Venitcuüe Neem Uw hotel mee op reis l Productiviteitsbevordering geen mode maar noodzaak Verhoging PTT-tarieven brengt 56 miljoen per jaar op EET BESCHUIT AGENDA gaan naar Den Bosch toe...' - omdat ze zo lekker is. Groot-Brittannië en de ZOAVO Mollet kan vertrouwens kwestie stellen De caravan, de moderne vorm van vakantiegenot, vol luxe en comfort De dreigende staking op Britse werven Japans verzoek aan de Sow jet-Unie DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Ja,want in Den Bosch weet men wat heerlijk is:Mevr.van Z.-V. zond ons het recept voor 'Vlug klaar', een toespijs,die bij iedereen in de smaak valt. Dit recept.dat in huiselijke kring van generatie op generatie door de Moeder-van-het-Gezin werd bereid,vindt u met 24 andere in het nieuwe Verkade re ceptenboekje verenigd: een kostelijk in fraaie kleurendruk uitgevoerd werkje, dat uw beschuitleverancier u voor 15 cent (de kostprijslevert.In alle hierin voorkomen de recepten,welke dóór Nederlandse huis vrouwen vóór Nederlandse huisvrouwen aan Verkade werden gezonden, speelt Verkade- beschuit steeds weer de hoofdrol. En juist Verkade beschuit omdat deze,met ieder beleg, 't zij zilt of zoet.de ideale combinatie biedt Twee verrassingen op iedere rol Verkade beschuit: 1 Bon voor kwartetspelplaatje. 2 Recept voor een heerlijke beschuitschotel. Groot-Brittannië zal in de In- ■aösche archipel over tactische atoomwapens beschikken, die aowel in het verband van de '2DAVO als ter verdediging van Saet Britse Gemenebest gebruikt tonnen worden, aldus heeft de Britse delegatie op de ZOAVO- atmferentie te Canberra meege deeld. Zij verklaarde voorts dat aeae wapens in Groot-Brittannië klaar liggen en dat de Britse militaire macht in het gebied van de ZOAVO flink versterkt is. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les deelde op een persconferen tie' mee, dat de Amerikaanse schepen reeds over atoomwapens beschikken. Deze zullen volgens hem gebruikt worden, als de Ver Staten in het ggtoied van de ZOAVO tussenbeide töuden moe ten komen. Het Franse kabinet heeft woensdagochtend premier Mol let gemachtigd de vertrouwens kwestie te stellen tijdens het debat over de algemene politiek van de regering, dat donderdag in de Nationale Vergadering be gint. - De minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft op de kabi netsvergadering van woensdag ochtend verslag uitgebracht van de recente Brits-Franse bespre kingen. Een officiële woordvoerder verklaarde na de kabinetsverga dering, dat de regering met gro te belangstelling de ontwikkeling in het Midden-Oosten volgt en contact onderhoudt met de Ver. Staten en Engeland. Dagelijks komt men tegen woordig in kranten en vaktijd schriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, paralle- lisatie en produktiviteit. De le zer die de inhoud van deze be grippen niet of onvoldoende kent, is al gauw geneigd deze „inge wikkelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak ge makshalve, als bedenksels van de genen die hun krantenartikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoor den, net als de Magneetlijn van Dior over een tijdje wel weer door nieuwe creaties zullen wor den vervangen. Zou men echter de moeite ne men de betekenis van die veelge- bezigde uitdrukkingen te leren kennen, dan krijgen deze kran ten- en tijdschriften-artikelen wel degelijk inhoud en zo zou menige middenstander tot de conclusie kunnen komen, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „pro duktiviteit" eens nader beschou wen in verband met de midden standsonderneming. Wat is produktiviteit? Spreekt men over produktivi teit in de middenstand dan be doelt men de verhouding tussen de hoeveelheid goederen en dien sten, die aan de consument wor den verschaft en de hoeveelheid kosten, die daarvoor worden ge maakt. De produktiviteit kan in twee richtingen toenemen: 1. ofwel door verlaging van de kosten bij gelijkblijvende hoe veelheid en kwaliteit van aan de consument verschafte goederen en diensten; Westfalia-caravan, één van die ideale hotels op wielen, voorzien van alle gemakken en comfort. r r, bezitter zoveel luxe en comfyit biedt UTRECHT (P P) - „De caravan is de meest ideale behuizing voor |e vaKan- menigeen in zijn norrnaie woning tie. Ik gebruik hem nu ongeveer drie jaar, ben er mee naar Frankrijk, Italië heeft. Een grote caravan in prajüge liin I i u J+" voorzien van alls gemaKKen, aan aiies t- enzovoort geweest en heb met mijn gezin de kosten er al ruimschoots ui gedacht Wanneer wij door de deur bin- Ks luidde het enthousiaste commentaar van een caravangebruiker op onze nènkomen, vinden we daar eerst een I 1 rnncfpr firn onZG VOGton tG VGgGn. LilIlK.- vxaag hoe hem het doorbrengen van zijn vakantie met een caravan bevie watercloset, rechts een complete Oeze vraaa hebben wii op onze onderzoekingstocht aan verschillende andere keuken met gasstellen op butagas, stro- viaay i r mend water, kastjes boven de aanrecht, caravangebruikers gesteld en over het algemeen kregen we soortgelijke a - aUe gerei> schokvrlj opgeborgen. woorden. Wel hoorden we ook de opmerking, dat de caravan toch met die De aanrecht is uitSchuifbaar, waardoor k,xe en comfor, kon bieden ven een goed res.eor.nt en de. he, H|de„ me, M M^v.n zo'n aanhanger eerst moest wennen en zo meer, maar de algemene indruk modern en schitterend ingericht met slaap- 4* wii kregen w,3 ,och wel, de, de car,van in een behoefte voorzie, en vel. autobezitters in de gelegenheid stelt geheel selfsupporting hun vakantie overdag als zitpiaatsen dienst doen. Buis door te brengen, waarbij het mogelijk is volop van de natuur te genieten, je ,erucXd op d, «r steeds middenin te bevinden met veel comfort en luxe. normale autobatterij. Gelegenheid voor 4 V.- elektrisch scheren, kortom alles wat men «IJ HEBBEN het niet gelaten bij de me- waarin allerlei gerief. Voorts bieden derge- wensen kan. lijke wagens slaapplaatsen aan drie vol- atjigen van de caravanbezitters, maai wassen personen of twee volwassen per- Een firma uit s-Hertogenromend ajn ook ons licht gaan opsteken bij de sonen met twee kinderen. Men ligt keu- zelfs wagens met wm e Juweeltjes ,W„.ur, in - ,.n„. J. Hier kregen we de gelegenheid een over- onze mening meer geschikt voor gens treffen we voldoende kasten aan, acht te krijgen van alles wat er op dit jonge mensen, aangezien we hier nog te zowel hang- als legkasten. gebied gepresenteerd wordt en het over- Gewoekerd met de ruimte trof onze stoutste verwachtingen. prefereren boven de gewone tent, maar A1 deze caravans, ongeacht het feit of ze •i M men beschikt toch nog niet over die luxe van nederlands of buitenlands fabrikaat Keu treft caravans m diverse Pfuzen en comfort die men in andere wagens zijn tonen Cns hoe op fantastische econo- Tterschillende uitvoeringen vanerend in aantre{t mische wijze met de kleine beschikbare gerief. Wil men werkelijk tevreden zijn fabrikanten kunnen u verder wagens ruimtc is gewoekerd en hoe men kans over zijn caravan, dan doet men er goeo denkbare typen bieden, langzaam ziet alles er op een redelijke manier in te aan alvorens zich er een aan te schatte hiervoor behandelde type oplo- verwerken door inklapbaar en inzinkbaar «en lijstje op te stellen met de eisen ie nd Juxe en comfort. maken van andere delen. - men stelt. Wanneer men zich dan zo n 0nze grQte bew0ndering werd echter af rijdend hotel aanschaft, weet men zeker, Van a|je g^ak^en voorzien gedwongen door de prijzen. Men schat iat het aan bepaalde voorwaarden zal vgn een dergelijke caravan voldoen. Op onze reis langs de fabnkan- De ideale wagen kan o n dig meegta] hoog Het Week ons, dat men ten en Importeurs zagen wij zoveel, dat schikbaar zijn. Dat is ee dg kosten van een mid- het ondoenlijk zou zijn «en complete opsom ming te geven. Wij wil len volstaan met een «igemeen beeld. ideaal kamperen Voor bescheiden beur zen en de mensen die Biet zulke hoge eisen stellen xijn er diverse prachtige kajnpeeraan- hangwagens in de han del. Er zijn er waarbij de wagen het onderstuk van de tent vormt, dus waarbij het bovendeel uit tentzeil bestaat. Op die manier zet men in minder dan geen tijd een leuk en handig huisje op. In de zijwan den van de aanhanger, die de basis van uw kampeerhuisje vormt, bevinden zich kastjes, De wevo-camper, handige tentwagen voor jongelui m denklascaravan er na en kele vakanties uit heeft, alleen al aan hotelkos ten, waarbij het gerief en gemak er nog bo venop komen. De caravan is het va kantiemedium bij uit stek, hetgeen mag blij ken uit het feit, dat in Engeland, dat het rij dende hotel al eerder accepteerde, nu ruim 20.000 van deze aanhan gers rijden, tegen onge veer 1500 in Nederland. Maar het ligt in de ver wachting dat in de ko mende jaren ook in ons land de caravan z'n glo- rietocht zal maken, tot heil van een groot deel van het vakantiegenie- tend publiek. (Nadruk verboden) De leiders van de vakvereni gingen van arbeiders op Britse scheepswerven hebben woensdag het bemiddelingsaanbod van de regering verworpen, zo is offi ciéél vernomen na een bijeen komst van de minister van Ar beid met vakbondsafgevaardig den in Londen. De akbondsleiders handhaven de oproep aan de circa 200.000 georganiseerde arbeiders om za terdag in staking te gaan. Later heeft minister MacLeod gesproken met afgevaardigden van de werkgevers. Deze afge vaardigden wilden na het on derhoud niets zeggen. Een functionaris van de fede ratie van scheepsbouwers heeft verklaard, dat niet geraamd kan worden hoe groot de schade als gevolg van een staking kan zijn. Afgevaardigden van 61.000 vrouwelijke leden van de „Amal gamated Engineering Union hebben woensdag op een bijeen komst in Eastbourne met een eigen staking gedreigd, als de vrouwelijke arbeiders niet de zelfde lonen als de mannen krij gen. De Japanse regering heeft de Sowjet-Unie verzocht de proeven met kernwapens te staken. Japan protesteert er in een no ta tegen, dat het niet tevoren van de jongste Russische proef neming in kennis is gesteld en wijst er op, dat de vorige kem proeven in Siberië de radio-ac tiviteit van de lucht ln naburige landen, w.o. Japan, hebben ver hoogd, wat een gevaar voor de mensen wordt geacht. Japan heeft eerder tot Enge land eenzelfde verzoek gericht met betreking tot de komende proefnemingen op Christmas- eiland. Tengevolge van stakingen zijn woensdag de postbestellingen in Frankrijk vertraagd en de dien sten van en naar 't Parijse vlieg veld Orly gestagneerd. De postbestellers hadden voor 24 uur het werk neergelegd om looneisen kracht bij te zetten en te protesteren tegen disciplinai re maatregelen, die tegen de deel nemers aan een vorige staking waren genomen. In enige Paarijse wijken was tachtig procent van de bestellers niet op het werk verschenen. Elders was het per centage stakers geringer. De staking op Orly betrof een actie voor hogere lonen van het grondpersoneel van de „Air France", een staatsbedrijf. Ver scheidene vluchten moesten wor den afgelast. De actie duurde 8 uur. ISRAËLISCHE KLACHT BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD. Israël heeft zich woensdag bij de Veiligheidsraad beklaagd over herleving der aanvallen, die Egyptische zelfmoordbrigades in dertijd vanuit Gaza op zijn gebied uitvoerden. 2. ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met gelijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoeveelheid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide ge vallen hetzelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu tón deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voor deel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, het geen van invloed is op de renta biliteit van de bedrijven en ver der op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzetten. Als de kostenverlaging niet tot uitdrukking komt in een prijsver laging, is de hogere produktivi teit van directe invloed op het rendement van de bedrijven. De welvaart van de middenstander zal daardoor toenemen, althans lijdelijk. De middenstander dient n.l. wel te bedenken, dat wanneer hij de voordelen die produktivi- teitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn afne mers, zijn concurrentiekracht zal verzwakken. Hij loopt dan de kans uitgeschakeld te worden van het produktie- en distributie proces. Opvoering van cle produktivi teit is noodzaak. Verhoging van de produktivi teit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakeman. Vooral onder de huidige om standigheden is opvoering van de pi oduktiviteit ook in de midden standsonderneming bijzonder be langrijk. De concurrentie is de laatste jaren nu er sprake is van een „kopersmarkt" d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele ge vallen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de ondernemers, die zich vestig den in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en we een „verkopersmarkt" kenden, bete kent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen zich de kunst moeten eigen maken hun kosten- cijfers kritisch te bekijken en hun onkosten zoveel mogelijk te druk ken. De nieuwe gevestigde bedrijven hebben bovendien het nadeel, dai neigd zijn te denken, dat de pro duktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de in dustrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een middenstander verschillende an dere mogelijkheden voor het be reiken van een hogere produkti viteit: doelmatiger werken, ver betering van werkmethoden, be tere gereedschappen en machines, betere organisatie en betere ad ministratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltreffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine verbeteringen zouden in 't bedrijf kunnen worden verwezen lijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werkplaats doelmatig? Hoeveel uren heeft het verkopend perso neel niets te doen? Verschaft de boekhouding voldoende inzicht in het bedrijf? Hoe groot is de om- zetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. Eri wat de midden stander individueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwer king met anderen. De sterke ont wikkeling van de inkoopcombina ties en de groei van het vrijwillig filiaalbedrijf bewijzen, dat in sa menwerking iets kan worden be reikt. Voor verschillende bran ches zijn thans produktiviteitson- derzoekingen gaande bakkers, slagers). In de vakbladen is hier aan de nodige bekendheid gege- ven. Voor de middenstander in het bijzonder geldt, dat hij zich slechts kan handhaven als hij zijn economische functie zo doelma tig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of betere goederen en diensten ter beschikking te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn economische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander, „let op U saeck Middenstanders die nader op de hoogte wensen te worden gesteld van de methoden die er bestaan om tot produktiviteitsverhogmg te komen, kunnen zich wenden hebben bovenalen nci uaucci, auuku, hun kosten over het algemeen tot de middenstandsconsulent in veel hoger liggen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich nu voor het probleem geplaatst, de stijgende kosten (lonen, sociale lasten, hogere eisen van de klant)' op te vangen, terwijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concurrentie niet of onvoldoen de kan verhogen en dit met het oog óp het algemeen belang ook niet gewenst is. Daartoe is hij alleen maar in staat wanneer hij met alle kracht de produktiviteit in zijn onderne ming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jaren lang grote aandacht aan de pro- duktiviteitsbevordering en boekt op dit terrein belangrijke succes sen. De middenstand zal er - m al zijn geledingen voor moeten waken, hierbij niet achter te blij ven. Hoe te handelen. Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag, „Hoe tón ik dat in mijn eigen bedrijf bereiken Vele middenstanders zullen ge hun provincie. De consulenten willen over dit onderwerp ook gaarne het wooro voeren op middenstandsbijeen komsten. DONDERDAG 14 MAART. ZAAMSLAG: Café R. v. d. Veke, 8 uur: Demonstratie heteluchtkachels. VRIJDAG 15 MAART. TERNEUZENHerv. Kerk, 7.30 uur: Chr. Winterlezing. Concertgebouw, 8 uur: To neelspel „Julia". ZAAMSLAG: Café v. d. Veke, 8 u.: Demonstratie hetelucht- kachels. MIDDELBURG: Londense kaai 13, 11 uur: Aanbesteding verbeteren van de weg IJzea- dijke - Biervliet Hoek - Ter- neuzen, wegdek IJzendijke Biervliet, pl.m. 5492 nv. f 0 In Milaan zijn twee meisjes in een leeuwenkooi gedoopt. Het enne meisje is de dochter van een Zweedse leeuwentemmer, het andere van een circusdirec teur. Zeven leeuwen en vijf beren waren om het doopvont ge schaard. 0 Een nieuwe entstof tegen ver koudheid wordt door het Ameri kaanse leger op 10.000 recruten beproefd. De entstof schijnt pro baat gebleken te zijn bij het merendeel van de eerste groep van 300 ingeente militairen. De reeds aangekondigde ver hoging van de PTT-tarieven, die per 1 april zal ingaan, zal de PTT per jaar 56 miljoen gulden meer in het laatje brengen. Dat is precies voldoende om de stij ging van de bedrijfsonkosten op te vangen Zonder deze verho ging zou het staatsbedrijf dit jaar een verlies lijden van 50 tot 55 miljoen gulden. De verhoging van de tarieven zal tot gevolg hebben, dat het bedrijf dit jaar precies uitkomt. Dit heeft de directeur-generaal van de PTT, ir J. D. H. van der Toorn, gisterochtend verklaard tijdens een persconferentie, waar op hij een toelichting gaf op de tariefsverhoging. Voor wat de postdienst be treft is de belangrijkste wijziging, dat het lokale tarief verdwijnt. Lokale en interlokale brieven gaan nu beidé een dubbeltje kos ten, en briefkaarten 7 cent. Druk werken, die tot nu toe vei bene den de kostprijs werden behan deld, komen van 2 op 4 cent per 50 gram. Brieven naar het bui tenland komen van 25 op 30 cent. Binnenlandse telegrammen worden duurder 80 in plaats van 60 cent voor de eerste 10 woor den. Ook allerlei rechten worden verhoogd. Bij de telefoondienst heeft men alleen de abonnementskosten ver. hoogd. De gesprekken blijven op hetzelfde peil. In de grootste net ten wordt de abonnementsprijs 6 in plaats van 5 gulden per maand. De kosten voor aanslui ting aan het telefoonnet worden aanzienlijk verhoogd: Ze komen op een vast bedrag van 75 gul den per aansluiting, in plaats van, zoals nu, te variëren tot een maximum van 40 gulden. De stortingen bij de postche que- en girodienst worden 15 cent in plaats van 10 en een post chèque gaat een kwartje koeten in plaats van een dubbeltje. De abonnementen voor de draadomroep gaan omhoog van ƒ2,tot ƒ2,50 per maand. Vele andere tarieven der PTT voor allerlei onderdelen van. de dienstverlening worden evenre dig verhoogd. Een greep uit de herziening van de tarieven: Postpaketten 70 in plaats van 60 cent voor 1 kilo, luchtpostbladen 30 cent in plaats van 25 cent, aantekenrecht 25 cent in plaats van 20, expresse- recht 50 in plaats van 30, inter nationale antwoordcoupons 50 in plaats van 40 cent, postwissel- recht: tot 25 een kwartje in plaats van een dubbeltje of 20 tent, met daarboven een even redige verhoging, kwitanties 30 cent in plaats van 25, periodieke overschrijvingen girodienst 7 cent in plaats van 5 cent (dit met ingang van 1 januari 1958), luxe telegrammen 50 cent toeslag in plaats van 40, maandabonne ment telex 80 gulden in plaats van 60. De PTT zal voor de toepassing van deze nieuwe tarieven twee nieuwe postzegels uitgeven: een van 8 cent en een van 70 cent. Om het publiek tijdig van de verhogingen op de hoogte te stellen zal een foldertje met de voornaamste tarieven op ruime schaal huis aan huis worden ver spreid. Daar (1e verhoging pas ingaat nadat een deel van het jaar is verstreken zal het PTT-bedrijf ondanks deze nieuwe tarieven dit jaar toch nog een, verlies lij den van rond 17 miljoen guléen. Volgend jaar pas hoopt men een sluitende exploitatie te krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6