gevaarlijk Israël heeft V.N.-resoluties volledig uitgevoerd Egyptische tot boycot maatregelen van Israel Belangrijke verliezen voor de conservatieven Machtsgrepen in Borneo en Atjeh verwacht 4 r J WEEROVERZICHT ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER WEKELIJKSE WERELDSCHOUW AMERIKAANSE PERSORGANEN hebben in de afgelopen weken het spel, dat Eisenhower en Dulles spelen in het roerige Nabije Oosten, vergeleken met de subtiele politieke actie, welke in het begin der 19e eeuw de grote Von Metternich, kanselier van Oostenrijk, eigen was. Wellicht zullen zij over enkele weken zelfs een ver gelijking gaan treffen met Talleyrand, die nog altijd de grootmeester der diplomaten wordt genoemd. ZULLEN WESTELIJKEN SOWJET-VOORSTEL VOOR HET MIDDEN-OOSTEN AFWIJZEN AARDBEVING IN GRIEKENLAND Grote schade aan woningen Door eep aardbeving zijn vrij dag in Thessalië in Noord-Grie kenland honderden huizen inge stort. Zeker één persoon is om het leven gekomen. Griekenland neemt niet deel aan onderhandelingen over Cyprus Bedorven effect De rol van Amerika Britse bezuiniging Eerst daden. Oorlog om Kashmir KONINGIN JULIANA VERWELKOMDE PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld. heeft vrijdag te New York verklaard dat Israël thans „volledig gehoor heeft gegeven aan de door de algemene vergadering aanvaarde resoluties, waarin het werd verzocht zijn troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken. BEZETTING VAN SJARM EL SJEIK Tussentijdse verkiezingen in Engeland ARRESTATIES IN EGYPTE MOORDEN IN GAZA Massa-bijeenkomsten in Djakarta verboden Geen visum voor Tanger imiitma Het nummer van heden telt 10 pagina's VIJF PREDIKANTEN IN HONGARIJE GEVANGEN GENOMEN V Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 et DE VRIJE ZATERDAG 9 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4009 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1/—J Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t n«r Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het doet wat zonderling aan, wanneer men de opeenvolgende vergissingen ziet, waartoe presi dent en staatssecretaris zich laten verleiden. Zij hebben in derdaad in de controverse tus sen Israël en Egypte een grote mate van lijdzaamheid getoond, De Verenigde Staten, Frank rijk en Engeland zullen de vol gende week in Moskou gelijklui dende nota's laten overhandigen, waarin de Sowjet-voorstellen van 12 februari voor een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van het Midden-Oosten, verwor pen worden, zo is vrijdag uit goedingelichte bron in Washing ton vernomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dit bericht later bevestigd. Het Sowjetplan was afkomstig van Dmitri Sjepilof, die inmid dels als Sowjet-minister van bui tenlandse Zaken is afgetreden. Reuter meldt echter, dat naar in Washington verluidt de Sow jet-voorstellen niet in gelijklui dende nota's verworpen zullen worden, doch dat elk der weste lijke grote drie op afzonderlijke punten zal ingaan. De Ver. Staten zouden vooral de nadruk leggen op de defensieve aard van de Eisenhowerleer, Engeland zou 't pact van Bagdad verdedigen en Frankrijk zou de Sowjet-motie- ven bezien in het licht van de Sowjet-interventie in Hongarije. dat degenen, die de veiligheid in het nabije oosten bedreigen, in het bijzonder Egypte, zich wel zeker moeten voelen, dat zij èn politiek èn economisch kun nen doen wat zij willen. Er is, gezien de stemming onder het Israëlische volk, veel voor Ben Goerion toe nodig geweest om er zijn regering en zijn parle ment toe te krijgen om in te stemmen met ontruiming van Gaza, dat nooit door de Ver. Naties als Egyptisch gebied is beschouwd en van de Golf van Akaba, de enige verbinding met de overige wereld. Nauwelijks echter was de des betreffende verklaring door de Israëlische afgevaardigde in de assemblee, die ettelijke keren daarvoor diende uitgesteld, voor gelezen, of niet Egypte, niet de Arabische staten, maar de Ame rikaanse vertegenwoordiger Lodge resumeerde de Israëli sche verklaring in deze zin, dat onvoorwaardelijke medewerking inzake ontruiming was gegeven. Op hetzelfde ogenblik vertelde Dulles aan Arabische diploma ten, dat Amerika geen enkele belofte of toezegging aan Israël had gedaan. Dat heeft onmid dellijk een crisis in Israël uitge lokt, zowel in de hoofdstad Tel Aviv als in de verschillende ste den en dorpen. Het Griekse koningspaar ls aan boor van 'n torpedoboot jager naar Volos, in het hart van het getroffen gebied, vertrokken. Volos is twee jaar geleden ook door een ernstige aardbeving ge teisterd. In tien dorpen in het district Farsala zijn meer dan 1300 hui zen van één verdieping ver nield. De stad Farsala ligt 50 km ten zuiden van Larissa. Het aantal slachtoffers is zo °-ering doordat de mensen na de eerste, betrekkelijk lichte, schok hun woningen verlieten. In Zuid- Griekenland is later op de dag nog een lichte schok gevoeld, die geen schade van betekenis aan richtte. Officieel is meegedeeld, dat er 36 gewonden zijn als gevolg van de aardbeving. Griekenland is niet bereid deel te nemen aan onderhandelingen met Engeland en Turkije over Cyprus. Dit heeft de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, Everoff, vrijdag verklaard. Averoff weigerde de inhoud be kend te maken van een rapport dat hij donderdag van de Griekse zaakgelastigde in Londen, Nico- lareisis, heeft ontvangen en dat betrekking heeft op besprekin gen van de zaakgelastigde met de Britse waarnemende onder minister van Buitenlandse Zaken sir William Hayter. Commenta tors menen, dat Nicolareisis ver zocht heeft om inlichtingen over de plannen van de Britse rege ring aangaande Cyprus in het licht van de jongste resolutie van de Verenigde Naties over Cy pru*. Ben Goerion heeft, alvorens zijn parlement er in te kennen, nu, in vertrouwen op de Ver. Naties, desniettemin toch in ontruiming van Gaza en Akaba toegestemd. Er zijn reeds schik kingen getroffen tussen de Is raëlische opperbevelhebber en de opperbevelhebber van de overigens zwakke UNO-troepen. Het effect, dat van de ontrui ming kan uitgaan, als deze op z.g. onvoorwaardelijke wijze ge schiedt, is daarmede weer be dorven. Washington heeft het aan zichzelf te wijten, dat het tege lijkertijd Israël, dat het reeds enkele maanden boycot inzake voedsel en financiële hulp, tot vijand krijgt evenzeer als de on tevreden Arabische staten. Men kan met spanning afwachten wat er gebeurt, maar een derge lijk optreden versterkt niet het vertrouwen in Amerika, dat nu niet alleen het nabije oosten, maar geheel de wereld nodig heeft. Dat op het ogenblik, dat er een Amerikaanse poging wordt gedaan om de vriendschap met Engeland en Frankrijk door be zoeken van koningin Elisabeth en president Coty te herstellen. Maar op een ogenblik ook, dat de kleinigheid nauwelijks bui ten Amerika opvalt, dat presi dent Truman bij de herdenking van de gemeenschappelijke Turks-Griekse hulp in 1947 een uitnodiging krijgt om daarheen te gaan, doch dit alleen als oud president kan doen als hij er van afziet tevoren een bezoek te brengen aan Eisenhower en zelfs geen symbolische brief medekrijgt. De Verenigde Staten hebben hun politiek in het nabije oos ten ter hand moeten nemen, omdat zij reeds jaren bezig zijn het Engels gezag er te ondermij nen. Berichten van de laatste tijd melden zelfs, dat bij de ac tie, die de Brits-Franse vloot tegen Egypte inzette, Ameri kaanse oorlogsschepen moeilijk heden in de weg hebben gelegd. Amerika hoopt op de vriend schap van de Arabische Liga, die te Cairo is bijeengekomen. Nu is het waar, dat het tussen koning Saoed en Nasser niet botert, hetgeen getuigt van het inzicht van Saoed in de over heersende rol, die Nasser in ge heel de Arabische wereld wil gaan spelen. Er zijn dus slechts vage besluiten gekomen, gelijk nog altijd vaag is of Syrië reeds deel uitmaakt van de satellie ten der Sow jet-Unie dan wel voorlopig slechts hulpdiensten verricht. Aangezien bij het Nabij Oos ten kunnen worden begrepen Algiers en de aangrenzende Noordafrikaanse landen, heeft het onderhoud tussen Eisenho wer en Pineau in Washington slechts gedeeltelijke voldoening in Frankrijk geschonken. Frankrijk kan, nu niet meer bedreigd door inmenging van de Ver. Naties, zijn actie voor rust in Algiers voortzetten. Ben Mhi- di, de voornaamste opstande ling in Algiers, is gevangen ge nomen. Maar op hetzelfde ogenblik is ontdekt en daarvoor is minister Lacoste naar Parijs ge komen dat de onlangs mis lukte aanslag op de Franse be velhebber Salan het werk is van Franse verzetslied «o. degenen dus, die tegen de hervormingen der regering in Parijs zijn en nu trachten zich met geweld te doen gelden En dit treft een regering, die het economisch al uitermate moeiijlk heeft. een nieuwe poging om in het Nabije Oosten grond onder de voeten te krijgen. In Polen is 't ministerie, waarvan Gomoel- ka uiteraard geen deel uit maakt, vrij goed ontvangen, en het heeft in de Sjem een zeer sprekende meerderheid gevon den. In Spanje heeft Franco de voorgenomen wijziging zijner regering, die reeds lang ver wacht werd, voltrokken. De Fa- langa verliest aan zetels en dus aan invloed, de generaals komen ook bij Binnenlandse Zaken en publieke werken op de voorgrond. De politiek „verdeel en heers", die Franco sedert jaren toepast tussen monarchis ten en falangisten, kan op deze wijze rustig worden voortgezet. Spanje heeft echter economi sche moeilijkhedenvoelt zich nu niet slechts buiten de O.E.E.C. gesloten, maar ook bui ten de Europamarkt. Er zijn voor deze laatste, ook ten op zichte van Engeland, nog moei lijkheden te overwinnen. Maar men verwacht toch een vrij spoedige gereedkoming der ont werpverdragen. De bijeenkomst van de West- europese Unie heeft, veel ster ker dan Engeland verwachtte, verzet aangetekend tegen de Engelse plannen inzake de be perking van het Rijnleger. Om niet dadelijk een stemming uit te lokken, is het advies van de dagelijkse raad van de NATO ingeroepen, dat vermoedelijk niet aan twijfel te wensen zal overlaten. Engeland bezuinigt, maar het bezuinigt nu wel met heel harde hand. Engeland staat voor moeilijk heden in de landen die met Tanganyka bestemd zijn een nieuw dominion te vormen. Er zijn ook moeilijkheden in Soma- liland, waar men reeds rekent op de gevolgen van het einde van het Italinaase mandaat schap over wat vroeger Italiaans Somaliland was. En in Zuid- Afrika wordt de strijd voor apartheid eer sterker dan zwak ker. De Russische premier Boelga- nin heeft van president Eisen hower een duidelijke brief ont vangen, waarin deze zegtbe vrijdt eerst de 17 millioen Duit sers in Oost-Duitsland en kom dan nader praten over vreed zame co-existentie. Rusland werkt nu in op auto nome gebieden in de Kaukasus, die zich voor een deel ook in Turkije en elders uitstrekken; In het Verre Oosten wordt voor een inval der Pakistaanse ontevredenen in Kashmir ge vreesd, gevolg van de afwijzing van de resolutie der Ver. Naties door India. In Thailand zijn verkiezingen gehouden, die schijnbaar voor de regering een overwinning be tekenen, maar geacht worden de oorzaak te zijn van een sa menzwering, waartegen met mi litaire maatregelen reeds is op getreden. Soekarno's pogingen om een nationale dictatuur te stichten, verontrusten blijkbaar niet op zichzelf, maar door de gevol gen Amerika. Nu heeft naast Sumatra ook Celebes zich afge scheiden. Dit zelfde Indonesië echter voerde een hoog woord in de Ver. Naties, waar het de resolutie inzake Nieuw-Guinea der Afrikaans-Aziatische staten niet met de vereiste 2/3 meerder heid zag aangenomen. VAN DER MANDERE (Nadruk verboden). Tegen half tien gisterochtend trok de zware mist, welke boven de Amsterdamse luchthaven hing, snel op en nadat de K. L. M.- machine uit Mexico was binnen geloodst, kwam tegen tien uur ook de suoer constellation „Wy- vern" uit New York op Schiphol aan. H. M. Koningin Juliana was een half uur tevoren per auto op Schiphol gearriveerd, waar zij werd ontvangen door de K. L. M.- directeur ir. F. Besangon en de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. Op Schiphol waren verder aan wezig de secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaff, die enkele weken geleden met Prins Bern- hard naar Amerika was vertrok ken, maar na het bezoek aan Mexico was teruggekeerd. Voorts bevonden zich er ter begroeting de adjudanten van de Prins re serve luitenant-kolonel C. C. Geertsema en luitenant ter zee eerste klasse W. van Rossum. Koningin Juliana verwelkomde Prins Bernhard bij het vliegtuig op hartelijke wijze. Koningin en Prins onderhielden zich enkele minuten met elkaar, waarna de Prins de autoriteiten en de leden van het gevolg begroette die zich eveneens op het platform bevon den. Vervolgens stapten Koningin Juliana en Prins Bernhard in de hofauto, welke in snel tempo Schiphol verliet. Hammarskjoeld deelde dit me de in een rapport aan de alge mene vergadering. Hij verklaarde ook, dat het hoofd van de organisatie der Verenigde Naties voor hulpver lening aan de Palestijnse vluch telingen met hem was overeen gekomen bij de huidige toestand in de strook van Gaza meer hulp te verlenen dan onder normale omstandigheden zou zijn ge schied. Hammarskjoeld meldt de alge mene vergadering voorts, dat de in het gebied van Gaza werkende eenheden van de Palestijnse be standscommissie der Verenigde Naties onder het opperbevel der internationale politiemacht zul len worden geplaatst.Hij verze kerde, dat er een nauwe samen werking tussen dit opperbevel en de commissie zal zijn. De secretaris-generaal zegt in zijn verslag verder dat, nu de Is raëlische troepen volledig van Egyptisch gebied zijn terugge trokken, de paragraaf van de tweede op twee februari j.l. door de algemene vergadering m.b.t. het Midden-Oosten aan vaarde resolutie, waarin wordt erkend dat een terugtrekking „dient te worden gevolgd door maatregelen, welke zullen leiden tot handhaving en versterking van de vrede in het ontruimd ge bied", van kracht wordt. Hij voegt hieraan toe dat hem hierin de taak wordt opgelegd derge lijke maatregelen, in overleg met de betrokken partijen, voor te be reiden en te doen nemen en ver slag over de gang van zaken aan de algemene vergadering uit te brengen. Een V. N. woord voerder heeffl in Cairo bekendgemaakt, dat de V. N.-troepen vrijdag Sjarm el Sjeik aan de Golf van Akaba zijn binnengerukt. De bezetting zal hedenmiddag voltooid zjjn. In een rondschrijven aan al de ministeries en regeringsdeparte menten heeft het Egyptische mi nisterie van Financiën een nieu we regeling bekendgemaakt met het oog op het verscherpen van de economische boycot tegen Is raël. In de nieuwe regeling wordt bepaald 1. Dat buitenlandse maatschap pijen en handelsvennootschap pen, die verlangen deel te nemen aan de bestedingen van de Egyp tische regering, de verbintenis moeten aangaan geen bijhuizen of filialen van haar fabrieken of firma's in Israël op te richten. Bevolking van Atjeh wil haar eigen weg gaan In Djakarta maakte men zich vrijdag bezorgd, dat de acties tegen de centrale re gering, welke zich in Mid- den-Sumatra en Oost-Indo- nesië hebben voorgedaan, spoedig zullen worden ge volgd door soortgelijke maatregelen in Borneo en Atjeh. Indien dit het geval mocht zijn zou practisch alleen nog maar Java onder het onbetwiste gezag staan van de in staat van ont binding verkerende regering van Ali Sastroamidjojo. De voorzitter van de Banteng- raad in Midden-Sumatra, luite nant kolonel Ahmad Hussein, maakte vrijdag bekend, dat hij een speciale afgezant van de mi litaire commandant van Atjeh, luitenant-kolonel Gaharu, heeft ontvangen, die hem mededeelde dat de bevolking van Atjeh „haar eigen weg wenst te gaan", bij het oplossen van de regionale proble men. Deze afgevaardigde, ma joor Anwar Umar, had verklaard, „dat het niet onmogelijk is, dat Atjeh het voorbeeld van Midden- Sumarta zou volgen". In Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, werd vrijdag de reü nie geopend van de voormalige revolutionaire „Lambun Magku- rat"-divisie. De voorzitter van deze reünie, oud-majoor Hadji Arabani zeide in zijn openings woord te hopen, dat de bespre kingen op een „radicale en revo utionaire" manier zouden verlo- en. Hij deed een beroep op zijn Luelioorders, waaronder zich ook militaire en plaatselijke autori teiten bevonden, om „de verant woordelijkheid voor de ontwikke ling van de provincie over te ne men". Bij de opening van de bij eenkomst werd een gelukstele gram van Midden-Sumatra voor gelezen. De Britse conservatieve rege ringspartij heeft donderdag met een krappe meerderheid de La gerhuiszetel van het kiesdistrict Warwick en Leamington weten te behouden. Er was een tussen tijdse verkiezing nodig gewor den door het aftreden van oud premier Sir Anthony Eden, die dit district vertegenwoordigde. De conservatieve kandidaat John Hobson behaalde 24.948 stemmen, terwijl de socialist Wil liam Wilson 22.791 stemmen op zich verenigde De conservatieve meerderheid was 2.157 stemmen. Bij de algemene verkiezingen van 1955 hadden de conservatie ven 29.979 stemmen gekregen, tegen de socialisten 16.513 stem men. Eden kreeg toen een meer derheid van 13.466 stemmen. De conservatieven in het be trokken district hadden wel ver wacht, dat hun stemmenaantal zou teruglopen, maar dat dit zo sterk het geval zou zijn, had men niet gedacht. Ook bij de tussentijdse verkie zingen in het district Bristol, die eveneens donderdag werden ge houden, hebben de conservatie ven met behoud tfan de zetel een aanzienlijk aantal stem men verloren. De conservatieve kandidaat Robert Cooke werd met 24.585 stemmen gekozen. Hij kreeg 14.162 stemmen meer dan de socialist William Rodgers. In 1955 bedroeg de conservatieve meerderheid echter 22.001 stem men. Drie andere tussentijdse ver kiezingen, die onlangs zijn gehou den hadden eenzelfde tendentie te zien gegeven. In het Londen se district North Lewisham moesten de conservatieven hun zetel aan de socialisten afstaan, terwijl te Carmarthen in Wales een door hen gesteunde liberaal ook een nederlaag leed tegen de socialisten. Bij verkiezingen te Wednes- bury in Staffordshire wist de Labourpartij haar meerderheid aanzienlijk te vergroten. De con servatieven verloren hier ruim elf procent van het totaal aantal stemmen. Kwesties, die bij deze tussen tijdse verkiezingen een belang rijke rol hebben gespeeld, zijn de stijging van de kosten van het levensonderhoud en de politiek van de regering-Eden ten aan zien van het Midden-Oosten. Vol gens politici zal de uitslag te Warwick en Leamington nog een grotere schok voor de conserva tieven zijn dan de resultaten van de vorige tussentijdse verkiezin gen. De verdeling van de zetels in het Lagerhuis is thans: conser vatieven 342 zetels, Labour 279 zetels, liberalen 5 zetels, onaf- hankelijken één zetel en drie zetels vakant. De agenten en vertegenwoordi gers van die firma's moeten eveneens de verbintenis aangaan geen produkten uit Israël in te voeren. 2 De buitenlandse firma s mo gen de Israëliërs niet veroorloven gebruik te maken van haar firma. Zij mogen evenmin bijdragen tot de kapitaalvorming van Israëli sche maatschappyen en instellin gen. 3. De firma's mogen ook geen zakenbetrekkingen onderhouden met firma's die de verkoop van Israëlische produkten stimuleren, of die met de distributie ervan zijn belast. 4. De buitenlandse firma's, die aan de Egyptische regering aan biedingen doen, gaan de verbin tenis aan niet deel te zullen ne men aan operaties, waardoor de economie van Israël zou kunnen verstevigd worden (bijv. de fi nanciering van de petroleum- en delfstofopsporing) en zullen zich eveneens ervan onthouden Israë' produkten te leveren, welke he bij zijn militaire inspanning zou den kunnen helpen. Ten slotte wordt in het rond schrijven medegedeeld dat bij he1 niet nakomen van die voorschrif ten, de regering (of het betrok ken Egyptische ministerie) elk contract kan opzeggen, en zic'r tevens het recht voorbehoudt schadevergoeding te eisen. Het Egyptische dagblad „Al Kahira" heeft in zijn editie van vrijdag bekendgemaakt, dat de Egyptische overheid alle leden van 'n „nieuw spionagekomplot" heeft ingerekend, onder wie per soneelsleden van Britse maat schappijen onder gerechtelijk be slag. Volgens het blad hebben de beschuldigden volledig bekend. Volgens persberichten uit Tel Aviv zijn vier Arabieren, die ge durende de Israëlische bezetting van het gebied van Gazai met de Israëliërs hebben samengewerkt, in het gebied van Raffa bij Gaza vermoord. Uit dezelfde bron verluidt tevens dat de troepen van de Verenigde Naties voorzorgs maatregelen hebben getroffen om het leven van de burge meester van Gaza te bescher men, op wie vlak voor de Is raëlische terugtocht reeds een mislukte aanslag is gepleegd. De plaatselijk militair comman dant van Djakarta, luitenant kolonel Dachjar, heeft het hou den van voor a.s. zondag geor ganiseerde massa-bijeenkomsten verboden. Voorstanders van de plannen van Soekarno waren voornemens zondag voor het paleis van de president een demonstratie te houden, terwijl het „comité voor eenheid onder Islamieten" een massabijeenkomst had voorbe reid, waarop Mohammed Natsir, als voorzitter van de Masjumi en tegenstander van Soekarno's con ceptie, een toespraak zou houden. Iedere buitenlander, van welke nationaliteit ook, kan voortaan zonder visum Tanger binnenko men, zo deelt de KNAC mee. Aan degenen die vanuit Tanger ver der Marokko willen bezoeken wordt binnen 24 uur een visum uitgereikt. ONBWÊROE CARA*® OPOE VESM&j HA ZET FABRIEKEN TE ZEVE*8ERG«« De Hongaarse politie heeft vijf vooraanstaande predikanten van de Protertants-Calvinistische kerk in Boedapest gevangen ge nomen, aldus verluidt uit ge woonlijk betrouwbare bron. De regering heeft hen van tegenre- volutionaire activiteit beschul- digd. Bisschop Ravasz en dr. Pap, de leiders van een „verjongingsbe weging" waarvan ook de vijf pre dikanten aanhangers waren, zou den onlangs van hun vroegere kerkelijke functies zijn „geïso leerd": de bisschop is uit Boeda pest naar een dorpje in de buurt van de hoofdstad vertrokken en dr. Pap is „om gezondheidsrede nen" met verlof gegaan. In Rusland, Polen en Scandi navië is het nog volop, winter. De westelijke begrenzing van de koude lucht is de afgelopen 24 uur maar weinig van plaats ver anderd en loopt van de Hon gaarse laagvlakte, via Oost- Duitsland en Denemerken naar de Noorse bergen. Vrijdag werd de Koude lucht met stormachtige winden over het noordoostelijk deel van de Noordzee geblazen. Stormachtige winden stonden ook op het oostelijke deel van de oceaan, maar daar was de lucht bijzonder zacht. West-Europa bevindt zich op het ogenblik in deze lucht, die van subtropische oorsprong is. De vochtigheid is groot en plaatselijk heeft het dan ook vrij langdurig geregend, vooral in Engeland en Noord-Frankrijk. MAAR In het bijzonder boven de Noordzee kwam veel mist voor. Voor vandaag zijn geen be langrijke veranderingen in het huidige zacht weertype te ver wachten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Zacht weer Enkele opklaringen, maar ook hier en daar wat regen. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Zacht weer. ZON op onder op onder Maart 9 7.11 18.35 10.48 2.16 10 7.09 18.37 11.48 3.12 11 7.C6 18.39 12.58 4.00 12 7.04 18.41 14.16 4.40 13 7.02 18.42 15.38 5.14 ZONDAG 10 MAART. v.m. n.m. Breskens 7.32 8.16 Terneuzen 8.07 8.51 Hansweert 8.47 9.31 Walsoorden 8.57 9.41 MAANDAG 11 MAART v.m. n.m. Breskens 9.01 9.49 Terneuzen 9.36 10.24 Hansweert 10.16 11.04 Walsoorden 10.26 11.04

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1