De brandnetels van Gaza De gespannen toestand in het Midden-Oosten Mevrouw Meir naar ~New York Vereenvoudiging Belgisch betalingsverkeer met het buitenland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Saodie-Arabië: Geen vrije vaart voor Israël in de Golf van Akaba De conferentie van troepencommandanten in Indonesië ZON- en MAANSTANDEN sslss&JSZ. - ÏÏS ZATERDAG 16 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4015 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Israël heeft de ontruiming van Gaza, dat geenszins wettig aan Egypte toebehoort, en van de Golf van Akaba voltrokken. Er is een week van weifeling aan voorafge gaan» als gevolg waarvan het overleg tussen de generaal der UNO-troepen Burns en de Israëlische opperbevel hebber telkens moest worden uitgesteld. De regie die in de Verenigde Naties het zo had inge richt, dat wel Israël waarborgen kreeg, maar Egypte „zijn gezicht" niet verloor, faalde op een ogenblik, omdat het volk van Israël ongerust werd en dit duidelijk liet merken. De Joodse minister-president Ben Goerion moest daar om niet alleen zijn strijd strüden met Amerika en(of) de Verenigde Naties, maar tegelijk met het Israëlische par lement, dat in grote meerderheid echter achter hem bleef staan. Egypte verklaarde daarop te demobiliseren, het geen Fran?ois Poncet niet verhindert er in de Figaro nog eens op te wijzen, welk een gevaarlijk spel de Verenigde Naties spelen, nu zij, ook dank zij de brief van Eisen hower, aan Ben Goerion morele verantwoordelijkheid voor de veiligheid van Israël hebben op zich genomen. VON BRENTANO HARTELIJK BEGROET. limmimiiii Verklaring van mevr. Meir Radio-Cairo heeft vrijdag avond omgeroepen, dat de regering van Saoedi-Arabië heeft meegedeeld niet te kunnen instemmen met het verlenen van vrije vaart aan Israëlische schepen, wier route door de Golf van Aka ba voert. Saoedi-Arabië heeft de Verenigde Staten van zijn standpunt in kennis gesteld. VERWONDERING IN ANTWERPEN over mededelingen van minister Luns Voorzitter P.N.I. kabinetsformateur in Indonesië President Soekarno heeft vrij dagavond de voorzitter van de P.N.I., Suwirjo, benoemd tot for mateur van een nieuw kabinet om aan de crisis in het land het hoofd te bieden. Sumatra dreigt met overlopen naar Maleise federatie De tweede tactische lucht macht van de NAVO Mosje pijade OVERLEDEN De Nederlandse post van het bij Manchester neer gestorte Engelse vliegtuig Franbarinc WJ abonnement: Temeuzei Dlre«teur-H©ofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2073 en 2510 NéL 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand f 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 et DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 "ctf minimum par advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,J Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur, geest van president Nasser zijn uitgevallen. Eisenhower heeft in een speech voor de radio, waar bij hij waarschuwde, dat hij zo Gelijk te verwachten viel, heb ben de Egyptenaren zich tegen over Gaza niet onbetuigd gelaten, er is reeds een Egyptisch front gevormd, dat tot ernstige op stootjes heeft geleid. Het onge luk wil, dat Joego-Slavische troe pen van de UNO-macht Gaza be zetten en Tito voelt zich steeds nauw verbonden met Nasser. Bovendien zijn deze UNO-troe pen, 2500 man sterk, te zwak. Daarbij komt, dat de onderhan delingen. door de westelijke mo gendheden onderling gevoerd over het Suezkanaal, waar de Egyptische sabotage nu einde lijk is opgehouden, tot voorlopig negatief resultaat hebben geleid; Egypte schrijft eenvoudig de wet voor over dit kanaal, dat het ge nationaliseerd heeft zonder zelf behoorlijke schadevergoeding te betalen. NOG GEENSZINS IN ORDE. Het is dus met de zaken Israël- Egypte nog geenszins in orde en het vertrouwen in Amerika wordt te meer geschokt, omdat steeds meer bekend wordt, dat niet al leen Rusland voor olie reeds maanden achtereen een boycot legde op Israël, maar Amerika hetzelfde deed door het inhouden van de maandelijkse leningen en de maandelijkse toezending van levensmiddelen. En nu schept de Egyptische regering in Gaza en in de Golf van Akaba een uiterst bedenkelijke toestand. Het zijn inderdaad moeilijke dagen voor Eisenhower en Dul les, maar zij hebben het te wijten aan het eigen spel, waarbij zij van twee wallen tegelijk meen den te kunnen en te willen eten. Daarbij komt, dat de gezond heidstoestand van Ike nog steeds te wensen overlaat; nu is hij weer voor hoest naar Florida, terwijl het bovendien opvalt, dat hij zich weinig in het publiek ver toont en zich aan vele verplich tingen onttrekt. Zelfs op het jaarlijks diner van de buitenlandse pers was hij, een traditie ontrouw, niet aanwezig. De hertog van Windsor, die be scheiden onder aan tafel zat, werd toen onder luid applaus van alle aanwezigen in de stoel gezet, voor de president bestemd! Dit alles brengt ook zeker ver zet in de republikeinse gelederen en het kost moeite de discipline te handhaven. Wie daartegen over naarvoren komt, is Nixon, en het is reeds zo ver, dat zelfs democratische commentatoren zich afvragen wie de democraten in 1960 tegenover Nixon kunnen stellen als deze zo goed blijft als nu! Dulles heeft het bezoek van Von Brentano ontvangen, die hartelijker is begroet dan de op positieleider Ollenhauer; hij maakt een wereldreis, waarbij hij Z.O.-Azië aandoet. Dulles heeft zijn reislust ook niet bedwongen. Hij neemt deel aan de SEATO- conferentie in Australië. Het is voor hem een voldoening, dat Stassen, die als biezonder advi seur voor ontwapeningsproble men rechtstreeks onder de presi dent stond, nu tot zijn ressort be hoort, waardoor diens kansen op een presidentschap in 1960 zeker niet vermeerderd zijn. Inmiddels heeft de Senaat nu ook uiteindelijk zijn goedkeuring aan de doctrine van Eisenhower voor het Nabije Oosten, die al weinig uitwerkt, gehecht. Heel veel is er niet van overgebleven, want Eisenhower had als opper bevelhebber reeds het recht troe pen te zenden daar waar in de ruimste zin Amerika's belangen worden bedreigd, terwijl men ten opzichte van economische en an dere hulp aan de Oostelijke sta ten wil afwachten wat het ge voerde overleg van Ibn Saoed oplevert. De Arabische Liga, die te Cairo is samengeweest, houdt zijn besluiten geheim, hetgeen vrij zeker niet betekent, dat zjj in de levert, omdat aan het geschil met Engeland nog geen einde is gekomen. Daartegenover is de aan de Goudkust onder de naan Ghana (Guinea) verleende onaf hankelijkheid met grote plech tigheid gevierd; Ghana is reeds als 81ste lid der Ver. Naties op genomen, en zal in de Common wealth plaats nemen. Men hoopt er het beste van, als althans de buitengewoon intelligente inland se premier aanhang blijft hou den. ZAKEN NOG MOEILIJK. In Polen lopen de zaken nog moeilijk, maar Gomoelka gaat, naar aanleiding van de bijeen komst der sjem, nu een nieuwe tactiek volgen. Hij tracht de macht, die de echte Stalinisten in Polen hebben behouden, tel kens plaatselijk te ondergraven. Hij moet wel zo doen, omdat, evenals in Hongarije, gebleken is, dat de extreem-nationaal ge zonde elementen tenslotte geen organisatorische kracht opleve- v. ren, die hem tegenover het bij- bij hij waarschuwde, dat hij zo ^ans ongestoorde apparaat der nu en dan zou moeten hoesten, gta]jnjstische beweging steun kan verlenen. ONBEPERKTE GAKANTH OP DE VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN het economisch probleem nog eens in het biezonder behandeld. Enige verbetering is er in zo verre, dat Syrië nu de olieleiding van Irak heeft hersteld, al zal het nog lang duren, voordat de aangerichte schade geheel is op geheven. Of nu Engelsen en Fransen zullen samenwerken om het ka naal door middel van grote olie tankers te ontwijken, moet nog worden afgewacht, al zal Mac- Millan. tegenover Eisenhower op treden als Mollet. Hammarskjoeld heeft zijn uit eindelijk rapport aan de Ver. Na ties uitgebracht; vermoedelijk zal hij reeds begrijpen dat, als alle beloften van Amerika tegenover Israël geschonden worden, de Ver. Naties niet licht een verlies aan moreel gezag terugwinnen. ZELF NAAR HET NABIJE OOSTEN. Hammarskjoeld gaat nu zelf naar het Nabije Oosten; wat kan hij als Amerika niet achter hem staat? Er wordt rapport uitge bracht door een in Genève zete lende commissie over Hongarije; er zijn verdachten in Boedapest, die zich tegenover de Hongaarse „justitie" krachtig weren. Maar Hongarije loopt ongestraft rond en Israël boet voor agressie die het in elk geval slechts beant woordde. MacMillan en Mollet zijn te Parijs samengeweest. Veel resul taat heeft dit voorlopig niet op geleverd, omdat MacMillan zich van de moeilijkheden in Algiers niet veel aantrekt en bovendien schuw staat tegenover de Eur- afrika-plannen. Men neemt voorshands aan, dat van MacMillan niet veel toezeg ging verkregen is terzake van beperking der Britse bewapening. Zij het dan deze, dat het tempo aanmerkelijk zal worden ver traagd. In het ondanks alles nauw met Engeland verbonden Zuidelijk Ierland is De Valera weer aan het bewind gekomen, hetgeen voor de Iers-Engelse ver houdingen weer weinig goeds be looft. Jemen is nu de nieuwe Arabi sche post, die moeilijkheden op- Zijn positie is dus niet gemak kelijk, waartegenover echter staat, dat Moskou geen tweede Hongarije zal aandurven, gezien de voortdurende strengheid, die Kadar dwingt. Wel heeft Moskou nu opnieuw gebroken met Joego slavië, waarop geen kritiek thans, venijnig genoeg, in de Prawda kan worden uitgeoefend. Bovendien is Moskou in felle papieren strijd met Zweden, dat het officieel beschuldigt van ge brek aan neutraliteit. Men brengt dit in verband met terreur, die in de opstandige Baltische gebie den nodig is en nu moet worden goedgepraat. De Zweden laten het aan sterke protest-nota's tegen deze Russische insinuaties niet ontbreken! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) DE EERSTE ONTVANGST VAN DE KONINGIN EN DE PRINS IN HET HUIS TEN BOSCH. Donderdagavond is de eerste van een drietal ontvangsten van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in het ge restaureerde Huls ten Bosch ge houden. Voor deze ontvangsten bei de andere worden op 21 en 28 maart gehouden is een groot aantal personen uit alle geledin gen uitgenodigd, zoals ministers van staat, leden van de raad van state, staatssecretarisen, kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders, de chefs van staven, secretarissen- generaal, leden van de rechter lijke macht, burgemeesters van Den Haag en omliggende gemeen ten, rectoren magnifici van Lei den en Delft, wethouders en raadsleden van Den Haag, verte genwoordigers van kamers van koophandel, van bestuursbonden van werknemers, dijkgraven, de besturen van de Haagse journa listenverenigingen en vele ande ren. Om negen uur ontvingen de Koningin en de Prins de eerste groep genodigden met hun da mes. In totaal bewogen zich on geveer 150 gasten in de zalen van het Huis ten Bosch. Op deze eerste ontvangst wa ren ook de minister-president dr. W. Drees en de voorzitter van de Eertse Kamer, mr. J. Jonk man, met enkele staatssecretaris sen aanwezig. Tot ongeveer elf uur bleven de genodigden in het Huis ten Bosch bijeefl. De raad van het Belgisch-Lu xemburgs instituut voor de wis sel besloot tot het aanbrengen van een belangrijke wijziging in de reglementering der betalingen met het buitenland, waarvan het in toepassing brengen in begin sel voorzien is op 1 april a.s. De voornaamste wijziging be treft het instellen van een „trans ferable zóne" die alle landen, met uitzondering van de landen der dollarzöne en enkele andere die hun bilateraal regime behou den, omvatten zal. In de gereglementeerde wissel sector, d.w.z. de sector der beta lingen inzake courante verrich tingen (goederen-invoer en -uit voer, commerciële onkosten en diensten) zal voortaan een uni forme reglementering toegepast worden op alle landen van de transferabele zóne; Deze zóne beslaat ongeveer 80% van de tra- WEINIG VERANDERING Een diepe depressie boven Rus land heeft de winter in Scandina vië teruggebracht. Vrijdagmiddag vroor het in noord- en midden- Zweden tien tot vijftien graden. In het zuiden van Zweden, in De nemarken en in 't uiterste noor den van Polen kwam het kwik midden op de dag slechts enkele graden boven nul. De koude lucht vond de weg naar het zuiden ech ter versperd door een westelijke tot zuidwestelijke stroming, die zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden via onze omge ving naar Duitsland brengt. Langs de scheidingslijn van de bovengenoemde luchtsoorten ont wikkelde zich boven Schotland 'n zwakke storing, die via de Noord zee naar Denemarken zal trek ken. Tengevolge daarvan blijven we vandaag in de zachte en voch tige lucht en zijn de regenkansen tamelijk groot. De storing zal verder een overwegend krachtige wind veroorzaken. K.N.M.I. REGISTREERDE WEDEROM AARDBEVINGEN BW DE ALEOETEN. De seismografen van het K.N.M.I. hebben donderdagmid dag om een minuut voor vier een zeer sterke aardbeving en vrijdagochtend om vier minu ten over vier een sterke aardbe ving opgetekend. Beide aardbevingen hadden hun haard in de Stille Oceaan nabij de Aleoeten. De aardbevingenzwerm uit dit gebied houdt nu reeds zes medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Veel bewolking Veel bewolking met enige regen of motregen. Overwegend krach tige wind tussen west en zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. ZONDAG 17 MAART. ditionele buitenlandse transacties der Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie. De nieuwe bepalingen voorzien dat de betalingen met deze lan den geschieden kunnen in de va luta's der ledenstaten van de Europese betalingsunie of in Bel. gische of Luxemburgse franken door boeking op buitenlandse „transferabele" rekeningen. Geen enkele wijziging zal aan gebracht worden in de huidige regeling met betrekking tot het betalingsverkeer met- de landen van de dollarzóne en de bilatera le landen. Ook dient opgemerkt dat Boli- vië en Paraguay bij de dollarzöne zullen gevoegd worden, terwijl Chili en Finland geschrapt zullen worden als bilaterale landen en onderworpen worden aan het ge meenschappelijk regime van de landen der transferabele zóne. Deze hierboven beknopt weer gegeven hervorming zal in het regime van toepassing op de vrije wisselmarkt en op de „fi nanciële" rekeningen in Belgi sche franken geen enkele wijzi ging brengen. Met het oog op de ernstige toe stand in Gaza zal de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, mevr. Golda Meir, vrijdag avond van Jeruzalem naar New York vertrekken, aldus is offi ciéél in Jeruzalem bekendge maakt. In de officiële verklaring wordt gezegd dat mevr. Meir naar New York gaat als gevolg van de aan komst van de Egyptische gou verneur in Gaza. Mevr. Meir reist in een spe ciaal gecharterd vliegtuig. Een hooggep'aatste functiona ris van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de zending van mevr. Meir een „poging om het vraagstuk „Gaza" met diplomatieke middelen op te lossen voor men zijn toevlucht tot andere middelen neemt". Het vertrek van mevr. Meir heeft diplomatieke kringen in Jeruzalem verrast. Men gelooft nu, dat mevr. Meir zal trachten met secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld contact op te ne men voor deze naar Cairo ver trekt. Volgens door radiostations van New York omgeroepen berichten zou mevr. Meir voornemens zijn opnieuw een beroep op de Ameri kaanse regering te doen om Isra ël te steunen in zlin pogingen om te verhinderen, dat Egypte het be stuur over Gaza weer gaat uit oefenen. Mevrouw Meir heeft vrijdag vóór haar vertrek met de Ameri kaanse ambassadeur te Tel Aviv over de toestand in de strook van Gaza beraadslaagd. De' hiervoor genoemde functio naris van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken over leg zal plegen. Hij voegde hieraan toe: „Israël heeft met verbazing opgemerkt, dat de wereld niets hoort over het resultaat der besprekingen, die gezagsdragers der Verenigde Na ties met de Egyptische dictator Naser hebben gevoerd, om een einde te maken aan het optreden van Egypte als oorlogvoerende staat en aan de schending van de grondslagen van het handvest en het naast zich neerleggen van door de algemene vergadering aanvaarde resoluties, waaraan dit land zich schuldig maakt". De Israëlische woordvoerder vervolgde; „Het schijnt, dat de Egyptische dictator er een volko men eigen uitlegging van het in ternationale recht op na mag nationale betrekkingen door rechtschapenheid en betrouw baarheid worden beheerst en zij doen afbreuk aan de hoop, dat het mogelijk is de vrede in dit ge bied te handhaven. Israël beschouwt de aankomst in Gaza van de nieuwbenoemde Egyptische gouverneur, generaal Latif en zijn staf, als een bijzon der ernstige ontwikkeling, welke ten doel heeft van de strook van Gaza opnieuw een basis voor de aanvallen van Egyptische zelf moordbrigades op ons land te maken", aldus deze hoge ambte naar van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken. Het besluit om mevrouw Meir naar New York te zenden, werd genomen nadat de Israëlische minister-president David Ben Goerion dringende besprekingen met zijn raadgevers had gevoerd. Volgens waarnemers te Jeruza lem blijkt hieruit, dat Israël meent, dat de toestand In Gaza thans een kritiek stadium heeft bereikt. Uit Jeruzalem wordt nog ge meld, dat Israëlische waarne mers aldaar van mening zijn, dat het feit van de aankomst van generaal Latif in Gaza aantoont, dat hij zich daar met toestem ming van de Verenigde Naties bevindt. „Gezagsdragers der Verenigde Naties en Egyptische functiona rissen hebben onder één hoedje gespeeld om de terugkeer van de Egyptenaren naar de strook en de stad Gaza, onder bescherming van het internationale politiele- ger, mogelijk te maken," aldus luidde het commentaar van een hoge ambtenaar van het Israëli sche ministerie van Buitenland se Zaken. Ambtenaren van dit ministerie hebben onthuld, dat mevrouw Meir, op weg naar New York, enige tijd in de Franse hoofdstad heeft vertoefd voor overleg met de Franse regering. Zij zal hedenmiddag uit Parijs vertrekken om, naar verwachting, zondagochtend vroeg te New York aan te komen. „Als de Egyptenaren de Golf van Akaba weer (blokkeren zullen wij de blokkade met alle kracht van onze wapens breken", zo heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, donderdag voor het centra le comité van de socialistische Mapai-partij verklaard. De kwestie-Gaza noemde mevr. Meir ingewikkelder, daar de op lossing hiervan afhankelijk was van de houding van de grote mo gendheden, die moeten bewijzen dat zij werkelijk een vreedzame regeling in het Midden-Oosten wensen. Radio-Cairo maakte melding van een verklaring, uitgegeven door het Saoedi-Arabische bureau een eenzijdige oorlog tegen Israël voert, de bescherming der Ver enigde Naties wordt geboden. De jongste ontwikkelingen in Gaza zijn een ernstige slag voor teitsaangelegenheden, waarin werd gezegd, dat Saoedi-Arabië „alle maatregelen zal treffen ter verdediging van zijn historische en wettelijke rechten in de Golf (jaza zijn een ciiihiikc --- hen, die geloofden dat de inter- van Akaba, met het doel de on- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.20 2.55 3.35 3.45 n.m. 2.44 3.19 3.59 4.09 MAANDAG 18 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.02 3.37 4.17 4.27 n.m. 3.27 4.02 4.42 4.52 MAAH ZON op onder op onder Maart 17 6.53 18.49 21.13 7.03 18 6.50 18.51 22.31 7.32 19 6.48 18.53 23.45 8.04 20 6.46 18.55 8.41 21 6.43 18.56 0.51 9.25 dagen aan en heeft reeds twaalf sterke tot buitengewoon sterke bevingen te zien gegeven. Het kabinet van de burgemees ter van Antwerpen heeft medege deeld dat het volgende telegram is gezonden aan de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Spaak: „Het college van burgemeester en schepenen van de stad Ant werpen, kennis genomen hebbend van de berichten omtrent de ver klaringen van de Nederlandse mi nister Luns aangaande het Moer dijkkanaal, drukt zijn spijtige verwondering hierover uit en verzoekt de heer minister van Buitenlandse Zaken dienaangaan de opheldering te brengen. Het college constateert dat het Moer dijkkanaal een dringende noodza kelijkheid blijft voor de ontwik keling der Belgische economie en dringt bij de regering aan op een krachtdadig ijveren ten gunste van de verwezenlijking van deze eis". Vrijdagmorgen zijn de regiona le troepencommardanten van ge heel Indonesië in Djakarta bij eengekomen, onder leiding van de chefstaf van de landmacht, generaal-majoor Nasution, ter bespreking volgens officiële kringen van de militaire aspec ten van de talloze problemen, wel ke zich op 't ogenblik in Indone sië voordoen. Alle regionale commandanten hebben gevolg gegeven aan de uitnodiging van de chefstaf om de conferentie bij te wonen, met uitzondering van luitenant-kolo nel Ahmad Hussein, de comman dant van Midden-Sumatra, die in december de macht in dit gebied in handen nam. Hij heeft meege deeld ziek te zijn. Luitenant-kolonel Ventje Su- mual, die veertien dagen terug de macht in Oost-Indonesië in handen nam, en die ook aan de conferentie deelneemt, kreeg donderdap bü zijn aankomst on 't vliegveld in Djakarta een triom fale ontvangst. Terwijl de commandanten in President Soekarno zei, dat dit kabinet, na zijn totstandkoming, de vorming van een nationale raad ter hand moet nemen bin nen het kader van de presiden- 12 nAwii A AÏa nw 11 fokrnori conferentie bijeen waren, ver klaarde de woordvoerder van de landmacht, dat de staat van oor log en beleg zal worden opgehe ven. zodra de toestanden in het land weer normaal zullen zijn. Volgens hem is Indonesië op het ogenblik de prooi van „door het buitenland geïnspireerde subver sieve activiteiten". Hij gaf echter niet nader aan wie deze „buiten landse elementen" waren. Volgens het in Medan verschij- neiule nationolistisehe dagblad „Waspada" zal Sumatra zich bij de federatie van Maleise staten aansluiten, indien de Indonesische eenheidsstaat niet kan worden vervangen door een federale staat. Het blad beweert, dat presi dent Soekarno de staat vair oor log en beleg in geheel Indonesië heeft afgekondigd, omdat „be paalde stromingen" de eenheids staat wensen om te zetten in een federale staatsvorm. Volgens het blad zou op een adatcongres in Bukittingi, waaraan door ver tegenwoordigers van heel Suma tra werd deelgenomen, zijn be sloten dat Indonesië een federale staat moet worden. „Sumatra zal zich bij de Maleise federatie aansluiten, indien deze eis niet wordt ingewilligd", aldus het blad. Voorts beweert Waspada, dat Oost-Indónesië zich bij de Britse koloniën in dat gebied (kennelijk is Brits Borneo bedoeld) zal aan sluiten, als de centrale regering het idee van de vorming van een federale staat mocht verwerpen. Het blad zegt tenslotte, dat deze afscheidingsbeweging wordt schendbaarheid van zijn grondge bied en zijn territoriale wateren te handhaven". Saoedi-Arabië, Egypte, Jorda nië en Israël grenzen aan de Golf van Akaba. Israël heeft ingestemd met het terugtrekken van zijn troepen uit 't gebied langs de Golf van Aka ba, op voorwaarde dat Israëlische schepen het recht van vrije vaart zouden hebben door de Straat van Tiran, bij de monding van de Golf, en de Golf zelf. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de NAVO heeft vrijdag te Parijs verklaard, dat er geen gegevens kunnen worden verstrekt over het op slaan van atoombommen in Euro. pa. Van de zijde van het hoofd kwartier van de tweede tactische luchtmacht van de NAVO te München-Gladbach is vrijdag vernomen, dat er in West-Duits- land geen' atoombommen zijn. Dit werd meegedeeld naar aan leiding van persberichten, vol gens welke de bevelhebber van de tweede tactische luchtmacht, generaal Bandon, donderdag zou hebben verklaard, dat de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland reeds over atoombommen be schikt. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van Defensie zei vrijdag te Bonn, dat er geen waterstofbommen in Duitsland zijn. Hij gaf echter te verstaan, dat de atoomwapens van de in Duitsland gelegerde Amerikaan se troepen wel over de passende munitie beschikken. Mosje Pijade, voorzitter van de Zuidslavische nationale vergade ring, is vrijdag in Parijs na een hartaanval overleden, zo meldt het officiële Zuidhlavische pers bureau „Tanjoeg". Pijade was 67 jaar. Hij overleed enige uren na aankomst in Pa rijs, op doorreis van Londen naar Belgrado. Hij had met een delega tie van het Zuidslavische pari», ment een bezoek aan Engeland gebracht. Mosje Pijade was lid van het politieke bureau van de Zuidsla vische communistische partij en naaste medewerker van president Tito. nen het kader van de presiaen- aeze aiscneiaingsoewegmg tiële conceptie, die op 21 februari geleid door de Masjumi en de werd bekend gemaakt. I socialistische partij. Het donderdag bij Manchester neergestorte Engelse vliegtuig had Nederlandse post aan boord voor Midden-Engeland en Ier land. Deze post, welke als verloren moet worden beschouwd, werd in de late avond van woensdag en op donderdagmorgen vroeg hier te lande gepost

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1