De toestand in het Midden-Oosten Philippijnse president verongelukt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kwestie-Gaza Mevr. Golda Meir in New-York Publicatie van Amerikaanse documenten uit 1939 Suwirjo over kabinetsformatie Nederlander - op het punt naar Brazilië te vertrekken - in Engeland aangehouden De kwestie-Cyprus Artillerie-duel tussen communistische en nationalistisch-China. Liwtt van zenuwen? Radio-activiteit in Engeland Grieks schip betaalt kanaalgelden aan Egypte ALGERIE. Zuivering op Oostberlijnse universiteit. President Ramon Magsay- say van de Philippijnen is zondag bij een vliegtuigon geluk om 't leven gekomen. TNDONESIE Mijnwerkers omgekomen Buitenlandse persstemmen over Indonesië. Aanval op mess van Indiase ambassade in Djakarta sulons j'obèrt" MAKARIOS NAAR LONDEN De V.N.-troepen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks MAANDAG 18 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4016 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adria Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 aar Voor bet Maandagnummer: Zaterdags 10 umr. Een Arabische arbeider is za terdag per ongeluk door een sol daat van het Deens-Noorse ba taljon van de politiemacht der V. N. gedood, toen deze laatste bezig was zijn geweer na te kij ken, aldus berichten die uit Gaza in Cairo zijn ontvangen. Het ge beurde nabij het hoofdkwartier der internationale politiemacht. Generaal Burns, de opperbevel hebber der V. N.-troepen, heeft de Egyptische autoriteiten zijn leed wezen over het gebeurde betuigd. De politie zal een onderzoek in stellen. De soldaat is in hechte nis genomen. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier der V. N. in Gaza heeft een voorlopig onder zoek aangetoond, dat de V. N.- militair personen, die het hoofd kwartier wilde binnengaan, som meerde stil te staan. Toen aan 't bevel geen gehoor werd gegeven schoot de militair in de grond en in de lucht, in strijd met de be trokken V. N.-orders, welke schieten alleen toestaan ingeval van zelfverdediging. De Arabi sche arbeider werd getroffen en overleed korte tijd daarna. Radio-Cairo meldt, dat een een heid van de Egyptische grens wacht zaterdag de V. N.-troepen op de weg van El Arisj naar Gaza heeft afgelost. De Egyptische autoriteiten hebben eveneens de controle over de centrale gevan genis van Gaza en alle bestuurs bureaus van de enclave overge nomen, aldus de zender, die ver der meldde, dat de Egyptische gouverneur van Gaza, generaal Latiel', reisvergunningen heeft verstrekt aan kooplieden, die naar Cairo willen gaan, en de her opening der scholen in Gaza, met ingang van zondag heeft gelast. He Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" meldt in een telegram uit Gaza, dat de Zuidslavische ge- -motoriseerde compagnie, die in Gaza gelegerd was, zaterdag op last van het opperbevel der V. N.- troepen naar de Zuidslavische kwartieren bij El Arisj is ver trokken. Radio-Cairo meldt, dat het Egyptische bestuur zaterdag in Gaza de verantwoordelijkheid voor de algemene veiligheid in 't gebied, die tot dusver bij de V. N.- troepen berustte, heeft overgeno men. De V. N.-troepen, aldus de zender, zijn uit de straten van Gaza verdwenen en vervangen door de plaatselijke politie. Er heerst volkomen rust. Volgens het Egyptische blad ,.Ai Massaa" heeft de „Palestijnse politie" de controleposten aan de grens van de strook van Gaza overgenomen. Vergunningen, die door de V. N.-troepen werden uit gegeven, zijn thans afgeschaft, aldus het blad. Een woordvoerder va.n het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde zater dag, dat president Nasser 'ie V. N.-troepen aan de bestandslijn een schild wil laten vormen, waar achter hij de Egyptische comman do's voor aanvallen op Israël re organiseren kan. Deze plannen van Nasser „schijnen niet op ver zet van de V. N.-troepen te stui ten", aldus de woordvoerder. Dr. Ralph Bunche, plaatsver vangend secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft zondag te Cairo in antwoord op vragen, om de berichten dat de Egypte- naren het burgerlijke bestuur in de strook en de stad Gaza heb ben overgenomen, te bevestigen of tegen te spreken, verklaard: „Het is onmogelijk in de vorm waarin zij is gesteld, te beant woorden, daar dit vele dingen zou inhouden". In antwoord op een vraag, of het V. N.-leger naar de bestands lijnen was opgerukt, antwoordde Bunche: „Dit is gedeeltelijk reeds geschied". A.F.P. meldt uit Jeruzalem dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Israëlische regering, Ad- ward Lawson, bij het onderhoud, dat hij zondag met de Israëlische premier Ben Goerion heeft ge had, deze de vraag heeft gesteld wat hij eigenlijk bedoelde met zijn uitlating dat Israël zich ge rechtigd achtte zijn „vrijheid van handelen te hernemen", nu de Egyptenaren naar Gaza waren teruggekeerd. Van welingelichte zijde- wordt vernomen, dat Ben Goerion ge weigerd heeft deze vraag van de Amerikaanse ambassadeur te be antwoorden. Lawson zou voorts de nadruk hebben gelegd op het belang, dat zijn regering hecht aan het hand haven van de vrede in de strook van Gaza en het aangrenzende bestandsgebied. Het hevigste artillerie duel van het jaar tussen communistisch en nationalistisch-China is zaterdag begonnen, toen de communisti sche artillerie het eiland Kaoteng van de Matsoe-eilanden, dat in handen van de nationalisten is, bombardeerden. In een communiqué van het nationalistische ministerie van Defensie wordt gezegd, dt het tegenvuur van de nationalisten de communistische kanonen, die 645 salvo's vanaf het schiereiland Peiling, bijna 8 km ten noorden van Kaoteng gelegen, gaven, tot zwijgen bracht. Mijnhirdt'i Zenuwtablettea helpen U er overheen. Na haar aankomst in New York zei de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, tegen verslaggevers dat de aanwezigheid van een Egypti. sche militaire staf in de strook van Gaza „een gevaar voor de veiligheid van Israël" betekent. Zij verklaarde dat Israël wel eens gedwongen kan worden om uit zelfverdediging tot een actie over te gaan. Zij gaf hierop geen commentaar. Op de vraag of Israël zich door de Verenigde Naties „verraden" voelt, antwoordde mevr. Meir: „Wij zullen nog een of twee da gen wachten. Wij zijn geen volk dat gemakkelijk het vertrouwen verliest". Zij zei voorts teleurgesteld te zijn, dat het internationale poli- tieleger van de V. N. een Egyp tische generaal en zijn staf naar de strook van Gaza heeft laten terugkeren. „Deze generaal heeft meege deeld dat hij het bestuur over Gaza voert en dat de toestand, die op 25 oktober in de strook be stond, hersteld zal worden", al dus mevr. Meir. Zoals bekend rukten de Israëli sche troepen op die datum de strook van Gaza'binneai. Mevr. Meir verklaarde voorts dat zij naar Amerika is gegaan om voordat het Israëlische kabi net een beslissing neemt, te we ten te komen wat de bedoelingen van de Verenigde Naties zijn. Zij voegde hieraan toe, dat de Israëlische regering de mogelijk heid van een militaire actie „ern stig" zal overwegen. Op een des- treffende vraag antwoordde zij, dat zij blij was ondekt te hebben dat er tussen de Franse en Israë lische regering geen menings verschillen bestaan over de toe stand in het Midden-Oosten. Zij vroeg zich af wie hert bevel aan het internationale politiele- ger van de V. N. had gegeven om de Egyptische generaal en zijn staf naar de strook van Gaza te laten terugkeren. De Britse minister van Gezond heid laat op het ogenblik een on derzoek instellen in de badplaat sen met warme bronnen Bath en Cheltenham (graafschap Glouces tershire) om vast te stellen of de radio-activiteit van het water in deze bronnen oorzaak is van het verhoogde sterftecijfer onder die zuigelingen van deze plaatsen. Volgens de „Sunday Pictorial" zijn de bronnen van Cheltenham sterk radio-actief en zou deze stad eerst de nawerking onder vinden van de vermeerdering van radio-activiteit in de lucht, ver oorzaakt door proefontploffingen van kernbommen. Het 411 ton metende Griekse vrachtschip „Antonios", dat met stukgoederen op weg is van Tri poli naar Saoedi-Arabië, is vrij dag bij Port Said het Suezkanaal binnengevaren, na 80 Egyptische ponden aan kanaalgeld te hebben betaald. De „Antonios" is het tweede schip, dat na de openstelling van het Suezkanaal voor kleine sche pen. kanaalgelden aan de Egyp tische autoriteiten heeft betaald. Het „State Department" heeft zondag een boekwerk gepubli ceerd dat documenten over de be trekkingen van de Verenigde Sta ten met Europese landen, uitge zonderd de Sowjet-Unie, in 1939 bevat. Daaruit blijkt o.a., dat presi dent Roosevelt zes maanden vóél de tweede wereldoorlog uitbrak een indirect beroep op Mussolini deed om een oorlog te voorko men. In een gesprek met de toen malige Italiaanse ambassadeur in Washington, Colonna, ver klaarde Roosevelt, dat de sym pathie van het Amerikaanse volk naar de aangevallen landen zou gaan en dat een Europese oorlog „niet slechts voor Italië, doch voor alle andere landen die erbij betrokken zouden raken, rampza lig zou zijn". In Engeland is het tweede deel van het werk „Grand strategy" van de Britse historicus prof. J R. M. Butler verschenen, dat gaat MÊr de periode van september 1936, het uitbreken van de oor log, tot juni 1941, de Duitse in val in Rusland. Het boek bevat o.a. een ver slag van een geheime notawisse- Jing tussen Churchill en zijn stafchefs over plannen om het Suezkanaal te blokkeren als de Britse legers in Egypte verslagen zouden worden. Prof. Butler schrijft verder over Brits-Franse plannen voor een „semi-vreedzame" invasie van Noèrd-Noorwegen en Zweden in maart 1940. De plannen werden op 12 maart door de Britse re gering goedgekeurd. Het doel van de invasie was hulpverlening aan Finland tegen de Sowjet- Unie en tegelijkertijd bescher. ming van 't ertsgebied in Noord- Zweden tegen een Duitse of een Russische aanval. De plannen gingen niet door, omdat de Fin nen de Russische vredesvoor waarden aanvaarden en het voor wendsel voor de aanval, steun ahn Finland, dus verviel. Uit het werk van Butler blijkt voorts, dat vele Britse marinelei ders de beschieting van Franse oorlogsbodems te Mers-el-Kebir in juli 1940 door Britse oorlogs schepen een „betreurenswaardi ge blunder" achtten. Bij deze ac tie werden drie Franse slagsche pen qn een grote torpedobootja- ger buiten gevecht gesteld. Der tienhonderd Fransen lieten het leven. Het doel van het Britse optre den was te voorkomen, dat de Franse schepen door Duitsland en Italië zouden worden ge bruikt, na de nederlaag van Frankrijk. Verzetsstrijders hebben zondag in Tlecrruen één persoon gedood en 24 gewond. Zij wierpen grana ten naar wandelaars. In het gebied van Constantine hebben de Franse troepen in het afgelopen weekeinde 38 opstan delingen gedood. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft zaterdag medege deeld, dat „alle onverbeterlijke herrieschoppers" van de Oostber- lij ise universiteit zijn verwijderd, nadat pogingen om deze tot een „broeinest van provocaties" maken, waren verijdeld. Oostberlijnse studenten, zo werd onlangs in een proces tegen 'n hoogleraar in Oost-Berlijn ver klaard, hadden in november j.l. tijdens de Hongaarse opstand ge tracht demonstraties te organise ren. Het vliegtuig, waarmee hij op weg was van Debu naar Manilla, is neergestort op de berg Pinatu- bo, nabij het dorp Tapyawan, 32 km ten noorden van de stad Ce- bu. Negentien passagiers, onder wie de president, en de vijf leden van de bemanning kwamen om het leven. De enige inzittende die het ongeluk overleefde, was Nes tor Mata, een medewerker van de „Philippine Herald", die in een ziekenhuis is opgenomen. Vice-president Carlos Garcia, die onmiddellijk uit Canberra, waar hij de conferentie van de Zoavo-raad heeft bijgewoond, zal terugkeren, volgt Magsaysay op. Ramon Magsaysay, die in 1906 geboren werd als zoon van een boer, werd na een snelle carrière op 47-jarige leeftijd tot president van de Philippijnen gekozen. Hij verwierf zich een bijna le gendarische faam door zijn onder grondse activiteit tegen de Ja panse bezetters in de tweede we reldoorlog. Na de oorlog werd hij in het parlement gekozen en kort daarna benoemd tot voorzitter van de commissie van defensie in het Huis van Afgevaardigden. In 1950 werd Magsaysay, wiens naam „een paard en twee leeu wen" betekent, benoemd tot mi nister van Defensie. Als zodanig organiseerde hij de strijd tegen de stam der Hukbalahaps, die kort na het einde van de oorlog tegen de regering in opstand was gekomen. Magsaysay ontsloeg 3 generaals, reorganiseerde het leger en brak spoedig hst verzet van de Huks die onder commu nistische leiding stonden. Vervol gens bond hij de strijd aan tegen de corruptie en de economische moeilijkheden. Tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen in novem ber 1953 verklaarde Magsaysay o.a., dat hij „elke officier, die schuldig zou worden bevonden aan machtsmisbruik, de nek zou breken". Op grond van zijn pro gram, dat o.a. het verschaffen van grond aan de bevolking, de bouw van scholen en bescher ming tegen onrecht inhield, werd hij met grote meerderheid tot president gekozen. Als staatshoofd stond hij een. politiek voor van „vrijheid en vriendschap in Azië", met recht op zelfbeschikking en onafhanke lijkheid voor alle Aziatische lan den. Op de conferentie van Afr) kaans-Aziatische landen te Ban dung in 1955 deed hij een scher pe aanval op het internationale communisme, dat hij een bedrei ging voor Azië noemde. Magsaysay was al eens eerder betrokken geweest bij een vlieg tuigongeluk. Dit was in 1954, toen hij legereenheden op het eiland Jolo wilde inspecteren. Het watervliegtuig, waarmee hij reis de, moest een noodlanding ma ken te Zamboango op het eiland Mindano. Een tweede vliegtuig, waarmee hij vandaar zijn reis voortzette, maakte bij Belmonte een mislukte landing, waardoor het in een weiland terecht kwam en gedeeltelijk werd vernield Niemand van de inzittenden liep echter verwondingen op. Tien mijnwerkers zijn zaterdag om het leven gekomen en vier gewond bij een ontploffing in 'n mijn in Lievin (Noord-Frank rijk). Twee der gewonden moes ten naar een ziekenhuis worden gebracht. Kabinetsformateur Suwirjo heeft zaterdagavond meegedeeld, dat „de vorming van een natio nale raad, zoals voorzien in de conceptie van president Sukar no" een belangrijk programma punt van het kabinet, dat hij wil vormen, zal zijn. Het kabinet moet de nationale raad binnen de kortst mogelijke tijd na zijn installatie vormen, zo nodig door een noodwet. Suwirjo, die voorzitter is van de nationalistische partij, welke met de communistische partij president Sukarno's plannen steunt, zei verder, dat hij een „nieuwe procedure" hij zijn for matiepogingen zal volgen. Hij .zal geen onderhandelingen voeren met de politieke partijen die in het parlement zijn vertegenwoor digd. maar direct met kandidaten voor kabinetsfuncties. Hij zal streven naar een kabi net met een „voldoende parle mentaire meerderheid", maar al leen door met partijvoorzitters over de personen van zijn keuze te spreken zonder dat hij de voor zitters vraagt kandidaten te stel len. Suwirjo verklaarde, dat hij in moeilijkheden zou geraken, in dien hij met de politieke partijen onderhandelingen zou voeren over een kabinet, dat in de geest van Sukarno's plannen zal zijn, daar een aantal partijen de con ceptie van de president verwerpt. Eenheden van het leger pa trouilleerden zaterdagavond in Djakarta. Enige wegen werden afgesloten. De militairen vroegen mensen, die uit theaters kwa men, of zij zich wilden identifice ren. Zoals bekend is thans de staat van oorlog en beleg van kracht in geheel Indonesië. De Cyprische ethnarchie, de kerkelijke leiding op Cyprus, heeft zaterdag verklaard, dat de vrijlating van aartsbisschop Ma- karios „met het doel de onder handelingen over het eiland te hervatten, zeker het herstel van de vrede zal bespoedigen". De vrijlating van de aartsbis schop is de voorwaarde, die de verzetsorganisatie Eoka stelt, al vorens zij een einde wil maken aan haar activiteit. Het Turkse blad „Halin Sesi", dat de mening van de leider der Turkse Cyprioten, dr. Kutchuk, pleegt weer te geven, verklaarde, dat het aanbod van de Eoka moet worden verworpen. De politie heeft zondagmorgen in Limassol betogers moeten ver spreiden. Hierbij werden 4 perso nen gewond. Jeugdige Griekse Cyprioten hielden een betoging voor de aanneming van het door de redding van het land kun nen zijn. Het is geen revolutie voor af scheiding, en de opstandelingen leiders blijven hun trouw betui gen aan president Sukarno. In de grond van de zaak betreft het hier een revolutie tegen het communisme en tegen de pogin gen van de Javanen om hun heerschappij over de 3.000 eilan den van de Archipel en de vele verschillende rassen, die ze be volken, te vestigen en te conso lideren. Een menigte van ongeveer 200 Indonesiërs heeft vrijdag de mess van de staf van de ambassade van India in Djakarta aangeval len en geplunderd. Volgens een woordvoerder van de ambassade werd een lid van de staf door een aantal van de aanvallers vastgehouden, terwijl de overigen alles wegnamen wat zij maar konden dragen. Vervol gens trachtten zij het gebouw te vernielen. Het dak werd er afge rukt. Nader wordt vernomen, dat de eigenaar van het aangevallen ge bouw van de Indiase ambassade in Djakarta had getracht de am bassade ertoe te bewegen het be trokken woonhuis te ontruimen, doch deze had daarop geantwoord slechts tot ontruiming te zullen overgaan, indien haar dit werd verzocht door de regering, die haar het gebruiksrecht van het pand had gegeven. De ambassadeur van India, G. Parthsarathi en de chef protocol van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Kusu- mo Utoyo, brachten kort na het gebeurde een bezoek aan het ge bouw. De 34-jarige H. A. R. uit Doe- tinchem, in motorsportkringen geen onbekende, is vrijdag j.l. in Liverpool gearresteerd, een uur voordat hij met het m.s. „Hubert" naar Brazilië zou ver trekken. De Doetinchemse poli tie heeft veertien dagen geleden via „Interpol" verzocht om de arrestatie van R„ die verdacht wordt van verduistering van drie vrachtauto's elk ter waarde van 25 a 30.000 gulden. Naar de politie te Doetinchem ons meedeelde heeft hij de auto's in de loop van het laat ste half jaar op afbetaling ge kocht. Hij tekend de contracten van de leveranciers, van wie er een in Doetinchem woont, de beide andere elders in het land. Korte tijd daarna zou hij de wagens met groot verlies van de hand hebben gedaan. Hij kwam zijn betalingsverplichtin gen niet na, met het gevolg dat aangifte werd gedaan bij de politie. Volgens de politie is het mogelijk dat R„ die de laatste tijd in Doetinchem een trans portbedrijf had, nog meer auto's op soortgelijke wijze van de hand heeft gedaan. Omstreeks de tijd dat zijn aanhouding werd verzocht moet hij naar Engelang zijn uitgeweken. R. zal door twee rechercheurs van Scotland Yard van Liverpool naar Nederland worden overge bracht op deze zaak betrekking hebben de stukken zullen aankomen. Zij zullen via diplomatieke kanalen moeten komen. R. maakte er bezwaar tegen, dat hij eenzaam in een cel was opge sloten. De rechter antwoordde hierop, dat de crevangenisdokter zeker aandacht zou schenken aan zijn wensen. Zoals bekend heeft de politie te Doetinchem verzocht om de arres tatie van Rietman, die beschul digd wordt van verduistering van vrachtauto's. de Eoka aan Engeland gedane voorstel ter beëindigng van het verzet op Cyprus. Volgens enkele Londense bla den is vrijdag op een bijeenkomst van het Britse kernkabinet de mogelijkheid besproken om aarts bisschop Makarios van Cyprus naar Londen te laten komen voor besprekingen over de kwestie- Cyprus. Gouverneur Harding van Cy prus zou de Britse regering aan bevolen hebben, het jongste voor stel van de Cyprische verzets beweging, EOKA, te aanvaarden. De EOKA heeft zich, zoals ge meld, bereid verklaard de ver zetsactiviteit te staken op voor waarde dat aartsbisschop Maka rios wordt vrijgelaten. kopper mt het apert» coóié markt 16 krovwtrjpiraat 9 «muzen nat. en internationaal jurylid in de salon met „sfeer" een kapsel met „sfeer." IETS LAGERE TEMPERATUREN Zaterdag bevond zich zeer kou- Volgens Reuter is vrijdagmoc j de lucht vkk.nde buurt van ons gen te Londen bevel gegeven tot zijn uitlevering. De Nederlander H. Rietman, die vrijdag in Engeland is gearres teerd, is zaterdag, naar aanlei ding van het van Nederlandse zijde gedane verzoek om zijn uit levering, vcor de rechtbank in Bowstreet te Londen verschenen. Mr. J. W. Notcut, die namens de Nèdsrlandse regering optrad, zei nog niet te weten wanneer de Het Engelse dagblad „The Scotsman" schreef gisteren in een commentaar op de crisis in Indonesië, dat het in de eerste plaats nodig zal zijn, dat presi dent Soekarno en oud-vice-presi- dent Hatta hun meningsver schillen begraven, of dat in elk geval dr. Hatta in het nieuwe kabinet zal worden opgenomen, hoe dit verder ook moge zijn samengesteld. De „Daily Express" wijst er op, dat het in Indonesië is ge weest, dat de Ver. Naties hun eerste experiment in het anti kolonialisme ondernamen. Deze wereldorganisatie beoogde vrij heid te brengen voor een land, dat de Hollanders vreedzaam, ordelijk en welvarend hadden gemaakt. De „vrijheid" heeft het Indonesische volk regeer ders gebracht, die de democratie verloochenen. Laten de anti-koloniale fana tici in de Ver. Naties nu eens naar hun resultaat kijken. In naam der vrijheid hebben zij een massa slaven geschapen. De „New York Times" is van mening, dat de opstandige bewe gingen in Indonesië in wezen tegen het communisme zijn ge richt en dat- zij de kiemen be vatten voor hervormingen, die Syrië neemt maatregelen tegen Frankrijk. Syrië heeft zondag opdracht gegeven tot sluiting van alle kan toren van de „Air France" en heeft toestellen van de „Air France" verboden gebruik te ma ken van Syrische vliegvelden en het Syrischie luchtruim. Volgens een officiële verkla ring is het verbod uitgevaardigd, omdat de Franse luchtvaart maatschappij de Arabische blok kade van Israël heeft gebroken. Een woordvoerder van de „Air France" heeft zondagavond te Parijs verklaard dat de Syrische maatregel geen invloed zal heb ben op de diensten der Franse luchtvaartmaatschappij Er zijn thans geen vliegtuigen van de ,„Air France" naar Da mascus onderweg, terwijl zij evenmin elders boven Syrisch gebied vliegen. De vliegtuigen van de diensten op het Verre-Oosten, die een tussenlanding te Damascus maakten, zullen dit thans in de Libanese hoofdstad Beiroet doen. Passagiers met bestemming Da mascus worden vanuit Beiroet met taxi's naar hun bestem mingsplaats gezonden. De V.N. strijdmacht zal wel licht in mei aanstaande verplicht zijn zich uit Egypte terug te trek ken, zelfs zonder dat president Nasser hierom verzoekt, aldus de correspondent van Belga. Het is namelijk nagenoeg zeker dat vijf contingenten in mei Egypte zul- j km p^. uur len verlaten .zonder dat men in hun aflossing kan voorzien. De diensttijd zes maanden van de contingenten der drie Scandinavische landen (Zweden, Noorwegen en Denemarken) ver strijkt in mei en de leden ervan, allen vrijwilligers, zijn niet voor nemens hun verbintenis te ver lengen. Hun officieren zeggen dat niemand hen zal kunnen te genhouden. Men weet nog niet of de drie Scandinavische landen bereid zijn hen te vervangen. De persberichten uit die landen la ten dit niet verwachten en de Uno-strijdmacht heeft nog geen mededeling hierover ontvangen. In de kringen van de V.N.-troe pen verklaart men verder dat de Zuidslaven en Finnen eveneens voornemens zijn zich terug te trekken en dat beide landen hun troepen niet zullen vervangen. Men zegt dat beide landen hun taak als volbracht beschouwen na de terugtrekking der Israëli sche strijdkrachten. Er zullen geen contingenten van andere landen ter vervan ging van de huidige gezonden kunnen worden zonder de instem ming van Egypte. De Zweedse generale staf heeft tegengesproken dat alle leden van het Zweedse contingent in Gaza, 360 man, tegen 19 mei ont slag zouden hebben gevraagd. zaterdag op zondag in Finland —3 tot 30 graden en in Polen onge veer 10 graden. In Duitslanu n Denemarken viel op talrijke plaatsen, waar het de vorige week woensdag nog 15 tot 20 gra den boven nul was geweest, een dik pak sneeuw. Een actieve ,e- pressie, die ten noorden van Schotland in de richting van Noorwegen trok, verdreef dc k a de lucht echter weer een flink eind naar het oosten. Deze e- pressie was er bovendien de oor zaak van dat op de meeste plaat sen in ons land de zondag totaal verregende. In de perioden a :i zondagochtend 7 uur tot zondag avond 7 uur viel op vele plaat.-e:i meer dan 10 mm, in Rotterdam zelfs 17 mm. Ook bracht de -o ring veel wind, waarbij sterke stoten voorkwamen. Schiphol meldde er een van ongeveer 90 Vandaag zal ons land zich in iets minder zachte lucht en wat drogere lucht bevinden. Het weer zal dan ook minder somber zijn dan zondag het geval was. De windkracht neemt wat af. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Minder somber Wisselend bewolkt en op 'ie meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige westelijke wind. Iets minder zacht. DINSDAG Lreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAK op onder op onder Maart 18 6.50 18.51 22.31 7.32 19 6.48 18.53 23.45 8.04 20 6.46 18.55 v 8.41 21 6.43 18.56 0.51 0.25 19 MAART. v.m. mm. 3.42 4.12 4.17 4.47 4.57 5.27 5.07 5.37

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1