Uit de Provincie Hilary op eigen wieken Het. ^Landbouwschap wendt zich andermaal tot Tweede Kamer Eerste Hongaren naar Canada. EMULSION 'fóciM Gemeenteraad van Zaamslag TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. ÏIÜEK SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. Kamerlid mr. C. J. A. M. ten Hagen aan gevolgen van verkeersongeval overleden SLUIS. De vermindering van de Franse deviezenreserves MUTATIES IN CENTRAAL BESTUUR Z.V. U. In het Centraal Bestuur van de Z.V.U. hebben zich enige muta ties voorgedaan, waardoor het be stuur thans als volgt is samen gesteld: Voorzitter, mr F. W. Adriaan- se. Lange Delft 76, Middelburg. Vice-voorzittermevr. H. A. de Yink-Olthof, Middellburgsestraat 76, Middelburg. Secretaris: W. H. P. Meerkamp van Emden, Singelstraat 13, Mid delburg. Penningmeester: W. de Boer, Lange Noordstr. 38, Middelburg. Leden: P M. Bayens, Dam 68, Middelburg; F. J. Clowüng, Ho geweg 113, Vlissingen; A. Hool- horst, Callenfelsstraat 37, Oost- burg- J. C Vink, Markt 12, Axel; ïr W. Stuulen, Stijn Streuvelstr. 15, Terneuzen; D. C. A. Lugt, Ba venpark 23, Zierikzee; W. J. J. M Vroome, Leliestraat 104, Goes; A. J. Mijnsbergenr Stations weg 19, Goes. Ouderavond Chr, School te Driewegen. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen hield j.l- vrijdag haar gebruikelijke ouder avond. De voorzitter, de heer J. A. de Feijter, opende te ongeveer 7 uur de bijeenkomst door het laten zingen van Psalm 89 7 en 8, waarna hij voorging in gebed, ge volgd door Schriftlezing uit Jes. 35. Hij heette alle aanwezigen har telijk welkom en sprak daarbij de hoop uit, dat het een goede en vruchtbare vergadering zou wor- den. Vervolgens gaf hij het woord aan het hoofd der school, de heer P. Kaan, die een inleiding hield over „Zitten blijven". Met grote aandacht werd dit onderwerp door de aanwezigen beluisterd. Inleider behandelde vervolgens de vele problemen, die dit zitten blijven meebrengen voor onder wijzers, ouders en de leerlingen zelf. Tenslotte waarschuwde hi; voor de dikwijls verkeerde reac ties van ouders en/of opvoeders tegenover de zittenblijvers. De voorzitter dankte de heer Kaan voor de behandeling van dit interessante onderwerp. Na het gebruik van een ver versing werden de ouders in de gelegenheid gesteld het werk der leerlingen te bezichtigen. Hiervan werd een druk ge maakt en waren de ouders in de gelegenheid met het onderwij zend personeel over de vorde ringen van hun kinderen te spre ken. Het tweede gedeelte begon met het zingen van Psalm 84 5 en 6. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de heer L. Huijs- sen, die een inleiding hield over „Ons klimaat". Spreker behandelde allereerst het klimaat in ons land in 1956, vervolgens het klimaat in Euro pees verband, waarna hij tenslot te nog de aandacht vestigde op verschillende zeldzame natuur verschijnselen. Over dit onderwerp volgde nog een geanimeerde bespreking, waarna de heer Huijssen dank werd gebracht voor zijn interes sante lezing. Vervolgens dankte hij de aan wezigen voor hun betoonde be langstelling en de dames, die verversingen hadden aangeboden, voor hun goede zorgen. Tot slot verzocht hij te zin gen Psalm 72 2 en 7, waarna de heer P. Kaan de ouderavond be sloot met dankzegging. Aanbesteding. Namens de heer R. Th. Hamer- linck werd aanbesteed het bou wen van een woonhuis aan de rijksweg te Eede. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Fa Vlaminck en Verhulst te Eede ƒ27.750; Fa Ach. Standaert en Zonen te Eede ƒ27.574; Fa A. J. Maas te Aardenburg ƒ27.032; Aannemersbedrijf Leenhouts te Sluis ƒ26.000; H. Leenknecht te Aardenburg ƒ25.375. De Memorie van Antwoord van de minister van Landbouw op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over de begroting van ziin departement voor 1957 is voor het Landbouwschap aanlei ding geweest zich andermaal tot de Tweede Kamer te wenden. Op het stuk van de gemeen schappelijke markt meent het landbouwschap, dat nog niet op redelijke wijze tegemoetgekomen is aan de aanvankelijke bezwa ren van het Nederlandse land bouwbedrijven. Gevraagd wordt, of uit de tekst van de Memorie van Antwoord gelezen mag wor den. dat een importland in begin sel gerechtigd is tot het instellen van een minimum-importprijs ten aanzien van alle produkten waar voor öf wel het invoerrecht wordt verlaagd öf wel het contingent wordt verruimd öf dat deze be voegdheid alleen wordt verleend voor de veel geringere groep van produkten die gecontingenteerd zijn. Een duidelijke uitspraak op dit punt acht het Landbouwschap ten zeerste gewenst. QndïC verband is verder van be- ftng te weten, of het bestaan van een zg, invoerkalender d.w.z. het openen van de grens geduren de bepaalde vaste perioden en het shsiten van de grens gedurende andere hetgeen in verscheide ne landen, ook in Nederland, met name ten opzichte van de tuin bouw en de fruitteelt het geval iS gelijkgesteld is met een con ttegtntering. Het standpunt, neergelegd in de Memorie van Antwoord met be dekking tot de. B.W. 1 en B.W. 2-objecten boerenwerken I kan h£.| Landbouwschap niet zonder meer delen. De stelling, dat de ontwikkeling en de ervaring in de jaren na de oorlog zouden hebben aangetoond, dat de verbetering van de cultuurtechnische produk rie-omsthndigheden in de eerste piaats regionaal moet worden aangegrepen door middel van breed opgezette structurele plan nen voor ruil- en herverkaveling, zoveel mogelijk gecombineerd met de z.g. streekverbeterings- ijlannen acht het Landbouwschap bepaaldelijk te algemeen en te tfcnzijdt^ Vooreerst verlopen de ruil- en herverkavelingen in een te traag tempo, althans in verhouding tot «ie bekende behoefte. Vervolgens zijn met deze groot scheepse werken grote kapitalen en investeringen gemoeid. Ook de lasten die het bedrijfsleven op zich nemen moet, acht het Land bouwschap (te) hoog. Tenslotte blijkt, dat de overheid slechts zeer bescheiden middelen beschikbaar kan stellen ten be koeve van streekverbeterings plannen, mede waarschijnlijk ook. omdat de ruil- en herverka telingen op zich reeds zo veel geld kosten. Opgemerkt wordt, dat het weg vallen of verminderen van wer ken waarmee men de structurele werkloosheid wil bestrijden, het overgaan van landarbeiders naar de industrie zal bevorderen, ook in die gebieden, waar een tekort aan landarbeiders is. Waar het werken betreft, die ervoor be stemd zijn om te worden uitge yoerd door werkkrachten die reeds voortdurend op het betrok fcen bedrijf wekzaam zijn en reeds pcactisch een volledige werkkring daarop vinden, moet niet worden vergeten, dat het voor de indivi duele werkgever economisch min der bezwaarlijk kan worden met werknemers een vast dienstver band aan te gaan, indien de mo gelijkheid van B. W. 1-objecten aanwezig is. In verband met de eigen wo rangregeling voor boeren en land arbeiders deelt het Landbouw schap tenslotte mee, dat de in stelling van een bemiddelend or gaan voor eigen woningbouw reeds gaande is. Het Landbouwschap meent er echter op te moeten wijzen, dat aan de z.g. eigen-woningregeling Miige grote bezwaren kleven: bemiddelende organen ontmoet in de landbouw nogal weerstand, temeer omdat grote groepen bou wers (bijvoorbeeld de boeren zelf) in het geheel geen behoefte hebben aan een garantie-regeling, maar nu toch worden verplicht de diensten van een bemiddelend orgaan in te roepen, omdat zij anders geen extra-premie kunnen krijgen. Het verdient daarom overweging naast de nieuwe eigenywoning-regeling ook de oude regeling (premie -f- 10 jaar lang 2% extra premie), te handhaven. De eigen-woningregeling, zoals ze nu is, leidt voor de landarbei ders tot lasten, die niet accepta bel zijn. Bij gemiddelde stich- tingskosten van 15.000 tot ƒ17.000 leidt de eigen woningre geling nog tot de wekelijkse las ten (inclusief onderhoud) van 13 tot 14,50 per week of wel tot rond 20 van het landarbei- dersloon plus een eigen investe ring van 10 van de netto-stich- tingskosten. Hierbij is dan reke ning gehouden met een hypo theekrente van 3% Een laatste opmerking in de brief van het Landbouwschap be treft de credietregeling ten be hoeve van door wateroverlast ge troffen bedrijven. De in deze re geling voorgestelde renteregeling is teleurstellend. Bij de in 1954 getroffen regeling betaalde de boer ongeveer de helft van de rente. Het Landbouwschap zou er sterk op aan willen dringen dat bij de thans voorgestelde re geling de getroffen bedrijven geen groter rentelast op zich be hoeven te nemen dan de helft der verschuldigde rente. Vergadering A. R.-kiesvereni ging. De A.R.-kiesvereniging „Neder land en Oranje" kwam in verga dering bijeen. Na opening door de voorzitter, de heer J. Francke, en lezing der notulen hield de heer W. J. Dielemanv. d. Pan ne een inleiding over het onder werp „Bezitsvorming". Spr. wees er op, dat reeds op het le en 2e Christelijk Sociale Congres, resp. in 1891 en 1919, deze zaak in be spreking is geweest. De A.R.- partij beschouwt het als een zaak van belang, dat er een op eenhoping van kapitaal en grondbezit wordt vermeden en er een zogenaamde „gespreide eigendomsvorming" ontstaat. Door besparingsfaciliteiten moet ieder werknemer in de ge legenheid worden gesteld enig bezit te vormen. Daardoor zal hij, als vrij en verantwoordelijk mens, in de wereld kunnen staan. Bij de vorming van grote staatsfondsen, zoals anderen wensen, bestaat het gevaar voor „staatsalmacht" en verlies van individuële verantwoordelijk heid. Bij de uitgebreide discussie die hierop volgde, waren de menin gen tamelijk verdeeld en werd vooral naar voren gebracht, dat het particulier bezit, dat thans op vele terreinen wordt aange tast, de grondslag moet blijven van onze samenleving. Een al gehele verdeling van het natio nale inkomen is niet overeen komstig Gods Woord. In ver band hiermee werden er vele vragen gesteld over winstdeling, vrijere loonvorming, inkomsten besteding, woningbouw, de hou ding van het C.N.V. enz. Het was een zeer leerzame ver gadering. Het geestelijk lied. Het geestelijk lied is door de eeuwen heen gebleken te zijn een troost voor menig christen en tevens een krachtig getuigenis van de kerk naar buiten. Voor velen is het geestelijk lied een opnieuw herkennen ge weest van de rijkdom van het ge loof. Vaak is een mens die voort leefde zonder God, blijven staan bij het horen van christelijk ge zang. Hoe kan het eigenlijk anders, de kerk is op haar best wanneer ze zingt. De Bijbel-Kiosk-Vereni ging, die zich ten doel stelt het Evangelie uit te dragen in deze wereld, heeft gemeend dit ook door middel van een zingend ge tuigen te kunnen doen. Daarom organiseert deze ver eniging een zangavond in de Her vormde kerk alhier. De bekende zanger Kees Dee- nik, wiens zingen van geestelijke liederen vla N.C.R.V.-microfoon zeker welbekend is onder ons, zal op die avond verschillende graag gehoorde liederen zingen. De gem. zangvereniging „Cres cendo" zingt eveneens deze liede ren. De organist de heer G. Zegers zorgt daarbij voor de begeleiding. De predikanten ds W. J. van Meeuwen en ds F. L. Schalkwijk hopen te spreken. Agenda raadsvergadering Donderdag a.s. komt de raad in De verplichte inschakeling van Agnes Jeledin, die reeds vloeiend Engels spreekt, de boek houder Bela Kotanyi, die in Ha milton paddestoelen wil gaan kweken, en de elf-jarige Marika uit het gezin van vader en moe der Varkony en de zusjes Eva en Anna: allen behoren zij tot de Hongaren, die in Canada een nieuw leven willen beginnen. Zij maken deel uit van de tweedui zend, die na de gebeurtenissen in november j.l. tijdelijk gastvrij heid in kampen in ons land kre gen in afwachting van hun ver trek naar Canada. Maandag was het zover, dat de eerste groep 312 personen om vattend de reis naar haar nieu we vaderland begon. Zij waren naar Rotterdam gereisd en scheepten zich in aan boord van het regeringsschip „Waterman", dat gistermiddag vertrok en 19 maart in Hallifax en 21 maart New York wordt verwacht. Nog vier of vijf schepen zullen de overige Hongaren uit ons land naar Canada vervoeren. Verder reizen met dit schip nog 200 Ne derlandse emigranten naar Cana da, 250 naar Amerika en de ove rige van de ruim 800 opvarenden zijn gewone passagiers. Deze eerste groep Hongaren wordt begeleid door de sociale werkster miss Bella, die zich twintig jaar geleden uit Honga rije in Canada vestigde en daar psychologie ging studeren. Na de recente gebeurtenissen stuur de de Canadese regering haar en enkele collega's naar Oostenrijk en zij begeleidde de Hongaren naar Nederland, waar zij hen in lichtte over Canada. De Canadese ambassadeur in ons land, de heer Thomas A. Stone, in wiens gezelschap zich ook de Canadese emigratie-atta ché, de heer A. A. Ewen. en de directeur van de Nederlandse emigratiedienst, mr J. A. U. M. Grevenstein, bevonden, kwam een kijkje nemen aan boord van de „Waterman" en onderhield zich met verscheidene Hongaren De Nederlandse en Canadese radio ondervroegen enige emi granten en de Canadese ambas sadeur sprak zijn landgenoten toe. Hij uitte zijn dankbaarheid voor de samenwerking met ons land bij het overbrengen van de vluchtelingen naar Canada. „Al les is door Nederland gedaan om de toekomstige Canadezen op hun gemak te stellen". Mr Van Grevenstein zei, dat door het verblijf in ons land de Hongaren in h'et gunstige sei zoen in Canada aankomen. Hij was er volkomen gerust op, dat zij van hun emigratie naar Cana da een succes zullen maken. vergadering bijeen ter behande ling van de volgende punten. Voorstel tot het verlenen van garantie aan de N.V. Nationale Levensverzekeringsbank te Rot terdam voor de juiste afbeta ling van rente en aflossing van aan een bouwer verstrekte hypo thecaire geldlening. Voorstel tot verhuur van het gemeentelijk sportterrein aan de sport- en ontspanningsvereniging „Corn Boys", de koninklijke ma rechaussee, de belastingdienst en de rijkspolitie tegen een vast jaarlijks bedrag van resp. 300, 100, 150 en 100 Voorstel tot vaststelling van de vergoeding als bedoeld bij artikel 75, 3e lid der kleuteronderwijswet voor de bijzondere kleuterscholen in de gemeente over 1956. Voor stel tot vaststelling ingevolge ar tikel 75, 4e lid, der kleuteronder wijswet van het bedrag per lo kaal en per kleuter voor de bij zondere kleuterscholen in de ge meente over 1957. Voorstel tot het verlenen van de tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 van de L.O. wet 1920 aan diverse aanvragers. Verzoekschrift van het bestuur van de bijzondere R.K. lagere meisjesschool te Sas van Gent tot beschikbaarstelling voor het aan schaffen van klassemeubelen. Voorstel om aan de N.V. Bouw kas Nederlandse gemeenten te Assen een eenmalige garantie te verlenen van 10.000 ter waar borging van de tijdige betaling van rente en aflossing van door de bouwkas tot een bedrag van ten hoogste 7.000.000 te sluiten geldleningen. Voorstel tot het aangaan van een obligatielening groot 46.250 in coupures groot 250, 500 en 1000, tegen een jaarlijkse rente van 4tt en een aflossingster mijn van 30 jaar. Verzoekschriften om gemeen tegrond in erfpacht van H. de Cooker en P. Schauwvliege aan de Hollandiastraat. Voorstel tot intrekking van landpachten. ds L. P. W. Groenveld een lezing over Zwitserland, die met een prachtige natuurfilm werd toe gelicht. Er bestond voor deze avond van de zijde der jeugdver enigingen, maar ook van de kant der ouderen veel belangstelling. Kampioensrit. Vrijdagavond werd door de Sluisse Auto- en Motorclub de eerste kampioensrit verreden. De rit bestond uit twee delen en was een zogenaamde „pijlenrit". Het eerste gedeelte voerde de deelnemers van Sluis via binnen wegen naar Draaibrug, waar een listig getekende pijl door ver schillende deelnemers niet ge heel bereden werd en hen aldus op een verkeerde wijze een con trole binnenleidde. Langs diverse kronkelende binnenwegen werd tenslotte de finish in Oostburg bereikt. In het tweede gedeelte van deze rit zochten de deelnemers hun weg via Potjes en Sluisse Veer naar de laatste finish in Zuid- zande. waar in hotel „De Zwaan" de uitslag werd bekend gemaakt. Deze was als volgt: 1. M. Leenhouts--P. de Wispe- laere, 0 str.p.; 2. W. de Kramer J. Casteleijn, 1 str.p.; 3. de heer en mevr. J. Risseeuw, 2 str.p.; 4 SmoorenburgA. v. Beijster- veldt, 4 str. p.: 5. W. Musson G. de Bruijn, 5 str. p.; 6. H. Bo gaardJ. de Broek, 50 str. p.; 7. P. v. d. VeldeJ. de Doelder, 59 str. p.; 8. A. BuijzeJ. Hariot, 74 str. p.; 9. P. Toussaint P. Sim- p.elaer, 93 str.p.; 10. R. Gevaert-- H. Blondeel, 118 str.p. en 11. de heer en mevr. Grahame, 164 str.p. Geslaagd. Bij het dezer dagen te Goes ge houden examen voor tuinbouw- vakonderjvijzer slaagde o.m. de heer E. A. Slabbekoorn, alhier. In het ziekenhuis van de H. Johannes de Deo te 's-Gra- venhage waar hij sinds donder dag 7 dezer werd verpleegd, is in de nacht van zondag op maandag aan de gevolgen van 't hem op die dag op de Vijver- dam te Den Haag overkomen verkeersongeluk op 52-jarige leeftijd overleden mr. C.J.A. M. ten Hagen uit Nijmegen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de Partij van de Arbeid. Cornelis Johan Anton Marie ten Hagen werd op 19 november 1904 geboren te Voorburg. Hij bezocht 't stedelijk gymnasium en 't Canisius college te Nijme gen en studeerde vervolgens rechten aan de R. K. universi teit. Na voltooiing van zijn studie vestigde hij zich te Nijmegen als advocaat en procureur. Hij was in 1943 een van de mede-oprich ters van de illegale groep „Christofoor" en van het blad van die naam. In het laatste jaar van de tweede wereldoor log was hij hoofdredacteur van het eveneens illegale „Je Main- tiendrai". In 1945 kreeg mr.Ten Hagen zitting in de Nationale Adviescommissie. Na de tweede wereldoorlog was hij lid van het noodparle- ment en sedert 20 november 1945 had hij voor de Partij van de Arbeid zitting in de Tweede Kamer. In de eerste jaren van de oor log was mr. Ten Hagen wethou der van financiën en onderwijs van de gemeente Nijmegen daarna was hij lid van de ge meenteraad van die stad. Mr. Ten Hagen was redacteur van het blad „De gemeente". Hij was commissaris van de N. V ten Hagens drukkerije te 's-Gra- venhage. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Doe wai legen die vatbaarheid Geel Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion De levertraan die de onont- j beeHijke vitaminen A en D en noodzakelijke opbouw- stoHen bevat Kinderen vinden 't lekker Veder en moeder blijven niet achter, want ook hun doet t goed op d« ««rpjkkmj Lezing. In het jeugdgebouw van de Ned. Herv. kerk te Sluis hield De Franse deskundigen op het gebied van economische vraag stukken zijn ernstig verontrust over de vermindering van de deviezenre«serves van de Franse schatkist. Wanneer deze in het tegenwoordige tempo zou door gaan, zo zeggen zij, zou er in de komende herfst een zeer hache lijke toestand door kunnen ont staan. De volgende weex zullen er twee regeringsbesprekingen aan dit vraagstuk worden ge wijd. Om dene verarming van de schatkist tegen te gaan willen de Franse ministeriële diensten een drievoudig doel nastreven vergroting van de industriële expansie, vermindering van de invoer en vermindering van het binnenlandse verbruik. Ter ver groting van de export zou de hulp aan exporteurs door nieu we kredietmogelijkheden kun nen worden vergroot. Vermindering van bepaalde invoeren, zo heeft men in welin gelichte kringen te kennen, zou op kerte termijn de meest doel treffende maatregel zijn. Daar er geen sprake van kan zijn, dat men terugkomt van het percen tage van de liberalisatie van het handelsverkeer, zeker niet op 't moment dat men op het punt staat het verdrag inzake de Europese gemeenschappelijke markt te ondertekenen, zou het slechts mogelijk zijn in de sec tor van de goederen, waarvoor de invoer nog gecontingeerd is, tot maatregelen over t'e gaan Tot deze sector behoren de grondstoffen (de door talrijke industriële ondernemingen ge vormde voorraden zouden haar in staat moeten stellen het ge durende verscheidene maanden zonder invoer vol te houden), de energie en investeringsgoederen. Ter vermindering van het bin nenlandse verbruik zou de koop kracht moeten worden vermin derd. Beperking van de ver- bruikskredieten zou een van de beoogde maatregelen zijn. In de vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad waren alle leden aanwezig. De voorzitter opende de verga dering door het uitspreken van het gebedsformulier. Na verwelkoming der leden deelde de voorzitter mede, dat het college van B. en W. deze vergadering spoedeisend heeft moeten toeleggen in verband met een ingekomen schrijven over de aanbieding van een geldlening door de Rijkspostspaarbank. De notulen van de vorige ver gadering werden aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer P. de Vos, waarin deze mededeelt, dat hij zijn benoeming tot badmees- ter-bode-concierge onder dank. zegging aanvaardt. Hij is inmiddels reeds op 1 maart in dienst getreden. Voorstel tot het aangaan van een geldlening en een kasgeldlening. Bericht is ingekomen dat de Rijkspostspaarbank bereid is een onderhandse geldlening aan deze gemeente te verstrekken van ƒ100.000,tegen een rente van 414 koers 97 (2% bereid- stellingsprovisie) aflossing in 40 gelijke jaarlijkse termijnen: datum van opneming 1 april 1958; bevoegdheid tot meerdere aflossing na 20 jaar; buiten gewone aflossing gedurènde 5 jaar tegen een koers van 101% en gedurende de verdere looptijd tegen 101 De aanbieding is geldig tot 12 maart 1957. De Rijkspostspaarbank is verder be reid aan de vaste lening een kas geldlening te laten voorafgaan ten bedrage van 97.500,waar mee op 1 april 1958 de vaste le ning kan worden verrekend. Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. in te trekken het raadsbesluit d.d 25 februari 1957 tot verlen ging van de kasgeldlening van ƒ50.000,— bij de N.V. Waterlei ding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen; b. aan te gaan een geldlening van 100.000,— bij de Rijkspost spaarbank, zoals hierboven om schreven; c. aan te gaan een kasgeldle ning van 97.500,bij de Rijks postspaarbank tegen een rente van 4% en ingaande 1 mei 1957. Met de vaste geldlening moet in ieder geval de bouw van het postkantoor met woning worden gefinancierd. Burgemeester en Wethouders stellen voor met het resterende bedrag de reconstruc tie van een gedeelte van de Tra verse te financieren en vragen machtiging ten aanzien van de uitvoering van dit werk, in over leg met de Provincie, te mogen handelen naar bevind van zaken. De heer De Feijter kan zich wel met deze geldlening vereni gen, mits daarvoor andere nood zakelijke werken niet op de ach tergrond moeten geschoven wor den. De Voorzitter antwoordde, dat zulks niet het geval zal zijn. De heer De Visser waarderende de spoed in deze door het col lege van B. en W. betracht, wenste toch nog op te merken, dat het percentage van deze geld lening aan de zeer hoge kant is. Hij vindt het onjuist van de rege ring dat deze aan de toelaatbare percentages van de geldleningen geen limiet stelt. De Voorzitter merkte op dat natuurlijk ook het college van B. en W. liever een lager per centage hadden gezien, maar de geldmarkt is op het ogenblik zó, dat tegen een lagere rente geen leningen zijn te plaatsen. Het voorstel van B. en W. werd hierop z.h.s. aangenomen. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 99) (Nadruk verboden). „En is vroeg ik. de „J a zorg nu voorbij?" antwoordde hij, „of liever, ze zal voorbijgaan, naar ik hoop. Fortuna heeft mij een hele tijd in de steek gelaten, maar ik geloof werkelijk, dat ze mij nu weer toelacht". ,En wat was de moeilijkheid?" ,Dat weet ik niet", antwoord de zij. „Daar vroeg ik niet naar". Ik keek haar verrast aan. „Ik zal alles betreffende „hem" wil len weten, als ik ooit verloofd raak", merkte ik op. „Al zijn vreugden en zorgen en schul den en galaanvallen en sport en boeken, inderdaad alles". „En ik verlang alleen te we ten, wat hij me wenst te vertel len", zei ze zacht. U zou in het Oosten hebben moeten leven. U zou een pracht van een mohammedaanse vrouw zijn geweest". „Ik zal evenzeer voldoen als een Engelse", antwoordde zij scherp en keerde naar haar schrijfmachine terug. En in ge dachten daalde ik de trap naar het depót af. Nadien sprak juffrouw Rye voortdurend over haar geliefde en ik moedigde haar vertrou wen gretig aan. Voor mij was liefde een hoogst onderhoudend onderwerp van gesprek gewor den. Hoofdstuk XXV. Een uitnodiging voor een stapje op de rivier en praatje over japonnen. uit een De hitte duurde voort. Mijn kleine slaapkamer, vlak onder het dak, leek een broeiende oven, en 's nachts lag ik buiten mijn bed dicht bij het wijd ge opende raam, en zelden kon ik de slaap vatten tot het uur vóór de schemering, als de lucht zui verder en de koeltjes frisser zijn dan op één der andere drie en twintig. Op een zwoele ochtend kwam zelf over 't koele water glijden, luisterend naar het suizen van het riet, kijkend naar de groene weerkaatsing van de wilgen. Lady Waterson had het woord jacht" genoemd, maar mijn hersens weigerden iets anders te verwerken dan „boot". Een bootje was zo volmaakt rustig, het voortbewegen over 't water zo talmend en traag. Over de randen er van kon je je vingers in de heldere stroom dompelen of met de bloemen spelen, die langs de hellende, grazige oevers groeiden. Een man in een wit flanellen pak zag er op z'n voor deligst uit, als hij de boot voort duwde; een meisje, dat aan het roer zat, was gekleed in.Ja waar zou ze nou in gekleed zijn? Ik zat hulpeloos naar mijn Remington te staren, ik had niets om aan te doen. Mijn ka toentjes waren al verschoten de rose organdie slap en futloos als een 'natte paraplu. Mijn beurs bevatte minder dan tien shilling. Gedurende volle vijf minuten staarde ik naar de schrijfmachine, toen schreef ik een brief van Lady Waterson als een oase in een dorre woes tijn, want hij bevatte een uit stapje op de rivier. Mijn tempe ratuur daalde bij het lezen ervan. Ik tfond kracht, om aan de lastige mijnheer Pidge de tomaten aan te reiken, en ik glimlachte bij een afgezaagde mop van mijnheer Marple. Met ongewone levendigheid sprong ik op een rijdende bus en mijn gedrag tegenover de „Vita" patiënten was zo innemend, dat ik geloof, dat een of twee van hen haast verliefd op me wer den. De hele morgen, terwijl ik voor mijn schrijfmachine zat, zag ik in mijn verbeelding me- het volgende briefje „Lieve vader „Denkt u dat het mogelijk is een paar pond van moeder te bemachtigen Zij heeft nooit het verlies ontdekt van 't pond, wel Ik heb het geld heel drin gend nodig, dus zendt het alstu blieft onmiddellijk aan Uw liefhebbende dochter Hilary". Een paar dagen later ontving ik het volgende antwoord „Mijn lieve Hilary, „Het is mij slechts gelukt, een pond van je moeder té nemen. Ik ben vanmorgen vroeg opge staan. toen zij nog sliep, en nam het uit haar tas, die op de toilet tafel lag. Zij ontdekte het ver lies om ongeveer elf uur van morgen en sindsdien is het hele huis ondersteboven gekeerd, en Ellen heeft opgezegd; maar ik geloof niet, dat zij het ernstig meent. Behalve het pond, stuur ik nog vijf shilling, die ik toe vallig bij me heb. Terwijl je moeder bezig is met haar hand tussen de naden van de bank in de zitkamer op zoek naar het geld, ga ik deze brief posten. Wij verheugen er ons op, je binnenkort te zien. Ik ben trots op mijn ondernemend meisje en je grootmoeder heeft een vrij hoge dunk van je. Je toegenegen vader, Anthony Forrest". Drie keer gedurende die dag las ik dit verrukkelijke epistel en lachte er om. Ik stelde mij vaders bezorgde, berouwvolle gezicht voor, terwijl hij het bed uitkroop en het bankbiljet be machtigde. Zijn hoofd ging moe ders kant uit, zijn ogen op haar slapend gelaat, zijn nachthemd fladderde om zijn dunne benen. „Zo'n schik? vroeg mijnheer Jones van achter het scherm. „Grappige brieven van de drin kers „Neen", antwoordde ik; „een grappige brief van mijn vader". Mijnheer Jones kwam achter zijn kopje vandaan. „Wat is uw vader „Hij is zoöloog, en weet meer af van sponsen dan enig ander levend mens", antwoordde ik met enige trots. (Wordt vervolgd). Rondvraag. De heer Serrarens vond de grind die op de weg bij „Rust oord" was gestrooid te grof. De heer De Kraker vestigde de aandacht op een zijns inziens ernstig feit. Door een landbouwer is name lijk op zondag landwerk verricht met gebruikmaking van paarden. Hij wilde hiertegen- een ernstig protest laten horen en vroeg wat, ter voorkoming van dergelijke feiten, door het gemeentebestuur hiertegen zal worden gedaan. De heer Florussen informeer de naar een zinkput op Zaamslag- Veer, die voordurend verstopt zit en de omwonenden veel over last bezorgt. De Voorzitter de sprekers be antwoordend zeide, dat de grind zoals die bij het rusthuis is ge strooid ook elders wordt ge bruikt. Het had wel fijner kun nen zijn, maar overigens kunnen er toch geen bezwaren tegen in gebracht worden. Wat betreft de klacht van de heer De Kraker wees de voorzit ter er op, dat onder de werking van de oude zondagswet het wer ken op zondag was gebonden aan een schriftelijke toestemming van het gemeentebestuur. Thans staan de zaken echter anders. Nu is het zó, dat het bij de wet ver boden is om op zondag zonder genoegzame reden de openbare rust te verstoren door arbeid in beroep of bedrijf. Spreker heeft van dit geval gehoord en de po litie heeft hieraan reeds ernstig aandacht besteed. De voorlopige indruk is wel dat hier niet ge sproken kan worden van open bare rustverstoring. De voorzitter waardeerde het dat juist in de gemeenteraad hiertegen werd geprotesteerd, zulks te meer nu blijkt, dat alle raadsleden zich bii dit protest aansluiten. Ongetwijfeld zal hier van een invloed ten goede kun nen uitgaan. Ten slotte de klacht over de zinkput op het Veer. Hierover is, aldus de voorzitter, reeds meer dere malen geklaagd. Nu is het helaas zó. dat de mensen wél kla gen als deze zinkput in het onge rede is gekomen, maar er wordt geen medewerking verleend als van gemeentewege gevraagd wordt er voor te willen zorgen dat deze niet verstopt geraakt. Het is daarom een opeenhoping van vuil. Wanneer men bij ver stopping het deksel zou verwijde, ren en het daarin verzamelde vuil zou verwijderen was de zaak in eens opgelost. Door de opzichter is zulks ook al eens gedaan en toen was het euvel ineens ver holpen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering door het uitspreken van het dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2