Conferentie van Bermuda begonnen Westduits debat over Europese markt President Soekarno en Nationale Raad De werkzaamheden aan het Suezkanaal Het proces-Adams De stakingen in Engeland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN zijn Mevrouw Meir in Parijs VRIJDAG 22 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4020 FERSTE BLAD DE KWESTIE-CYPRUS DE CONFERENTIE VAN REGIONALE TROEPEN COMMANDANTEN IN DJAKARTA TERECHTSTELLINGEN IN ZUID-AFRIKA NIEUWE AARDSCHOK IN THESSALIE Paniek onder bevolking De vaart van de „Pandora" door de Golf van Akaba Het Amerikaanse huis voor toelating van Spanje tot de NAVO HAMMARSKJOFXD IN CAIRO METAALINDUSTRIE VRAAGT VOORBEHOUD VOOR DEELNEMING AAN EUROMARKT VERKLARING VAN ERASMUS Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe: advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Presklait Eisenhower en de Briteo premier MacMUlan, zijn donderdag officieel begonnen met een bespreking van interna tional o vraagstukken, waarvan het Midden-Oosten de urgentste is. De conferentie duurt drie da gen en wordt gehouden in de Mkiocean Cïub, die zwaar wordt bewaakt. Woensdagavond hebben Ei senhower en MacMillan met hun ministers van Buitenlandse Zaken, Dulles en Selwyn Lloyd, een voorbereidend gesprek aan een diner gehad. Naar verluidt, besloten zij het Midden-Oosten als een voorrangskwestie te be schouwen. Een mogelijke boycot van het Suezkanaal, ingeval Egypte on derscheid zal maken ten nadele van de Brits-Franse scheep vaart, zou een van de door Ei- De „Times of Cyprus" heeft verklaard, dat de jongste mede delingen van de Britse regering over de kwestie-Cyprus bij de be volking van het eiland „een ge voel van pessimisme" hebben ge wekt. De Britse minister van Kolo niën, Lennox-Boyd, maakte in het Lagerhuis woensdag bekend, dat de Britse regering, als aartsbis schop Makarios in een duidelijke openbare verklaring de EOKA zal vragen haar gewapend verzet te staken, bereid is de aartsbis schop vrij te laten. Makarios, die nu als balling op de Seychellen- eilanden woont, zou dan mogen gaan, waarheen hij wilde, echter met uitzondering van Cyprus. Het genoemde blad zegt, dat het uit de schaarse berichten van de Seychellen onwaarschijnlijk lijkt, dat de aartsbisschop een dergelijke verklaring zou willen afleggen en „dit moet het Britse kabinet even duidelijk zijn als ieder ander". senhower en MacMillan te over wegen maatregelen zijn. Enge land zou een dergelijk voorstel gedaan hebben. De houding van de V. S. hieromtrent is echter niet duidelijk. Naar men verwacht zal de agenda de volgende punten be vatten 1. Het Midden-Oosten (ge tracht zal worden de menings verschillen ten aanzien van Ga za uit ds weg te ruimen). 2. Een regeling voor de kwes tie van het Suezkanaal. 3. De leer van Eisenhower. 4. De Amerikaanse politiek t.a.v. het pact van Bagdad. 5. De Europese defensie en Engelands voornemen om troe pen uit Europa terug te trekken. 6. De hereniging van Duits land. 7. De Europese samenwer king op economisch gebied en on het terein van de kernener gie. 8. De houding tegenover de Ver. Naties, die naar Engelands gevoelen niet in staat zijn be langrijke problemen, zoals die in het Midden-Oosten, op te los sen. 9. De handel met communis tisch China. 10. Een algemene schatting van de communistische dreiging in het Verre-Oosten. Een officiële woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat de twee staatslieden de conferentie met korte algemene verklarin gen hebben geopend en daarna zijn overgegaan tot bespreking van het Midden-Oosten. Eisenhower en MacMillan heb ben op hun eerste bijeenkomst in het bijzonder gesproken over Gaza, de Golf van Akaba en de vraagstukken, die verband hou den met het Suezkanaal, zo heeft een officiële woordvoer der gezegd. Deze zaken zijn naar deskundigen verwezen. De Britse opvatting is, dat de veiligheid en het bestuur van Gaza in handen van het politie- Ibrewdent Soekarno heeft don- ckwdag verklaard vertegenwoor- tügers van de verschillende eilan den van de Indonesische Archipel te rallen doen opnemen in de drar hem gewenste nationale raad, welke onder zijn eigen lei-1 iSiir aal staan. Toen president Soekarno zijn bekende „conceptie" de vorige maand aan de openbaarheid prijsgaf, had hij verklaard een uit alle partijen bestaand kabi net te wensen, met inbegrip van de communisten, alsmede natio nale raad, bestaande uit verte genwoordigers van „functionele groepen", die het kabinet van advies zou moeten dienen, of daarom gevraagd zou worden of niet. Als gevolg van de krachtige oppositie van de religieuze par tijen en de buitengewesten te gen een kabinet volgens de richtlijnen van de president, werd Soekamo's verlangen op dit punt gewijzigd in een kabi net, dat krachtige en juiste be slissingen zou kunnen nemen en een nationale raad zou moe ten instellen. De opstandige buitengewesten verlangden evenwel, dat deze raad zou wor den omgezet in een senaat, waarin alle gebieden van de uitgestrekte archipel zouden zijn vertegenwoordigd. President Soekarno heeft thans deze eisen ingewilligd. Aan een delegatie uit het „rebel lerende" Oost-Indonesië, die door hem werd ontvangen, heeft hjj medegedeeld van plan te zijn vertegenwoordigers van Jar va, Sumatra, Celebes, Borneo, de Molukken en de kleine Soen- da-eilanden in de raad te zullen opnemen. Dit werd bekendgemaakt door de woordvoerder van de delega tie, Henk Rondonuwu tijdens een persconferentie na het on derhoud met de president. Rondonuwu deelde voorts me de, dat de delegatie aan de pre sident een toelichting had ge geven op de „proclamatie van 2 maart", waarbij onder leiding van luitenant-kolonel Ventje Sumual in Oost-Indonesië een militair bestuur werd ingesteld. Aan het verlangen van de be volking van Oost-Indonesië, dat de raad voor tenminste zeventig procent uit vertegenwoordigers vaan de buitengewesten zou be staan, schonk president Soekar no grote aandacht, aldus de woordvoerder. Met betrekking tot de wens van de bevolking, dat de betrek kingen tussen Soekarno en Hat- ta zouden worden hersteld, had de president medegedeeld Hatta te willen uitnodigen om op te treden als hoofd van een „na tionale plan-raad". Hatta heeft echter dezer dar gen het idee van een nationale raad en van een ..nationale plan-raad" verworpen, omdat volgens hem de bestaande cri sis niet kan worden opgelost' door het instellen van „super organisaties", doch alleen door het hervinden van de politieke moraliteit en het verkrijgen van een leiderschap, bestaande uit eerlijke en gerespecteerde figu ren. In een donderdag in Djakarta uitgegeven legercommuniqué wordt meegedeeld, dat de confe rentie van regionale troepencom mandanten, welke in de afge lopen dagen in Djakarta is ge houden, tot de conclusie is ge komen, dat de beide hoogste lei ders van het volk, president Soe karno en ex-vice-president dr. Mohammed Hatta gezamenlijk moeten deelnemen aan de pogin. gen tot het vinden van een op lossing voor de problemen, waar voor de Indonesische republiek zich thans ziet gesteld. De conferentie, welke vijf da gen heeft geduurd en, zoals ge meld, woensdagavond in tegen woordigheid van president Soe karno werd gesloten, is tot de slotsom gekomen dat de voor naamste taak, welke thans moet worden vervuld, is 't handhaven van de volmaaktheid van het ge zag der centrale regering, en dat het daarom noodzakelijk is de onkreukbaarheid van de strijd krachten in het algemeen, en die van de landmacht in het bijzon der te vervolmaken, en aandacht te schenken aan het verlangen van een groot deel van het Indo nesische volk, dat Soekarno en Hatta gezamenlijk zullen deel nemen aan de pogingen tot her stel van de tegenwoordige crisis, aldus het communiqué. leger van de Ver. Naties moeten blijven, maar dat een nuttige bijdrage tot het scheppen van een betere sfeer zou worden ge leverd als Israël zou instemmen met het legeren van eenheden van het politieleger aan zijn kant vande bestandsgrens. In de centrale gevangenis te Pretoria zijn donderdag 22 ne gers en drie andere niet-blanken door ophanging terechtgesteld. Dit is tot dusver het grootste aantal terechtgestelden op één dag. De gehangenen waren schuldig bevonden aan moord op twee blanke en drie niet blanke politie, agenten tijdens een onderzoek naar de aanwezigheid van ver dovende middelen, dat in 1956 in Natal door de politie werd inge steld. In het door de aardbeving van 3 mhart getroffen, gebied in Thes- salië in Gridlcenland is in de nacht van woensdag op donder dag weer een krachtige aard beving gevoeld. Te Volos, Velestino en Far- sala vluchtten de mensen in pa niek uit hun huizen. Te Vales- tino stortten enkele huizen in, die bij de vorige aardbeving waren beschadigd. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. if Bij een hevige vechtpartij tussen Duitse burgers en Ame rikaanse militairen in een café te Neurenberg hebben woens dagavond zes Amerikanen ver wondingen opgelopen. De toe stand van een van hen is ern stig. Acht Duitsers zijn aange houden. Volgens de heer Murk Leis, president-directeur van L. Smit Co's Internationale Sleep dienst, die juist na een verblijf van een maand uit Egypte is teruggekeerd, verlopen de oprui mingswerkzaamheden in het Suezkanaal veel vlotter clan aan vankelijk was verwacht. Hij noemde dit mede het gevolg van de teamspirit, welke er heerst onder het personeel van verschil lende nationaliteiten, die daar on der leiding van de Smit/Svitzers combinatie werken. Het is te voorzien, zo verklaar - hij, dat de „Edgar Bonnet", het voornaamste obstakel dat nog in het kanaal is overgebleven, voor 1 april door de Nederlandse ber gers zal zijn verwijderd, waarna net voor schepen van 10.000 ton mogelijk wordt het kanaal te pas seren. Of de Egyptische autori teiten hiervoor toestemming zul len verlenen is nog onbekend. Aan het lichten van de „Abou- kir", die te Suez gezonken ligt en de doorgang voor grotere schepen verspert, kan nog niet worden gewerkt, zolang ue aan boord aanwezige dieptebommen niet zijn verwijderd. Zodra dit het geva: is en toestemming is ver kregen hoopt men het vaartuig binnen drie a vier weken te lich ten, waarna de vaart in het ka- naai geheel onbelemmerd is. Te Port Said hebben de divers heeft 12 uur nodig gehad voor de doorvaart. De tol is in dollars aan het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal voldaan (Egypte heeft het kanaal woens dag voor schepen tot 2000 ton opengesteld.) Twee kleine Libanese schepen wachten te Suez nog instructies af over de betaling der kanaal- gelden. Woensdag mochten zij het kanaal niet in hoewel zij aan geboden zouden hebben de tol met Libanees geld te betalen. Het Egyptische gezagsorgaan zou evenwel betaling in dollars ge- eist hebben. Een woordvoerder van de Is raëlische regering heeft donder dagochtend meegedeeld, dat men aanneemt, dat het duizend ton metende vrachtschip „Pandora" ongehinderd de Straat van Tiran is gepasseerd. Woensdagavond was het schip, dat onder Ccsta- ricaanse vlag vaart, uit Eilath aan de Golf van Akaba vertrok ken. De „Pandora" was het eerste vrachtschip, dat de genoemde straat is gepasseerd sinds de Is raëliërs zich uit het kustgebied hebben teruggetrokken. Het be trokken gebied is thans bezet het c. door Finse militairen van bergingsmaatschappijen nog tot internationale politielegei „Een laatste kans voor de oude Europese staten om in het leven te blijven", aldus kwalificeert de Westduitse regering in haar ver klaring voor de bondsdag, die donderdagmiddag door staats secretaris Hallstein is voorge lezen, de overeenkomst betref fende de gemeenschappelijke Europese markt. De regering verzocht de volkvertegenwoordi gers de instelling van de markt enj van de Euratom goed te keu ren. (Maandag a.s. worden de ver dragen te Rome ondertekend.) De toekomst van Europa zal pas dan verzekerd zijn wanneer het zich tot een grote eenheid aaneensluit, aldus de regerings verklaring. Bij het opstellen van de verdragen heeft men van alle zijden offers moeten brengen in vele gevallen zelfs aanzienlij ke materiële offers. Wat Duits land aan offers brengt, moet een bijdrage van goede wil voor de gemeenschappelijke taak zijn aldus de verklaring. Verbetering en aanpassing van de levens- en arbeidsomstandig heden van de werkers in de zes staten is een uitdrukkelijk doel van het verdrag, aldus Hall stein. Als „zere plekken" noemde Hallstein de bijzondere Franse wensen, de buitentarieven, de aansluiting van de overzeese lan den en gebieden, de betrekkin gen van de gemeenschap met andere staten en de betekenis van het verdrag voor de hereni ging van Duitsland. De beslui ten over het gemeenschappelij ke buitentarief verdedigde Hall stein met te verklaren dat de ge meenschap een liberale politiek op dat punt zou voeren. Van een duurder worden van het leven in West-Duitsland door de buitentarieven kon geen sprake zijn, ook niet van duurder wor den der landbouwprodukten. Wat de aansluiting der over zeese gebieden aangaat wees Hallstein op de waarborgen in het verdrag, dat de gemeen schappelijke Europese presta ties inderdaad slechts het be lang van de bevolking in die ge bieden dienen. Wanneer de Euro pese landen wat die gebieden betreft verstek zouden laten gaan, zou daar voor het commu nisme de deur geopend worden. Volgens Hallstein vormen de verdragen geen belemmering voor de hereniging van Duits land. Volgens protocol heeft Duitsland ingeval van hereni ging het recht op herziening van de verdragen. Bonn behoudt voorts volledige vrijheid wat be- ongeveer liet einde van de eerste week van april werk aan een viertal wrakken. Deze versper ren echter de vaargeul niet. Generaal Wheeler, zo zei de heer Leis, heeft bij verschillende gelegenheden zijn grote tevre denheid betuigd over de efficiën te en vlugge wijze, waarop de be manningen van de bergingsvloot der Verenigde Naties hun werk zaamheden uitvoeren. De Italiaanse tanker „Chris tine" een schip van 540 ton en het eerste niet-Egyptische schip dat sinds november door het Suezkanaal is gevaren, is donder dag uit Port Said naar Italië ver trokken. Het ongeladen vaartuig Zuster Randall, één van de verpleegsters die getuigen in het Londense proces tegen de van moord beschuldigde Engelse arts dr. Adams, verklaarde donder dagmorgen op een desbetreffen de vraag van de openbare aan klager dat de arts „wel eens" in het verpleegstersboekje had ge keken. Daarin werd dagelijks aantekening gehouden van de toestand en behandeling der par tiënte, de later onder verdachte De staking van de 200.000 Britse scheepsbouwarbeiders dreigde donderdag de grootste Britse Atlantische haven Sout hampton uit te schakelen. Vakbondsleiders uit Southamp ton maakten na een conferentie van twee uur bekend, dat de ha venarbeiders van de stad donder dag spontaan in staking zijn ge gaan uit protest tegen de rege ringsinmenging en het gebruik van sleepboten van de marine om het reusachtige passagiers schip ..Queen Mary" naar open zee te slepen. Het vertrek van de „Queen Mary" was woensdag 12 uur uitgesteld nadat het plaat selijke haven- en sleepbootperso- neel geweigerd had medewer king te verlenen, omdat de sta kende scheepsbouwarbeiders ver klaard hadden dat het schip nog steeds in reparatie was toen de nationale staking uitbrak. Na 50 uur vertraging, veroor zaakt door een mankement aan de ketel, is het bijna 14.000 ton metende emigrantenschip „Cap tain Cook" donderdag uit Glas gow naar Nieuw-Zeeland vertrok ken. Door de staking van de scheeps bouwarbeiders moest de repara tie worden uitgevoerd door scheepsmachinisten. Het grote Britse passagiers schip „Queen Mary" is woens dagavond naar New York ver- trokken. Het schip werd door zes sleepboten van de Britse marine uit de haven van Southampton gesleept, omdat het havenperso neel uit solidariteit met de sta kende arbeiders van de scheeps werven geweigerd had het passa giersschip assistentie te verlenen. Schepen werven van Britse „besmet". De socialistische Franse metaal- bewerkersbond „Force Ouvriere" heeft donderdag zijn leden, die op de Franse scheepswerven wer ken, opgedragen geen reparatie- werk te verrichten aan twee schepen, die uit Engeland naar het vasteland van Europa ver trokken zouden zijn. De „Force Ouvriere" heeft ge volg gegeven aan een oproep van het internationale verbond van metaalbewerkers aan alle vakbonden om de staking van de Britse scheepsbouwarbeiders te steunen door te weigeren sche pen, die van Britse werven komen, weer voor de vaart ge reed te maken. Genoemde twee schepen zouden de „Naranie" en de „Pensa" zijn. De „Naranie" is een Britse tan ker van 8000 ton en de „Pensa" is een 11.000 ton metende Finse tanker. omstandigheden overleden wed. Morrel 1. De officier vestigde de aan dacht van zuster Randail op het feit dat op 23 augustus 1950 een strook van de pagina was ge scheurd en vroeg of zij dat ge daan had. De verpleegster kon het niet met zekerheid zeggen, noch wat er op gestaan had. Hij wees er voorts op, dat de tekst in blauwe inkt was ge schreven, maar dat er enkele woorden betreffende de aard van het gebruikte verdovende middel met groene inkt waren tussengevoegd. De verpleegster gaf toe 'dat de behandeling van de patiënte met inspuitingen van morfine en heroïne „maanden lang" bij kans onveranderd was gebleven, maar ze was er zeker van dat de inspuitingen vóór september '50 in aantal waren toegenomen. Adams' verdediger vroeg zus ter Randall of een collega van dr. Adams toen deze laatste eens afwezig was, mevr. Morrell eveneens toenemende hoeveel heden verdovende middelen had toegediend, hetgeen ze beaam de. Zij antwoordde tevens be vestigend op zijn vraag of zij geen reden had om eraan te twijfelen dat hetgeen dr. Adams deed diende om mevrouw Mor rell een rustige slaap te geven en haar van haar rusteloosheid af te helpen. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zich woens dag uitgesproken voor toelating van Spanje tot de NAVO. In de desbetreffende resolutie wordt erop gewezen, dat de Verenigde Staten een zeker aantal militaire steunpunten in Spanje hebben aangelegd. Hierdoor staat Spanje niet alleen aan de zijde van de Verenigde Staten, maar ook aan die van de andere landen van de NAVO, aldus deze resolutie. treft de handel met dé Sowjet- zöne. De vrees, dat de gemeenschap pelijke markt de betrekkingen met derden zou kunnen versto ren noemde Hallstein onge grond onder verwijzing naar het vrijhandelsgebied. Hallstein zei, dat West-Duits land het Britse voorstel van da afgelopen herfst om de gemeen- schapoelijke marlet aan te vul-1 len met een vrij-handelszóne waaraan de andere landen der O.E.E.S. zouden deelnemen', toe-1 juicht. De bondsregering zal dit plan alle steun geven. Hij achtte het belangrijk dat I handelspartners als Engeland, de Scandinavische landen, Oos tenrijk, Zwitserland of de Zuid- i europese landen op de een cf andere praktische manier met de gemeenschappelijke markt verbonden worden. Wat het Russische voorstel voor een economische samen werking van alle Europese lan den betreft verklaarde Hallstein dat West-Duitsland deze kwes tie zal bestuderen als het plan voor een gemeenschappelijke markt verwezenlijkt is. Mevrouw Golda Meir, de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, is donderdag uit New York op doorreis naar Jeruzalem in Parijs aangekomen. In antwoord op een vraag van oen verslaggever zei mevrouw Meir, dat Israël hoegenaamd niet van plan is zich te schikken in een blokkade van de scheepvaart in het Suezkanaal of in de Straat van Tiran. Mevrouw Meir zei voorts, dat het doel van haar besprekingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, tweeledig was geweest. In de eerste plaats te weten te komen of er enigerlei wijziging was ge komen in de politiek van de V. S. „t.a.v. de belangrijke kwestie waarover wij het naar wij meen den enkele weken geleden volko men eens waren". In de tweede plaats was het de bedoeling er achter te komen wie het gezag over Gaza moet hebben. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken zei te willen weten, wie verantwoordelijk was voor de overdracht van het ge zag der V. N. in Gaza aan Egypte. Hen kwestie tussen Egypte en Israël diende zo snel rhoge'ijk op gehelderd te worden. „Beschouwt Egypte zich nog steeds in staat van oorlog met Israël?" Oor logsdaden en dreigementen met oorlogsdaden waren bij het hand vest van de Verenigde Naties verboden. Mevrouw Meir zei „vol span ning" het resultaat van het be zoek van secretaris-generaal Hammarskjoeld aan Egypte af te wachten. Secetaris-ger.eraal Hammars kjoeld is donderdagochtend t" Cairo aangekomen, waar hij di rect besprekingen begon met ge neraal Wheeler, generaal Burns en de adjunct-secretaris van de Verenigde Naties, dr. Ralphe Bunehe. Generaal Wheeler, die namens de Verenigde Naties het ber gingswerk in het Suezkanaal leidt, deelde mee, dat het kanaal tegen tien april bevaarbaar zal zijn voor alle schepen. Generaal Burns bracht verslag uit over het werk van het internationale politieleger en dr. Bunche stelde Hammarskjoeld een rapport over de toestand in de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba ter hand. Nadat de vereniging voor me taaiindustrieën zich de voriec week in een adres aan de minis terraad tegen de totstandkoming van de Europese economisch ge meenschap op basis van het be staande ontwerpverdrag heek uitgesproken, heeft zij zich gis teren opnieuw tot de regering gewend met het dringende ver zoek bij het overleg omtrent ós- aansluiting van ons land bij de Europese gemeenschap de belar gen van de Nederlandse metaal industrie als grootste nationale industrie niet uit het oog te ver liezen. Omdat de vereniging re kening wil houden met de moge lijkheid, dat de regering het t< taal der voordelen van deze aar sluiting van meer gewicht acht dan het totaal der nadelen cxA ten aanzien van de industriële bedrijvigheid in, ons land, en uïv dien hoofde meent tot parafering van het verdrag te moeten over gaan, wijst zij er op, dat ook in dit geval de bezwaren van de rnf taaiindustrie onverminderd blij ven bestaan. Zij beveelt de regering ondeT die omstandigheid en als uitweg uit de impasse waarin de metaal industrie dreigt te geraken, aar., slechts tot parafering over te gaan met de nadrukkelijke ver klaring, dat Nederland zich hes recht voorbehoudt de verdrags bepalingen tijdelijk buiten wer king te stellen wanneer het pro gramma van geforceerde indus trialisatie ter opvanging in de toekomst van deze bijzondere Nederlandse bevolkingsaanwa - in gevaar zou komen. De verent ging is van oordeel, dat dit spe eifieke Nederlandse probleem van de bevolkingsgroei door het verdrag wordt veronachtzaamd, terwijl andere landen voor hun speciale problemen wel uitzonde ringsregelingen hebben kunr.en bedingen. De Hongaarse vluchtelingen in België Op een vraag over de maat regelen getroffen ten opzichte van de Hongaarse vluchtelingen heeft eerste minister Van Aek -r, donderdag het volgende geant woord: Sedert 17 november 1956 zijn 4.014 Hongaarse vluchtelin gen in België opgenomen, nanv- lijk 2230 mannen, 490 vrouw - en 294 kinderen beneden 15 jas Onder hen bevonden zich 521 r door hun ouders vergezelde jon gelieden. Op 16 februari 1957 hadden aü» voor arbeid geschikte vluchteli- gen d.Vv'z. 2.134, een behoorlijke betrekking gevonden. „De Unie van Zuid-Afrika zal met haar strijdkrachten buiten de grenzen van het land ingrij pen, indien er zich in de buur landen onlusten voordoen", aldus heeft de Zuid-Afrikaanse minis ter van landsverdediging, Eras mus, in het parlement verklaard. „Indien Rhodesia, of welk buurland van Zuid-Afrika ook, het hoofd moet bieden aan een opstand waarbij blanken door communistische inlanders wor den aangevallen, zal de Unie van Zuid-Afrika haar strijdkrachten gebruiken om een dergelijke op stand te onderdrukken. De regering zal alle onlusten van die aard als de voorbode van een algemene oorlog beschouwen en dienovereenkomstig hande len", zo zei de minister. ZUIDENWIND. In de minder zachte lui t. waarin we ons gisteren be\ den kwamen slechts in het N< den van het land buien van tekenis voor. Elders was het v s- selend 'bewolkt, terwijl de Wes tenwind geleidelijk in lrraciit -te- nam. De maximumtemperaturen liepen uiteen van 10 graden In het Noorden van het iand tot ï- geveer 13 graden in de Zuidelijke provincies. Over de Britse el bin den bewoog inmiddels een rug naar het Oosten, d'e ons opk ringen en verder afnemende wind, dus een koudere nacht, bracht. Achter deze rug bewoog een oceaan depressie over de (te if van Biskaje naar het N.O., waar door bij ons later de bewolking weer gaat toenemen en tegen de avond in het Z.-W. al regen kan vallen. De middagtemperaturen zulte bij Zuidelijke wind iets hoger om lopen. medegedeeld door het K. N. M. 1. geldig tot vrijdagavond. Zuidelijke wind. Weer toenemende bewolking met tegen het einde van de dag in het zuidwesten kans op enigv regen. Matige tot krachtige ztv delijke wind en iets hogere mite dagtemperaturen. ZATERDAG 23 MAART. van. n.m. Breskens 6.56 7.36 Temeuzen 7.31 8.11 Hansweert 8.11 8.51 Walsoorden 8.21 9.01 ZON op onder Maart 21 6.43 22 6.41 MA AH op on dei 18.56 18.58 0.51 1.49 9.27 10.15

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1