p* De stakingen in Engeland Norstad in Bonn Verklaring van Smirnof het ICKS HOUTVESTER 't kifo WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Indonesische kabinetsformatie Britse* mededelingen omtrent de kwestie-Cyprus Het State Departement over Egyptische memorandum Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer ere-doctor Ben Goerion over de toestand DONDERDAG 21 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4019 FERSTE BLAD HONGAARSE LEIDERS NAAR MOSKOU VERTROKKEN Weer brief van Boelganin aan Adenauer. Nieuwe aardbeving op de Aleoeten geregistreerd j» Verlichting vanr de KOU begint direct!; HET PROCES-ADAMS. manchester Gesprek tussen Suwirjo en Mohammed Hatta SOBSI DREIGT MET TOTALE STAKING. GERUCHTEN OVER POGINGEN TOT ONTVOERING VAN HATTA TEGEN GESPROKEN Koninklijke Marine herdenkt geboortedag Admiraal De Ruyter Suezkanaal open voor schepen tot 2000 ton SCHIP UIT ELATH VERTROKKEN DE TOESTAND IN GAZA Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Een Hongaarse delegatie on der leiding van premier Janos Kadar is woensdag per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor politieke, economische en mili taire besprekingen met Russi sche regerings- en partijleiders. Het gezelschap reisde met een Russisch straalvliegtuig van het type T.U.-104. Hoewel er geen bijzonderhe den zijn verstrekt over de ko mende onderhandelingen, neemt men in westelijke krin gen te Boedapest aan, dat het overleg deel uit maakt van de reeks „solidariteitsbesprekin- gen", die de Sowjet-Unie de laat ste tijd met vertegenwoordigers van andere Oosteuropese lan den heeft gevoerd. Op het vliegveld bij Moskou werden de Hongaarse leiders o.m. begroet door premier Boel- ganin, president Worosjilof, par tijsecretaris Chroesjtsjef, Ma lenkof en Mikojan. „Vol vertrouwen zijn wij tot onze trouwste en wezenlijkste vrienden gekomen", zo zei Ka- dar in antwoord op een wel komstrede van maarschalk Boel- ganin. Hij prees „de vriend schappelijke hulp van de Sow jet-Unie en haar strijdkrachten in de strijd tegen de contra-re volutie, die georganiseerd was door de binnenlandse reactie en gesteund door het internatio nale imperialisme". Uit de ge beurtenissen in Hongarije was gebleken, dat „geen enkele macht in staat is de volkeren van het socialistische kamp van elkaar te scheiden, aldus Ka- dar. Ook de 370.000 spoorwegarbei ders in Engeland denken er over, het werk neer te leggen, nu de staatsspoorwegen hun eis voor een loonsverhoging van tien procent hebben afgewezen. Een tegenvoorstel voor 'n loons verhoging van drie procent werd door de desbetreffende vakbond een „belediging" genoemd. Zoals bekend zijn er reeds 200.000 arbeiders in de scheeps- bouwindustrie in staking om eisen tot 'n loonsverhoging van 10 °/o kracht bij te zetten. De ongeveer drie miljoen arbeiders in de metaalindustrie zijn van plan om met ingang van zater dag a.s. geleidelijk in staking te gaan, waardoor tegen zes april allen het werk zullen hebben neergelegd als hun loon niet met tien procent wordt ver hoogd. Na de vergadering van de vak bond van arbeiders in de scheepsbouw en metaalbewer kers werd bekendgemaakt dat het eerste stakingsparool voor tien gebieden met zware indus trie en vliegtuigbouw zal gelden. De staking zal zaterdag op het middaguur ingaan. Hieronder vallen Bristol, Mer- seyside, Manchester, het Tyne- en Clyde-gebied, Southampton, Sheffield en Belfast. De eerste stakingsgolf op za terdag zou een miljoen arbei ders omvatten. De werkgevers der metaalbe werkers hebben woensdagavond voorgesteld het geschil aan arbi trage te onderwerpen. Dit ge schiedde tijdens een conferentie De opperbevelhebber van de Navo in Europa, generaal Nor- stad heeft gisteren op een persconferentie in Bonn ver klaard, dat het militaire onzin zou zijn als men de munitie voor de atoomwapens van de in Duitsland gestationeerde Ameri kaanse eenheden die deze wa pens in geval van nood gebrui ken moeten, 450 km bij deze een heden vandaan zou opslaan. De atoommunitie is zodanig opge slagen, dat zij in de kortst moge lijke tijd bij deze eenheden ge bracht kan worden, zo zei hij. De terugtrekking van Britse troepen kon volgens hem niet vergeleken worden met de vroe gere terugtrekking van Franse De Sow jet-ambassadeur in W. Duitsland, Smirnof, heeft woens dag aan bondskanselier Adenauer een brief van de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, overhan digd, waarin deze voorstelt de betrekkingen tussen West-Duits- land en de Sowjet-Unie te verbe teren door vergroting van de handel tussen de twee landen. Het onderhoud van Smirnof met Adenauer in het paleis van Schamburg duurde 40 minuten. Toen verslaggevers hem na af loop vroegen, of de bondskanse lier tevreden scheen te zijn over de inhoud van Boelganins brief, trok Smirnof zijn schouders wat op en zei: ,,Da, da" („Ja, ja Men gelooft, dat Adenauer, zonder dit met zoveel woorden gezegd te hebben, op het stand punt staat dat een officieel han delsverdrag met de Sowjet-Unie ongewenst is, omdat dat gewoon lijk gekoppeld wordt aan een vriendschapsverdrag. In. zijn jongste brief aan pre mier Boelganin, die op 27 febru ari in Moskou overhandigd werd, stelde Adenauer besprekingen voor om de handel te ontwikke len. „Dat zou de politieke atmos feer verbeteren", zo verklaarde hij toen. troepen die naar Algerië gezon den zijn. Wat Frankrijk betreft was het immers een tijdelijke terugtrekking, die geen wijzi ging bracht in de Franse Navo- verplichtingen, de teruggetrok ken Franse troepen zullen weer terugkeren, zo merkte hij op. De verdediging van de Navo- landen hangt voor een groot deel van atoomwapens af, zo vervolgde Norstad, daarom had hij met de grootst mogelijke na druk aanbevolen aan de Navo- landen de middelen te verschaf fen om atoomwapens te gebrui ken. Deze landen zouden geen atoommunitie behoeven te ont vangen, doch raketten, lanceer- inrichtingen en kanonnen waar mee atoomprojectielen afgescho ten kunnen worden. Voorts verklaarde de generaal te hopen, dat de nu door de raad der Westeuropese Unie goedge keurde terugtrekking van Britse troepen uit West-Duitsland geen ernstige nadelige invloed op de andere Navo-landen zal hebben. Het besluit van de W.E.U.-raad achtte hij een succes voor het beginsel van overleg. Hij was blij dat dit overleg geleid had tot een kleinere vermindering der Britse troepensterkte dan aanvankelijk gevreesd was. met de minister van Arbeid, Mc- Leod. Een onafhankelijke scheids rechter zou moeten uitmaken of de werkgevers dan wel de vak verenigingen gelijk hebben. Ook de werkgevers in de scheeps bouw hadden toegestemd in ar bitrage voordat de staking van scheepsbouwers uitbrak. De vak verenigingen weigerden evenwel en verlangden rechtstreeks on derhandelingen met de belofte van een geldelijk aanbod. De universiteit van Californië te Berkeley heeft dinsdag een aardbeving van twee uur gere gistreerd, waarvan het epicen trum in de Aleoeten lag. t' 1. /apoRub Mevrouw Morrell, de rijke we duwe die door de Engelse huis arts dr. Adams vermoord zou zijn, heeft eens aan een van haar verpleegsters gezegd dat ze „wilde dat ze dood was en een dokter kende die haar voor goed kon laten inslapen". Dr. Adams verdediger las woensdag morgen op de derde dag van het Londense proces deze passa ge voor, welke hij uit het dage lijks verslag van de verpleeg sters gehaald had. De Britse regering heeft woens dag in het parlement bekendge maakt, dat als aartsbisschop Ma- karios in een duidelijke openbare verklaring zal vragen om sta king van de gewelddaden van de EOKA, de Cyprische verzetsbe weging, zij bereid is een einde te maken aan de huidige balling schap van de aartsbisschop op de Seychellen. Lennox Boyd verklaarde voorts in het Lagerhuis, dat er in dit stadium geen sprake kan zjjn van terugkeer van Makarios naar Cyprus. Hij maakte bekend, dat Enge land ook bereid is in beginsel een aanbod van lord Ismay, secre taris-generaal van de NAVO, te aanvaarden tot het verlenen van goede diensten bij het zoeken naar een aanvaardbare oplossing van de bestaande geschillen tus sen de regeringen van Grieken land, Turkije en Engeland over Cyprus. De verklaringen van Lennox Boyd vormen een antwoord op het aanbod der EOKA van de vorige week om haar verzets activiteit tijdelijk te staken op voorwaarde, dat aartsbisschop Makarios zal worden ontslagen uit zijn ballingschap op de Sey chellen, een eilandengroep in de Indische Oceaan. Lennox Boyd zei ook, dat de gouverneur van de Seychellen de aandacht van aartsbisschop Ma karios zal vestigen op de verkla ring van de EOKA-leiders. De aartsbisschop zou verzocht wor den in een openbare verklaring aan te dringen op staking van ge welddaden door de EOKA. De waarnemende fractieleider van de labourpartij, Griffiths, achtte de tijd aangebroken om onderhandelingen te beginnen over de binnenlandse toestand op Cyprus met de constitutionele voorstellen van Lord Radcliffe als grondslag. Hiervoor zou aarts bisschop Makarios naar Londen moeten komen. De Sow jet-ambassadeur in West-Duitsland, Smirnof, neeft woensdag voor hij aan bonds kanselier Adenauer een nieuwe boodschap van premier Boelga nin overhandigde, op een pers conferentie in Bonn verklaard, dat een bezoek van de Sowjet- vice-premier Mikojan aan de bondsrepubliek „waarschijnlijk" is. Er zijn onderhandelingen over een uitnodiging aan Miko jan voor een bezoek aan de Duit se industrietentoonstelling in Hannover gaande. Wij gaan er van uit, aldus Lincoln White, de officiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde het Egyptische memorandum over het Suezkanaal niet zien als een volledige verwerping van de zes grondslagen, op 13 oktober van het vorig jaar door de Vei ligheidsraad aanvaard of van het plan, enige weken geleden door de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Noorwegen aan Egypte voorgelegd. White weigerde commentaar te geven op de vraag welke voor steflen Hammarskjoeld naar Cairo heeft meegenomen. Maar uit gezaghebbende bron werd vernomen dat Hammars kjoeld voorstellen bij zich heeft voor zowel een tijdelijke oplos sing als een oplossing op lange termijn voor de vraagstukken in zake de exploitatie van he# Suez kanaal. Van deze zijde is voorts vernomen dat het tijdelijke voor stel het voorstel van de vier Westelijke mogendheden is. Vol gens dit voorstel moeten de ka- naalgelden geïnd worden door de Wereldbank, die de helft moet Lennox Boyd verklaarde, dat aanvaarding van het aanbod van de NAVO niet betekende, dat En geland de toekomst van Cyprus in handen legt van een andere instatie. „Er is geen sprake van een opgelegde regeling of van arbitrage". 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT De formateur van het nieuwe Indonesische kabinet, P.N.I.-voor- zitter Suwirjo, heeft woensdag gedurende twee uren een onder houd gehad met de voorzitter van de Masjumi, Mohammed Natsir. Na afloop van dit gesprek deel de Natsir mede, dat hij de for mateur had gevraagd of het zijn bedoeling was de Masjumi tot deelneming in het kabinet uit te nodigen. De besprekingen zullen niet worden hervat, alvorens de Masjumi een duideiijk antwoord op deze vraag heeft gekregen. De Indonesische kabinetsfor mateur Suwirjo, voorzitter van de P. N. I., heeft woensdagavond een onderhoud gehad met de voormalige vice-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta. Het onderhoud, waarover na af loop geen verklaring werd be kendgemaakt, duurde negentig minuten. Volgens het plan der werk zaamheden van de formateur, zal deze donderdag overleg ple gen over de kabinetsformatie met de communistische partij en een aantal kleinere partijen. zoals voorzien in de plannen van Soekarno. In Zuid-Sumatra hebben de communistische vakbonden maandag j.l. een sitdown-staking gehouden, die 24 uur duurde. Hierbij waren de oliebedrijven, de ondernemingen, spoorwegen en havens betrokken. Op de muren van de bedrijven van de koninklijke Shellgroep en van de Standard Vacuum Olie Mij. waren slagzinnen aange bracht, waarin het afzetten ge- eist wordt van luitenant-kolonel Barlian, die tien dagen geleden in deze provincie het burgerlijk bestuur overnam. Het militair commando van Zuid-Sumatra beschouwt deze staking als onwettig en heeft de leiders der vakbonden opgeroe pen om verantwoording af te leggen. Deze laatsten hebben ech ter tot dusver aan deze oproep geen gevolg gegeven. Commissaris Sempu Muljono, van de veiligheidspolitie in Dja karta, heeft woensdag berichten De machtige, communistische tegengesproken, als zou een po federatie van vakbonden, delging zijn gedaan om oud-vice- Sobsi, heeft woensdag gedreigd president dr. Mohammed Hatta afdragen aan Egypte. Egypte heeft nimmer geant woord op dit laatste voorstel. White zei, dat de Ver. Staten of Adenauer de voorkeur ge- Smirijof, dat spoedig vriend schappelijke betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en We&t- Duitsland ontwikkeld kunnen worden. Om alle bestaande moeilijkheden tussen beide lan den op te lossen is tijd en ge duld nodig. Smirnoff gaf als zijn persoon lijke mening, dat Westduitse strijdkrachten tot een sterkte van 100.000 man de bij het verdrag van Versailles voor de Reichswehr vastgestelde om vang aanvaardbaar zouden zijnT Als Duitsland herenigd zou zijn, zou over de totale sterkte der Duitse strijdkrachten onder handeld moeten worden. De voorgenomen vermindering van de Britse troepensterkte in Duitsland met 13.500 man acht te Smirnof onvoldoende. De Sowjet-Unie heeft vermindering van de bezettingstroepen met een derde voorgesteld. Op de vraag van een journa list, of de kwestie van de hereni ging van Duitsland er beter voor zou komen te staan als na de verkiezingen in de komende herfst de socialisten aan het be wind zouden komen, antwoord de Smirnof„Men vraagt ons dikwiils of wij aan Ollenhauer Volledige Looncompensatie bij Huurverhoging. Een looncompensatie voor de komende huurverhoging ligt in de lijn der verwachtingen. Zou te zijner tijd de economische toe stand een verdere consumptiebe perking noodzakelijk doen zijn, dan staat nog geenszins vast, dat deze bereikt zou moeten worden door een onvolledige compensa tie voor de huurverhoging. Voor lopig is echter op volledige com pensatie, overeenkomstig het ad vies van de S.E.R. op dit punt, gerekend. Aldus deelt minister Suurhof mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Op maandag 25 maart zal aan boord van Hr. Ms. schepen van oorlog en in de walinrichtingen der koninklijke marine, waar ook ter wereld, op plechtige wijze het feit worden herdacht dat luite nant-admiraal M. A. de Ruyter 350 jaren geleden te Vlissingen werd geboren. Zo zal de betrokken comman dant des ochtends in aansluiting op de vlaggenparade tijdens een „alle hens voor de boeg" een her denkingsrede uitspreken. In de daarvoor in aanmerking komende plaatsen zal een grote parade aan de wal worden ge houden. Na afloop van deze parade, of indien de omstandigheden geen parade toelaten, na afloop van de herdenkingsrede, zal de dienst worden gehouden als op zondag. Ook aan boord der koopvaardij schepen zal het feit worden her dacht, dat het op 24 maart a.s. 350 jaar geleden is dat Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissin gen werd geboren. De bij de Kon. Nederlandse Redersvereniging aangesloten rederijen hebben de gezagvoer ders van hun schepen verzocht op die datum de bemanning voor de boeg bijeen te roepen en in een toespraak de grote strijder voor de vrijheid ter zee te ge denken. Na afloop hiervan wordt een extra oorlam uitgereikt. met een „totale staking in geheel Indonesië", indien een kabinet mocht worden gevormd, waarin wel de Masjumi, doch niet de ccmmunisten zullen worden op genomen. Bij de Sobsi zijn aangesloten de vakverenigingen van de haven arbeiders, ondernemingsarbeiders en de arbeiders in de olie-indus trie, die in geval zij tot een sta king zouden overgaan vrijwel het gehele transport, alsmede de pro- duktie van olie en landbouwpro- dukten zouden doen stilliggen. Volgens het communistische dagblad „Sin Po" heeft een dele gatie van de Sobsi, die dinsdag avond een bezoek aan Suwirjo heeft gebracht, er met nadruk op gewezen, dat de Indonesische arbeiders de vorming van een „alle-partijen-kabinet" wensen, te ontvoeren. Het dagblad „Berita Indonesia" in Djakarta had maandagavond gemeld, dat een „bepaalde groep" had getracht Hatta uit zijn wo ning in het hartje van de hoofd stad te ontvoeren en dat onmid dellijk daarna een sterke bewa king rondom Hatta's woning werd ingesteld. Commissaris Muljono zeide alleen maar het bericht in „Berita Indonesia" te hebben gelezen. In een commentaar op hetzelf de bericht, merkte de onafhanke lijke „Indonesia Raya" op, dat de communistische partij niet heeft geaarzeld om tegenstanders van Soekarno's „conceptie" te terro riseren, en dat dat gemelde po ging tót ontvoering van Hatta wellicht ook door „deze groepen" werd ondernomen. De minister van Staat, oud gouverneur-generaal van Neder- ïandsch-lndie jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer is woensdagmiddag in aanwezigheid van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in een plechtige zit ting van de Senaat der Rijksuni versiteit te Groningen, gehouden in de A-kerk, gepromoveerd tot doctor honoris causa in de lette ren en wijsbegeerte. Om tien minuten voor 3 trad de plechtige stoet van leden van de senaat de kerk binnen. Aan het hoofd gingen de rector-mag- nificus prof. dr. J. A. Ariëns Kap pers en de promovendus, achter hen de secretaris van de senaat prof. dr. F. H. L. van Os en de promotor prof. jhr. dr. P. J. van Winter. Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft giste ren het kanaal opengesteld voor schepen tot 2000 ton. Dinsdag had dit orgaan meegedeeld, dat sche pen tot duizend ton het kanaal mochten passeren. Voor het eerst sinds de Suez- crisis is er een buitenlands tank schip 't Suezkanaal binnengeva ren. Het was het 540 ton meten de Italiaanse schip „Christine'' dat bij Suez het kanaal binnen kwam. Het vaartuig, dat geen lading aan boord had, heeft het tolgeld aan de Egyptische autoriteiten voldaan. Twee Libanese vrachtschepen - de 841 ton metende „Posei— done" en de 731 ton metende „Sirius" mochten bij Suez het kanaal niet binnenvaren, omdat de tolgelden nog niet waren vol daan. Volgens een Egyptische verklaring moeten de doorvaart- gelden voortaan vooruit worden betaald aan het Egyptische ge zagsorgaan of zijn gevolmachtig den. De twee Libanese schepen zou den de tol in Libanese valuta hebben willen betalen. Het Egyj tische gezagsorgaan had even wel betaling in dollars verzocht. Het 1000 ton metende schip ,Pandera" dat onder Costari- caanse vlag vaart, is woensdag morgen uit de Israëlische haven Elath naar Massawa Eritrea vertrokken. Het schip zou gister, avond door de Straat van Tiran varen en daarmee het eerste schip zijn sinds de Israëlische terugtocht uit het gebied van Akaba, dat gebruik maakt van deze verbinding tussen de Rode Zee en de Golf van Akaba. Volgens het Egyptische blad „Al Messa" heeft generaal Bums, de bevelhebber van het politie- leger der Verenigde Naties, zijn troepen bevel gegeven, zich naai de bestandsgrenzen in de strook van Gaza te begeven. In de nacht van dinsdag op woensdag waren 500 Brazilianen en 250 Colum- bianen begonnen Rafah en Chan Joenis te ontruimen en zich naar de bestandsgrenzen te begeven. Generaal Abdoel Latif, de Egyptische bestuurder van Gaza, heeft woensdag een uitgaansver bod in de stad Gaza van 10 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens, Langs een rijkdom van ervaring, door voldoening en teleurstelling heen, heeft zijn levensweg ge voerd. Spreker dankte allen, die afgekondigd. Dit verbod geldt hem richting hebben gewezen enook voor de hoofdweg tussen kennis toegevoerd. 1 Gaza en Rafah. Generaal Latif Nadat de rector-magnificus, heeft de bevolking gewaar prof. dr. J. A. Ariëns Kappers schuwd minstens 300 meter van een dankwoord had gesproken, de bestandsgrens verwijderd te werd de bijeenkomst gesloten, blijven. De eregasten verlieten de kerk, uitgeleide gedaan door rector en mnnr» secretaris. Rector en secretaris keerden daarop terug, waarna dc senaat zich naar buiten begaf. LAGERE TEMPERATUREN. In de aula van de rijksuniver- Met vrij grote snelheid dro siteit van Groningen werd ten- in de loop van woensdag mindoi slotte een receptie gehouden. Opzachte lucht van het Westen t de trap van de academie kreeg ons land binnen. De frontpassag: mevr. Van Starkenborgh bloe- j ging met enige regen gepaai-i.» men aangeboden door Lien van De grootste neerslag hoeve Os, het dochtertje van de sec-re- heden, 5 millimeter, werde- i.i taris van de senaat. Inmiddels Volkel en Deelen waargenomen. Om drie uur arriveerden de reden de Koningin en de PrinsDe temperaturen liepen via Hammarskjoeld hopen te ver nemen of de Egyptische voorstel len te verwerping betekenen van de zes door de veiligheidsraad aanvaarde grondslagen of van het voorstel der vier Westelijke mogendheden. ft Het nieuwe Ierse parlement heeft woensdag op zijn eerste vergadering in Dublin Eamon de Valera gekozen tot premier. De stemverhouding was 78 tegen 53. ven. Wij zijn echter bereid met elke regering die door het volk gekozen is, samen te werken". Met betrekking tot mogelijke Russisch-Westduitse economi sche besprekingen zei Smirnof nog, dat de Sowjet-Unie alles leveren kan van „diamanten en rozenolie tot erts en ingewikkel de machinerieën". Ook kan de Sowjet-Unie technische hulp verschaffen door ingenieurs en technici te zenden. Britse Hogerhuis keurt wetsontwerp op doodstraf goed Het Britse Hogerhuis heeft het wetsontwerp van de regering tot beperking van de doodstraf in Groot-Brittannië tot gevallen van moord, die de openbare orde kun nen verstoren, goedgekeurd. Daar het ontwerp reeds door het Lagerhuis aanvaard is, behoeft het thans nog slechts de goedkeu ring van Koningin Elizabeth om tot wet te worden verheven. vorstelijke gasten bij de A-kerk, nadat zij tevoren een korte rond rit door de stad hadden gemaakt. In gezelschap van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins be vond zich als speciale vertegen woordiger van H- K. H. de Prins bevond zich als speciale ver tegenwoordiger van H. K. H. Prinses Wilhelmina prof. mr. dr C. J. van der Pot. Bij het binnengaan van de kerk kreeg H. M. de Koningin bloemen aangeboden door Eva Ariëns Kappers, het dochtertjp van de rector-magnificus. De rector magnificus prof. dr. J. A. Ariëns Kappers opende de senaatszitting, heette de hoge gasten en andere autoriteiten welkom en las de notulen voor van de vergadering van de se naat. waarin besloten was het ere-doctoraat te verlenen. De promotor, prof. jhr. dr. P. J. van Winter noemde daarna in zijn rede, die aan de promotie vooraf ging, de overwegingen die tot de toekenning van het ere doctoraat hebben geleid. Na deze rede was het ogenblik van de ere-promotie_ aangebro ken. De promotor sprak de pro motieformule uit en de secretaris van de senaat hing de jonge doc tor de tekenen zijner waardig heid om. De rector-magnificus overhandigde de bul en sprak woorden van gelukwens. Vervol gens was het woord aan de ere doctor. In zijn toespraak bracht jhr. mr. dr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer dank voor de hoge onderscheiding. Op zijn levensloop terugziend zei de jonge doctor zich te ver heugen in het bezit der herinne ringen die hij gelaten heeft. via een korte route door de stad het binnendringen van de !-:< a- naar het vliegveld Eelde. „Als Nasser tracht ons de vaart dere lucht eerst nog flink op. Zo werd op het vliegveld Zuid-L—i- burg een max. temperatuur van 18 graden gemeten. In de kou dere lucht bewoog een trog.- ring naar het Oosten. Deze dec i boven Engeland de wind flink aanwakkeren. Voor heden ver wachten we bij ons wisselen e bewolking met enkele buien. .enen. iuoc. WT vankelijk langs de kust nog har regeringshoofd ontmoeten, met de tus&«n z w en aan de conferentietafel, maar en met onze wapens", heeft premier temperaturen Ben Goerion van Israel in Tel Aviv verklaard in een gesprek met een correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „News week". Ben Goerion zou er de voor keur aan geven door onderhan delen tot overeenstemming te komen met de Arabische leiders, vooral in het binnenland lagere medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Lagere temperaturen Wisselende bewolking met en- maar hij achtte de kans daarop ke]e verspreide buien Overwe twijfelachtig aangezien Nasser gend krachtige wind tussen zuid- op de vernietiging van Isiael uit West en west.'Vooral in het bin- De Israëlische premier is van mening, dat een rechtstreekse actie van de Ver. Naties de beste oplossing voor het Midden-Oos ten is. Als de Ver. Naties niets deden, kon alleen Amerika voor een op lossing zorgen. Als Amerika ook niet handelend optrad, zou Israël de last alleen dragen. „Als wij de wapens weer moe ten opnemen om onze rechten te verdedigen, zal dat een dag van rouw voor het wereldgeweten zijn. Wij zullen het slechts in laatste instantie doen, maar als wij er toe gedwongen worden, zuilen wij het op doeltreffende wijze doen", aldus de Israëlische premier. nenland lagere temperaturen. VRIJDAG 22 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.06 6.37 6.41 7.12 7.21 7.51 7.31 8.02 ZON MAAK op onder op ouder Maart 21 6.43 18.56 0.51 9.25 22 6.41 18.58 1.49 10.15 23 6.39 19.00 2.37 11.10 24 6.36 19.02 3.16 12.10

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1