De kwestie-Gaza Nieuwe garantieprijzen voor de Landbouw vastgesteld voor Melk, Tarwe en Suiker Soekarno stemt in met integrale reorganisatie van het kabinet Suezkanaal op 10 April open voor alle schepen De toestand in Indonesië Admiraal Byrd overleden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANMN Zal de Verenigde Naiies ingrijpen WOENSDAG 13 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4012 EERSTE BLAD Grotewohl ontevreden over economische toestand Luchtbeschermings oefeningen in Tel Aviv TAE minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft thans, na overleg met het Landbouwschap blijkens een brief aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal garantieprijzen voor de landbouw vastge steld voor MELK (melkprijsjaar november 1956novem ber 1957), TARWE en SUIKER (voor oogst 1957). Bij de vaststelling van de prijzen is rekening gehouden met de wijzigingen in de kostprijsberekeningen, aange kondigd in de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen. V.S. breiden aantal atoomduikboten uit Ook in Borneo namen militairen de macht over Mollet had het aan hei juiste eind 'l 1 'l I Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cf. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrat Bdreau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De eerste Egyptische besluiten voor het gebied van Gaza zijn dinsdag uitgevaardigd, hoewel «ff ie kiel nog niet is meegedeeld, wanneer Egypte het bestuur over het gebied op zich zal nemen. Het ministerie van bevoorra ding gaf opdracht de gehele fruitoogst van Gaza naar Egyp te te vervoeren; de opperbevel hebber van de strijdkrachten, generaal Amer, gelastte, dat achterstallige salaris van Egyp tische bestuursambtenaren te Gaza onmiddellijk moet worden uitbetaald. Te Washington is men alge meen van mening, dat de Weste lijke mogendheden met elkander in overleg zullen, treden naar aanleiding van de Egyptische aankondiging over het weer in handen nemen van het bestuur over het gebied van Gaza. Men geeft inmiddels toe, dat Egypte volgens de bepalingen van de wapenstilstandsovereen komst het recht heeft dit gebied te besturen maar had gehoopt dat Egypte hier niet toe zou wil len overgaan voordat de toestand gestabiliseerd zou zijn. De mogelijkheid van bijeenroe ping van de algemene vergade ring der Verenigde Naties wordt niet uitgesloten. Ook zou het mogelijk zijn dat de kwestie aan het internatio naal gerechtshof te Den Haag wordt voorgelegd, misschien in samenhang met de kwestie van dè vrije vaart in de Straat van Tiran en de Golf van Akaba. De twee rechtse Israëlische op positiepartijen, de Heroeth en de algemene Zionisten, hebben bij het parlement moties ingediend, waarin wordt gevraagd of en hoe de Israëlische regering haar belofte denkt te houden, dat zij zal optreden, indien de Egypte- naren naar Gaza terugkeren. De commentator van radio- Cairo verklaarde dinsdag, dat de regering besloten heeft het be stuur van Gaza in handen te ne men, nadat zij „kennis had gekre gen van een imperialistische sa menzwering om de strook van Gaza definitief van Egypte te scheiden. De regering heeft ontdekt, al dus de commentator, dat het Canadese contingent van de V.N.- troepen met leveranties in het gebied van Gaza contracten voor een jaar had gesloten. Een Cana dese militair heeft geschoten op een inwoner van Gaza die de Egyptische vlag wilde hijsen. Er is voorts in het gebied van Gaza, zonder toestemming van Cairo, een voorlopige regering ingesteld. Het werd steeds duidelijker, aldus de commentator, dat de V.N.-troepen zich opmaakten om zich definitief te instelleren in een gebied dat een integrerend deel van Egypte is. Dit alles is in strijd met de overeenkomst die tussen Egypte en secretaris-generaal Hammar- skjoeld is gesloten inzake de rol van het V.N.-leger en het is ook in strijd met de bestandsovereen komst. Egypte heeft nu besloten snel een einde te maken aan deze onregelmatigheden door terug trekking van het V.N.-leger uit de strook van Gaza en de gehele Slnai te eisen, zo besloot de com mentator van radio-Cairo. Verklaring van het „State Department" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag een verklaring uitge geven, waarin de hoop uitgespro ken wordt dat „alle betrokken partijen" met de Verenigde Na ties zullen blijven samenwerken om vrede en rust in het gebied van Gaza te handhaven. De verklaring werd door de woordvoerder van het „State De partment" Lincoln White, voor gelezen op een persconferentie, in antwoord op een vraag naar de Amerikaanse houding van het Egyptische besluit om het be stuur van Gaza ter hand te ne men. De Amerikaanse regering volgt de ontwikkeling in het Midden- Oosten op de voet, aldus de ver klaring. White wilde geen commentaar geven toen journalisten vroegen, of Egypte volgens de Verenigde Staten het recht heeft het be stuur over Gaza, dat bij de Pa lestijnse bestandsovereenkomst van 1949 aan Egypte is toegewe zen, weer op zich te nemen. Het V.N.-hoofdkwartier in Gaza maakte dinsdag bekend, dat de V.N.-troepen er in slagen orde en rust te handhaven. Dit is een eerste stap om de essentiële open bare diensten gaande te houden. De bevolking is de V.N.-troepen over het algemeen goed gezind. Het Egyptische blad „Al Ah- ram" schreef dindsag, dat de strijdmacht van de Verenigde Naties het gebied van Gaza tracht te internationaliseren. Het blad ziet aanwijzingen in deze richting in het feit, dat aan de werkzaamheden van de hulpor ganisatie van de Verenigde Na ties in het gebied van Gaza thans ambtenaren uit Beiroet deelne men, die niet het vertrouwen van de Palestijnen hebben. De Palestijnen hebben de in druk, dat er opzettelijk een va cuum in Gaza is geschapen en dat er een plan bestaat dit op te vullen zonder Egypte, aldus het blad. Het voegt er aan toe, dat de politiemacht voorberedingen treft de bevolking haar wapens te ontnemen, het vrije verkeer met Egypte belemmert en niet heeft toegestaan, dat de Egypti sche vlag naast die van de Ver. Naties wappert. De Israëlische pers van dins dag gewaagt in haar berichten van een „terreurgolf" in het ge bied van Gaza, die gepaard gaat met politieke en andere moord aanslagen. Alle openbare dien sten in het gebied zouden niet werken doordat Egyptische agen ten een staking tegen de interna tionale troepen hebben afgekon digd. Deze troepen zouden machte loos staan zodat „Egyptische handlangers in werkelijkheid vrij spel hebben". De leider in Gaza zou Moenir El Rajes zijn, de vroegere onderburgemeester, die onder niet-Israëlisch bestuur ge vangen was gezet, en met andere politieke gevangenen door de V.N.-troepen zou zijn vrijgelaten. Volgens de berichten zouden le den van een Egyptische onder grondse organisatie vele tele foonverbindingen hebben ver broken, zodat zelfs enkele V.N.- ambtenaren maandag het hoofd kwartier van de V.N. niet telefo nisch konden bereiken. De Finse troepen langs de Golf van Akaba. De Finse eenheid in de strijd krachten van de Verenigde Na ties langs de Golf van Akaba zal worden teruggetrokken, indien de Egyptische regering zulks verzoekt, aldus heeft een woord voerder van het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag te Helsinki meegedeeld. De Finse strijdkrachten blijven op buitenlands grondgebied, zo lang de regering van dat grond gebied met die aanwezigheid in stemt, aldus de woordvoerder. Syrië akkoord met Egypte over Gaza. De Syrische premier Sabri El Assaii heeft maandag in Damas cus verklaard, dat Syrië „het Egyptische standpunt, dat Gaza aan Egypte teruggegeven moet worden, volledig steunt". Op vragen van verslaggevers inzake de toekomst van de strook van Gaza antwoordde hij: „Wij hebben ons op alle mogelijke ge beurtenissen voorbereid". Gromyko en Zjoekof in Berlijn De Russische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Gromyko en Zjoekof, zijn dins dag in Oost-Berlijn aangekomen om een verdrag te sluiten over het tijdelijk stationeren van Rus sische troepen in Oost-Duitsland. Dit meldt het Oostduitse nieuws bureau ADN. De Russische ministers werden begroet door een Oostduitse re geringsdelegatie onder leiding van dr Lothar Bolz, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, en generaal Willy Stoph, viee-premier en minister van Defensie. Iri het verslag dat het Oost duitse persbureau ADN van de aankomst gaf, werden Otto Gro- tewohl, de premier, en Walter Ulbrieht, de eerste secretaris van de communistische partij, niet genoemd. „Neues Deutsehland", het Oostduitse partijorgaan, ver klaarde dinsdagochtend, dat het verdrag, dat in de afgelopen da gen door deskundigen is opge steld, door de regeringsdelega ties besproken en daarna onder tekend zai worden. De Oostduitse premier Grote wohl heeft zich volgens het com munistische partijblad „Neues Deutsehland" op een boerenland dag in Güstrow in bittere be woordingen uitgelaten over de „onvoldoende ontwikkeling" van de economische produktie in Oost-Duitsland. Hij achtte het oen ernstig feit dat er sedert 1951/'52 geen werkelijke vooruit gang in de landbouwproduktie is gemaakt. De premier liet er tevens geen twijfel over bestaan dat een verhoogde invoer van levensmiddelen op het ogenblik niet mogelijk is. In 1957 zal het zwaartepunt liggen op een ver hoging van de verbouw van sui kerbieten en'mais en op een ver betering van de voer- en poot- goedvoorziening. Grotewohl acht te de toenemende trek van land arbeiders naar de industrie een „veeg teken". In Tel Aviv is ongerustheid verwekt door luchtbeschermings. oefeningen, waarbij de sirenes loeiden en luchtafweergeschut in actie kwam. In officiële kringen verklaarde men, dat het normale oefeningen zijn, doch de bevolking maakt zich, als gevolg van de hernieuw de spanning om Gaza, ongerust. Voor tarwe zal in het oogstjaar i dit prijsniveau enigermate tege- 1957 de garantieprijs 28,50 per I moet te komen aan de zeer grote 100 kg, geleverd franco pakhuis kostprijsverschillen tussen de di- handelaar, bedragen bij een vocht-1 verse landbouwgebieden. Daar toe stelde het voor in gebieden waar de kostprijzen het hoogst zijn, te weten het Oldambt in Groningen, de Veenkoloniën en nog nader aan te wijzen zandge bieden, de mogelijkheid te schep pen tot het verlenen van een toe slag. Deze toeslag moet dan wor den bekostigd uit inhouding van 0,50 per 100 kg suiker, wat overeenkomt met circa 0,66 per ton bieten, en zal dan ongeveer 3,50 4,per 1000 kg bieten kunnen bedragen. De minister heeft toegezegd aan deze wens van het Landbouw schap tegemoet te zullen komen. (De suikerprijs voor het oogst jaar 1956 bedroeg 52,35, waar naast, in verband met loonsver hoging, in mei 1956 een toeslag van 0,80 per ton bieten weru gegeven. gehalte van 17%. (Garantieprijs oogst 1956: 26,30.) Voor suiker zal in het oogst jaar de garantie 58,70 per 100 kg bedragen. Deze suikerprijs, aldus de mi nister, stelt de suikerfabrieken in staat een bietenprijs aan de teler te betalen van ongeveer 51,15 per 1000 kg. Het Land bouwschap achtte het gewenst bij Een woordvoerder voor gene raal Wheeler, die zoals bekend belast is met het toezicht op de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal verricht in opdracht van de Ver. Naties, heeft maan dag het volgende meegedeeld „Het Suezkanaal zal op 10 april voor alle soorten schepen dus ook voor schepen van meer dan 10.000 ton open zijn." Uit de woorden van de woord voerder kan dus worden opge maakt, dat de streefdatum voor de opening van het kanaal voor alle schepen van 10.000 ton en meer 10 april is. Generaal Wheeler is dinsdag in Suez geweest om het wrak van het gezonken Egyptische fregat Aboekir te inspecteren. De Egyptische kanaalmaat schappij heeft nog geen verlof gegeven voor de berging van dit wrak. Naar verluidt is de Aboe kir, die geen hinderpaal voor de scheepvaart vormt, met explo sieve stoffen geladen. De Duitse bergingsploeg, die de Aboekir zal lichten, heeft maandag in de toegang tot de haven van Port Said een kraan van 80 ton ge reed gemaakt. Eerder genoemde woordvoer der zei, dat generaal Wheeler heeft bekendgemaakt, dat er Aanhoudende droogte in Noord-Afrika Volgens te Parijs ontvangen be richten worden de oogsten in Noord-Affika ernstig bedreigd door aanhoudende droogte. In sommige streken is sedert het einde van januari geen regen ge vallen. In de kustgebieden van Alge rije zijn de oogsten van winter tarwe en gerst door de droogte bedorven. Men schat, dat de ha veroogst hier door de droogte voor 30 a 50 procent is verwoest. In het heuvelgebied van Ma rokko lopen gehele kudden scha pen gevaar van dorst om te ko men. voor de verlichting langs het ka naal elektriciteit in plaats van gas zal worden gebruikt. Het nieuwe verlichtingssystem zal op 10 april in werking kunnen treden. Op die datum zullen ook de verbindingen langs het ka naal en de werkplaatsen weer in orde zijn. De woordvoerder deel de mee, dat een Nederlandse bergingsploeg „op volle toeren" werkt aan de berging van de sleepboot Edgar Bennet. d Van 27 maart a.s. af zal de West.duitse bondskanselier Adenau er enkele dagen een officieel be zoek brengen aan Perzië. Zestig meisjesleerlingen van van een schoonheidscursus in Ja- magata Noord-Japan) zakten tij dens de les door de vloer van hun lokaal. Achttien meisjes werden gewond, van wie twee ernstig. President Soekarno heeft dins dag verklaard, dat hij instemt met integrale reorganisatie van het kabinet van premier Ali Sastroamidjojo. De president legde zijn verklar ring af, toen hij een delegatie van de kleine Islamietische re geringspartij P.S.I.I. ontving, die hem bezocht om het standpunt van de partij inzake de huidige toestand mee te delen. De president zei, dat integrale reorganisatie kan worden uitge voerd, indien het kabinet zelf in staat is dit te doen. In politieke kringen te Dja karta was men verrast over de verklaring van president Soe karno, die dinsdagavond door de voorzitter van de P.S.I.I. Arudji Kartawinata, werd be kendgemaakt. Toen de vijf overgebleven re geringspartijen vorige maand Soekarno bezochten om zijn bij stand te vragen voor een volle dige reorganisatie van het kabi net, zei hij, dat de vraagstuk ken, waarvoor het land ge plaatst was, niet overwonnen zouden kunnen worden door Het Amerikaanse van Marine heeft maakt, dat volgend atoomduikbotende ..Swordfish" en de ministerie bekendge- jaar drie „Skate", de ,Sargo" in dienst zullen worden genomen. Er zijn thans twee atoom duikboten, de „Nautilus" en de „Seawolf", in de vaart. Volgens de plannen zullen in 1960 zes van dergelijke vaartui gen van stapel lopen, welk aan tal geleidelijk tot twaalf per jaar zal toenemen. reorganisatie van het kabinet. Enkele dagen later maakte hij zijn plan bekend voor een nieu we regeringsstructuur, die voor ziet in de vorming van een kabi net van alle partijen, waaron der ook de communisten. Arudji maakte dinsdagavond bekend, dat zijn partij haar ver zoek tot integrale reorganisatie van het kabinet (volgens vroe gere verklaringen met inbegrip van de premier) op de speciale kabinetszitting op woensdag zou indianen. Indien het kabinet ons ver zoek van de hand wijst, zal de P.S.I.I. haar twee ministers uit het kabinet terugtrekken, zo zei hij. Indien het kabinet zou be sluiten, zijn mandaat aan de president terug te geven, zou de P.S.I.I. nog eerst haar ministers daaruit terugtrekken, zo voegde hij hieraan toe. Voor melk, waarvoor de garan tieprijs tot november 1956 23 cent per kg bedroeg met een toeslag voor de zandgebieden van 1,7 cent en voor de overgangsgebieden van 0,85 cent en met een verre- kenprijs van 26 cent, is de ge middelde garantieprijs voor alle melk thans berekend op 28,4 cent per kg melk met 3,7 vet, ge leverd in het melkprijsjaar no vember 1956november 1957. Op verzoek van het Landbouw schap zal deze gemiddelde prijs echter gedifferentieerd worden toegepast. Het Landbouwschap verzocht de garantie voor het overgrote deel van het land te verhogen tot 28,8 cent, zijnde de gemiddelde kostprijs in Neder land, de klei-weidegebieden niet meegerekend. Deze verhoging met 0,4 cent ware te financieren door, uitgaande van de verhoog de garantieprijs van 28,8 cent, een korting toe te passen van 1,8 cent per kg voor de melk uit de kle':- weidegebieden, gebieden met aas- merkelijk lagere kostprijzen das in overig Nederland, blijkens be rekeningen van het Landbouw Economisch Instituut. Het is de bedoeling deze korting te innen door een heffing op de in deze gebieden door de veehoe ders geleverde melk, waarbij aan genomen moet worden, dat de heffing kan worden verkregen door een verrekening met de achteraf te verlenen suppletie op de garantieprijs. Met deze diffe rentie kon de minister instext- men. De z.g. verrekenprijs voor de consumptiemelk is vastgesteld op 30,1 cent per kg. In verband me de voorlopige blokkering van het in de nieuwe kostprijsberekenin gen verwerkte deel der eigenaar- lasten, neerkomende op 0,8 oen is de verrekenprijs niet gebaseerd op de gemiddelde kostprijs va/s 28,4 cent, doch op een bedrag van 27,6 cent. Het is nog niet mogelijk3» deelt de minister verder mae, nauwkeurig de directe gevolgen van deze verhoging van de ver rekenprijs voor de consument 3an te geven. Daarvoor dienen rs g nauwkeurige berekeningen i# worden opgesteld, waarbij de ie verwachten opbrengst van net botervet, dat vrij komt bij de standaardisatie van de melk met een natuurlijk vetgehalte va» circa 3,8 r/< tot 2,5 een belang rijke rol speelt. Ingevolge het besluit van de regering ligt het echter in de be doeling per 1 juli 1957 de e*- hoogde prijs in de consume tv» prijs tot uitdrukking te brengen Zoals de minister van Financies/ heeft meegedeeld tijdens de he raadslaging in de Tweede Kamer over de nota inzake de beperidn- van de bestedingen zal de mell. prijsverhoging voor de consument zich dan beperken tot 6 «ent jser liter. Admiraal Richard Byrd, de man die het eerst over de Noord en Zuidpool heeft gevlogen, is maandag in de ouderdom van 68 jaar te Boston overleden. Byrd werd verleden jaar be noemd tot algemeen leider van de operatie „Diepvries" der Ame rikaanse vloot in het Zuidpool gebied. De toestand van zijn hart belette hem evenwel het toezicht ter plaatse uit te oefenen over de Poolexpeditie. Byrd stond onder behandeling van dr. William Greer en drPaul Dudley White, de hartspecialist wiens hulp ook is ingeroepen toen president Eisenhower een hartaanval had. In 1926 maakte Byrd een ver kenningsvlucht over de Noord pool. Het jaar daarop vloog hij met nog twee vliegers over de Atlantische Oceaan. Zijn vlucht over de Zuidpool geschiedde in 1928. Ook in 1947 en 1956 maakte Byrd een vlucht over de Zuid pool. Byrds karteringsexpeditie in 1947 heeft het mogelijk gemaakt, dat de Ver. Staten tenminste een derde van het Zuidpoolgebied voor zich hebben opgeëist. Hij is altijd van oordeel ge weest, dat het Zuidpoolgebied rijk is aan bodemschatten. Ook hij heeft voorgesteld het te ge bruiken als een grote natuurlijke koelkast voor het bewaren van overschotten aan levensmidde len. In de tweede wereldoorlog heeft Byrd in Europa als in het Stille Oceaangebied aan de strijd deel genomen. Verder heeft hij in de oorlog de mogelijkheid onder zocht van het aanleggen van vliegvelden in het zuidoosten van het Stille-Oceaangebied. Admiraal Byrd is bij zijn ex pedities menigmaal ternauwer nood aan de dood ontsnapt. Van de zijde van Byrds fami lie is maandagavond vernomen, dat Byrd overwerkt was. Hij had in drie jaar tijds geen deg vrij gehad. Volgens dinsdag in Djakarta ontvangen berichten, heeft Bor neo het grootste eiland van de Indonesische Archipel zich aangesloten bij Midden- en Zuid- Sumatra en Oost-Indonesië in hun uitdaging van de centrale regering. De waarnemend militair com mandant van Borneo, luitenant kolonel Hasan Basry, maakte maandagavond in Bandjermasin, de hoofdstad van Borneo, bekend dat een „revolutionaire raad" is ingesteld, die het bestuur in de drie provincies van het eiland heeft overgenomen. De centrale regering oefent thans alleen nog maar op Java haar gezag uit. Tijdens de in de afgelopen week gehouden reünie van de voorma lige „Lambung Mangkurat"-divi- sie werd door tal van deelnemers de instelling van een revolutio naire raad geëist, welke belast zou moeten worden met de uit voering op „radicale en revolu tionaire wijze" van de opbouw in dit onderbevolkte eiland. President Soekarno zou dins dagavond een bijeenkomst heb ben met de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Na- sution, de chef van de lucht macht en het hoofd van de staats politie. Aangenomen wördt, dat de topleiders van de defensie en de staatsveiligheid behalve de opstanden in de buitengewesten en de huidige binnenlandse on rust, ook de voorgenomen ont moeting tussen Soekarno en Hat- ta zullen bespreken. Deze lang verbeide ontmoeting, die tot het herstel van de samenwerking tussen deze twee staatsleiders zou moeten leiden, waarop door de opstandige bewegingen wordt aangedrongen, heeft nog steeds niet plaats gehad. Het invloedrijke socialistische dagblad „Fedoman" berichtte dinsdag, dat het kabinet Ali Sas troamidjojo besloten zou hebben donderdag a.s. zijn mandaat aan Soekarno terug te geven. Het blad noemde officiële kringen als bron voor dit bericht. Officieel is bekend gemaakt, dat het kabinet hedenmorgen bij eenkomt voor een bespreking van de laatste ontwikkelingen en om een beslissing over eigen lot te nemen. Volens dinsdag ontvangen be richten, verloopt het leven in Makassar, Ambon, Bali en Pa- lembang normaal. In Makassar maakte luitenant kolonel Sumuali bekend, dat de opstandelingenleider Jan Timbu- ling zich met 3000 volgelingen, die in Noord-Celebes hebben ge-), opereerd, zich aan de plaatselijke autoriteiten hebben overgegeven. Met ingang van dinsdag is de avondklok in Makassar iets ver zacht. De Franse minister-president Mollet heeft maandagavond vocht de Franse televisie gezegd dat de gebeurtenissen in Gaza hebben aangetoond dat de Fransen "het bij het juiste eind hadden toe: zij Nassers houding veroordeel den en dat hij de indruk heeft dat de Amerikanen tot het besef komen dat Frankrijk daarin ge lijk had. Over zijn besprekingen in Amerika zei Mollet dat te weinigen beseffen welk een groot, belang de Amerikanen stellen in de zaak van de Europese een wording, „waarmee zij zich zelf.' willen verbinden". „Onze gedachte Europa jt*ï Afrika te verbinden schokte de verbeelding van onze Ameri kaanse vrienden", aldus Mollet. De Franse premier verklaarde voorts dat hij gaarne een her organisatie van de Verenige Na- Volgens de Chinese pers vaa Hongkong heerst er hongersnood in talrijke gebieden van Zuiö- Kwantoeng. De regering heeft t.ez behoeve van de bevolking belarg- rijke leningen beschikbaar gesteld. KANS OP ZEEWIND. Boven de Balkan bevindt zich een hogedrukgebied, onder in vloed waarvan in geheel West- Europa zonnig voorjaarsweer heerst, waarbij de middagtempe- raturen tot voor de tijd van het jaar ongewoon hoge waarde op liepen. Op het vliegveld Beek werd een temperatuur \an 20 graden gemeten, terwijl deze langs de kust varieerde van 14 tot 17 graden. De luchtdrukverschillen in onze omgeving worden voortdurend kleiner, zodat woensdagmiddag 'n kans bestaat op het invallen van zeewind, die vooral in de kust provincies een temperatuurda ling zal veroorzaken. De depressie-activiteit blijft be perkt tot de Oceaan en het ziet er niet naar uit dat deze zich spoedig tot het continent zal uit breiden. medegedeeld door het K.N..M.1. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. KANS OP ZEEWIND. Droog en zonnig weer ma&r ia de ochtend plaatselijk mist. Aan vankelijk zwakke tot matige zuid oostelijke wind, maar in de mid dag kans op invallen van zee wind, gepaard gaande met enige daling van temperatuur, vooral in de kustprovincies. DONDERDAG 14 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.09 0.44 1.24 1.34 n.m- 12.3» 1.14 .2.04 ZON MAAH op onder op onder Maart 13 7.02 18.42 15.38 5.14 14 6.59 18.44 17.02 5.44 15 6.57 18.46 18.27 6.11 16 6.55 18.48 19.51 627 17 6.53 18.49 21.13 7.03 18 6.50 18.51 22.31 722 i i I i't I

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1