i Uü Jc 3i»evï«mc«e BEURSOVERZICHT Het land der witte mannen Eric de Noorman 1 De nota inzake beperking bestedingen De zaak Montesi SSS^Sl Siuw'cÜSj AGENDA TERNEUZEN. Arrestaties in Hongarije De Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk AXEL. ZAAMSLAG. rvoQc/ TWEEDE KAMER. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer de beraadslaging over de nota inzake beperking van de bestedingen voortgezet. Thans zijn de replieken aan de orde; hiervoor zijn vijf uren uit getrokken. De heer Janssen (KVP) erkent, dat de regering thans een scher per en duidelijker beeld van de situatie heeft gegeven. Het ver heugt hem, dat de woningbouw een zeer hoge prioriteit heeft. De beperking der bestedingen door de overheid is hem niet dui delijker geworden. Hij meent, dat deze meer moet kunnen op leveren door een groter effiëncy Spr. zegt in het betoog van de minister van Economische Zaken niet de spelregels voor het prijs- stabilisatiebeleid te hebben kun nen ontdekken. Met betrekking tot de mede delingen over de melkprijsverho- ojng zegt de heer Janssen, dat hij met erkentelijkheid heeft ver nomen, dat de verhoging zal wor den teruggebracht tot 6 cent. Hi; heeft er echter onoverkomenlijk bezwaar tegen, dat de kosten be streden zullen worden uit ver hoging van de inkomstenbelas ting- De kosten zullen naar zijn oor deel moeten worden opgevangen door een verdere beperking van de bestedingen in de sfeer van de rijksoverheid. Daarover wil hij een uitspraak van de Kamer uitlokken. Hij dient daartoe een motie in. De heer Roemers iArb.i hand haaft zijn bezwaar tegen de ver deling der beperkingen. Spr. verklaart zich akkoord met het standpunt der regering om de lasten op jaarbasis 60 miljoen van een geringe ver hoging van de melkprijs te com penseren door belastingverho ging, als er geen verdere bezuini ging kan worden gevonden. Spr. zal het antwoord der re gering afwachten, maar een be perking van de melkprijsverho ging is voor zijn fractie conditio sine qua non voor aanvaarding van het regeringsprogramma. Hij dient een motie in, waarin de regering in overweging wordt agaven door subsidiering de *ctaoolmeik geen prijsverhoging ie doen ondergaan, teneinde deze voorziening niet in gevaar tt brengen. Ten aanzien van de ouden van lagen dringt hij er op aan, dat de verhoging van hun uitkering ,p l juli tegelijk met de huurver hoging zal ingaan. De heer W. Peters KVPzegt te vertrouwen, dat de regering spoedig met nieuwe besparings voorstellen zal komen. ■ïpibetoogt, dat de opzet van gelijkheid van de verdeling van de druk van directe en indirecte belastingen ten nadele van de di recte belastingen is omgebogen. Ifet spijt hem, dat de minister de invoering van belastingcertifi- aten afwijst. Zijn fractie staa ,ip het standpunt, dat zij slechts kan meegaan met het voorstel dei regering als in plaats va verhoging der vennootschapsbe- testinl met 2 punten voor een Njbik bedrag aan belastmgcerti Vyten wordt uitgegeven. De theer Hazenbosch 1 A.R. be neurt dat een extra verhoging wfnde kinderbijslag voor grote linnen is afgewezen. ^Tis van oordeel, dat minis- Spr. is va het gebied var; het overheids- mede door leden van C.H. en K.V.P. ondertekende motie in, waarin de blokkering wordt af gewezen. rjrr* Hofstra op Sn leren. Hij verklaart door de opmerkingen van minister HoT gegriefd te zijn, omdat hu fSntn Onrecht doet door de pro xies volslagen buiten beschou teheSeHazenbosch betoogt Lvtwoordelijkheid voord^^S-' "iet kunnen weg- riBctensrtfrc- Wetoriug Ttt* heer Vuil de v* ,CH merkt op, dat de ctfer- ^;'laf4n het debat is gewi3- Sdm gewaagt overigens van een calamiteuze ontwikkelmg g durende de laatste drie jaren van SileTSS ISSrfSnttle fle keus van verhoging der «te gebieden kan z.i. 20 miljoen 5 spr. verzet zich tegen edere belastingverhoging en sluit zich bij de motie van de heer de emigratie worden te «el gelden besteed; men draagt nog chèques achter mensen a die ze helemaal niet nodig heb- ^De heer Biewenga (A.R1 zegt dat het hem verheugt, dat de re- Jïta? in principe g.en b«— i^ft tegen doorvoering van ae ^classificatie in de landbouw Spi verklaart zijn bezwaren tegen een drastische verlaging van de grondrente te htmdhavem Met betrekking tot de kwes' blokkering merkt spr. op, (Zoals bekend zouden de met verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijs berekeningen gemoeide bedra gen, in totaal circa 50 miljoen belopende, voorlopig worden ge blokkeerd. De heer De Groot (CPN) is van oordeel, dat de prijsstijgin gen ongedaan moeten worden ge maakt, met name die voor de margarine en de tabak. De hele economische weten schap van prof. Zijlstra zegt spr. als kwakzalverij te beschouwen, De bejaarden zullen z.i. in ver houding het zwaarst worden ge troffen door de voorgenomen maatregelen. De heer Van der Ploeg (KVP) merkt op, dat de landbouwaange- legenheden onevenwichtig in de nota zijn behandeld. Over de landarbeiders is nagenoeg niets gezegd Spr. betoogt, dat de kinderbij slagregeling en de weduwe- en wezenwet zeer dringend nodig zijn. Ten - aanzien van de kinderbij slagregeling dringt hij op spoed aan. Met de huurverhoging staat het er voor de grote gezinnen naar zijn oordeel niet zo goed voor. Overigens meent hij, dat de compensatie van 2 aan de zeer lage kant is. Hij vraagt het percentage nog eens na te gaan en het zo nodig te herzien. De heer De Ruiter (C.H.) ver klaart de motie-Biewenga met grote vreugde te hebben onder tekend. Met betrekking tot de blok kering zegt spr., dat de minister niet op alle vragen heeft geant woord. Zo weet men nog niet waarom er verschil is in blok kering voor akkerbouw en voor weidebedrijven. Tegen de blok kering ontwikkelt spr. andermaal bezwaren. Indien er verhoging van de melkprijs komt moet deze zo snel mogelijk worden uitbetaald, ge zien de nood op verscheidene be drijven, aldus de heer De Ruiter. De heer Droesen (K.V.P.) ver dedigt het beleid der grond kamers en geeft vervolgens te kennen, dat de kritiek op het Landbouwschap hem zeer over dreven lijkt. Het antwoord van minister Mansholt heeft hem teleurgesteld vooral omdat hij niet is ingegaan op vele vragen. Aantasting van de grondrente of de netto pachtprijzen lijkt hem zeer onrechtvaardig en hoogst gevaarlijk In de consequenties ervan. Hij dient ter zake een motie in. Hij behoudt zijn onoverkome lijke bezwaren tegen de blok kering en deblokkering, waarbij de overheid beschikt over het geld van de boer. Z.i. moet de regering deze zaak nog eens in beschouwing nemen. Spr. kan zijn goedkeuring niet geven aan de blokkering die niet voor het volgende jaar zal wor den geëffectueerd. De heer Van Mastrigt (C-H.) meent, dat ook de regering van oordeel is, dat de kosten van het levensonderhoud meer zullen stijgen dan in de nota is aange geven. De heer Peschar (ArbJ, de mededelingen inzake de prijssta- bilisatie nagaande, vraagt of de mogelijkheid niet aanwezig is, dat grondstoffenprijsverhogingen zullen worden doorberekend. Dat zou hem niet juist lijken. De heer Oud (V.V.D.) consta teert grote homogeniteit onder de ministers in hun optreden tegen hem. Hij merkt op, dat het kabinet geen critiek kan verdra heeft de bewindsman hem toch gelijk gegeven. De minister-pre sident echter heeft er z.i. niets van begrepen. De benaming politiek confe rencier heeft spr. beschouwd als een compliment, want een poli- liek conferencier zegt op onder houdende wijze harde waarheden. Het is z.i. wel goed, dat in deze zaal eens een toon wordt aange slagen, dat de kiezers buiten met meer belangstelling luisteren. De economie van minister Zijl stra is goed, maar hij is in ver keerd politiek gezelschap, aldus de heer Oud. De minister moet z.i. wat soepel zijn met de voet balpool, maar niet met de blok kering. De heer Oud merkt o.m. op dat de voorzitters van de fracties de regering in de steek laten behalve die van de oppositie. Hij heeft geen moties nodig, die kwamen wel van de regerings partijen. Tegenover het kabinet zal spr. oppositie zijn, maar loyale op positie. De heer Vondeling (Arb.) ver klaart, dat van de zijde van zijn fractie geen motie van afkeuring van het regeringsbeleid is t.e ver wachten. Met de motie-Janssen kan hij niet instemmen. Hij betoogt, dat zijn fractie met heeft aangedrongen op vrijere loonvorming en belastingveria- ging. De heer Van Dis (S.G.) ver klaart zich ondanks de conces sies der regering niet te kunnen verenigen met haar beleid, dat neerkomt op een afwenteling van de bestedingsbeperking op consu ment en belastingbetaler. Spr. verklaart de motie-Janssen te kunnen ondersteunen. Afwij zend staat hij tegenover de motie- Roemers. Aan de motie-Biewen ga zal hij zijn stem geven. Tegen de motie-Droesen heeft spr. geen bezwaar. Minister Hofstra vraagt verïof om heden te mogen antwoorden. Te zeven uur wordt de verga dering verdaagd tot hedenmid dag: één uur. VRIJDAG 8 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Duistere dirften". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.„RockRock Rock ZATERDAG 9 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Duistere driften". Concertgebouw, 8 uur: „De slag aan de Bloedrivier". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Ja, ja, die Liebe in Tirol". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.„RockRock Rock De Hongaarse militie heeft woensdagavond met de hulp van militairen overvallen gedaan op café-restaurants in de buiten wijken van de hoofdstad, aldus meldt radio-Boedapest. Er werd een „groot aantal" arrestaties verricht. In Ujpest werden 21 personen gearresteerd, aldus de radio. Volgens te Wenen gepubliceer de berichten zijn slechts 52.000 Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk achtergebleven. Meer dan 118.000 zijn naar het buitenland egaan en iets meer dan 4.000 longaren zijn vrijwillig naar hun fand teruggekeerd. VERMISTE VI.SKOTTI C TERECHT. De viskotter IJM. 23, die enige dagen is zoekgeweest en waar naar men tevergeefs met behulp van reddingboten en een vlieg tuig de Noordzee heeft afgezocht, is terecht. Men heeft de kotter donderdagmiddag kwart voor één ontdekt, met machineschadè ronddrijvende, ten zuidwesten, van IJmuiden. Aan boord is alles wel. VASTE BEURS OP H EJtKAP IT AL LS ATIEWET De bekendmaking van de her- kapitalïsatiewet was donderdag van invloed op het koersverloop ter beurze. Onder ruime handel speciaal bij de opening, lagen Koninklijke Olies vast in de markt door grote aankoopor ders van een bankinstelling als mede arbitragevraag voor bui tenlandse rekening inzonder heid Parijs. Kon. Olie fluctueer de vrijwel de gehele middag rond 169,60 hetgeen ruim ƒ1 boven Newyorkse pariteit is. Ook voor Unilever bestond pu blieke vraag en was er donder dag meer belangstelling voor het aandeel dan vorige dagen 't geval is geweest. Na een ope ning van 166 trok het fonds ver der aan tot 167 hetgeen 3 pun ten hoger is dan woensdag. In de Philipehoek was het vrij rus tig dich vast. Verhandled werd het fonds op 253; f250V2), terwijl het verlies voor A.K.U. van de voorafgaande diagen tengevolge van het teleurstellende slotdivi- dend donderdag met 2 punten werd ingelopen- De scheepvaarten lagen prijs houdend tot iets beter in de markt- Scheepvaartunie 172 (170'/2\ Holland Amerikalijn en K. N. S. M. onveranderd og. resp ;®5 en 156". Cultures prijshoudend behal- viï voor Amsterdam Rubber, dat anderhalf procent moest prijs geven. Deli 93'/2, H. V.A. 14. In de staatsfondsen was het donderdag erg kalm met vrijwel onveranderde koersen vergele ken met de vorige dag. S.V, Bilitton maatschappij, waarop doos een bekend com missiehuis de aandacht was ge vestigd, werd geadviseerd op 230'.. (2I8V2). De indiening van de herkapitalisatiewet kwam pas donderdag voor enkele bin' nenlandse industriefondsen tot uiting, waardóór met name eni ge vraag ontstond naar moto ren Thomassen, Rotterdamse Droogdok, Vsn Vlissingem en anderen. Prolongatie- 33/4 procent. BEURS IN DUCES 5.3 6/B 73 Int.. concerns. 277.90 275.89 278.74 Industrie 147.96 147.79 147.66 Scheepvaart 163.13 161.46 161.25 Banken 117.33 117.50,117.50 Ind. fondsem 98.05 98.14 99-32 Algemeen Kim. Olie: Philips: Unilever 201.31 200.22: 201.66 NABEURS 170—168 (169.50) 253—252 V252% 364 366 5/16» Het vroege voorjaarsweer. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat een landbouwer in de Nieuw Neuzenpolder, aange lokt door het vroege voorjaars weer reeds op 5 maart een per ceel bieten heeft ingezaaid. Normaal wordt het bietenzaad de laatste week van maart tot half april aan de aarde toever trouwd. Voorjaars-modeshow Van der Meer en Notoels-Molducci. Woensdag hebben de modehui zen Van" der Meer en Nobels-Mol- ducci in een tweetal zeer ver zorgde shows, in de benedenzaal van ljotel „Rotterdam" laten zien welke modellen en dessins in de a.s. lente en zomer opgang zullen maken. De heer Van der Meer verzorg de zelf de explicatie. In zijn ope ningswoord wees hij er op dat het nieuwe dit jaar speciaal zal moeten worden gezocht in de des sins. „De Zeeuws-Vlaamse dames hebben op mode-gebied een zeer hoog peil bereikt", is de ervaring van de heer Van dér Meer. Een zeer groot aantal en grote verscheidenheid van fleurige zo- merjaponnen, -rokken en -blou ses trok bij de opening reeds dadelijk de bijzondere aandacht. Voor het jonge meisje de „hart- veroverende" Dolly Dhy-jurken in nylon, Super-Roneva, en Bous- sac in speciale dessins voor de confectie. Een rijke afwisseling vormden de fraaie mantelpakjes, 6beige ruitjes en Prince de Gallës-ruit) Een grote sortering jurken met jasj'es, deux- en trois pièces, Wevenit-pakjes in de nieuwste kleuren en Jacquard dessins. Mooie regenjassen in de niéuw ste tinten met bijpassende hoofd doekjes brachten nog meer af wisseling in dit modefeest van stijlvolle creaties. Ten slotte werden nog enige zeer geslaagde korte bontjasjes" getoond o.a. in Persianer-Pattes, Nerts-Bisam en Zobel-Fez. Een drietal fraaie bruidstoiletten vormden een waardig slot. Als completering van al deze fraaie creaties heeft het mode huis Nóbels-Molducci een eollee tie orimhele Italiaanse hoeden en Laimböck handschoenen getoond die de zeer bijzondere aandacht trokken. Een opvallende bijzon dërheid was wel dat alle hoeden en handschoenen, en zij pasten zeer frappant bij ieder toiletje, uit de normale werkvoorraad waren genomen. Ook de zeer fraaie sfialws waren een groot SUCCGS Al met al hebben deze beide modehuizen bewezen dat zij over een grote voorraad moderne toi letten, hoeden en handschoenen beschikken uit de meest ver maarde Nederlandse en buiter] lantfse modehraizje-n. Feestavonden .Harmonie TeF neuzen." Het, wast gisteravond de laatste der drie feestavonden, die de „Harmonie Temeuzen" jaarlijks haar leden, pleegt aan te bieden. De voorzatter, de heer C. L., de- Stoidt,. verheugde het ten zeerste in. het voor de derde maal uitver kochte Concertgebouw, ook bur gemeester mr. Teilegen van harte welkom te mogen heten. De voorzitter bracht dank aan ife, directeur der harmonie, de heer Meijers, die ook directeur van de Terneuzen.se muziekschool is, voor het feit, dat nu reeds enige jongeren, leerlingen van de muziekschool, werkend lid van de „Harmonie Temeuzen" zijn. Het programma bestond vóór de pauze uit een kort doch select concert door de Harmonie. Met zeer veel aandacht werden de ver schillende nummers aanhoord en de bezoekers hadden veel waar dering voor de wijze, waarop deze werden gebracht. De „Sambre et Meuse" mars met drumband was een zeer geslaagd en klinkend openingsnummer. De „Zeeuwse reien," een danssuite öestaande uit bogenrei, springrei, provincialerei en tenslotte vlag- genrei, dat als verplicht concours nummer geldt in de afdeling uit muntendheid 1957, was werkelijk een succes. Uitstekend vertolkt was verder de „Heitere Ouvertu re" van E. Fülling. De Harmonie heeft deze jasz-compositie als keuzenummer voor het a.s. con cours ingestudeerd. Het was alweer enige tijd ge leden, dat de bezoekers de Har- monie hoorden, en men kon dui- delijk constateren, dat er in het winterseizoen ernstig gestudeerd is geworden en het met de pres taties crescendo gaat. Nadat in de pauze enige taar ten waren verloot, kwam het ,,'Lerneuzense Dilettantentoneel 'met de klucht „Amor in de mos terd" voor het voetlicht. Met zeer veel plezier hebben de aanwezigen de dolle misverstan den gevolgd, die slag op slag ont stonden en de lachsalvo's voort durend deden opklateren, dat het een lust was. Er werd door het gezelschap weer op vlotte wijze toneel gegeven, zoals men dit van haar gewend is en door de bezoe kers wordt gewaardeerd. Regisseur Wim Blok ha.d cle he- doelingen van de schrijver Jack Bess uitstekend begrepen en de diverse rollen in goede handen gegeven, zodat een keurige vei tolKing als het ware bij voorbaat verzekerd was. De grime, welke verzorgd was door de heer Van Kouteren, vo. deed ten zeerste en de toneelaan kleding van de firma Doorns ge tuigde van veel smaak. De cos- tuums, en in het bijzonder de toi letjes der dames, waren even eens zeer smaakvol. Tussen de bedrijven liet de Har monieband zich horen, hetgeen 'door de bezoekers ten hoogste werd gewaardeerd. Het zijn uitstekend geslaagde avonden geworden, waarvoor de heer De Smidt alle medewerkers zijn bijzondere dank betuigde. De dames mochten bloemen in ont vangst nemen en de heren toneel spelers ontvingen een kleine ver rassing en van het publiek ee hartelijk en welverdiend danK- üiaar langdurig applaus. Vrouwen-Wereldgebedsdag De Vrouwen-Wereldgebedsdag wordt alhier hedenavond te 8 uur gehouden in het torenlokaal var. de Ned. Herv. kerk. Jaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen. De afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen- hield haar jaarvergadering in „Het Centrum". Mevr. Maris verwelkomde ae vele aanwezigen, en gaf dade lijk het woord aan de secreta resse, mevr. Schieman Wiemes^, die een keurig op rijm gestelc jaaroverzicht had opgesteld, dat er een humoristisch tintje aan gaf. Daarna kreeg mevr. Woifert— de Regt het woord voor het uit brengen van haar financiee. overzicht, waarbij ook t „vreug depotje" niet werd vergeten, dat door mevr. Van Hoevede Feij- ter beheerd wordt, en de inhoud dient, om zieke leden van de afd. eens te gedenken met bloe men of fruit. In de pauze werd getracteera op gebakjes en thee, waarvoor de Temeuzense milde gever dank werd gebracht. Toen volgde een causerie door een vertegenwoordiger van de Vleescentrale Hoy, het was eer. horen, zien en proeven die mid dag De vleeswaren van deze centrale lagen keurig verzorgd uitgestald en vooral de feeste lijk opgemaakte schotels met vleeswaren, waren een lust voor het oog. Spreker Het ons zien wat er met een beetje fantasie te bereiken valt in het opmaker, van schotels, en toen we er van mochten proeven, en de scho tels met vleeswaren en nog een twintigtal Hoy-pTodukten gratis verloot werden, was wel het hoogtepunt van deze bijeen komst bereikt.. Vooral toen ook nog een glaas je bowl werd geschonken, kreeg het alles een feestelijk tintje. Er waren dien middag zoete en hartige hapjes, voor elk wat wils Het was een gezellige ge notvolle middag, en we hebben kunnen proeven dat de vleeswa ren van de Vleescentrale met te versmaden zijn, dat vertolkte mevr. Maris in haar dankwoord zeker wel namens alle aanwezi ge dames. Raadsvergadering De raad komt hedenavond in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt voor een voor stel tot het aangaan van een geldlening en: een kasgeldlening De Italiaanse filmster Alida Val li heeft donderdag voor de rechtbank in. Venetië, bij de voortzetting van het proces- Möntesi, veTklaard, dat zij m het gezelschap verkeerde van Piero Piccioni en andere vrien den op de ochtend, dat Wilma Montesi in 1953 verdwenen was. De politiebewaking voor het ge rechtsgebouw is versterkt in ver band. met de verschijning van Valli als getuige in het proces tegen de 35-jarige Piccioni, de zoon van een voormalige Itali aanse minister van Buitenland se Zaken, en anderen, in ver band met de dood van Wilma Montesi. gen. Het verhaal van de minister president hield z.i. echter heel weinig in. Niet hij, maar de heren van de P. v.d. A. beginnen altijd over de tijd, dat hij minis ter was. Spr. constateert, dat van de re geringstafel niets nieuws is ge zegd. Men heeft weer beweerd, dat het zo moeilijk is te bezui nigen. Wat de „verkiezingsloonronde aangaat zegt spr., dat men ver der heeft gesprongen dan de economische stok lang was. Minister Zijlstra heeft gezegd, dat sprekers rede zakelijk, niet veel inhoud had, maar in wezen Alles al gezien, alles al geproefd? Kom, kom de meest critische ogen gaan glinsteren als er kos telijke kaas-uit-eigen-land ter tafel komt. Alle fijn proevers komen aan hun trek en zo voordelig Daarom gauw naar Uw leveranciereerst even proeven dan trots naar huis! Slim idee KAAS? Hoezee!* Souvenir Vertrekt geen spier Nmémrisnét Zuivalburaau HM dat de minister heeft erkend Zn recht heeft op dit bedrag. He heer Biewenga dient een 87. De donkere krij ger en de blonde Noorman gaan teza men terug naar de ruïne waar het ver haal van Brigits dood diepe indruk maakt. Tegen het ochtend gloren vindt de begra fenis plaats. Over het graf heen reiken Eric en Mohaka elkaar stil de hand, vervuld van eenzelfde gedachte. Hierna volgen de noodzakelijke bespre kingen waarbij blijkt dat Mohaka de krij gers van Conall uitge leverd wil hebben. Met al zijn overredingskracht pleit Eric voor de mannen tot h\j ten slotte Mohaka weet over te halen ook hen met vrede te laten. „Laat ons van deze plaats des doods vertrekken" stelt Mohaka voor. „Mjjn broeder moge mij met zijn mannen vergezellen, we zullen dan ginds een feest van vrede en vriendschap aanrichten. Bij dit alles heeft Svein zich al door achteraf gehouden. Nu trekt hij zich verder en verder terug tot hij bij de put is beland. Mokkend en stil slaat hij vandaar het tafreel gade. Mohaka die allen plechtig de hand heeft gedrukt komt nu ook op Svein af, maar deze houdt met een norse uitdrukking op zijn ge zicht beide handen op de rug. „Ik moet er niets van hebben". gromt hij weerbarstig. „Ik ver trouw dat mooie.gedoe niet. Ik ga niet mee!" Als om hulp zoekend kijkt hu naar de Noorman, die dadelijk be grijpt waar de schoen wringt. Mohaka verstrakt onmiddellijk bij deze bejegening, maar Eric haast zich hem op de hoogte te stellen van de reden waarom Svein zich zo gedraagt. Een trage glimlach glijdt over het gelaat van de Noorman als hij zich tot Svein wendt. „De uit deze aarde gebórenen hechten niet aan de schatten waarvan de grote krijger spreekt, Zelfs willen zij helpen deze op te graven. Ze zul len U toebehoren. Ook in Conall's burcht vonden wii schatten, maar zo weinig stellen wij dit op prijs, dat wij ze onder het puin hebben laten liggen." Svein draait, zienderogen bij na deze mededeling. Hij grijnst opge lucht. „Dat is prachtig dan haal ik ze er wel uit, Mohaka." „Ha, ik word als maar rijker. Hier geef mij de vijf". Op de ochtend van 9 april 1953, zo vertelde Valli, had Pic cioni haar in zijn auto van Amalfi (ten zuiden van Napels) naar Sorrento gebracht waar zij de boot naar Capri nam. Piccioni keerde naar Rome terug. De avond van dezelfde dag vernam de actrice dat Picci oni zich weer niet goed voelde. Wilma Montesi werd op 11 april 1953 op 't strand bij Rome dood aangetroffen. Zij verliet het laatst haar woning na de middag van 9 april). In antwoord op een vraag van de rechter, zei mej. Valli, dat zij begin mei 1953 Piccioni opge beld en verzocht had, geruchten tegen te spreken dat er een ver houding tussen hen bestond. Misschien heb ik ook gesproken over het geval-Montesi, zo zei Valli desgevraagd. Ik had ge hoord over geruchten waarin Piccioni in verband met deze zaak werd genoemd, doch ik hechtte er geen waarde aan. Toen de openbare aanklager mej. Valli vroeg hoe zij en Pic cioni de avond van 8 april te Ainalfï hadden doorgebracht, antwoordde mej. Valli, dat zij de afgelopen twee jaar getracht had niet aan het geval Montesi te denken. Zij had vele bijzon derheden vergeten. Mej. Valli zei verder een zeke re Bruno Pescatore gekend te hebben. Deze bekende Romein se kapper is door mej. Caglio (de ^rwarte zwaan") genoemd als een vriend van markies Mon- tagna, die gepoogd had haar om te kopen voordat zij in het pro ces- Montesi zou getuigen. Piccioni en Montagna hebben verklaard nooit van Pescatore gehoord te hebben. Op de vraag van de rechter of zij Pescatore aan Piccioni had voorgesteld zei mej. Valli, dat zij op een keer in Anzio de kapper aan Piccioni had voorgesteld. Zij was toen met Piccioni gaan zwemmen en wilde na afloop haar haar laten doen. Hierop heeft Piccioni verklaard dat het heel goed mogelijk is, dat hij aan Pescatore is voorge steld, maar dat hij hem onmid dellijk weer vergeten was. Na de verklaringen van mej. Valli hebben twee getuigen ge zegd, het bewuste telefoonge sprek in mei 1953 tussen mej. Valli en Piccioni gedeeltelijk af geluisterd te hebben. Volgens de journalist Augus- to Torresin heft mej. Valli, die „zeer geagiteerd" was, o.m. ge zegd: „Wat voor moeilijkheden heb jij je op de halsgehaald met dat meisje?" De andere getuige, een mede werker van een filmregisseur, verklaarde dat mej. Valli nogal opgewonden vroeg: „Maar ken de je haar dan? en even later; „En wat doe je nu"?

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2