Militair bestuur in afgekondigd Oost-Indonesië 1 Moeilijkheden in Israëlisch kabinet Mevr. Bouman terug uit Amerika Prawda over antwoord Adenauer van Weeroverzicht Noodtoestand in Thailand afgekondigd Besprekingen in Bonn beëindigd. Hongaarse pamfletten. Prins Bernhard doorbrak geluidsgrens. Eisenhower met vakantie? Lawines in Oostenrijk eisen doden. ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER salons j'obèrt Kabinetscrisis te verwachten? Na nrMaSKSTSI krin. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Telefoon 2U73 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 Verschijnt dagelijks MAANDAG 4 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4004 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per -nm 15 Ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr/* Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 J»ir D© militaire coDunftndant in OosWndoiiesië, luiteiant-jkoionel Ventje Samuel, heeft zaterdag de staat van oorlog afgekondigd over Celebes en de. Kleine Soenda- landen, met Inbegrip van Bali en de Molukken. Hij heeft tege- lifcertjjd een militair bestuur In Oost-Indonesië ingesteld. Uit de eerste berichten uit Ma kassar Week niet duidelijk of zajn maatregelen een nieuwe „coup «uider bloedvergieten betekende «mia twee maanden geleden ge schiedde, toen legerofficieren in Noord- en Hidden-Sumatra de [«acht in handen namen. De verklaring van Samual zegt In het belang van de Indonesi sche republiek en van het wel zijn van de bevolking van Oost- Indonesië kondigen wij de staat van beleg af ovér Oost-Indonesie en stellen wij een militair bestuur in, in overeenstemming met de Minister Luns en 'Ün Duitse- ambtgenoot dr 5-on Brentano hebben zaterdagmiddag om l> uur hun besprekingen over de tussen Duitsland en Nederland •langende vraagstukken beëin digd en rij hebben volledige over- eenstenwnmff bereikt over het be- ginnen van onderhandelingen «ver deze problemen in de geest van Europese solidariteit. De bet- ile ministers hebben aan het ein- (le van him beraad de overtuiging geuit, dat het bezoek ertoe heett bijgedragen de vriendschappelijke betrekkingen van goede nabuur schap tussen de beide landen te versterken. De beide ministers hebben za terdagochtend in het ministerie van Buitenlandse Zaken, in Bonn hun beraad over de agenda van de komende onderhandelingen voortgezet. Naar minister Luns na afloop der bespreking ver klaarde is daarbij het vrijdag ge voerde overleg over de agenda van de komende conferentie der regeringsdelegaties afgerond. Zo als reeds gemeld zal de agenda het gehele complex der tussen beide landen hangende kwesties omvatten. Het tijdstip, waarop de onderhandelingen zullen begin nen, is nog niet vastgesteld, doch wei bestaat er overeenstemming over, dat dit op zeer korte termijn /al gebeuren. Minister Von Bren tano het ft verklaard, dat de Duit se delegatie onder leiding van prof. Erich Kaufmann bereid is reeds over een week met het overleg te beginnen. Van Neder landse leant verwacht men even- we] nog een iets langere aanloop tijd nodig te hebben, daar de Ne derlandse delegatie nog moet werden benoemd. In Wenen zijn zaterdag pam lletten uit Hongarije ontvangen, waarin er bij de jeugd op woidt aangedrongen op 14 maart, aan de vooravond van de jaardag van het uitbreken van de revolutie vao 1848, een „stille betoging" te houden. De betoging dient, aldus deze pamfletten, beschouwd te worden als een bewijs, dat de Hongaarse jeugd vastbesloten is te strijden voor verwezenlijking yan haar eisen. Als eisen worden opgesomd: terugkeer van Nagy als premier, Hongarije moet een neutraal land voorden, Hongarije moet uit het l'act van Warschau treden, alle politieke partijen moeten worden toegelaten, er moet -persvrijheid zjjn en alle patriotten die aan de revolutid hebben deelgenomen moeten worden vrijgelaten. voorlopige grondwet en de rege ringsordonnantie van 1948." Hij legde er de nadruk 05, dat de maatregelen van tijdelijke aard waren en niet betekenden dat Oost-Indonesië zich afscheidde van de Indonesische republiek. „Moge God met ons zijn en ons Zijn zegeningen geven." I>e proclamatie volgde na een bijeenkomst van 52 Oost-Indone- sche leiders te Makassar, die drie uur duurde. Tegelijkertijd werd de regeling betreffende de instelling van een militair bestuur en dt staat van oorlog bekend gemaakt. Tevens is een „Handvest voor gemeenschappelijke strijd" ver schenen. Officiële kringen gaven geen commentaar op de eerste berieh ten uit Makassar, maar zij leg den er de nadruk op, dat de af kondiging van de noodtoestand over een deel van de Archipel onder' de bevoegdheid van de cen trale regering valt en niet onder die van" de commandanten van de militaire gebieden. Waarnemers te Djakarta brach ten de gebeurtenissen in Noord en Midden-Sumatra in herinne ring. De vrees voor verdere ver brokkeling heeft geleid tot een verwarde politieke situatie in Djakarta. Bekendmaking van Makassar. radio- Radio-Makassar heeft zaterdag avond bekend gemaakt, dat de militaire commandant van Oost- Indonesië, die eigenmachtig c-en militair bestuur instelde over het Oostelijk deel van de Indonesische Archipel, „bereid was onderhan delingen te beginnen met een de legatie van de centrale regering. In deze bekendmaking werd ge zegd, dat de delegatie mandaat v an president Soekarno moet heb ben in diens kwaliteit van opper- lievelhebber van de Indonesische strijdkrachten. De onderhande lingen zouden kunnen leiden tot een regeling van kwesties, die voortkomen uit de proclamatie van zaterdag, aldus radio-Makas- sar. In de inleiding van deze procla matie werd gezegd: „Wij Indo nesische burgers, die ons tenvol- le bewust zijn van de huidige alarmerende toestand in het land, hebben het teneinde verdere achteruitgang en ontbinding van onze staat te voorkomen nood zakelijk geacht, onmiddellijk en vastbesloten op te treden. Het nieuw uitgeroepen militaire bestuur van Oost-Indonesië ver zocht volledige autonome rechten te verlenen aan de vier Oost-In donesische provincies: Celebes, de kleine Soenda-eilanden, de Mo lukken en West-Irian. Het besloot verder, dat de in komsten van Oost-Indonesië ge bruikt zullen werden door de ge bieden zelf en niet langer aan de centrale regering worden uitge keerd. De radio maakte bekend, dat alle verbindingen onder militair toezicht zijn geplaatst. Overma king van baar geld boven een be drag van 5000 rupiahs is met in gang van zaterdag j.l. verboden. De radio legde er de nadruk op, dat de maatregelen, die zaterdag door Ventje Samuel zijn geno men. niet de „afscheiding van Oost-Indonesië van de republiek Indonesië" inhouden. Er werd echter geen melding gemaakt van de verhouding tussen de centra le regering en het ..militaire be stuur van Oost-Indonesië. Naar Reuter uit Djakarta meldt heeft radio-Makasaftr bekend ge maakt. dat het nieuwe militaire bestuur van Oost-Indonesie van plan is, voortaan slechts dertig proeent van de inkomsten van het gebied aan de centrale rege ring af te dragen. Kritiek van Hatta op bet plan van Soekarno. De voormalige vice-president Mohammad Hatta heeft zaterdag verklaard, dat het plan van pre sident Soekarno voor herstel van de nationale vrede in Indonesië tot mislukking is gedoemd, „als hij de communistische partij met de regilieuze en nationale pai tij en in één kabinet wil verenigen. In een artikel in het socialist!- „-he blad „Pedoman" zegt Hatta dat het denkbeeld van de presi dent alleen in praktijk zou kun nen w-orden gebracht, als alle in het parlement vertegenwoordigde partijen hetzelfde doel nastreven Er bestaat echter een principe eel verschil tussen de doelstellin gen van de regilieuze en nationa listische partijen een recht vaardige en welvarende ndone- sische nationale staat en bet uiteindelijke doel van de commu nistische partij, die in wezen een onderdeel vormt van een interna tionale beweging die een wereld revolutie beoogt, aldus Hatta. Hij noemt het plan van Soekarno .goed en idealistisch", maar nau welijks te verwezenlijken. Naar de mening van de voor malige vice-president heeft Soe karno beslissende details ver waarloosd. Daarom schuilt de zwakheid van het plan in zijn eenvoudigheid ..Soekarno zal altijd oproepen tot eenheid, maar zijn droomwe reld botst met de werkelijkheid Wat in het verleden is gebeurd, geschiedt nu weer". Hatta oefent ook kritiek op het plan voor de vorming van een nationale raad onder leiding van Soekarno zert- welke gevraagd of ongevraagd het kabinet van advies zou kun nen dienen. Hij is van oordeel, dat er een eenvoudiger manier be staat om tot de vorming van een regeling met gezag te komen en tevens aan het verlangen an Soekarno om zich actief met de regeringsaangelegenheden liezig te'houden, tegemoet te komen: 1. Een presidentieel kabmet on der leiding van Soekarno. 2. Soekarno moet alle kabinets vergaderingen bijwonen en de ministerraad van advies dienen. Intussen heeft Inara Arudji Kartiawinata, als woordvoerder van de Mohammedaanse. Rooms- Katholieke en Protestantse par tijen, verklaard, dat pogingen tot intimidatie van en terreur tegen religieuze leiders, die hel plan van Soekarno verwerpen, wellicht tot eer. burgeroorlog kunnen lei- oen. Hij bi acht een bezoek aan liet bureau 'van de procureur-gene raal om aandacht te vragen vao: yjffjSlit kappfBii b»i apert» ewW mvlrt [6 bravwtrijjfroai 9 tmtuzra nat. en internationaal jurylid in de salon met „sfeer" een kapsel met steer. Prins Bemhard heeft vrijdag in de Amerikaanse staat Cali- fomië bij Los Angeles de ge luidsgrens doorbroken met een oefentoestel van het type Con- vair F-102a. De Prins werd als lid opgenomen in de vereniging sneller dan het geluid waar van in hoofdzaak testpiloten lid zijn. President Eisenhower schijnt nog steeds last te hebben van 'n hard nekkige hoest, opgelopen bij de instalatiepleehtigheid in januaii. Hij zou het verlangen te kennen gegeven hebben een vakantie in Arizona, een drogere streek, door- te brengen. De officiële woord voerder van het Witte Huis kon niets naders meedelen. Het Israëlische kabinet heeft zaterdagmiddag op een spoed vergadering zijn besluit tot terug trekking van de Israëlische strijd krachten uit Egypte nog eens be sproken. In een later uitgegeven officieel communiqué over de kabinetsver gadering van zaterdag werd ge zegd dat het kabinet bijeen is geweest „ter besproking van de ontwikkelingen in de algemene vergadering der Verenigde Na- tics." LsraëlLseh kabinet vergadert heden weer. Na de kabinetsvergadering van zondag, die 4 uur duurde, heeft de Israëlische regering bekend gemaakt, dat rij heden bijeen zal komen om een besluit te nemen over de terugtrekking der Israë lische troepen uit Gaza en Sjarm el Sjeik. J Na die vergadering zal de re gering een verklaring afleggen in het parlement. De kabinetsvergadering van zondag was de tweede binnen 24 uur waarop men niet tot een be sluit over de terugtrekking van de Israëlische troepen kon ko Waarnemers maken uit de be woordingen van het communiqué Bou- van zondag op, dat de moeilijkhe den die ontstaan zijn 11a de ver klaring van Cabot Lodge m de algemene vergadering nog niet opgelost zijn. De Israëliërs vin den de verklaring onvoldoende. De verwijzing naar besprekin gen met de Franse regering m het communiqué acht men in Je ruzalem veelbetekenend, hoewel men niet weet of Frankrijk be reid is zelf garanties aan Israel te geven. In het regeringscommunique wordt niet gesproken over in structies aan de Israëlische op perbevelhebber, generaal Dajan voor besprekingen met de bevel hebber van de V. N.-troepen, ge neraal Burns, ter regeling van de overdracht van Gaza en Sjarm el Sjeik. Waarnemers menen, dat me ningsverschil binnen de rege ringscoalitie niet vreemd is aan het uitstellen van een beslissing. Van zeker twee partijen der re geringscoalitie, de Asjdoeth Haa- voda en de Mapam, is bekend, dat zij tegen de terugtrekking rijn. Voorts leeft ook in een der de coalitiepartner, de verenigde religieuze partij, verzet hierte- gen. Men vermoedt, dat premier Ben Goerion het nieuwe tiitstel wil gebruiken voor aanvullend contact met de Verenigde Staten. De premier zou de coalitiepar- tijen gewaarschuwd hebben, dat een partij die in het parlement tegen de regering stemt, zich uit de coalitie moet terugtrek- kGDe Sjeroet- en de algemene Zionistischepartij, die in de oppo sitie zijn, hebben besloten een motie van afkeuring in te che- lutie van de algemene verga ring der Verenigde Naties, waar in volledige en onvoorwaardelij ke terugtrekking van de Israëli sche strijdkrachten werd geëist. Brief van Eisenhower aan Ben Goerion. Het Witte Huis heeft zaterdaz avond de tekst bekend ge maak i van een brief van president Eisen hower aan minister-president Be.n Goerion, waarin de Amerikaan se president zijn vreugde uit- spreekt over het Israëlische re- sluit tot terugtrekking van de Is raëlische troepen uit het gebied van Gaza en dat van Sjarm <*t Sjeiik. De president sprak de hoop u 11 dat de terugtrekking met grootst mogelijke spoed wordt uitgevoerd. diester van Jungschlager en Schmidt, zondagochtend tegen kalf elf met haur echtgenoot mr Bouman per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Na haar aankomst op semp- hol deed zij voor de daar verza melde journalisten een greep uit de veie ervaringen die Al in Amerika heeft opgedaan De balans van haar reis. die door het Jungschlagereomité is lc financier d, vermeldt elf open bare lezingen, negen in besloten kring t zoals voor groepen hoog leraren en studenten in Ameri kaanse universiteiten, dertien presconferenties voor bladen met een totaie oplage van .enkele mu loenen, drie maal voor de radio en vier maal voor de televisie. In sprak zij een dë* gelijke actie vair zekere al haar redevoeringen spi groeoen die voorstander zijn van I zoals bekend, "ië te. de denkbeelden van de president. de prjcwW-Jé_m Hij zei, dat mogelijke vergeldmgs-1 ges Jungst.hlc.ger en bcnmia g acties van bedreigde groepen voerd zijn^ ie1 getrokken, vertelde zij. An- nen. een burgeroorlog kunnen doen ontstaan „Prawda," het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij, heeft zondag verklaard, dat het antwoord van bondskan selier Adenauer op de jongste twodschap van premier Boelga- nin „enige constructieve punten bevat, zoals het voorstel van de Westduitse regeringsleider om handelsbesprekingen te openen. Dit komt overeen met de mening van de Sow jet-regering, dat de ontwikkeling van de handelsbe trekkingen bijdraagt tot het ver beteren van de politieke atmos feer aldus het blad. Aan de andere kant verwijt Prawda de bondskanselier dat hij „het bestaan van de Oostduitse democratische republiek blijft ne geren". Voorts herhaalt het blad de Sowjet-kritiek op het lidmaat schap van de bondsrepubliek van de Navo. Wat het Westduitse verzoek om repatriëring van Duitse bur gers in de Sowjét-Unie betreft, zegt het blad, dat alle betrokke nen al naar huis zijn terugge keerd en dat het „misplaatst en doelloos" is de terugzending te vorderen van personen van Duit se afkomst, die in de Sowjet-Unie zijn geboren en daar woonachtig In dit verband wordt gezegd, dat Adenauer in zijn antwoord niet de kwestie van de Sowjet- burgers, die sinds de tweede we reldoorlog in West-Duitsland ver blijven, heeft aangeroerd. De regering van Thailand (Siam) heeft zaterdag de nood toestand voor het gehele land. afgekondigd. Het volk is via de radio ge waarschuwd niet in de straten samen te scholen. Tanks en vrachtauto's met militairen rij den door de straten van de hoofd stad Bangkok. Via de radio is nog medege deeld, dat de regering de nood toestand heeft afgekondigd, na dat onder de oppositie „onrust was ontstaan, toen de verkie zingsresultaten bekend werden". Er zijn 26 februar j.l. algeme ne verkiezingen in Thailand ge houden waarbij de kandidaten der oppositie veel meer stemmen hebben gekregen, dan verwacht was. De radioverklaring werd afge legd namens premier veldmaar schalk Phibodf Songgram. In de verklaring werd nog ge zegd, dat het optreden der rege ring „gericht is tegen een groep personen die tezamen met bui tenlanders, heeft samengezwo ren om de regering omver te werpen", waaraan werd toege voegd: „Het is bewezen, dat ook dagbladen in dit komplot waren betrokken. De noodtoestand is afgekondigd, om grondwet, ko ning en godsdienst te bescher men". De oppositie heeft kortgeleden verklaard dat de regering de verkiezingsresultaten had ver valst. Naar aanleiding hiervan is vrijdag j.l. van regeringszijde verklaard dat de commissie, die is ingesteld om deze aantijging van de oppositie te onderzoeken, binnen enkele dagen verslag over haar bevindingen zal uitbrengen. De volledige resultaten van de 26 februari j.l. gehouden algeme ne verkiezingen zijn nog niet be kendgemaakt. Uit de jongste be richten blijkt echter, dat zij wer den gewonnen door de Westers gezinden en anti-communistische regering onder maarschalk Phi boel Songgram. In Noord-Oost-Thailand schijnt de linkse „economische partij" succes te hebben geboekt. Deze partij is tegen het Thahlandse lidmaatschap van de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie. Zij wil nauwere banden met de communisten. Aan de ambassades in Thailand is een door de Thailandse pre mier getekend communiqué over handigd, waarin van een „op stand" wordt gewaagd. Volgens het communiqué is duidelijk be wezen, dat er op het ogenblik in Thailand een door het buitenland gesteunde groep bestaat, die on- lust in het land wil zaaien en tenslotte de macht in handen wil nemen. - Volgens berichten Ajn honder- den studenten naar een plein in Bangkok gemarcheerd. De onderminister van Defensie, veldmaarschalk Sarit Thanarat. zou tot opperbevelhebber van de strijdkrachten en de politie zijn benoemd. De Thailandse premier heeft een beroep gedaan op de bevolking cm kalm te blijven en geen aandacht te schenken aan beweringen, dat de verkiezingen vervalst zijn. Over het algemeen schijnt de toestand in Bangkok minder ge- spannen te worden, hoewel cle troepen en de politie nog paraat zijn. Sarit Thanarat is overgegaan tot de arrestatie van alle leden van de Thailandse regering, van admiraal Loeang Joedhasat Ko- sol, opperbevelhebber der vloot en van verscheidene anderen. Voorts zou de vloot basis Paken- ham door het leger zijn bezet. De luchtstrijdkrachten zouden zich afzijdig houden. Pantserwagens en 'tanks patrouilleren door de straten van Bangkok. studenten hun opleiding genoten dikwijls een pro-Indonesische ge zindheul geconstateerd. „De Indonesische regering is veel en veel actiever bij het voe ren van propaganda in de Ver enigde Staten dan Nederland ging mevr. Bouman voort, doch zij veegde er terstond aan toe, dat zij geen verwijt wilde maken aan liet adres van de leden van de Ne derlandse voorlichtingsdiensten in de Verenigde Staten, die de be perkte middelen, welke tot hun beschikking staan, zo goed mo gelijk benutten. Gedurende de gehele reis van twee maanden heeft een Indone sische journalist van het persbu reau Antara, genaamd Surjono, onze landgenoten gevolgd. Na iedere lezing was het deze jour nalist, die bij het gebruikelijke debat na afloop vragen op me vrouw Bouman afvuurde. Zo wil de hij o.a. weten wie haar reis betaalde. De vragensteller zelf werd het vuur soms na aan de schenen gelegd. Er waren Ameri kaanse juristen, die hem van re pliek dienden en hem vroegen wie zijn reis betaalde en die hem uitlachten, als hij zei, dat de zaak Schmidt nog sub judice was, zo dat er niet over mocht worden gesproken. „Wij zullen hier in het vrije Amerika zelf wel uitmaken, waarover wij wensen te debatte ren", werd hem toegevoegd.. In brede kring maakt men zich on het ogenblik in Amerika on gerust, dat Indonesië communis tisch zal worden. „Men is er doodsbenauwd voor", vulde mr Bouman Ajn vrouw aan. „De kranten vermelden de recente moeillikheden op de voorpagina en in commentaren vraagt men zich af, wat voor nut het heeft gehad president Sukarno destijds met berede lopers in Amerika in te halen". En wat nu? Kan er nog iets voor Schmidt gedaan worden? „Ik zou graag zien", aldus mr Bonman, „dat men in de toe komst dit proces, net zoals dat in dertijd in Parijs gedaan is met 't proces over de rijksdagbrand in Duitsland, opnieuw onder de loep neemt". KOMT ER EEN" IS RA PIJ- SCHE KABINETSCRISIS? Volgens kringen, die in nauwe verbinding staan met de Israë lische premier Ben Goerion, be staat de mogelijkheid dat het besluit van Israël, om zijn strijd- krachten uit de strook van Ga za en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken, tot een kabinetscrisis zal leiden. Een beslissing zal waarschijn lijk in de heden te houden ver gadering' van de Israëlische volksvertegenwoordiging vallen. PROTESTDEMONSTRATIES IN ISRAËL. Zaterdagochtend zijn in Jeruza lem, Tel Aviv en Haifa protest betogingen gehouden tegen de Israëlische ontruiming van Gaza en de strook bij de Golf van Aka ba door de nationalistisch extie- mistisehe Heroet-partij, die tot dr oppositie behoort en op eén na de belangrijkste fractie in het Israëlische parlement heeft. Sprekers van de oppositie heb ben nieuwe verkiezingen geëist. Het Sow jet-Russische persbu reau Tass heeft naar aanleiding van het besluit van Israël om Gaza en Sjarm el Sjeik te ont ruimen, gezegd, dat deze beslis sing gegrond is op beloften tot waarborgen, die mevrouw Men van de Verenigde Stalen heeft gekregen. Het nersbureau is overigens van oordeel, dat het Israëlische ontruimingsplan geenszins in Eban spreekt met Duik*. De Israëlische ambassadeur in de Verenigde Staten, Eban, heeft zaterdag te Washington een 00 der houd van een uur met 'li- Amerikaanse minister van BA tcnlandse Zaken, Dulles, gehad, waarbij Eban de Verenigde Sta ten zou hebben verzocht een uil- stel te aanvaarden van de terug- trekking van de Israëlische tn e pen uit de Sinai. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen bijzonderheden meegedeeld en volstaat met óe volgende verklaring: „Ambassadeur Eban is uit New York teruggekeerd om de minis ter te bezoeken om hem zijn in drukken mee te delen over wat zaterdag in de algemene verga dering is gebeurd," Reacties op Israëlische ver klaring van zaterdag. Amerikaanse ambtenaren te Washington hebben zaterdag ge zegd, dat de Israëlische verkla ring, dat de terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten Van Egyptisch gebied thans afhangt van „nieuwe ophelderingen" over het Amerikaanse standpunt. r< verbaast. Van de zijde van het Witte Huls en het ministerie van Buitenland se Zaken te Washington is r. geen commentaar op de desb treffende Israëlische verklaring ontvangen. De ambtenaren deelden mede. dat zij hun adem hebben ingehou den in de hoop, dat Israels be sluit zich terug te trekken niet werd teniet gedaan. Zij vreesden échter, dat Israël door het optre den van Arabische landen error- gebracht zou kunnen worden van zijn besluit terug te komen. overeenstemming is met de reso- Egypte. De Verenigde Staten en Ae I Israëlische terugtrekking. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft tot Arabische ver tegenwoordigers verklaard, dat de Verenigde Staten „in het ge- heel geen beloften of concessies"" hebben gedaan om de Israëliër- tot terugtrekking te bewegen, aldus heeft zijs ministerie mee gedeeld. Dulles had voorts gezegd, dat er volgens communistische pro- paganda een geheime afspraak tussen de V. S. en Israël bestaai. De V. S. hadden In werkelijkheid ,j in overeenstemming met de toe- Jj ginselen en pogingen van iW j Ver. Naties gestreefd naar tk- volledige en onvoorwaardelijke terugtrekking der Israëliërs uit Te Lech Am Arlberg in Vorarl- berg, de meest westelijke provin cie van Oostenrijk, zijn vrijdag j.l. vier personen door een lawi ne om het leven gekomen. On der hen bevindt zich de Neder lander S. L. uit Haarlem. Hij verbleef met zijn echtgenote in Lech. De drie andere doden zijn Duitsers. In totaal waren elf skiërs onder de lawine bedolven. Men kon zeven personen bevrij den, van wie sommige zware verwondingen hadden opgelo pen. Door een andere lawine, in Montafon, werden twee skiërs bedolven, van wie een de dood vond. Het weekeinde bracht ons overwegend zonnig weer bij win den tussen zuidoost en zuidwest. De maximum temperaturen kwamen zondag weer wat hoger. Ze liepen uiteen van 8 graden langs de Waddenkust tot 15 gra den in Zuid-Limburg. Dit zonnige weer werd veroor zaakt door een hogedrukgebied dat, in betekenis afnemend, van Midden-Europa naar het Zuiden bewoog Boven Zuid-Scandmavie daalde intussen de luchtdruk re gelmatig. Daarbij breidde een tussen Groenland en Noorwegen gelegen depressie geleidelijk haar invloedssfeer naar dit ge bied uit. Deze depressie is met koude poollucht gevuld. De voor ste begrenzing ervan was zon dagavond midden op de Noord zee aangekomen. Verwacht wordt, dat de daar mee samenhangende bewolkm? heden hetnoorden van ons land zal komen binnendrijven, waar- door de middag temperaturen daarbij wind uit zee lager dart zondag zullen blijven. In het zuidoosten van het land blijft het jj echter vrij zonnig. ZON op onder op Maart 7.56 4 7.22 18.27 5 7.20 18.28 8.19 6 7.18 18.30 8.46 7 7.15 18.32 9.18 8 7.13 18.34 9.58 9 7.11 18.35 10.48 10 7.09 18.37 11.48 11 7.06 18.39 12.58 MAAN onder 21.53 23.01 rnodesredeeld door het K.N.M.1. te-,;, De Bilt, geldig van maandagrob L tend tet maandagavond. In Blnn- vhijvende bewolking In het zuidoosten van het land I j droog en overwegend zo mi weer met weinig verandering [IJ temperatuur. Elders: Uit zee bïnnenbedri vende bewolking en bijna over droog weer. Vooral in het nooj den van het land lagere middag temperaturen. DINSDAG 5 MAART. 0.08 1.15 I Breskens 2.16 1 Terneuzen 3.12 j Hansweert 4.00 I Walsoorden v.m. 3.53 4.28 5.08 5.18 nm e 4.1: 4.4 5.2 1 5.3

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1