Algemene toestand Midden-Oosten beter Metaalindustrie wijst de gemeenschappelijke markt af President Soekarno en zijn conceptie Verkiezingen in Ierland Weeroverzicht in Kinderpostzegel-actie bracht 1,8 miljoen gulden op ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER VRIJDAG 8 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4008 SUEZKAN AAL OPEN VOOR SCHEPEN TOT 500 TON Alleen nog maar overdag Donderdag is te Cairo be kendgemaakt dat Egypte het Suezkanaal van vandaag af zal openstellen voor sche pen tot 500 ton. :Finse Regeringscrisis opgelost. SOWJET-ONDERZEEERS IN DE STILLE OCEAAN? PROCES IN OOST-BERLIJN PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER EISENHOWERS RESOLUTIE INZAKE HET MIDDEN-OOSTEN GOEDGEKEURD Communistische agressie in Midden-Oosten zal zonodig met geweld worden weerstaan KONINGIN EN PRINS BRENGEN OFFICIEEL BEZOEK AAN ZWEDEN DE TOESTAND IN ZUID-AFRIKA Krachtige oppositie der religieuze partijen ROESLAN ABDULGAN1 ALS BEMIDDELAAR TUSSEN SOEKARNO EN HATTA DE ONTRUIMING VAN- HET GEBIED VAN AKABA Volgens het thans aan vaarde tijdschema zal de ontruiming door de Israëli sche troepen van het gebied langs de Golf van Akaba morgen geheel voltooid zijn VERZOEK AAN DE BEWONERS IN DE STROOK VAN GAZA VERKLARINGEN VAN PINEAU Overwinning voor De Valera OVERVAL IN IERLAND SV&nkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. v'. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 3 «nar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uttr De bekendmaking werd gedaan in een rondschrijven van het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkarfhal aan alle scheep vaartmaatschappijen. Het kanaal zal alleen overdag open zijn. Drie schepen wachten in de haven van Port Said om vandaag door het kanaal te vanen- Het hoofd van de voorlichtings dienst van de Egyptische kanaal- organisatie, Niazi, heeft op vra gen van journalisten, of ook Britse en Franse schepen door hét Suezkanaal mogen varen, ver klaard, dat „alle schepen die de tolgelden aan Egypte betalen, het kanaal mogen passeren". In scheepvaartkringen gelooft men, dat het Egyptische besluit ^n direct gevolg is van de terug trekking der Israëliërs uit Gaza. Men verwacht in deze kringen, dat nu ook toestemming gegeven zal worden voor het bergen van de sleepboot „Edgar Bonnett", die, met het fregat „Aboekir", de vaart voor grotere schepen door het kanaal nog verspert. Volgens het Egyptische blad „El Sjaab" hebben de Egyptische en de Syrische regering „geza menlijk besloten dat het vrijma ken van het Suezkanaal na de terugtrekking der Israëlische troepen uit Gaza hervat dient te worden" en dat het herstel van de olieléiding door Syrië begin nen kan. De regeringscrisis in Finland is opgelost. De regeringscoalitie van sociaal-democraten en agra riërs blijft gehandhaafd en Fa- gerholm bfijft premier, zo is donderdag in Helsinki officieel bekendgemaakt De regeringscrisis was ont staan door meningsverschil over de prijs van Agrarische produk- ten. Het is nog niet bekend, hoe deze kwestie geregeld is. Admiraal Stump, Amerikaans afgevaardigde bij de conferentie van de ZOAVO, heeft te Canber ra verklaard dat hij over be trouwbare berichten beschikt volgens welke een groot aantal Sowjpt-onderzeeërs in de Stille Oceaan vaart. Donderdag is te Oost-Berlijn het met spanning tegemoet ge ziene proces tegen de hoogleraar Harich, die tot de vooraanstaande communistische ideologen be hoorde, begonnen. Prof. Harich werd tijdens de Hongaarse op stand in november j.l. gearre steerd, omdat hij betrekkingen onderhield met de nationaal-com- munistische Hongaarse hoogle raar Lukacs en diens „petoefi- kxing" en voorts omdat hij een omwenteling in Oost-Duitsland zou hebben voorbereid. Slechjs enikiele verslaggevers van het Oostduitse persbureau en het dagblad „Neues Deutsch- land" zijn bij het proces als ver tegenwoordigers der „openbaar heid" toegelaten. „Het algemene beeld van het Midden-Oosten, is verbeterd, doch er moeten nog steeds vele bijzon derheden worden geregeld", al dus heeft president Eisenhower donderdag op rijn wekelijkse persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe tegen over koning Saoed van Saoedi- Arabië te hebben verklaard dat het bestaan van Israël een his torisch feit was en dat hij sinds 1948 altijd in gesprekken over het Midden-Oosten had gezegd dat de Israëlische staat als een voldongen feit moest worden aanvaard. De president, die uiting gaf aan zijn voldoening over het feit, dat de Amerikaanse senaat zijn voorstellen m.b.t. het Mid den-Oosten met 72 tegen negen stemmen had goedgekeurd, wil de geen persoonlijke mening over de ontwikkelingen in her. Midden-Oosten geven en mei name niet wat betreft de posi ties van Israël en Egypte. Journalisten vroegen de presi dent commentaar te leveren op de critiek, dat de Ver. Stateu „zich teveel op de Ver. Naties verlaten" bij het bepalen van hun eigen buitenlandse politiek. De president antwoordde: „Fos ter Dulles en ik hebben er van het begin af de nadruk op ge legd,'dat het wegnemen van één of twee van de onmiddellijks oorzaken, die de crisis van 26 juli j.l. toen Egypte het Suezka naal nationaliseerde teweeg hebben gebracht, nog geen op lossing betekent voor de eigen lijke moeilijkheden, die aan het waagstuk van het Suezkanaal ten grondslag liggen. Naar de correspondent van het ANP in Djakarta van -gewoonlijk welingelichte kringen wernam, iou president Soekarno bereid Ik betwijfel, of men werkelijk,] zijn de deelneming van de com- Im ernst van oordeel is, dat de Ver. Staten zouden moeten pro beren de sterke man te spele», Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft donderdag de resolutie goedgekeurd, waar in verklaard wordt dat de Ver enigde Staten bereid rijn com munistische agressie in het Mid den-Oosten zonodig met geweld te weerstaan. De stemverhouding was 350 voor en 60 tegen.. Het Huis heeft snel gehandeld, nadat de senaat dinsdag met 72 tegen 19 stemmen een gewijzigde lezing had goedgekeurd van de reeds eerder door het Huis aan vaarde verklaring waarom pre sident Eisenhower twee maanden geleden had gevraagd. De resolutie machtigt presi dent Eisenhower ook 200 miljoen dollar uit te geven voor mili taire en economische hulp aan de landen van het Midden-Oosten. De leider van de democratische fractie in het Huis, MacCormaek, verklaarde donderdag, dat de president nu zelf de resolutie in zake het Midden-Oosten moet toepassen. Hij draagt de verant woordelijkheid, aldus McCor- mack. Ondanks hulpactie voor Hongarije en hamsterperiode toch een prachtig resultaat De postzegelactie „Door het kind Voor het kind" 1956, de «lertigste sedert 1924, heeft dank de medewerking van ruim een half miljoen schoolkinderen van ruvrn 17.000 scholen een netto be- tferag opgebracht van 1.800.000. Dit is 400.000 gulden meer dan in 1855 en 800.000 gulden meer dan in 1953. Het bestuur van de stichting „Voor het kind" is uitermate vol daan over het resultaat van deze actie, die min of meer werd door kruist door de hulpactie aan Hon garije en gevoerd werd in de hamsterperiode. Niettemin zijn de schoolkinde ren en de plaatselijke comité's erin geslaagd precies 26.344.331 stuks postzegels aan de man te brengen, die aan toeslag een be drag van 1.089.000,opbrach ten. Bovendien zijn enkele mil joenen prentbriefkaarten ver kocht. In 1924, toen de actie een aan vang nam, werden 2,2 miljoen weldadigheidszegels verkocht, die 57.885,50 opbrachten voor het misdeelde kind. In dat jaar verkocht men nog geen prent briefkaarten. Deze actie is in de loop der jaren, dank zij de op richting van de plaatselijke co mité's en de medewerking van de scholen, uitgegroeid tot een na tionale actie, waaraan in 1949 voor het eerst werd deelgenomen door 150.000 kinderen van ruim 2000 scholen. De honderden kindertehuizen zijn sedert 1924 gesteund met een bedrag van 13,5 miljoen gulden, zijnde de totale opbrengst van alle dertig kinderzegelacties. zichzelf als politie-agent aan te stellen en de volken te dwingen hun uitspraken te aanvaarden", aldus Eisenhower, die hieraan toevoegde dat de Ver. Staten via de Ver. Naties zouden blij ven werken, zolang zij hiertoe in staat waren. „De volkerenorganisatie heeft misslagen begaan en zij is inder daad niet sterk. Toch zou het goed zijn, indien een ieder reke ning hield met enkele verrich tingen van de internationale or ganisatie. Tenslotte heeft zij de openbare wereldmening in net geweer gebracht en de landen zijn hier nog steeds zeer gevoe lig voor", verklaarde hij. De president herhaalde, dat de Ver. Staten het beginsel van de vrije vaart door de Golf van Akaba ondersteunen, tenzij het internationale gerechtshof een andersluidende uitspraak zou doen. Amerika was ook bereid, teza men met andere zeevarende mo gendheden, te verklaren dat de Golf van Akaba als een interna tionale waterweg beschouwt en er als zodanig gebruik van te maken. Het secretariaat van H. M. de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, heb ben een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan Z. M. de Koning en H. M. de Koningin van Zweden te Stockholm van dins dag 21 mei tot vrijdag 24 mei a.s. H. M. en Z. K. H. zullen de reis naar Stockholm deels per vlieg tuig, deels aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" maken. De kruiser, vergezeld van de on derzeebootjager Hr. Ms. „Fries land" en „Rotterdam", zal op 21 mei a.s„ tussen 11.00 en 11.30 uur in de haven van Stockholm voor anker gaan, waarop het officiële bezoek een aanvang neemt. Bij de verspreiding van een grote menigte Afrikaners in de inboórlingenwijk bij Johannes burg, heeft de politie woensdag avond van vuurwapens gebruik gemaakt. De onlusten begonnen toen el kaar beconcurrerende partijen Afrikaners het aan de stok kre gen op een vergadering, die bij een was geroepen om de boycot van de busdiensten door de Af rikaners te bespreken. Volgens de politie wérden 12 Afrikaners gewond. De vereniging van metaal-in dustrieën, die met ruim 700 aan gesloten bedrijven met een totaal van ca. 150.000 werknemers de grootste werkgeversorganisatie in de metaalindustrie is, heeft zich gisteren in een adres aan Raad van Ministers in negatieve zin uitgesproken over het ver drag voor de Europese gemeen schappelijke markt. De vereniging geeft in dit adres als conclusie van een uitvoerige studie van het ver drag te kennen dat de ge meenschappelijke markt de Nederlandse metaalindustrie geen additionele afzetmoge lijkheden van noemenswaar dige betekenis zal bieden, zelfs niet indien ons kosten- peil relatief geen verhoging zou ondergaan. Hoewel: het verdrag formeel in de verruiming van het handels verkeer tussen de verdragspart ners voorziet, wordt niet ver wacht dat de Nederlandse me- muTÜsien in een nieuw kabinet „uit te stellen", in verhand met de krachtige oppositie daartegen van de religieuze partijen en van de bevolking in de buitengewes ten, en in het bijzonder die van Sumatra en Oost Indonesië. Soekarno zou echter volgens "i Islamietische dagblad „Abadi" willen vasthouden aan zijn plan nen om de communisten op te nemen in de nationale raad, die onder zijn leiding zou moeten staan het recht zou hebben het kabinet adviezen te geven, „of ■daarom gevraagd wordt of niet". .Abadi" .meldde verder, dat de chef-staf van de landmacht, ge- neraal-majoor Nasution, aan de president heeft medegedeeld, dat „hoofd-officieren" gekant zijn te gen de invoering van zijn ont werp tot „redding van de natie" in zijn oorspronkelijke vorm, met het oog op de heftige reacties bij de religieuze partijen en de buitengewesten, zoals door de gebeurtenissen, in Oost-Indonesië is bewezen. De legerleiding zou de vor ming van een presidentieel ka binet wensen, zonder commu nisten en met oude-vice-presi- dent Hatta op een belangrijke post. Zowel de legerleiding, als de religieuze partijen en de opstan dige groepen in Sumatra en Oost- Indonesië hebben op herstel van de samenwerking tussen Soe karno en Hatta aangedrongen, doch tot dusver hebben deze bei de leiders elkaar nog niet weer ontmoet. De secretaris van Hatta ver klaarde, dat een ontmoeting tus sen beiden, die oorspronkelijk op dinsdag j.l. was vastgesteld op verzoek van Soekarno werd uitgesteld. Het onafhankelijke dagblad „Times of Indonesia" voorspelde, dat Hatta geen enkele functie zal aanvaarden, indien dit met opof fering van zijn principes gepaard zou moeten gaan. Als de presi dent erop blijft staan dat de com munisten zitting zullen hebben in een van de door hem beoogde lichamen, zal het gevolg daarvan zijn dat „Hatta de wildernis pre fereert boven deelneming in de regering", aldus het blad. De legerwoordvoerder in Dja karta ontkende nadrukkelijk een bericht in „Suluh Indonesia", vol- Veiligheidsraad voor toelating van Ghana De veiligheidsraad heeft zich donderdag eenstemmig uitge sproken voor toelating van Ghana, dat deze week een onaf hankelijk lid van het Britse ge menebest is geworden, als 81e lid van de Verenigde Naties. gens hetwelk de chef-staf een van zijn adjudanten, kolonel Dah- lan Djambek, zou hebben opge dragen om de Islamietische par tijen te benadelen en te trachten hen tot geedkehring van Soekar- no's plannen te bewegen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken-op-non-acti viteit,Roeslan Abduigahi, tegen wie een rechtsvervolging is in gesteld wegens overtreding der deviezenbepalingen, heeft don derdag een bezoek gebracht aan dr. Mohammed Hatta, naar wordt aangenomen in verband met de uitnodiging van presi dent Soekarno aan Hatta voor een samenspraak. Op maandag j.l. had Abdulgani een onderhoud met de president gehad. Politieke waarnemers menen, dat Ruslan Abdulgam optrad als tussenpersoon tussen de beide staatsleiders, op wier hereniging door de religieuze partijen', de legerleiding en de buitengewes ten wordt aangedrongen. Zij ge loven, dat thans wordt gewerkt aan een compromis met betrek king tot de plannen van <de pre sident. Volgens hem moet Soekarno wel van de diensten van Hatta voor het land gebruik maken, om aan de tegenwoordige desintegra tie een einde te kunnen maken. Zij achten het echter onwaar schijnlijk, dat een fel anti-eommu- nist als Hatta in deelneming van de communisten in welke rege ringsinstantie dan ook zal kun nen toestemmen. De voorzitter van het parle ment, mr. Sartono heeft donder dag bekend gemaakt, dat de re gering een wetsontwerp inzake de noodtoestand heeft ingediend, ter vervanging van de bestaande bepalingen inzake de staat van oorlog en beleg, die nog dateren van het vroegere Nederlandse bestuur en thans nog van kracht zijn. Enige tijd geleden werd ge meld. dat president Soekarno als opperbevelhebber van de Indone sische strijdkrachten, voor ge heel Indonesië de staat van oor log en beleg zou afkondigen, als zijn conceptie niet zou worden uitgevoerd. Geen onmiddellijke reden tot bezorgdheid over de Neder landers in Indonesië. Naar aanleiding van berich ten uit Nederland, waaruit on gerustheid spreekt over de wel stand van de Nederlanders in Indonesië, heeft de correspon dent van het A. N. P. in Djakar ta zich gewend tot het hoofd van de Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordiging in Indo nesië, de heer H. Hagenaar. De heer Hagenaar antwoordde desgevraagd, dat voorzover zulks naar de uiterlijke verschijnse len kan worden beoordeeld, er voor deze ongerustheid geen on middellijke aanleiding bestaat. De spanning, welke de vorige week bestond en onder meer baar oorzaak vond in een aan tal anti-Nederlandse leuzen op muren in Djakarta, is zeker niet toegenomen. Mij hebben tot dusver ook van elders uit Indonesië geen berichten be reikt van bedreiging of ernstige overlast van Nederlanders, al dus de heer Hagenaar. "Van de Nederlandse consulai re vertegenwoordiger in Makas- sa werd bericht ontvangen, dat de Nederlandse gemeenschap aldaar van de gebeurtenissen, die daar de laatste dagen heb ben plaats gehad, geen nadelige gevolgen of overlast heeft on dervonden. taaiindustrie hiervan de vruch ten zal kunnen plukken. Enerzijds bestaat in de zoveel sterker dan ons land geïndustri aliseerde landen der gemeen schappelijke markt een duidelijke voorkeur voor het nationale pro- dukt, terwijl anderzijds ook als gevolg van de binding aan licen tie-overeenkomsten slechts be perkte ruimte voor nieuwe afzet mogelijkheden zal kunnen wor den geschapen. Ter illustratie van deze opvat ting wijst de vereniging op de omvang van de export van me- taalprodukten naar de Benelux- partners. Ondanks de opheffing van de douanebelemmeringen namen België en Luxemburg in 1956 slechts ca. 3,4% van de ongeveer 5 miljard belopende omzet van de Nederlandse metaalindustrie op. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE GEMEENSCHAPPE LIJKE MARKT. De delegatieleiders van de zes landen, die deelnemen aan de beraadslagingen over een ge meenschappelijke markt en een Europese atoomenergiegemeen schap, zijn donderdag te Brus sel bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan het verdrag inzake de instelling van een ge meenschappelijke markt. Het laatste punt, dat nog moet worden geregeld, alvorens het ontwerpverdrag voor een laat ste lezing aan de regeringen kan worden voorgelegd, is de vraag, of de Belgische Kongo moet worden opgenomen in de asso ciatie tussen de voorgestelde ge meenschappelijke markt van Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië en de Beneluxlanden en de overzeese gebiedsdelen dezer landen. Volgens kringen der conferen tie zou de bijeenkomst waar schijnlijk tot laat in de nacht duren en wellicht vandaag wor den voortgezet. Het ontwerpverdrag voor de Europese atoomenergiegemeen schap (Euratom) is in het begin ■van deze week gereed gekomen. De bevelhebber van de politie macht der Verenigde Naties, ge neraal Burns, heeft de bevolking van de strook van Gaza verzocht er voor te zorgen dat zij geen wa pens en ontplofbare stoffen bij zich heeft. In een proklamatie heeft hij voorts de bevolking gevraagd, óc politietroèpen van de Verenigde Naties behulpzaam te zijn bij de handhaving van rust en orde. Het uitgaansverbod dat woen- dag door de Israëliërs was inge steld naar aanleiding van ongere geldheden, zal van kracht blij ven. Volgens de proclamatie heelt het politieleger voorlopig ook de verantwoordelijkheid voor de burgerlijke zaken in Gaza. De organisatie der V.N. voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen zal haar diensten blijven verle nen. De Israëlische staf-chef, gehe- raal Dayan, heeft donderdag op het Israëlische vliegveld Lydda geconfereerd met administra tieve functionarissen van het politieleger der V. N. over be- stuursproblemen in Gaza. In de strook van Gaza is het volledig rustig, zo verklaarde een woordvoerder van het V. N.-leger. Denen en Noren hebben de wacht betrokken bij voedselopslagplaat sen, ziekenhuizen en openbare gebouwen. Een hoge officier van de V. N.- troepen verklaarde donderdag tegenover journalisten, dat ei althans voorlopig, geen Egypt! sche ambtenaren naar het gebied zullen komen. De Valera's Fianna Fail-partij "heeft donderdag de Ierse alge mene verkiezingen gewonnen. Met 72 zetels in de „Dail", het Ierse parlement, is de Valera verzekerd van een bruikbare meerderheid. Vier leden van de Sinn Fein-beweging hebben ver klaard de „Dail" te zullen boy cotten, waardoor het werkende ledental op 143 is gekomen. De thans '74-jarige Eamon de Valera, die eens door Engeland tijdens de Ierse onafhankelijk heidsstrijd gevangen is gezet, heeft bij de huidige verkiezin gen betoogd dat een regering van ëén partij beter was om tot een oplossing van de Ierse eco nomische problemen te geraken dan een coalitieregering. (Ds trek naar Engeland is nog steeds groot en het werkloosheidscijfer is 92.000 man.) De Valera is drie jaren in op positie geweest tegen de nu af tredende regering, een coalitie onder leiding van Costello van de Fine Geal. Zijn overwinning betekent dat hij opnieuw pre mier zal wordeneen functie die De Valera reeds twintig jaren van de laatste kwart eeuw ver vuld. Costello zal aan het bewind blijven tot de nieuwe Dail op 20 maart bijeenkomt. Dan zal de verkiezing van De Valera tot premier voorgesteld worden. DE BETREKKINGEN TUSSEN ENGELAND EN SYRIË. j De Syrische minister-president Sabri El Assali, heeft donder dag de voorwaarden uiteengezet voor hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen Syrië en Groot-Brittannië. De betrekkingen zullen wor den hervat, indien Groot-Brit tannië Egypte de schade van de Britse agressie vergoedt. Egyp- tes recht tot naasting van het Suezkanaal en de soevereiniteit van de Arabische landen erkent, aldus de Syrische premier. Hij deelde dit mee in ant woord op persberichten volgens welke er stappen wordc-n geno men om te komen tot een lier- stel van de diplomatieke betrek kingen tussen Groot-Brittarmié en de Arabische landen. „De oplossing voor de status van Gaza is onzeker, en in zich zelf onnauwkeurig, daar zij geen waarborgen taevat, dat de Egyp tische zelfmoordbrigades hun aanvallen op Israël niet zullen hervatten", aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, DE EINDUITSLAG Christian Pineau, donderdag .1 voor de commissie voor buitei»- Fianna Fail 78 zetels, i landse aangelegenheden van :1e Gael 40, Labour 12, onafhankelij-1 Franes nationale vergader] i>'_> ken 9, Sinn Fein 4, boeren 3 en verklaard. nieuwe republikeinen 1. j De voor de scheepvaart door Premier Costello verklaarde (jolf van Akaba gevonden op donderdag, dat zijn regering ver loren heeft omdat zij in moeilijke tijden haar plicht heeft gedaan en impopulaire maatregelen heeft moeten nemen, die de komende jaren vruchten zullen afwerpen. Leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse le ger (IRA) höbben woensdag avond te Derrylin in Noord-Ier land een vuurgevecht met de po- i over Algerië hebben lossing achtte Pineau wel beë digend, daar Israël, overeenkom stig het handvest der Verenig ie Naties, zich op zijn recht tot zelf verdediging kan beroepen en 'maatregelen kan nemen indien j de vrije vaart van zijn schepen door dit vaarwater zou woröet belemmerd. 1 Omtrent Algerië verklaarde Pineau dat Frankrijk „geen en kele politieke koehandel" heeft bedreven met de landen, die hel bij het debat in de algemene ver gadering der Verenigde Naties esteuBd litie geleverd. Zij hadden het ge- j „Frankrijk heeft wel tegen- munt op het politiebureau van 't over bevriende landen verklaard dorp en zouden uit de Ierse repu-wat het zich voorstelde te onder bliek zijn gekomen. Een politie- 1 nemen, om een oplossing voor agent werd gewond. j het Algerijnse vraagstuk te vin- Volgens een woordvoerder van den. Het zal zich echter van zijn de politie namen ongeveer 12 j moreleverplichting, om deze mannen aan de overval deel. Zij J toezeggingen gestand te doen. vluchtten later in de richtingontslagen gevoelen, wanneer óe van de grens tussen Ulster en de Algerijnse opstandelingen het Ierse republiek. Dit was de derde ons onmogelijk maken ze na te overva] op het politiebureau van komen", aldus Pineau. Boven het noorden van Rus land ligt een krachtige hoge- drukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van de Oostzee. Het veroorzaakt in die gebieden nog volop winter. Zo vriest het in Finland nog twintig tot vijfentwintig graden, terwijl in Oost-Europa 's nachts nog ongeveer 5 graden vorst voorkomt. De scheidingslijn van deze koude lucht met de zachte lucht boven West-Europa lag donder dagmiddag boven de Hongaarse laagvlakte en liep vandaar via Berlijn, Denemarken naar de Noorse bergen. Een samengesteld lagedrukge- ZON MAAN bied op de oceaan, dat maar weinig van plaats verandert, zorgt er inmiddels voor dat de koude lucht langzaam naar het oosten moet wijken. In ons land houdt het zachte weer dan ook aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Zacht weer Aanvankelijk hier en daar mist en enkele verspreide opklaringen overigens zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. op onder op onder ZATERDAG Maart 7 7.15 18.32 9.1S 0.08 Breskens 8 7.13 18.34 9.58 1.15 Terneuzen 9 7.11 18.35 10.4S 2.16 Hansweert 10 7.09 18.37 11.48 3.12 Walsoorden 9 MAART. v_m. 6.25 7.00 7.40 7.50 n.m. 7.03 7.38 8.18 8.28

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1