Uil «Ie S rcvmcic f* AGENDA Motie inzake vrije-verenkwestie van het kader van het N.V.V. in Zeeuws-Vlaanderen Hilary op eigen wieken Auto te water foka-Ieider gesneuveld. Canadese B-25 neergestort De vonnissen in Syrië. Prinsesje van Monaco gedoopt. Staking op Londense markt geëindigd. De verjaardag van de Paus. AARDBEVING OP JAMAICA. In 40 seconden 3000 meter Argentinië. AXEL. BIERVLIET. HOEK SAS VAN GENT. De gebeurtenissen in Hongarije Wedstrijd In het schatten van vee. Vrijdag j.l. werd op het be drijf van de heer W. J. Dieleman- v. d. Panne een wedstrijd gehou den in het gewichtschatten van vee. Voor deze wedstrijd, die ge organiseerd was door de C.J.B.T. B. afd. Axel, was ook de heer K. Booy met leerlingen van de 4e klasse der lagere landbouwschool te Axel uitgenodigd. Toen allen te 2 uur op het be drijf aanwezig waren, zette de voorzitter van de C.J.B.T.B., de heer A.' Brandes, in het kort de bedoeling van deze wedstrijd uit een. De belangstelling voor deze wedstrijd was zeer bevredigend; er bleken n.l. 25 deelnemers te zijn, Door deze grote belangstelling werden de deelnemers in twee groepen gesplitst. Geschat moest worden het gewicht van 8 koeien waaronder drie stuks, die tevo ren gewogen waren. De deelne- saers wisten natuurlijk niet wel ke. Zwaar werd er gewikt en gewo gen om tot een goed resultaat te komen. Bij het beoordelen der briefjes bleek het de jury, dat menig deelnemer zich er nog nooit eer der rekenschap van had gegeven hoeveel en koe werkelijk weegt. Dit demonstreert duidelijk hoe TUttig en leerzaam een dergelij ke praktijkwedstrijd is. De uitslag was als volgt: 2. A. Brandes; 2. L. C. de Ruij- ter; 3. A. Haak en 4. R. C. Boeije. Jaarverg. Chr. U.L.O.school. De schoolclub van de Christe lijke UJL.O.-school had in ..Het Gentrum" een „jaaravond" be- egd. Deze avond, welke geheel op eigen initiatief van de schoolclub (C.U.C.A.) was georganiseerd en verzorgd, is tot in alle opzichten geslaagd. Zowel het bezoek >en geheel gevulde zaal - als het resultaat van het gebodene zul- en zeker een spoorslag zijn om met de ouders en verdere belang stellenden meerdere samenkom sten te houden. Het hoofd der U.L.O., de heer B. Teunissen, sprak op verzoek van de schoolclub het openings woord. Spreker zei o.m. dat de dub vorig jaar ook een avond had georganiseerd, maar dit was meer in schoolverband geweest. Gezien het succes van die avond vond rnen het toch wel leuker om ie ouders er bij te hebben. Spre ker zeide, dat de voorbereiding geheel door de jeugd zelf is ver zorgd. Het personeel heeft niet meer gedaan dan zo nu en dan 'n gevraagd advies geven. Door deze activiteiten leert de jeugd zelf standig iets op te knappen en ook verantwoordelijkheid op zich te nemen. Dit plichtsbesef en ver antwoordelijkheidsgevoel bij de jeugd te ontwikkelen voelen on derwijsmensen en opvoeders ook iIs een taak. Nadat de heer Teunissen de 'UXSp ftad uitgespr oken, dat de be zoekers een aangename avond zouden hel»ben, ging hij voor in gebed- De verdere leiding van de wond-berustte bij de voorzitter van de schoolclub Kees Tjebbes. Na het opgaan van het doek «erif een lintenspel uitgevoerd dóór een achttal boerendochters, die, begeleid door pianospel van ■mevr. De Feijter-de Regt, daarbij vaderlandse Üederen zongen. "Van het vlot afgewerkte, ge zellige programma noemen wij 4e aardig samengestelde band, welke driemaal optrad en diverse aardige liedjes ten gehore iu-acht. Het korte toneelstukje .Het lieve nichtje", waarin een meisje van de derde klasse op De Eoka-leider Gregorius Af xentious is zondag bij een vuur gevecht van tien uur met Britse veiligheidstroepen nabij 't kloos ter van Kaheras, ten zuiden van Nicosia, gesneuveld. Bij de actie is ook een Britse jjdtitair om het leven gekomen. Afxentious was de leider van de operaties der Grieks-Cypri sche verzetsbeweging. Hij stond direct onder kolonel Grivas, de apperbevelhebber van de Eoka. Afxentious was Cyprioot van geboorte. Hij heeft in de tweede wereldoorlog in het Griekse leger gediend. Er stond een prijs van 50.000 gulden op zijn hoofd. Wier verzetslieden die bij hem waren, werden door de Britten gevangen genomen. Doch Afxen tious vocht alleen tot het einde toe door. Hij was 28 jaar. Op het hoofd van twee van de vier ge vsüngenen stond eveneens een wrijjs van 50.000 gulden. Een „B-25 MitcheLT-bommen- werper van de Canadese lucht macht is vrijdagavond j.l. in een ongeveer twintig km ten zuid westen van Ottawa gelegen streek omlaag gestort. De acht inzittenden zijn' om het leven ge komen. De president en de eerste minis ter van Pakistan hebben om gra tie verzocht voor 11 Syriërs, die ter dood zijn veroordeeld op be- chuldiging van samenzwering te" omverwerping van de Syri sche- regering door een burger oorlog. waartoe zij zouden zijn ""engezet door Engeland. Frank rijk. Irak en Turkije meesterlijke wijze de rol van on gewenste tante vervulde. De Ja panse dans trok bijzonder de aan dacht door het contrast tussen de lampions dragende meisjes in Oosterse kleding en de in het wit geklede jonge meisjes, die ritmische gymnastiek uitvoer den.. De vlot uitgevoerde och tendgymnastiek werd gevolgd door enige turnoefeningen, uitge voerd door een groep leerlingen uit de eerste klas. Het laatste nummer bestond uit het komisch toneelstukje „Zijn Blauwtje". Tevens dient vermeld te wor den de schitterend geslaagde tombola, welke door de jongelui was georganiseerd en bewees, dat er organisatorische krachten in de C.U.C.A. schuilen. Het hoofd der school dankte aan liet eind van de avond de jeugdige organisatoren, waarna te ongeveer middernacht tot be sluit van deze geslaagde avond gezamenlijk het zesde vers van het „Wilhelmus" werd gezongen. Geslaagde ouderavond Open bare lagere school. Vrijdagavond werd een ouder avond gehouden van de leerlin gen der openbare lagere school, welke zeer druk bezocht was. Het hoofd der school, de heer M. Maas, herinnerde er aan, dat het door omstandigheden nu 2 jaar geleden is, dat de laatste ouderavond georganiseerd kon worden. De heer Maas deelde mee, dat de nieuwe cursus thans 1 septem ber aanvangt, dit in verband met het vervolgonderwijs, dat deze datum aanhoudt. De kinderen van de 6de klas zullen dit jaar examen doen in veilig-verkeer. Het verkeersonderricht noem de spreker heel belangrijk in on ze tijd van geweldige uitbreiding van het gemechaniseerde ver keer. Ook wordt overwogen een verkeerscursus voor ouderen te organiseren. Spreker bracht dank aan allen, die deze avond hebben helpen tot stand brengen, in dé eerste plaats dacht spreker hierbij aan de leden van de oudercommissie. Ook de gemeentewerklieden en de gemeenteopzichter kregen woorden van dank toegezwaaid. Na deze inleiding kwamen de kinderen aan bod. Begonnen werd met een begroetingswoord op rijm, uitgesproken door Beppy Ldjbaart, die zich speciaal tot de dames richtte en door Johan Dhondt, die zich tot de heren wendde. Na dit welkomstwoord voerden de kinderen het A. B. C. ten tonele. Elk kind was uitge rust met een grote letter, waar bij een toepasselijk gedichtje werd opgezegd. Dit werd gevolgd door de B. R. O., de Biervlietse Radio-om roep, die de luisteraars als het ware een televisie-programma voorzette. Naast muziek bracht mej. Kookgraag (Thea Dijk) op gees tige wijze een recept voor heer lijke bruine bonensoep. Profes sor Weetal (Bram Voogelaar) hield een lezing over het allerbe kendste huisdier, de hond. Juf frouw Poëta (Jenny Mareels) en Dr. Poeet (Wim de Regt) droe gen op verdienstelijke wijze voor. De diverse nummers werden aan gekondigd door de omroeper (Jaap Sturm). Na dit eerste optreden kwam de omroeper buitenlands nieuws (Adri Jansen) en de omroeper binnenlands nieuws (Johnny VerslUijs) Tijdens de pauze, waarin thee werd geserveerd, werden de lo ten verkocht, waarna de ouders zich in de klasse op de hoogte gingen stellen van de vorderin gen van hun kinderen en zo no dig bij de onderwijzers inlich tingen konden inwinnen. Weer in de feestzaal terugge keerd werden de loten getrokken door de heer De Kramer van de rijkspolitie. Als laatsten voei'den de leer lingen van de 5de en 6de klasse het toneelstuk „De gierige kleer maker" op. De kinderen oogsten veel succes. Het was al laat toen de ouders met hun kroost, allen voldaan huiswaarts keerden. Wijziging openstelling kantoor der P.T.T. Het post- en telegraafkantoor is in de avonduren niet geopend van half zes tot half acht, maar van half zes tot halt' zeven. Carnavalsfeesten. Na circa 30 jaar werd in Sas van Gent de traditie hersteld de carnavalsfeesten met meer luis ter te vieren. Dit idee werd reeds in 1956 geboren en er werd een comité gevormd, dat zich met de feestviering zou bezig houden. Dit jaar echter werd alles tij dig op poten gezet en zaterdag j.l. werden de feestelijkheden ge opend. Omstreeks 3 uur werd zijne „Oogeit" Prins Eugene I van Suikerbiet tot Melasse tot Suiker afgehaald met de prinsenwagen aan de fabriek waar ze van die dingen maken waar je door kunt kijken (Spiegelglasfabriek). De prinsenwagen is een waar kunststuk geworden, nl. een me- terhoge ooievaar van glaswol vervaardigd, geplaatst op een voetstuk van spiegels. In de bek van de ooievaar hing een bieten- net waarin zijne Oogeit Prins Eu gene I gezeten was. Voorafge gaan door de „ermenle van ple zier en leut", voor dit festijn ge stoken in boerenkiel met neus, ging het Sas-waarts. Achter de prinsenwagen reed een open ca lèche, waarin een burger en bur geres gezeten waren, die tot rid der geslagen zouden worden. Op het stadhuis werd Prins Eugene I door burgemeester Den Boer in vol ornaat ontvangen. Zijne Oogeit vergezeld van nar en boeren betraden hierop het balkon van het stadhuis. De burgemeester hield hierop een redevoering, waarop hij de sleutel 1 m groot) aan Prins Eugene I overdroeg en sprak daarbij de hoop uit dat de carna- valvierders deze pret waardig en, zoals gewoonlijk, zonder wan klank zouden vieren. De burge meester zou dan deze drie dagen gaarne ambteloos burger zijn. Hierop antwoordde Prins Euge ne I in onvervalst Sas' dialect, dat hij gaarne de sleutel aan vaardde en zijn „plisie" Goor ('n historische figuur) met zijn 2 m lange sabel voor de rest zal zor gen. Hij spoorde de enorme me nigte aan „dweiltjes" te kopen ter ondersteuning van de feeste lijkheden. Hierop nam de „grootste boer" het woord, die allerlei nuttige en dwaze raadgevingen ten beste gaf. Hierop wei-den de burger en burgeres tot ridder in de orde van biet tot melasse tot suiker geslagen met het grote zwaard van plisie Goor. Vervolgens wer den beiden een grote vergulde suikerbiet om de hals gehangen. Ook de ex-burgemeester Den Boer viel deze eer te beurt. De nieuwe ridders dankten met een korte speech en met het zingen van het carnavalslied. De nieuwe ridder hoopte dat in de loop van het jaar het kanaal gedempt zou worden, nieuwe wo ningen gebouwd zouden worden. Ook stelde hij voor, dat men de Schelde maar moest dempen, dan had men geen veren, geen brug of tunnel nodig. De Antwerpena ren moesten dan maar een tunnel maken en met duikboten het scheepvaartverkeer onderhouden. Al deze gebeurtenissen werden via een reportagewagen van de Nederlandse1 ftadio Unie opgeno men. ''s Avonds om 17.10 werden reeds flitsen van deze gebeurte nissen door de VARA uitgezon den. Hierna trok het gezelschap door de gemeente en zat 's avonds aan een maaltijd van boerenkool met stukken van een vermoord varken. Deze carnavalszotternij werd door zeker een paar duizend be zoekers bijgewoond. Tegen de avond had de „er- menie" er zó de stemming in ge blazen, dat ze in ganzemars door de straten trokken voorafgegaan door dansende trommelaars en gevolgd door het bestuur in feeststemming. Zondagnamiddag werden de carnavalsfeesten voortgezet. Een optocht van 45 groepen trok door de gemeente, afgewisseld door praalwagens en enkele zotte kens. Begunstigd door het ideale voorjaarsweer waren van heinde en verre de kijklustigen geko men, volgens schattingen zouden ruim 10.000 personen getuige ge weest zijn van de stoet der zotter nij. De optocht werd geopend door de „ermenie". Prins Carnaval was gezeten op een troon ge maakt van een bierton en werd getrokken door ongedresseerde paarden. De prinsenwagen van zaterdag maakte ook deel uit van de stoet. Veel bekijks had de praalwa gen voorstellende het prinselijk paar uit Monaco, dat in Sas car naval komt vieren. Ook de praal wagen voorstellende tehuis voor ouden van dagen had veel be langstelling. Na afloop van de optocht maakte Prins Eugene I de prij zen bekend. Voor de praalwagens ging het MAANDAG 4 MAART. TERNEUZEN: Ludor-Theater. 8 uur: „De man die teveel wist." AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Stalen Jungle". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Zet je zorgen op zij". DINSDAG 5 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Om het goud der In ca's". Concertgebouw, 7.30 uur: Muziek, en toneeluitvoering. HOEK: Gehoorzaal, 8 uur: Kabaret Adrie van Oorschot. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „French Can can". prinselijk paar uit Monaco met de eerste prijs strijken, terwijl het tehuis voor ouden van dagen de 2de prijs werd toegekend. Bij de zottekens ging het bloe menmeisje met de eerste prijs strijken; bij de paren, de clowns; bij de groepen van 310 perso nen waren de huzaren, die de le prijs behaalden. 's Avonds toerden de Prins en zijn boerengevolg de diverse café's in de gemeente af. Prinses Caroline Louise Mar- guertie, de dochter van prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, die vijf weken geleden geboren werd, is zondag in de kathedraal van Monaco door bis schop Gilles Barthes gedoopt. Het prinsesje droeg de doop jurk waarin 34 jaar geleden ook haar vader gedoopt is. De kanonnen van het paleis losten 18 saluutschoten toen de stoet uit het paleis naar de met bloemen versierde kathedraal vertrok. Meer dan duizend gas ten woonden de doopplechtigheid bij. De 12-jarige Margaret Daries, de meter van het prinsesje, hield de gouden, met juwelen bezette kelk met wijwater vast. Zij is een nicht van prinses Gracia. Na de doop las bisschop Bar thes een telegram van Paus Pius de Twaalfde voor, waarin deze zijn apostolische zegen gaf. HON DERDEEN JARIGE Zondag 3 maart vierde mevr. de weduwe C. SmitsVoortallen te 't Meer bij Heerenveen haar 101 verjaardag.. In het Jeup'de'ehnmv aan rie r>f>7e mntio luiHt- OQ loeit In het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan te Terneuzen kwam zaterdagmiddag het kader van 't Nederlands Verbond van Vakver enigingen uit Zeeuws-Vlaanderen in een zeer drukbezochte verga dering bijeen. Namens het verbondsbestuur gaven acte de présence de heren G. Jansen, bestuurder, en C. Hoek, districtsbestuurder voor Zeeland. Verder waren aanwezig alle districtsbestuurders van de vakbonden werkzaam in Zeeland en de vertegenwoordigers van zo wel de bestuurders- als vrouwen bonden van het N.V.V. in geheel Zeeuws-Vlaanderen. De vergadering stond onder lei ding van de heer C. Hoek. Na de opening verzocht een vertegenwoordiger van de N.V.V. bestuurdersbond Terneuzen een motie in behandeling te willen nemen, welke motie een afkeu ring inhield van het besluit van de Prov. Staten van Zeeland van 29 januari 1957 met betrekking tot de tarievenkwestie op de Westerscheldeveren. Op verzoek van de secretaris van de N.V.V. Bestuurdersbond Terneuzen, de heer P. J- Huy- brecht, werd de motie ingeleid door het lid de heer S. W. Henry. Spreker schetste de geschiedenis waarom Zeeuws-Vlaanderen bij besluit van de regering het recht op vrije veren was toegekend. Aan de hand van een keur van schriftelijk bewijsmateriaal toon de hij aan, dat in feite aan dit een maal verkregen recht niet te tor nen valt. De zienswijze van de Prov. Sta ten werd verdedigd door de dis trictsbestuurder de heer Lukaart, tevens lid van de Prov. Staten. Na het pro en contra te hebben aangehoord, bleek dat ook aan de argumentatie van de heer Henry niet te tornen viel, want de motie werd ongewijzigd met algemene stemmen aanvaard. Afgelopen nacht om 12 uur is de staking van chauffeurs en sjouwers der Londense centra le groente- en fruitmarkt geëin digd. De staking, waarbij 2.500 man betrokken was, heeft vijf dagen geduurd. De stakers protesteer den tegen het ontslag van een chauffeur en het aanblijven van een voorman tegen wien zij be zwaar hadden. De beide mannen zijn voorlopig, met behoud van loon, geschorst. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 92). (Nadruk verboden.) Juanita en Dorothea hadden hun nachtzakken en inktlappen neergelegd, de schaar van nicht Janet zweefde onzeker in de lucht, en Tony had zijn kralen in de steek gelaten. Zij keken mij allemaal aan, en tot mijn verbazing lachte niemand van hen. ,,Het klink wel als een uitvoer bare behandeling", zei Tony ten slotte „het is practisch, zoals je zegt. Maar als deze meneer Head een goede methode heeft gevon den en de philanthroop is, die hij verondersteld wordt te zijn, waarom geeft hij ze dan niet gratis aan de wereld?" Ik antwoordde, dat de proefge- vallen gedurende zes maanden gratis werden behandeld. „En de anderen?" „Wel, die betalen natuurlijk. Zelfs een philanthroop moet leven." „En wat reken je voor een fles?" „Wij verkopen geen afzonder lijke flessen. Eén zou geen nut hebben. Eén stel van vier, dat voldoende is voor de behande ling, kost vijf guineas voor hen, die 't zich kunnen veroorloven. En we verlagen dit tot dertig shilling, of nog minder voor de genen, die arm zijn." „O!" zei Tony. Nicht Janet, die weer naar haar kaartjes teruggekeerd was, informeerde wat ik per week verdiende. Toen ik 't haar vertelde, druk ten zij allemaal hun verbazing uit over de grootte van de som. Ze zeiden, dat ik het natuurlijk wel waard zou zijn, maar dat menige bediende met een vrouw en gezin niet meer dan twee pond per week verdiende. Ik zei hun, dat ik eveneens verrast was geweest en Dorothea zei, dat men toch maar nooit kon weten. Nicht Janet vroeg, wat mijn moeder van mijn nieuwe betrek king dacht en toen ik het haar vertelde, zuchtte zij meelevend en stelde voor, dat ik mijn man tel uit zou doen, daar ik vanzelf sprekend de hele avond moest blijven. Juanita, die mij naar boven vergezelde, vroeg terloops, wat ik gedaan had op mijn vrije mid dagen gedurende de drie afge lopen weken. Ik kamde mijn haar en bekeek mezelf van ach teren in een handspiegel. Juanita herhaalde haar vraag. „Ik heb één zaterdag gewan deld met mevrouw Brad'.y, een mede-pensiongast." „Ja, en dan blijven er nog twee andere over." iri „Ik ben geen beklaagde voor de balie en voel me niet geroe pen om je nieuwsgierigheid te bevredigen. Wat heb jij uitge voerd?" Deze motie luidt: ,,De Bestuurdersbonden van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen in Zeeuws-Vlaanderen, bijeen in vergadering te Ter neuzen op 2 maart 1957 kennis genomen hebbende van het besluit van Provinciale Staten van Zeeland van 29 januari 1957 tot het intrekken van de motie, welke zij op 30 juli 1952 hadden aangenomen en waarin met die pe verontwaardiging werd gepro testeerd tegen de plannen der Re gering om wederom tarieven te heffen op de Westerscheldeveren. overwegende het besluit van de regering van 1945 tot het kosteloos maken van het vervoer over de Westerschel- de; de inhoud van de door Provin ciale Staten ingetrokken motie van 30 juli 1952, waarbij door de Staten niet aannemelijk werd ge maakt, dat de omstandigheden dusdanig veranderd zijn, dat deze intrekking gerechtvaardigd zou zijn; het grote gewestelijk, provin ciaal en nationaal belang aan het handhaven der vrije veren ver bonden; spreekt haar scherpe afkeuring uit over het besluit van Provin ciale Staten van 29 januari 1957 verzoekt dit college: 1. de motie van 30 juli 1952 te handhaven; 2. de voorgestelde motie-Van Oorschot in te trekken; 3. al het mogelijke te doen de vrije veren over de Westerschei de in de toekomst te handhaven resp. tot de le klasse uit te brei den. besluit deze motie ter kennis te brengen van het Verbondsbestuur van het N.V.V. en van alle leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zeeland". Vervolgens werd door de be stuurder de heer G. Jansén, een inleiding gehouden over de pro paganda. Na de pauze werden de aanwe zigen in de gelegenheid gesteld vragen betrekking hebbende op sociaal en economisch terrein te stellen aan een forum, samenge steld uit de aanwezige districts bestuurders. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. Nadat de heer P. J. Huybreéhts het N.V.V. dank had gebracht voor het feit een dergelijke ver gadering te beleggen, werd de hu eenkomst gesloten. Vermoedelijk 4 of 5 doden. Zondagmiddag om kwart vóór vijf is te 's-Hertogenbosch een tot nu toe onbekende auto van de Westwal af in de Dommel te water geraakt. De auto kwam uit het straatje „Achter den Boogaard", een zijstraat van de Westwal, en reed schuin het wa ter in. Hij dreef tot bijna aan de overzijde, waar hij zonk en ge heel onder water raakte. Terstond nadat het ongeluk gebeurd was, sprong een auto mobilist, de heer Van Hoeckel uit 's-Hertogenbosch, gekleed te water. Hij trachtte twintig minu ten lang de auto te bereiken, doch door de vrij sterke stro ming en de troebelheid van het Zij lachte goedgeluimd en zei, dat haar handelingen van de daken konden worden uitgeba zuind. ,De mijne ook", gaf ik terug. „En mag je moeder alles we ten?" „Voor het ogenblik heb ik op gehouden, bij iedere mogelijke gelegenheid rekening te houden met moeder. Altijd je hoofd te breken over je ouders belem mert je in je handelingen, Jua nita. Zullen we naar beneden gaan? Ik ben klaar", zei ik. HOOFDSTK XXIIL Juffrouw Rye schreit. In de weken, die volgden, ging het leven prettig verder. Juni was gekomen met zijn weelde van groen en bloemen. De par ken werden opgevrolijkt door een menigte gelukkige mensen. Londen was op zijn best. De dames Sparrow ging het voor de wind. De puistjes van Inglis was bekend, dat hij het Inglis wes bekend, dat hij het kamermeisje terzelfder tijd met beide ogen had aangekeken (misschien in een ogenblik van geestelijke afwezigheid) en me vrouw Brady schitterde in een beeldig costuum en hoed van heliotrope. Op een wenk van haar, dat mijn garderobe aanvulling no dig had, kocht ik een paar een voudige zomerjaponnetjes en in een nederig briefje aan moeder verzocht ik om hulp uit de oude kist. Per kerende post arriveerde een oude, rose organdie en een strafpreek. De ene veranderde ik en gaf ze een schijn van mo derniteit, de andere sloeg ik over. Ik moest nog steeds reke nen om uit te komen met mijn De doodstraf van drie leden van een „contrarevolutionaire bende" is gewijzigd in levens lange gevangenisstraf, aldus heeft de Hongaarse pers vrijdag gemeld. Twee anderen, die teza men met dit drietal waren be recht, zijn opgehangen. De vijf Hongaren waren schuldig be vonden aan het verbergen van munitie en springstof. Een 40-jarige politieman werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan de moord op een commu nist in november van vorig jaar. Het aantal Hongaarse bezoekers aan legaties van westelijke lan den te Boedapest is zeer terug gelopen. De politie heeft vier dagen lang Hongaren, die de legaties bezoeken, aangehouden en velen van hen voor een ver hoor naar het hoofdbureau over gebracht. Het betreft de legaties van de Verenigde Staten, Fran krijk, Groot-Brittanië en Oost tenriik. Officiële Hongaarse woord voerders deelden mee, dat de politiemaatregelen niet gericht zijn tegen de gezantschappen. Het gaat alleen om contróle van identiteitskaarten en ook om opsporing van misdadigers, die tijdens de Hongaarse op stand in oktober en november zijn vrijgelaten,, aldus de woord voerders. geld. Twee pond was een vorste lijk salaris (toch had meneer Weldon zich verontschuldigd voor het geringe bedrag, toen hij mij dit aanbood), maar nu betaalde ik meer aan de dames Sparrow. Zij wilden het niet aannemen, maar ik stond er op. Wekelijks stuurde ik vijf shil ling aan grootmoeder, om haar geleende vijf pond af te beta len. 2e zei, dat mijn trots onver- dragelijk was en ik antwoordde, dat zij altijd rondborstig ge weest was. De rest van mijn in komen ging weg aan lunches, kleren, bussen, diversen en ik kon een shilling en vijf pence per dag besteden. Maar het was wonderlijk, hoe ver men met een dergelijke som kon komen, wan neer ze oordeelkundig werd be steed. Ik nam alleen een bus op natte dagen en met negen pence kocht je voor je lunch een weel derig maal; broodje met boter, gedroogde pruimen met slag room, pakje cake, twee sand wiches met ham, sneedje rogge brood, glas gemberbier maakt negen pence. Ik had ontdekt dat dit te krijgen was in enkele za ken in Bedford Street; het gem berbier was zó goed, dat 't naar mijn hoofd steeg, en op een mid dag viel ik in slaap met mijn hoofd op de schrijfmachine en ik heb altijd gehoopt, dat er geen ,,Anti-alco"-patiënt was ge weest en mij had gezien. Juffrouw Rye, die mij gewoon lijk op mijn lunch-expedities vergezelde, had geen plezier in haar middagmaal. Zij had veel verbeeldingskracht en was erg kieskeurig en kon met haar neus in de lucht zitten snuiven en alles afkeuren, wat voor haar werd neergezet. Het brood was onverteerbaar de boter ranzig, de vorken en messen vuil. GWorilt vervolgd.) water lukte hem dit niet. De Bossche brandweer en poli tie riepen, na urenlang vergeefs te hebben gedregd en gepoogd de wagen te bergen, de hulp van de te 's-Hertogenbosch gelegen ge nietroepen in. Ook deze konden met hun materieel de auto niet bergen. Om 22 uur werd met een zwaar dere takelwagen pogingen nange wend. Een duiker van de genie, die de wagen bereikt had, meen de te kunnen aannemen dat er zich vier vijf personen in be vonden. Naar herkomst en iden titeit van de slachtoffers tast men nog in het duister. Thans is gebleken, dat het on geval vijf doden heeft gekost. Om kwart over elf zondagavond heb ben twee kraanwagens de -auto op de kant gebracht. Er bleken zich vier mannen én een vrouw in te bevinden. Naar de politie on der voorbehoud kon mededelen, waren het een echtpaar uit Eind hoven, waarvan de man 53 en de vrouw 52 jaar was, hun beide zoons van resp. pl.m. 30 en pl.m 20 jaar, en een 27-jarige jonge man uitAlkmaar. Z. H. Paus Pius XII is zater dag 81 jaar geworden. De Paus ontving gelukwenstelegrammen uit alle delen van de wereld. Het was zaterdag tevens acht tien jaar geleden, dat de Paus tot hoofd van de Rooms Katho lieke Kerk en geestelijk heerser van de 450.000.000 Katholieken werd gekozen. De Paus heeft in de achttien jaar van zijn ambtsvervulling naar schatting 31.,000.000 perso nen in audiënties van verschil lende aard ontvangen. Hij heeft in totaal een 2.500 grote rede voeringen gehouden, waarvan meer dan tweehonderd in het afgelopen jaar. Kingston, de hoofdstad van Jamaica (Brits WesLIndië), is vrijdagavond jJ. door een hevig aardbeving getroffen, die de stad in het duister zette en de telegraaf- en telefoonverbindin gen verbrak. De aardschok duuurde onge veer 45 seconden. Er zijn nog geen berichten ontvangen over slachtoffers of aangerichte scha de. De „Gerfaut II", het straal vliegtuig met driehoekige vleu gels dat is gebouwd door de Franse vliegtuigenfabriek Nord om er op ruime schaal proeven mee te ondernemen, heeft don derdag, vijftig seconden nadat het van het vliegveld Istres bij Marseille was opgestegen een hoogte van drieduizend meter bereikt. Tot dusver was de snel ste tijd om die hoogte te berei ken door een Douglas „Skyray"- straaljager van de Amerikaanse luchtmacht gemaakt. Deze had er 56 seconden voor nodig. Kringen van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben verklaard, dat Argen tinië aan de regeringen van na burige landen bewijzen heeft toe gezonden van een samenzwering door de voormalige afgezette pre sident Juan Peron met het doel de macht in Argentinië weer in handen te krijgen. De bewijzgn zouden fotocopieën omvatten va'h brieven, die onder handlangers van Peron in Boliyië gecirculeerd zouden hebben. Deze brieven waren door de Ar gentijnse politie aangetroffen, toen zij eert' paar weken geleden honderd arrestaties verrichtte, -

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2