Uil «Ie Srcvimcac Binnenlands nieuws. BEURSOVERZICHT SANOSTOL Hilary op eigen wieken Kruidenkracht! Zeeuws weekend op de Ernst Sillem Hoeve AGENDA ZEEUWSE C.B.T.B. OVER BESTEDIN GSN OTA TERNEUZEN. RETRANCHEMENT. SLUIS. ZAAMSLAG. IJZENDIJKE. Kfyn -ébUtoHjc. vevt SepfemAst; Afyè AXEL. bb TUÏNBOUWCOMMISSIE :n de tuinbouwcommissie van de Zeeuwse Landbouw Maat- .schappij zijn mededelingen ge daan over het verloop van de discussies in het bestuur van het Produktschap voor groenten en fruit, aangaande de nieuwe rege ling voor da contractteelt in 1957. Van de zijde der standsorganisa ties is verdedigd, dat de contract teelt binnen het areaal teeltver gunningen geplaatst moest wor den. Daartegenover stond het standpunt van de conservenindu- strie, die terzake volledige vrij heid wenste. De regeling voor 1957 is nu zo geworden dat per aangeslotene ten hoogste 2 ha contractteelt buiten de blijvende vergunning geteeld mag worden. De vergadering kwam tot de conclusie dat deze kwestie onbe vredigend is geregeld. Er bestaan plannen om binnen afzienbare tijd over te gaan tot uitgifte van fruitteeltbedrijven in de nieuwe Braakman- en Quar- Sespolder. Een gedeelte van deze ijedrijven zal waarschijnlijk be schikbaar gesteld worden voor saneringsgevallen uit de herver- tsavelingsgebieden. Een zeer ur gent punt noemde men de finan- cieringsregeling. Een regeling, waarbij de gebouwen volledig ge financierd moeten worden door de toekomstige erfpachter, zou de vergadering zeer onbillijk vin den. De ervaringen in de 'Noord- Oostpolder hebben wel geleerd dat de financiële consequenties in die gevallen zeer ernstig zijn, ïq meende men. Redelijk werd het geacht, dat het rijk de ge- oouwen voor zijn rekening neemt en via de annuïteitensysteem de rente err aflossing regelt. DUURDERE AUTOBUSRITTEN OP ZUID-BEVELAND Ingaande maandag zijn de bus- tarieven van de Automaatschap pij Zeeland, welke geheel Noord en Zuid-Beveland voor haar reke ning neemt, verhoogd. De direc teur deelde mede, dat uit een on derzoek. ingesteld door het mini sterie van Verkeer en Water staat, is gebleken dat de exploita tie van de autobuslijnen niet lan ger rendabel is en dat tariefver- hoging gerechtvaardigd is. Al leen de tarieven op het eiland Noord-Beveland en de verbindin gen tussen de plaatsen op Noord- Beveland en Goes zullen ni'et duurder worden. De enkele reisjes op Zuid-Beve (and zullen stijgen met 5 ct. De veek- en maandkaarten voor -choolkinderen onder de tien jaar ZX.M. zullen ook duurder worden, om- 1 dat voor deze categorie abonne mentshouders niet langer de helft van de week- of maand- kaartprijs behoeft te worden ge rekend. Zaterdagmiddag te 3 uur ver trokken uit Middelburg en Goes irie autobussen met 110 leden .an de C.J.V.F. en C.J.M.V. lit geheel Zeeland naar de Ernst >illem Hoeve te Den Dolder om ildaar eei> weekend door te bren gen. jTe ongeveer 8 uur kwam het gezelschap op de Hoeve aan, waar ie ZeeuWëft werden verwelkomd door de directeur der Stichting, ie neer Kroon, die de hoop uit sprak dat zij, een prettig weekend - -üouifen doorbrengen, Na de broodmaaltijd werd. na een'Inleidend woord van de heer Kroon, de film „Verloren gren zen" vertoond, waarin het ras senvraagstuk werd behandeld. Onder leiding van mej. D Dek ker werden vervolgens volksdan sen uitgevoerd. Zondagmorgen werd na een flinke wandeling in Den Dolder de kerkdienst bijgewoond waar ds. Van Winterswijk uit Midden- meer zijn prediking had ingesteld i>v, de zinspreuk van het Zeeuw se wapen „Ik worstel en kom boven" en daarin behandelde de worsteling van Jacob, die zijn Heer niet liet gaan. tenzij dal Hij hem zegende. Na de middagmaaltijd hield mej. Van Zijl algemeen secretaresse van de C.J.V.F., een inleiding over ..Zó kan het ook geba- seerd t>p het Deltaplan. Aan het c-ind van haar inleiding toonde zij geheel Zeeland in kaart, com pleet met nieuwe dijken, cultuur, industrievestigingen en recrea tieoorden, vaste oeververbindin gen. en al wat er verder aan ver bonden zal zijn. Het was eer mooie cn interessante lezing. In de avonduren behandelde ds Van Winterswijk het onderwerp Dienst." In het bijzonder stond inleider stil bij dienstbetoon dienstverband, dienstplicht en Godsdienst. In een rijke woorden keus behandelde spreker de ver schillende punten. De aandacht, waarmede de in leiding door de toehoorders werd beluisterd, getuigde van de boei ende inhoud van deze rede. Na afloop volgde een leerzame discussie over het behandelde onderwerp. Tot tekst van de dag sluiting, die gehouden werd door de heer Kaboord, had deze geko zen Psalm 103, waarmede dit zeer geslaagde weekend werd beslo ten. Maandagmorgen vertrok het ge zelschap, zeer voldaan over dit in alle opzichten zonrijke weekend weer naar Zeeland terug. Het hoofdbestuur der Zeeuwse C.B.T.B. heeft ernstige bezwa ren tegen de regeringsbeslissing over de voorstellen van 't Land bouwschap. De voorzitter, de heer C. de Putter, uitte in zijn inleidende schouwing in de zaterdag te Goes gehouden vergadering nog de meest bedenkingen tegen de wijze, waarop de overheid de kwestie van de eigenaarslasten denkt op te lossen. De blokke ringsgedachte is eenvoudig fu nest. Men gaat toch ook geen salaris verhogingen, waarvan de nood zakelijkheid erkend wordt, blok keren, aldus de heer De Putter. Blokkeren betekent een nieuwe aanslag op het bezit. „Met dit onzinnig produkt van het socia listische streven naar nationali satie kunnen wij dan ook ten enenmale niet akkoord gaan. Hetzelfde kan gesteld worden ten aanzien van de afwijkende grondrente", zo verklaarde de heer De Putter. De vergadering onderstreepte dit en betreurde het ten zeerste, dat de overheid slechts 200 mil joen beschikbaar wil stellen. De voorzitter deelde verder mede, dat een commissie zal worden ingesteld voor de uitvoe ring van een streekverbetermgs- plan voor de Zak van Zuid-Be veland. Het streekverbeterings- gebied zal samenvallen met het herverkavelingsgebied, dat zes woonkernen omvat. De vergadering bleek verder van mening, dat de georgani seerde landbouw speciale aan dacht zal moeten schenken aan de consequenties die het Delta plan voor de agrarische bedrijfs tak kan hebben. Besloten werd aan tie gewes telijke raad van het Landbouw schap te verzoeken voor dit doel een afzonderlijke commissie te vormen, die reeds nu overleg kan plegen met de officiële instan ties. Baldadige jeugd. Al verschillende malen werd geconstateerd dat door kwajon gens groenten werden gestolen uit de volkstuintjes in de „nieu we buurt". Hoewel de politie ijve rig speurde was er van de da ders nooit een spoor te beken nen, zodat het heel moeilijk was deze te pakken te krijgen. Een dezer dagen had een dienstdoende politie-agent meer geluk. In de Zuidlandstraat zag hij enkele knapen met een em mer sjouwen. Toen hij eens ging informeren wat daar zoal in zat sloegen de helden op de vlucht, maar de jongen die de emmer droeg, en deze inmiddels wegge gooid had werd het haasje. Hij vertelde dat hij „zo maar" een paar kolen uit een tuintje had weggenomen en deze in een oude emmer die daar lag, had verstopt. Met dit verhaal is hij natuur lijk niet klaar. De gevluchte hel den zijn ook bekend en die zul len ook nog eens een keer op het matje moeten komen. Zij moeten maar eens heel gauw proberen om met de gedachte vertrouwd te raken dat men van een andermans goed af moet blijven, het niet mag vernielen en zeker niet mag stelen. De politie blijft in deze zeer scherp opletten en degenen die dergelijke baldadigheden in hun schild voeren zullen maar het beste doen, zich goed te beden ken. Geslaagd. Voor het examen machineschrij- ven slaagden te Terneuzen voor het Unie-practijkdiploma: Mej. S. Bakker te Axel; de heer C. de Krijger te Biervliet; mej. J. Hendriks en de heer J. J. M. Gommers, beiden te Sluiskil; de dames: R. C. de Pooter, L. C. Scheele, S. C. van Driel, A. P. de Vos en M. L. van Doeselaar, al len te Terneuzen; de heren: L. van den Broek en A. D. Cracau beiden te Terneuzen; mej. A. F de Visser, de heren: G. M. Ver- helst, K. A. Dieleman, A. J. van Arenthals en A. C. L. Lensen, allen te Zaamslag. Vaardigheidsdiploma: de heren J. de Groote te Hoek; R. P. Beghijn te Sas van Gent; A. C. Dubbeldam en A. A. Vanhijfte, beiden te Sluiskil; mej. L. J. van Es en de heer J. A. Oostdijk, beiden te Terneuzen. Eervolle vermelding: Mej. E. M. Dieleman te Hontenisse. uitsprak, zeide, dat het een leuke prijsvraag voor de bezoekers zou zijn als deze zou luiden: „Hoe veel zitten er op het toneel ge reed?" En inderdaad bij liet opengaan van het doek was het getal ver rassend. Niet minder dan 80 jon gens en meisjes met mandolines, banjo's, gitaren en accordeons waren als het ware op het toneel gestouwd zó dat de dirigent er zelf geen plaats op kon nemen. De dirigent van deze groep, de heer Mannaert uit Hulst, sprak alvorens tot de uitvoering over te gaan een inleidend woord en liet daarna een populair pro gramma uitvoeren. De schlager-potpourri was een succes op zichzelf en de zaal zong dapper mee met ,,Que sera" als uitblinker. Het „Ave-Maria" was eveneens een succes-nummer, dat boven dien nog werd verhoogd door lichteffecten. Enkele accordeonisten gaven als solo de mars „Alte Kamera den" en vóór de pauze demon streerde de nieuwe drumband voor de eerste maal zijn kunnen. Dit lawaai is minder geschikt voor een zaal. Dit had de heer Mannaert trouwens ook gezegd, maar men wilde de ouders als tegenprestatie voor hun offers toch iets laten zien en horen. En aan dit laatste is voor meer dan 100 voldaan! Na de pauze werd onder lei ding van de heer De Rijcke sa menzang gedaan en een sketsch opgevoerd, waarin de heer Coone weer eens liet zien, dat hij een toneelspeler van klasse is. Al met al een goede avond, waarin men duidelijk kon zien, dat men bij Thalia zijn kansen weet te benutten. Aangereden. Zaterdagmiddag had de winke lier de heer Van C. zijn luxe auto geparkeerd bij zijn zaak. Hoewel de auto goed geparkeerd was en genoeg ruimte liet, werd deze toch door een vrachtauto aange- redeivifen flink beschadigd. De politie heeft de zaak in on derzoek. Met fiets op auto gereden. Toen de heer Van D. zaterdag met zijn Volkswagen in de Kerk- dreef reed, kwam de heer D. uit de Schoolstraat gereden. Hij reed pardoes op de Volkswagen, waar door deze enige schade opliep. Hoewel de wielrijder lelijk kwam te vallen, liep hij toch nagenoeg geen letsel op. Veldloop. Jan Leenhouts van de A. V. „Het Zwin" werd zondag bij de internationale veldloop te Hal steren zesde uit een veld van 30 juniores B. De cross werd ge wonnen door C. Mulder, van E.M.M. te Middelburg. Roode Kruis. De afd. West Zeeuws-Vlaande ren van het Ned. Roode Kruis heeft haar propaganda-tournée door het gewast besloten met filmavond te Retranchement. Hiervoor bestond een uiterma te grote belangstelling. De hoofdfilm„De laatste brug", maakte op de aanwezigen diepe indruk. Een andere film liet zien, welke werkzaamheden het Roode Kruis mede tot zijn taak rekent. De afdelings-secretaris, de heer M. I. Hoste uit Oostburg, deelde mede, dat nog steeds het aantal donors ontoereikend is. Vooral de O-groep is niet vol doende vertegenwoordigd. Tevens deed hij een beroep op de aanwezigen gelezen tijd schriften ter beschikking van het Roode Kruis te stellen. De propagandaravonden heb ben aan de verwachtingen vol daan. Het batig saldo wordt ge reserveerd voor de bootreis, die het Roode Kruis ook dit jaar weer organiseert. Aanbesteding. In opdracht van de heer J. P- van de Plasse is aanbesteed het bouwen van een complex aan het Walplein, bestaande uit een winkelpand met bovenwoning, een bedrijfsgarage en een woon huis. De uitslag was als volgt: Perceel I: Metselwerk"- I. Vermeulen te Waterland kerkje ƒ50581; fa. A. J. Maas te Aardenburg, ƒ50188; J. F. H. A. Bogaard te Sluis, 38600. Perceel II: Timmerwerk: Fa L. Maas te Breskens, 25949; J. H. Baas te Sluis, ƒ23504; J. J. van Hee te Sluis, 21250. Percelen I en II gecombineerd I. Vermeulen te Waterland kerkje, ƒ76394; Leenhouts Aan nemersbedrijf te Sluis, ƒ73.990; A. F. Bogaard te Sluis, 73700. Perceel III: Smeed-, lood- en zinkwerk: P. Groosman te Sluis, 376a; J. J. de Potter te Sluis, 3733; fa. Wed. Reijniers te Aarden burg, 2400. Perceel V: Waterleiding, sani tair en gas: L. de Broek te Sluis 4081fa. Schippers Nauta te Oostburg; ƒ3745; II. van Seyen te IJzen- dijke, ƒ3199; fa. Wed. Reijniers te Aardenburg, 3025. Perceel VI: Eiectra: L. de Bróck te Sluis, 2351 fa. Schippers Nauta te Oost burg, 2275. Perceel VII: Glas- en schilder werk: J. Hennekeij te Waterland kerkje, 7600; C. Catsman te Oostburg, 7472. Totaal der laagste percelen: ƒ75022. Begroting van de archi tect ƒ83550. «Teugduitvoeringen. De meisjes- en jongensclub van de Ned. Herv. Kerk gaven in het jeugdgebouw van de kerk een uitvoering voor ouders en geno digden. De jongensclub, onder leiding van de heer H. Lokerse, gaf voor de pauze een demon stratie van het jeugdwerk zoals dat nu volgens de „schee ps methode" toegepast wordt. En kele schetsjes en publieke de monstraties vielen zeer in de smaak. Na de pauze, waarin een ge slaagde verloting plaats vond, voerden de meisjes een sprook jesspel op. Ds. L. P. W. Groenveld sloot deze avond met een woord van dank aan leiders en leden Uitvoering; Rederijkers. De Rederijkerskamer „De Oranjebloem" gaf in de zaal van nn#A T omrwincvrUot" Tl 1 »~i DArctP ƒ6208,39; voordelig saldo alzo van ƒ765,42. De aftredende bestuursleden P. B. Taelman en E. Lievens werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd het jaarprogram ma voor 1957 uitvoerig bespro ken. De Pinkstervoetbalwed strijd zal dit jaar geheel voor rekening van de V.V.V. komen. Voor de grote internationale zee- hengelwedstrijd werd een garan tie tot 250,— verleend. Zo zal ook voor de internationale vogel tentoonstelling weer een garan tiebedrag tot ƒ200,verleend worden. De kosten voor het St.- Nicolaasfeest worden geraamd op ƒ500, Door het bestuur werd de film „Het leven in IJzendijke" aange kocht voor ƒ50, Daar van de rondvraag door niemand gebruik werd gemaakt sloot de voorzitter onder dank zegging de vergadering. Hierna werd de film „Het leven in IJzendijke" voor de aanwezi gen getoond. Verkeersongeval. Toen zondagmiddag omstreeks half drie mej. De Grootden Beer uit de Achterstraat komen de om zich ter kerke te begeven, schonk zij bij het overschrijden van de drukke verkeersweg niet voldoende aandacht aan het rij- verkeer. Op dat moment naderde een motorrijder, rijdende in de richting Axel, het betreffende kruispunt. Hoewel deze langzaam reed kon hij niet voorkomen, dat mej. De G. werd aangereden en daarbij een, gelukkig niet ernsti ge, hoofdwonde opliep. Na verbonden te zijn door dok ter De Jong keerde zij naar haar woning terug. Gemeentelijke Badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand febr. 972 baden genomen. OPLICHTING DOOR COLPORTAGE. De 20-jarige De G. uit Nijme gen is op verzoek van de politie te Ede in zijn woonplaats aange houden, verdacht van oplich ting en verduistering. Hij gaf zich uit voor werkstu dent, die door het colporteren met enige geïllustreerde bladen moest pogen zijn collegegelden te verdienen. Verscheidene personen in Ede en omgeving wist hij te bewegen een abonnement af te sluiten en het eerste abonnementsgeld bij vooruitbetaling te voldoen. Zij ontvingen het bewuste blad echter nooit, daar De G. het geld in eigen zak stak. ARRESTANTEN ontsnapt UIT HUIS VAN BEWARING. Zaterdagavond omstreeks 11 uur zijn twee arrestanten in het huis van bewaring te Maastricht erin geslaagd te ontsnappen na dat zij twee bewakers hadden neergeslagen. De Maastrichtse politie arresteerde de beide man nen echter reeds een uur later in een woning van een kennis van één hunner in de buurt van het huis van bewaring, waar zij een toevlucht hadden gezocht. Omstreeks 11 uur werd er uit één van de cellen in het huis van bewaring gebeld naar de bewa ker. Toen deze verscheen, werd hij neergeslagen en van zijn sleu tels beroofd. Twee van de man nen die in deze cel zaten hebben daarna nog twee andere cellen geopend en een tweede bewaker die op het gerucht naar boven kwam, eveneens neergeslagen. Een poging om de directeur van het huis van bewaring telefo nisch te waarschuwen, onder- café „Lamminsvliet" zijn eerste voorjaarsuitvoering. De spelers brachten het blijspel: „Een schoonmoeder uit duizend" door Henri van Daele en voor Neder land bewerkt door Piet Mossin- koff. Zij slaagden er in om de vele bezoekers een genotvolle, avond te bezorgen. Na afloop van de voorstelling volgde nog een gezellig bal. Jaarvergadering V.V.V. In hotel „De Vier Emmers" had de algemene ledenvergade ring plaats van de plaatselijke V.V.V. Voorzitter P. Retèl opetide met een hartelijk welkomstwoord, waarna door de secretaris, Piet van Reijen, het jaarverslag over 1956 werd voorgelezen. Uit een financieel overzicht van de pen ningmeester bleek te "Zijn ont vangen ƒ6973,81; uitgaven blo INDONESISCHE FONDSEN ZEER VAST. Zeer vast waren maandag de Indonesische fondsen. Door de politieke situatie in Indonesië waren vrijwel alle Indonesische fondsen maandag zeer vast. Er bestond van publieke zijde een behoorlijke vraag en mede dat deze sector de laatste tijd nogal onder druk gestaan heeft trok ken de koersen maandagmiddag snel aan. Amsterdam Rubber opening 751/4 monteerde 3' punt en sloot rondom de 79 pro cent. HVA's van 90 op 94 pro cent. Delimij 6 punten hoger op 94 procent (88). Slotkoersen in deze sector bleven vrijwel op de hoogste prijs van de dag. In internationale waarden ging niet zo heel veel om behal ve dan voor aandelen Philips die vlot door arbitrage op een koers van 25P/2 werden afgeno men voor buitenlandse rekening speciaal Londen. Kon. Olies die in de niet-officiële zaterdagmor- genbeurs een hoge. prijs haal den van 170.moesten maan dagmiddag bij opening met een lagere prijs tevreden zijn n.l. 168.40. Alles hangt af van de politieke situatie in het Verre Oosten t.a.v. het Suezkanaal. Men neemt ter beurze dan ook een gereserveerde houding aan t.o.v. de handel in Kon. Olie. Scheepvaartfondsen lagen aanvankelijk wat aangeboden. Holland-Amerikalijn noteerde 160-162 hoofdzakelijk door aan bod van stockdividenden. Ook de overige scheepvaartfondsen noteerden begin beurs lagere koersen. In het verdere verloop van de beurs werd de stemming voor d,e scheepvaartwaarden wat vriendelijker en sloten Hol land-Amerikalijn ongeveer op 163 procent. Voor de stocken werd een koers van 32,30 gead viseerd. De affaire in de scheep- vaarthoek was belangrijk min der. Staatsfondsen weer aan de vaste kant speciaal voor de staf- fellening, waar de gebruikelijke ƒ200.000 vraag van regeringszij de plaats vond in een dunne markt. De koers varieerden van 891/8 tegenover 88 5/8 van vrij dag. Ook de overige staatsfond sen lagen goed in de markt. Prolongatie 3 3/4 procent. BEURSINDICES. 2B2 1/3 4/3 Int. concerns 274.89 275.89 277.57 Industrie 148.47 148.32 148.06 Scheepvaart 162.09 163.33 16229 Banken 118.47 118.30 118.15 Ind. fondsen 95.86 94.59 96.59 Algemeen 199.74 200.13 200.98 nomen door een medegevangene die door de beide mannen was be vrijd, mislukte. De twee ontsnapten wisten uit liet hoofdgebouw te komen en maakten zich uit de voeten via het aangrenzende terrein van liet ziekenhuis Calvariënberg in de richting van het westelijk deei der stad. Dank zij haar bekend beid met de antecedenten dei- mannen, slaagde de politie er snel in ze te grijpen. De twee bewakers zijn niet ern stig gewond; zij konden na medi sche behandeling naar huis gaan De arrestanten, de 19-jarige mijnwerkers J. B. uit Schaesberg en H. G. B. M. uit Maastricht zaten wegens een betrekkeljt onbeduidend deliet in voorarrest CHAUFFEUR VAN SMOKKW. AUTO IN VRIJHEID GESTBMD De chauffeur J. van de B. uit Maastricht, die de vorige week gearresteerd werd naar aanlei ding van het smokkelen van boter naar België, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hi; is inmiddels door de officier van justitie te Maastricht op vrije voeten gesteld. De Amsterdammer De K. en de Belg B., die de vorige week door de Belgische douane wer den gearresteerd, bevinden zioh nog in de gevangenis te Tooge ren. Het onderzoek naar de her komst van de boter is in volle gang. De douane-recherche Uit Nijmegen is nu ook in Maas tricht met het opsporingswerk bezig. DODELIJK ONGEVAL. Maandagmiddag omstreeks te half twee is te Mijdrecht een aanrijding gebeurt, dat 't léven heeft gekost aan de 57-jarige mevrouw Van Meeteren uit Mou rik. Het slachtoffer stapte op de Meidrechtse Zuwe uit de auto bus en wilde achter de bus om de rijweg oversteken .Uit de rich ting Haarlem naderde echter met grote snelheid een perso nenauto en deze reed haar in volle vaart aan. De vrouw oyer- leed 'vrijwel onmiddellijk ter plaatse. NABEURS Kon. Olie: Philips: Unilever: 168.30 169 2532531-2 364-365 (168.10) (251%) (364%) Ook deze maand - elke dag - ïeef Uw kind mee- w eriiand het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit. heilbot- en kabeljauwlevers' door MABEL BARNES GRUNDÏ Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 93) Nadruk verboden. kititden zit de kracht van de natuur Én de natuur blijft voor men? en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes zoals: moeheid, hoofdpijn, puist je». vei stopping, vale teint, enz., zijn het zewoig van onnatuurlijke leefwijze. Be ad Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam -et HERBESAN, Kruidenthee Verkrijg- bij Uw apotheker pf drogist f 1.79 *r groot pak, voldoende voor maanden. Bonte-avond van Thalia- Tremola. De bonte-avond van de vereni ging Thalia-Tremola, was niet alleen qua prestaties een goede avond maar ook voor wat betreft het bezoek. Het RK. Gezellen- huis aan de Walstraat was tjoK- vol en velen moesten nog worden teleurgesteld. Die velen hadden het er maar op gewaagd om zich niet van te voren een toegangs bewijs te verschaffen, met alle gevolgen van dien. Maar het gaat met Thalia steeds crescendo. Had men vroeger moeite om de kaarten aan de man of vrouw te brengen, thans is het zó, dat men 2 achtereen volgende avonden totaal uitver kocht is. En dit is ook geen won der, want het aantal executanten wordt ook steeds groter. Voorzitter de heer Vael, die vóór het doek het openingswoord „Ga met uw rug naar het licht zitten en kies een donker hoek je, dan kunt u het niet zien," raadde ik aan, terwijl ik heime lijk met een zakdoek de rand van mijn eigen vuile kopje zat af te vegen. „Wij moeten alle maal onze bepaalde hoeveelheid vuil eten." „Ik zou er de voorkeur aan geven te weten, waar de mijne uit bestaat," zei ze droogjes, en wreef het heft van haar mes af. Ik had het te druk met het naar binnen werken van een taai vleespasteitje van drie pen ce, om haar erop te wijzen, dat een dergelijke kennis niemand van nut zou zijn. Tegen één uur bevond ik mij altijd in een staat van pijnlijke leegheid. Het schrijven van brieven aan hen, die naar de „Anti-alco" infor meerden, en het te woord staan van „Vita"-patiënten waren be zigheden, die honger verwekten. Geleidelijk aan, stukje voor stukje, was de taak van het hel pen van patiënten in mijnheer Weldon's afwezigheid op mij neergekomen. Mijnheer Jones had zo lang nodig om zijn hoge stoel op- en af te klimmen en zijn kuchaanvallen bij het drin ken van zijn thee achter het scherm waren zo talrijk, dat de positie van consulterend genees heer mij zo goed als opgedron gen werd. En ik moet zeggen, dat ik er van genoot en dat nie mand stierf. Ik liet de ver moeiende, langdradige formule van de ene theelepel in het ene glas water en een theelepel hier van in een ander glas water en een theelepel hiervan in een derde glas water, achterwege door eenvoudig één tablet in een gallon water te laten oplos sen en een glas vol hiervan door de patiënt te laten drinken. Op een dag kwam mijnheer ik bedoelde met een galon. Ba- tiënt weg was vroeg hij mij, wat stond te geven, en toen de pa nen, toen ik deze aanwijzingen Weldon toevallig het depót bin- ron Frangipani had nooit aan geraden een dergelijke hoeveel heid te gebruiken en zijn aan wijzingen moesten onvoorwaar delijk worden opgevolgd, wilde men succes bereiken. Ik vertelde hem, dat ik het hele geval wiskundig had uitge werkt en een gallon water voor elk tablet was de juiste maat. Dat ik het niet goed vond, de hoofden van de patiënten te vermoeien met theelepels en gla zen, wanneer één simpele maat het wonder zou wrochten. Ja," zei mijnheer Weldon twij felachtig; „maar het andere klink geleerder." U bedoelt, dat gewone men sen, die naar allopathische en homoepatische dokters gaan, ge wend zijn met theelepels en gla zen om te gaan." Precies. Ze zullen er zich meer thuis voelen. Een een gallon water zou sommige pa tiënten afschrikken speciaal mannen." Maar ze hoeven het niet alle maal uit te drinken," wierp ik tegen; „alleen een glas vol." ,.Ik weet het; maar ik geloof, dat ik me aan de oorspronke lijke formule zou houden, juf frouw Forrest." En ik zei: „Heel goed." - Het was een genoegen en geen last, om aan de wensen van mijnheer Weldon gehoor te ge ven. Hij was altijd zo beleefd, zo omzichtig en aardig. Gedurende de weken, die ik in zijn dienst had doorgebracht, had ik veel over mijn werkgever gehoord, een losse inlichting van mijnheer Jones, als hij bij het drinken van zijn thee in een praatzieke bui was, een paar woorden van juffrouw Rye, die een vriendin had, die een nicht had, die mijnheer Weldon ken de een toevallige opmerking van meneer Weldon zelf. Hij had het vroeger heel moei lijk gehad. Hij was de vijfde zoon van een dichter, wiens ge zondheid nog een tikje slechter was dan zijn gedichten. De man was zelfzuchtig, want hij schoof zijn verantwoordelijkheid, schul den en onuitgegeven werk op een ziekelijke vrouw, na gestor ven te zijn aan zijn onverstan dige levenswijze. De vijf zoons zou de arme weduwe wel aange kund hebben, want het waren goede, eerlijke jongens, maar de gedichten (waarin zij geloofde), bleken te veel voor haar te zijn, want nadat ze door de negende, practische, verstandige uitgever „met dank teruggestuurd" wa ren, legde zij eveneens haar last neer en scheidde uit dit aardse tranendal longontsteking in haar geval: De zoons brachten zichzelf naar beste krachten groot en kwamen in zaken van verschil lende soort terecht. Eén was rei ziger in naaimachines, een an der ontwierp boekomslagen voor een bekende uitgeversfirma voor een guinea per stuk. Onze mijn heer Weldon was van nature filantroop en een tijdje was hij secretaris geweest van de natio nale vereniging tot steun aan gebrekkigen. Toevallig had hij eens 'n artikel geschreven, dat het een of ander tijdschrift, had opgenomen, en dat de aandacht had getrokken van mijnheer Head. Dit was de man om de kruistocht te beginnen tegen al het kwaad, dat mijnheer Head zich had voorgenomen, van de aardbodem te doen verdwijnen. Hij moest verstandig, geestdrif tig, filantropisch en vooruitstre vend zijn. De chef wuifde met een olympische hand en beval mijnheer Weldon voor hem te verschijnen. Met een zucht gaf mijnheer Weldon, bij wie het ar tistieke temperament sterk ont wikkeld was, zijn verlangen naar het verfijnde leven van hen, die in droomland vertoe ven op en wierp zich met veel ijver op het Frangipani-syfsteem KAPITALE BOERDERIJ VERBRAND Gistermiddag is een kapitale- boerderij te Alteveer door een hevige uitslaande brand ver woest. De brand moet begonnen zijn op de hilde, is vandaar over geslagen naar het voorhuis; na een kwartier was de gehele boer derij een laaiende fakkel. De brandweer van Hoogeveen, die met groot materiaal was uitge rukt kon tegen deze vuurzee niet op en moest toezien hoe het bedrijf met inboedel, landbouw werktuigen, hooi- en strovoor- raden werd vernietigd. Het vee kon nog bijtijds uit de stallen worden gehaald. Verder zijn slechts een dressoir, twee was machines en enige meubels ge red. De boerderij werd bewoond door de twee landbouwers S Jonkman en H. Jonkman met hun gezinnen, die gezamenlijk dertien kinderen telden. De heer H. Jonkman zou dezer da gen verhuizen naar Nieuwer- oord waarvoor veel geld in h*is zo zijn geweest. Dit zou ook ver brand zijn. KRATTEN FLESSEN MELK MEEGENOMEN. De politie van 's-Gravenhage heeft twee chauffeurs, de 23 jarige J. J. L. en de 49-jarige J. N. aangehouden, alsmede een binnenknecht, de 43-jarige E. S., allen in vaste dienst van een groot melkbedrijf te 's-Graven hage. Bedert november hebben de mannen kratten met flessen melk van expeditiewagens mee genomen en deze aan een melk slijter W. P. H. N. verkochtdeee is wegens heling aangehouden. Zij deden dit steeds op zaterdag, wanneer er dubbele bestellingen waren gedaan. Op deze wijee hebben zij het bedrijf voor onge veer 400.benadeeld. DE SLACHTOFFERS VAN HET AUTO ONGELUK TE VHERTOGENBOSCH. De slachtoffers van het tragi sche ongeval met de auto die zondagmiddag in de Dommel te 's-Hertogenbosch te water is geraakt zijn: de 53-jarige heer S. V. uit Eindhoven, zijn 52-jari- ge echtgenote, hun. 17-jarige zoon Hans, hun 15-jarige zoon Frans en een loge uit Alkmaar, de 17-jarige B. S. (Wordt vervolgd.). DINSDAG 5 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theatei 8 uur: „De man die teveel wist." Concertgebouw, 7.30 uur: ziek- en toneeluitvoering Har monie Temeuzes. HOEK: Gehoorzaal, 8 uur: Kabaret Adrie van Oorschot. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „French Can can". WOENSDAG 6 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De man die teveel wist". Concertgebouw, 8 uur; Mu- Muziek- en toneeluitvoering Harmonie Terneuzen. KOEWACHT: Café E. de Vos, 7 uur: Aanbeteding bouwen van woning. SAS VAN GENT: Olympia- Theater. 8 uur: „French Can can",

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2