Egypte en uezkanaa De kwestie-Gaza De staking in de Britse metaalindustrie Ook Hatta maakte «conceptie» bekend Mevr. Meir bij Hammarskjoeld Het proces-Adams HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER WOENSDAG 20 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4018 EERSTE BLAD MEMORANDUM OVER SUEZKANAAL DE VERKLARING VAN MINISTER LUNS OVER MOERDIJKKANAAL. Pearson over de taak van de politiemacht. DE V.N.-TROEPEN IN GAZA PEARSON OVER EEN INTERNATIONAAL POLITIELEGER VERZET TEGEN SPEIDEL IN FRANKRIJK Indonesië LIBERIAANS TANKSCHIP TOCH GEZONKEN DUITSERS VERLATEN POLEN OOSTDUITSE KRITIEK OP HET LOONPEIL v.m. n.m. Breskens Terneuzen WEER AANSLAG OP CYPRUS 25-jarige onderwijzer zonder pardon neergeschoten l o!si Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Nasser zal binnen 48 uur officiëel de heropening van het Suezkanaai aankondigen, aldus verluidt in betrouwbare kringen te Cairo. De president zal dan voorts een plan bekendmaken voor de beta ling van de tolgelden, waarbij het onderhoud en de verbetering van de waterweg zullen worden gewaarborgd en Egypte belooft zich te houden aan de conventie van 1888. Volgens genoemde kringen zal Nasser aan de heropening van het kanaal geen kwesties betref fende schadeloosstelling aan aan deelhouders en aanspraken op vergoeding voor oorlogsschade verbinden. De tolgelden zouden geheel aan het Egyptische beheersorgaan moeten worden voldaan. Een deel van het geld zou besteed moeten worden voor onderhoud en verbetering van het kanaal. Het Egyptische plan zou voorts inhouden, dat er geen discrimi nerende maatregelen tegen Brit se en Franse schepen zullen wor den genomen. Volgens Britse diplomatieke kringen zal de Egyptische eis, dat de kanaalrechten ten volle aan de genationaliseerde Egyp tische kanaalmaatschappij moe ten worden voldaan, een der voornaamste punten van bespre king vormen op de komende Amerikaans-Britse beraadslagin gen op de Bermuda-eilanden. Hieraan werd toegevoegd, dat de Egyptische bekendmaking over de exploitatie van het Suezkanaai na de wederopenstel- lingr voor de scheepvaart opnieuw het vraagstuk aan de orde stelt van onderhandelingen tussen Egypte en de landen, wier sche pen van het kanaal gebruik maken. Londense waarnemers zijn van mening dat de Egyptische rege ring thans haar standpunt heeft uiteen gezet, om dit als basis te gebruiken voor de besprekingen, die president Nasser en secreta ris-generaal Hammarskjoeld te Cairo zullen voeren. De Egyptische ambassade te Den Haag heeft de tekst gepubli ceerd van het memorandum, dat de Egyptische regering dinsdag aan alle buitenlandse ambassa des te Cairo ter hand heeft ge steld betreffende de Egyptische voorwaarden voor de hervatting van de vaart door het Suezka naai. Het volgende is eraan ont leend. 1. Egypte houdt vast aan let ter en geest van de in 1888 te Constantinopel gesloten overeen komst betreffende het Suezka naai. 2. De kanaalrechten moeten op dezelfde wijze worden vol daan als werd bepaald in de overeenkomst, die tussen de Egyptische regering en de gena tionaliseerde Suezkanaalmaat- schappij was gesloten. 3. Schadevergoedings- en an dere eisen, die voortvloeien uit de nationalisatie der Suezkanaal- maatschappij, zullen hetzij via rechtstreekse onderhandelingen worden geregeld, hetzij aan een scheidsrechterlijke uitspraak worden onderworpen. 4. De verschuldigde kanaal rechten moeten bij vooruitbeta ling aan het door de Egyptische regering ingestelde gezagsorgaan voor het Suezkanaai, of zijn ge volmachtigden, worden voldaan. 5. Dit gezagsorgaan zal een speciaal fonds in het leven roe pen, waaruit kosten, verbonden aan verbeteringen van het Suez kanaai, of aan uitbreidingswerk- zaamhedep, die ten doel hebben een groter scheepvaartverkeer mogelijk te maken, zullen wor den bestreden. Het fonds zal wor den gevormd door er een be paald gedeelte van de doorvaart- gelden in te storten. Dit gedeelte zal niet geringer zijn dan het per centage, dat de oude Suezkanaal- maatschappij voor dezelfde doel einden bestemde. 6. De Egyptische regering zal nog een andere, in bijzonderhe den uitgewerkte verklaring uit geven, waarin de hiervoor ge noemde beginselen zullen wor den behandeld. Vandaag Britse regerings verklaring over Cyprus De Britse regering zal de ver klaring die zij, dinsdag in het Lagerhuis over Cyprus zou af leggen, eerst vandaag doen uit spreken. Dit besluit werd genomen na een dinsdag gehouden speciale kabinetszitting, die mede werd bijgewoond door de gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Harding, die zich thans voor overleg te Londen bevindt. Op een bijeenkomst van de Se naatscommissies van Buitenland se Zaken en van Koloniën heeft dinsdag de heer Struye, voorzit ter van de C.V.P.-Senaatsfractie gesproken over de ontstemming, die in België werd gewekt door ommige uitlatingen van de Ne- ierlandse minister van Buiten landse Zaken, blijkens welke het probleem van het Moerdijk kanaal voor onbepaalde tijd zou worden uitgesteld. Minister Spaak verstrekte in antwoord op de uiteenzetting van de heer Struye een aantal bij zonderheden over dit vraagstuk. Hij zei onder meer, dat hij een antwoord verwacht op de nota's die hij naar Den Haag heeft ge stuurd. De minister voegde er aan toe, dat België zich zijn rech ten voorbehoudt. Naar Belga verneemt heeft de commissie de houding van minis ter Spaak in die kwestie eenstem mig goedgekeurd. In goedingelichte kringen in Cairo wordt vernomen, dat in Egypte voorbereidingen getroffen worden voor terugkeer van het „Palestijnse leger" naar het ge bied van Gaza. Dit zou een onder deel zijn van het Egyptische pro gram om in de strook van Gaza de toestand van vóór oktober van het vorige jaar te herstellen, zo meldt de correspondent van Del- ga. Met het overnemen van het ge bied door het Palestijnse leger zou evenwel gewacht worden tot de komende besprekingen van president Nasser met secretaris generaal Hammarskjoeld achter de rug zijn, om te voorkomen dat Hammarskjoeld in een netelige positie zou komen. Vertegenwoordigers van de stakende arbeiders in de Britse schèepsbouwindustrie hebben gisterochtend te Londen een onderhoud gehad met de bemid delaar van het ministerie van Arbeid, sir Wilfred Neden. De voorzitter van het betrokken vakverbond deelde na afloop mee, dat wat de werknemers be treft „de toestand dezelfde blijft". Naar verluidt denkt de rege ring er over, uit haar midden een commissie te vormen, die er voor moet waken dat belangrij ke openbare diensten en de aanvoer van essentiële goede ren niet stagneren. Een derge lijke commissie is al eens eer der in de jaren na de oorlog op getreden bij conflicten tussen de arbeiders en werkgevers. Van de te vormen commissie zal de minister van Binnenlandse Za ken, Butler, deel uit maken. Hij zal ook optreden als waarne mend premier tijdens het verblijf van MacMillan op Ber muda. Het overleg op het ministerie van Arbeid had ook ten doel een staking te voorkomen van 2.500.000 arbeiders in ongeveer 4.500 metaalfabrieken. Deze ac tie moet zaterdag beginnen. Evenals bij de staking op de werven gaat het om de eis van een loonsverhoging van tien procent, waarop de werkgevers niet willen ingaan. Inwilliging van deze eis zou de scheeps- bouwondernemingen tien mil joen pond per jaar extra kos ten. Voor de metaalindustrie zou het op een bedrag van hon derd miljoen pond per jaar ko men. Het bestuur van het Engelse vakverbond van scheepsbouwers en metaalbewerkers heeft dins dag besloten tot het uitroepen van een nationale staking van alle metaalbewerkers. Naar verluidt heerst in het uit dertig leden bestaande bestuur verschil van mening over de vraag of de staking, die voor za terdag is aangekondigd, alge meen zal zijn dan wel uit een reeks kleine stakingen zal be staan. De meeste kleine bonden z»%tëen voor een algemene sta king zijn doch de leiders van de twee grootste bonden in het vak verbond zouden een „guerillatac- tiek" de voorkeur geven. Later is evenwei tot een com promis besloten tussen de lei ders van de metaalbewerkers. Van zaterdag af tot 6 april zul len gedeeltelijke stakingen, in zekere bedrijven, gehouden wor den en daarna een algemene sta king als aan de gestelde eisen niet is tegemoetgekomen. De Engelse minister van Ar beid, Ian MacLeod, heeft dins dag in het Lagerhuis gezegd, dat de werkgevers noch de vakver enigingen hun standpunt gewij zigd hebben. De werkgevers waren van me ning, dat zij geen aanbod moeten doen. Zij waren evenwel bereid tot arbitrage en aanvaarding van de scheidsrechterlijke uitspraak. De bonden eisten een aanbod in geld, anders zou, huns inziens, de staking voortgang moeten vin den. Het labourlid Bevan opperde, dat iemand, die zich op de hoogte zou stellen van het standpunt der partijen, een aanbeveling doet waarover onderhandeld zal worden. MacLeod achtte dit een „zeer nuttig" voorstel. Het Palestijnse leger werd in juni 1956 opgericht. Het is een symbolische strijdmacht van cir ca 1.000 Palestijnse vluchtelingen die met lichte wapens zijn uitge rust en die onder bevel van het Egyptische leger staan. Toen vorig jaar oktober de Israëlische aanval begon, trok dit leger naar Cairo. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson, heeft dinsdagavond te Ottawa ge zegd. dat de verschuiving van de eenheden van de politiemacht van de Ver. Naties van de steden in het gebied van Gaza near de Egyptisch-Israëlische bestandslijn niet betekent, dat de taak van de politiemacht minder omvattend wordt. Minister Pearson zei dit in antwoord op een vraag van een parlementslid. De minister zei, dat volgens de inlichtingen, waarover hij beschikt geen Egyp tische militairen in het gebied van Gaza zijn. In een maandag te Gaza uitge geven communiqué van de Ver. Naties wordt gezegd, dat de po litiemacht dag en nacht langs de bestandslijn patrouilleert. Eén van de belangrijkste taken van de politiemacht is het verhinde ren van infiltraties op Israëlisch of Egyptisch gebied. Verder be schermt deze strijdmacht de vluchtelingenkampen en hand haaft zij orde en rust in de ge bieden waar zij gelegerd is, aldus het communiqué. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft dinsdag in antwoord op een vraag verklaard niet over inlichtingen te beschik ken. dat alle V. N.-troepen bin nen 48 uur de steden in de strook van Gaza zullen verlaten. De Egyptische gouverneur var» Gaza zou dit hebben gezegd. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken Pearson, heeft in het tijdschrift „Foreign Affairs" de oprichting aange sneden van een internationaal politieleger ten dienste van de Ver. Naties, dat een „controle macht voor de vrede" zou moe ten v/orden. Dit leger zou moe ten samenwerken met een „waakhond-commissie voor de vrede", die met werkelijke macht bekleed zou zijn om in geval van een conflict een on derzoek in te stellen. Naar Pear sons gedachten zou het hier dus niet zo zeer om een vaste strijd macht gaan, maar meer een „blijvend instrument waarin gevechtseenheden van de leden- landen een zeker gezag van de Ver. Naties zouden kunnen krij gen en beschikbaar zouden zijn om op korte termijn politiële eontröleacties uit te voeren". De niet-vaste leden van de veiligheidsraad zouden de con tingenten voor dit leger moeten leveren. Hoewel hij het bestaande Ver. Naties-politieleger prijst als een .verbazingwekkend voorbeeld van internationale improvisa tie" betoogt d» Canadese minis ter: „We kunnen in gemoede geen tweede keer een dergelijk succes verwachten". Vier en tachtig zonen van Franse oud-verzetsstrijders heb ben de Franse regering een brief geschreven waarin zij verklaren niet te willen dienen „in 'n leger dat onder zijn aanvoerders een moordenaar van hun vaders telt". Dit is gericht tegen de be noeming van generaal Speidel tot bevelhebber van de NAVO- troepen in de sector-midden- Europa. Een der ondertekenaars van de brief, Claude Marty, is j gearresteerd daar hij geweigerd I heeft aan een oproep voor de I militaire dienst gevolg te geven. 1 Zijn vader werd 27 juni 1944 te Lusignan door een nazi-peloton ter dood gebracht, aldus meldt „Le Monde". Dinsdagavond heeft ótï afge treden vice-president dr. Moliarm med Hatta, onder gelijktijdige verwerping van het plan van president Soekarno tot instelling van een nationale adviserende raad, op zijn beurt zijn „concep tie" cm de kwalen van de jonge Indonesische republiek te gene zen, bekend gemaakt. Dr. Hatta verklaarde; „Onze crisis is een crisis van morali teit en leiderschap". Zij kan alleen worden overwonnen door het terugvinden van de politieke moraliteit en door verkrijgen van een leiderschap dat uit eerlijke en gerespec teerde, figuren bestaat, die het vertrouwen van het volk kun nen behouden. Wat betreft de eisen van de opstandige buitengewesten tot herstel van de twee-eenheid Soe karnoHatta zeide de ex-vice- president: „Het is het beste dat in plaats van ons vast te klam pen aan een mythe, wij een uit weg uit de bestaande nationale moeilijkheden zoeken op basis van de bestaande feiten en uit voerbaar binnen het raam van Indonesië's voorlopige grondwet. Hatta legde zijn verklaring af, nadat kabinetsformateur Suwirjo de voorzitter van de Islamietische partij Masjumi had uitgenodigd voor een onderhoud op heden morgen. De formateur koesterde oorspronkelijk het plan tot vor ming van een kabinet, waarvan zijn eigen partij, de nationalisti sche PNI, en de Islamietische Nahdatul Ulama de kern zouden vormen, met uitsluiting van zo wel de communisten als de Mas jumi. Deze pogingen hebben evenwel gefaald, omdat de Nah datul Ulama opname van de Masjumi in de nieuwe regering had geëist. De oud-vice-president gaf in zijn verklaring als zijn oordeel te kennen, dat de oplossing van In donesië's moeilijkheden van de volgende drie factoren afhanke lijk is. 1. Wij moeten een bekwame re gering hebben, die gezag heeft en is samengesteld uit figuren, die de verloren gegane politieke moraliteit kunnen terugvinden. 2. De instelling van een doel treffend bestuur, zowel in Dja karta (het regeringscentrum) als in de provincies. Dit betekent niet alleen 't zetten van de juiste man op de juiste plaats, doch ook het afschaffen van overbodige diensten en ministeries. 3. Een taakverdeling tussen het centrum en de andere gebieden op basis van democratische auto nomie en een billijke en juiste toewijzing van gelden. Hierdoor zullen de bureaucratie en het Het 7.296 ton metende Liberi aanse tankschip „Perama", dat door brand en twee ontploffin gen zware schade had opgelo pen, is in de Golf van Mexico, ongeveer driehonderd km ten zuidoosten van de baai van Tampa, gezonken. Aanvankelijk had men ge dacht het schip nog naar een haven te kunnen slepen, maar onderweg verdween het in de golven. De bemanning van 43 personen kon het tankschip bij tijds verlaten en werd aan boord genomen van het Ameri kaanse vrachtschip „Claibor- net", dat op weg was naar San Juan op Porto Rico. Het Westduitse en het Poolse Rode Kruis zijn overeengekomen, dat van één april af per maand twaalf tot vijttien speciale trei nen met Duitsers uit de voor malige Duitse gebieden ten oos ten van de Oder en de Neisse naar West-Duitsland zullen gaan. Dit betekent, dat er zich maan delijks vier- tot zesduizend per sonen bij hun verwanten in de bondsrepubliek zullen voegen. Sinds het begin van de actie in december 1955 zijn er veertig duizend Duitsers overgebracht. Sinds januari van dit jaar komt er vrijwel dagelijks een trein met landverhuizers in West-Duits land aan. Het Poolse blad „Glos Wybrze- za" meldt een toeneming van de stroom Poolse vluchtelingen naar het Westen. In 1956 waren er meer dan duizend bij de grens aangehouden. Het jaar daarvoor waren er slechts 246 aangehou den. ir 150.000 Japanse postambte naren zijn dinsdag in staking gegaan voor loonsverhoging. 200.000 mijnwerkers willen 26 maart het werk neerleggen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, heeft maandagavond te New York een spoedbespreking gehad met de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Ham marskjoeld, om „na te gaan of de toestand iq Gaza geheel kan worden veranderd", aldus is maandagavond vernomen van ambtenaren van de Israëlische vertegenwoordiging bij de Ver. Naties. Mevrouw Meir, die eerder te Washington met minister Dulles had gesproken was vergezeld van de permanente vertegen woordiger van Israël bij de Ver. Naties, Eban, diens plaatsver vanger Kidron, en een politieke adviseur. Eban zei, dat hij naar Washing ton zal terugkeren om verder overleg te plegen met de Ame rikaanse regering. Mevrouw Meir blijft langer te New York. Hammarskjoeld is gisteren naar Cairo vertrokken, waar hij be sprekingen zal voeren met presi- centralisme die de voornaamste hinderpalen' zijn geweest in onze nationale ontwikkeling, verdwij nen. Hatta zeide het vreemd te ach ten, dat de aan Suwirjo gegeven opdracht luidde de formatie van een nationale raad en niet ge richt was op uitvoering van de aspiraties der provincies. „Hierin ligt de tragedie van Soekarno's droom, die niet op de werkelijkheid is gebaseerd". „Het is niet moeilijk om in te zien", zo vervolgde Hatta, „dat in geval een advies van de raad door het kabinet mocht worden afgewezen, de nakoming ervan zal worden doorgedreven door Boliviaans vliegtuig neergestort. In een bergketen tussen Co- chamamba en Oruro in West- Bolivia is maandag een vlieg tuig van de Boliviaanse lucht vaartmaatschappij verongelukt. Hierbij kwamen 19 mensen om het leven en wel drie be- mannigsleden en 16 passagiers. middel van agitatie, demonstra ties en massa-bijeenkomsten ,,vaD bepaalde functionele groepen in naam van de wil van het volk' Ervoor waarschuwend, dat het volk zich niet moet vastklampen aan een mythe bij het zoeken van een uitweg, vervolgde Hatta: „Dit betekent niet, dat het voor Soekarno en mij onmogelijk is om in het belang van de staat sa men te werken. Wij respecteren elkaar nog steeds, ondanks onze afwijkende meningen". „Samen werking tussen een president en een gewoon burger is niet onmo gelijk, maar zij kan niet worden gedwóngen", aldus besloot dr Hatta. dent Nasser van Egypte over de crisis in het Midden-Oosten. Ook zal de secretaris-generaal een bezoek brengen aan het hoofd kwartier yan de politiemacht van de Ver. Naties. Eban zei maandagavond te New York, dat het mogelijk is, dat Hammarskjoeld eveneens naar Israël zal gaan. Het onderhoud tussen mevr. Meir en Hammarskjoeld heeft twee uren geduurd. Er is geen afspraak gemaakt voor een tweede bespreking. Na afloop van het onderhoud zei mevrouw Meir, dat de toe stand grondig is besproken. De Israëlische afgevaardigden heb ben de aandacht van de secreta ris-generaal er op gevestigd, dat Israël er niet mee kan instem men, dat een oorlogvoerend Egypte naar Gaza terugkeert. De kwestie van het legeren van een heden van de politiemacht aan de Israëlische zijde van de demarcatielijn werd niet bespro ken, aldus mevrouw Meir. Op de tweede dag van het pro ces tegen de Engelse huisarts dr. Adams, die ervan beschuldigd wordt zijn patiënte de rijke we duwe Morrell door te zware veel vuldige inspuitingen om het leven gebracht te hebben, heeft één van de vier verpleegsters der weduwe, Helen Stronach, ge tuigd dat de dokter gewoon was de oude vrouw 's avonds te be zoeken en haar in half slapende toestand een inspuiting te geven. Volgens de verpleegster leed mevrouw Morrell aan aanvallen van grote prikkelbaarheid tegen over het verplegend personeel en anderen, die haar villa in East bourne bezcchten. De verpleegster verklaarde dqze prikkelbaarheid niet alleen toe te schrijven aan letsel van de hersenaderen,. zoals de verdedi ger vroeg, maar ook aan de grote hoeveelheid verdovende middelen, die zij gehad had. De verdediger liet de verpleeg ster Stronach daarna uit haar aantekeningen voorlezen wat „de half bewusteloze mevr. Morrel" op 2 november 1950 des middags had gegeten. Er ontstond enige deining in de zaal toen zij uit haar aanteke ningen voorlas: „patrijs, selderij, pudding en cognac-soda" en hier aan toevoegde: „het zullen na tuurlijk kleine hoeveelheden ge weest zijn". De verdediger vroeg: „Heeft u dit opgeschreven?" Hebt u dit verslag van een lunch, bestaande uit patrijs, sel derij en pudding, verorberd door deze half bij kennis zijnde vrouw, gemaakt?" De verpleegster ant woordde bevestigend. Uit andere aantekeningen bleek dat mevr. Morrell op diezelfde dag voor ontbijt een gekookt ei, brood met boter, bramenjam en twee koppen thee had gebruikt. De verdediger vervolgde: „Is het na deze aantekeningen be keken te hebben, niet volkomen duidelijk, dat het onjuist was te 1 zeggen dat mevr. Morrell half bewusteloos was en ijlde?" De verpleegster reageerde hier op met „Klaarblijkelijk". De verdediger wraakte daarna de verklaring, dat mevr. Morrell j „bedwelmd en half in slaap was" als dokter Adams haar 's avonds bezocht, als „zeer onnauwkeurig". In antwoord op een desbetref fende vraag van de openbare aan klager verklaarde mej. Stronach dat zij zich niet kon herinneren welke speciale injecties doktei Adams mevr. Morrell placht te geven. Dokter Adams sprak hierover niet met haar. Een andere verpleegster van mevr. Morrell die als getuige werd gehoord, zei dat dokter Het Oostduitse instituut voor arbeidsonderzoek in Dresden heeft zich het ongenoegen van de Oostberlijnse machthebbers op de hals gehaald. Men heeft n.l. in een memorandum over de levensstandaard in West-Duits- land betoogd dat de Westduitse lonen aanzienlijk hoger liggen dan de Oostduitse. Tevens richt te het instituut zich tegen de tra ditionele „zwart-wit schildering" van dé functionarissen der „so cialistische eenheidspartij Duits land" (S.E.D.en riep het op tot een grotere objektiviteit inzake de verhoudingen in de beide delen van Duitsland. Het Oostduitse regeringsappa raat heeft in een artikel in het communistische vakverbonds orgaan „Tribune" fel gereageerd en het Dresdener instituut aan gevallen. 5.19 5.4' 5.54 6-24 Hansweert 6.34 7.0- Walsoorden 6.44 7.1<- ZON MAAH Adams telkens als hij mevr. Mor rell bezocht de verpleegster vroeg de kamer uit te gaan. Zij kon zich niet herinneren of zij ooit gezien had dat dokter Adams mevr. Morrell een Injec tie gaf. Op vragen van de openbare aanklager hoe mevr. Morrells toestand vlak voor haar overlij den was, antwoordde deze ver pleegster: „Stelt u mij deze vragen a.u.b. niet. Ik kan het mij niet herin neren, het is veel te lang geleden gebeurd." Gemaskerden hebben dinsdag de 25-jarige Griekse onderwijzer Theodoros Paschalides in een clubgebouw in het dorp Avgoroe, nabij Faniagusta, doodgeschoten. De gemaskerde mannen dron gen, met vuurwapens in de hand, het clublokaal binnen en gelast ten de aanwezigen met het ge zicht tegen de muur te gaan staan. Vervolgens haalden zij de onderwijzer naar voren en scho ten hem ter plaatse dood. Dit is de eerste aanslag sinds vier dagen geleden in de Cypri sche steden pamfletten werden verspreid, waarin de verzets organisatie EOKA een bestands- voorstel deed. NOG ZACHT Zuidwestelijke winden voerden dinsdag bij voortduring zachte lucht over Frankrijk naar onze omgeving. Er was bij ons dan ook de ge hele dag veel bewolking, terwijl vooral in de noordelijke provin cies regen viel. De zachte lucht won terrein in de richting van de Noordzee, maar dinsdag avond drong minder zachte lucht Ierland van het westen uit binnen. Het ziet er naar uit, dat wc ons woensdag nog in de zachte lucht zullen bevinden, zodat er weinig verandering in de tem peraturen te verwachten valt. De wind krimpt naar zuidelijke richtingen, waarbij hier of daar enkele opklaringen mogelijk zijn, maar elders zai er ook af en toe wat regen vallen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Nog zacht. Over het algemeen veel bewol king met hier of daar enige regenen of motregen, maar elders ook enkele opklaringen. Overwe gend krachtige wind tussen zuid west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 21 MAART op onder op onder Maart t 20 6.46 18.55 8.41 21 6.43 18.56 9.25 22 6.41 18.58 1.49 10.15 0 23 6.39 19.00 2.37 11.10 24 6.36 19.02 3.16 12.1C

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1