Nederlands Nieuw-Guinea in de V.N. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER MAANSTANDEN Resolutie niet bekrachtigd De besprekingen van Mollet en Eisenhower INDONESIË Politieke leiders maakten Soekarno hun standpunt bekend De conferentie van Arabische staatshoofden te Cairo beëindigd Adenauer antwoordt Boelganin Twee straaljagers van Kon. luchtmacht verongelukt ZON- en De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft donderdag aanbevolen, dat een uit drie leden beslaande commissie van goede diensten zal worden benoemd „om bijstand te verlenen in de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over West Nieuw-Guinea. Doch de stemverhouding: 39 tegen 25, met 9 onthoudin gen, wijst er op, dat de aanbeveling er niet in zal slagen de uiteindelijke goedkeuring te verkrijgen van de assem blee, waar een tweederde meerderheid wordt vereist. RESOLUTIE NIET BE KRACHTIGD. De resolutie, waarin wordt aangedrongen op vorming van een commissie van goe de diensten voor het bevor deren van onderhandelingen tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea, heeft in de algemene verga dering van de Verenigde Naties niet de vereiste meer derheid van twee derde ge kregen. Veertig landen stemden vóór de resolutie, vijfentwin tig tegen en twaalf onthiel den zich van stemming. Ben Goerion geeft nieuwe instructies De kwestie van het Midden-Oosten De leiders van de Islamietische, Christelijke en Katho lieke partijen hebben president Soekarno donderdagmor gen medegedeeld, dat zij zijn plannen „tot redding van het land" met daaraan gepaard gaande deelneming van de communisten aan een nieuw kabinet, niet kunnen aanvaarden. DE STAKINGEN IN ENGELAND Kerftabak wordt duurder P>ankerl!>£: bij abonnement: ferneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 5,75 per kwartaal; per maand f 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cL VRIJDAG 1 MAART 1957 12e Jaargang Nr 4002 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per .nm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags l war Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vóór de resolutie hebben ge stemd: Afghanistan, Albanië, Bo- livië, Bulgarije, Birma, Wit-Rus- land, Cambodja, Ceylon, Costa rica; Tsjecho-Slowakije, Equa- dor, Egypte, El Salvador, Etnio- pië, Griekenland, Gueatemala, Haiti, India, Indonesië, Iran, Irak, Japan, Jordanië, Libanon, Libe ria Lybië, Marokko, Nepal, Pa kistan, Philippijnen, Polen, Roe menië Saoedië-Arabië, Syrië, Thailand, Oekraine, Sowjet-Unie, Yemen en Joegoslavië. Tegen stemden: Australië, Oos tenrijk, België, Brazilië, Canada, China, Columbia, Cuba, Dene marken, Dominicaanse Republiek, Frankrijk, Honduras, Usland, Ierland, Israël, Italië, Luxem burg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Peru, Portugal, Zweden, Groot-Brittan- nië. Van stemming onthielden zich: Argentinië, Chlii, Finland, Laos, Mexico, Spanje, Turkije, de Ver enigde Staten, en Uruguay. Afwezig waren: Hongarije, Pa nama, Paraguay, Soedan, (dat la ter te kennen gaf vóór de resolu tie te zijn), Tunesië, Zuid-Afri ka en Venezuela. MEXICO. Vóór tot de stemming werd overgegaan, werd nog het woord <-<evoerd door de Mexicaanse gede legeerde, Rafaël de la Colina, die betoogde, dat waar Nederland de U\ de resolutie voorgestelde pro cedure'heeft verworpen, het voor de commissie mogelijk de voor keur zou kunnen verdienen om zichzelf niet te beperken tot een eenvoudige methode van vreed zame regeling, doch het liever aan de partijen over te laten om voor zichzelf te beslissen. De pro cedure behoort soepel te zijn. URUGUAY. Juan José Carbajal-Victoria, de gedelegeerde van Uruguay, zette uiteen, dat zijn delegaties in be ginsel geen bezwaar had tegen de resolutie, doch dat hij vreesde dat zij voor een gesloten deui zou komen te staan. Volgens hem moeten andere, meer doeltreffen de oplossingen in overweging worden genomen. GUATEMALA. De gedelegeerde van Guatema la, Maximiliano Kestler, noemde de resolutie het minimum, wat de algemene vergadering in dit f schil kon doen. De resolutie n niet vooruit op het wezen van het geschil, namelijk de kwestie van de soevereiniteit van het gebied. Het minste wat de al gemene vergadering kan doen is het aanbevelen van onderhande lingen. De methode van goede diensten moet worden toegepast tjkdens de procedure, die tot de onderhandelingen zou moeten lelden. ITALIË. De Italiaanse gedelegeerde, Leonardo Vittetti, verklaarde in zön rede, dat de zaak waar het om gaat, er niet een is van kolo nialisme, doch van overdracht van de soevereiniteit over een ge bied DU is een juridisch geschil punt, en hierover een mening te formuleren zonder zorgvuldige bestudering van alle factoren zou volgens spreker ,,zeer onbezon nen'' zijn. Hij kon niet zien hoe een com missie voor goede diensten, die niet, zoals gebruikelijk is, be noemd is door de partijen, doch door de voorzitter van de alge mene vergadering, enig nut zou kunnen doen. De revolutie komt neer op verplichte onderhande lingen tussen de partijen. Op cbe manier verliest de commissie haar karakter als een instituut voor goede diensten volkomen. De Italiaanse delegatie kan de resolutie niet steunen, daar zij niet kan inzien, dat daarin de bes te procedure wordt aangegeven, aldus besloot Vitetti. OOSTENRIJK. De vertegenwoordiger van Oostenrijk, Kurt Waldheim, zei- de geen duidelijke bewijzen te hebben gezien van de wens van de bevolking van Westelijk Nieuw Guinea om zich bij Indonesië aan te sluiten. Zij moeten daar zelf over beslissen, als de tijd daar rijp voor is. En als zij zich mocht uitspreken voor een samengaan met Indonesië, dan zullen wij haar daarin gaarne steunen. Een commissie voor goede diensten, zoals in de ontwerp-re- solutie voorgesteld, kan alleen constructief werken, als er tus sen de partijen over zulk een pro cedure overeenstemming bestaat. Daar één van de betrokken par tijen reeds te kennen heeft ge geven zulk een idee af te wijzen, is de praktische waarde van de resolutie vrij twijfelachtig, en zijn delegatie kon haar dan ook niet steunen. ALBANIË. De afgevaardigde van Albanië, Jonus Mersini, zei na de stem ming dat Westelijk Nieuw-Gui- nea ongetwijfeld een deel van In donesië was. Hij uitte de hoop, dat Nederland zou instemmen de Indonesische rechtmatige aan spraken te erkennen. VORIGE RESOLUTIES. In 1955 aanvaardden de politie ke commissie en de algemene vergadering eenstemmig een re solutie, waarin de hoop werd uit gesproken, dat de onderhandelin gen, bedoeld in de gemeenschap pelijke verklaring van de Neder- iandse en Indonesische regerin gen van 7 december 1955, vrucht baar zouden zijn. In 1954 aanvaardde de politie ke commissie met 34 tegen 14i stemmen bij 10 onthoudingen een resolutie, waarin de hoop werd uitgesproken, dat beide regerin gen haar pogingen zouden voort zetten om tot een oplossing van het geschil te geraken, in over eenstemming met de beginselen van het handvest, en waarin de partijen verzocht werd op de vol gende algemene vergadering ver slag uit te brengen. (Twee leden waren afwezig.) De algemene vergadering aan vaardde deze resolutie met 3-1 te gen 23 stemmen bij 3 onthoudin gen. Reuter meldt nog, dat volgens ingelichte kringen Chili, Thai land en Mexico werken aan een mogelijk compromis-ontwerp, dat zal worden ingediend, als de kwestie in de plenaire zitting be handeld wordt. Volgens deze kringen zou dit ontwerp, dat bedoeld is om te voorkomen, dat in het geheel geen actie wordt ondernomen, als de 13-landen-resolutie niet de vereiste tweederde meerderheid krijgt, ongeveer neerkomen op de formule, die gebruikt is in de kwestie Cyprus en Algerije. Daar in werd voorgesteld, dat de be trokken partijen bijeen zouden komen om een oplossing tot stand te brengen. Ben Goerion, de Israëlische eerste minister, heeft woensdag avond nienwe instructies gegeven aan de Israëlische delegatie bij de Ver. Naties, aldus is te Jeru zalem uit politieke kringen, waar men in de loop van het volgende weekeinde een beslissing ver wacht, vernomen. In dezelfde kringen is men van gevoelen, dat ingeval van een compromis Israël hiertoe eerder door beloften van waarborgen dan door bedreigingen met sanc ties bewogen zal zijn. Plan voor verdeling van Algerië Vier radicale afgevaardigden van de Franse Nationale Verga dering hebben donderdag op een persconferentie In Parijs een plan voor verdeling van Algerië in vier stukken bekendgemaakt, dat zij hij de Nationale Vergadering zullen indienen. Volgens deze afgevaardigden moet Algerië verdeeld worden in: een autonome republiek Constan- tine (tussen de Tunesische grens en een lijn noord-zuid ten oosten van Algiers), een autonoom ge bied rondom Tlemcen (aan de grens van Marokko), een Franse provincie, die het gebied van Al giers en Oran omvat (tussen de republiek Constantine en het ge bied van Tlemcen in), terwijl de woestijngebieden van de Sahara in Algerië tot een Frans overzees gebiedsdeel verklaard moet wor den. President Eisenhower en de Franse premier, Guy Mollet, heb ben donderdag In een commun- qué, dat na hun besprekingen in Washington is uitgegeven, de overtuiging uitgesproken dat een vreedzame oplossing gevonden kan worden voor de vraagstuk ken van het Midden-Oosten. Wat de kwestie van het Suez- kanaal aangaat hebben de presi dent en de premier opnieuw ver klaard, dat zij de voorwaarden die vorig jaar oktober door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn geformuleerd, steu nen. aJdus het communiqué. verbeteren en de essentiële de mocratische vrijheden le verzeke- ren- Zowel Eisenhower als Mofiet hebben opnieuw verklaard, dat het Atlantisch Pact een funda menteel onderdeel is van de ver dediging der vrije were!d. Zij merkten op, dat op het Europese vasteland voldoende strijdkrach ten met gewone bewapening en moderne wapens gelegerd moe ten blijven om elke aanval op het Navo-gebied af te schrikken. Zij wezen ook op het belang van een spoedige vereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen en een gemeen schappelijke benadering van de dreiging van het communist isehe imperialisme in Europa en elders in de wereld. In kringen, die in nauw «in tact staan met de Lsraëlisehe s*b bassade te Washington, verwacht men dat er vrijdag in de algeme ne vergadering een akkoord bi- zake de terugtrekking va» de Israëliërs uit de kuststrook va>a Gaza en het gebied van de G*At van Akaba zal worden bekend gemaakt. Doorgaans welingelichte krin gen verklaarden, kort voordat óf algemene vergadering haar 4* bat over het Midden-Oosten zwi hervatten, dat Israël otfkiAl zou vragen het debat tot vrijdftó te verdagen. Er zou! dan „een be langrijke verklaring" worden afgelegd. Gehelmde militairen met de regeringssysteem te veranderen, Cwenemrae nu». Qm het vinden van eerlijke leiders Vervanging van de Wes- hajonei op het geweer, bewaak ten het presidentiëel paleis, toen Indonesia's politieke leiders zigh naar binnen begaven om het hoofd van de staat in kennis te stellen van htm inzichten over zijn plan voor een regering-nieu- westJP, in plaats van de tot dus ver gevolgde Westerse democra tie. Voor het paleis had zich een enorme menigte verzameld. Groepen arbeiders, die voor deze gelegenheid vrijaf hadden gekregen, stroomden over Dja karta's voornaamste plein en voerden spandoeken mee, waar op de onmiddellijke inwerking treding van Soekarno's concep tie werd geëist. Alle Nederlandse scholen en tal van Nederlandse en Engelse bedreven waren gisteren geslo ten en in de straten, die naar het Merdeka-plein waar ook het paleis gelegen Is leiden, waren slechts weinig Europeanen te sden. De studios van radio Republic Indonesia, en ook de vlak bij het terse democratie door een rege- ring-nieuwe-stijl is niet nodig, als de Indonesische leiders haar al leen maar naar behoren uitvoe ren, aldus Natsir na zijn gesprek met de president. De voorzitter van de Katholie ke partij, Kasimo, had naar hij aan de persvertegenwoordigers vertelde, met Soekarno ook ge sproken over de jongste gebeur tenissen in Hongarije. Deelne ming van de communisten in het kabinet zou zijns inziens kunnen leiden tot communistische over heersing en uiteindelijk tot soort gelijke ontwikkelingen als in Hongarije hebben plaats gehad. De vertegenwoordiger van de socialistische partij gaf te ken nen, dat de socialisten de concep tie zullen steunen, als de presi dent erin slaagt haar doorgevoerd te krijgen. De vertegenwoordiger van de IPKI die haar aanhang vooral in het leger heeft, sprak zich uit voor een presidentieel kabinet, onder leiding van Soekarno. Door het „Volkscomité van actie" van Midden-Sumatra werd (Volgens de Veiligheidsraad moet het Suezkanaal door sche pen van alle landen gebruikt kun nen worden. Het beheer van het kanaal mag niet afhankelijk zijn van de politiek van één land.) Volgens het communiqué, dat onmiddellijk na Mollets afscheids bezoek aan Eisenhower werd ge publiceerd, hebben de beide staatslieden ,,in een atmosfeer die kenmerkend is voor de reeds lang bestaande vriendschappe lijke betrekkingen tussen de twee landen, van gedachten gewis seld". Het afscheidsbezoek van Mollet aan Eisenhower duurde slechts enkeie minuten. Het was zó snel voorbij, dat de fotografen het ogenblik misten dat de president en de premier elkaar voor het laatst de hand drukten. Ten be hoeve van de fotografen werd deze laatste handdruk nog een keer overgedaan. In 't communiqué wordt voorts verklaard, dat premier Mollet president Eisenhower op de hoog te heeft gebracht van de „opval lende vorderingen" die gemaakt zijn voor het instellen van een gemeenschappelijke Europese /narkt en de Euratom. Mollet bracht Eisenhower ver der op de hoogte van de diep gaande wijzigingen die Frankrijk neeft aangeoracht in de politie- Ke structuur van zijn overzeese gebiedsdelen om ze voor te berei den op democratisch beheer van le eigen aangelegenheden. Ook gaf hij 'n overzicht van de Fran se plannen voor Algerië. De premier en de president wa ren het er volledig over eens, dat deze doelstellingen van de Fran se politiek in overeenstemming zijn met de wens van de beide regeringen om de levensvoor waarden voor de mensheid te De vier Arabische staatshoof den, die drie dagen te Cairo hebben geconfereerd, hebben woensdagavond, na de laatste vergadering van de conferentie, bekendgemaakt, dat zij zich zui len inspannen voor „een onmid dellijke en onvoorwaardelijke terugtocht van Israël achter de bestandslijnen", aldus heeft rar dio-Cairo gemeld. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië, koning Hoessein van Jorda nië, president Sjoekri el Koe- watli van Syrië en president Nasser van Egypte kwamen maandag in de Egyptische hoofdstad bijeen om tot een ge meenschappelijke politiek te komen. Volgens de bekendmaking van de vier staatshoofden, dat door radio-Cairo werd uitgezonden, werd verder overeengekomen de rechten van de Palestijnse Ara bieren volledig te steunen. Volgens de staatshoofden is het noodzakelijk, dat de „agres sieve landen" Egypte schadeloos stellen voor alle schade die het land door hun „agressie" leed. Alle pogingen tot beperking van de Egyptische soevereiniteit over het Suezkanaal werden ver worpen. Men kwam overeen, dat de scheepvaart door het kanaal wordt geregeld in overeenstem ming met de conventie van Con- stantinopel van 1888. De staatshoofden veroordeel den de „Britse agressie tegen de gebieden van Jemen" en kwa men overeen solidair met J te zijn bij het bedwingen van deze .agressie", aldus radso- Cairo. Zij besloten „de rechten van de Arabieren in Algerië op vrij heid en onafhankelijkheid" ten volle te steunen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat de staats hoofden^ van Egypte, Jordanië en Syrië de uiteenzettingen dit koning Saoed in de Ver. Staten aan verantwoordelijke personen heeft gegeven over het Arabi sche standpunt, zeer waarderen Kanselier Adenauer van West- Duitsland heeft geantwoord op de brief, die premier Boelganin pe* de Sowjet-Unie hem enige tttd geleden heeft geschreven. De bondskanselier stelt rege ringsbesprekingen voor over de ontwikkeling van de handelsbe trekkingen. Als oplossing van he probleem der Duitse hereniging stelde dr. Adenauer vrije verkiezingen in geheel Duitsland voor. Hij verzocht de Sowjet-premier niet te trachten de verantwoor delijkheid af te schuiven, die de Sowjet-Unie samen met de West- teiijke grote drie heeft voor de hereniging, door te zeggen dat een hereniging alleen kan ge schieden door onderhandelin gen tussen Oost- en West-Duits- land. Aan de terugkeer van Duitse burgers uit de Sow jet Unie moesten niet langer moeilijkhe den in de weg worden gelegd. Over deze terugkeer was men het tijdens Adenauers bezoek aan Moskou in september 1955 Af eens geworden. Adenauer stelde voor langs diplomatieke weg besprekingen te-voeren over samenwerking op wetenschappelijk en technisch gebied. De Westduitse ambassa deur in Moskou zou voorstellen doen voor een overeenkomst in zake de consulaire betrekkingen. Adenauer zegt mét voldoening te hebben geconstateerd, dat Boelganin geen twijfel heeft ge uit aan de vredelievende bedoe lingen van de Westduitse rege ring. Hij sprak zijn leedwezen uit over de verkeerde uitleg die de Sowjet-Unie geeft aan de Navo. (Boelganin had geschre ven, dat West-Duitsland door zijn partners in de Navo de weg naar agressie wordt opgedwon- gen.) „Bij mijn bezoek aan Moskou", schrijft Adenauer, „heeft Chroesjtsjef mij gezegd dat de Sowjet-Unie het niet prettig vindt, dat West-Duitsland zich bij de Navo heeft aangesloten, maar dat de Sowjet-leiders rea list zijn en dat feit accepteren. Ik hoop, dat u dat realistische standpunt blijft huldigen". De bondskanselier herhaalde, dat zijn land trouw blijft aan zijn bondgenoten en aan het be ginsel dat aan het Navo-verdrag ten grondslag ligtVredeswil en bereidheid elkaar te verdedigen. ralèïs gelegen Engelse ambassa gisteren te kennen gegeven, dat de stonden onder bewaking van communistische deelname aan marinereen met automatische het kabinet onaanvaardbaar is. vuurwapens uitgeruste speciale poHtietroepen. Een ..comité van actie tot stem aan de presidentiële conceptie" verzocht aan de verschillende par tijleiders om voor de microfoon hun standpunt tegenover Soekar- no's conceptie te willen bekend maken, doch alleen de vertegen woordigers van de nationalisti sche en communistische partijen, die het plan steunen, waren be reid aan dit verzoek te voldoen. Na hun onderhoud met de pre sident, verlieten de leiders van de religieuze partijen ongestoord het paleis. De voorzitter van de nationalistische partij, PNI, Su- wirjo, en de secretaris-generaal van de communistische partij PK1 werden luid toegejuicht, toen voor het paleis aan de daar samengedrongen menigte zeiden Soekarno's plannen ten volle te steunen. Hun partijen hebben 96 van de 260 zetels in het parlement. PRO EN CONTRA ln een onderhoud met de pers zeide de voorzitter van de Mas ju- mi, Mohammad Natsir, ervan overtuigd te zijn, dat een hereni ging van Soekarno en Hatta, die thans van elkaar vervreemd zijn, de weg zou kunnen banen naar een oplossing van de huidige cri sis. Het gaater niet om het Totnutoe staken er ongeveer 3.000 mijnwerkers in Groot-Brit- tannië. In Zukl-Wales hebben circa 2.000 mijnwerkers het w erk neergelegd omdat zij betere Ioon- andere arbeidsvoorwaarden willen en in Coventry staken 800 man omdat drie collega's die eerder aan een langzaam-aan- actie hadden deelgenomen, zijn ontslagen. Sjouwerlieden van Covent- Garden de centrale groente en fruitmarkt van Londen hebben donderdagmorgen beslo ten het werk na vrijdagmorgen neer te leggen als de niet-officiële staking van ongeveer 500 vracht autochauffeurs voortduurt. Door deze staking wordt de groente- en fruitvoorziening van de Londense huisvrouwen in ge vaar gebracht. Voorts liggen duizenden ton nen aan. bederf onderhevige goe deren in de havens opgeslagen, die wel eens kunnen gaan rotten als de stakingen voortduren. EEN VLIEGER OMGEKOMEN Gistermiddag omstreeks kwart voor drie zijn twee Glos ter „Me teor IV" straaljagers van de jachtvliegschooi van 'Ie konink lijke luchtmacht bij hun basis VYoenstlrecht met elkaar in aan raking gekomen en tengevolge daarvan verongelukt. Een der ja< htvHegtuigen, bestuurd door de 23-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger H. M. M. B. uit Tuhbergen, Ls bij de Wouwse Plantage neergekomen en zwaar beschadigd. De bestuurder K. van dit toestel kwam om het leven. Het andere vliegtuig, dat werd bestuurd door de 24-jarige onge huwde tweede luitenant-vlieger J H. Stoorvogel uit Zeist, werd acht kilometer van Woensdrecht in 'n noodlanding aan de grond gezet. De vlieger bracht er het leven af. Het ongeluk is, zo deelt men van de zijde van de luchtmacht- voorlichtingsdienst mede, als volgt gebeurd: Twee Glos ter „Meteoi IV'-vliegtuigen nader den, met z'n beiden in formatie vliegend, de vliegbasis Woens drecht om er te landen. Op een gegeven ogenblik heeft de leider van deze formatie van twee toe stellen, zoals gebruikelijk is, het teken gegeven de formatievlueht te beëindigen. De leider laat zijn toestel daarop naar links gaan en drie seconden later buigt de twee de man ook naar links af. Bij het verbreken van deze formatie- vlucht hebben de toestellen el kaar geraakt met het vermelde noodlottige gevolg. INTREKKING VAN DB BANK BILJETTEN VAN ƒ1#,—, model 1945 en model 1949. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroe pen bankbiljetten van ƒ10- model 1945E en model 1949, bij haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen en haar corres pondentschappen heeft verier 1 en wel tot en met 31 mei 19E7. Van 1 juni 1957 af zuilen bedoeï- de bankbiljetten alleen nog maar bij haar hoofdbank te Am sterdam (kantoor Herengracht 461463) worden verwisseld. De bankbiljetten van model 1945E zijn gedateerd 7 mei 1945 en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijme- bied Limburg. De bankbiljetten van modri 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en vertonen aan de achterzr. ïe- een reproduktie van het schr -e- rij van Jacob van Ruisdael. ge titeld .Molen bij Wijk bij Duur stede". Wegens de stijging van de prij zen op de wereldmarkt van hier te lande verwerkte soorten ruwe tabak heeft de Nederlandse kerftabakindustrie de minister van Economische Zaken ver zocht de prijzen van kerftabak te mogen verhogen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister van Economi sche Zaken thans medegedeeld, geen bezwaar te hebben tegen een verhoging van de prijzen van kerftabak met ten hoogste tien cent per pakje van 50 gram, ingaande 1 maart 1957. Als ge volg van deze beslissing zullen de goedkopere soorten kerftabak in het algemeen met vijf cent per pakje van vijftig gram in prijs stijgen, terwijl de middel soorten met tien cent per pakje omhoog zullen gaan. STR AALLES VLIEGTUIG VAN KONINKLIJKE LUCHTMACHT VERONGELUKT. Gistermiddag is de vlieger van een Lockheed T-33A „Shooting Star" straallesvliegtuig van de koninklijke luchtmacht boven de vliegbasis Volkel in moeilijkhe den gekomen, omdat dc- motor van zijn vliegtuig afsloeg. Daar het toestel zich op '2000 meter hoogte bevond, had de vlieger geen mogelijkheid meer een duik vlucht ce maken en daardoor de motor weer in werking te stel len. Daarom zette de bestuurder de 21-jarige sergeant-vlieger B. A. M. Lenssen, de schietstoel in wer king. Hij kwam behouden op de basis Volkel aan de grond. Het vliegtuig kwam eveneens op de basis terecht; het werd vernield. „VITTANGI" ONDERWEG NAAR ROTTERDAM. Het Zweedse motorschip „Vit- tangi" is donderdagmorgen om half acht, gesleept door de sleepboten „Gele Zee", „Witte Zee" en „Scaldis" en het ber gingsvaartuig /Buffel", uit Vlis- singen naar Rotterdam vertrok ken, waar het zal worden gere pareerd. OOSTELI JKE W1NI) Een krachtig hogedrukge.: waarvan het een rum boven De e- marken ligt, strekt zich uit u Scandinavië tot Frankrijk. He: gevuld met vrij koude po»aire. lucht, waarin over het algemeen weinig bewolking voorkomt, z» dat na een vrij koude nacht de middagtemperaturen bij or.s pp liepen tot 6 A 8 graden. In Frank rijk steeg het kwik plaatse ak zelfs tot 15 A 18 graden. Eer. uil zondering hierop vormde iet weer in midden-DuitsLand w ir het restant van een oude ster: r lichte sneeuwval veroorzaak:- ca op sommige plaatsen de temptei- tuur niet boven het vriespunt kwam. Het ziet er niet naar uit dat de wolkenvelden van dezr sp ring tot onze omgeving zullen doordringen, zodat een voorrdu ren van het huidige weertype er- wacht wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Oostelijke wind Droog weer mei enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets lagere tempera turen. ZATERDAG 2 MAART. v.m. n.ir Breskens 2.24 2.42 Terneuzen 2.59 3.17 Hansweert 3.39 357 Walsoorden 3.49 4.07 ZON MAAN onder op onder Maart 1 7.29 18.21 6.53 18.35 2 7.27 18.23 7.15 19.40 3 7.24 18/25 7.35 20.4" 4 7.22 18.27 7.56 2157,

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1