0p weef naar gentel Staatspensioen en ziekengeld KERKDIENSTEN De vrijmaking van het Suez kanaal Hilary op eigen wieken (Ti Verminderde premie voor de 65-jarigen Voor de Zondag Het proces te Boedapest „KOUDE" SOCIALISATIE IN 'N WARME WINTER HOE LANGER HOE HOGER IN HET LAND DER BROMBEREN GEHEUGEN IN DE WECK INBRAAK EN DOORBRAAK NU MAART zijn intrede heeft gedaan, zijn wij hard op weg naar het officiële begin van de lente. Maar intus sen heeft de lente zelfs ons al overvallen, laten we liever zeggen verrast, door eerst de winter permanent in 't vaar water te zitten, daarna ons een vrijwel zomerse februari- maand en nu een dito maart-begin te schenken. De Bilt heeft uitgerekend, dat de drie wintermaanden in geen 22 jaar zo zacht geweest zijn als ditmaal. De ge middelde temperatuur bedroeg, in De Bilt 4,7° C; de win ter van 1934/35 gaf een gemiddelde van 4,8° C te zien. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat de drie afgelopen maanden slechts 125 uren zonneschijn oplever den tegen 175 normaal. En daarmee bleef de nu vergleden winter op twee na de somberste van de laatste 50 jaar Oppositie 70 lentes en meer Van toeters en scooters Jonge Nederlandse zeeman in Uddevalla (Zweden) omgekomen Lid van de Tweede Kamer mr. Ten Hage ernstig gewond SOCIAAL ADVIES Mens en automaat Gerrit en de Prins DE ZIEKENFONDSVERZEKERING HET IS ONS GEBLEKEN, dat velen nog niet op de hoogte zijn van het bestaan van de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden. Wij zullen deze verzekering, die van groot belang is voor hen die ouderdomspensioen (het bodempensioen) genieten, eens nader bekijken. Ik zal u zegenen en wees een zegen Gen. 12 2. Aanmelding nodig De leeftijd Premievrije medeverzekering De premie Gehele familie in gevangenis Met name de lanbouwmaatre- gelen, die de regering wil ne men, hebben in onze volksverte genwoordiging weinig bijval kunnen vinden. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie hield een landbouwcongres op „Woudschoten" in Zeist. Prof. mr. P. J. Oud opende het congres en zei o.m.„De gang van zaken in de landbouw gaat ons steeds meer met zorg vervullen. Wel is de nood niet zo groot als in de jaren dertig, doch we moeten oppassen, dat we niet de verkeerde kant uit gaan. De landbouw moet bezien worden in het grote geheel van het Nederlandse volk". De congresgangers namen een motie aan, die ten doel had, op te komen tegen „koude" sociali satie van de landbouw, tegen de ontwaarding van de grond, ge bouwen en kapitaal als gevolg van de gevoerde politiek, tegen het deblokkeringssysteem der voor de landbouw bestemde gel den. Handhaving werd daaren tegen gevraagd van een onaf hankelijke en voor haar be drijfsvoering verantwoordelijke boerenstand. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de sterftecijfers van ons land over de periode 1953-1955 gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de gemiddelde levens verwachting voor een pasgebo ren jongen thans 71,0 en voor een pasgeboren meisje 73,9 jaar bedraagt. Volgens de tabellen van 1950-1952 waren deze getal len respectievelijk 70,6 en 72,9 jaar. Er valt dus opnieuw een opmerkelijke vooruitgang te be speuren. Nog sterker spreekt ejen en ander, wanneer we de cijfers jujt de periode van 1900- 19Ö9 vergelijken; deze waren 51,0 en 53,4 jaar. Of Nederland een gezond land is Volgens de laatste berekenin- gemiddeld nog ongeveer 14 jaar, vrouwen nog ongeveer 15 jaar te leven. Er is dus alle reden voor de organisaties van ouden van dagen om actief te blijven. Welnu, een viertal van deze organisaties heeft zich dezer dagen namens hun 150.000 aan gesloten leden tot de raad van ministers gericht, ten einde een verhoging van de A.O.W.-uitke ring met 10% te verkrijgen in verband met de stijgende kos ten van levensonderhoud als ge volg van enige maatregelen in het kader van de bestedingsbe perking. Of er in dit adres ook gedreigd is met „staking", weten wij niet Op de 30ste RAI-tentoonstel- ling, geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, stond voor elk wat wils aan bromfietsen, scooters, motorrijwielen, autoscooters en lichte vracht voertuigen. Met namen de scooters zijn de laat ste jaren in ons land zeer popu lair geworden. In 1953 reden er een causerie hield over de soci ale aspecten van automatise ring. Bij invoering van automa tisering is behalve een tech nisch programma ook een socia le opzet nodig. Dezer dagen lezen we nog al eens over de z.g. elektronische breinen, welke niet alleen ont zagwekkende berekeningen in minimale tijd kunnen uitvoe ren, maar die soms ook een eigen „geheugen" hebben. Het menselijk geheugen zou in ver gelijking daarmee maar geheel in de schaduw kunnen komen. Nu heeft prof. dr. S. T. Bok, directeur van het Ned. Centraal Inst. voor Hersenonderzoek, echter in een lezing voor de af deling Natuurkunde van de Kon. Ned. Akademie van Weten schappen, meegedeeld, dat hij veronderstelt, dat in de schors van onze grote hersenen een afzonderlijk orgaan voor ons ge heugen aanwezig is. De hoogleraar trok in zijn rede inderdaad een vergelijking Den Haag waar hem de Sacra Donderdagmorgen omstreeks half twaalf heeft de 18-jarige zeeman J. M. V. Aht Creil in de N. O. Polder in de haven van Ud devalla aan de Zweedse west kust een laadboom op het hoofd gekregen. Hij overleed een kwar tier later. Het ongeluk gebeurde tijdens het laden van het kust vaartuig „Sparta" uit Groningen. Het stoffelijk overschot zal met de „Sparta" naar Nederland vervoerd worden. Het Katholieke lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid mr. C. J. A. M. ten Hage is donderdagmiddag op de Vijverdam te 's-Gravenhage bij het oversteken door een perso nenauto aangereden en levens gevaarlijk gewond. Mr. Ten Hage, die 52 jaar oud is werd opgenomen in het zie kenhuis Sint Joannes de Deo in hier nog maar 3200 van deze handige (dames?) motortjes rond, vorig jaar 28.600 Vooral de goedkope scooter is in trek. Dat het aantal bromfietsen fantastisch is toegenomen is al gemeen bekend. Wilt u cijfers In 1953: 283.000, in 1956: 650.000. Als vergelijkingsmateriaal kan dienen, dat er in ons land 133.500 motorfietsen en 12.500 driewielige motorrijtuigen gere gistreerd staan. Een aparte afdeling van het RAI-complex was gewijd aan „Camping", de kampeertentoon- stelling van de Broederschap van Nederlandse Tentenmakers. Hier waren een honderd ver schillende soorten tenten te zien, in prijs variërend van 65 tot meer dan 500 gulden. Nu nog een paar honderd (of duizend) pegels en u kunt met tent en twee- of driewieler er op uit, de lente tegemoet „Automatisering schept meer hoogwaardige arbeid. Verkwis ting van intellect is daarom uit den boze". Aldus prof. B. C. J. Lievegoed, directeur van het Ned. Paedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven in een (uiteraard) efficiënte bui, toen hij tijdens een lunch van het Ned. Instituut voor Efficiency met rekenmachines en moderne telefooncentrales, maar volgens zijn hooggeleerde moeten de schorsblaasjes van onze herse nen als geheugenorgaan onver gelijkelijk veel rijker zijn dan de kunstmatige „geheugens". En daaruit blijkt dan niet in de eerste plaats de grootheid van de mens zelf, maar wel van zijn Schepper Gerrit de stotteraar is veroor deeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek. Gerrit, die pas 37 jaar en chauffeur van beroep is, die bovendien een abonnement op 't cachot heeft, zal stellig een record hebben ge broken, door in het afgelopen jaar 80 inbraken op zijn naam te brengen Gerrit mag dan een expert zijn in inbreken (en uitbreken), Prins Bernhard heeft zich dit betoond in het door-breken. Boven Californië heeft de Prins namelijk met een oefentoestel van het type Convair F-102a de geluidsgrens doorbroken; Zijne Koninklijke Hoogheid is nu op genomen als lid in de vereni ging „sneller dan het geluid", waarvan in hoofdzaak testpilo ten lid zijn. (Nadruk verboden). menten der Stervenden zijn toe gediend. Zijn toestand was vrij dagmorgen nog steeds zeer ern stig. Zoals wij reeds eerder hebben geschreven is de verplichte zie kenfondsverzekering voor hen die van de Noodwet Ouderdoms voorziening trokken, vervallen door de invoering van het alge mene ouderdomspensioen. Er js gezocht naar een verzekering, die kon voldoen aan de eisen die hieraan gesteld mochten worden, zonder andere categorieën onzer bevolking eveneens aan een goed kope ziekenfondsverzekering te helpen, omdat de nieuwe ouder domswet voor iedere Nederlan der geldt, dus ook voor hen, die over voldoende eigen middelen beschikken om zelf te kunnen j zorgen voor voldoende genees kundige hulp. De oplossing is tenslotte ge- I vonden in een verzekering voor Veel wordt er in de wereld ge sproken over geluk. Zelfs heeft de mens van de nieuwe tijd het zover gebracht, dat hü stoutproedig durft verklaren: de mens heeft recht op geluk Hij mag het zich veroveren tot elke prijs. De kinderen Gods geleerd door Zijn dierbaar Woord, spreken een andere taal. Immers, in Gods leidingen met Zijn kinderen staat de gedachte „geluk" nimmer op de voorgrond. En als de Here Zijn kostbare geloften aan Zijn vrienden doet horen, dan spreekt Hij nergens van geluk, maar van ■zegen. Daarom, geluk is een woord voor de tijd, welks verwezenlijking met de tijd vergaat. Geluk buiten God genoten maakt opgeblazen. Maar de zegen, die God heeft, maakt deemoedig. Gods zegenin gen zijn zeer verschillend. De een zegent Hij met aards bezit. De an der legt Hij in de donkerste nacht Zijn genezende hand op het hoofd. De een voert Hij trouwe vrienden harten toe, die hem op de reisweg Verkwikken. De ander openbaart Hij Zijn heerlijkheid. Maar welke Zijn zegen ook zij, hij vertoont in elke vorm, onder iedere gestalte, hetzelfde kenmerk: hij werpt vrucht af voor anderen. Welke ze gen ook het deel is van Gods kind, het zal vanzelf daarmede anderen ten zegen zijn. Zo vermenigvuldi gen zich de gaven Gods. Zijn wij reeds een zegen voor anderen? Gezegend, en and'ren ten zegen Wat vrienden, verlangt gij nog [meer? Dat wordt gij door and'ren te [dienen Naar 't voorbeeld van Christus tde Heer! OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 10 MAART. NED. HERV. KERK. (Tweede Lijdenszondag.) Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo; 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3.00 uur Ds. J. Schol ten; 7.30 uur Ds. C. A. Korevaar, van Rotterdam (Bijzondere dienst). Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. WOENSDAG 13 MAART. Hulst: 7.30 uur. Ds. J. Homan (Bid stond voor het gewas). DONDERDAG 14 MAART. (Biddag.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu- wen. Terneuzen: 7.30 uur Vicaris J. Lal. leman (Bidstond voor het ge was). Zaamslag: 9.30 uur Da G. Jansma. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, (in samenwerking met de N.P.B.) Terneuzen: Zaal Noordstraat 18, 5 uur Ds. S. A. Vis, van Aarden burg. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. W. Esselink, van Bennekom. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand Schoep, van Den Haag. Terneuzen: 10 uur en 3.00 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. C. v. d. Ent, van Werken dam. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. i OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur en 7 uur Sa menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKF, KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 Uur, 8.30 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VI.AANDEREN. ZATERDAG 9 MAART. Breskens: 8 uur Zangavond van de Bijbel-Kiosk-Vereniging. ZONDAG 10 MAART. NED. HERV. KERK. (Tweede Lijdenszondag.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even- huis- - Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur Wika R. Wasterval. (Jeugdienst). Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen; 7 u. Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. J. B van Bork (Biddag voor het gewas). Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds L. P W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuylman (Bed. H. Doop). WOENSDAG 13 MAART. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. Egyptische „kikvorsmannen" zijn begonnen met het verwijde ren van ontplofbare stoffen uit de sleepboot Edgar Bonnet" die op de bodem van het Suezkanaal ligt, aldus is uit betrouwbare bron in Cairo vernomen. Deze sleepboot is het laatste obstakel voor de doorvaart van schepen tot 10.000 ton. Later is door het Egyptische gezagsorgaan voor het kanaal be vestigd, dat de verwijdering van ontplofbare stoffen uit de „Ed gar Bonnet" vrijdag begonnen is. Als dit werk, dat vanwege de Egyptische autoriteiten ge schiedt, voltooid is, zullen de ber- gingsploegen van de V. N. na toestemming van de Egyptische autoriteiten, met de lichting van het wrak kunnen beginnen. De leider van de bergingsoperaties der V. N., generaal Wheeler, schat dat het lichten van de „Edgar Bonnet" en het fregat „Aboekir" drie weken zal vergen. In bevoegde kringen verluidt, dat het bergen van de „Edgar Bonnet" wellicht niet meer dan twee weken in beslag zal nemen. Met het bergen van de „Aboekir" zoü geen haast gemaakt behoe ven te worden daar het vaartuig geen onmiddellijk gevaar voor de scheepvaart oplevert. Twee schepen zijn te Port Said het Suezkanaal ingevaren en zou den vrijdag naar Suez opstomen. Het zijn het 147 ton metende jacht „Koeweit Maralvi" en de Griekse sleepboot „Michalis" van 238 ton. Zij behoeven geen tol te beta len daar zij niet groter zijn dan 300 ton. Ongeveer 200 Egyptische en buitenlandse loodsen zouden klaar staan om hun werkzaam heden te hervatten. Een woordvoerder van de V. N. heeft vrijdag medegedeeld, dat de laatste Israëlische soldaat hedenmiddag de zone van Sjarm El Sjeik en daarmede het Egyp tische grondgebied zal hebben verlaten. Het Egyptische blad „Al Ahram" schrijft, dat de Ameri kaanse steun voor de Israëlische eisen t.a.v. de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Aka- ba de vaart van Israëlische sche pen door het Suezkanaal en het bejaarden die geldt voor allen, die een inkomen van ƒ3410 niet te boven gaan. Zij die hier onder vallen kunnen zich laten inschrij ven bij een ziekenfonds tegen verminderd tarief. DE GETROFFEN MAATRE GEL is vrijwillig, in zoverre dan dat men zich zelf moet aanmel den bij een erkend ziekenfonds. Men wordt dus niet automatisch ziekenfondsverzekerde omdat men het bodempensioen ont vangt. Het verplichte karakter van de verzekering komt tot uiting in de bepaling, dat de ziekenfond sen alle bejaarden die zich aan melden en voldoen aan ondervol- gende voorwaarden moeten aan nemen, zonder wachttijd en zon der uitsluitingsbepalingen. Het recht op geneeskundige be handeling gaat in op de eerste dag van de week, volgende op die waarin men zich als verzeker- beheer van de politiemacht der V. N. over Gaza „gelijk staat met een poging om het Handvest van de heeft aangemeld. De genees- de Verenigde Naties te gronde te richten". Het blad is van oordeel, dat na de Israëlische ontruiming „de strijd is verplaatst van het mili taire naar het politieke terrein geschil over het Suezkanaal". De Egyptische kikvorsmannen, die vrijdag begonnen zijn met zoeken naar springstoffen, die zich aan boord van de tot zinken g-brachte sleepboot „Edgar Bon net" zouden bevinden hebben nog niets gevonden. Een Nederlandse bergingseen heid staat gereed om op elk ge wenst ogenblik met het lichten van het wrak te beginnen. Nederlandse bergingsvaartui gen hebben vrijdag het wrak van de baggermachine „Louis Per- rier" naar Port Foead gesleept. Aan de gezagvoerder van het 10.300 ton metende Japanse vrachtschip „Hikone Maru", dat woensdag j.l. uit Tokio, via Kaap stad, naar Europa is vertrokken, kundige verzorging en de ver strekking zijn gelijk aan die van de bekende verplichte verzeke ring. KNAAP VERDRONKEN. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur is het 12-jarig zoontje van de familie Broekhof uit Noord wij kerhout bij het spelen op een vlot in de vaarsloot van de An- derij VeenenburgElsbroek te water geraakt en verdronken. Vrijdagmorgen was de rijkspo litie er nog niet in geslaagd het lijkje te vinden. is opgedragen de route via het Suezkanaal te nemen. De Japanse rederij gaat er hier bij van uit, dat het Suezkanaal vanaf tien dezer door schepen van 10.000 ton zal kunnen wor den gebruikt. WIE KUNNEN nu een bejaar denverzekering sluiten 1. Mannen van 65 jaar en ouder. 2. Ongehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder. 3. Gehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder, wier echtge noot de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt en die zelf een eigen inkomen genieten dat een nog nader vast te stellen bedrag niet te boven gaat. (Op dit ogenblik waarop wij het artikel schrijven, is dit nog niet bekend). 4. Gehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder, wier echtge noot de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt, in dien deze vrouwen een uit kering genieten krachtens de ouderdomswet. VOOR premievrije medeverze kering komen in aanmerking: a. De echtgenote, zowel bene den als boven 65 jaar. Alle kinderen beneden 16 jaar. Alle studerende kinderen of invalide kinderen tot 27 jaar, behalve als deze groepen zelf een inkomen genieten, dat eveneens een nader vast te stellen bedrag te boven gaat. Verder zijn als algemene voor waarden gesteld, dat: a. de kandidaat verzekerde zijn woonplaats in Nederland heeft. b. niet verplicht verzekerd is ingevolge de ziektewet of op grond van een andere wette lijke ziekenfondsverzekering valt (b.v. bij die in loondienst zijnde, een tijdelijke uitke ring krachten de ongevallen wet ontvangt). c. het inkomen niet meer dan ƒ3410 bedraagt. b. De Hongaarse schrijver Gali, die te Boedapest terecht staat op beschuldiging van het uitge ven van een illegaal blad, is woensdag ondervraagd over zijn artikelen over wegvoering van Hongaren naar de Sowjet-Unie. Volgens de Hongaarse regering zijn de berichten over deporta tie een verzinsel van de westelij ke propaganda. Op de vraag van de presidente van de rechtbank van wie hij inlichtingen over deportaties had ontvangen, zei Gali, dat hij het had gehoord van jongeman nen, die uit treinen die hen naar de SowjetUnie brachten, zijn ontsnapt. Ook in 't zieken huis, waarin hij thans wordt verpleegd, zijn een aantal men sen, die uit de Sowjet-Unie zijn teruggekeerd, waarheen zij wa ren gedeporteerd. De presidente antwoordde, dat 't laatste haar niet interesseerde, het ging haar alleen om de inlichtingen waar over hij beschikte voordat hij zijn artikelen in december schreef. Gali zei, dat het zijn bedoe ling was de regering ertoe te brengen een uitleg te geven van de wegvoering van Hongaren naar de Sowjet-Unie. De rege ring had bijv. kunnen zeggen, dat de politie in een staat van wanorde verkeerde en dat er voorlopig geen andere middelen waren ter bescherming van de veiligheid. De presidente verbood hem hierover te spreken. Gali zei hierop: „Bovendien weet het gehele land van deze feiten". De president zei vervolgens: „U hebt geschreven, dat in 1944 de Duitsers vele Hongaren heb ben weggevoerd en dat de Rus sen in 1956 hetzelfde hebben ge daan, omdat alle dictaturen op elkaar lijken. Hoe hebt u, die zelf door de Duitsers is gedepor teerd, dat kunnen schrijven Op deze vraag reageerde Gali slechts met een glimlach. Perfokt tot in ofk daiail" R' IJ N 8 E R G'S H ft.N DELS B (J READ reRNEÜZllN' TeisfÖÓN,2304 ■KlÖJpRD'5TR^AT*78 door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 97) Nadruk verboden. Wat waren zijn zwakheden? Ik lachte, toen ik er over na dacht. Zijn verlangen, niet voor „oud" versleten te worden. Zijn geprikkeldheid, als de mensen hem drongen of duwden op de volle trottoirs. Zijn beslist slech te humeur als hij op de rivier met een andere boot in botsing kwam of de roeiende menigte aan de verkeerde kant van het water zat. Ja, ik was met hem op de ri vier geweest, vergezeld door de vriendelijke lady Waterson, en ik was geestdriftig genoeg ge weest, om zelfs hem genoegen te doen, die tegenover alle din gen, die in verband stonden met de Theems, een houding aan nam, of het allemaal zijn eigen dom was. Hij wist, waar de rus tige, niet bezochte zijriviertjes te vinden waren, de vredige schuilhoeken van ijsvogels, wa tersnippen, waterratten en luie, vette baars. En hij wist een snel trein naar Reading, en kende lady Watersons grote onzelf zuchtigheid en geduld; en als mijnheer Weldon mij niet een hele dag vrijaf wilde geven, welnu, dan was hij een egoïst van het eerste water! Er is bijna altijd in het leven van de meeste mensen een dag die boven alle andere dagen dui delijk en helder in hun geheu gen staat gegrift. Het mag een verjaardag zijn, een verlovings dag, een trouwdag, de dag, waar op men voor het eerst na een lange ziekte in de zon wandelt, de dag, waarop men de school verliet om zijn eerste vakantie thuis te gaan doorbrengen, de dag, waarop het eerste gevecht geleverd werd met de ruziema ker van die school, en men als overwinnaar uit het strijdperk trad. Die van mij is de dag, waarop ik in een bootje luierde met lady Waterson en Owen Westcott op een groen, koel zij riviertje in Sonning. Hoe ver rukkelijk, hoe zalig verfrissend was de stille, groene schemer van deze rustige uithoek na de hitte en beklemming van Lon den. Ze zeggen, dat ik in slaap viel, maar dat is de laster. Sla pen, als ik voor geen koninkrijk één heerlijk, gelukkig ogenblik van een der volmaakste dagen van mijn leven had willen mis sen. Laat in de middag zetten we thee, en gedurende een vol half uur zat Owen Westcott met gefronst, bezorgd voorhoofd naar zijn ketel te staren, die maar niet wilde koken. Gewoon lijk was het zo'n vlugge, gezeg lijke ketel, verschillend van de meeste picnic-ketels Ik bood hem een naald uit mijn zaknaai- étui aan. „Steek de brander door", raadde ik aan. „Dat moe ten wij in het depot ook wel eens met ons spiritusstelletje doen". En hij stak en prikte met goed gevolg, en we hadden schik en lachten bij onze thee en koekjes als drie kinderen, die vrij hadden van school. Toen wij de stille afzondering van het riviertje verlieten, za gen wij, dat de Theems baadde in de gouden glans van de on dergaande zon. Goudgevlekte wilgenbladeren kusten het goud bestoven water. Een kleine boot met bruine zeilen, die de bocht om kwam, even licht en beval lig als een bruine vogel, verloor plotseling haar donkere tinten en ging eveneens op goud lijken. Dit was toch zeker een beto verd land Mij met verblinde ogen afkerend van al deze schit terende pracht, ontmoette ik de ernstige, onderzoekende blik van dr. Westcott. „Nu", zei hij, terwijl hij de boot zachtjes tegen de stroom oproeide, waarbij hij zo dicht langs de oever gleed, dat wij ruisend langs de groene biezen en het puntige riet scheerden, „wat denkt u van de oude Vader Theems?" „Het is te mooi", zuchtte ik. ,En op dit ogenblik zou ik an ders thuis zijn, en Wat?" vroeg Lady Waterson met een glimlach. „O, niets. We zullen over niets anders praten en denken dan het mooie heden. Er wordt be weerd, dat verwachting beter is dan verwezenlijking. Ik had nooit gedacht, dat er ook maar half zo iets moois op de rivier kon zijn als die verwarde massa donkerrode klimrozen, hangend over het water, die wij zo juist voorbij gingen. Hebt u opge merkt, hoe de ondergaande zon hun kleur in bloedrood veran derd had Hebt u hun schoon heid ingedronken, Lady Water son „Wel, u wordt beslist poë tisch lachte zij. „Neen, ik ben alleen maar be toverd. De rivier heeft mij beto verd". „Ik geloof niet, dat het alleen de rivier is", mompelde zij, ter wijl zij een blik wierp op dr. Owen Westcott, die achter in de boot zat. „Ik geloof, dat het „Stil zei ik, vurig hopend, dat hij haar niet gehoord had. En weer lachte zij en streelde mijn hand. Juffrouw Rye verwelkte zicht baar, toen de hitte voortduurde. Haar klein gezichtje werd nog kleiner, haar handen doorzichti ger en haar stap loomer. Haar grote ogen gloeiden als levende kolen, nu eens brandend naar het scheen, van onderdrukte op winding, dan weer bedroefd en dood als gedoofde as. Hoe stelde zij het, vroeg ik mij af. Wachtte zij tevreden en gelukkig, met haar ogen standvastig voor waarts gericht, vertrouwend in de man, dien zij liefhad, of wa ren twijfel, wantrouwen in hem weer over haar gekomen Sinds die morgen in St. James Park had zij noch door een woord, noch door een blik het onder werp aangeroerd. Misschien be treurde zij het tijdelijke verlies van haar zelfbeheersing, haar openbaring van het geheim aan mij, het prijsgeven van haar twijfel jegens haar geliefde aan een andere vrouw. (Wordt vervolgd). DE PREMIE zal niet voor alle bejaarden gelijk zijn. Er is n.l. rekening gehouden met de draag kracht. Zo zijn twee inkomens groepen onderscheiden: n.l. a). verzekerden wier inkomen niet meer bedraagt dan 2400 per jaar, deze zullen 'n kwart van de werkelijk benodigde premie be talen, dat is voor 1957 0,55 per week. ib). verzekerden met een inko men van 2400 tot 3410 per jaar, zij zullen de helft van de werkelijke premie moeten beta len n.l. voor 1957 1,10 per week. De premie is niet voor ieder dezelfde, dus kan het te betalen premiebedrag veranderen. Bejaarden met een inkomen van meer dan 3410 kunnen, als zij willen zich vrijwillig verzeke ren v.z.v. dat inkomen het bedrag van 60Ó0 niet te boven gaat en moeten dan de gewone premie betalen, die niet overal dezelfde is. Deze regeling is ingegaan op 1 januari 1957, zodat gegadigden die menen dat zij aan de hierbo ven omschreven voorwaarden voldoen zich spoedig moeten aanmelden bij hun ziekenfonds. (Nadruk verboden). Woensdag diende voor de Groningse politierechter weder om de zaak tegen de familie D. bestaande uit moeder, de 50-jari- ge J. W., haar drie dochters Antje D. (19 jaar), Sjoukje D. (23 jaar) en Johanna D. (26 jaar), de zoon Klaas D. (24 jaar) en de aanstaande schoon zoon H. M. (25 jaar), welke fa- milie zich had te verantwoorden wegens mishandeling van de moeder van M. Veertien dagen geleden werd de zaak aangehouden voor na der onderzoek en gelastte de po litierechter directe inhechtenis neming van alle verdachten om dat zij pertinent ontkenden en een brutale houding aannamen. Vier getuigen hadden de mis handeling gezien. Woensdag bleek dat Sjoukje tot andere gedachten was geko men. Zij bekende grif en vond, dat zij laag gehandeld had. Ook Klaas gaf toe een klap te heb ben gegeven. De andere ver dachten volhardden in hun ont kenning. De politierechter veroordeelde Sjoukje tot een voorwaardelijke straf van 30 dagen (eis 3 weken voorwaardelijke). Antje en Jo hanna hoorden 33 dagen gevan genisstraf tegen zich uitspreken, waarvan 30 voorwaardelijk (eis weken). Klaas werd veroor deeld tot 60 dagen hechtenis, waarvan 50 voorwaardelijk (eis 6 weken). H. M., die zijn moeder had mishandeld werd veroor deeld tot 60 dagen onvoorwaar delijk (eis 8 weken) en de moe der J. W. werd bestraft met 60 dagen gevangenisstraf, waarvan 40 dagen voorwaardelijk (eis 5 weken). Voor allen geldt een proeftijd van 3 jaar. NEDERLANDS EN NOORS SCHIP IN BOTSING. Vrijdagnacht omstreeks twee uur zijn het Nederlandse 7132 b.r.t. metende schip „Oldekerk" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmij, en de Noorse „Nordaak", op een afstand van 7 mijl van het eiland Borkum met elkaar in botsing gekomen. Bei de schepen liepen schade op, maar konden hun reis vervolgen. De „Oldekerk" heeft de reis naar Hamburg voortgezet

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5