Staat van oorlog en beleg in Indonesië Brits vliegtuig verongelukt Debat in het Britse Lagerhuis Boodschap van president Soekarno A-bom voor N.A.V.O.-luchtmacht in Europa Prijs voor baconvarkens gewijzigd Debat in Franse nationale vergadering begonnen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDS? VRIJDAG 15 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4014 EERSTE BLAD President Soekarno heeft donderdag de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië afgekondigd. Door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg over geheel Indonesië, heeft president Soekarno thans als opperbevelhebber der strijdkrachten praktisch dictato riale bevoegdheden. De president maakte de afkondiging van de staat van oorlog en beleg, welke donderdagmorgen half elf plaatselijke tijd van kracht werd, bekend na zijn onder houd met de premier Ali Sastroamidjojo die in het Merdeka-paleis het ontslag van het kabinet aan de pre sident had aangeboden. De president verklaarde, dat spoedig een nieuw ka binet worden gevormd. Hongersnood in Zuid-Korea LOONSVERHOGING IN DE LANDBOUW TOEGESTAAN Het college van rijksbe middelaars heeft aan het Landbouwschap medege deeld akkoord te gaan met een verhoging van de lonen in de landbouw van 3 pro cent en een verhoging van de vakantietoeslag tot 4 procent. Deze verhogingen kunnen worden ingevoerd met terugwerkende kracht vanaf 4 maart j.l. Zwitserse aanval op de voorgestelde gemeenschap pelijke Europese markt Zal Eoka de strijd staket) als Makarios wordt vrijgelaten Criminaliteit in Polen Activiteit van Oostberlijners in West-Berlijn 2.1 3J 3j 03] Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-^-57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 eb DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum peir advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—1 Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrs» Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 tntr Verwacht wordt, dat Soe karno zal instemmen met een compromis, dat voor 'n nieuwe regering tot stand kwam tussen de nationalis tische partij en de Nahdatul Ulama, doch politieke waar nemers menen, dat zulk een kabinet niet door de gebieden buiten Java zal worden ge steund. De proclamatie van de staat van oorlog en beleg luidt als volgt: „Wij. president van de repu bliek Indonesië, in aanmerkihg genomen de huidige binnenlandse veiligheidssituatie en de toestand van rust en orde in het algemeen in het gehele gebied van de Indo- nesisiche republiek, kondigen de staat van oorlog en beleg af over het gehele Indonesische grond gebied, met inbegrip van de terri toriale wateren". De bepalingen omtrent de staat van oorlog en beleg dateren nog van de tiid van het Nederlandse bewind. Zij werden in 1939 vast gesteld en zijn sindsdien gewij zigd en aangevuld. Volgens terzake deskundige personen leggen zij de uiteinde lijke macht in handen van de militaire leiding, zelfs in die mate dat de opperbevelhebber van de béstaande wetten kan afwijken, indien zulks noodzakelijk wordt geoordeeld. Volgens de voorlopige grond wet is het hoofd van de staat tegelijk opperbevelhebber van de strijdkrachten. De documenten tot afkondiging van de staat van oorlog en be leg, welke aan Soekarno vrijwel dictatoriale bevoegdheden verle nen, werden door het hoofd van de staat en de minister van de fensie ad interim Ali Sastroamid jojo ondertekend enkele minuten voordat Soekarno het ontslag van het kabinet had aanvaard. Tegelijk met de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië, werden alle vroegere besluiten van de president, waarbij dezelfde toe stand voor bepaalde gebieden werd afgekondigd, ingetrokken. Deze gebieden waren Atjeh, Oost-Sumatra, Zuid-Sumatra, West-Java met inbegrip van Dja karta, en Zuid-Celebes. Volgens te Tokio ontvangen be richten heerst in Zuid-Korea een ernstige hongersnood. Ongeveer twee miljoen mensen, tien pro cent van de bevolking, hebben hulp nodig. Een groot aantal van hen zou zich met gras en ratten in het leven houden. Sinds de herfst van het vorige jaar zijn de oogsten in Zuid-Ko rea slecht geweest. Om het voed seltekort te bestrijden is 58.000 ton rijst uit de Verenigde Staten ingevoerd. De nationalistische dagbladen in Djakarta schreven donderdag, dat de afkondiging van de staat van oorlog en beleg de formatie van een nieuw kabinet zal ver gemakkelijken en de betrekkin gen tussen de invloedrijke en de opstandige buitengewesten zal normaliseren. Het invloedrijke socialistische dagblad „Pedoman" betoogde daarentegen, dat deze afkondiging „de spanningen zal doen toenemen en de moeilijk heden zal vergroten". De onafhankelijke „Indonesia Raya" deed een beroep op de „lei ders in het centrum" om begrip te tonen voor de opstandige be wegingen in de verschillende ge bieden. Zonder dit begrip acht 't blad het gevaar voor een burger oorlog niet denkbeeldig. Soekarno heeft de ministers verzocht aan1 te blijven totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Politieke waarnemers geloven niet, dat het nieuwe kabinet com munisten zal bevatten. De Nah datul Ulama zou niet instemmen met de vorming van een coalitie regering met de communisten. Ook een kabinet van nationalis ten en Nadahtul Ulama zal waar. schijnlijk niet het gezag van de centrale regering in de gebieden buiten Java herstellen, daar het patroon van dit kabinet gelijk zou zijn aan het tegenwoordige. De president las zijn procla matie voor in bijzijn van een groep van ongeveer 100 Indonesi sche en buitenlandse journalis ten. Generaal Hassan Abdoel La- tif, die door de Egyptische rege- Een „Viscount"-turbineschroef- vliegtuig van de Britse lucht vaartmaatschappij B.E.A. is don derdagmiddag, komende van Am sterdam, vlak bij het vliegveld Ringway van Manchester neerge stort en in brand gevlogen. De vijftien passagiers en de 5 bemanningsleden van het vier motorige toestel kwamen om het leven. Het vliegtuig raakte bij de lan ding het uiteinde van de lan dingsbaan, doch veerde weer de lucht in en kwam enige honder den meters verder op twee hui ring tot burgerlijk gouverneur zen terecht. De huizen werden i j Tri,*—Vi 11 i c van de strook van Gaza is be noemd, is donderdag van Cairo naar zijn ambtsgebied vertrok ken om het bestuur over te ne men, aldus is door doorgaans betrouwbare kringen in Cairo meegedeeld. totaal vernield. Een derde huis werd beschadigd. Men vreest, dat in één der huizen een moeder met haar kind onder het puin be dolven liggen. Ooggetuigen hebben, toen het toestel, scheef in de lucht han gend, laag over de huizen scheer de, harde knallen gehoord, waar na het vliegtuig omsloeg en op de huizen terecht kwam. Van de zijde van de British European Airways verneemt het A.N.P., dat het ongeluk bij Man chester het eerste is, waarbij een „Viscount"-machine op een gere gelde passagierslijn is betrokken. De „Viscount", die door diverse luchtvaartmaatschappijen in de wereld worden gebruikt, hebben reeds meer dan een half miljoen mijl afgelegd en hebben 7 mil joen passagiers vervoerd. Het laatste vliegtuigqngeluk waarbij een B. E. A.-machine was betrokken, vond bij Belfast plaats in januari 1953. Sinds die datum heeft de B. E. A. meer dan tien miljoen passagiers op haar ver schillende lijnen geboekt. VIER NE&ERLANDSE Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel van Düs- seldorf heeft de directeur van de handelsafdeling van het Zwitser se federale ministerie van Eco nomische Zaken, Hans Schaff- ner, een aanval gedaan op de voorgestelde gemeenschappelijke Europese markt. Deze gemeen schappelijke markt brengt vol gens Schaffner het gevaar met zich mede, de 17 landen van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking te split sen in een groep van 6 van de gemeenschappelijke markt en 11 „buitenstaanders". Volgens Schaffner zouden nieuwe vormen van samenwerking binnen het beproefde raam van de OEES beter zijn. President Soekarno heeft de. volgende boodschap tot het Indo nesische volk gericht: 1. Wij moeten de revolutie" van 17 augustus 1956 die tot heden nog niet voltooid is) af maken, in volledig bewustzijn van de proclamatie van 17 augus tus. 2. Wij moeten wederom onze nationale eenheid en vrede ver sterken. 3. Wij moeten onze staat be schermen en versterken, daar deze de instelling is, waarin ons volk zal strijden voor de voltooi ing van de revolutie. 4. Hiertoe moeten wij de grondbeginselen en de rust in onze staat behoeden en eerbiedi- eren. 5. Daarom moeten wij de or ganen, instellingen en hiërarchie van staat behoeden en eerbiedi gen. Tot de staatsorganen in het algemeen en de strijdkrachten in het bijzonder gaf Soekarno de volgende „uitdrukkelijke" orders: 1. Breng uit geen enkele over. weging constitutionele wijzigin gen teweeg; het is immer juist onze taak onze staatsregeling te waarborgen. 2. Sluit geen wettige instellin gen van de staat; wij zijn juist de handhavers van het gezag van de staat. 3. Overtreed niet de bepalin gen van de wet in het algemeen en die van de krijgswet in het bijzonder; wij zijn juist de hand havers van de rust in de staat. 4. Breng geen verdeeldheid in de belangrijke instellingen en middelen van de staat; het is juist onze taak de hoogste pro- duktieve capaciteit voor onze staat op te bouwen. 5. Het belangrijkst van alles is: Wees positief ten opzichte van uzelf, zodat u positief tegen over anderen kunt optreden. Een eerste vereiste voor ons om in staat te zijn de dingen buiten ons op te helderen en te regelen, is, dit eerst in eigen kring te doen. Soekarno zei, dat het niet de eerste keer was, dat de R. I. een kritieke periode moest doorma ken en „een zware beproeving .moest verduren". Evenmin was het voor het eerst, dat het staatshoofd de noodtoestand afkondigde. „Heb ben wij dit niet verscheidene malen meegemaakt en zijn wij niet elke keer veilig en goed daaruit gekomen?" De reden daarvan was, dat wij vroeger trouw bleven aan de staat, die wij hebben afgekondigd, dat wij vroeger altijd bereid waren de veiligheid van de staat hoger te stellen dan persoonlijke belangen en belangen van verschillende groepen of stromingen". Hij ver klaarde: „Zo God wil, zullen wij wederom alle moeilijkheden en crisis in de kortst mogelijke tiid doorbreken, mits wij bezield zijn en optreden als in het verleden". Lloyd noemde de recente ge beurtenissen in Gaza „veront rustend". Agitators hebben de plaatselij ke bevolking opgehitst „om be togingen te houden voor Egyp te", aldus Lloyd. Hij zei dat het uitstel van de bergingswerkzaamheden in het Suezk'anaal voor een groot deel te wijten is aan de „taktiek die de Egyptische regering opzette lijk voert". Hij was echter van mening dat er een basis voor een regeling op lange termijn bestaat. Volgens Lloyd meent Groot- Brittannië dat er een basis voor een regeling tussen de Arabische landen en Israël gevonden kan worden in de volgende punten: 1. Garanties voor de Arabi sche staten tegen expansie van Israël. 2. Waarborgen voor Israël, dat het niet vernietigd zal wor den. 3. Compromisregelingen inza. ke vluchtelingen, grenzen en wa terwegen. 4. Intussen is het bewaren van de vrede aan de grenzen noodzakelijk. Volgens Lloyd zal het prestige van de Ver. Naties aanzienlijk schade lijden als zij er niet in slagen verbetering in de huidi ge toestand te brengen. Hij verklaarde dat er nu meer kans bestaat dan vroeger om de In- Nicosia zijn donderdag vIuïï schriften van de Eoka, de Griek- Cyprische verzetsbeweging, ver spreid, waarin verklaard wordt dat de' Eoka bereid is alle opera ties op te schorten „zodra aarts bisschop Makarios vrijgelaten wordt". De pamfletten waren, zoals ge woonlijk, ondertekend dooi* „Dighenis". In de pamfletten wordt ie recente V. N.-resolutie aange haald, waarin de hoop wordt af gesproken dat een vreedzame re geling van het vraagstuk-Cypru< op basis van het V. N.-handvest zal worden bereikt. Gouverneur Harding hééft don derdagmiddag op een spoedver gadering met zijn militaire er burgerlijke raadgevers het aan bod van de Eoka besproken. De pamfletten werden uit rij dende auto's naar de mensen oj 1 upilCUCH aio lil liv,«- T«l Soekarno gaf zijn dagorder uit politiek van de Westelijke mo- op zijn paleis de Bogot. gendheden te coördineren Intussen werd bericht, dat de „Ik ben van mening dat de minister van Buitenlandse Zaken, j Ver. Staten zich op het ogenblik die op non-octief is, Roeslan Ab- meer bewust zijn van de moei- die op non-actief is, Roeslan Ab-lijkheden in het gebied en ik eniging van Soekarno en de oud- meen dat dit door de leer van vice-president Hatta. Woensdag van Eisenhower, die wij toejui- bezoeht hij de president en giste chen, is aangetoond, aldus Sel- ren zou hij Hatta bezoeken. wyn Lloyd. Zoals op grond van het hoge aaiatal dekkingen van fokzeu- gen in het vorige jaar kon wor den verwacht, is het aanbod van slachtvarkens, met name ia 4de lagere gewichtsklassen, momenteel dermate groot, dat toet niet in een redelijke verhou- cteng staat tot de afzetmogelijk- heden Derhalve heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens, waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitge gaan met ingang van maan dag 18 maart andermaal met 5 cent per kg koud geslacht ge wicht te verlagen. Deze zal dus voor de prijsklassen 1 t/m 4 res pectievelijk ƒ2,31, ƒ2,27 ƒ2,23 en ƒ2,19 bedragen. Dit betekent voor alle varkens van 63 t/m 70 kg, cfie voor de baconbereiding worden bestemd, een doorsnee- prijs van 2.27 per kg koud ge slacht gewicht. De geldende rege ling, waarbij voor de niet tot bacon verwerkte slachtvarkens van 63 t/m 70 kg een toeslag van 15 cent per kg wordt verleend, blijft ongewijzigd van kracht. Naar de commandant van de tweede geallieerde tactische luchtmacht in München-Glad- bach de Engelse luchtmaar- schalk de earl of Bandon, don derdag tegenover een aantal Ne derlandse journalisten verklaar de, zullen de Ver. Staten bin nenkort atoombommen beschik baar stellen voor het squadron Canberra-bommenwerpers, dat sedert kort deel uitmaakt van de aldaar gestationeerde lucht strijdkrachten. Ook de Thunder- streak-vliegtuigen van de op deze basis aanwezige Nederland se no. 2 group zijn geschikt, al dus de earl of Bandon om deze atoombommen te vervoe ren. De indeling van het squadron Canberra-bommenwerpers bij de tweede geallieerde luchtmacht en de aanwezigheid van de atoombom in Europa, zal aldus de earl of Bandon, ook de taak wijzigen van de luchtstrijd krachten in Europa. Deze zul len zich bij een eventuele aan val thans niet meer behoeven te beperken tot de verdediging doch onmiddellijk tot een tegen aanval kunnen overgaan. Naar de earl of Bandon ver der nog verklaarde, zal het Ne derlandse verkenningssquadron nr. 306, dat te Laarbruch in Duitsland gestationeerd is, naar Nederland worden overgeplaatst. De earl of Bandon verklaarde voorts van oordeel te zijn, dat de straaljagers op de duur ge heel vervangen zullen worden door geleide projectielen. De overgang zal echter zeer geleide lijk moeten geschieden, zo zeide hij en daar de financiële kosten, die gepaard gaan met het op grote schaal invoeren van ge leide projectielen in de lucht verdediging, zeer hoog zijn, zal men zich in de aanvang moeten beperken tot een combinatie van deze projectielen en jacht vliegtuigen. Verwacht wordt overigens, aldus de comman dant van de geallieerde tweede tactische luchtmacht, dat de Duitse luchtstrijdkrachten bin nen een periode van tien jaar sterk genoeg zullen zijn om de verdediging met eigen jacht vliegtuigen geheel over te ne men. Britse luchtstrijdkrachten zullen dan deel gaan uitmaken van deze Duitse luchtmacht. Wat het nieuwe radarnet be treft, dat volgend jaar gereed zal komen en dat de nadering van vijandelijke vliegtuigen tot op een afstand van 400 km zal kunnen signaleren, verklaarde de earl of Bandon, dat men nog enige moeite heeft met het vin den van de talrijke technici, die voor deze radarstations nood zakelijk zijn. Talrijke Duitsers volgen thans evenwel een oplei dingscursus in Munster. Naar de earl of Bandon ten slotte nog verklaarde, zullen binnenkort talrijke oefeningen worden gehouden tussen de in München-Gladbach gestatio neerde tweede tactische lucht macht en de nabij Fontaine- bleau gelegerde vierde tactische luchtmacht om het systeem der verbindingen te beproeven. Aneurin Bevan, de voornaam ste socialistische woordvoerder od het gebied van de buitenland se zaken, zei dat het gehele La gerhuis verwacht, dat Israëls „daad van moedig vertrouwen" (door zich uit de kuststrook van Gaza terug te trekken) niet te vergeefs is geweest. Het zou ver schrikkelijk zijn, als premier Ben Goerion, die zijn politieke carriè re op 't spel zette door zijn land genoten te bewegen zich terug te trekken, tot de slotsom zou moe ten komen, dat zij. die hem hier toe hadden overgehaald, „trouwe loos" zijn, aldus Bevan. Hij was van oordeel, dat er zo sjfoedig mogelijk koopvaardij schepen naar de Golf van Akaba moeten worden gezonden om het recht op vrije doorvaart tot gel ding te brengen. Bevan oogstte zowel bij de so cialisten als bij de conservatieven applaus, toen hij verklaarde te menen, „dat geen enkele natie, hoe rijk ook, de vrede in het Mid den-Oosten kan bewaren, enkel en alleen door onze bescherming door de hare te vervangen". Hij verklaarde voorts, dat de rege ring te weinig aandacht had be steed aan de recente Sowjet-nota over het Midden-Oosten. Naar aanleiding van een uitla ting van Bevan zei minister Lloyd, dat de huidige grenzen tussen Israël en de Arabische staten „onzin" zijn en dat men tot een compromis op dit punt moet komen. „Iedereen die van Tel Aviv naar Jeruzalem is gereisd, moet er zich van bewust zijn, dat er geen duurzame vrede mogelijk is met de huidige demarcatie linie," aldus Lloyd. In antwoord op een vraag van Bevan zei hij, dat het genoemde „compromis" niet zou moeten neerkomen op offers van één partij. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft donderdag opnieuw in het Lagerhuis bevestigd, dat Groot- Brittannië voorstander is van de een of andere vorm van in ternationaal bestuur over de strook van Gaza. Bij de opening van het debat over het Midden-Oosten ver klaarde Selwyn Lloyd, dat het de Britse regering juist scheen dat de Ver. Naties, gezien het feit dat zij er niet in geslaagd zijn het Arabisch-Israëlisch ge schil op te lossen, „een meer rechtstreekse verantwoordelijk heid" voor de strook van Gaza op zich moet nemen. straat gegooid en door jongen- PASSAGIERS ONDER op fietsen door de stad verspreid DE SLACHTOFFERS rTS""1"~ Onder de slachtoffers bevin den zich vier Nederlanders. Van de zijde van de BEA ver neemt ANP, dat de volgende Nederlandse passagiers zich aan boord bevonden: L. de Swaan uit Amsterdam, M. de Swaan uit Amsterdam (twee broers), H. P. Hamann uit Enschedé en J. Voorthuis, een Nederlander, die in Enge land woonachtig is. De elf an dere passagiers, die van Am sterdam zijn vertrokken met bestemming Manchester, zijn voor het merendeel van Britse nationaliteit. De leider van de Turkse ge meenschap op Cyprus. Kutchuk verklaarde, dat „dit een nieiw bewijs is dat Grivas (de Eoka leider) zelf beseft dat zijn or ga nisatie tot op haar grondveste! is geschokt". Waarnemers achten het veel betekenend, dat in pamfletten ai leen wordt gesproken over vrv lating van Makarios. niet ove zijn terugkeer naar Cyprus. Eerder op de dag hadden Brits vliegtuigen boven Cyprus part fletten uitgestrooid waarin gt zegd werd, dat de Britse strijc krachten vastbesloten zijn d Eoka te vernietigen. In totaal zijn 22 mensen om het leven gekomen, t.w. de inzitten den van het toestel en een vrouw en haar zoontje, die onder de puinhopen van een dtr huizen, waarop 't vliegtuig terecht kwam, werden bedolven. Een ooggetuige verklaarde, dat het scheen alsof de piloot twee scholen nabij het vliegveld wilde ontwijken en op het open veld wilde landen. Er speelden juist veel kinderen op de speelplaat sen. De Poolse politie heeft dondei dag bekendgemaakt dat zij ee uitgebreid complex van econorr. sche criminaliteit in Polen heel ontdekt. Het vorige jaar had z ruim 107.000 gevallen onderzoek waarvan 81.000 in handen va de openbare aanklager zijn gi steld. Er zijn 12.000 arrestatie verricht. 2500 directeuren pn lx drijfsleiders hadden zich aan cc»; ruptie schuldig gemaakt en zit door. staatsvijandige elemehte laten omkopen. Er waren voorts 11.000 geva len van diefstal van maatscha) pelijk bezit door georganiseerd groepen. Volgens het vooraanstaande Oostduitse blad „Neues Deutsch- land" zouden Oostduitse commu nisten zijn aangezet door massale stakingen in West-Berlijn een „koersverandering" te bewerk stelligen. De Oostberlijnse com munistische partijleider Alfred Neumann had op een vergade ring van functionarissen gezegd dat men de sociale strijd nauwer met de politieke strijd verweven moet. Hij zei voorts dat het na tionale front van alle partijen voortdurende massale acties in West-Berlijn van Oost-Berlijn en Oost-Duitsland uit op touw zou moeten zetten. In de Franse nationale verga dering is donderdag het debat over de situatie, waarin Frank rijk zich bevindt, begonnen. Acht dagen lang zal de poli tiek van de regering-Mollet, in het bijzonder inzake Algerije en de economische toestand van het land, onder vuur worden ge nomen. Tien leden van de vergadering hebben gevraagd te mogen in terpelleren en 31 sprekers zullen het woord voeren. Mollet is gemachtigd de ver trouwenskwestie te stellen. Bij het begin van het debat werd door handopsteken een communistische poging verijdeld om de benoeming van de West- duitse generaal Speidel tot be velhebber van de Navo-land- strijdkrachten in Centraal-Euro- pa tot een onderwerp van dis cussie te maken. Verscheidene afgevaardigden drongen er bij de regering op aan, onverwijld een wetsvoorstel tot grondwetswijziging in te die nen, dat ten doel heeft de rege ring een grotere stabiliteit te geven en de betrekkingen tus sen het moederland en de over zeese gebiedsdelen soepeler te maken. Hoewel alle partijen, op De socialistische fractie in het Britse Lagerhuis heeft een motie ingediend, waarin de regerings- politiek ten aanzien van de so ciale verzekeringen en het huis vestingsprobleem wordt afge keurd. De motie, die o.m. onder tekend is door fractieleider Gaitskell en diens plaatsvervan ger Griffiths, zal waarschijnlijk maandag a.s. aan de orde komen. de communisten na, een der- lijke wijziging voorstaan, v men het niet eens over de wijz waarop deze tot stand kan wo den gebracht. Wel was men gemeen van oordeel, dat er ee centrale regering van het fed rale type nodig is, waarin overzeese gebieden als auton me delen een plaats innemen. De huidige grondwet is nc steeds gebaseerd op het beci; sel van de Franse revolutie va 1789, dat „de republiek ééD e ondeelbaar is". Hierdoor is h< de Franse regering onmogeiij bevoegdheden te delegeren b het verlenen van autonomie ca overzeese gebieden. Vorige maand heeft de net' nale vergadering haar goedk u l ring gehecht aan de politic] j van autonomieverlening aan 1 gebieden in Frans-West-Afr; Frans-Equatoriaal-Afrika en 5; dagascar. Mollet verklaarde i dit debat, dat hierdoor cc grondwetswijziging noodzakeZ Zij was. W ESTELIJKE W I N D. De ontwikkeling van een depres sie op het noordelijke gedeelte van de Noordzee heeft geleid tot een markante beëindiging van 'n periode van zonnig en zeer zacht voorjaarsweer. De bedoelde depressie trok. snel in diepte toenemend naar de Oostzee en veroorzaakte een krachtige westelijke ming in onze omgeving, waarmee koelere lucht van de Oceaan wérd aangevoerd. Het gevolg hiervan was, dat de maximum temperaturen 5 tot 7 graden lager waren dan de voorafgaande da gen. v Na een betiekkelijk zonnige ochtend, dreef des middags veel bewolking ons land binnen, waar uit later voornamelijk in de noor delijke helft van het land, wat regen viel. Ook heden zal de aan voer van Oceanische lucht voort duren. medegedeeld door het K.N.Md, i De Bilt, geldig van vrijdag'.,- tend tot vrijdagavond. Veel bewolking Veel bewolking en voornam lijk ten noorden van de grote vieren af en toe wat lichte regel Matige tot vrij krachtige wirl tussen west en zuidwest. WeZ verandering in temperatuur. ZATERDAG 16 MAART Breskens luchtstro-Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 n.r -} MAAN ZON op onder op and Maart 16 6.55 18.48 19.51 6. 17 6.53 18.49 21.13 7. 18 6.50 18.51 22.31 7. 19 6.48 18.53 23.45 8. 20 6.46 18.55 8. 21 6.43 18.56 9.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1