KWAIU t is weer Hilary op eigen wieken De nota inzake beperking van de bestedingen De agrarische productie op de ge meenschappelijke Europese markt LEZERS DIE SCHRIJVEN Nieuws in kort Raad voor de Scheepvaart AGENDA TWEEDE KAMER Kwatta elke Herstel van Brits-Egyptische diplomatieke betrekkingen? Leider der Algerijnse opstandelingen gevat De toestand in Barcelona Verzachting van noodmaatregelen op Cyprus DE ZAAK MONTESl „Washington Post" over Soekarno's conceptie Samenzwering tegen de Argentijnse regering DE ONTSLUITING VAN DE OLIEVELDEN IN ALGERIE Frankrijk wenst dollarhulp Donderdagmiddag zijn in de vergadering van de Tweede Kar reier de beraadslagingen over de nota inzake beperking van de be stedingen voortgezet. In de ver gaderingen van dinsdag en woensdag hebben, reeds twaalf tad en hun meningen kenbaar ge maakt. Thans komt de heer Droesen XVP) aan bet woord. Hij is van mening, dat het prijsbeleid niet neeft gefaald voor wat het stel sel aangaat maar wat de toepas sing betreft, met name ten aan- aen van de kostprijsberekening Het verheugt spreker, dat de minister ten aanzien van het Landbouwbeleid van inzicht is veranderd. Het is te betreuren, dot de regering niet eerder ge zwicht is voor de aandrang om -net betrekking tot de kostprijs berekening tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde verlan gens van de landbouw. Spreker merkt op, dat de Ne derlandse landbouw het land voorziet van uitstekende produk jen tegen prijzen, die verlies op leveren en ver beneden de prij- aen in de ons omringende landen Jiggen. De prijsverhogingen zijn niet noodzakelijk geworden door te kortkomingen van de landbouw. Spreker verklaart bereid te zyn de 175 miljoen voor de verbete ring van de positie van boer en arbeider te zien als het uiterst •mogelijke dat thans kan worden opgebracht. Maar daaraan voegt fab toe dat zodra het financiëel mogelijk is een verdere tegemoet koming noodzakelijk is. De beloning van boer en land arbeider moet afzonderlijk wor den bezien. Hij is van oordeel, dat het landarbeidersloon het alge mene loonpeil moet Volgen. Wat de eigenaarslasten en grondrente betreft merkt spre ker op, dat maar zeer ten dele •*ordt tegemoetgekomen aan de wensen der eigenaars. Dat bij gegarandeerde mini mumprijzen de grond geen „ren- ve" behoeft op te leveren is een stelling, welke hij niet kan vol gen.. De wijze van blokkering van f50 miljoen is hem zodanig on sympathiek, dat hij zijn mede werking ertoe alleen in de uiter ste noodzaak zou kunnen geven. Tegen overheidsinmenging in ie besteding verklaart de heer Droesen onoverkomelijke bezwa- ren te hebben. Een juiste beste- ding der gelden door de eigenaars 's zi. gewaarborgd. Hij vraagt of een wettelijke regeling voor ■blokkerin" en deblokkering ar -ie blokkering «tornt _T De heer Van Mastngt (CH) zegt, dat een aantal lasten wordt verschoven naar het bednjfsle- en Welke invloed heeft dat op Je werkgelegenheid De beschik bare arbeidskracht moet zo effi ciënt mogelijk worden gebruikt. De consumenten zullen een be- anrnnjk deel van de lasten krij- ■esTte dragen door de prijsstijgin- «r- Spreker vraagt wat de mi nister denkt te doen tegen de onzichtbare prijsstijgingen. De heer Van Mastrigt merkt op, «at vooral op de gezinnen de prijsverhogingen druk uitoefe- De vraag is z.i. gewettigd of men met-6.8 als stijging van de kosten van het levensonder houd op het einde van het jaar er wel uitkomt. Hij wil gaarne vernemen op welke wijze de gro te gezinnen geholpen kunnen ■worden De afschaffing van het .subsidie op melk zou hij een jaar geheel of gedeeltelijk willen uit stellen. De heer Van Eysden (AR) meent, dat de vraag gesteld mag worden of het effect van de ver laging der begroting voldoende 3581 zÖ" j i Spreker is van oordeel, aat #ii het hele overheidsapparaat ander de loep is genomen, maar dat men slechts de marges uit de verschiDer.de posten heeft ge haald zodat er van een eigenlijke bezuiniging geen sprake is. Wat de vennootschapsbelasting aangaat zal men eerst een over zicht der kaspositie moeten heb ben, voor een oordeel kan worden aitgesproken over de te nemen maatregelen. Een dringend beroep doet ae heer Van Eysden op de regering «si een verdere 'beperking van de overheidsuitgaven tot stand te Brengen De heer Peschar Arb.vraagt af de uitwerking van het com- gslKx van maatregelen waarmee de middenstand te maken zal lenigen en voor een deel reeds krijgt, zodanig is, dat van een ■redelijke lastenverzwaring kan worden gesproken. Hij is voors hands geneigd deze vraag beves tigend te beantwoorden, doch hij meent, dat de kleine zelfstandi «en het moeilijk zullen krijgen. De heer Peschar meent, dat er zeer klemmende redenen zijn om m snel mogelijk te komen tot «en algemene kinderbijslagverze- fcering, ook voor de kleine zelf standigen. Wat de huurverhoging aan gaat vraagt spreker of het wel juist is hot percentage voor de .«dlrijven voor woningen en dat Soe te staan voor bedrijfspanden gelijk te stellen. Het prijsstabilisatiebeleid Ls «foor enige sprekers in dit debat «srkeerd beoordeeld, meent de aeer Peschar. Dit beleid be «houwt hij als noodzakelijk. De heer Oud (WD) vraagt ach met de heer Hazenbosch af ewarom men met het nieuwe woord bestedingsbeperking ge komen is voor het woord bezui niging. Hij denkt, dat dit ge schied is, omdat men bij het woord bezuiniging een gedachte heeft aan de tijd van. Colijn. Het is z.i. goed met het oog op de huidige situatie, een onder zoek in te stellen naar de verant woordelijkheid. Men vraagt zich af of het beleid der ministers in het verleden zo is geweest, dat men vertrouwen kan hebben in hun beleid voor de toekomst. De minister-president neemt het z.i. te licht op. Spreker betoogt, dat hij waar schuwingen genoeg heeft gege ven, maar de regering is rustig doorgegaan, en nu zegt de minis ter president, dat we te optimis tisch zijn geweest. De heer Oud verklaart grote bewondering te hebben voor prof. Zijlstra. Als deze als hoogleraar iets duidelijk moet maken dan doet hij dat veel beter dan de be- stedingöbeperkingsnota. Uit de nota blijkt, dat het kabi net in 1955 al merkte, dat het de verkeerde kant opging. Hoe kon de regering dan overgaan tot de loonmaatregelen- van 1956 Toen stonden we vlak voor de verkie zingen. Toen is het woord „ver- kiezingsloonronde" gevallen. Al les is in de optimistische sfeer gehouden. Het deed hem denken aan de leuze „en 10 pet en bétere waar". Met een persoonlijk visi tekaartje heeft de minister-presi dent zich minzaam in de gunst der kiezers aanbevolen. De minister van Economische Zaken echter draagt mede de ver antwoordelijkheid. De AR verkie zingspropaganda heeft men de leus gegeven. Modern Christelijk staatsmanschap. Nu kan de mi nister wel van neen schudden, maar dan was het dus geen staatsmanschap. Spreker betoogt vervolgens, dat zijn hoofdbezwaar i^, dat men bij de kabinetsformatie het pro bleem waarover het gaat, üit de weg is gegaan. Spreker betoogt, dat de rege ring bang is. Ze is de heelmees ter, die de stinkende wonden ÏTlclclikt De lieer Oud betoogt, dat het zo ook ten aanzien van de land bouw moet gaan. Het vraagstuk van de landbouw mag men niet louter economisch zien, maar ook uit een oogpunt van volksbelang, van volkskracht. De minister van Landbouw wil nu de maatregelen voor de landbouw gebruiken tot sanering van de kleine bedrijven. De kleine boer is naar sprekers inzicht het beste deel der samen- Leving. Wanneer de minister van Justi- tie met de voetbalpool komt staan alle ministers overeind, dan gaan er een paar heen. Maar bij een beleid waarbij de grondslagen der verhoudingen in de landbouw zijn betrokken, blijven ze rustig zitten. De heer Oud merkt op dat minister Mansholt zelf in Kam pen heeft verklaard, dat de land bouwpolitiek gefaald heeft. Met betrekking tot de land bouw blijft de nota zeer vaag, be toogt de heer Oud. Er ontbreekt een wel overwogen beleid. Over het landbouwbeleid zegt spreker bepaald niet gerust te zijn. De blokkering is voor hem onaanvaardbaar. Consumptiebeperking eist z.i. prijsverhoging. Ongemotiveerde verhogingen moeten worden te gengegaan. Loonsverhoging is uit den boze als de produktiviteit deze niet tOOlclelt De melkprijsverhoging is te fors. Het is beter, dat de kinde ren hun melk krijgen. Men kan dan beter een sigaret minder gaan roken. De inkomstenbelasting behoort z.i. niet te worden verhoogd. Met de vennootschapsbelasting is het moeilijker. Wat de overheidsbeperkmgen aangaat zegt hij, dat het hier veel meer een overdracht is dan een bezuiniging. De heer Oud meent, dat men kan spreken van een inflatie. Van ministers en staatssecreta rissen. Voor de oorlog waren er elf ministers. Nu zijn er veertien ministers en een aantal staats secretarissen. Spreker betoogt, dat in het ka binet homogeniteit ontbreekt en dat het het vertrouwen van de meerderheid der Kamer niet heeft. Dat voorspelt niet veel goeds. Voor de ministers persoon lijk heeft hij waardering, maar zij vormen samen geen kabinet. Het is een associatie van bewinds lieden. De heer Vondeling (Arb.) is van oordeel, dat de eerste doel stelling: het monetair en budge tair evenwicht, niet is bereikt. Door de voorstellen der rege ring zal er niet veel verschuiving meer optreden. Met enige depar tementen wordt nog overlegd. Het ministerie van Defensie wordt niet genoemd. Uit niets blijkt uit de nota, dat het minis terie ook onder de loep is geno men. Spreker verklaart vervolgens, dat hij ernstig gezorgd is met lege handen te staan.; daarom was zijn fractie zo aarzelend toen de belastingen in 1955 werden verlaagd. Op de buitenlandse dienst zou wellicht bezuinigd kunnen wor den, zo meent de heer Vondeling, door nauwe samenwerking in Beneluxverband bij vertegen woordiging. Spreker zou willen doen na gaan of de investeringen door de overheid minder rendabeler zou den zijn dan die in de particuliere sector. De doorslag moet geven of ze rendabel zijn. O.m. vraagt hij of de regering nog op het standpunt staat, dat de gemeenten zoveel mogelijk grond moeten aankopen met het oog op de woningbouw. Dit gaat om tientallen miljoenen guldens per jaar. Wat de belastingmaatregelen aangaat meent spreker, dat de regering over het algemeen de juiste keuze heeft gedaan. De heer Vondeling zegt het jammer te vinden, dat de politie ke partijen zich niet hebben uit gesproken over de wensen van het Landbouwschap. Daardoor is de ohrtist tóegenomen, die zich nu ontlaadt op het hoofd van de regering. Uit de voornemens ten aanzien van de regering kan spreker zich over het algemeen verenigen. De heer Van Dis (SG) zegt de nota zeer onduidelijk te vinden. De verhoging van de prijzen van melk, suiker en brood acht hij zeer bezwaarlijk. De subsidies voor vermaak worden daarente gen onaangetast gelaten. Z.i. wordt niet behoorlijk bezuinigd op de rijksuitgaven, die op on verantwoorde wijze zijn opgelo- Volgens de Egyptische pers zou Engeland op het ogenblik trachten opnieuw diplomatieke betrekkingen met Egypte aan te knopen. Groot-Brittannië zou be reid zijn de Egyptische activa vrij te geven, de wetten op de Egyptisering te erkennen en in beginsel hebben ingesteld met herstelbetalingen aan Egypte. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de berichten even wel tegengesproken. Engeland acht het onder be heer stellen van Britse eigendom men in Egypte ontoelaatbaar, zo voegde hij hier nog aan toe. Maurice Faure, staatssecreta ris aan het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft op een bijeenkomst van een Franse studie-organisatie op agrarisch gebied o.m. verklaard, dat voor agrarische produkten de afschaffing van contingen ten en van invoerrechten ge vaarlijk en ondoelmatig zou kun nen zijn indien dit niet gepaard zou gaan met aanvullende maat regelen van wijdere strekking. Faure gaf een analyse van de vier artikelen van de overeen komst van Brussel inzake de De Franse overheid heeft de feitelijke leider van de Algerijn se opstandelingen, Ben Mhidi Larbi, gevangen genomen, aldus kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Franse mi nister met standplaats Algiers. Ook een van Larbi's voornaam ste politieke helpers is aangehou den. Totogtoe is slechts de arresta tie van de helper, de 35 jarige Sjergoei Brahim, alias Hamida, officiëel bekendgemaakt. Ben Mhidi behoorde evenals Ben Bella een van de opstan delingenleiders die in oktober j.l. op een vliegreis werden onder schept tot de viif oprichters van het zgn. revolutionaire comi té voor gemeenschappelijk optre den, Üat eind 1954 de opstand te gen' het Franse gezag begon. pen. Een Poolse vrouw, die 22 jaar aan één stuk heeft gesla pen, is drie weken nadat zij was ontwaakt, overleden, aldus heeft het Poolse blad „Zycie Warszway" woensdag gemeld. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat tegen 280 studen ten van de universiteit van Bar celona strafmaatregelen zijn ge nomen wegens hun deelneming aan de jongste betogingen. De zwaarste straf, die vijftien studenten is opgelegd, vormt het verbod om de studie in enigerlei onderwijsinstelling in Spanje voort te zetten. Naar verluidt, zullen talrijke studenten, tegen wie geen maat regelen zijn genomen, uit saam horigheidsgevoel geen college lopen. De Britse regering heeft woens dag meegedeeld, dat bepaalde noodmaatregelen op Cyprus zul len worden verzacht. Binnen en kele dagen zal er geen doodstraf meer staan op bepaalde overtre dingen zoals het in bezit hebben van ontplofbare stoffen. Bommen zullen hier echter niet onder val len. Er zullen ook geen levens lange gevangenisstraffen meer kunnen' worden uitgesproken in minder ernstige gevallen van sa menwerking met verzetslieden. landbouw, welke betrekking heb ben op de organisatie van een gemeenschappelijke agrarische politiek, de gemeenschappelijke organisatie van agrarische mark ten, systemen van minimumprij zen en de contracten op lange termijn. Faure wees er op, dat men in de tekst der betreffende artike len vooral de uitdrukking vindt van de wens van de Franse rege ring om te komen tot een wer kelijke stabilisatie der agrari sche markten, welke temeer noodzakelijk is geworden door de uitbreiding van de produk- tie en door de algemene daling der inkomsten van landbouwar- beiders, in verhouding tot de ge hele werkende bevolking van Frankrijk. Binnen twaalf jaar zullen de landen van de Europese gemeen schappelijke markt voor Franse tarwe niet de wereldprijs moe ten betalen doch de prijs welke zij aan hun eigen producenten betalen. Het getuigenverhoor in de zaak Montesi is donderdagmorgen in Venetië hervat. Als eerste getuige werd Anna Maria Caglio, alias „De Zwarte Zwaan" gehoord. Nerveus en vlug sprekend bei haalde zij alle beschuldigingen tegen Piccioni en haar vroegere minnaar Ugo Montagna. Daarna lanceerde zij haar „nieuwe bom": Men had getracht haar tot zwi.i gen te brengen. Men had haar contracten in Hollywood aange boden, opdat zij zich niet op het proces zou kunnen vertonen en enkele dagen geleden had men haar geld aangeboden. Een zekere Bruno Pescatore zou namens Montagna met haar onderhandeld hebben. Een getui ge kon dit bevestigen. Deze ge tuige is een journalist, die bij een van de besprekingen, die zij met Pescatore heeft gevoerd, aanwe zig is geweest. Anna Caglio noemde daarna de naam van een jongeman die vol gens haar de geheimzinnigste persoon kent, die betrokken is in de zaak Montesi, n.l. ,,Gianna la Gossa" >rRooie Sjaan".) Deze vrouw zou een brief hebben ach tergelaten bij een priester waai in beschuldigingen tegen Piccioni en Montagna i.vjn. de dood van Wilma Montesi worden geuit. Volgens Anna Caglio zou deze vrouw gezegd hebben: .Juffrouw Caglio weet niets van Piccionji©" Montagna vergeleken met wat ,ik van beide heren weet". Tegen de verhoging van ver schillende tarieven maakt hij eveneens bezwaar. Een en ander is een aanfluiting van het beleid van prijsstabilisatie. Bovendien komen er belasting verhogingen en de opschorting van de investeringsaftrek. Deze verzwaringen komen voor 't be drijfsleven op een zeer ongelegen tijdstip. Het is niet ondenkbaar, dat arbeiders ontslagen zullen moeten worden. De concurrentie zal niet vol te houden zijn. De bezuinigingen welke de ge meenten worden opgelegd ont moeten bij de heer Van Dis even zeer bezwaar. De maatregelen der regering zullen de inflatie in de hand wer ken, vreest spreker. Naar sprekers oordeel wordt op de rijksuitgaven lang niet ge noeg bezuinigd. De nota gaat z.i. te zeer in de richting van het staatssocialisme. Met de blokke ring van 50 miljoen kan hij zich geenszins verenigen. Tegen op heffing van kleine bedrijven heeft hij onoverkomenlijke be zwaren. Het bevreemdt hem, dat de nota met geen woord rept over verhoging der produktiviteit en der produktie De minister van Financiën, de heer Hofstra vraagt dinsdag te mogen antwoorden. Overeenkomstig dit verzoek wordt besloten. Tegen kwart voor zeven werd de vergadering verdaagd tot van daag één uur. HET GEOTE AVONTUUK. Voor de leden van vier Temeu- zense verenigingen, n.l. de Ver eniging voor Dierenbescherming in Zeeuws-Vlaanderen," de Jeugd- natuurwacht, de Aquariumver eniging „De Albino Zwaarddra ger" en de Politie-personeelsver- eniging wordt heden in het Con certgebouw voorstellingen ge geven met de prachtige Zweedse natuurfilm „Het grote Avontuur" van de Zweedse cineast Arne Sucksdorff. Deze film behandelt hetgeen er op eh om een boerde rij in Zweden in de natuur te be leven valt. Sucksdorff heeft dit met zóveel vakmanschap op de film vastgelegd, dat het resultaat geworden is een meesterwerk als men maar zelden te zien krijgt. De natuurliefhebber krijgt er alles in te zien, wat zijn hart kan begeren voor wat betreft het leven van vogels en dieren. De gene, die zelden of nooit een film voorstelling bezoekt, omdat deze hem in het algemeen niet kunnen bekoren, zal door hetgeen deze film te zien geeft, zodanig gefas cineerd worden, dat hij verbaasd zal zijn over de mogelijkheden, die de film in de handen van een waarachtig kunstenaar biedt. Voor de leerlingen der scholen en de leden van de natuurwacht worden in de middaguren twee voorstellingen gegeven. Voor zo ver er nog plaatsen vrij zijn, zal er ook voor volwassenen gelegen heid zijn deze .voorstellingen bij te wonen. Des avonds op 8 uur is er een voorstelling voor de leden van) genoemde verenigingen, die met één huisgenote de voorstelling gratis kunnen bezoeken, terwijl voor zover de plaatsruimte dit toelaat verdere belangstellenden de voorstelling tegen een geringe entreeprijs kunnen bijwonen. De Nederlandse pers heeft zich bij het verschijnen van de film in zeer waarderende bewoordin gen hierover uitgelaten en de natuurkenner bij uitnemendheid Dr. Portielje had niets dan lof voor deze prachtige film. De bezoekers zullen ervaren, dat alles wat leeft en groeit altijd weer boeit Het is te hopen, dat de belang stelling voor deze natuurfilm zo danig zal zijn, dat de samenwer kende verenigingen daarin aan leiding zullen vinden nog meer gezamenlijke acties op touw te zetten. DE BESTUREN DER SAMEN WERKENDE VERENIGINGEN. De „Washington Post" schreef donderdag dat als president Soe- karno succes .mocht hebben met het „kopen" van de politieke par tijen, het resultaat zou kunnen zijn 'een nationale zuil, „die op maat is gemaakt en voor het grijpen ligt voor de communis ten" De president behoort zich fei telijk, zo hij dit al niet doet, on gerust te maken over de buiten gewone geestdrift, waarmede de communisten steun verlenen aan zijn plan voor een „geleide demo cratie, vrij van formele politieke oppositie, als een geneesmiddel voor de vele kwalen van zijn land". De oorspronkelijke „Verenigde staten van Indonesië" werden reeds overboord gegooid ten gun ste van een nationale eenheids staat. Het wegwerken van de parlementaire oppositie op natio naal peil zou de laatste beveili ging tegen een volkomen autori tair bewind uit de weg ruimen, aldus de „Washington Post". Misschien zou Soekamo, als de niet-communistische oppositie aan de nationalisten een meer verenigd en- verantwoordelijk soort oppositie dan zij zo vaak hebben gevoerd, zouden kunnen aanbieden, overgehaald kunnen worden om het parlementaire stelsel nog een kans te geven. Want het is misschien niet zozeer het democratische systeem, dat tot Indonesië's moeilijkheden heeft geleid, als wel het niet ver trouwd zijn van Soekarno en zijn landgenoten met het hanteren van dit systeem. Zes gepensioneerde generaals en ongeveer vijftig andere per sonen zijn in hechtenis genomen wegens deelneming aan 'n misluk te samenzwering tegen de Argen tijnse regering, aldus is woens dag te Buenos Aires vernomen- Regeringsambtenaren deelden mee, dat door snel ingrijpen van de politie in de afgelopen 24 uur uitvoering van de „Peronistische samenzwering" is voorkomen, door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 90). (Nadruk verboden.) „Moederlief", riep ik, „u gaat weer eens wijzen op het goede voedsel, het goede vuur, de war me donzen dekens. Ik weet het en ik voel, dat ik het niet kan verdragen. Er zijn grenzen aan alle dingen, dus ik denk, dat ik uw brief vandaag niet zal uit lezen. Ik zal hem aan de vlam men toevertrouwen uit vrees, dat u die vreselijke, eentonige gemakken" allemaal weer hebt vermeld, en ik wil de brief van Miranda nog eens lezen." „Vader en ik vinden, dat je vreselijk knap bent, om zo vlug een ander baantje te vinden. Maar natuurlijk zullen de meeste mensen, die je zien, je willen aannemen. Hoe je die ontstellen de Olympische god, zoals jij hem noemt, ofschoon ik niet weet, wat je bedoelt hebt durven op zoeken, is me een raadsel. Het beneemt me de adem. Grootmoe der gierde van pret toen we haar je brief voorlazen, en zei, dat als je de mensen medicijnen voor schrijft op de zorgeloze manier, zoals j© blijkt te doen, je „inge rekend" zult worden en moedér ging er nog erger over te keer dan anders en ging de keuken meid opzeggen, omdat ze thee blaren in de gootteen had ge gooid en begon toen aan een lin nen tuinjas voor vader, waar hij op de meest neerslachtige manier schuins naar oogt. We hebben prachtig weer en de muurbloe men en narcissen zijn mooier dan ooit. Daar, ik tracht je afgunstig te maken. Abinadab zei vanmor gen nog: „De tuin en de bloemen schijnen erg verlaten zonder juf frouw Hilary; wanneer komt ze terug?" „En ik antwoordde: „Abinadab, juffrouw Hilary is bezig patent- medicijnen te verkopen en heeft de tuin en de bloemen vergeten". „Patent-medicijnen" riep hij uit en schrapte zijn schoenen aan de rand van zijn spade af. „Dingen zoals Pink-pillen en Moeder Seigel's siroop?" „O, niet half zo gewoon als die", antwoordde ik. „Zij behan delt drankzuchtigen." „Natuurlijk begreep hij niet direct, wat ik bedoelde, en ik ging wat dichter naar h' en fluisterde: „dronkaards". „Hij viel ha^st op zijn gezicht van verbazing én verslagenheid, en schreeuwde: Hemelse goed heid; ik heb altijd geweten, dat juffrouw Hilary zonderling was, een beetje vreemd hier", en hij tikte tegen zijn voorhoofd en knipoogde veelbetekenend. Ik weet niet zeker, of moeder niet Abinadab's mening deelt, want ik hoorde haar tegen grootmoe der zeggen, dat je excentriek was en zij wist niet, waar je eigenaardigheden vandaan kwa men. En grootmoeder gaf ten antwoord: „Zij ls de enige van jullie met een greintje versland". Dit was onbeleefd tegenover Mick en mij, maar het kon mij niét schelen. Ik weet, dat je mij een beest zult vinden, Hilary, maar ik wenste, dat je niet ge slaagd was in het vinden van een andere betrekking. Ja, heus. Van de winter heb ik je hard ge noeg gemist, maar op deze lange lentedagen mis ik je nog meer Wat een heerlijke wandelingen plachten we te maken! Nu vindt niemand een nest of sleutelbloe men, die in het wild groeien. Ik ga op weg voor een eenzame tocht door de Valley-velden naai de Romeinse brug, of door Rid- gemoor Dale, en ik zeg tegen me zelf :i, „Ik ga interessante dingen vinden net als Hilary" en ik vind niets anders dan een boze koe, die me een doodschrik bezorgt, of een troep kwetterende gan zen, die naar me blazen. Wan neer kom je met vacantie naai huis? Je schijnt die meneer West- cott nogal eens te spreken, en ik ben benieuwdmaar natuur lijk, je zei dat je nooit zou gaan trouwen. Je liefhebbende Miranda." „Mijn beste Miranda", zei ik eén beetje geprikkeld, „mag iemand niet van mening veran deren? Vasthoudende mensen zijn onveranderlijk zelfvoldaan en irriterend." Ik zette mijn hoed op en deed mijn mantel aan en ging naar Eedford Park. Het was zaterdag middag en twee of drie weken geleden, sinds ik de Cartons ge zien had. Ik vond de familie in de zit kamer bezig met het prijzen en van kaartjes voorzien van ver schillende artikelen voor een ba zar. Tony lag geknield voor het raamkozijn en was met opgetrok ken wenkbrauwen, hetgeen grote concentratie uitdrukte, aan het kralen rijgen aan strakke snoe ren. Zij plaagden mij met mijn langdurige afwezigheid en ver klaarden vurig te verlangen naar bijzonderheden over mijn nieuwe werkkring. „Daar is een kussen voor je rug en een bankje voor je voeten", zei Juanita, „begin maar vlug en sla niets over." VRIJDAG 1 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De man die teveel wist". Concertijebouw, 8 uur: Na tuurfilm ,Het grote avontuur'. Hotel „Des Pays-Bas", 2 u.: Praatmiddag Afd. Terneuzen der Z.L.M. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Oh, mijn pepa". ZATERDAG 2 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De man die teveel wist". Concertgebouw, 8 uur: „De zoon van Lassie". Terrein W. Bolwerk, 3.30 uur: Tem. Boys I—Nieuw- dorp I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Duivels te paard". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Oh, mijn pepa". ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 1 uur: ZaamsLag I—Rillandia I. Volgens de New York Post vormt de mogelijkheid van Ame rikaanse financiële hulp voor de ontsluiting van twee nieuwe olie velden in het noordoosten, van Algerië een belangrijk onderwerp bij de besprekingen, die de Fran se premier, Guy Mollet, te Was hington met president Eisenho wer voert. Het blad schrijft, dat de moge lijke gevolgen van deze pas ont dekte olievelden, die blijkbaar van buitengewone grootte ert hoe danigheid zijn, in politiek en eco nomisch opzicht enorm zijn, zo wel voor Europa als voor het MiddenOosten. De olie, die hier geproduceerd kan worden, zal Frankrijk, Engeland en een groot gedeelte van de rest van Europa grotendeels onafhankelijk kun nen maken van de olie uit Saoedi Arabië, Irak en Perzië, welke door het Suezkanaal moet wor den vervoerd. Franse deskundigen, aldus de New York Post, ramen, dat er 500 miljoen dollar nodig zal zijn voor eén volledige ontwikkeling van deze nieuwe olievelden en voor de aanleg van een bulslei ding van minstens 1600 kilometer die grotendeels door de Sahara zou komen te lopen, naar de kust van de Middellandse Zee. Volgens het blad stellen de Amerikaanse oliemaatschappijen zeer veel belang in de Franse olievondst. Deelneming van Ame rikaanse maatschappijen aan de ontwikkeling der nieuwe velden zal wellicht in belangrijke mate bepalen, welk besluit er wordt genomen ten aanzien van de Amerikaanse financiering, waar om door premier Mollet dringend wordt gevraagd, aldus de New York Post. In een op 200 meter hoogte gelegen hut in de Oostenrijkse Alpen zijn vorige week vrijdag door een reddingsploeg de lijken van drie Duitse toeristen gevon den. Zij waren door een lawine getroffen. w Drie jonge Griekse Cypri oten zijn in Nicosia op Cyprus ter dood veroordeeld op beschul diging van verboden wapenbezit Hierdoor wordt 't aantal Griek se Cyprioten, dat deze maand ter dood is veroordeeld, op acht gebracht. 0 Aan boord van het Turkse vrachtschip „Selcuk" zijn te Is tanbul 80.000 revolverpatronen in beslag genomen, aldus is woensdag uit Istanbul gemeld. De eerste stuurman en vier an dere opvarenden van het schip zijn op verdenking van munitie smokkel in hechtenis genomen (Wordt vervolgd.) De Raad voor de Scheepvaart heeft besloten, overeenkomstig het voorstel van de hoofdinspec teur voor de scheepvaart, het diploma van tweede stuurman J. van K. in te houden voor de tijd van een week, dit naar aanleiding van de aanvaring van het s.s. „Oranjepolder II" in de nacht van 4 op 5 januari j.l. met het vuurschip „West Hinder". De tweede stuurman had die nacht om twaalf uur de wacht overgenomen tijdens de reis van Harwich naar Antwerpen. Toen het vuurschip „West Hinder" aan stuurboord in zicht kwam vond de stuurman het veiliger om het aan bakboord te passeren, omdat ten noorden van het vuurschip een aantal visserschepen lag. Hij gaf de roerganger opdracht het vuurschip aan bakboord te hou den en bemerkte pas op het laat ste ogenblik, dat hij, door stroom en wind verzet, de „West Hinder" niet meer vrij kon varen. Toen hij de kapitein waarschuwde en die op de brug kwam, schampte de „Oranjepolder H" langs het vuurschip, zonder dat er noe menswaardige schade werd aan. gericht. „Als wij langszij- het vuurschip hadden mioeten meren, hadden wij niet prachtiger kun nen uitkomen", aldus kapitein P. N. A. van der Harst, die als getuige werd gehoord. Hij nam het de stuurman kwalijk, dat deze hem niet eerder heeft ge waarschuwd. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening, dat de tweede stuurman een positiever koers aan de roerganger had moeten opgeven. „Als de stuurman de kapitein iets eerder had gewaar schuwd, zou er waarschijnlijk niets zijn gebeurd". De heer Metz noemde deze aan varing „een merkwaardige ge beurtenis, waaruit een typisch gebrek aan ervaring en fantasie blijkt" en stelde voor het diptaaaa van de tweede stuurman voor de tijd van een week in te houden De Raad zal zijn overwegingen schriftelijk bekend maken.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2