had altijd horen vertellen dat on ze vliegtuigen beter en verder vlogen dan alle ander", aldus Doedintsef, die vervolgde: „Ik heb niets willen zwart maken maar ik wil niet dat wat ik heb gezien nog eens gebeurt. Daar toe heb ik het recht. Schrijvers moeten evenals jonge zwemmers bewegingsvrijheid hebben. Maar ik voel me steeds als een kind aan een leiband." Deraars in de natuurweten- sdhappen en laboratoria-assisten ten in Parijs en de provincie heb ben donderdag verklaard dat zij i vandaag en morgen zullen sta ken uit protest tegen een „discri minerende" beslissing van de re- gering om de salarissen van we- xenschappelijke onderzoekers met 20 procent te verhogen. Duizenden mensen vulden gis teren, de dag waarop in Tunesië het feit herdacht dat het land een aar geleden zijn onafhankelijk heid kreeg, de straten van Tuius ioen soldaten en studenten defi leerden voor de bey en premier kabib Boerguiba. Onder de gasten die de feeste lijkheden bijwoonden, bevond zich -ie Amerikaanse vice-president Nixon. ■Het Tunesische ministerie van justitie heeft meegedeeld dat meer dan 100 gevangenen zulten .vorden vrijgelaten. Ook zijn de straffen van een aantal andere gevangenen verminderd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gedurende de laatste vier maanden 271 wagons met hulp goederen voor de Hongaren naar Oostenrijk gezonden. Deze wagons, waarvan er 154 aanko pen van en schenkingen aan het Nederlandse Rode Kruis vervoerden, 13 goederen van andere organisaties in Neder land en 104 goederen van bui tenlandse Rode Kruisverenigin gen e.a„ bevatten in toaal 3.442.426 kg hulpgoederen. Verder werden in november en december van het vorig jaar met dertien auto-transporten, bestaande uit 35 vrachtauto's (gedeeltelijk met aanhangers) 417.748 kg hulpgoederen naar Oostenrijk vervoerd, hetgeen sa men met de wagonladingen 3.860.174 kg ofwel bijna 4 mil joen kg hulpgoederen betekent. Per 15 maart was in totaal een bedrag van ƒ4.900.000.— gestort op girorekening 777. In het maartnummer van zijn offici eel orgaan geeft het Nederland se Rode Kruis een voorlopige verantwoording van de beste ding der gelden. Hieruit blijkt dat in totaal voor een bedrag van 3.429.169 aan hulpgoede ren werd verzonden. Voor het vervoer in Oostenrijk en Honga rije, verzekeringen, reizen, lo gies, voeding, uitrusting, inrich tingen van kampen en ont- vangtscentra in Oostenrijk en verletgelden (geen salaris) is een bedrag van 935.300 besteed. Voorts werd voor de ontvangst, legering en voeding van de Hon garen in Nederland 200.000. uitgegeven. In de kosten van het internationale comité van het Rode Kruis werd voor 45.000.— in de kosten bijgedra gen. Tenslotte is voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen in Joego-Slavië een bijdrage van ƒ28 000.gegeven aan de liga van Rode Kruisverenigingen en een bedrag van 13.500.aan het informatiebureau van het Rode Kruis. Het internationale comité van het Rode Kruis (C.I.C.R.) heeft aan het einde van de vorige week moeten besluiten een ein de te maken aan de geregelde konvooien van Wenen naar Boedapest. In het geheel zijn 52 konvooien gezonden. Het transport van hulpgoederen ge schiedt in het vervolg per spoor. De helpers van het Rode Kruis, die in Wenen zij gestationeerd, zijn nu allen te werk gesteld bij de voedsel- en ziekentranspor ten van de door de liga beheer de en door de teams van natio nale Rode Kruisverenigingen verzorgde vluchtelingenkampen, waar eind februari in totaal 52.500 vluchtelingen verbleven. Het afgelopen seizoen zijn ruim 118% miljoen kilo uien geëxpor teerd. Aan de veilingen in Tholen worden thans geen uien meer aangevoerd, ook op Schouwen- Duiveland zijn bijna alle land bouwers door hun voorraden heen, voorraden die wegens het zachte weer ver onder de kosten, de prijs moest worden geruimd. De in de koelhuizen opgesla gen voorraden moeten nu met verlies worden opgeruimd, want al heeft men dit jaar geen last van Egyptische concurrentie op de uienmarkt, Italië en Spanje zijn daar vertegenwoordigd met een goede kwaliteit. Dit is er de oorzaak van dat de export van Nederlandse uien naar Duitsland in februari beneden de verwach tingen bleef. In februari werden geëxpor teerd naar Engeland 7.820.000 kg en West-Duitsland 2.860.000 kg De Poolse minister van Justitie Marian Rhicki, heeft een parle mentscommissie meegedeeld, dat er van de driehonderd rechters, die tijdens de Stalinistische pe riode ten onrechte waren ontsla gen zeventig in hun, oude functie zijn hersteld. Dit kon niet met aüe betrokkenen gebeuren, door dat vete niet in hun oude beroep willen terugkeren. De minister was van mening, dat de voornaamste oorzaak van de rechtsschendingen in het ver leden werd gevormd door druk van de uitvoerende macht op de rechtbanken. In dit verband wer. den aanklachten tegen zekere rechters onderzocht. In afwach ting van, het resultaat hiervan mochten de betrokkenen hun ambt niet uitoefenen. Nu uit de berekeningen van het produktschap voor zuivel van de netto-opbrengst van alle in Nederland tot zuivel- en melkprodukten verwerkte en in consumptie gebrachte melk in het melkprijsjaar 1955/56 blijkt, dat de voor dat melkprijsjaar geldende algemene garantie prijs niet is bereikt, zullen de toeslagen, welke voor bepaalde gebieden van ons land in het vooruitzicht waren gesteld, in hun geheel worden betaald. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J- G Suurhoff, heeft aan de Twee de Kamer een nota doen toeko men inzake de beperking van de bestedingen, waann hij een ver gelijking heeft getrokken tussen de lastenverzwaringen van een gezin met twee kinderen en het -Totere gezin. Deze vergelijking is verricht door gebruik te maken van door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens uit 't nationaal budget onderzoek 1951. On grond van de gemaakte be rekeningen lijkt het de minister aiet juist te stelten, dat de gro tere gezinnen door het eomp van maatregelen met betrekking tot de bestedingsbeperking on- .rvenredig zwaar zouden worden belast. Ten opzichte van een gezin van 4 personen hebben, blijktuitde nota. gezinnen van 6 en 7 pers. resp. in het gebruik vansiüker jaarlijks een nadeel van f441; in het gebruik van melk ieap 13,46 en 20.56, en in het Stornik van gas en elektriciteit tieef) een gezin van 7 personen jaarlijks een nadeel van ƒ2,30 ten opzichte van een gezin van. personen. Tegenover deze nadelen staan echter voordelen betreffende de huurverhoging, personele belas ting en de loonbelasting, bezin nen van 6 en van 7 personen heb ben als met de looncompensatie voor de huurverhoging tevens de kinderbijslag met eenzelfde per centage wordt verhoogd, hieruit ten opzichte van een gezin van vier personen een jaarlgks voor deel van resp. 9.36 en 18,72. Wegens de personele belasting zijn de volgende mééruitgaven voor onderscheidene gezinsgroot ten berekend: gezin van vier per- onen, ongeschoolden 1—0 en geschoolden 2,70; gezin van 6 «ersonen. ongeschoolden U.m en geschoolden 1.65; gezin van 7 personen en meer personen, ongeschoolden 0,40 en geschool den ƒ0,90. Het aan loonbelasting verschuldigde zal de gezinnen van 6, 7 en meer personen jaar lijks een voordeel geven van on geveer ƒ10, tenopzichte van een gezin van vier personen, tot het moment, waarop ook voor het grotere gezin loonbelasting ver schuldigd is. Voor een gezin van 6 personen is dit het geval bij een loon van 98,85 per week en voor 7 personen bij ƒ117,31. Hoewel een aantal maatregelen waarvan het effect gering is of zeer moeilijk te ramen, buiten beschouwing werd gelaten (ver hoging tussentarief en weeldebe lasting, prijsverhoging van siga retten en vervoerstarieven) kan volgens de minister niet worden verwacht, dat dit het beeld voor het grotere gezin merkbaar on gunstig zal beïnvloeden. In de staatscourant van dins dag is een beschikking van de minister van Landbouw, gepu bliceerd, waarbij de uitbetaling van de melkprijstoeslag 1955/56 wordt geregeld. De volledige toe slag is vastgesteld op 1.70 per 100 kg melk. Dit komt overeen met ƒ45,94 per 100 kg melkvet, met 1.70 per 100 liter in con- sumtie gebrachte volte melk (in Zeeland en op Goeree-Overflak- kee), met 23.66 per 100 kg Leid- se kaas en met 15,16 per 100 kg Goudse kaas. De gedeeltelijkje toeslag is vastgesteld op 0,85 per 100 kg melk, hetgeen over eenkomt met de helft van de hierboven bij de volledige toe slagen genoemde bedragen. De eerste betalingen van de toeslagen kunnen in het begin van april 1957 worden verwacht. De betalingsmandaten worden door de provinciale voedselcom- missarissen verzonden. Hierme de is vermoedelijk een termijn van ongeveer zes weken ge moeid, daar niet alle mandaten het gaat om ongeveer 165.000 betalingen tegelijk kunnen worden verzonden. Beroep tegen de berekende toeslag is mogelijk binnen een maand na dagtekening van het betalingsmandaat, ook de vee houders, die geen toeslag ont vangen, doch niettemin van me ning zijn, dat zij ervoor in aan merking komen, kunnen in be roep gaan. Een beroepsschrift moet worden gericht aan de pro vinciale commissie voor de melkprijstoeslag en geaares- SUPPLETIT1E TOT DE ALGEMENE GARANTIE PRIJS. De betaling van het verschil tussen algemene garantieprijs en netto-opbrengst van de melk zal waarschijnlijk eveneens in de loop van april 1957 geschie den door verrekening via de melk- en zuivelfabrieken dan wel rechtstreeks door het pro duktschap voor zuivel aan de zelfkazers en veehouders in Zee land en op Goeree-Overflakkee. Het bestuur van de federatie voor vluchtelingenhulp heeft de volgende verklaring uitgegeven: Hongaarse vluchtelingen die overwegen om naar hun land terug te keren, worden door het vluchtelingencomité van de ge meente waar zij domicilie heb ben, gewezen op de risico's aan de terugkeer verbonden. Beslui ten zij desalniettemin om te re patriëren en zijn zij niet in staat om zelf de reis te betalen, dan kan de gemeentelijke sociale dienst financieel tegemoetko men door het reisgeld op voor schotbasis te verstrekken. In de laatste dagen hebben meerdere vluchtelingen inplaats van zich te wenden tot 't vluch telingencomité in hun woon plaats, zich op het bureau van de federatie vervoegd. De moei lijkheden, welke hiervan het ge volg waren, zijn besproken met de minister van Justitie. Over wogen is dat de Hongaren, die niet bereid zijn zich tot de in stanties in de gemeente waar zij wonen, te wenden, niet tegen hun wil naar de gemeente zul len worden teruggebracht, maar desnoods vanwege de federatie voor vluchtelingenhulp even eens op voorschotbasis aan een reisbiljet kunnen worden geholpen. De Hongaarse legatie neemt ten onrechte het standpunt in, dat harerzijds geen reisgeld wordt verstrekt. Door te verkla ren naar Hongarije te willen te rugkeren ontneemt de betrokke ne zichzelf de status van vluch teling, met als consequentie dat hij door de eigen legatie verder behoort te worden geholpen. In de impasse welke ontstaat doordat de legatie uitsluitend reispapieren verstrekt, wordt op de wijze als hiervoor aangegeven door het ministerie van Maat schappelijk Werk voorzien. Tot maandag j.l. zijn 120 Hon garen gerepatrieerd. De mees ten van hen werden gekweld door heimwee en zorg om ach tergebleven verwanten. Aan de plaatselijke vluchtelin- gencomité's is verzocht in het bijzonder in de tijd tot 31 maart a.s. de datum waarop de am nestie welke in uitzicht werd ge steld, zou verstrijken de vluch telingen met raad en daad bij te staan. Het is wel niet zo, dat de N. C. R. V. van plan is de locomotief van de „Zonnetrein" te vervan gen door paarden, maar er is wel een kans, dat op een hele speciale manier een aantal van die viervoeters voor de „Goed- zo"-wagen wordt gespannen. De N.C. R.V. heeft n.l. van Van Gent en Loos bericht gekregen, dat men de verkoop van een aantal paarden wil koppelen aan deze radio-actie. Hoe dit pre cies zal gebeuren, wil de directie liever zelf voor de microfoon ko men "vertellen. Johan Bodegra ven heeft de secretaris der di rectie uitgenodigd, op donder dag 28 maart in het Steravond programma zijn plannen nader uiteen te zetten. BRAND IN KR ATTENF ABRIEK Woensdagavond is brand uit gebroken in de krattenfabriek van de firma Koonen en Zn te Bovenkarspel. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, vond het vuur, aangewakkerd door de felle wind gretig voed sel in het vele zqagsel en ander brandbaar materiaal, zodat ook de brandweren van Enkhuizen en Grootebroek werden gealar meerd. Het gehele pand brand de tot de grond toe af. Met de nablussing zal nog geruime tijd gemoeid zijn. De oorzaak is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. 700.000 AMERIKAANSE TOERISTEN NAAR EUROPA. In een speciaal nummer van „The Christian Science Monitor", geheel gewijd aan buitenlandse reizen, wordt de verwachting uit gesproken, dat dit jaar 700.000 Amerikanen Europa zullen bezoe ken. In het blad komen artike len voor over nieuwe gezel- schapsreizen, lagere reistarieven, luxe non-stop vluchten en een op somming van de nieuwe passa giersschepen, die aan de touris- tenvloot zijn toegevoegd. De huidige toestand op de var- kensmarkt, met name het zeer grote aanbod van slachtvarkens in het bacongewicht. heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees doen besluiten de prijs voor baconvarkens (waar van bij de berekening van de toe slag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan) met ingang van maandag 25 maart a.s. wederom met 5 cent per 'kg koud geslacht gewicht te verminderen. Deze zal dus voor de prijs klasse 1 t/m 4 resp. 2,26, 2,22, 2,18 en 2,14 bedragen. Dit 'betekent voor alle varkens van 63 t/m 70 kg, die voor de baconbereiding worden bestemd, een doorsneeprijs van ƒ2,22 per kg koud geslacht gewicht. De geldende toeslagregeling voor lichte varkens ondergaat geen wijziging. (Advertentie.) Gedurende de sledetocht, welke de bekende circusartist Olschan- ski maakte door Rusland, sloeg de stede om op de ongelijke bo dem, waarbij zijh dochtertje in hét nachtelijk duister verdween in de metershoge sneeuw en niet meer terug te vinden was. Het was een hachelijke situatie, want men hoorde wolven in de buurt. En terwijl men nog koorts achtig zocht, kwam de eerste wolf reeds aangelopen. Met het pistool in de hand hield het echtpaar zich tot afweer ge reed, maar men zag hoe het dier seerd aan het bureau van de op een bepaalde P^aa^ begon^te provinciale voedselcommissaris. Tegelijkertijd dient een waar borgsom van 10,te worden gestort op de postgirorekening van de voedselcommissaris, welk bedrag wordt terugbetaald als het beroep geheel of gedeelte lijk worden ontheven. snuiven en te krabben. Déér moest haar kind zich bevinden, begreep onmiddellijk de moe der. Zo begint één van de tientallen verhalen, welke u kunt lezen in het nieuwe roomboteralbum„De Bonte Droom van het Circus' Een boeiende en afwisselende geschiedenis, met talloze pen tekeningen, vele prachtige kleur platen en plaatjes. Een boek dat een bezit is voor het leven; geschreven door de bekende auteurs en circusken ners J. v. Doveren en Fred Tho mas. Voor slechts 2,50 kunt u dit boekwerk krijgen bij uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rem bours. Vermeld wel duidelijk uw naam en adres. De bijbehorende plaat jes krijgt u gratis voor de rijks- botermerken. Op elk pakje room boter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor zondag FANTASIERIJKE OPLICHTER AANGEHOUDEN. De Haagse politie heeft woens dag een 40-jarige inwoner aan gehouden, die blijk heeft gege ven van een al te rijke fantasie. Deze man, een zekere H. v. d. A.. begaf zich dezer dagen naar een bekende bankinstelling in Den Haag, vertelde daar dat hij uit Saoedie-Arabië kwam, waar hij zes ton had verdiend in de olie, en verzocht, „daar zijn geld nog in de Ver. Staten op de bank stond", vast een chèqueboekje te mogen ontvangen. Hij vertel de en passant ook nog dat hij van zijn fortuin een bedrag van drie ton aan zijn vrouw wilde schenken en van de zijde van de bankinstelling in kwestie ad viseerde men hem beleefd dat hij dit dan eerst door een nota ris in orde moest laten maken. De man moet een geloofs- waardige indruk gemaakt heb ben want het eind van het liedje was dat hij een chèqueboekje alsmede 'n bank-giroboekje ont ving. Deze waren v. d. A. zeer welkom. Hij trok zonder dralen de stad in en begon met voor 475 gulden aan ledenvaren te kopen. Hij betaalde deze met een chèque en slaagde er zelfs, nog in hierop contant wissel geld terug te krijgen. Ook zijn pension betaalde hij met een ongedekte chèque. Vervolgens kocht hij een scheerapparaat, dat hij later naar de bank van lening bracht, hetgeen hem ook weer eens 25 gulden opleverde. Hij kocht verder nog een duur costuum en stapte vervolgens een juwelierszaak binnen waar hij twee kostbare horloges aan schafte die hij eveneens met een chèque betaalde. De juwelier die de zaak niet helemaal vertrouwde, toog met de chèque onmiddellijk naar de bank en het merkwaardige was dat deze hoewel er geen enkele dekking was, niettemin werd uitbetaald. Toen het bedrog la ter aan het licht kwam kon do juwelier de 500 gulden echter direct terugbetalen aan de bank aangezien hij beide horloges nog in het bezit had voor een kleine reparatie. Van der A. was intussen ech ter voortgegaan met het doen van inkopen in het groot. In een zaak kocht hij voor niet mindqr dan 65 gulden aan bonbons, in een andere voor 50 gulden aan drank. In een fotowinkel bestel de hij een kostbaar foto-appa raat met alles wat er bij hoorde voor een bedrag van 1000 gul den. Ook kocht hij goederen voor de inrichting van een huis, zoals een gasfornuis en een stof zuiger welke hij slechts gedeel telijk betaalde. De bankinstel ling had intussen nadat van alle zijden chèques bij haar wa ren ingediend, begrepen dat v. d. A. haar maar iets op de mouw had gespeld en diende 'n klacht in bij de politie. Deze slaagde er al spoedig in v. d. A. te ar resteren die reeds eerder met de politie te maken had gehad. LEEUW VIEL DOMPTEUR AAN, De 28-jarige dompteur Heinz Baumann is, naar nu pas be kend wordt, vorige week in Maastricht door een leeuw aan gevallen. Dit gebeurde in een magazijn aan de Wijker Gracht straat, waar hij oefende raet leeuwen en tijgers van Klant te Valkenburg, die daar tijdelijk verbleven in afwachting van hun vertrek naar een circus. Baumann werd aan een been en in de rug gewond. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht, dat hij gisteren heeft kunnen ver laten. Hij is reeds vertrokken naar Duitsland waar hij in eer. circus met zijn leeuwen zal op treden. FRAUDEERDE ADMINISTRA TEUR VAN WONINGBOUW VERENIGING? Te Koedijk is gearresteerd de administrateur J. A. B. van de woningbouwvereniging „goed wonen". De man, die tevens be last was met het innen van de huur, wordt ervan verdacht ten nadele van de woningbouwver eniging een bedrag van circa vijfduizend gulden te hebber verduisterd. Nadat de gemeente lijke bescheiden en tevens de boeken van de woningbouwver eniging bij een routine-ondes^ zoek door een controleur van het verificatiebureau van de vereniging voor Nederlandse ge meenten waren gecontroleerd, kwam fraude aan het licht. B. is tweede ambtenaar ter secre tarie en vervult de functie van administrateur als nevenbetrek king. Vandaag zal hij voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. de 11. „Ik vertrouw het niks Noorman," gromt Svein, als Eric zich weer bij zijn metge zellen voegt. „Waar komt dat bootje zo opeens van daan, hebt ge sporen gevonden?" wendt Eric zich tot Nahe- nah, zonder op het achterdochtige ge mompel van de Sak- ser te letten. De oude krijger knikt. „Sporen niet ouder dan een dag, mijn bleke broeder." Eric denkt snel na. „Volg de sporen met drie van U.w krijger^ Nahenah." „Svein, jij gat mét de laatste krij ger het kamp waarschuwen, kom daar na direct met Cendrach en de helft van Conall's mannen terug. „Ik denk dat ik meteen eventjes het goud op een veilig plekje stop", mompelt Svein. „Zeker is zeker." Een agent van politie heeft woensdagmiddag door zijn door tastend optreden een ernstig ongeval op het Marconiplein te Rotterdam kunnen verhinderen De bestuurder van een tram, die uit de richting Schiedam dit plein naderde, ontdekte tot zijn grote schrik, dat hij zijn voer tuig niet bijtijds tot stilstand kon brengen. Een agent, die de tram zag aankomen, merkte op, dat de bestuurder druk stond te gebaren en hij begreep wat er aan de hand moest zijn. Di rect greep hij in. Het verkeer is ter plaatse zeer druk. Auto's kre gen een teken om te stoppen Enige auto's stonden op de tramrails, maar snel ingrijpen deed ze spoedig naar een veili ger plaats verhuizen. De agent had succesde tram kon ongehinderd het plein passeren en de bestuurder slaag de erin de tram tweehonderd meter verder tot stilstand te brengen. De wagen werd voor onderzoek buiten dienst gesteld. DIAMANTEN ECHTPAAR. De heer F. W. H. Soetekouw en mevr. C. J. J. SoetekouwVan Oosten, Hugo de Grootstraat 90 te Delft, herdenken zondag 31 maartt de dag, waarop zij zestig jaren geleden in het huwelijk traden. AANRIJDING OP ONBEWAAKTE OVERWEG Woensdagmiddag om kwart over vijf is een personenauto door een goederentrein gegre pen op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Veenendaal-Wou- denberg. Hoewel de auto totaal vernield werd, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De trein had ruim twee uur vertraging. De rijkspqlitie te Veenëndaal heeft de zaak in on derzoek. Op woensdag 27 maart wor den in Apeldoorn twee diaman ten huwelijksfeesten gevierd. Het zijn de heer G. Witteveen en mevrouw J. Witteveen-Spij- ker, aan de Groeneweg, en de heer J. W. Rodijk en mevrouw M. J. Rodijk-Jurriëns aan de Brouwersmolenweg 395, die op deze dag 60 jaar in de echt ver bonden zijn. De heer Witteveen heeft in de oorlog veel illegaal gewerkt en behoorde tot de oprichters van de „coöperatie vooruit". Heli echtpaar heeft vier getrouwde kinderen, 14 klein- en 11 achter kleinkinderen. De heer Rodijk is 33 jaar lang tuinman geweest van de ge meente Deventer. Het echtpaar had vijf kinderen, waarvan er echter vier zijn overleden. Terwijl de mannen zich op weg begeven klimt Eric lenig aan boord. De schuit ziet er haveloos en vervuild uit en de Drakenkop op de boeg ontbreekt, maar de lijn van het schip is fraai en getuigd van grote snelheid. Het zou het schip van Ragnar de Rode kunnen zijn, wellicht is het Ragnar's eigen boot, Afwezig grijpt hij de helmstok. Het is goed weer op de planken van; een stevig schip te, staan, het zachte wiegeh van de golfslag te voelen en te luisteren naar het ge- kabbel van de golfjes van het wa ter tegen de boeg, maar dan wordt dit vredig geluid eensklaps ver stoord door een verward ge schreeuw en gehuil. Als hij zich snel omwendt ziet hij Nahenah met eëri krijger uit het struikge was brekenziet nog juist de krijger voorover buigen met een pijl in de schouder, dan moet hij zich razendsnel opzij werpen voor de pijl die ook rakelings over hem heensnelt. DIEVENBENDE „WERKTE" AAN NIEUWE BRUG. De politie te Venlo heeft J. K. uit Venlo gearresteerd en inge sloten naar aanleiding van een reeks diefstallen die sedert sep tember van het vorige jaar op en bij de in aanbouw zijnde Maas brug te Venlo zijn gepleegd. Hij zou de leiding hebben gehad in een complot, waarbij voorts be trokken zouden zijn H. D„ J. van II., D. S. en H. S., alten uit Venlo. Steeds werden hoeveelheden oud en nieuw ijzer gestoten tot een waarde van enige duizenden guldens. De buit werid telkens in een roeiboot geladen en naar een stiller punt lang* de Maasoever gebracht, waar opkopers de par tij kwamen afhalen. Enige ton nen ijzerwaren zijn ap deze wij ze verhandeld ten nadele van de rijkswaterstaat en de aannemers van de bruggenbouw.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2