Mnnm Verdergaande afbrokkeling van Republiek Indonesië Algemene vergadering over tMidden-Oosten Communique over Brits-Franse besprekingen Het proces Montesi Betonwerker stak zijn zwager met dolkmes dood WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Veroordelingen in Oosl-Duitsland MAANDAG 11 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4010 salons „robèrt" Het défilé op de verjaardag van H. M. de Koningin Verenigde Naties Frans kabinet bespreekt Algerië OVERSTROMINGEN IN OOST-JAVA Zonnige perioden. DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND- Zitting algemene vergadering tijdelijk verdaagd Zuidslavische troepen in Gaza weigeren d'enst Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 5,75 per kwartaal; per maand 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cL Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 et; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—; Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrftt Bureau van dit Blad. 20 cent meei Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uas Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De militaire bevelhebber van Zidd-Sumatra, kolonel Barlian, beeft in een radiorede bekendge maakt, dat hij de macht heeft overgenomen. Barlian zei dat hij dit gedaan heeft „hangende een besluit van de centrale regering". AI eerder had het burgerlijk be stuur in Zuid-Sumatra geweigerd de overheidsinkomsten aan de centrale regering af te dragen. Ondanks de oppositie van en kele plaatselijke leiders is de gou verneur van de provincie, Winaro Danuatmodjo, in functie geble ven. Kolonel Barlian zei dat hij de macht heeft overgenomen om de provincie voor ontbinding te be hoeden. De maatregel was nodig met het oog op de politieke toe stand in de provincie, die het be stuur en de ontwikkeling belem merde. Het provinciale bestuur had in feite het vertrouwen in de Javaanse gouverneur Winarno Danuatmonjo opgezegd, waar door 'n „vacuum" in de regering was ontstaan. Barlian zei dat hij gehandeld heeft binnen de bevoegdheden die hem in december van het vorige jaar waren verleend toen de op perbevelhebber, president Soekar- no de staat van oorlog en beleg over het gebied afkondigde. Zaterdag is een „orgaan ter verwezenlijking van de wensen der Zuidsumatraanse bevolking' opgericht. Dit orgaan heeft kolo nel Barlian verzocht de macht over te nemen van gouverneur Winarno. Een motie van deze strekking is zaterdag bij de pro vinciale raad ingediend. Het zelfstandige orgaan be weert de steun te hebben van 21 partijen en massa-organisaties in de rijke olie-provincie (de Shell en de Standard vacuum hebben raffinaderijen in Palembangi. De centrale regering in Djakar ta wordt verweten, dat zij niet de idealen verwezenlijkt heeft die zijn neergelegd in de onafhanke lijkheidsverklaring. Gesproken wordt van de deplorabele toe stand in de buitengebieden en het onrustbarende proces van ontbin ding. die toegeschreven worden aan de onbekwaamheid van de regering. Evenals in midden-Sumatra en oost-Indonesië hebben de leiders van zuid-Sumatra om herstel van de samenwerking tussen Sukar no en Hatta gevraagd. Zij moes ten aan het hoofd staan van een kabinet dat was samengesteld uit respectabele nationale leiders. Ook wordt om de instelling van een senaat verzocht, die „volle dig representatief" is. wordt door de tegenstrijdige me ningen van de deelnemers aan de bijeenkomst. De raad voor Bor neo zou vrijwel dezelfde vorm moeten hebben als de „Banteng' - raad in midden-Sumatra. de kcppe ber apor+t coc^al marfo [6 brwwanjstroaf 9 ftmauZM) nat. en internationaal jurylid in de salon met „sfeer" een kapsel met „sfeer. BEWEGING TEGEN DE INDONESISCHE REGE KING IN BORNEO? Op een bijeenkomst van de voormalige revolutionaire „Larn- bung Mangkuraf'-divisie, die thans wordt gehouden te Kandan- gan in zuid-Bomeo, hebben ver schillende aanwezigen aange drongen op de vorming van een „revolutionaire raad" om op Bor neo radicale en revolutionaire wij zigingen aan te brengen in het bestuur, aldus berichtte P.I.A. za terdag. Deze revolutionaire raad zou onder leiding moeten staan van de militaire commandant in Borneo, overste Hasan Basry; de gouverneurs van de drie provin cies in Borneo zouden in de raad zitting moeten hebben, tezamen met een aantal leiders van de re volutie van 1945. P.I.A. voegde hieraan toe, dat tot dusver nog geen besluit is ge nomen, hetgeen veroorzaakt Spanning in Ghana In het weekeinde zijn vracht auto's met troepen uit Accra naar Ho, de hoofdstad van het tot Ghana behorende Zuid-Togo. land, gezonden met het oog op spanning in dat gebied. Ook een batterij lichte artillerie heeft zich op weg naar Ho begeven. Een vooraanstaand lid van het Congres van Togoland zei, dat de spanning in het gebied stijgt en dat velen „liever willen ster ven dan verder leven". De aan komst van nieuwe troepen zou de toestand verslechteren, zo meende hij. Volgens hem waren tot dusver tien mensen bij onge regeldheden gedood. Een ambtenaar van Britse na tionaliteit in dienst van de re gering van Ghana zei, dat de mi iitairen te Ho tot dusver niet in actie zijn geweest en zelfs geen politiedienst doen. Volgens deze woordvoerder zijn er de laatste 2 dagen geen incidenten voorgeval len en neemt de spanning af. Eerder waren bij incidenten vijf personen omgekomen. De regering van Ghana heeft zondag een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat zij geen gewelddaden in Zuid-Togo- land zal toelaten. Volgens de regering werden ongeveer 80 onruststokers in hechtenis genomen. De Baamse en Soester Oran jeverenigingen hebben via de Commissarissen der Koningin in de provincies uitnodigingen laten richten aan de hoofden van alle Nederlandse gemeenten om twee afgevaardigden te benoemen, die op een bijzondere wijze aan het défilé ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin op 30 april a.s. voor het paleis Soestdijk zullen deelnemen. Secretaris-generaal Hammar skjoeld heeft in de algemene ver gadering een beroep op de leden van de Ver. Naties gedaan, on middellijk het geld te storten, dat zij hebben toegezegd als steun aan de orgaisatie der Ver. Naties voor hulp aan de Pales tijnse vluchtelingen. Hij achtte het verder dringend noodzakelijk, dat de leden van de volkerenor ganisatie hun steun zoveel moge- lijk vergroten. Engeland had kort tevoren laten weten, dat het een extra-bedrag van een miljoen dollar had overgemaakt, waar door dit land sinds één juli van het vorige jaar 5,4 miljoen dol lar heeft bijgedragen. De secretaris-generaal wees op de uitbreiding van de taak van de hulporganisatie, die steun zal verlenen aan het werk van het internationale politieleger in de kuststrook van Gaza. Het Franse kabinet heeft zich vrijdag met'de Algerijnse kwestie bezig gehouden. Minister van Binnenlandse Zaken Maurice Pic verklaarde na afloop van de bespreking van drie en een half uur, waarin het verslag over de toestand in dit Franse gebieds deel werd behandeld, dat aan elk aspect van het Algerijnse vraag stuk aandacht was geschonken. Er was o.m. gesproken over de grenzen van Algerië met Tu nesië en Marokko en het over schrijden van deze grenzen door mannen, die zich bij de Alge rijnse opstandelingen gingen voegen. Voor de rebellen bestem de wapens worden eveneens over deze grenzen gesmokkeld. Ruim 60.000 personen zijn in Oost-Java dakloos geworden doordat gebieden van een grote uitgestrektheid zijn overstroomd. De overstroming is veroor zaakt doordat de Brantas buiten haar oevers is getreden. Het wa ter overstroomde met groot ge weid sawahs, bouwland en des sa's. In een distrikt staan 35 des sa's onder water. Te Bandjeng nabij Surabaja, werden ongeveer duizend woningen vernield. Ook Madura is door overstro mingen geteisterd. 4000 perso nen hebben hier een toevlucht gezocht op de hoger gelegen ge deelten van het eiland. Het vroegere hoofd van de Italiaanse veiligheidspolitie, de 57-jarige Pavone, heeft bij de verhoren te Venetië een instorting gehad, toen hij be schuldigingen van Anna Mario Caglio, „de zwarte zwaan", aan zijn adres tegensprak. Pavone heeft zijn hoge positie bij de vei ligheidspolitie opgegeven, toen de beroering over de zaak-Mon tesi haar hoogtepunt bereikte. Pavoni zei, dat hij mej. Cag lio slechts eenmaal had gezien, namelijk in de auto van haar vroegere minnaar Montagna, één van de verdachten. Hij had haar niet uitgenodigd naar zijn woning te komen, zoals zij vori ge week heeft gezegd. Ook sprak mej. Caglio onwaar heid, toen zij zei, dat hij van Montagna een woning te Rome had gekregen, zo zei Pavone. Hij stortte in, toen hij de openbare aanklager vroeg hoe het moge lijk is, dat hij de beschuldigin gen van een meisje als mej. Caglio kan geloven. Minuten lang bleef Pavone snikken. Pavone sprak ook tegen, dat hij de generaal der carabinier Pompei met vervolging had ge dreigd. Bij de vorige behande ling van de zaak-Mcmtesi wa; een rapport van de hand van Pompei over Montagna voor ge- dachten.) lezen. Dit rapport veroorzaakte veel tumult in het parlement, de toenmalige premier, Segni, had hem opgebeld en gevraagd of het rapport authentieic was, zo zeide Pavone. Bij navraag was gebleken, dat het hoofd van de carabinieri te Rome noch de hoofdcommissaris van politie, Musco, iets van het rapport of over de in het rapport vermelde ernstige beschuldigingen aan 't adres van Montagna wist. Pavone had Pompei bij zich ontboden om opheldering te ge ven over het rapport. Toen Pa vone had gezegd, dat er op het hoofdbureau van politie niets bekend was over de beschuldi gingen, zou Pompei hebben ge antwoord, dat er dan waar schijnlijk een aantal stukken uit de dossiers verdwenen zijn. Verder ontkende Pavone, dat hij Montagna heeft aange spoord Pompei te doen vervol gen wegens laster. Montagna deed dit op advies van zijn ad vocaten, zo zei hij. Hij zei sedert 1943, toen hij als politiek gijzelaar door de nazi's in hechtenis was genomen, zeer bevriend te zijn geweest met Montagna, die hem iedere dag maaltijden had gezonden. Nooit had hij ongunstige rapporten over Montagna in handen ge had. Pavonezei, dat zijn bevel aan de toenmalige hoofdcommissa ris van politie, Polito, tot net instellen van een onderzoek naar de bron van geruchten, die Piccione, de hoofdverdachte m het proces, in verband brachten met de dood van Wilma Mon tesi, zijn enige rol is geweest in de zaak-Montesi. (Ook Polito is één van de belangrijkste ver- In een communiqué over de be sprekingen, die de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk in Pa rijs hebben gevoerd, wordt ge zegd, dat van gedachten is gewis seld over de internationale toe stand, het Britse voorstel tot re organisatie van de Britse troepen in Duitsland, de samenwerking op het gebied van de wapenpro- duktie, de Europese samenwer king en het Suezkanaal. Engeland heeft verzekerd, dat zijn troepen die op het vasteland van Europa blijven, zodanig zul len worden uitgerust, dat zij te gen de omstandigheden van een moderne oorlog zijn opgewassen. De ministers hebben met vol doening kennis genomen van het werk van de Westeuropese unie ter stimulering van de samen -werking bij het onderzoek en de produktie van wapens. Zij spra ken af hun werk te combineren ter verkrijging van concrete re mltaten. Wat de Euromarkt betreft is vooral gesproken over de proble men die voortvloeien uit het be sluit van de Brusselse conferen tie om overzeese gebieden bij de tolunie te betrekken. Ofschoon de ministers erkenden dat er verschil was tussen de opvatting van de tolunie en die van het vrijhandels- gebied, waren zij 't er over eens, dat beide van grote betekenis zijn voor de handhaving van de eco nomische eenheid van West-Euro- Pa j Zij waren het er over eens, dat beide ten doel hebben de wereld handel te verruimen en niet de vorming van een beschermende Groepering. De ministers waren van oordeel, dat deze problemen verder diepgaand door deskundi gen moeten worden onderzocht. Zij juichten het besluit van de raad der Westeuropese unie toe om de nauwere samenwerking en mogelijke vereniging van de Europese assemblees te bestude ren. De ministers waren het er over eens, dat de omstandigheden waaronder de scheepvaart door het Suezkanaal zou worden her vat, van grote betekenis zijn voor de toekomst van het kanaal. Na de conferentie werd van Britse zowel als van Franse zijde de nadruk gelegd op de algehele overeenstemming over de Suez- kwestie. Vervolgens gaf Hammarskjoeld een overzicht van de stand van zaken betreffende de terugtrek king van de Israëliërs. De Israëlische afgevaardigde Abba Eban bracht dank aan al len. die Israël „in zijn rechtvaar dige zaak" hebben gesteund. Hij noemde in dit verband president Eisenhower, minister Dulles en de leiders van de Franse rege ring. Eban herhaalde, dat zijn land enerzijds „redelijkerwijze verwacht", dat de Ver. Naties zich van hun „verantwoordelijk heden" in Gaza bullen blijven kwijten, totdat er een definitieve regeling is getroffen, en ander zijds „tezamen met de gehele ma ritime wereld" het recht zal hand haven op een vrije doorvaart door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr Mahmoed Fawzi, dankte Hammarskjoeld en de algemene vergadering voor de handhaving van het in het Handvest vastgelegde beginsel, dat geschillen en problemen langs vreedzame weg en niet door middel van geweld moeten worden geregeld. De Amerikaan Cabot Lodge i verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de handhaving van troe pen van de Ver. Naties langs de bestandlinies de beste waarborg bieden voor het bereiken van vrede en rust in het Midden- Oosten. Prof. Mackay van Canada gal als zijn mening te kennen, dat Egypte en Israël nauwgezet het in 1949 gesloten bestand in acht moeten nemen en dat er aan beide zijden van de bestandslime militairen van het internationale politieleger moeten worden opge steld. Dr Sudjarwo Tjongdroneg. ro van Indonesië zei, dat het voor lopige karakter van dit leger niet uit het oog mag worden verloren. Op deze basis had Indonesië troe pen hiervoor beschikbaar gesteld. De Jordaanse vertegenwoord, ger Abdel Monem Rif ai verklaar de, dat zekere afgevaardigden hadden gedoeld op toekomstige veranderingen in het bestuur over Gaza. Z.i. mocht men echter niet afwijken van de bepalingen van de bestandsovereenkomst. De gedachte van enige regerin gen, dat zij het Palestijnse waag stuk deel voor deel zouden kun nen oplossen, noemde hij zeer irreël. De verschillende onder delen van het probleem waren zo met elkaar verweven, dat de op lossing van het ene onderdeel afhankelijk is van de regèlirg van een ander aspect. De Zuidslaviër dr Njura Nm- cic legde er de nadruk op, dat het gebruik van de internationale politiemacht strikt gehouden moet worden binnen de grenzen, die in de desbetreffende resolu ties van de algemene vergadering zijn gesteld. In geen geval zou de politiemacht een bezettings leger mogen worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Weinig verandering. Droog weer met zonnige perio de» Matige en nu en dan vrij krachtige zuidoostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- raiaren als gisteren. BINSDAG 12 MAART. Bjseskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.34 11.09 11.49 11.59 n.m. 11.11 11.46 12.26 12.36 ZON MAAN op Maart 12 7.04 13 7.02 14 6.59 15 6.57 onder 18.41 18.42 18.44 18.46 op 14.16 15.38 17.02 18.27 Verder zei hij, dat Piccioni en Montagna op zijn bureau zijn geweest, niet met het verzoek om de zaak in de doofpot te doen, maar om te vragen wat de politie kon doen aan de ge ruchten, die over hen de ronde deden. Hij had hen aanbevolen een goede advocaat te raadple gen. Toen Pavones oordeel over deze geruchten werd gevraagd, zei hij, dat hij toentertijd dacht, dat de geruchten politieke kunst grepen waren om Piccioni's va der, toen minister van Buiten landse Zaken, in moeilijkheden te brengen. Er stonden algeme ne verkiezingen voor de deur. In het door een aardbeving ge troffen noord-Griekse gebied van Thessalië zijn een drieduizend huizen beschadigd; twee-derde hiervan staat op instorten. Meer dan 300 personen werden ge wond. In de nacht van zaterdag op zondag, tegen 1 uur heeft de 26- jarige betonwerker H. J. T„ wo nende in de Rembrandtstraat te Den Haag, zijn zwager, de 29-ja rige chauffeur H. T., wonende in de Van Dijckstraat, in een vecht partij met 'n dolkmes midden in de borst gestoken, tengevolge waarvan deze enkele minuten la ter is overleden. In het onderzoek dat de politie onmiddellijk na het misdrijf in stelde, is gebleken dat er reeds lange tijd onenigheid in de fa milie heerste. Omstreeks 1 uur in de nacht van zaterdag op zondag werd de politie telefonisch gewaarschuwd dat er een stevige vechtpartij aan de gang was op de hoek van de Rembrandtstraat en de Tenier- straat. De agenten van een pa trouillerende jeep, die er direct heen waren gedirigeerd, troffen niets opwindends in de Rem brandtstraat aan. Zij belden ter onder 4.40 5.14 5.44 6.11 Ook zondagmiddag werden in ons land maximumtemperaturen van 14 a 15 graden gemeten. Dit was het gevolg van de voortdu rende aanvoer van droge lucht met betrekkelijk weinig bewol king waardoor de zon langduri ge perioden schijnen kon. De zuidoostelijke wind werd in stand gehouden door enerzijds een hogedrukgebied boven Duits land en anderzijds een langge rekt lagedrukgebied boven het oosten van de Oceaan, een front dat bij deze depressie behoorde bracht zondag in Engeland plaat selijk langdurige regen. In de geschetste luchtdrukver deling komt de komende 24 uur nagenoeg geen verandering, dit houdt in dat er in het w;eertype bij ons eveneens nauwelijks iets wijzigt. Opnieuw is droog weer met zonnige perioden, een mati ge, af en toe vrij krachtige zuid oostelijke wind te verwachten met ongeveer dezelfde middag- temperaturen als zondag. Ver. Staten voorstander van toetreding van Spanje tot de Navo Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat het tracht „een klimaat te scheppen, dat gubstig is voor de toetreding van Sp3nje tot de Navo". Ondermi nister Robert Hill verklaarde in een brief aan de voorzitter van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, dat het „State Department" er geen be zwaar tegen heeft, dat het con gres een resolutie aanvaardt, waarin het zich voorstander ver klaart van de toelating van Span je tot de Navo. Dit vereiste ech ter een „verdere verbetering van de betrekkingen tussen Spanje en zekere Navo-landen", aldus Hill. A.D.N, meldt, dat het Oostduit- se opperste gerechtshof de 35'ja rige professor Wolfgang Harich, een vooraanstaande Öostduitse communistische intellectueel, tot tien jaar dwangarbeid heeft ver oordeeld wegens het -in gevaar brengen van de staatsveiligheid Prof. Manfred Hertwig werd tot twee jaar en Harichs mede werker Bernhard Stemberger tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. De opgelegde straffen zullen met de in voorarrest doorgebrach- tijd worden verminderd. Het pro ces, dat door delegaties van Oost- berlijnse arbeiders en enkele Öostduitse journalisten werd bij gewoond. heeft drie dagen ge duurd. Volgens de eerst zaterdag, de dag van de uitspraak, geopen baarde tenlastelegging, stond professor Harich aan het hoofd van een „tegenrevolutionaire groep", die „ernaar streefde de regering omver te werpen, een einde te maken aan de leidende rol van de Öostduitse communis tische partij, 't nationale volksle- ger te ontbinden, het ministerie voor staatsveiligheid op te heffen en uittreding van Oost-Duitsland uit de verdragsorganisatie van Warschau te bewerkstelligen". Voorts zouden Harich c.s. een einde hebben willen maken a^m de „opbouw van het socialisme" waarbij zij ervan uitgingen dat kleine genationaliseerde onderne mingen „aan kapitalisten moes ten worden verkocht". Harich zou eenzelfde ontwikke ling als zich in Polen en Honga rije heeft voorgedaan, voor Oost- Duitsland onvermijdelijk achten. Hij zou van plan zijn geweest zich aan het hoofd van een volks opstand, die hij verwachtte, te stellen. Harich werd er verder van beschuldigd in verbinding te hebben gestaan met de Hongaar se „Petoefi-kring" het centrum van het Hongaarse verzet Poolse nationalistische intellectu elen en het bureau voor Oost- Duitsland van de Westduit se so ciaaldemocratische partij. De openbare aanklager, dr Ernst Melsheimer, heeft volgens A.D.N. verklaard dat verwezen lijking van Harichs plannen tot een „aanval van imperialisten' zou hebben geleid. Volgens Mels heimer hadden Harich c.s. een of ander codestelsel voor het onder houden van geheime verbindm gen ontworpen. „Het was de be doeling de opstand te organiseren met behuln van aanwijzingen van „Rias", het Amerikaanse radio station in West-Berlijn aldus de openbare aanklager. Het gerechtshof heeft de von nissen uitgesproken aan de hand van artikel zes der Öostduitse grondwet, waarin „tegen de staat gerichte bedrijvigheid strafbaar wordt gesteld. controle aan bij de woning waar één van de vechtersbazen zou verblijven. De bewoners waren opgewonden en nerveus. Een man en een vrouw die later de betonwerker en zijn moeder ble ken te zijn verlieten het huis en liepen naar de Van Dijck straat, een straat die vlak bij en parallel met de Rembrandtstraat ligt. Daar zagen de politieagen ten een oploop. Midden op straat lag een hevig bloedende man, voorover op de stenen. Toen één van de agenten hem omkeerde bleek hij stervende te zijn. Hij had een gapende wonde in zijn borst. Enkele ogenblikken latei- overleed hij. De man, die met zijn moeder uit het huis aan de. Rembrandt straat was gekomen, stond er zeer zenuwachtig bij en riep: „Dat is hij". Een politieagent constateerde dat deze man bloed sporen op zijn kleding had. De man werd overgebracht naar een politiepost, waar hij bekende met zijn zwager te hebben gevochten en hem te hebben gestoken. De chauffeur T„ die met een zuster van de betonwerker was getrouwd, had die nacht enige malen bij de betonwerker aange beld en geroepen: „Kom er eens uit, ik moet met je praten". De chauffeur die niet nuchter was. zou ook hebben gescholden. De betonwerker T. voelde er echter niets voor om naar buiten te gaan, temeer niet, omdat de an der een bekend bokser was. De vrouw van de chauffeur trachtte haar man mee te tronen en aan vankelijk gelukte het haar. De betonwerker, die uit het raam keek. zag dat zijn zwager op de hoek van de Rembrandt straat en de Tenierstraat zijn zuster hard sloeg. Hij ontstak in woede, trok zijn broek aan rende zijn zuster te hulp. Onderweg greep hij uit een kast in de gang een dolkmes. Dit mes had een lemmet van ongeveer 15 cm. In de vechtpartij met zijn zwager zwaaide T. wild met dit mes om zich heen, teneinde de chauffeur die als een getrainde bokser om hem heen danste, van zich af te houden. T. werd midden in de borst gestoken. Hij rende hieroo hevig bloedend nog ongeveer 80 meter ver, voordat hij neerviel. De dader ging hierop naar huis, niet wetende hoe ernstig zijn zwager was gewond. Het dolk mes gooide hij in het rommel- tuintje achter zijn huis, waar de politie het later vond. T. is getrouwd en heeft twee kinderen. Het onderzoek wordt voortgezet. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft besloten haar elfde zitting, die op twaalf november begon, tijdelijk te vei dagen. De voorzitter, prins Wan van Thailand, werd gemachtigd om, in overleg met secretaris generaal Hammarskjoeld en de leden van het bureau, de verga dering weer bijeen te roepen v oor het geval dat het noodzakelijk is het debat over de Hongaarse kwestie en het Midden-Oosten voort te zetten. De desbetreffende resolutie, die was ingediend door Brazilië, j Canada, Columb'a, Perzië, Japan en Noorwegen, werd met 65 te gen nul stemmen aanvaard. Tie Sowjet-Unie en vijf andere com munistische landen onthielden zich van stemming, omdat zij er I bezwaar tegen hebben, dat de kwestie-Hongarije op de agenda blijft staan. Voordat de afgevaardigden uit eengingen, gaf prir.s Wan een overzicht van de werkzaamheden van deze zitting. Hij zei, dat de algemene vergadering in het Midden-Oosten een einde aan een oorlog heeft gemaakt en nu de fundamenten legt voor de vrede Ook wees hij op de met algemene stemmen aangenomen aanbeve ling inzake ontwapening, de re soluties betreffende Cyprus en Algerië, waarin wordt aangedro-v gen op het zoeken van een j „vreedzame en democratische op lossing", en de goedkeuring van het samengaan van de Goudkust en Brits-Togoland, hetgeen be kroond is door de toelating van dit gebied, thans Ghana genaamd, tot de Ver. Naties. De volgende gewone zitting van de algemene vergadering zal op zest'en september beginnen, maar de afgevaardigden ver- wachten dat zij voordien nog verscheidene malen bijeen zullen komen. Radio-Cairo heeft zaterdag meegedeeld, dat de Zuidslavische j 1 troepen in het V. N.-leger weig'*- ren politiediensten in Gaza te verrichten omdat dit naar hun mening het werk van de Egypte- naren is. Vrijdag heeft een woordvoer- der van de Zuidslavische rege II ring verklaard, dat de Zuidslavi- sche troepen uit Gaza zouden worden teruggetrokken als de, regering van Egypte bezwaar V maakt tegen de aanwezigheid1 j van het V. N.-leger daar. Aan de Zuidslaviërs was opgey dragen te patrouilleren ter voor^ koming van relletjes en huiszoe-, kingen te verrichten, aldus radio-, Cairo. I Kringen die in nauwe verbin ding staan met het V. N.-hoofd-| kwartier bi Cairo verklaarder zaterdagavond echter, dat de be fl rochten over dienstweigering varj de Zuidslaviërs „ongegrond" zijn Vrijdag patrouilleerden Zuid Slavische pantserwagens in Gazr en er zijn geen aanwijzigingei t dat de Zuidslavische militaire! militairen zaterdag van mening veranderd zijn. aldus deze krin gen. Radio-Belgrado heeft zondiw gemeld, dat op bevel van he hoofdkwartier van de Verenigd Naties de Zuidslavische eompat nie te Gaza zksh heeft terugg» trokken op El Arisj in Egypte.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1