TELEVISIE GERUIT DE JONGE AXEL UIT DE PROVINCIE Kantongerecht te Oostburg nl Eric de Noorman - Het land der witte mannen TERNEUZEN. BIERVLIET CADZAND. HOEK AXEL. HULST OOSTBURG OVERWEGBEVEILIGING IN DE LIJN ROOSENDAAL—VLISSINGEN. In de gemeente Krabbendijke zal op 14 maart de overweg in de Kruisweg van automatische knipperlichten worden voorzien. In de gemeente Kruiningen zul len bij de overweg in de Capelle- weg op 18 maart eveneens auto matische knipperlichten in dienst worden gesteld. Tevens zal bij deze overwegen een geel voor-waarschuwingssein in dienst worden gesteld. In de gemeente Kruiningen krijgt eveneens op 18 maart de overweg in de Zanddijk automa tische halve overwegbomen, met wisselende rode lichten en een geel voor-waarschuwingssein. Op 15 maart krijgt in de ge meente Kapelle de onbewaakte overweg in de Breedeweg een automatische knipperlichtinstal latie, op 18 maart de overweg in de Dijkelseweg automatische halve overwegbomen met wisse lende rode lichten alsmede twee gele voor-waarschuwingslichten. Eveneens in de gemeente Ka pelle wordt op 15 maart de over weg in het Verloren wegje van automatische knipperlichten voorzien. Op 13 maart krijgt in de ge meente 'sHeer Arendskerke de overweg in de Poolweg/Bergweg Eenzelfde automatische knipper lichtinstallatie komt in s' Heer Arendskerke op 13 maart bij de overwegen in de Zandweg en in de Hofsteedscheweg en op 15 maart bij de overweg in de Kerk- weg. De heer C. J. Kolün begiftigd met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, Gisteren herdacht de heer C. J. Kolijn, hoofd der administratie van Ribbens' Verfhandel, dat hij 50 jaar geleden als jongste be diende in dienst trad bij de fami lie Ribbens en het behoeft geen verwondering te wekken, dat zijn huidige patroon, de heer H. Rib bens. deze ook voor zijn zaak zo feestelijke dag niet onopgemerkt zou laten voorbijgaan. In de benedenzaal van hotel „Rotterdam", welke door de overtalrijke bloemstukken een feërieke aanblik bood, werd gis termiddag door een receptie aan familieleden van de jubilaris, vrienden, kennissen en de tal rijke zakenrelaties van Ribbens' Verfhandel de gelegenheid ge boden de heer Koiijn en zijn fami lie te feliciteren met dit gouden jubileum. Te kwart voor vijf kwam het volledig college van burgemees ter en wethouders zijn geluk wensen aanbieden. Burgemeester mr. P. Teilegen sprak er zijn vol doening over uit, dat door deze receptie het gemeentebestuur in de gelegenheid werd gesteld van zijn belangstelling in dit gouden jubileum blijk te geven. Een halve eeuw verbonden te zijn aan dezelfde zaak getuigt van een goede verstandhouding tussen werkgever en werknemer en de verknochtheid van de jubi laris aan de zaak, waaraan hij zijn beste krchten geeft. Het is spreker dan ook een waar genoegen te kunnen mede delen dat op voordracht van de minister van Economische Za ken het H. M. de Koningin bij Koninklijk Besluit van 26 febru ari heeft behaagd de jubilaris de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Nadat de burgemeester deze koninklijke onderscheiding op de borst van de heer Kolijn had ge speld, sprak hij de hoop uit dat het de jubilaris gegeven zal mo gen zijn deze eremedaille nog tal van jaren in goede gezondheid te mogen dragen. De heer H. Ribbens complimen teerde hierop de heer Kolijn met deze koninklijke onderscheiding, waarop spr.eker niet minder trots is als de jubilaris zelf, want hel ligt voor de hand, dat, wan neer men een halve eeuw aan een zaak is verbonden en daar in vier geslachten heeft gediend op een wijze als de jubilaris, er een vriendschapsband ontstaat, temeer waar spreker gedurende 43 jaar met hem is opgegroeid en de heer Kolijn zich van jong ste bediende heeft opgewerkt tot hoofd van de administratie en daardoor zijn rechterhand is ge worden. Zoals elke zaak in de loop der tijden zijn ups en downs door maakt, zo was het ook hier en dan is het zo'n grote steun en geruststelling te weten een toe gewijde kracht te hebben, die medestreeft om de downs te bo ven te komen en daarin, dank zij Gods hulp, weet te slagen. Nog drie jaar scheiden de jubi laris van de pensioengerechtigde leeftijd, maar gezien diens vitali teit, is het te voorzien dat hij bij het bereiken hiervan, deze mijl paal niet zal beschouwen als de afsluiting van zijn levenswerk. Spreker hoopt dan ook, dat zoals de heer Kolijn hem persoon lijk heeft opgeleid, hij ook zijn zoon zal bekwamen voor de taak, die eerlang op diens schouders zal komen te rusten. Spreker zeide tenslotte, dat bij elk jubileum een geschenk hoort en hij heeft gemeend zijn dank en waardering het best tot uiting te kunnen brengen door het over handigen van een enveloppe met inhoud. Het hierop klinkend Wilhelmus werd door de aanwezigen staande aangehoord. De heer Kolijn, getroffen door de hem verleende koninklijke onderscheiding, sprak hierop zqn dank uit aan H. M. de Koningin, die het behaagd heeft deze te ver lenen, en aan de burgemeester, die zijn medewerking heeft ver leend, waarvoor hij zeer erken telijk is. Ook tot de heer H. Ribbens en zijn familie sprak hij woorden van grote dank. Hij hoopte nog menig jaar te kunnen medewerken aan de verdere groei en bloei van de zaak waar hij op 12-jarige leef tijd zijn intrede deed. Tijdens de nu volgende receptie vulde de grote zaal zich met za kenrelaties, vrienden en kennis sen, die de jubilaris, omringd door zijn familie en de familie Ribbens, hun gelukwensen kwamen aan bieden en waarbij de heer Kolijn vele geschenken in ontvangst mocht nemen. Na afloop der receptie werd door de familie Ribbens aan de familie Kolijn en het personeel in hotel „Rotterdam" een diner aangeboden. Door het personeel werd hier bij de jubilaris een geschenk over handigd en werden vele hartelij ke woorden gesproken. Het is voor de familie Kolijn een onvergetelijke dag geworden. Boeiende inleiding door de heer K. J. Junius Ingerman voor oudervereniging. Het was voor de voorzitter van de Oudervereniging van het Pe trus Hondius-lyceum te Terneu- zen dflnderdagavond een buiten gewoon genoegen een groot aan tal ouders, rector en leraren te mogen begroeten voor de inlei ding die door de heer K. J. Junius Ingerman over zijn tochten door het Belgisch Congogebied, zou worden gehouden. De heer Junius Ingerman be gon zijn inleiding, die al heel spoedig buitengewoon boeiend bleek te zijn, met er op te wijzen dat wij blanken eigenlijk niet veel meer hebben gedaan dan van de negers profiteren. Wij hebben nog bijna niets gedaan om deze mensen, die evenals wij over slechte maar zeer zeker ook over prachtige eigenschappen beschik ken, te begrijpen. Het betoog van de heer Junius Ingerman kwam hierop neer dat wij als Christe nen verplicht zijn deze mensen te helpen wanneer zij in nood ver keren. En dat doen zij in zeer veel opzichten. Wij roepen hulp acties in het leven om de Honga ren te helpen maar de negers worden zo goed als geheel aan hun lot overgelaten. Het eerste deel van zijn inlei ding besteedde spreker verder aan het op haast onnavolgbare manier vertellen van soms komi sche en soms ook tragische ge beurtenissen. Hij tekende duide lijk de neger voor zijn gehoor uit. Zijn goede eigenschappen, als eerbied voor degene die werke lijk boven hem staat, zijn ontroe rende trouw, maar ook zijn kin derlijke angsten en zijn grote bij gelovigheid, waardoor zijn leven vaak een onafgebroken angstpsy chose wordt. Spreker liet gramofoonplaten horen van de geluiden der wilde dieren en van de geheimzinnige tam-tam, bijna niet te doorgron den voor de blanke. Na de pauze vervolgde de heer Junius Ingerman zijn lezing met het beantwoorden van enkele vragen die hem tijdens de pauze werden gesteld. Hij wees er met nadruk op dat men zijn betoog niet zó op moest vatten, als zou er van het werk der blanken niets deugen. Er zijn nog zeer veel oases van geestelij ke lichtpunten, aldus spreker. Hij keurde, als diep-gelovig Pro testant, de houding van zeer veel blanken die een kleurling als min derwaardig beschouwen, ten sterkste af. Als voorbeeld noem de hij de Katholieken, die niet aan de apartheidspolitiek mede doen en de niet-blanken als gelijk waardig beschouwen. Hij wees er op dat een neger zeer veel respect heeft voor de blanke die goed en rechtvaardig is en noemde in dit verband twee figuren die op de negers indruk hebben gemaakt: Koning Boude- wijn van België en de grote man van Lambarene Albert Schweit zer. Van koning Boudewijn ver haalde hij dat deze bij zijn bezoek aan de Congo de wens te kennen gaf 's zondags de H. Mis in de kathedraal van Leopoldville bij te wonen en uit de handen van een zwarte priester de H. Com munie wilde ontvangen. Hoewel de Gouverneur zei dat dit niet in het programma voorzien was, zette de koning dit door. Het'feit dat een blanke koning neerkniel de voor een zwarte heeft op de negers een geweldig diepe indruk gemaakt. Wanneer de negers zich zullen losrukken van de blanke overheersing en opge zweept door het rythme van de tam-tam misschien zullen gaan moorden, dan zullen zij twee men sen zeker sparen, aldus de heer Junius Ingerman: koning Boude wijn en Albert Schweitzer. Over deze laatste raakte de heer Junius Ingerman bijna niet uitgesproken. Hij heeft het geluk gehad deze grote figuur meerde re malen te mogen ontmoeten en men komt onder de indruk van deze bijzondere mens. Hij stelde Albert Schweitzer aan alle men sen ten voorbeeld. Deze is met de pastoor aldaar de beste vrien den en deze twee mensen respec teren elkaar. Hij toonde interessant foto materiaal uit dit onbegrijpelijke werelddeel en liet met behulp van gramofoonplaten de cacopho- nie van nachtelijke geluiden van het oerwoud horen. Spreker besloot met een idealis tisch beeld: een zwarte en een blanke jongen die gearmd over de weg wandelen. Het beeld van een blanke moeder met haar kind je en van een zwarte moeder en vader die even trots en even ge lukkig zijn met hun baby. De heer Hoving dankte met zeer grote erkentelijkheid de heer Junius Ingerman voor zijn prach tige inleiding. Het grote avontuur Gisteren had in het Concertge bouw een filmvoorstelling plaats voor de leden van jeugdnatuur- wacht, dierenbescherming in Zeeuws-Vlaanderen, de aquarium vereniging „de Albino Zwaard drager" en de politieprsoneelsver- eniging. Vertoond werd de na tuurfilm van de Zweedse cineast Arne Sucksdorff „Het grote avontuur". De film heeft bij haar eerste verschijning in de biosco pen groot opzien verwekt en ook vele natuurvrienden uit Terneu- zen en omgeving hebben met stij gende bewondering gezien hoe het medium film in handen van een ware kunstenaar een grote bezieling kan geven. Met een onfeilbaar vakman schap heeft Sucksdorff het leven in de natuur, op en bij een boer derij ergens in Zweden op de film vastgelegd. Hij heeft het leven van de dieren en de vogels in het bos in hun ongebonden vrijheid Vermeulen met virtuositeit ver kocht werden en 100,64 op ta fel brachten. In de plaats van mevr. Van Reyswijk-Schouten, die 8 jaar se cretaresse was en volgens de sta tuten niet meer herkiesbaar, werd gekozen mevr. Dekker-Ver- meulen Excursie Plattelandsvrouwen Met twee grote touringcars vertrokken de Plattelandsvrou wen van Axel naar Antwerpen om een bezoek te brengen aan de General Motors Continental. Ook was er ditmaal een plaats inge ruimd voor de echtgenoten der dames, waarvan enigen een dank baar gebruik hebben gemaakt. Zo ging het dan naar Antwer pen waar men ongeveer 2 uur n.m. arriveerde bij 4e geweldige etablissementen van de G.M.C. aan de Noorderlaan in de onmid dellijke nabijheid van de stad en de haven van Antwerpen. Het gezelschap werd na de be groeting in twee groepen ge splitst en hoewel allen nogal op gewekt van aard waren, werden zij toch stil toen in de grote hal bij een maquette werd meege deeld, dat in dit nijverheidscom plex 1 miljard twee honderd dui zend francs waren geïnvesteerd. Dat de vloeroppervlakte der ge bouwen 125.000 m2 bedragen en hier 2700 arbeiders werken be nevens 650 kantoorbedienden. Vervolgens werd een rondgang door de fabriek gemaakt en het valt moeilijk te beschrijven welk een indruk dit alles op het gezel schap maakte. Eerst kon men zien hoe de carrosserie met stuk ken tot een geheel werd ge maakt met behulp van elektrisch in punten lassen. Zo zagen wij de wagen groeien tot aan het eind zodat met 'n regelmaat van om de 2 minuten een auto kant en klaar de fabriek kon verlaten. Ook kon men een kijkje nemen in de keuken en de schitterende cantine, waar de bedienden gratis koffie en soep krijgen en wijzelf konden vaststellen, dat men hier bijzondere aandacht schentk aan het probleerh „mens". Ook de bezoeksters en bezoe kers wisten hier een goede kop koffie te waarderen. Ten laatste werd 't gezelschap in een hypermoderne recreatie zaal binnengeloodst, waar via een cinemascope de G.M.C.-wagen op de weg werd getoond. De presidente, mevr. Maris, gaf de geleiders als dank voor de rondleiding en explicatie een aan denken, waarna het gezelschap de terugtocht naar Axel aan vaardde. Te St Niklaas werd nog een be zoek gebracht aan het moderne zwembad, hoewel men zelf van het bad geen gebruik heeft ge maakt. Nadat de laatste francs in frites of 'n „export" waren om gezet, keerde het gezelschap ten zeerste voldaan over deze inte ressante excursie, naar Axel te rug. Bejaardensociteit. Het torenlokaal van de Ned. Herv. kerk was tot de laatste plaats bezet toen vicaris S. den Blaauwen de bijeenkomst van de bejaardensociteit toesprak. Hij herinnerde er aan, dat de sociteit een jaar bestaat en dat er nu al heel wat gezelligs en ook nuttigs is gepasseerd. Hij sprak ook dank aan de bevolking voor de mede werking en giften welke geregeld gegeven worden. _._oDe heer Dè Feijter-But ver en nimmer ophoudende zorg om toonde een prachtige natuurfilm het bestaan gevolgd en met grote over Frankrijk, liefde en 'n buitengewoon kunst- Tussen de pauzes volgden trac- gevoel vastgelegd. tatie op koffie met koekjes en Dat zovelen deze prachtige film tulband. Daar tussendoor werd hebben willen zien is voor de be- hersengymnastiek beoefend, eerst sturen der verenigingen 'n aan- tussen de heren I. Brakman en moediging om op deze weg door A. 't Gilde. De laatste won een te gaan. Het was slechts een cadeau, daar hij één punt voorlag bracht. Alles werd zeer knap en vlot gespeeld en het valt moei lijk te zeggen wie van de actri ces of acteurs de beste creatie gaf. Loudi Nijhoff, die een gastrol vervulde, vertolkte de rol van een zonderlinge en heerszuchtige dame op een wijze, waartoe slechts een actrice van groot for maat in staat is. En hetzelfde geldt eigenlijk voor het gehele gezelschap, daar de kleinere rol len tot in alle finesses verzorgd waren. Het stuk boeide van be gin tot het eind. De Z.V.U. heeft weer eer van haar werk gehad en hopelijk ko men er nog meer zulke mooie avonden. Winkeliersvereniging over- daardoor niet had kunnen uitva- trad de loterijwet. 5e Jaarvergadering Vrouwen bond N.V.V. Donderdagavond vergaderde de Vrouwenbond van het N.V.V. in het Jeugdgebouw. De presidente herinnerde er aan, dat het 5 jaar geleden is, dat de afdeling werd opgericht. Uit het jaarverslag der secre taresse mevr. M. Potgieterde Roos bleek, dat de afdeling een gezonde activiteit ontplooit. Het ledental groeide met 7 en be draagt thans 41 led^n. Medegedeeld werd dat een cursus handenarbeid zal worden georganiseerd en dat de afde- lingsvlag, welke de leden ver vaardigen bijna gereed is. De penningmeesteresse, mevr. S. Versluysv. d. Linde, werd dank gebracht voor haar zuinig financiëel beheer. De aftredende bestuursleden de dames S. Versluys-v. d. Linde en A. den DeckerEngels wer den herkozen. Besloten werd een bezoek te brengen aan de landdag, welke dit jaar te Ede zal worden ge houden. Voor de Sinterklaas actie, wel ke het Centraal Bestuur organi seert, werd besloten een meisjes tehuis te adopteren. Hiervoor zullen op de handenarbeidcursus geschenkjes gemaakt worden. Tot slot vertoonde mevr. Dijk enkele filmstrips over de groei en de ontwikkeling van de Vrou wenbond. Jaarverg. Ver. voor Volks onderwijs. De afdeling Cadzand van de Vereniging voor Volksonderwijs hield zijn jaarvergadering in ca fé Leekens. De heer L. Fremouw werd aangewezen als afgevaar digde naar de algemene vergade ring van de Vereniging in En schedé. De heer M. van den Heuvel hanteerde voor 't laatst de voor zittershamer daar hij in Souburg is benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school. Wijziging openstelling kantoor der P.T.T. Met ingang van a.s. maandag zal het post- en telegraafkantoor in de avonduren geopend zijn van half zes tot half acht. schuchter begin van samenwer king, maar hoopvol genoeg om met vereende krachten acties te organiseren die voor één vereni ging alleen, niet uitvoerbaar zijn. Op deze wijze kan het particulier initiatief tot een volle en gezonde ontwikkeling komen. Verg. Ned. Chr. Vrouwenbond De afd. Axel van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam, onder lei ding van mevr. M. Boor-de Graaf in huishoudelijke vergadering bij een. Om de ziekenkas van de afde ling te versterken waren door de leden levensmiddelen en kleine huishoudelijke artikelen geschon ken, welke door mevr. Dekker bij de eindstand. De kamp tus sen mevr. v. Meurs en mevr. Vreeke bleef onbeslist en door het lot werd mevr. Vreeke tot winnares verklaard De heer De FeijterBut liet nog een natuurfilm over Zwitser land volgen en als slot een voor dracht op rijm door de heer Corn. Overdulve. Vicaris Den Blaauwen kon bij de sluiting weer terecht zeggen dat het een goede middag was geweest. Toneelavond Z.V.U. De Z.V.U. heeft weer eens een nagenoeg volle zaal van „Het Centrum" laten genieten van verbluffend goed toneelspel. Deze keer was het gezelschap „Het Rotterdams Toneel" dat „De Kalktuin" voor het voetlicht ren. Boterfaude. Wegens smokkelpoging België heeft de douane alhie naar hier, in samenwerking met de douane ambtenaren uit Axel en Terneu- zen, in totaal 925 kg boter, ter waarde van ruim 3000, achter haald. Hoofdzakelijk bestond deze par tij uit koelhuisboter. 725 kg werd inbeslaggenomen bij de slager H. te Hulst en 200 kg bij de landbouwer d. W. te Hontenisse, alwaar de boter in depót werd opgeslagen, alvorens illegaal naar België te verdwij nen. Beide hierbij betrokken perso nen zijn gearresteerd. Verg. Ned. onderwijzersver. De afd. West Zeeuws-Vlaande ren van de Ned. Onderwijzers vereniging hield in Oostburg zijn jaarvergadering. De heer M. van den Heuvel trad af als penningmeester we gens vertrek naar elders. In zijn plaats werd gekozen de heer L. van Boven uit Nieuwvliet. De begroting voor het komen de en de rekening van het afgelo pen jaar werden vastgesteld Perfekt tot in elk detail" i RIJ NB ER GS HANDELSBUREAU TfRNtUZ|tij TEJ.EfpQN.23Q4 NOORDSTRAAT 70 De Oostburgse winkeliersver eniging organiseerde, ter gelegen heid van de tradiotionele vee markt een loterij, waarbij als hoofdprijs een twaalftal brom fietsen gewonnen konden wor den. Aanvankelijk was de opzet veel eenvoudiger. Er was een comité gevormd te Oostburg, met als doel een gevelverlichting te financieren voor het nieuwe raad huis. Voor dit doel werd een loterij georganiseerd, met als hoofdprij zen een aantal geldprijzen, die volgens voorschrift de 500 niet te boven gingen. De winkeliersvereniging vond dit wel een mooi initiatief, en kocht alle loten van het comité op, schoof een twaalftal fraaie bromfietsen tussen de prijzen, en maakte een grootse campagne voor deze winkeliersactie. Hoewel het feit niet zo heel ernstig werd geacht, veroordeel de de kantonrechter mr Van de Belt de voorzitter der winkeliers vereniging de heer P. A. van der Plas tot een boete van 15 subs. 3 dagen. De eis van de officier van Ju stitie mr Th. Lebret was ƒ225 subs. 5 dagen, met de ernstige waarschuwing, vóór een volgen de te organiseren actie nauwkeu riger te laten nagaan, of men al dan niet in overtreding is. P. S. bediende te Blankenber- ghe (B.) was het grenskantoor te Sluis gepasseerd, zonder dat de achterverlichting van zijn auto brandde. Daar het een kwestie bleek van verkeerd inschakelen van de verlichting werd een waarschuwingsboete van 1 sub. 1 dag gevorderd. B. de S., bedrijfsbewaker te Terneuzen. had te Groede op de provinciale weg in een bocht links uitgehaald. Hij had pech, want de rijkspolitie hield deze bocht, waar meerdere overtredin gen gepleegd worden, scherp in de gaten. Prompt kreeg hij een bonnetje. Eis en uitspraak 15 subs. 3 dagen. J. D., elektriciën te Terneuzen, had te Groede gereden met een bestelauto, waarvan de achter verlichting niet in orde was. Eis en uitspraak 15 subs. 3 d. P. M. van H., vertegenwoordi ger te Middelburg, had zijn volks wagen te IJzendijke erg ongeluk kig geparkeerd, zodat het ver keer er door belemmerd werd. H. voerde aan, dat enkele meters terug in deze bocht een stop plaats is voor de autobussen, waardoor hij in de veronderstel ling was, dat zijn kleine volks wagen minder uitzicht benam dan de grote bussen. Een beetje gelijk kreeg hij wel, gezien de zeer geringe boete van ƒ1 subs. 1 dag, welke hem werd opgelegd. Ook J. L. M. C., vertegenwoor diger van de Shell wonende te Vlissingen, had te Oostburg tij dens de markt zijn auto wat onge lukkig geparkeerd, zodat een ga rage geblokkeerd was. De heer C. voerde aan, dat de garage gla zen deuren had, en als zodanig niet te herkennen was geweest. Eis 15 subs. 3 dgn, uitspraak 7,50 subs. 1 dag. J. C. de V., ijzerwerker te Bier vliet, was met zijn gloednieuwe brommer nog niet zo erg ver trouwd, toen hij te Biervliet in de Oudestadstraat een stopstreep naderde. Hij wurmde aan de scha keling, die niet vlot wilde, waar door hij door de streep reed. Doordat de motorafsloeg, ging tevens de verlichting van de brommer uit. V. kreeg een boete van 3 x 5 opgelegd, subs. 3X1 dag brommen, maar niet op z'n brommer. A. T., uitvoerder te Sliedrecht, had door het vastleggen van zijn baggermolen in de haven van Breskens de schipper van de Breskens 10 de uitvaart belem merd. T. voerde aan, dat hij van de havenmeester der rijkswater staat opdracht had gekregen aan de betreffende meerpaal te me ren. Ongelukkiger wijze sliep de ploeg die nacht erg vast, zodat de schipper geen gehoor had gekre gen, en niet had kunnen uitvaren. De heer I. Verschoor, haven meester van Breskens, welke ter zitting aanwezig was, verklaarde zich wel schuldig te voelen in deze zaak, daar hij de schipper van de baggermolen inderdaad toestemming had verleend daar te meren. Een andere mogelijk heid was er niet geweest. Hij be treurde het, dat de Breskens 10 82. Enkele ogenblikken blijft Eric roerloos liggen. Zijn wond steekt, maar is blijkbaar niet van ernstige aard. Hij luistert scherp, bezorgd over het lot van zijn krij gers, doch het is onmogelijk uit te maken, waar zich vriend of vijand bevindt. Wel is hij over tuigd, dat zijn mannen, indien mo gelijk, aan zijn uitroep gehoor ge geven en zich verspreid hebben. Het gestommel in de struiken om hem heen komt weer naderbij en opnieuw sluipt de Noorman verder. Hoe dan ook, hij moet de ruïne zien te bereiken. Hij ziet, dat hij weer aan de rand van de vlakte is gekomen. Het gekraak van takken vlak bij jaagt hem verder, dadelijk zul len ze hem vinden!! Verbeten klemt hij zijn kaken op elkaar en springt naar voren, de vlakte op. Hij rent in de richting van de ruïne, rent voor 2i)n leven, terwijl de pijlen van alle kanten op hem toesuizen. Daar de schipper van de bag germolen geheel te goeder trouw gehandeld had en de adviezen van de havenmeester nauwkeu rig had opgevolgd, werd verdach te vrijgesproken. Schipper Vermeulen van da Breskens 10 werd aangeraden over de schade, die hij door deze handelswijze heeft geleden, over- leg te plegen met de havenmees ter en de rijkswaterstaat. A. L., fabrieksarbeider te Sas van Gent, had op het rijwielpal van IJzendijke naar de Drie sprong wat erg links aangehou den, en daardoor een aantal hem tegemoet komende bromfietsen in ernstige moeilijkheden ge bracht. De heer L. was zich van niets bewust, doch had de schade aan het echtpaar reeds vergoed (ƒ115). Voor het onvoorzichtige rijden, dat de kantonrechter be wezen achtte, eiste de officier ƒ30 subs. 6 dagen. Uitspraak 25 subs. 5 dagen. C. A. C., vrachtrijder te IJzen dijke, had te Biervliet gereden met een vrachtauto, waarvan het kentekenbewijs niet in orde was. Daar reeds een nieuw was aan gevraagd werd een milde boete van 5 subs. 1 dag opgelegd. De 71-jarige P. W. van der M., gepensioneerd technisch ambte naar te Breskens, was op zijn oude dag aan de drank gegaan. In zeer kennelijke staat had een politieagent hem op 22 jan. j.l. thuis gebracht. M. vertelde op de bewuste avond kennissen ont moet te hebben en 't was misge vallen. 't Zou niet meer gebeu ren, beloofde hij, waarom de boe te een beetje aan de lage kant werd gehouden. Eis en uitspraak 25,subs. 5 dagen. A. R., molenaar te Biervliet, had ter gelegenheid van zijn hu welijk een radiotoestel cadeau gekregen, en zich niet gereali seerd, dat hij een luistervergun ning had behoren aan te vragen. Voor deze handelswijze had men niet veel goede woorden. Eis 25 subs. 5 dgn. Uitspraak 20,— subs. 4 dagen. R. C. J., landbouwer te Water landkerkje, had vee vervoerd in een auto die niet op tijd ontsmet was. Eis 25,subs. 5 dgn. Uit spraak 15 subs. 3 dagen. A. L. H., brandweerman te Brugge, was te Sluis met zijn auto van de parkeerplaats weg gereden zonder voldoende op het verkeer te letten. Eis en uit spraak 30 subs. 6 dagen, waar mede rekening werd gehouden met het feit, dat de zeer aanzien lijke materiële schade geregeld was. P. K., expediteur uit Niéuw- land, zou tussen Waterlankerkje en Oostburg een Vromfiets-berij- der in ernstige moeilijkheden hebben gebracht, toen deze in de berm moest rijden, om de combi ne gelegenheid tot passeren te geven. K. was er niet van te over tuigen dat de brommer in moei lijkheden zou zijn geweest, had zelfs niets van het ongeval be merkt. Besloten werd deze zaak aan te houden voor het nader ho ren der getuigen. J. L. de H., veehandelaar uit Sluis, had runderen te Oostburg in een verkeerde weide laten lo pen. Nadat hij bemerkt had, dat een ander last van zijn dieren had ondervonden, had hij prompt aangeboden de schade te vergoe den. Hem werd op het hart ge drukt op te passen, dat zijn vee niet bij anderen gaat weiden. Eis 'en uitspraak 5 subs. 1 dag. Th. van O., landarbeider te IJzendijke, was de prov. weg op gereden met zijn fiets, en had daarmede een motorrijder in ern stige moeilijkheden gebracht. O., die geen voorrang had verleend, was beslist niet te overtuigen van zijn schuld. Eis ƒ25 subs. 5 dagen. Uitspraak 15 subs. 3 dagen, terwijl de schade aan het motorrijtuig door hem vergoed zal moeten worden. De zaak van de heer P. J. de T. uit Nieuwdorp werd aangehou den voor een nader onderzoek. De heer De T. had vee vervoerd in een niet ontsmette wagen, doch het was zijn eigen vee, dat hij dus niet regelmatig vervoert, slechts sporadisch van de ene naar de andere weide brengt. De heer De T. overlegde een artikel uit een vakblad, waaruit bleek, dat dit ontsmettingsbewijs niet meer nodig is voor eigen veevervoer. Deze kwestie zal door het O. M. worden onderzocht. J. W. van S., landbouwer te Biervliet, had zonder voldoende op te letten gebruik gemaakt van de uitrit Ameliapolderdijk, waar door een aanrijding was veroor zaakt met de vrachtauto van de heer Van de L. Van S. voerde aan, dat de uit rit niet te overzien is, waarop het O. M. informeerde, of hij deze uitrit persé moet gebruiken. Er bleek nog een uitrit te zijn, die minder gevaarlijk is. Eis ƒ40 subs. 8 dgn, uitspraak ƒ30 subs. 6 dagen. M. L„ vrachtrijder te Hoek, had te Schoondijke geen voorrahg verleend aan een van rechts ko mende personenauto. Een botsing was het gevolg, waarvan de Scha de 242 bedroeg. Eis en uitspraak 25 subs. 5 dgn, alsmede toekenning van de schade van eigenrisico groot 100, die niet door de verzeke ring wordt gedekt. Mevr. K. uit Oostburg had in haar café toegang verleend aan een stomdronken jonge man. Deze handelwijze werd door de officier mr Lebret ernstig ge- laakt. Haar echtgenoot, die mevr. K. vertegenwoordigde, hoorde 40 subs. 8 dagen tegen zijn echt- genote uitspreken.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2